Het plebisciet in Opper-Silezië WUl I I den daq I HET GEHEIM VAN DE 7 WIJZERPLATEN G F VRIJ? iiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiinimiif DE „KOE VAN KORFANTT^ Van de ^230.514tS<k1ewrs.*"waren^r 1.190.846 opgekomen en 707.605 of 59.6 pet. spraken zich uit voor Dultschland, 479.359 of 40.3 pet. voor Polen. g BIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN 1 BMillllllllllllllllWIIIIBIimiBW ZATERDAG 19 JANUARI 1935 Driemaal een Poolsche opstand i Kogelvrij vest Avicultura Bekroningen der tentoonstelling Reuzen-palm Stemles aan vrouwen Een eerezaak Antiek Forum aan het licht gebracht A o DOOR AGATHA CHRISTIE Z( Religieuze feestdagen af geschaft in Turkije Een oudgediende van het Elysee De kaart, waarop het resultaat der - volksstemming in kleuren stond aangegeven, leek een mozaïek P r 1 A VI si \De verkeerde gewoonte I I al <r^ 2ADMl 11 1 Lj ongevallen verzgkerd voor een der volgende ultkeeringen T Ju«" verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen JT f vJvfe" doodelljken afloop 1 MtePU*** een voet of een oog AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN VIT ER LIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL De heer Paul vertelt van zün ervaringen llllllllllllllllltill ver te MARTIN BERDEN mergue daarentegen was vroolijker van aard. (Nadruk verboden) Arenga Plnnara draagt, Is in P Londea-excurste T «i zyn DERTIENDE HOOFDSTUK la een heel groote som. ,«r zyn wel andere Wordt vervolgd. kerel met een geweldige voorhamer, was er ook nog. Met een enkele slag werden de beide musketten ver- dat ze verstandig deden zich op genade of ongenade over te geven. maar ze waren te laat. Allen stormden het gebouw binnen en de Spanjaarden verschansten zich tenslotte De Chileensche regeering heeft stappen ge daan voor de oprichting van een monument hun kolossale afmetingen en fraaie decoratieve bewerking. NX LUI staatsman, die „de medewerking van de Nieu we Wereld heeft ingeroepen om in de Oude Wereld het evenwicht te herstellen.” In 1925, tijdens de eerste bewlndsperiode van Allesandri. heeft de prins van Wales reeds den eersten steen voor het monument gelegd. Dr. Allesandri heeft thans verklaard, dat hy het als „een eerezaak” zal beschouwen ervoor te zorgen, dat het monument tijdens zijn twee de ambtsperiode wordt voltooid. >1 1 n T K VR4 OF ORO ST1 I een grens voor kiezers in Poolsch gebied onderl de Engelschman Percival en de Iti rinir een grens trokken In tegenwoordigheid van de Britsche. Italt- aansche en Belgische militaire en luchtvaart- attaché's te Brussel zjjn alleszins geslaagde pioeven genomen met een door commandant van Rolleghcm uitgevonden kogelvrij vest, dat ondoordringbaar is voor de kogels, die zelfs op zeer korten afstand uit een standaard leger- revolver worden afgeschoten. Commandant van Rolleghem heeft reeds eer der een kogelvrijen vlieghelm uitgevonden, als mede een proces voor het brandvrij maken van hout en kleedingstukken, waardoor het gevaar van brand in vliegtuigen kan worden beperkt. In den Hortus Botanicus te New-York bevindt zich een reusachtige palm, welke zoo hoog is, dat de top den 27 meter hoogen koepel van het hoofdgebouw bereikt. Deze palm, die den naam 1904 geplant, ter eere van George Canning, den Brltschen Het zaad is afkomstig van de PhUippijnen. Thans, na dertig jaar. bloeit de palm voor het eerst. Tusschen de bovenste bladeren zijn kleine bloempjes zichtbaar geworden, die voor boden zijn van een bloeiproces, dat maanden, wellicht zelfs een jaar, zal duren. De bloemen, die tusschen de zes meter uit staande bladeren nauwelijks zichtbaar zijn, vor men het grafschrift van de plant, want nadat de laatste bloem is uitgebloeid, sterft deze. De Turksche regeering doet steeds haar best om den invloed van den godsdienst op de be volking te verzwakken. De jongste maatregel op dit gebied is een wetsvoorstel om de vacan- tle op religieuze feestdagen voor staatsambte naren af te schaffen. In het vervolg zal alleen op nationale feestdagen vrij worden gegeven behalve het gewone week-end. Een andere maatregel tegen de Moslem was die, waarbij het ambtenaren verboden werd om elkaar gedurende de drie feestdagen van Bairam de hierbij gebruikelijke groeten te wisselen. komen, dat had hy al genoeg bij ondervinding zy sloegen aan het veroveren en bleven aan het veroveren totdat de „Korfanty-grens" be reikt was. Korfanty dreigde dat zijn mannen liever de mijnen, de hoogovens en de fabrieken verwoesten zouden dan terug te trekken. De internationale troepenmacht leed by dezen opstand vrij groote verliezen. Bij de Italianen sneuvelden er twintig man. Ook de Franschen die in totaal in Opper-Silezië enkele dozynen soldaten verloren, hadden een aantal kameraden te betreuren. Berlijn bood aan om Reichswehr te sturen, doch dit aanbod werd niet aanvaard. Intusschen rukten de vrjjscharen waaraan Dultschland in de dagen van den Wapenstilstand zoo rijk was. als de Orenzschutz, de Heimatschutz en derge- lyke, onder bevel van generaal Hofer ten Oosten van den Oder op. Men raakte spoedig slaags. De internationale troepenmacht trachtte de vechtenden te scheiden. Toch duurde het tot begin Juli voor de regeeringscommissie den toe stand weer in handen kreeg. De beslissing over het lot van Opper-Silezië werd overgelaten aan den Raad van den Volken bond. Deze stelde een grens voor welke 12 Augustus 1921 werd goedgekeurd. Polen kreeg het grootste deel van het land van Rybnik, heel het land van Pless, en in het industrie gebied Krolewska-Huta (Könlgshütte), het groot ste deel van het land van Beuthen en de stad en het land van Katowitz. Dultschland behield de steden Oleiwitz, Hindenburg en Beuthen. Het Duitsche deel van Opper-Silezië bedroeg 75 pet. der oppervlakte en 57 pet. der bewoners. Het Poolsche deel bevatte 76 pet. der steen koolmijnen. 90 pet. der steenkoolreserves. '7 pet. der ijzermijnen, 82 pet. der zlnklagen en 71 pet. der loodlagen Polen en Dultschland gingen een" overeen komst aan voor vijftien jaren welke ten doel had in het overgangstijdperk den onbelemmer- den gang van het oeconomlsch leven in Opper- Silezië te verzekeren. Ja, de tijden worden moeilijk Voor den vrijen vrijgezel, Want hij komt nu met zijn vrijheid Toch maar leelijk in de knel! Aan dit vrije zonder vrijen Zit toch inderdaad iets vast. Want in België bijvoorbeeld Wordt die vrijdom zwaar belast! En een pootige belasting Absoluut geen bagatel! Zorgt daar nu voor meerder zorgen Bij den vrijen vrijgezel! Twintig prachtige procenten, Dus geen appel en een ei. Maken pas de levensgangen Van de vrijgezellen vrij! De verstokte bromt natuurlijk. Dat je, hoe je klaagt of mort. Door den hond of door den kater Altijd tóeh gebeten wordt! Maar de zonnige naturen, Uiteraard meer optimist. Meenen als het nu dan zóó gaat, En je geld wordt tóch verkwist.... Dat het dan nog wel zoo goed is Met een vrouwtje maar er bij Want de vreugde van het huw’lijk Maakt je dan.... belasting-vrij! En de meisjes prijzen lachend Hem, die deze wet verzon, Want hjj staat in haar gedachten Als een wijze Salomon! negen uur bij de firma Bonatl, een groothandel in verf aan oliën, aan de Heerengracht melden. HU was hiermede zeer in zijn schik en telde het nieuwtje aan al zijn vrienden. „Ga toch niet, domoor,” zeiden ze, Je komt er toch te laat.” .Jk?” sei hij gepikeerd, „hoe kom Je er by, dan kennen jullie my nog niet.” „Nou, we willen met je wedden om een kistje van een van de andere deuren. Alfred, die nogal bang was, werd uitgestuurd om exemplaren dte geschikt zouden kunnen zyn te zoeken. De vierde, die Bundle probeerde paste. Ze draaide hem om, deed de deur open en ging erdoor, bevond zich fn een klein somber vertrek Het midden van de kamer werd ingenomen door een lange tafel met stoelen er omheen geplaatst. Ahdere meubelen waren er niet. Twee ingebouwde kasten bevonden zich aan weerszyden van den schoorsteen. Alfred wees de eene ervan met een knikje asm. .Dat is se,” legde hy uit. Bundle probeerde de kastdeur, maar die was gesloten en ze zag dadelyk dat het met dit slot een heel ander geval was. Het was een patentslot, dat alleen openging met den sleutel die er by hoorde. „Het la heel ingewikkeld,” legde Alfred uit. „Als het open is ziet het er heel gewoon uit. planken weet u met een paar boeken en zoo er op. Niemand zou het ooit vermoeden, maar als men de Juiste plank aanraakt, draait bet heele ding open.” Bundle had zich omgekeerd en seek naden kend de kamer door. Het eerste wat ze be merkte was, dat de deur waardoor ze was bm- nengekomen, zorgvuldig met vilt was bekleed. Dus dempte het alle geluld. Toen dwaalden haar oogen naar de stoelen. Er stonden er zeven, drie aan lederen kant en een die moer mdruk- wekkend van uitvoering was aan net hoofd van de tafel. methode om bedienden te behandelen. Die mis lukte zelden en ze zou niet weten waarom die nu mislukken zou. Het eentge waarvan zy niet zeker was. was het aantal menschen die het clubge bouw bewoonden. Natuuriyk wenschte ze, dat haar tegenwoordigheid aan zoo weinig mogeiyk menschen bekend was. Terwyl ze nog aarzelde hoe ze het best de zaak zou aanpakken, werd het probleem voor haar opgelost op een buiten gewoon gemakkelijke wyze. De deur van no 14 ging open en Alfred zelf kwam naar bulten. „Goeden middag Alfred,” zei Bundle vriende- UJk. Alfred ontstelde „O goeden middag, freule. Ik.... ik herkende de freule niet zoo dadelyk.” Terwyi ze in haar geest lof toezwaaide aan de kleeding van haar kamenier, ging ze over tot het zakeiyke ge deelte. „Ik wil Je even spreken Alfred. Waar kunnen we dat doen?” ,Ja.... heusch freule ik weet het niet dit is geen erg nette buurt, weet u....” Bundle viel hem in de rede „Wie is er in de club?” „Op het oogenbllk niemand freule.” „Dan zullen we binnen gaan Alfred haalde een sleutel voor den dag en deed de deur open. Bundle ging naar binnen. Alfred verschrikt en schaapachtfg volgde haar. Bundle ging zitten en keek den niet op zijn ge mak zynden Alfred recht in het gezicht. „Ik veronderstel, dat Je wel weet,” zei ae beslist, „dat wat je hier doet, absoluut in sUUd is met de wet.” hemeltergend geweest zyn, als ik het afgeslagen had.... en dan laat Ik nóg buiten beschouwfiig dat het loon dat Ik hier kryg juist drie keer zoo hoog is als hetgeen ik als tweede lakei ver diende.” „Honderd pond, dat is een heel groote som, Alfred. Hebben ze er iets over gezegd wie jouw plaats op Chimneys zou Innemen?" „Ik maakte er een beetje bezwaar tegen, dat ik direct moest weggaan. Zooals ik uitlegde was het met gebruikelijk en kon ongemakken ver oorzaken. Maar mynheer Mosgorovsky kende een jongen kereldie al in een goeden dienst geweest was en bereid ten allen tyde te komen. Dus sprak ik over hem met mynheer Tred we 11 en alles werd In der minne geschikt.” Bundle knikte. Haar eigen vermoedens waren Juist geweest en de modus operand! was byna precies geweest als zy zich voorgesteld had. Ze probeerde verder te informeeren. „Wie is mijnheer Mosgorovsky?” .De heer, die deze club houdt. Het is een Rus. Een heel knappe heer." Bundle gaf even het onderzoek op en gtng tot iets anders over. „Honderd pond Alfred." „Grooter dan ik ooit in handen gehad heb, freule,” zei Alfred In eenvoudige oprechtheid. „Heb je nooit vermoed dat er iets niet in orde was?” „Niet tn orde freule?" „Ja. ik bedoel nu niet het spelen. Ik bedoel Iets heel ernstiger*. Je wilt toch niet tot dwang arbeid veroordeeld worden?" A I I A DONN 17 °p dlt blad zlJn ingevolge de verzekertngsvoorwaarden tegen 17 *7K.D b!J levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door T7 b|J een ongeval met E1 QSA Ml verlies van een hano DE BEVEN WIJZERPLATEN Bundle bereikte de Hunstantonstreet 14 om drea uur nm. Op dat uur. zooals zy juist voorzien had, was de zeven wyzerplatenciub •en dooie boel. Bundle's doel was zeer eenvou dig Ze wilde de ex-lakei Alfred te spreken sten te krijgen. Ze was overtuigd, als az hem maar aanmaal zag dat bet overige zich wei zou red- dite Bundte bad MB eenvoudige autocratische gehad. En op Dinsdagmorgen deden zyn vrienden hem onder muziek uitgeleide naar het station En toen, het was Woensdagmorgen geworden' begon de radio, het kan een uur of elf zyn ge-' weest, een bericht om te roepen: „Hallo, hier Is het persbureau. Er is in de hoofdstad «en ongeluk gebeurd. Aan de Heerengracht. juist tegenover het huls van de firma Bonatl, Is de zen morgen om negen uur een benzinetank in de lucht gesprongen. By de ontploffing wsrd éér. persoon zwaar en een ander licht gewond." De vrienden van Hardop schrokken, toen zij Binnenkort ^al de heer Paul, die veertig Ja ren lang als bediende In het Elysée, het paleis van den Franschen president, is werkzaam ge weest en als zoodanig groote bekendheid heeft verkregen, met pensioen gaan. Onder negen presidenten heeft hy gediend: Felix Faure, Loubet, Falllères, Poincaré, Des chanel, Mlllerand, Doumergue, Doumer en Le brun. Talryke vorsteiyke personen heeft de heer Paul in het Elysée ontmoet. Van Czaar Nleolaas n wist hy te vertellen, dat deze bui tengewoon goed Fransch sprak. Nog nooit in zyn leven had hy zulk een pracht en praal ge zien als aan het Peterhof, toen president Faure het bezoek van den Czaar beantwoordde. De gastvryheid van het Elysée scheen zeer gewaardeerd te worden door Konlng Edward VII van Engeland, die steeds lachte en by de Paryzenaars zeer geliefd was. De eenlge, die lachte na den mislukten aan slag op konlng Alfonso XIII. toen deze een of ficieel bezoek bracht, was de konlng zelf. Op alle andere gezichten was de ontzetting te Voor de eerste maal In de geschiedenis van Turkye zullen de vrouwen, die nog slechts kort geleden geen enkel recht bezaten, by de ko mende parlementsverkiezingen van hun kies recht gebruik maken. Naast dit actieve kies recht is den vrouwen ook het passieve kiesrecht toegestaan en zullen zy maximaal 20 parle mentszetels «runnen bezetten met de beperken de bepaling dat zy daartoe boven de 30 Jaar moeten zyn. De regeering geeft cursussen hoe en waarom de vrouwen moeten stemmen en daarby zijn iroefstemmingen gehouden, oa. voor de candi- daate telling. alle andere gezichten lezen. De styve vormeiykbeid van Poincaré schrikte de meeste bedienden in het Elysée af- Steeds scheen hy bedroefd, aldus J*aul. Gaston Dou- sigaren.” „Accoord.” gaf hy toe, „dat kan ik winnen.” HU besloot reeds Dinsdag, een dag te voren, naar de hoofdstad te rei zen. want je kon nooit weten, er zou eens iets tus schen kunnen schikten over machinegeweren en veldkanonnen. üiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiifiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiiiiiiiif: edereen in het kleine stadje kende mijnheer Hardop. Met zyn lange haren, zyn hoogen boord en in zyn oude versleten pandjesjas was hy een bekende figuur. Als hy op straat wandelde, begonnen zelfs de kinderen te lachen. En dan zeiden de menschen: ,jcyk, daar gaat Hardop die komt natuuriyk weer ergens te laat." Want dat hy behept was met deze eigen schap, wist iedereen. Hy kwam altyd te laat, onder welke omstan digheden ook, als het mooi weer of als het regende, als hy ergens voor de lunch werd ult- genoodlgd of wanneer hy naar den trein ging. Maar bovendien kwam hy te laat, toen hy eens van een meisje de hand ging vragen. Om maar te zwygen van zyn afspraken in zaken. Bevond hy zich echter in een gezelschap, dan kon men er zeker van zyn dat ook de stem ming er was. Want dan vertelde hy van de laatste gebeurtenissen, die hy had meegemaakt. Dan konden de menschen het haast niet meer houden van het lachen. „Waarom trouw je toch niet, Hardop?” vroe gen zy dan wel eens. „Ik kom toch altyd te laat, mevrouw,” ant woordde hy. „Hebt u wel eens ooit gehoord van zoo'n pechik ben gewoonweg bang geworden om nog met een meisje om te gaan. Neem nu byvoorbeeld Annie Dickers. Ik heb my verleden week heel netjes aangekleed, om haar hand te vragen. En toen ik kwam, kreeg Ik te hooren dat ik Juist een dag te laat was, want mynheer Van Duigen had Juist haar hand gekregen. 1 Speet hem nog wel, zei haar vader.” „En hoe is het dan toen met Miesje van der Heide afgeloopen?" werd er gevraagd. „Ik kwam te laat. De goede ouders zouden mij gaarne hun dochter hebben afgestaan, als niet juist twee dagen daarvoor mynheer Groen my voor was geweest.” Het gezelschap begon te lachen. Mynheer Hardop keek verbaasd om zich heen; hy kon niet begrypen waarom de menschen zoo lachen moesten. Als men immers zooveel pech In zyn leven had als hy, dan viel er toch heusch niets te lachen. Toen gebeurde het, dat het mynheer Hardop in'het kleine stadje begon te vervelen, en hy besloot om met het eentonige leven daar te breken, het stadje te verlaten en zyn heil in Amsterdam te gaan zoeken. Hy solliciteerde op een advertentie In de krant, om een betrekking in Amsterdam te krygen. En werkeiyk, al dadelyk had hy succes. Na drie dagen kreeg hy antwoord op zyn brief. Hij moest zich Woensdagmorgen om klokslag Alfred in de war gebracht gtng don op den eenen, dan op den anderen voet staan. „Er is Inderdaad al twee keer een inval ge daan.” gaf hy toe. „Maar er werd niets oom- promitteerends gevonden, daar mijnheer Mos- gorowsky alles zoo netjes geregeld beeft." „Ik heb het niet alleen over het speten," zei Bundle. ,.Er gebeurt nog meer.... waarschyn- iyk veel meer dan Je weet. Ik zal je op den man af fete vragen, Alfred, en ik zou graag hebben dat je me alsjeblieft de waarheid ver telde. Hoeveel heeft men je betaald om op Chimneys weg te gaan?” Alfreds blik gleed twee keer langs de kroon lijst, alsof hy daar inspiratie zocht, hy slikte drie of vier keer en toen deed hy wat gewooniyk het onvermydelyk gevolg is als een zwakke wil tegenover een sterken staat. „Het is zoo gegaan, freule. Op zekeren dag komt mynheer Mosgorovsky met een gezelschap Chimneys bekyken op een van de beztchtlglngs- dagen. Mynheer Tredwell was niet heelemaal in orde.... hy had pamelUk aan zyn teen een nagel dte naar binnen groeide.... dus moest ik het gezelschap rondlelden. Nadat Ik dat ge daan had bleef Mosgorovsky achter en na me goed bedacht te hebben, begon hy te praten.” ,4a,” zei Bundle aanmoedigend. „En om kort te gaan,” zei Alfred, terwyi hU zyn relaas verhaastte, „hU bood me direct non- derd pond aan als ik oogenblikkeiyk myn dienst opzegde en voor deze club wilde zorgen. Hy moest iemand hebben die gewend was in de beste families om de plaats karakter te geven als hy het noemde, en sfeer. Het zou „Och hemel freule, dat meent u toch niet?” „Ik ben eergisteren op Scotland Yard ge weest,” zei Bundle met nadruk. .Jk nam er kennis van eenige eigenaardige dfngen. Ik wil je helpen Alfred, als je je goed gedraagt.en als de zaken dan verkeerd mochten loopen, wil Ik een goed woordje voor je doen.” „Ik zal heel gaarne alles, wat maar kan voor u doen, freule.” „Nu dan; op de eerste plaats wensch ik drt heele huls van onder tot boven te bekyken.” Vergezeld van een verbysteraen Alfred, maakte ze een degelijke Inspectie. Niets trof haar oog tot ze in de speelzaal kwam Daar oc- merkte ze in een hoek een deur dte niet opviel en deze deur waa gesloten. Alfred legde h’J haar haastig uit. ,Die deur wordt gebruikt als nooduitgang freule. Daar is een kamer en een deur naar de trap, die uitkomt in de volgende straat. Daar langs gaan de lui als er een inval gedaan wordt „Maar weet de politie daar dan mets van?" „Het is een handig gemaakte deur, ciet u freule? Ze ziet er uit als een kast meer niet.” Bundle voelde dat ze zich opwond. „Ik wil erin,1, sef se. Alfred schudde het hoofd. „Dat kunt u niet freule. Mynheer Mosgorovsky heeft den sleutel." „Och.” sei Bundle, sleutels.” Ze bemsrkts dat het slot heel eenvoudig wss en waarschymyk heel gemakkelyk sou kunnen worden open gemaakt met den sleutel Ze waren belden leugenaars van de meest schaamtelooee soort. Jimmy Thesiger wist heel goed det hy met Loraine uit ging dfneeren Fn wat Bundle betreft, ze had nog niet afgebeld ot «V doste zich in verschillende vreemde ge we tten dte dan ook haar kamenier behoorden. En nadat zy se aangetrokken had trok zy er te voet op uit. terwyl ze overpeinsde of de bus of <te ondergrondsche de beste manier sou zyn om de Zeven Wijzerplaten te bereiken. e enorme propaganda en de groote span- I 1 nlng welke vooral een gevolg was van de politieke beteekenis der volksstem ming in het Saargebied. hebben misschien doen vergeten dat de Vredesverdragen nog een volks stemming van beduidend meer belang hebben voorgeschreven. Opper-Silezië met zyn 1.077334 H A. oppervlakte, zyn groote natuuriyke rijk dommen en zyn 2.280.000 bewoners was er de inzet van. Te Parijs, in de dagen der Vredes-Conferentle. was er een sterke strooming die Opper-Silezië zonder meer tot Poolsch gebied wilde verkla ren. Lloyd George deed echter 2 Juni 1929 in den raad der „Big Four” het voorstel om een volksstemming te houden. Wilson en Clemenceau die daar aanvankeiyk niet van wilden hooren, verklaarden zich er ten. slotte ook voor. Een commissie waarin Amerika, Frankrijk. Engeland en Italië zitting kregen, werd gevormd om de Mogendheden Jn kennis te stellen van het resultaat der stemming” en voorstellen te doen betreffende de grensiyn, „daarby rekening houdende met het verlangen der bevolking zoo als dat door de stemming tot uiting kwam .'en met de geografische en oeconomlsche vuor- vAarden van het gebied". De stemming zou per gemeente plaats hebben. Opper-Silezië werd 20 Januari bezet door een internationale troepenmacht waarover de Fran- sche generaal le Rond, die tevens voorzitter was der regeeringscommissie. het opperbevel voerde. Voor deze internationale bezetting had Frankrijk zes. Italië vyf, Amerika vier en Enge land drie bataljons moeten leveren. Maar de Amerikaansche Senaat verzette zich tegen het Vredes-Verdrag en Amerika liet daarom niet alleen zyn zetel onbezet in de plebisclet-com- mlssie, doch stuurde ook geen soldaten. Voor Engeland was dit een aanleiding om zich ook wat meer terughoudend te toonen en te kennen te geven dat het geen troepen ter beschikking had. Italië zond slechts twee bataljons en het Franse he contingent werd daarom opgevoerd tot tien bataljons. Ten slotte zond Engeland In Maart 1921 ook vier bataljons. Dultschland en Polen organiseerden beide een kolossale propaganda. Dr. Urbanek werd „Dultsch commissaris van het plebisciet” en vestigde zyn hoofdkwartier te Katowitz. De vroegere Landrat voor Opper-Silezië. dr. Luka- schek, aanvaardde de leiding der Duitsche pro paganda. Dultschland had zyn grootsten aan hang onder de betere burgery; op de socialisten en communisten kon het weinig vat krygen. Korfanty. de eerste afgevaardigde dien de Poolsche party van Opper-Silezië in 1903 naar den Rijksdag had kunnen afvaardigen, werd .Poolsch commissaris van het plebisciet” en sloeg zyn tenten op te Beuthen. Hij was tevens de leider der Poolsche propaganda. De Duitschers beweerden dat Korfanty eiken Boer die voor Polen zou stemmen, een koe be loofde. Deze „koe van Korfanty" deed opgeld en bracht nogal eenige vrooiykheid In de zwoele atmosfeer. Doch dat duurde niet lang. De spanning werd steeds grooter. Reeds In Augustus had de Reichswehr een Poolschen op stand onderdrukt waarby het weinig zachtzin nig was toegegaan De eerste ernstige botsing had plaats te Oppeln in Mei 1920. De Duitschers vielen aan op een Poolschen optocht welke overigens niet gehouden mocht worden, mis handelden de deelnemers, vernielden het Poolsch consulaat en onteerden de vlag. De Polen or ganiseerden uit protest een mijnstaking. Deze staking welke twee dagen duurde, toonde aan dat de Polen in het mljngebled het werk ge heel stil konden leggen. De opmarsch der Sowjet-troepen naar War- •chau in den zomer van 1920 bracht nog grooter moeiiykheden mee. Overal werden groote Duit- sche betoogingen gehouden. Het was den 17 Augustus dat te Katowitz de Fransche troe pen gebruik maakten van hun machinegeweren by een botsing met Duitsche betoogers. De Polen die vonden dat zy zich-zelve maar verdedigen moesten, organiseerden gewapende benden ter sterkte van vyftlg-dulzend man ongeveer, zy pleegden aanvallen op openbare gebouwen, ont wapenden de half-mllltalre Sicherheltewehr of Sicherheltspolizel en zetten Dultschgezlnde autoriteiten af. Ten slotte werd er tusschen Urbanek en Korfanty een verbond gesloten: de Poten moesten de wapenen neerleggen, de Bicherheltswehr werd vervangen door een politie macht welke voor de helft uit Duitsche en voor de helft uit Poolsche bewoners van Opper- Silezië bestond. De regeeringscommissie keurde deze overeenkomst goed en stelde de gemengde politiemacht onder het bevel van geallieerde officieren. Den 8 Maart, twaalf dagen voor de volks stemming, kwamen uit alle deelen van Duitech- land honderd-vyftlg-dulzen<|F personen aan die In Opper-Silezië geboren waren en stemrecht hadden zy werden met 288 treinen naar hun plaatsen van bestemming gebracht. De stemming die uiterst kalm verliep, had het volgende resultaat: 844 gemeenten of Gute- dit hoorden. Om precies negen uur zou Hardop immers by die firma gekomen zyn.... Maar toen begonnen zy te lachen. „We maken ons maar noodeloos ongerust. Natuuriyk was hy daar niet om negen uur. Hardop komt toch immers altyd te laat...." Maar den volgenden morgen kwam er met de post een brief. „Jullie zult misschien al van het ongeluk hebben gehoord, of er gisteravond van in de krant gelezen. In leder geval: ik heb de wed denschap gewonnen. Ik ben de zwaargewonde. Meer bewijs hoef ik zeker niet te geven. Nu moet ik weer gaan rusten van de pleegzuster. Jullie stuurt het kistje sigaren zeker wel. Hardop." Te Aqulleia, niet ver van Triëst, zyn in den laatsten tyd belangrijke opgravingswerken ver richt. Aqulleia, een in de Oudheid bloeiende vestingstad, werd in het Jaar 452 door Attila verwoest. Het waren de op de vlucht gedreven bewoners van Aqulleia, die de stad Venetië stichtten. Men te er in geslaagd, de overbiyf- selen van het antieke Forum aan het licht te brengen. De architectonische fragmenten, welke men tot dusver heeft gevonden, dateeren byna zonder uitzondering uit de 2e en 3e eeuw van het Romelnsche Keizerrijk en zy geven, door doorgaans zeer den Indruk van macht en welvaart, welke destijds ook in ver schillende steden naby de Adriatlsche Zee heerschten. Teneinde nog meerdere resultaten van dezen archaeologlschen arbeid te bereiken, heeft men besloten, een aantal hulzen, welke ongeveer 30 Jaar geleden ter plaatse werden gebouwd, te doen aloopen- De taak der commissie was alles behalve ëe- makkeiyk. Het bleek absoluut onmogelyk een lyn te trekken welke eenlgszins op een grens leek en die de Duitsche massa van de Poolsche scheidde. De Gutsbezirke toch wilden practlsch alle naar Dultschland terug. In de steden was oe overwinning der Duitschers eveneens vol komen Doch verder had de overgroote meerder heid der kleinere gemeenten voor Polen ge stemd. De kaart waarop het resultaat der volks stemming in kleuren stond aangegeven, leek een mozaïek. Korfanty stelde een „oplossing" voor welke prachtig wasvoor Polen. De Duitschers vroegen heel Opper-Silezië omdat zy de meer derheid der stemmen hadden en het gebied „oeconomlsch ondeelbaar” was. De pleblsciet- commlssie kwam ten slotte ook niet tot een overeenkomst en de Franschman Le Rond stelde grens voor welke 51.4 pet. der Poolsche iracht, terwyl ïliaan De Ma- grens trokken die practlsch heel Opper-Silezië aan Dultschland Met. Natuuriyk waren deze rapporten geheim, doch even natuuriyk lekte de voornaamste inhoud er van uit. Dit was het sein voor den derden Poolschen opstand welke 2 Mei 1921 uitbrak. Heel het industriegebied en zyn wyde omge ving stond in brand. De opstandelingen be- Op de tentoonstelling van Avicultura te 's-Oravenhage zyn o.a. de volgende eere-pryaen toegekend Zilveren medaille, geschonken door HM de Koningin voor fraaiste inzending leghorns; L J. Schoenmaker, Almelo; Verg, zilveren medaille van den Minister van Econ. Zaken voor fraaiste inzending hoenden Ned. rassen: Mevr, de Moraaz—Imans. Baarn. Gouden JubUeum-medaille door Kon. Ned. Ver. Avicultura voor beste collectie een ras-een kleur Dwerghoenders: E. Ostermann, Baarn. Gouden Jubileum-medallle door Kon. Ned. Ver. Avicultura voor beste collectie een ras een kleur konynen; J. C. Bouwmeester, Tilburg. Avicultura-beker voor fraaiste Hollandsch hoen anders dan zwart. J. H. Vrenken, Tilburg. Groote Zilveren Londen Excursiebeker voor fraaiste Barnevelder jong, uitgeloofd door ge- zameniyke deelneming aan 1930, O. Hengeveld. Zelhem. Verguld zilveren medaille voor fraaiste Barne velder oud. door den Burgemeester van Barne veld. F. v. d. Akker, Vught. Groote Zilveren Rome-excursle-beker voor fraaiste leghorn jong, uitgeloofd door gezamen- iyke deelnemers aan Rome-Excursie 1933, L. G. Schoemaker, Almelo. Groote Zilveren wlsselbeker voor fraaiste Mi nora Jong, uitgeloofd door directie Kon. ZooL Bot. Oen., Den Haag. G. A. Albers, Winterswyk. „Avicultura” Beker v. tr. Rhode Island red jong hen, Math. Janssen te Vught. Groote zilveren beker uitgeloofd door de di rectie der Haagsche Courant, P. M Boogert te Ameide. De vluchtelingen trachtten de poortdeuren te sluiten. Ze meenden in het gebouw zelf veiliger te zyn. Maar onder luid geschreeuw zetten de Engelschen ben na. bryzeld en na nog eenige slagen werd de deur even eens geforceerd. De Spanjaarden trachtten tegenstand te bieden, maar ze zagen In, dat ze In de minderheid waren, en In een kamer, die gesloten werd door een yzeren deur met schietgaten. Een paar dreigende loopen van musketten werden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 18