ONS BLAD apologie s Het Nazi-bestuur Danzig I r r Van Cauwelaert’ I I I- Nieuw interview met Hitler Mgr. jSchioppa in Het nieuws van beden HIEUW ANTWOORD AAN DE LIBRE BELGIQUE Na het plebisciet ZEESLAG MET PIRATEN Generaal Gamelin Uit het Saargebied DE BAROMETER UITSTEL PETITIES VAN KATHOLIEKE ZIJDE I J 2 1 Felle kou in Griekenland Het antwoord van den Führer Arbeiden bezetten de fabrieken Betoogingen te Eupen Een peraverklaring I S%.v\\\\\\\\unil IHI/I7////ZZZ/XZ Onverdiende 'moeilijk heden Hongaarsche memoran dum gepubliceerd Autoriteiten niet verantwoordelijk poor den koningsmoord Na de Duitsche overwinning in het Saargebied Deensch stoomschip in brand Per 1 Februari wordt begonnen met de terugtrekking der vreemde troepen Staking in Fransche staalindustrie - Vliegdienst Californië- Hawaii DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Beleedigende uitlating van Greiser tegenover katholieke geestelijken ZATERDAG 19 JANUARI 193S I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER NORTH I’ De af getreden minister verdedigt zyn zoon tegen het verwyt van eigenbelang „Niemand neemt hen nog au sérieux” STATE Het Weeri i Te St. Moritz worden thans ook windhon- denrennen gehouden. De dieren dragen een bek-bedekking tegen da luwde lucht De algemeene toestand van Z. H. Exc. was hedenmorgen iets beter; het verloop van den nacht was voor den zieke zeer gunstig. il Orient-express heeft 15 uur vertraging Tal van dood b I zeeroovera vinden den na een verwoed gevecht Benoemd tot voorzitter van den Opperaten Oorlogsraad a VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voor buiten Alkmaarf 2.85 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de. kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De officieele mededeeling betreffende den toestand van Z.' Exc. Mgr. L. Schioppa luidde Vrijdagnamiddag: Een lichte verbetering is ingetreden in de ziekte van den Internuntius. De komen de nacht laat zich minder zorglijk aanzien al is het gevaar niet geweken. Vrijdag in den loop van den dag heeft de Pauselljke Nuntius te Brussel een bezoek bij Mgr. Schioppa afgelegd. Vraag betreffende de vreea voor agreaaieve bedoelingen van de Rykaweer 1' ’in NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD ZIJN ter- (Van onzen correspondent) km- DoodelUk verkeersongeluk te Best. 8t. Ler- Pe- Tl- en. MÜNCHEN. 18 Jan. effectenbezit O O 4 Van onzen correspondent: zeer open- BS Arrestant uit rijdenden trein gesprongen en ge wond. Stand op Zaterdag 18 uur vjw.: TICS Vorige stand: 778JI Het protest van den prins van Pless tegen de tegen hem uitgesproken Poolsche maatregelen is heden door besluit van den Volkenbondsraad afgewezen. noemd. die thans 63 Jaar Is en de functie be kleedt van chef van den generalen staf Tege lijkertijd zal generaal Oamelin chef van den ge neralen staf blijven. Handelsbesprekingen tusschen Nederland mi Amerika rjjn tot April uitgesteld Afschaffing van de tweede klasse in de goeri- koope treinen. Generaal Gamelin benoemd tot voorzitter van den Oppersten Oorlogsraad in Frankrijk. IN DE WIERIN- VEEKOOPLIEDEN H. m- i. o.» Bankvereenigteg op dat r Staatsgelden noodlg had. zwaar zou hebben gaaien, om nieuwe belangen te nemen In de Deposltobank. Men zal zich herinneren, dat in de verkla ring, welke de heer Emile van Cauwelaert, be heerd er-directeur van de Antwerpsche Deposl- tobank heeft afgelegd, deze heeft doen opmer ken, dat de Algemeene Bankvereenlglng veel vroeger de verplichtingen van een tusschen- komst bij de oprichting van de Deposltobank op zich had genomen. PARIJS 18 Jan. De ministerraad, die heden morgen onder voorzitterschap van president Le brun bijeenkwam, heeft een verordening aange nomen inzake de reeds vaak aangekondlgde re organisatie van den Oppersten Oorlogsraad e.i den generalen staf. Op grond van de wet van 1927. waarin de leef tijdsgrens voor den voorzitter van den Opper sten Oorlogsraad wordt vastgesteld op 68 jaar, is In plaats van generaal Weygand. die op 31 Januari 1867 geboren Is, generaal Oamelin be- GENèVE, 18 Jkn. (Reuter). De Volken bondsraad heeft besloten, dat de ont ruiming van het Saargebied door de internationale troepen op 1 Februari een aanvang zal nemen. Eerst zullen de Italianen vertrekken. SAN PEDRO (CALIFORNIë). 18 Jan. (Reu ter). Amelia Earhart verklaarde, dat dit jaar een geregelde passagiersdienst tusschen Califor nia en Hawaii zal worden geopend. Halverwege zal een kunstmatig eiland wor den gestationneerd. terwijl langs de route elec- trische bakens zullen worden geplaatst. Atjeher, die met een klewang twee Europeanen aangevallen heeft, is tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld B(j een aanrijding onder Halfweg is een groen- tenventer ernstig gewond. Na deze aanrijding ontstonden ter plaatse nog verschillende an dere botsingen Z. H. Exc. Mgr. Schioppa heeft een rustigen nacht doorgebracht. Betoogingen te Eupen (België) no de Duitsche overwinning van dè Saar. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 99 Ongstrislco voor aardbeien, princesse- en snjj- boonen voor rekening van den teler. Comité van Actie tot verbetering van de slechte toestanden in het hotelbedrijf. Ul- iht. ran ja de ma rma sra- Lm- diet oag ata- nd- ins. iot- des tar- NEW-YORK. 18 Jan. (V.D.) De Radio Ma rine Cy. heeft een draadloos bericht opgevan gen van het Amerikaansche sa. „City oi Nor folk”, waarin gemold wordt, dat het Deensche sa. Astra" op ongeveer 1400 mijl ten oosten van Newfoundland, tengevolge van een nog niet opgehelderde explosie In brand te geraakt en 8.0. S.-seinen uitzendt. Het Cunardstoom- schip „Andania” Is het brandende schip te hulp gesneld. ik- en mt In- d. De ben er verder van overtuigd, dat, wan neer men maar eerst dezen weg van weder- zijdsch begrijpen en van met elkander reke ning houden betreden heeft, daarbij ten slotte meer te voorschijn komt dan door nog zoo omvangrijke, maar innerlijk onduidelijke pac ten. Ik zal mij in ieder geval wel duizendmaal bedenken voor ik het Duitsche volk In over eenkomsten laat verstrikken, welker conse quenties niet volkomen ondubbelzinnig ruuden kunnen worden overzien. Overigens hebben wjj ons reeds meer dan eens bereid verklaard met de om ons liggende /taten nlet-aanvaisverdra- gen te sluiten. Het Nari-bestuur in Danzig. Petities van ka tholieke ijjde aan Genève verdaagd. Een be leedigende uitlating. GENEVE. 18 Jan. (Reuter) Het Hongaar sche dossier inzake het onderzoek naar de me deplichtigheid aan den moord te Marseille ver niet voor Bedrijvigheid In de olie-industrie tengevolge van Amerikaansche bestellingen. Zeegevecht met Chineesche piraten. Tal van seeroovers vonden den dood. X. Apologie van den heer Van Cauwelaert. Nieuw antwoord aan de Libre Belgique. BIJ «EN AUTOBOTSING GERMEER ZIJN VIER GEDOOD De vertegenwoordi ger van de Engelsche Rothermere-peis Ward lad gisteren een onderhoud met Hitler, iij verschillende vragen voorleg.le. „La Libre Belgique” erkent tenslotte ander maal de persoonlijke onkreukbaarheid van den heer van Cauwelaert. Om hier een objectief slotwoord te vinden, ontleenen wij gaarne aan een liberaal, te Brus sel verschijnend blad „Het Laatste Nieuws" de opmerking „dat alles neerkomt op de Inter pretatie van felteltjke omstandigheden, waarin de goede trouw een groote rol speelt”. besprekingen met Donzig de beste methode zou den vormen. Tenslotte werd besloten tot verdaging van de zaak, gelijk door den rapporteur was voor gesteld. Kort voor negen uur werd de zitting van den Volkenbondsraad gesloten. Er zijn nog een reeks problemen te behandelen, zoodat voor Zater dag een nieuwe zitting is vastgesteld. De be langrijkste kwestie, die nog behandeld moet worden, is de Abesslnische klacht. Men verwacht ectjter stellig, dat de Volken bondsraad zal trachten, dit conflict zoo snel mogelijk weer van de raadstafel te doen ver dwijnen. 1. Dultschland zal nooit uit zichzelf den oor log wenschen. 2. Wie ons aanvalt, zal In prikkels grijpen. Want evenzeer als wij den vrede liefhebben, hebben wij de vrijheid lief. Wanneer Ik aan den eenen kant, zonder daar toe gedwongen te zijn, Frankrijk namens het geheele Duitsche volk de verzekering geef, dat wij geen territoriale elschen meer opwerpen en daarmede uit eigen beweging iedere revanche- ve rondejptelllng uit den weg zullen ruimen, dan geef ik aan den anderen kant echter pre cies zoo de heilige verzekering, dat ons geen nood en geen geweld ooit zullen kunnen bren gen tot afstand van onze eer en onze rechts gelijkheid. Evenals met Polen willen wjj ook met onze andere naburen tot een eerlijke ver houding komen. PARIJS, 18 Jan. (Reuter). De staking in de staal-industrie van Maubeuge, waarbij tot dus ver 3000 arbeiders waren betrokken, heeft zich verder uitgebreid. Alle arbeiders van de zuster-maatschappljen van de Noord- en Oost-Pransche staalfabrieken te Louvreil zijn eveneens in staking gegaan uit protest tegen de aangekondlgde loonsverlaging van 6 pCt. De arbeiders bezetten de fabrieken, terwijl hun vertegenwoordigers met de directie onder handelden. De hoogovens zijn nog niet gedoofd, aange zien wordt gerekend op een spoedig hervatten van den arbeid. Price Ji; wien Ru GENèVE 18 Jan. De Volkenbondsraad kwam hedenmiddag tegen 4 uur in een vertrouwelljke zitting bijeen, welke ge volgd werd door een openbare zitting, waarin de Danzigsche kwestie bespro ken werd. De rapporteur stelde voor twee petities van de katholieke pries ters en van de centrumpartij in Dan zig uit te stellen tot de zitting van Mei. ATHENE. 18 Jan. (Reuter). In Noord-Grle- kenland heerscht felle koude, waardoor vele dorpen van de buitenwereld zijn afgesneden De Orient-express had 15 uur vertraging; vele stoomschepen konden tengevolge van de hevige sneeuwstormen de havens niet verlaten klaart, dat de Hongaarsche autoriteiten verantwoordelijk kunnen worden gesteld den moord op Koning Alexander. Wel Is gebleken, dat sommige Hongaarsche ambtenaren de Kroatische emigranten niet vol doende controleerden. De regeering heeft maat regelen genomen, dit In de toekomst te voor komen. Het dossier wordt thans door den Volkenbond bestudeerd. BERLIJN, 18 Jan. (Reuter) Op verzoek van den plaatselljken Nazi-lelder is de heer Goldbeck, directeur van een Ijzergieterij te Thale (Harzgebergte), waar 10.000 werklieden In dienst zijn, „voor eigen veiligheid" In hech tenis genomen. De reden hiervan Is, dat Goldbeck niet aan zijn personeel had toegestaan gedurende den werktijd te luisteren naar de rede van Hitler over het ttaar-pleblsciet. Het onderscheid in „moreel" gelijkgerechtigd en „zakelijk” gelijkgerechtigd zoo vervolgde de Führer wordt door het Duitsche volk als een beleediglng gevoeld. Of 69 millloen Duit- schers In deze wereld moreel gelijkgerechtigd zijn of niet, kan in laatste instantie nl.mand beslissen, hoogstens het betrokken volk zelf. Of men is gelijkgerechtigd, zakelljk, en dan moet men het ook moreel zijn, dan wel men is, om gekeerd, moreel gelijkgerechtigd en aan blijft het onbegrijpelijk, hoe men dan de zakelijke rechtsgelijkheid bestrijden of eenvoudig wei geren kan. Zoolang de Volkenbond slechts een garantle- verdrag van overwinnende mogendheden ia, draagt hij zijn naam ten onrechte. Tenslotte stelde Price aan Hitler de volgen de vraag: „Ik heb kortgeleden een gesprek genad met een hooggeplaatste persoonlijkheid in Frank rijk. Ik vraag hem het volgende: Waarom wil Frankrijk het fait accompli van het herstel der Duitsche bewapening niet erkennen? WIJ En- gelschen houden het steeds voor verstandiger, dergelijke feiten onder oogen te zien. De poli ticus heeft mij geantwoord: Wjj gel oc ven, dat Dultschland een politiek der verzoening slechts zoolang zal voeren, tot de RUksweer zich in staat gevoelt een oorlog met succes te kvnnen ondernemen. Men vreest ook In Frankrijk, dat de toenaderingspogingen tot de Fransche front- strljdersorganisaties slechts een verkapp'ng zijn, waarachter de toekomstige agressieve bedoelin gen verborgen moeten worden. Wat Is eet ant woord van Uwe Excellentie op deze ongerust heden?” Hitler antwoordde als volgt: van ider H)k t«r- iiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHHiiw Verwachting: Meeat matige Noordelijke 1 tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk S bewolkt, weinig of geen neerslag. Tem- persten- om het vrteepsnt met Hchte S vent. *LTIJO 6oiO Anto tegen tram gebotst te Velp; dame gedood. Te Ginneken sjjn twee leden van de zooge naamde stormtroepen van Zwart Front gear resteerd, die zich de laatste weken te Breda schuldig gemaakt hebben aan het verbrijzelen van ruiten. Woensdagavond werd in het Scala-theater te Milaan voor de eerste maal Mas- cagni’s nieuwe Opera .Jtercf’ opgevoerd. De première werd een enorm succes. Hierboven een scène uit de nieuwe opera Deze politicus heeft nog nooit een volk ge leid. Of zou hij anders kunnen geloovea dat men jaren lang over vrede spreken kan. om dan plotseling met datzelfde volk zoo maar een oorlog te beginnen? Van den oorlog heb ik niets anders dan het diepste leed gezien. Ik spreek daarom twee bekentenissen lijk uit: BRUSSEL, 18 Jan. (Per tel.) De Brusselsche pers heeft In zachten vorm een en ander ver meld omtrent demonstraties, welke te Eupen In Dultsch-Belglè hebben plaats gegrepen, naar aanleiding van het plebisciet in het Saar gebied. In feite heeft de gendarmerie de laatste dagen herhaaldelijk charges moeten uitvoeren bij manifestaties, die te Eupen en omgeving naar aanleiding van de Duitsche overwinning plaats vonden. Straatbetoogingen werden gehouden oa. voor een hereenlglng van Eupen met Duitsch- land. Twaalf personen werden gearresteerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hadden nieuwe manifestaties plaats. Vrijdag werd in de straten van Eupen door bereden gendarme rie gepatrouilleerd. ■Ji 8AARBRUCKEN, 18 Jan. De president der spoorwegen in het Saargebied Nlcklaus heeft hedenmorgen zijn functie officieel overgedragen aan den plaatsvervangenden directeur Muen- zer. Gisteren heeft hij de regeerlngscommlssle om ontslag gevraagd, dat hem hedenmorgen Is toegestaan. De rechtbank te Saarbrücken heeft in kort geding den tegenwoordlgen leider van den Chrlstelljken Metaalarbeldersbond Otto Plek uit zijn functie ontzet en de leiding opgedra gen aan den waarnemer dr. Best. Het gebouw van de „Volksstlmme” Is van morgen door de politie verzegeld, waarschijn lijk in verband met het te verwachten faillis sement. In den loop van het Interview verklaarde Hitler o. a.: „Of wtf nog eens in den Volken bond zullen terugkeeren of niet hangt uitslui tend daarvan af, of wij als volkomen gelijk waardige natie daar deel van kunnen i’itma- ken. Zoolang de nat.-soc. beweging in Duitsch- land de leiding heeft en dat zal voor de eerste paar eeuwen het geval zijn ral aan dese houding niets worden veranderd Beurswaarde van Nederlandsch sinds 1929 sterk gedaald De nat.-soc. president van den senaat van Danzig. Greiser. gaf een uitvoerige uiteeniet- tlnt die hij beëindigde met de verzekering, dat heQvoor de regeering van Danzig een vanzelf- sprdiendheid is de door den Volkenbond ge garandeerde grondwet te eerbiedigen. Danzig wil eventueele moeilijkheden met Polen in di recte besprekingen oplossen zonder toevlucht te nemen tot den Volkenbond. De vertegenwoordiger van de Poolsche regee- ring stemde toe in het verdagen van de behan deling. ook hjj was van meaning, dat directe Ter kenschetsing van de mentaliteit van den heer Greiser wijzen wij tenslotte nog op rijn verklaring aan de pers omtrent de petitie van de katholieke geestelijken uit Danzig. Deze lieden aldus Greiser kunnen zich niet aanpaseen bU den tegenwoordlgen toestand en willen de regeering van Donzig door hun petitie aan den Volkenbond moeilijkheden be rokkenen. In Danzlg aldus letterlijk de ver klaring van den Senaatspresident neemt nie- [mand deze menschen nog au sérieux. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Adminiitretie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Por kwartaal voor Alkmaarf X— Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogg. Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem. BRUSSEL, 18 Jan. (per Tel.) Wij hebben gisteren het ontslag gemeld van alle beheer ders van de Bank Unie, dat hier door de bla den nog wordt verzwegen. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Antwerpsche De- positobank. werd de wensch uitgesproken, dat de beheerder-dlrecteur van de Bank, de heer Emile van Cauwelaert, zoon van den Staats minister. als zoodanig zou aftreden. De heer Van Cauwelaert heeft daarop zijn ontslag ingediend. Mengverbod voor benzine, menggebod voor gas olie en dergelljke producten. Naar verder bekend wordt, heeft de Volken bondsraad In zijn geheime zitting van heden besloten op verzoek van de Fransche regeering de kwestie van de Saarlandsche vluchtelingen op de agenda te plaatsen Men verwacht, dat deze kwestie morgen. Zaterdag, door den rRad zal worden behandeld. Intusschen wordt uit Saarbrücken gemeld, dat de uittocht van personen die zich in het Saargebied bedreigd voelen, nog steeds voort duurt. Het Fransche consulaat, dat een bijkan toor heeft moeten instellen, werkt op volle ca paciteit. In een schacht der Domanlale mijnen in het Saargebied Is een staking van 1 uur uitgebro ken. De mijnwerkers weigerden af te dalen in- dlen tevens 15 andere mijnwerkers (Dultscne emigranten en Franse hen) omlaag gingen. Zij wilden het werk eerst hervatten, toen aan hun eisch werd voldaan. Uit Partjs wordt gemeld, dat aan Max Braun, die aldaar het woord wilde voeren, het spreken verboden is. GENèVE, 18 Jan. De nat.-aoc. Senaats-presi dent van de Vrije Stad Danzlg, Greiser, ver klaarde heden aan de pers, dat sedert de nazi’s het bewind in Danzlg voeren de verhouding tot Polen veel gunstiger was. De nat.-soc partjj had zich ten doel gesteld, het krult weg te nemen uit wat eens genoemd is .het kruitvat van Europa” SJANGHAI, 18 Jan. Ten Noorden van de monding van de Yangtse heeft een zeegevecht plaats gehad tusschen polltlewachtbooten en 50 seerooversjonken. De strijd duurde den ge- heelen dag. Vier jonken werden In elkaar ge schoten en verdwenen in de golven. Acht Jon ken werden door de politie buitgemaakt. De overige zeerooversschepen ontkwamen. Ruim 50 zeeroovers zijn In den strijd gedood, terwlji voorts een groot aantal piraten verdronk. Twintig zeeschuimers werden door de politie gevangen genomen. Naar verluidt zou de vloot van de zeeschui mers driehonderd jonken tellen. Sedert een maand plunderden de zeeroovers vele uit Noord-Ctatoa komende vaartuigen, vooral Hs- schersschepen en hielden zl) zich voorts bezig met smokkelarij. BRUSSEL, 18 Jan. (Per tel.). Het commen- tear. dat Ja Libre Belgique” op het antwoord van den heer van Cauwelaert had gegeven, heeft den Vlaamschen staatsminister er toe gebracht, een aantal zaken in een nieuw antwoord aan dit blad recht te zetten. De heer van Cauwelaert zegt daarin, dat hij nooit zyn polltleken Invloed heeft gebruikt, om voor zijn verwanten eenlg voordeel te verwerven en dat hij dit met fierheid zegt ten overstaan van hen. die gepoogd hebben hem voor een famülebeschermer te doen doorgaan Maar in de beproeving tegenover onverdiende moeilijk heden zal hjj geen vau zijn kinderen verlaten. Er is edeler genot dan dat van openbare hulde en eer en van Cauwelaert schrijft, dat bij den Heer dankbaar is. dit In zijn gezin te mogen ondervinden. Verdere vooruitzichten: weinig veraa- derlng. De heer van Cauwelaert bevestigt aan .Xa Libre Belgique” nooit deel te hebben uitge maakt van den Beheerdersraad van de* Bank Unie, die aanleiding gaf tot dit debat. HU her haalt, dat de Bank Unie een portefeuine-maat- schappi) was en haar opslorping door de Banque d’expension Industrielle et commercielle geen noemenswaardlgen invloed heeft gehad op de bedrijvigheid en de toekomst van deze laatste. Z^jn zoon werd slechts anderhalf Jaar later met haar leiding belast. H(j had reeds een vaste positie met mooie vooruitzichten. Tot het aan vaarden van een meer ondankbare taak werd hy zeker niet aangezet door de bezorgdheid om zijn eigen belang, noch om het persoonlUk be lang van zijn vader. Evenmin werd hjj door eigen belang gesteund bij de langdurige en hardnekkige Inspanning, welke de reorganisatie van de Bank Unie en de stichting van de Ant werpsche Deposltobank van hem hebben ge- eiKht. «k aal er trouwens het bewijs van leve ren. zoodra hjj zulks kan. zonder zich te ont trekken aan ds verantwooaaelljkbeM, welke ny in de uitoefening van zijn functie heeft moeten aanvaarden. HU verklaart verder geen verantwoordelijken post te hebben bekleed in de Banque d’expen sion industrielle et commercielle tinais oud- aandeelhouder van het Algemeen Wlegglngs- kantoor slechts zuiver nominale belangen te hebben gehouden, waarvan hU sindsdien evqp- eens afstand heeft gedaan. De beer van Cauwe laert herhaalt nog, dat het onrechtvaardig zou z|jn hem als party ganger van devaluatie te be schouwen. Wat betreft de voorwaarden, waarin de Alge meene Bankvereenlglng tusschenkomst heeft verleend btj de oprichting van de Antwerpsche Deposltobank. reserveert de heer van Cauwe laert zich de gelegenheid op dit punt later terug te komen, als de Justitie haar taak be ëindigd heeft. Tenslotte zegt de heer van Cauwelaert, dat hy meer dan ooit wenscht zijn vrijheid en zijn levenservaring In dienst te stellen van de Idea len, die van zijn gansche leven deel zUn ge weest en dat de aandoénlijke trouw, welke zijn strydgenooten In deze droeve omstandigheden hebben getoond, voldoende zou zjjn om elke ontmoediging te weren. Op deze uiteenzetting van Staatsminister van Cauwelaert antwoordt „La Libre Belgique” nog. dat dit alles de hoofdzaak onaangetast laat Als hoofdzaak beschouwt het blad de mln of meer duistere omstandigheden, waarin tot de samenstelling van het kapitaal van de Ant- werpsche Deposltobank werd overgegaan. Het blad wijst mede op de gevaren van een door- eenstrengetlng van financiën en economie in België. Het blad onderscheidt: le dat de helft van het kapitaal van 10 mll- lioen francs werd onderschreven door de bank Crédit général Industrlel. waarvan de directie berust bU den Katholieken senator Philips, die vlce-voorzitter Is van de Algemeene Bankver eenlglng. aan dewelke bet verelschte vijfde deel. 1 millloen francs, werd gestort. Het „Crédit général Industrlel” Is slechte een filiaal van de Algemeene Bankvereenlglng. Je. dat deze Inschrijving van de Algemeene Bankvereenlglng niet openlijk is gebeurd, maar door een tusschenpersoon, zonder dat de naam van de bank werd genoemd. Hieraan knoopt het blad de omstandigheid vast, dat de Algemeene oogenblik de hulp van l. wfarbij zU geen be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1