Eenheid- of partijenstaat? Medische kroniek Het Nederlandsch Effectenbezit HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL J1 SCHEPEN IN DE VAART I „SNIP” EN„STUYVESANT” ZATERDAG 19 JANUARI 1935 IDEEËN Spiritisme Noodtoestand in het hotelbedrijf i De beurswaarde geweldig gedaald eed er t 1929 Comité van Actie Spoorwegen bezuinigen Uren van spanning Uit trein gesprongen DR. J. B. HUBRECHT I I Met klewang er op los geslagen Besprekingen zijn uit gesteld Arrestant by poging tot ont vluchten gewond Waarom de „Snip” zweeg Tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld M:, Nederlandeche delegatie zal eerst in April naar Amerika vertrekken Afschaffing tweede klasse in de goedkoope treinen Comité van actie ingesteld tot het verkrygen van verbetering Pz. Coen” en „Edam” zullen vertrekken Prachtige hulp van het schip aan het vliegtuig I ra. h. acanjomiM* Restaurant DORRIUS I OORZAAK van onzen dreigenden industrie- handelsonder- en wü Aan In één woord, een uiting (in millioenen guldens) „Chr. Huygens", 307 306 366 92 (in procenten) 92.6 92.5 224.4 83.8 LIBRA 11.69 5.21 6852 7326 6342 6786 regeld toegezonden aan de „Snip” en Ook goed ontvangen. laatstgenoemd artikel ontleenen volgende opstelling: en van 4.48 4.84 4.20 4.54 3130 7025 3153 2642 2.92 3.48 moedelijk züt ge wie hier aan het Ben deel van de Radio-kamer was Ingericht als navlgatle-hut, waar alle kaarten en instru menten waren om elk oogenblik volledige nau tische gegevens te verstrekken. Dit was het spe ciaal werk van den derden stuurman Piket (zoon van kapitein Piket) die eenlge weken heeft ver toefd in de Bilt, om speciaal een studie te maken van de meteorologische gegevens, welke de luchtvaart slecht. Die gegevens werden «e- Omtrent de rol, die de „Stuyvesant" vervulde tijdens de reis van de „Snip", werd tot dusverre weinig vernomen. In een onderhoud met den kapitein van de „Stuyvesant” vernam de Aneta- correspondent te Paramaribo daaromtrent in teressante bijzonderheden. Op onze vraag, of de verbinding met de „Snip” niet gerulmen tijd onderbroken was, vernamen wü van marconist Weber het volgende: Thans zullen, naar wij vernemen, in verband met het verminderde gebruik, den komenden zomer in de goedkoope treinen, die tot dusverre bestonden uit tweede en derde klasse-rijtulgen, de tweede klasse-rijtuigen niet meer loopen. Er zullen dus voor die treinen ook geen tweede klasse-plaatsbewijzen meer worden uitgegeven. f Ja- «e- De „Stuyvesant” had instructies van hare Directie om op alle wijzen de „Snip” behulpzaam te zün door waarnemingen, tijdseinen, eventueele hulp b(j ongevallen, enz. Zooals men weet is in verband met het ver minderde vervoer in de eerste klasse, reeds op eenlge lijnen, zooals Utrecht-Leiden, die klasse in de treinen afgeschaft. Dit dit rapport bleek, dat de omzetten sedert 1930 onrustbarend terug zijn geloopen en dat het niet is te voorzien, dat deze teruggang in de naaste toekomst tot staan zal komen. Door de sterke omzetdaling zijn de lasten, die een constant karakter dragen, in vele geval len niet meer op te brengen. Dit heeft geleid tot belangrijke kapltaalsverliezen en ondermij ning der bedrijven. Verbetering zou slechts Ce verkrijgen zijn door: Verlaging van belastingen, accijnzen en tarie ven van overheidsdiensten: verlaging van den rentevoet; bescherming van de leden van Horecaf tegen oneerlijke concurrentie en nadeelige economi sche maatregelen. 1. Nom. waarde 2. Koersw. p. 1 Met 3. Totaal div. of rente over 1934 De werkzaamheden aan de overspanning voor de Waalbrug te Nijmegen bij de N-V. Werkspoor te Utrecht Ter vervanging van het 8. S. .Johan de Wltt” zal de „Jan Pieterszoon Coen” van de Stoom vaart Mij. „Nederland”, naar het „Volk” mee deelt, 5 Juni aa. naar Batavia vertrekken, om op 16 Aug. terug te worden verwacht. van van Batavia ver- Volgens een Reu ter-telegram uit Rlo de nerio is dr. J. B. Hubrecht, Nederlandsch zant bij de Braziliaansche regeering. onder scheiden met het grootkruis van het „Cruce iRio do sur. 4. Oemldd. koers 5. Oemldd. rende- mentsperc. over 1 6. Idem over 2 Vrijdagmiddag hield de Nederlandsche Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijf (Horecaf) in het American Hotel te Amsterdam een vergadering van het Hoofd bestuur met den Algemeenen Bestuursraad, af gevaardigden van de afdeellngen. De heer Th. K. van Stigt opende de verga dering, wees op de groote belangen, die het hotelbedrijf voor ons land heeft en noemde drie punten van actie: tegen de flnancieele en moreele lasten van gemeenten en overheid; tegen de onredelijke en ongemotiveerde prjjs- afbraak van sommige bedrjjfsgenooten; tegen oneerlijke concurrentie van derden. Daarna werd de bespreking van het door den accountant J. P. de Haan samengesteld rapport aan de orde gesteld. Dit rapport betreft het tweede bedrijfs-eco- nomlsche ondersoek van Horecaf-bedrüven. Het onderzoek liep over 112 bedrijven, waar van 87 jaar-ondememingen en 25 selzoen-onder- nemingen. KOETARADJA, 18 Jan. (Aneta) De Moesa- pat. een Inheemsch Rechtscollege, veroordeel de A„ die een aanslag pleegde op de heeren De Wilde en Wiersma, tot elf jaar gevangenis- st^f zonder aftrek van preventieve hechtenis. (Op 11 Mei 1934 viel de Atjeher de beide Europeanen met een klewang aan, omdat zü naar zijn zeggen „soesah” in zijn kampong ver oorzaakt hadden. Red.) Behalve gewone waarnemingen, zouden ook ballonwaamemlngen daarbij een groote rol ver vullen. Deze ballons in verschillende kleurver- lichting worden opgelaten met behulp van waterstof. Zij worden gevolgd door de theodoliet en kunnen tot aanzienlijke hoogte stijgen. De grootste hoogte is daarbij geweest zesduizend meter. Door deze ballons kan men nagaan waar het wolken-.,plafond” begint, wat op verschil lende hoogte de windrichting is, de kracht van den wind. enz. De aldus verkregen gegevens worden overgeseind aan het vliegtuig, dat nu weet welke wind waait op verschillende hoogten. Men kan het hebben, dat in de benedenste luchtlagen de passaatwind overheencht, terwijl op zekere hoogte de ballon met snelheid den tegenovergestelden koers volgt. Tijdens zijn overbrenging van Zutphen vla Zwolle naar I eeuwarden, is gistermorgen de ^wolle. uit In theorie sluit het systeem dus als een bus, heeft het oogensdhünlük alles vóór en kan de meest perfecte bestuursvorm genoemd worden, nJ. het meest overeenkomend met de mensche- Hjke waardigheid. Practisch weten wij wel, geeft ook dit stelsel gelegenheid tot misstanden: de beginselstrijd in het parlement kan ontaarden in een belan genstrijd van maatschappelijke groepen, zelfs in in een personenstrijd om persoonlijke belangen. Maar het is een dwaling te meenen, dat deze misstanden een noodzakelijk gevolg zijn van het systeem en eveneens, dat de volksinvloed der parlementaire democratie zou beteekenen een regeeren naar den volkswil of wel de volks- souvereinlteit. Wanneer wij een volgende maal volksstaat en corporatieven staat tegenover den partijenstaat zullen stellen, willen wij de valschheid dier dwa ling allereerst aantoonen. Voor heden besluiten wjj met dit te constateeren: wie beweert, dat de mensch in den „partijenstaat” als kiezer niets anders is dan een nummer en zijn men- scheljjke waardigheid verliest, omdat hij als eenling los komt te staan in een versplinterd volk, terwijl diezelfde burger in den „volks”- of „eenheidsstaat” mensch is in den vollen zin van het woord, nJ. levend deel van een levende ge meenschap, zoo iemand beweert iets op lossen grond, nJ. zonder voor zijn bewering afdoende historische argumenten te kunnen aanvoeren! naar J eeuwarden, arrestant D. L., nabij het station den trein gesprongen. Hiertoe heeft de man kans gezien, terwijl de twee hem vergezellende rijksveldwachters hem zijn cape wilden omdoen. Een der veldwachters trok aan de noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met een bloedende hoofdwonde en schaafwonden. Per ziekenauto werd hfj naar het Sophlaziekenhuls te Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. Obligatiën Aandeelen 1929 1934 1929 1934 staat en de eenheid van alle volksgenooten, de groote waarde van de eigen natie, de kracht van een sterk gezag predikt. BIJ zulk een noodweer is overdrijving zelfs begrijpelijk en vergeeflijk. Maar de propaganda om afstand te doen van bestaande en met moeite verkregen volksrech ten, om afschaffing van een zelfregeering door middel van een volksvertegenwoordiging en om invoering van een eenhoofdig, almachtig be stuur, wordt al heel spoedig buitensporig en zelfs belachelijk, wanneer zulk een noodtoestand en dreigend gevaar voor versplintering der volkseenheid niet bestaan. Immers, bij de tegen stelling, welke gemaakt wordt tusschen, fascisme en democratie, tusschen volksstaat en pariten staat, wordt deze laatste maar al te vaak voor- gesteld als de consequente verwording van een valsche leer. Wat is in wezen de veelgesmade partijenstaat? Bij een democratisch bestuurs- stelsel wordt aangenomen, dat het volk in zijn overgroote meerderheid verstandelijk rijp is om Invloed uit te oefenen op de rechtsvorming. Het is echter onaannemelijk, dat een millioenen- massa over staatkundige en maatschappelijke vraagstukken eensgezind denkt. Er zullen groote geestelijke stroomlngen zijn, die niet in één bedding loopen. Zóó vormen zich de partijen: eensdenkenden over de belangrijkste problemen van den tijd zullen zich aaneensluiten en een „politieke partij” vormen. De partij zendt haar afgevaardigden naar de volksvertegenwoordi ging en deze is een afspiegeling van de staat kundige en maatschappelijke opvattingen, le vend in het volk. Wanneer nu, zooals het in onze constltutioneele staten met een parlemen tair regeeringsstelsel gewoonte is, de vorst zijn ministers kiest uit de vertegenwoordigers van die partijen, wtelke volgens den uitslag der al gemeens verkiezingen de meeste aanhangers hebben, dan kan het volk zeggen, dat het door parlement en regeering zelf invloed uitoefent op de rechtsvorming en het regeerlngsbeleld. In dit stelsel van parlementaire democratie moet de regeering de uitvoerende macht en de volks vertegenwoordiging de wetgevende en oontro- leerende macht vormen. De eerste kan zonder het vertrouwen van de laatste niet leven. Bü een conflict moet een van beide wijken en uiteindelijk geeft het volk aan de stembus weer de richting aan. Het defect zijn van een der zenders op de „Snip”, verhoogde niet weinig de spanning in de radlokamer op de „Stuyvesant." Men mocht geen minuut laten voorbijgaan zonder inge spannen te lulfteren naar de ,J3nip”. In geval zij in nood mocht komen te verkeeren, zou zij wellicht nog enkele tikken kunnen geven, die men moest zorgen op te vangen, om maatrege len te nemen voor assistentie. Onze vraag, of aan boord van de „Stuyve sant’" bekend was, dat de „Snip” een oogen blik in groot gevaar verkeerde, door hapering in den gasoline toevoer, werd ontkennend beantwoord. n Met geen woord is daarvan door de „Snip” gewag gemaakt aan de „Stuyvesant.” Heeft de Stuyvesant” de „Snip” gezien?” Neen, en dat was een groote teleurstel ling. Iedereen, tot de passagiers incluis, bleef den ganschen nacht op de been. Ingespannen tu rend om het vliegtuig te zien. Om harerzijds de aandacht te trekken van de „Snip”, werden alle lichten ontstoken en een lichtbundel van duizend kaarsen sterkte omhoog gezonden. Bo vendien werden elk kwartier pijlen afgescho- ten. In een der weinige oogenblikken, dat men contact had, stelde „Stuyvesant” de vraag, of de „Snip” haar lichten en pijlen kon zien. Het antwoord luidde: neen wij zitten boven wol ken. De „Snip” rapporteerde overigens steeds: .Alles wel aan boord." Bij het voorstel van het hoofdbestuur werd naar aanleiding van dit rapport besloten, een Comité van Actie in te stellen, waarin verschil lende middenstandsbonden, de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en ojn. het Verbond van Ned. Werkgevers vertegenwoordigd zullen zijn. De heer Pfeifer, algemeen secretaris, gaf een uiteenzetting van het werkprogram, hetwelk naar de meenlng van het hoofdbestuur, dit co mité zal kunnen volgen. De steunmaatregelen van de zijde der overheid zullen niet behoeven te bestaan uit het verstrekken van subsidies. Zij moeten het karakter hebben van crisismaat regelen en moeten bestaan uit: Opheffing of drastische vermindering van alle fiscale lasten. Herziening van het uitgebreide stelsel van ver boden en belemmeringen. Een wettelijke rege ling van de rentelasten van het geïnvesteerde kapitaal Maatregelen tegen minderwaardige bedrijven. Krachtige bevordering van het bin- nenlandsch toeristenverkeer. Naar wjj vernemen zal het locomotlefdepót Winschoten, Ingaande 4 Februari aa., worden opgeheven. Dit zal tengevolge hebben dat een 25-tal beambten, machinisten, stokers en poet sers naar elders moeten worden verplaatst. vt T"ü beginnen ditmaal met een citaat. En VU daar wü ons nagenoeg nooit aan aan- haringen van anderen bezondigen ver- geve men ons, dat wjj dezen keer om een be paalde reden aandacht vragen voor een ander. Vooraf echter zeggen wü U: ga stevig zitten en lees dan het volgende: Ook de „Edam” van de Holland-Amerika Lijn, sedert Januari 1932 te Rotterdam opge legd. zal 26 Februari als vrachtschip naar New- York vertrekken. Tot omstreeks negen uur des avonds wer den geregeld berichten ontvangen van de „Snip”. Daarop volgde plotseling een stilte. Daar men aan boord van^de „Stuyvesant" wist, dat een der Radiozenders niet in beste conditie verkeerde, vermoedde men, dat dit de oorzaak was, dat geen berichten verder werden ontvangen. Men bleef daarom van de züde van de „Stuyvesant” geregeld waar nemingen seinen. Plotseling, na zoowat anderhalf uur, werd weder een bericht ont vangen van de „Snip”, hetwelk bevestigde, dat men Radlostoomis had, maar dat het toestel weder in orde was. Dit was echter van korten duur, want onmlddeliük daarna zweeg de „Snip" weder. Na een pauze kwam weder een bericht, met verzoek de positie op te geven, maar‘niet te rekenen op antwoord. Hierna volgde weder een lange stagnatie. In acht uren tüd vond de „Snip” slechts drie keer gelegenheid wat van zich te laten hooren. Wat zü seinde was slechts met de grootste inspanning te verstaan. Belde marconisten van de „Stuyvesant” bleven onaf gebroken in actie. Met wat zü opvingen vulden zü elkander aan. De heer Weber zat voor den sleutel en tikte tot zün handen er pünlüke sporen van droegen. Zün assistent bediende het speciaal ontvangtoestel dat de Directie der KJ4BM. aan boord had doen plaatsen, een juweel van een Instrument, waarbü men met een rimpelen handgreep op elke gewenschte golflengte kan overgaan. Den derden keer, dat van de „Snip” een bericht dóórkwam, werd ver zocht. om een weerbericht te vragen te Para maribo. In negen minuten tüds kon de ..Stuy vesant" dit verschaffen. den ander geen nering; de een tracht de werk kracht van den ander ten eigen bate uit te bui ten; er is maar één doel, maar één jacht njn.; geld verdienen. Dit is de oorzaak van alle el lende, alle wanorde, alle tuchteloosheid en mis kenning van gezag. Drijf het volk te zamen In één gemeenschap, in één werkelijk vaderland, dat het hartstochtelük liefheeft en waarvoor het I alles over heeft en: de orde is hersteld, de le venslust en arbeidslust keeren terug, de loon slaven en gedwongen nietsdoeners van thans worden weer mensch; mensch, die zich met en door zün gezin, zün arbeidsgemeenschap, de streek waar hü woont, één voelt, één weet, één van wil is met zün volk. Ziedaar de gedachte, die ook op Nederland- schen bodem begint door te dringen, waarvoor vooral de jeugd in bezieling komt en die onmis kenbaar steun- en trekkracht heeft. En het is niet zoozeer de politieke leus van de wegwls- schlng der geografische grenzen en het uitzicht op een grooter grondgebied, wat het plan be koorrijk maakt, als wel het verheffende gevoel van als nietswaardige verstoeten eenling, zonder toekomst, hoop en perspectief opgenomen te worden in een groote, sterke massa, een harmo nische eenheid, waarin men zün menschwaar- digheld kan terugvinden, waarin men een le- vensstül en levenshouding krijgt. Wü gelooven aldus aan het nieuwe streven *t»lle recht te hebben laten wedervaren en mogen daarna ook aandacht vragen voor de keerzüde. Er laten zich toestanden denken en de na- oorlogstüd heeft ons daarvan voorbeelden ge geven dat een volk door verkeerde leiders zóó- *eer van een waar volksleven is afgedwaald, dat het zóózeer door partütwlsten is verscheurd, dat bet centrale gezag geheel en al is ondermünd •n een machtige partü van haters van het ééne vaderland, geholpen door buitenlandsch geld, met •He energie streeft naar een omwenteling en de Proletarische dictatuur. Dan is het begrüpelük. dat bü zulk een volksnood een tegenpartü op- Het maandoverzicht van de Amsterdamsche Bank bevat een artikel van den accountant I. Roet Jzn., waarin wordt aangetoond hoezeer *t inkomen uit Nederlandsch effectenbezit is achteruitgegaan. Het vertrek van de Nederlandsche delegatie, die onder leiding van den heer A Th. Lam ping besprekingen sou gaan voeren over een nieuw handelsverdrag met de V. 8. is uitge steld tot April, daar de Amerikaansche re geering haar verlangens niet eerder kenbaar kan maken. Als vertegenwoordiger van Indië zou optre den naast den heer Welter, dr. Mansvelt, hoofd van het kantoor voor de statistiek en van de handelsvoorlichtlng van het departement van oeconomlsche zaken in Indië. Flink gebruld, leeuw! zal ieder aanstonds na het lezen van deze mannentaal zeggen. Ver- euwsgierlg, waarde lezer, is. Wü zullen het u zeg gen, omdat gü heWin geen tienen zoudt raden, maar vreezen, dat gü ook daarna niet veel wü- aer zult zün geworden. Bovenstaande regelen vormen het begin van een vier kolommen lang artikel, aanvangend op de eerste pagina van het eerste Januarinummer 1935 van „Hier Dtnaso!” strijdblad van het Verbond van Dietsche Na- tlonaal-solidaristen. van het Verdinaso. Wanneer gü ons zoudt zeggen, dat dit alles a heel vreemd klinkt, dat gü er himmer van gehoord hebt, zouden wü u dit kwalük moeten nemen. Immers, het orgaan, waaraan wü een en ander ontleenen is reeds in zün derde jaar gang en de beweging, waarvan het de spreek buis is, bestaat dus al ettelüke jaren. Echter: onze tüd is zóó rijk aan nieuwe bewegingen, dat het onchristelijk zou zün iemand eenige onwe tendheid op dit punt niet te vergeven. Maar eenmaal op het spoor gezet moet gü verder! Weet dan, dat het Verdinaso beoogt alle bewo ners van Noord- en Zuid-Nederland, dat zün dus allen, die hier en België tot den Neder- landschen stam behooren, samen te brengen tot één staat, tot één saamhoorigheld, genaamd Duitschland. Aan de verwezenlüklng van dit denkbeeld staan de tegenwoordige staten, Ne derland en België, in den weg, maar geheel in de lün van de Verdinaso-propagandlsten ligt de politiek van de tegenwoordige Dultsche regee ring, die droomt van één volk en één ras en die de menschelüke waarde afmeet naar het bloed, dat door zün aderen vloeit. Naast de na tionale propaganda voor een Nederlandsen natio- naal-soclalisme, is er dus ook nog een groot Ne derlandsch streven naar den éénen Staat van den Dletachen stam. Al dezulken hebben, in dezen tüd den wind mee, nu een verschrikkelüke en onafzienbare economische crisis heel de wereld teistert en ge zocht wordt naar wegen tot nieuwe welvaart. Hoe gemakkelük vindt hü niet geloof, die be weert, dat de heerschende wanorde op ieder ge bied geweten moet worden aan het maatschap- pelüke en politieke systeem, waarin wü ons be wegen en waarnaar wü geregeerd worden. In dezen gedachtengang zün de werkloosheid en de daaruit voortvloeiende ellende te wüten aan het gemis aan een ware volksgemeenschap. Klassen haat voerde tot klassenstrüd en deze tot ver nietiging van het bedrijfsleven. De één gunt Een ander punt, waarop de aandacht valt. Is de daling van het inkomen, dat is achter uitgegaan van 673 tot 400 millioen. Het inko men van de aandeelen daalde zelfs van 366 tot 92 millioen. Houdt men rekening met de ver schillen in nominale waarde tusschen 1929 en 1934. dan blükt het rendement, uitgedrukt in procenten van de nominale waarde, terugge- loopen te zün: over het geheel van 6.74 pet tot 3.82 pct. of met 43.3 pct„ over de aandeelen alléén van *1.69 0ct. tot 2^2 pct., of met 75 M*. Ofschoon de nominale waarden van het bezit zün toegeno"'"' met 497 millioen gulden, zün de effectieve waarden gedaald met 3.959 mil lioen. Er zou dus een kapitaal van circa, 4*^ milliard verloren zün gegaan, indien de óffl- cieele beursnoteerlngen als waardeeringsbasis worden genomen. Dit verlies komt practisch op rekening van het aandeelenbezit. rekening van nemingen, o De schrijver besluit zün beschouwing met de opmerking, dat in aanmerking moet worden genomen, dat de grootte van de geleden ver liezen bepaald is op grond van beurswaardee- rlngen in een hausse- resp. crisisjaar. Hoe groot de reëele verliezen in werkelijkheid zul len zün, zal de toekomst moeten leeren. Is het eenerzüds jammer, dat door de gebrek kige radlo-verbinding niet volledig succes werd bereikt, de „Stuyvesant” heeft zeker geen enkel mldlel onbeproefd gelaten om de assistentie te verleenen die de Directie van de K. N. 8. M. haar had opgedragen. Onmlddeliük na de landing in Suriname, seinde dan ook com mandant Hondong, om dank te betuigen voor de prachtige hulp welke de „Stuyvesant” had geboden, een dank waarbü de heer Bouman zich namens de Directie der K. L. M. aansloot. Een interessante reis, welke ook werd mee gemaakt door den bekenden kunst- en portret schilder Llchtelyn (thans in Paramaribo ver toevend) die ca. een schilderstuk maakte van enkele der gebruikte Instrumenten voor de subtiele ballonwaamemlngen. van M.69 1J0t. 75jat. De toeneming van het nominale bezit komt vrüwel geheel op rekening van obligaties. Ook hier komen de gevolgen van de crisis duldelük tot uitdrukking; de vermeerdering betreft in hoofdzaak Staats-, Gemeente- en Provinciale leenlngen en in mindere mate ook Hypotheek banken. Het zün ook deze leenlngen. welke in de eerste plaats in koers konden stügen, on danks de daling van het rendement. Wanneer er dan ook verliezen geleden zün op het obll- gatiebezlt, dan komen deze grootendeels op Dit is geen krisis méér! Neen, dit is het af sterven, in eindelooze jammer en ellende, van een systeem dat van zün ontstaan af, vervloekt was! Men hoeft geen klaargestoofde theorieën in zün- kop te hebben, zün krltischen zin niet te scherpen, om bü het beschouwen rondom ons van dit schandlg politiek, sociaal en ekono- misch bedrijf, spontaan dit heele demo-llberaal regiem te vervloeken! Ik zeg: dit heele regiem Want de gezonddenkende mensch heeft be grepen dat hier geen verbetering van wetten, geen versterking vah de uitvoerende macht' geen heraanpassing van het parlement, geen würiging van het verkiezingsstelsel, geen oppor tunistisch verhoogen of verlagen van toltarie ven, verscherpen of verzachten van contlngen- teeringsmaatregelen, geen leiding geven aan eene in princiep en tot in merg en been vergif tigde ekonomie, of welkdanige kwakzalverij nog hulp of baat kan bieden! Allen zien zü echter nog niet klaar, DE WER- tf ffiTJKE OORZAAK van onzen dreigenden ondergang, nJ. dat men zich van den wezen lijken MENSCH heeft af gekeerd! Meer, men heeft de natuur der dingen, de werkelükheld des levens, men heeft den mensch VERLOO CHEND! Men heeft een kunstmatige, onbe staanbare wereld gedacht, gewild en tot leven gedwongen, een wereld van KIEZERS, PAR- twnummers, productie-werktuigen, ENKELINGENwaar voor den MENSCH geen adem, geen licht, geen plaats meer was! DAT WREEKT ZICH THANS! Dat brengt ons onvermüdelük den ondergang. TENZIJ wü beslist en snel de afdoende remedie toepassen. Het passagiersschip dezelfde reederü, dat 5 Juni trekt, zal de reis niet als gewoonlük naar Am sterdam maken, doch tot Genua varen, in welke haven het 25 Juni kan arriveeren. Van daar gaat de „Chr. Huygens” weer naar Indië, om 25 Juli van Batavia op de gewone route naar Amsterdam te vertrekken. ■w—e geschiedenis van het spiritisme ie vaak 1 verteld, maar dat is geen bezwaar. Ook het sprookje van Asschepoester is vaak verteld, cn is nog alrijd «en aansporing tot deugd en een vermaning tegen hoogmoed. En de geschiedenis van Johan de Wltt blüft ten eeuwigen dage een waarschuwend voorbeeld, waartoe de opgehitste volkswoede kan leiden, en de volkswoede niet alleen, maar ook de afgunst. Zoo is de geschiedenis van bet spiritisme een waarschuwing, dat de menseh spoedig tot groote dwaasheden kan vervallen. Want hoewel ik vol strekt niet wil beweren, dat alles, wat zich hler- bü afspeelt, bedrog is, staat het toch wel vast, dat de spiritistische beweging als een geheel een groote verdwazing is. Het moderne spiritisme is ontstaan in 1847, in het dorpje Hydesville in den Staat New York. Een der inwoners, een zekere Weekman, boorde 's nachts herhaaldelük kloppen. Dit begon hem zoo te vervelen, dat hü vertrok. De volgende bewoner was een zekere Dr. Fox, die daar kwam wonen met zün vrouw en twee dochters, een van vüftlen en een van twaalf jaren. 1Wze twee dames werden nu de eerste twee groote spiritis ten. Zü hoorden telkens kloppen, en meenden, dat het de geest van een afgestorvene was. en gingen toen een onderhoud met hem aan. Het oudste meisje kwam op de idee om verschillende malen in de handen te klappen, en vroeg om antwoord. De geest antwoordde door kloppen. De moeder kwam er ook bü. Zü zeide tot den geest: „Wanneer je een geest bent, klop dan tweemaal." De geest klopte twee malen. „Züt gü een gewelddadigen dood gestorven?” Twee slagen. „In dit huis?” Weer twee slagen. „Leeft de moordenaar nog?” Twee slagen. Men kwam met den geest overeen, om het alphabet op te zeggen en de geest zou dan klop pen, wanneer de letters van zün naam afgeroe pen werden. Het bleek de geest van Charles Rayn te zün: hü was in dat huls vermoord en aldaar begraven, zün vrouw was sedert twee jaren gestorven, en er leefden nog vüf kinderen van hem. De familie verhuisde naar Rochester en de geest ging mede. De omgang en de conversatie met den geest ging steeds vlotter. De familie had een soort omgangstaal met hem overeen gekomen, en spoedig was de familie in staat om ook andere geesten op te roepen. Behalve het kloppen werden weldra ook an dere verschünstjlen waargenomen. In Februari 1850 wordt geconstateerd, dat de tafel bewegingen maakt, aanzittenden worden door handen zonder armen geslagen men ziet een grijsachtig fluimdum of waas, men hoort al lerlei geluiden, allerlei bewegingen en schünsels op de plaats, waar de séance gehouden wordt. De familie Fox verhuisde naar New York, en toen werd het spiritisme wüd en züd bekend. Overal waar de jonge meisjes kwamen, geraakte alles vol van allerlei geluiden. Dat althans werd door niemand betwüfeld, schrüft Jules Bois. Zeer vele menschen begonnen de geesten te ondervragen. De geesten begonnen overal de waarheden van het spiritisme te prediken. Na tuurrijk werd ook de wetenschappelüke wereld er in gemoeid. Drie geleerde commissies moesten erkennen, dat zü er niets van begrepen. Er wa ren echter ook tegenstanders en er wordt zelfs verteld, dat het volk van New York de familie wilde lynchen. Enfin, het succes was enorm. Een New Yorker schreef er over aan een vriend in Bremen en toen werd ook in Duitschland het spiritisme bekend en beoefend. Het was vooral de tafeldans, die gepractiseerd werd. In Frankrijk verscheen er een brochure van Guülard: „De tafel die danst, en de tafaUrn die antwoordt". In 1853 begonnen de séances in Bourges, Strassburg en Parüs. De tafel kon nle8t.ll alleen draaien en dansen, maar ook tromgerof fel nadoen, een snelvuur, de kanonnade, het ge luld van een zaag, hamerslagen, bet rhythme van een liedje. (Men vraagt zich steeds af, wat het belang is van deze bewegingen; inderdaad is de platvloerschheid en de onbeteekenendheid der geesten datgene, wat den buitenstaander het meest opvalt en in verbazing brengt.) De tafel kon niet alleen ja en neen kloppen, maar langzamerhand ook alle letters van het alphabet aangeven. Toen begon men weer iets anders, om de conversatie met de geesten ge- makkelüker te maken. Aan den poot van een lichte tafel werd een potlood aangebracht; dit ging uitstekend, de tafel ging schrijven, en langzaam aan ging men over tot het gebruik van de békende „planchette”, een plankje, waar aan een potlood was vastgemaakt, en dat onder de hand van het medium ging schrijven. Het medium! want ja, het bleek hoe langer zoo dui- delüker, dat de eene persoon voor al deze proef nemingen veel geschikter was dan de andere, en iemand, die speciaal geschikt was, ontving den naam van medium, tusschenpersoon tusschen menschen en geesten. De mediums openbaren allerlei dingen, waarvan zü nooit eenige kennis hadden. Sommigen schrijven met de planchette, of met andere Instrumenten, anderen teekenen, anderen geven teekenen, anderen spreken, som migen brengen kloppende geluiden te voorschijn in muren en wanden. Allerlei beroemdheden zaten om de spiritis tische tafel; zelfs een gouverneur van Java wordt genoemdmaar zeker kwamen daar vader en zoon Sardou, de tooneelschrüvers, de be roemde Flammaribn, Saint-René Taillandier, lid van de Académie. Allen waren vol enthousiasme. Op een goeden avond bracht Sardou een zeke ren Rlvall mee, boekhouder van het dagblad LUnlvers (het bekende katholieke olad van VeulUot). Dat was een handige vent, en toen bet eerste geklop ^oorbaar werd, barstte hü in een gewel digen lach uit. Maar hü begon zich toch voor de zaak te interesseeren, en toen verklaarden de geesten, dat Rlvall hunne openbaringen moest rangschikken en publlceeren. Rival! werd een beroemd man, of liever zün schuilnaam Allan Kardec. Hü schreef onder dien naam het ,X4vre des esprits”. Dit werd het evangelie van het spiritisme en van de spiritisten, het gaf dan ook een soort spiritistische wüsbegeerte; alles, wat de geesten openbaarden, sloot wonderwel bü dit boek aan. De klopgeesten, de tafeldans, de planchette, het oproepen van geesten door deze middelen de rü der spiritistische verschünselen is daar mee niet geëindigd. In 1868 begonnen de ze, materialisaties. Er werden stoffelüke omtrekken waargenomen. Voorwerpen bewogen rich zonder dat iemand ze aanraakte; potlooden bewegen en schreven, zonder dat zü vastgehouden werden. Men zag hoofden, armen, lichamen, die in de lucht bewogen, midden in de donkere kamer. Zelfs beroemde natuurkundigen hechtten him zegel aan de waarheid dier verschünselen. Zoo professor William Crookes, die in 1873 waar nam, dat er muziekstukjes gespeeld werden op een accordeon, terwül het onmogerijk w?«, dat Iemand da toetsen zou aangeraakt hebben. De wereld, en vooral de geleerden, toonden hoe langer zoo meer belangstelling voor bet spiritisme; het beroemde of beruchte medium Eusapla Palladino werd getoetst door geleerden als de heer en mevrouw Curie, d'Arscnval en vele anderen. Hoewel er veel bedrog ontdekt werd, waren er toch ook feiten, die niet ver klaard konden worden, waarvoor men altham geen verklaring kon vinden. Een geleerde Engelsche professor schreef een geheel boek over de openbaringen en mededee- llngen. die zün zoon hem had gedaan na diens dood. De mededeelingen waren uiterst flauw en onbeteekenend; het scheen alsof bet hierna- maals op een straat in Londen geleek. Robert Hugh Benson schreef zün prachtlgen roman „The necromancers” (De toovenaars) om tegen spiritisme te waarschuwen. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5