R.K. Gemeenteraadsleden W erkf onds-1934 aan het werk De Kath. Unie in België DE MATE VAN VRIJHEID NAAR ROME PRODUCTIE-ORDENING IN BELGIË De veroordeeling van Zinowjef c.s. UNDBERGH-PROCES Doodelijke aanrijding MIDDENSTANDSJONGEREN Indische legeravond Italië en Abessinië Doodslag te Hoogland ERRATUM Dr. Ley profeteert belangrijk volmachtbesluit van de HOOGER POLITIEPERSONEEL regeering-T heunis Eind ’35 geen werkloosheid meer! ZIEKENFONDSGELDEN TEGEN LOONSVERLAGING Betaling door werkloozen De motiveering van het vonnis Groote moeilijkheden Kerkelijk Leven I Wat verricht is PASTOOR G. B. TEN HOVE t BESPREKING MET DE V. S. De organisatie van het Nationaal Jongeren Verbond klopte niet Nieuwe botsingen in Somaliland gevreesd Wandelaar door wielrijder ge kwetst en aan gevolgen overleden Voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden Een schryven van de Bisschoppen GOEDKOOPE MELK VOOR SCHOOLKINDEREN? PATER B. HOOGEVEEN O. E. S. A. MENGVERBOD VOOR BENZINE Verkiezingen Prow. Staten van Noord-Holland Werkfonds en nijverheid Een uiteenzetting van den voor zitter mr. J. W. Beyen Vliegveld den Haag Dinsdag a.s. zal de dader voor de Utrechtsche rechtbank terecht staan Cursussen door den Ned. Middenstandsbond ZATERDAG 19 JANUARI 1935 TUURLUK KALKPRODUCT Pater Arendt brengt verslag uit over het socialistisch plan van den arbeid Ónmogelijk zich er bij aan te sluiten WIHTER handen en afdoend middel cALouiim. En: I fi heeft (Van onzen correspondent) vol- te als Mr. J. W. Beyen Het voorschrift van art. 51 der Gemeen tewet mist zijn sanctie. waar moet Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 18 Januari: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en Mgr. H. A. Poels zijn Vrijdag te Rome aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in het Neder* landsch College. Donderdagmorgen te half acht had te Best op den Rijksweg naar Boxtel, even voorbij het kruispunt, een ernstige aanrijding plaats. De heer Habraken ging te voet In de richting Best, toen hij op sl|fchts enkele meters van zijn woning door een uit de richting Best komenden wielrijder in den rug werd aangereden. Met ern stige Inwendige kneuzingen en enkele gebroken ribben werd de man opgenomen en naar zijn wo ning vervoerd. Gistermorgen is het slachtoffer aan beko men verwondingen overleden. De Inspecteur van politie Walsh verklaarde, dat hy het lijkje met een stok heeft aangeroerd. Daarby heeft de punt van den stok een gat In den schedel veroorzaakt. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Hoogw. Episco paat het volgend schryven gericht aan den voor zitter van de R. K. Vereenlging van Hooger Politiepersoneel in Nederland: gen betreft en met Ingang van 1 Maart 1935 wat het ten Invoer aanbieden, het vervoeren en het in voorraad hebben betreft, de hierboven aan gegeven producten per kilogram ten minste 30 m.gr. Furfurol zullen moeten bevatten. Het Is niet noodig, dat deze producten tevens met een der voor vermenging en licht gekleurde gasolle voorgeschreven blauwe kleurstoffen ver mengd zyn of worden. Er wordt naar gestreefd zooveel moge lijk den bedrijfstak te helpen en niet het bepaalde be drijf. Belanghebbenden moeten het eerst onder elkaar eens worden ën dan kan het Fonds aan In de Donderdag gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg te Den Haag hebben de personeelsorganisa ties eenstemmig de voorstellen van B. en W. tot verlaging der loonen en salarissen met vyf pro cent biyvend en één procent tydelyk afgewezen. moeilijk is de volbrenging van de taak die het Fonds op industrieel gebied te vervullen heeft. 3e. De arbeidskracht moet op meer rationeele wijze worden benut, teneinde te voorkomen, dat een permanente werkloozenmassa zou wor den gevormd. 3. Men moet komen tot een betere regeling van de bankbedrijven. Ruime credieten moeten worden verleend, maar de spaarders mor ten be schermd worden. Het is niet wenscheHJk. dat enkele groote bankinstellingen een al te groote macht in den staat zouden verwerven. van fonds perkt, zoek werkloozen. Velen van hen zyn n.l. niet meer in staat, na de verlaging der steungelden, om ae fondscontributie te voldoen. Naar we vernemen, zal nu binnenkort aan de gemeentebesturen in het Westland een voorstel worden gedaan omtrent de betalingsregeling. Hierbij zal dan een deel van het fondsgeld door de gemeente worden vergoed, terwijl ook de doktoren een deel der kosten zullen draden. Te Dronryp in Friesland is in den ouderdom van M jaar overleden de Zeereerw. Heer G. B. ten Hove, in leven pastoor der parochie van Ma ria Geboorte aldaar. Pastoor ten Hoven is geboren op 17 Februari 18*8 en priester gewijd 15 Augustus 1895. Op 5 Nov. 1915 werd hy tot pastoor te Dronryp be- noemd. 4. Het bestaan van een bloeienden midden stand is onmisbaar voor het land. Ten huldigen dage is de middenstand in België in volle evo lutie, maar deze klasse Is ook in een onver diende ellende gedompeld. Het is noodig haar evolutie te leiden en den middenstand zooveel mogelijk te helpen. De besluiten, door pater Arendt voorgesteld, werden door het bestuurscomlté ondei streept. Zy luiden: le. dat het voor Katholieke leiders onmogeiyk is zich by het plan van den heer de Man aan te sluiten, maar dat ’n zuiver negatieve houding eveneens onaannemelijk is. De Kath. party moet de oplossing kenbaar maken, die zy zich Zelf voor stelt voor de groote vraagstukken van dezen tya en de verwezeniyklng van die oplossing na streven. LONDEN, 18 Jan. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat Engeland gisteren zyn be middeling in het steeds dreigender wordende Itallaansch-Abesrinisch conflict heeft gestaaxu Men vreest nieuwe botsingen aan de grens van Abessinië en Italiaansch-Somaliland. moeten zyn dat aan het bepalen of uitbrengen stem vermoedeiyk Is voorafgegaan. BRUSSEL, 18 Jan. (Fer tel.) Zoo pas is een nieuw belangrijk volmachtbesluit verschenen, waarbij het mogeljjk wordt gemaakt over te gaan tot de economi sche reglementeering van productie en distributie. Toen de agent der bondspolltie, Siek, getuigde over de vondst van het losgeld in de garage van Hauptmann, sprong deze plotseling op en riep uit: „Mynheer. u liegt!" De rechter riep den verdachte terstond tot de orde en de cipiers dwongen hem weer te gaan zitten. De wijze van vragen stellen van den verdediger scheen er op te wijzen, dat hy een andere doods oorzaak trachtte aan te toonen. In 't vedere verloop der zitting werden em ployés der Morgan-bank gehoord over de ter beschikking stelling van het losgeld. In het verdere verloop van het proces vertelde de getuige Sisk. dat in de portefeuille van Hauptmann een goudblljet van 30 dollar, af komstig uit het losgeld, gevonden was. Haupt mann had verklaard, dat dit een deel van zyn spaargeld was en zyn laatste goudblljet. Terwijl de woning van Hauptmann doorzocht werd, had deze heimelijk naar buiten gekeken, klaar- biykeiyk naar de garage. Op de vraag of het geld in de garage was. had Hauptmann ontkend in het bezit van het geld te zyn. Onder den vloer van de garage was echter een bus gevon den. waarvan Hauptmann aanvankelijk ver klaarde niets te weten. Den volgenden dag had hy echter toegegeven in deze bus drie weken voor zyn arrestatie geld te hebben bewaard. By deze verklaring riep Hauptmann den ge tuige toe, dat hy stond te liegen. Nadat de procureur-generaal had verklaard, dat hy wilde bewijzen, dat de beklaagde na 3 April 1933 niet meer gewerkt had, werd het pro ces verdaagd eenigen in Katholieke organisatlën, waar Katholieke beginselen t*t hun recht komen. wy durven dringend verzoeken, dat het Ka tholiek Hooger Politiepersoneel aan Onzen recht, matigen wensch bereidwillig zal tegemoetkomen door toetreding tot de R. K. Vereenlging van Hooger Politiepersoneel, wat voor Ons een groote voldoening zal zyn. Dankbaar zullen Wij zyn, als Wij na eenigen tijd een gunstig resultaat van Ons welgemeend verzoek zullen mogen vernemen." „Wy zouden het op hoogen prijs stellen, als U de gelegenheid zou willen zoeken aan de Katho lieken onder het Hooger Politiepersoneel bekend te maken, dat het Onze uitdrukkelijke wensch is, dat Onze onderboorlge Katholieken zich ver- da Reeds gerulmen tyd zyn besprekingen gaande tusschen de afd. Westland van de Ned. My. lot bevordering der Geneeskunde, de Gemeente besturen en de verschillende organisaties, om trent het betalen van ziekenfondsgelden door de listlsch plan van den arbeid, opgemaakt door Henri de Man. Men weet, dat de socialisten voorstellen, op basis van dit plan van den ar beid, een nieuwe samenwerking tot stand te brengen tusschen de katholieken en de sociaal democraten in België. De getuigen die het Mjkje van Lindbergh’s baby ontdekt hebben, vertelden vreeselyke bijzonder- heder. over hun vondst. Een deel van de vrouwe lijke aanwezigen barstte in snikken uit. Dr. Charles Mitchell, die het lijkje had onder zocht, verklaarde, dat de baby was gestorven ten gevolge van een zware schedelbreuk, die niet door een schot veroorzaakt was. Het kind moet zonder eenigen twijfel onmlddeliyk of bin nen weinige minuten zyn overleden. 1) De zelfstandigheid van den volksverte- genwtoordiger le Jaargang „De Gemeenteraad", bladz. 43. In politieke kringen te Leningrad verluidt, dat het milde vonnis zeer de aandacht heeft getrokken. Op aanwijzing van hoogere instan ties was Immers door verschillende organisaties van party- en staatswege veel propaganda ge voerd. met als resultaat den eisch tot het uit spreken van de doodstraf. Volgens politieke kringen hier is de gematigde straf slechts te verklaren door de niet onbeduidende verdien sten, die Zinowjef en Kamenef zich tydens de revolutie voor de Sovjets hebben verworven. „Het gemeenteprogram bevat, naast on derwerpen ten aanzien waarvan tusschen Katholieken kwalijk verschil van meenlng men, opdat een zoo important en voor de parlementaire democratie zeker essentieel voorschrift' niet gevolgloos kan worden overtreden.” bestaat, talrijke punten van gemeentebe leid, waarover het oordeel kan en zal uit- •enloopen." By de wet van Augustus 1933 houdende na dere wijziging van de wet van 19 December 1931 tot tydeiyke heffjng van een blzonder invoer recht op benzine is bepaald, dat het verboden is benzine te vermengen met petroleum en met door den minister van financiën aan te wyzen andere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toegevoegd om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan. De minister van financiën heeft thans be paald. dat mede afts zoodanige stoffen worden aangewezen alle by Invoer niet als petroleum of benzine belaste distillaten en recldus van aardolie en van bruinkcolteer, alsmede alle hiermede in samenstelling overeenkomende stof fen, een en ander voor zoover deze producten een lagere viscositeit dan 3y$ gr. Engler oy 30 gr. C. bezitten en in den union caloriemeter doorzichtig zyn. doch geen lichtere kleur hebben dan union III van de kleurschaal van dien calo- i riemeter. Voorts is bepaald, dat met ingang van 15 Omstreeks half November werd oe Weleerw. Pater B. Hoogeveen OÏ.8.A, kapelaan der pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht, ter verpleging opgenomen in liet St. Antonlusgasthuis aldaar. Thans is de toestand in zoodanige mate verergerd, dat Donderdag avond de H.H Sacramenten der Stervenden werden toegediend door den Zeereerw pater S Wilderbeek O.ÏB A, pastoor der parochie van O. L. VT. van Goeden Raad. Volgens dit besluit kan elke beroeps-groe- peering van voortbrengers of verdeelers, dia bekleed is met de burgerrechteiyke persoon lijkheid en die vrijwillige verplichtingen op zich genomen heeft Inzake voortbrenging, ver- deellng. verkoop, invoer of uitvoer, de uitbrei ding vragen van de verplichtingen tot alle an dere voortbrengers of verdeelers, behoorende tot denzelfden tak van Industrie of handel. Te dien einde dient door de betrokken groe- peerlng een verzoekschrift ingediend te wor den by den minister van Economische Zaken, waarin wordt bewezen, dat de uitbreiding tot allen van de door een deel der leden op zich genomen verplichtingen, bijv. de beperking van de productie of van den in- en uitvoer, in het algemeen belang is. Tevens moet worden aan getoond, dat het verzoek gesteund wordt door die voortbrengers en verdeelers, die een onte- genzegiyke meerderheid vertegenwoordigen. Indien sommigen zich tegen de voorgestelde maatregelen willen verzetten, kan het vraag stuk worden voorgelegd aan een of drie door den minister van Economische Zaken aan te wyzen scheidsrechters. Indien om een of an dere reden geen by legging van het meenings- verschll mogelijk is, zal het verzoek worden onderworpen aan een, eveneens by het machtbeslult ingestelden raad van economische geschillen, waarvan de leden door den Koning worden benoemd. Naar aanleiding van andere vragen besprak spr. in het kort, wat het Werkfonds tot nog toe gedaan heeft. Het fonds, aldus mr. Beyen. heeft toegestaan: 9J^ mlllloen voor rijkswerken. 3% millloen voor andere publiekrechteiyke organen en 8 5 7 ton voor industrieele ondernemingen. Spr. nam aan. dat dit tempo in den eerstkomenden tyd zeer versneld zal worden. Met Utrecht byv. is men het eindelijk over de kostenverdeellng voor de spoorwegverbete- ringen eens. Deden NJ.V.-ers het tegenover ons, zoo lezen wy in de „Avondpost", voorkomen, dat zy totaal vreemd waren aan de NSB.-invasie by den Indlschen Legeravond in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, welke werd bygewoond door de Koningin en de Prinses, terwyi onze minister-president, dr. H. Colyn, het woord voerde, intendant dr. Meihuizen heeft ons aan- getoond, dat niemand anders dan het N. J. V. daarvoor aansprakeiyk was. Niet meer dan 20 aandeelhouders maakten gebruik van hun recht van voorbespreking. Het N. J. V. reserveerde voor zichzelf 1400 plaatsen, waarvan niet minder dan tenminste 600 plaatsen door N.S.B.-ers werden bezet. Wanneer er dus sprake Is van desorganisatie, dan moet niet een ander, maar het N. J. V. daarvoor zelve aansprakeiyk worden gesteld. Zoo waren er eenlge honderden plaatsen teveel verkocht, niet door personeel van het Gebouw, maar door N.J.V.-ers. die den verkoop van de door hen gereserveerde plaatsen zelf wenschten te regelen Een deskundige en technische leiding had het heel wat beter gedaan. Het N. J. V. moet nog heel wat leeren! Men schryft ons: Het is helaas een ervaringsfeit dat vele mid denstanders. die wel beschikken over de noo- dige vakbekwaamheid, onvoldoende op de hoog te zyn van wat wy zouden willen noemen de hoofdzaken van algemeen koopmansbeleld, van de hoofdzaken van algemeene handelsken- nis. En toch Is het, juist in onzen tyd, zoo by uitstek noodig, dat de middenstander, die zich met kans op succes wil handhaven tegen over de hem bedreigende nieuwere distributie vormen, tevens over algemeene koopmanseigen- schappen beschikt, althans de hoofdzaken weet van algemeene handelskennls en tevens beseft, welke voordeelen hy voor zyn zaak kan trek ken van de eerste beginselen daarvan. De Nederlandsche Middenstandsbank daarom gemeend een goed werk te doen door te trachten in verschillende plaatsen te ko men tot cursussen voor middenstandsjongeren. Te dien einde heeft zy o.a. contact gezocht met den Ned. R. K. Middenstandsbond en de Kath. Jonge Middenstandsvereenlging, teneinde deze gedachten te verwezeniyken De verkiezing van Provinciale Staten van Noord-Holland zal gehouden worden op Woens. dag 17 April e.k., en niet, zooals foutief Is ge meld. op 17 November. Deze organisatie heeft getracht alle Sovjet- vyandige elementen In zich te vereenlgen en de politiek van party en regeering te sabotee- ren en te doorkruisen. Wel heeft het onderzoek aan het lieht ge bracht. dat Zinowjef en andere deelnemers aan de samenzwering niet onmlddeliyk aandeel hebben gehad In den moord op Kirof. maar, daar staat tegenover, dat bewezen Is, dat Zi nowjef en de zynen zeer nauwkeurig op de hoogte waren van revolutionnalre bedoelingen der terroristische Leningrader groep, die onder leiding van Nikolajef op 1 December 1934 den moord op den party secretaris Kirof heeft ge pleegd. In de motiveering wordt er de nadruk op gelegd, dat Kamenef en twee andere beklaag* den geen rol van beteekenis in deze organisa tie hebben gespeeld. HAMBURG, 17 Jan. (Reuter) In een hier gehouden rede heeft dr. Robert Ley, de leider van het Arbeidsfront, het einde van de werk loosheid in Dultschland voorspeld. Aan het eind van dit jaar, aldus dr. Ley. zal elke Duitscher die wil werken een betrekking heb ben. wy beloven dit niet alleen maar wy weten het positief. Er zullen altijd elementen over- biyven die niet willen werken, maar die tellen niet mee. 133 plannen zyn op industrieel gebied inge diend, grootendeels behelzende de oprichting van nieuwe industrieën en de uitbreiding of moderniseering van bestaande. Maar na onder zoek bleken slechts weinig plannen voor ver wezeniyklng vatbaar te zyn. Zoodra een plan echter maar eenlge kans op succes biedt wordt het grondig onderzocht, en spr. wilde de moge lijkheid van groote industrieele projecten niet ontkennen. Echter blijft voorzichtigheid ge boden. Van de werking der opgerichte industrieban- ken heeft mr Beyen echter geen groote voor stelling. Het werkfondsbestuur heeft een contact commissie Ingesteld om fabrikanten en afne mers van Industrieele producten tot elkaar te brengen. Zoo is b.v. nagegaan, wat gedaan kan worden om afzet en reparatie van motoren, hysch- en hefwerktuigen, ketels, ed. te bevor deren. Hiertoe zal een speciale ingenieur te werk worden gesteld. Voorts is er een speciale commissie ingesteld voor de jeugdwerkloosheid. Op dit bijzondere terrein is het byna nog moeiiyker om iets te doen dan op het algemeene gebied. Men zal hier ten slotte evenals bij schending van den eed door afgevaardig den van het bewijs in strikten zin ge nomen, moeten afzien, en uit bepaalde voortgezette gedragingen moeten afleiden, dat de eed is geschonden of dat tegen het voorschrift van art. 51 wordt gehandeld. Wij erkennen, dat men zich hiermede op een glibberig en gevaarlijk terrein be geeft, maar wij achten den toestand, welke dan ontstaat, toch altijd nog minder ge vaarlijk dan die, waarbij revolutionnalre elementen in de officieele colleges bij voortduring gelegenheid krijgen het gezag te ondermijnen en ontevredenheid aan te wakkeren, terwijl het aanzien der parle- 1 wor den verhoogd, wanneer men aan afgevaar digden de vrijheid van beraadslaging en van stemming geeft en laat, welke alleen lijk hen in staat stelt hun functie te nemen, zooals ze waargenomen worden. ’s-Gravenhage. Mr. C. CH. A. VAN HAREN „Ik herhaal, indien het kenteeken van Héter lij ken dwang ontbreekt, kan zonder koope melk beschikbaar worden gesteld." De minister van economische zaken heeft aan de Friesche Maatschappy van Landbouw, in antwoord op een adres, onder meer geschre ven: „Het is my bekend, dat de afdeeling Export der Nederlandsche Zufvel-Centrale doende is voorstellen te ontwerpen tot verstrekking van goedkoope melk aan schoolkinderen; zoodra deze voorstellen zyn ingekomen, zal ik nauwgezet overwegen, of en in hoeverre dit ook my sym pathieke denkbeeld voor practfsche verwezen- lyklng vatbaar is. Andere fondsen dan die uit het z.g. .jrafvelpotje" kunnen echter noch voor propaganda, noch voor verstrekking van goed- Mgr. Poels en jhr. Ruys de Beeren brouck in de Eeuwige Stad aangekomen Mr. J. W. Beyen. voorzitter van het Werk- fonds-1934 heeft Donderdagavond^voor het de partement ’s-Gravenhage van de Ned. My. van Nyverheid en Handel een causerie gehouden over deze instelling. Voorzitter der vergadering was de afgetreden eerste voorzitter van het Werkfonds, de heer C. Zaalberg. By de gedachtenwLsseling Informeerde de heer Verbeek, voorzitter der K. v. K. te ’s Gra- venhage naar den aanleg van een vliegveld voor Rotterdam en ’s Gravenhage te Delft. Mr. Beyen antwoordde dat het Werkfonds in dezen gunstig geadviseerd heeft: het vrachten is nu op het overleg der gemeenten met den Water staat. Op Dinsdag 22 Januari as. zal de 22-Jarlge boerenzoon H. B. uit Hoogland (U voor de Utrechtsche rechtbank terecht staan wegens het opzetteiyk van het leven berooven van zyn broer A. B Het betreft hier den doodslag, die op 6 No vember van het vorige jaar in het gehucht Zelders, onder de gemeente Hoogland, werd gepleegd. Ten huize van de weduwe B. ontstond de* avonds tegen twaalf uur tusschen haar zoons, den 22-jarigen H. B. en den 29-jarigen A. B., die aan het kaarten waren, 'n hevig meenlngs- verschil. De twist liep zoo hoog, dat H B. een mes greep dat op de tafel lag en hiermede A. B. in de borst en in de zyde stak. De verwondingen waren van dien aard dat het slachtoffer spoedig bezweek. Het lyk werd door de politie in beslag ge nomen en de dader gearresteerd. kennis van het innerlijke conflict dat de stem heeft bepaald, de vraag niet worden beantwoord. Want in het bovengestelde geval kan het mogelijk zijn, dat de betrokkene het hem door de wet toevertrouwde algemeen be lang zelfs niet meer anders kan zien dan krachtens den aanvaarden hoogeren wil, waarmede hij zich vereenzelvigd heeft, en behoeft hij ml niet te vreezen, gehandeld te hebben in strijd met den afgelegden ambtseed of afgelegde belofte om met al zyn vermogen de belangen der gemeente voor de staan en te bevorderen." 1 gehad oorzaak geweest dat het instituut velen heeft teleurge steld. Ongeveer 850 plannen waren al spoealg inge diend, tot ’n geza- meniyk bedrag van over ƒ200 millloen, maar de middelen het Week waren be- het onder- elschte veel tyd. By de voorbe reiding van open bare werken, waarmee begon nen werd, werd vooral veel tyd verloren met de onderhandellngen met arbeidersor ganisaties over de uit te betalen loo nen. Thans, nu de zaak eenmaal loopt, kunnen openbare werken vlot behandeld worden, doch uiterst de georganiseerde industrie steun verleenen. „Uitgaande van de algemeene Katholiek- staatkundige en maatschappeiyke begin selen, kan de bedoeling van dezen lei draad niets anders zyn, dan rlchtiynen aan te geven, volgens welke, zeer in het alge meen, een gemeenteiyke politiek overeen komstig die beginselen behoort te worden gevoerd, maar waarby het oordeel over de verwezeniyklng moet worden overgelaten aan hen, die met het bestuur en de huis houding der gemeente zyn belast." LENINGRAD, 18 Jan. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat het feit van hoogverraad bewezen is. Alle beklaagden en personen, die in verbinding hebben gestaan met de samenzwerings-organlsatie van Zinow jef aldus de motiveering hebben zich schuldig gemaakt aan het delict van hoogver raad. Alleen als de bedoelde dwang aangetoond kan worden is de schending evident. In het algemeen moet worden aangeno men, dat hy, wiens wilsbesluit door licha- meiyk of geesteiyk geweld niet is verhin derd, geacht moét worden in vrijheid te hebben gehandeld. By den betrokkene nu kan, krachtens *yn innig opgaan in een door hem als een van hoogere orde erkenden wil dan den zynen, bewust of onbewust, de aanvanke lyk door eigen redeneering of waarneming verkregen opvatting wyken voor dien wil, zonder dat er van opgelegden dwang sprake behoeft te zyn. Zou men In dat geval gunnen spreken van een prysgeven van de door de wet ge vorderde zelfstandigheid, die immers in verband met het stelsel der verkiezingen (evenredige vertegenwoordiging) reeds door de wet zelf niet als een absolute wer- keiykheid wordt aangenomen, alleen al, otndat daarby met het bestaan en het goed recht van een inneriyke gesteldheid, hier bedoeld, rekening is gehouden? ,Jk herhaal, indien het kenteeken BATAVIA, 18 Jan. (Aneta) De Indische bladen melden, dat de heeren Welter en Lam ping voor besprekingen omtrent het handels- verdrag naar Amerika sullen vertrekken. Spr. schetste in den aanvang van zyn rede de moeiiykheden waarmee het fonds in den eersten tyd na zyn oprichting te kampen heeft en die er van zyn dat TI 7 Zien geenerlel bezwaar in het feit, yy dat kiezers min of meer georgani- seerd hun keuze bepalen op den can- didaat, van wlen zy weten of van wien zy gtllzwygend of uitdrukkelyk de toezegging hebben gekregen, dat hy dezelfde levens- en wereldbeschouwing en dezelfde staat kundige beginselen ten nauwste met de levens- en wereldbeschouwing verband houdend is toegedaan. De band tusschen kiezers en gekozenen moet echter beperkt biyven tot de begin-* aelen. Erkennen wy gebondenheid van den gekozene aan de kiezers, waar het het be ginselprogram betreft, vryheld willen wy hem laten en meer vryheld dan men hem doorgaans gunt waar het op concrete punten aankomt, waarvan niet kan worden gezegd, dat zy m^t het beginsel staan of vallen. Hier ligt een van de grootste zonden der democratie, dat men Inderdaad in strijd met artikel 51 der Gemeentewet meent, den afgevaar digde elk oogenblik ter verantwoording te kunnen roepen over kwesties, waarover Katholieken om ons hiertoe te bepalen mentaire democratie niet weinig zal zeer wel van gevoelen kunnen verschil- Jen. Het aantal kwesties is waarachtig niet gering. Terecht wordt dan ook in de Inleiding van den Leidraad opgemerkt: „Waarom" vraagt Mr. Romme in de Maasbode van 12 September 1933 „moet het voorschrift van art. 51 der gemeente wet zonder sanctie biyven en hy volkomen ongemoeid gelaten worden, die subjec tief voor eer en geweten volkomen zich verantwoord achtend, daar raak ik niet aan met het uitdrukkelyk wetteUjk voorschrift in- Strijd handelt? „In 1928 hebben wy het hier in Amster dam toch beleefd (ik vermeld dit voor- beeldsgewys), dat Dr. Wibaut namens de overgroote meerderheid der sociaal-demo- cratische raadsfractie in „Het Volk” uit drukkelyk schreef, dat die meerderheid het aanvaarden van de toen mogeiyke wet- houders-zetels in het algemeen belang achtte, terwyi een dag of eenlge dagen daarna in den raad Dr. Wibaut, geiyk elk lid van de overgroote meerderheid zyner fractie, ingevolge de uitspraak der daar voor in de S.DA.P. geroepen party-instan tie zyn stem tegen die aanvaarding uit bracht. Nogmaals, ik raak niet aan de overweging, dat deze heeren meenen aldus hun verantwoordeiykheid te moeten op vatten; het gaat er slechts om, dat die op- vattk'j in strijd is met ons positieve recht, neergelegd in art. 51 der Gemeentewet, en dat het goed zou zyn, maatregelen te ne- „Tusschen een lid van den raad en de politieke party, die zyn verkiezing heeft bewerkstelligd, kan verschil van opvatting bestaan over de behandeling van een zaak, welke, zonder direct verband met party- doctrine of party-programma, toch door de party, politiek gesproken, niet onbelang rijk wordt geacht. Indien hy zich nu, met verzaking van de aanvankelyk door redeneering en beschou wing der zaak by hem gevormde meenlng, by het uitbrengen van zyn stem richt naar den wensch der party, moet dan schending van art. 51 der Gemeentewet worden aan genomen? Als er geen van buiten opgelegde dwang kan worden aangetoond, zou men voor een positieve beantwoording der vraag bekend met het inneriyke conflict, ---- - -- <jer Februari 1935 wat het in het vrije verkeer bren- esteld, dat Inen aan overtreding van f artikel 51 der Gemeentewet de sanc- tie van verlies van het raadslidmaat schap verbindt, dan is men nog even ver, want overtreding van het voorschrift zal practlsch nooit kunnen worden bewezen, zelfs niet in het voorbeeld dat Mr. Romme aanhaalt. Men leze daarover eens wat R. (niet Romme) schrijft in „De Gemeenteraad": Te Lissabon is het nieuwe parlement van Portugal onder groote feestelijkheden zijn werkzaamheden begonnen Onze Brusselsche corr. meldt ons: x Op de bijeenkomst van bet bestuurscomlté van de Katholieke Unie van België werd Don derdag door den bekenden socioloog, pater Arendt 8. J„ verslag uitgebracht over het socla- NEW-YORK. 18 Jan. (Reuter/. In de gisteren gehouden zitting van het proces tegen Haupt mann te Flemington heeft men zich uitvoerig bezig gehouden met het vinden van het kinder lijkje. •usm x> vAacmw 5 a.»e - ooo> too tabuttw t a- M.V.. AMSTKKOAMSCHi CHININtFABRICS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9