ONS BLAD I I I I I F1 Het nieuws van heden Frankrijk en het Oostpact Japan gaat weer vechten NA DE SAARSTEMMING Herderlijke brief van Mgr. Gröber DE BAROMETER a 0 De restauratie der Habsburgers Emigratie duurt voort Minister Kanya tevreden Mijnongeluk in Polen Lloyd George’s plannen Amerika in de Zuidzee I De oorlog in den Chaco Tegen de valsche profeten 3- Fransch vliegtuig in zee gestort Zeven graden vorst te Rome De samenwerking met de Sovjet-Unie Jacht op staatsvijand No. 1 China protesteert te Tokio Hy zal by de a.s. verkiezingen eigen candidaten stellen In Griekenland sneeuwt het 30 uur achtereen Eilanden onder marine-leiding geplaatst Opleving nazi-propaganda in Stiermarken Laved, geeft een exposé van Frank- rijks vredelievende buiten landse he politiek k MAANDAG 21 JANUARI 1935 Met mitrailleur-pistool breekt hy door politie-patrouille t f2.- f 2.85 Kroonprins Michael van Roemenië vertoeft op het oogenblik voor eenige weken bij zijn moeder DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Li n JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER i Corruptie in Tsjecho- Slowakije Op zijn twee-en-zeventigsten verjaardag heeft Lloyd George, die zich uit de poli tiek had terrug getrokken, in een rede te Bangor een scherpen aanval op Mac Donald gedaan I VEREEN! GDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Eenige dagen geleden werden de bewoners van de kust van Turkije opgeschrikt door een sterke aardbeving. Talrijke huizen Stortten in i I Het eischt oostelyk deel van Tsjahar voor Mands joekwo op Hongarije en het drama van Marseill^ Nazi’s in het Saargebied bereiden zich voor op Hitler’s komst 1 Te Rome vriest het seven graden. ran California naar 1 zaak Di»‘ribstie van haring aan werkloosen? Ernstige botsing te Breda. o weinig 160 1* zo i Botsing tusschen een Bngelach se aan Foeiae|| stoemsehlp voor de haan* xan Terneaam. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 90 Te Heemstede is een aato In den tain van de pastorie der R. K. kerk aan den Heerenweg gereden; één persoon ernstig gewond. SAARBRÜCKEN, 20 Jan. De nat. soc. instan ties in het Saargebled hebben gisteren een aan vang gemaakt met de uitwerking van plannen voor een grootsche demonstratie ter verwelko- inlng van Hitler, wanneer deze zijn intocht zal houden in het Saargebled, die, ofschoon nog niet officieel vastgesteld, verwacht wordt tegen 10 Maart. Voorts worden plannen gemaakt voor de eer ste verkiezing na den oorlog voor den Rijksdag. Hoogste stand: 783.0 te Valencia. Laagste stand: 749.4 te Vardö. ,egd de behou- MO6KOU, 31 Jan. De Geneefsche correspon dent van de offldeele Izwestla heeft een inter view gehad met den Franschen minister van bultenlandsche zaken, Laval, over de grondsla gen der Fransche bultenlandsche politik. Laval verklaarde, dat de Fransche politiek duidelijk en consequent is. vredelivend en on- baatzucehtlg. Zij blijft constant en wijkt in niets van het doel af, dat bestaat in het brengen van algemeene verzoening door veiligheid voor allen. De Oostenrijksche minister Adam acht den too stend in z|jn land verbeterd. Mijnongeluk in België, Negen mijnwerkers be dolven. De reddingsploeg krijgt contact De bekende schilder Wenckebach Is bfl gele genheid van sjjn 75sten verjaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naasan. Devafaatle-debat In de Katholieke Wetenschap pelijke Vereeniglng te Den Haag. Italië en Abessinie besluiten tot onderlinge be sprekingen over het hangende conflict. Te Haaften is een auto van den dijk gereden. Vier der inzittenden werden gewond. PARIJS, 21 Jan. (V.D.). De Fransche mi nister van bultenlandsche zaken. Laval, Is Zon dagmiddag uit Genève te Parijs teruggekeerd. Nieuwe Japansche agressie aan de grens tas- schen Mandsjoekwo en China. Japan is weer militaire operaties begonnen In de provincie JehoL Onze landgenoot prof. Asbeck benoemd tot Nd van de mandatencommiseie van den Volken bond. Oproep van Kardinaal Innitser voor een Oss- tenrtjkschen pelgrimstocht naar het Heilig Land. Uit een stllsteanden auto te Rotterdam «!ja twee actentasschen, waarvan een 9799 bevatte, gestolen. Mej. Mastenbroek vestigt nieuw wereldrecord op de 200 meter rugslag. WEENEN. 21 Jan. (Reuter) In Stiermarken valt na het resultaat van het Saarplebisciet een wederopleving van de natlonaal-soclalis- tlsche propaganda waar te nemen. In helt district Frauenfeld zijn twintig na tionaal-socialisten, die oefeningen hielden, ge arresteerd. Uit Llnz wordt gemeld, dat de natlonaal- soclalisten in Opper-Ooatenrijk pamfletten ver spreiden, waarin het houden van een plebisciet, zooals in het Saargebled, wordt geëlscht. Nog steeds komen bij Forbach emigranten uit het Saargebled over de Fransche grens. Aan het eerstgenoemde grensstation zijn gisteren 300, aan het tweede 250 uitgewekenen aangekomen, waarvan echter velen de Fransche nationaliteit hebben. Voor deze Franschen is een bijzonder kamp ingericht, terwijl de andere vluchtelingen naar de West-Frinsche departementen worden doorgezonden. PRAAG, 21 Jan. (V. D.) Eenige corruptle- affaires houden sedert eenigen tijd de open bare meenlng in Tsjecho-Slowakjjc bezig. Tot nu toe kan men drie groote schandalen onder scheiden; die bjj de Tsjechische Staatsspoorwe gen, die bjj de Openbare Werken en die bij den aanleg van stuwdammen. De eerste arres taties werden in Februari 1934 verricht in de Karpaten. doel van het Paraguaansche offensief, terwijl de rechtervleugel zich aan den ingang bevindt van het Boliviaansche departement Santa Cruz. Deze overwinningen vormen een groote vol doening voor de nationale trots, die zich ge wond voelt door de dreiging van den Volken bond het wapenembargo ten gunste van Bolivia op te heffen. De troepen te Santa Fe, aan de Parapitl- rlvier zijn thans doorgedrongen tot wat voigens de Paraguaansche opvatting de natuurlijke en historische Westgrens vormt van het omstreden gebied. Zon op 7.59 - onder 4JJ3 - Licht op 4.53 Maan op n.m. 6.41 onder v.m. 8.35 Laatste kwartier 27 Januari Burgemeester De Vlagt Is Op stmdlrntis naar Rustend. Ten aanzien van het Oostpact verklaarde hij, dat dit mogelijk was geworden door de toetre ding der Sovjet-Unie tot den Volkenbond. In de komende maanden zouden de belanghebbende mogendheden de onderdeelen van dit pact be- studeeren. In leder geval achtte Laval het tijd stip gekomen om te verklaren, dat jndlen een land ooit tot een aanval zou overgaan, het op het bondgenootschap van alle aanhangers van den vrede zou stuiten. Litwinof en Laval had den door een offldeele daad uiting gegeven aan hun vast besluit, deze actie tot een gunstig einde te brengen. ATHENE, 31 Jan. Een Fransch verkeers vliegtuig. op weg van Korfoe naar Marseille, is gisteren ongeveer 30 mijl ten westen van de Ionische eilanden in zee gestort. Een Italiaan- sche torpedojager, die in de Ionische Zee kruiste en net ongeluk zag, snelde te hulp en kon passagiers en bemanning redden. PARIJS. 31 Jan. (Reuter). De Fransche schrij ver Paul Morand schrijft in de .JSgaro": Ieder mensch, wien een bepaalde regesrlngs- vonfi niet bevalt heeft daardoor het recht zich te beroepen op de gastvrijheid van Frankrijk. Frankrijk verlangt, van diegenen, die willen immigreeren niet, zooals Engeland een bewijs van beroep of vermogen, of zooals Amerika een bewijs van goede gezondheid. Frankrijk verlangt alleen, dat de Immigranten Sejoaratisten, Reformisten, Anarchisten, Utopis ten of andere -isten zijn. Met andere woorden: Frankrijk neemt «Heen overwonnenen op; daardoor wordt Frankrijk ’t paradijs van mislukte ondernemingen. PEKING, 21 Jan. In een officieus com muniqué van het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoekwo wordt thans toegegeven, dat het Japansche Kwantoeng-leger op 18 dezer mili taire operaties in de provincie Jehol tegen Chineesche troepen heeft ingezet. De Chinee - zen hadden in genoemde provincie, aldus het communiqué, een aantel strategische punten bezet en gaven geen gevolg aan den door het Japansche hoofdkwartier gestelden elsch tot ontruiming De Chineesche voorposten hadden hun stellingen zelfs versterkt. den toestand van Z. H. Exc. Mgr. L Schioppa is een duidelijke verbetering inge treden. Letterlijk zei Laval: „Indien onze hoop te leurgesteld zou worden, dan zouden wij niette min, daarvan ben ik overtuigd, ons gemeen schappelijk streven verweaenlijken door de vredesgaranties zoo hoog mogelijk op te voe ren. Al naar de verwaenlijking van het ont werp van het Oostpact zullen wij oordeelen over de mogelijkheid van de verwezenlijking van het standpunt, waaromtrent Mussolini en ik volle dige overeenstemming hebben bereikt. De alge meene veiligheid hangt af van aller wil tot samenwerking. De momenteel aan de orde zijnde vraagstukken houden alle verband met elkaar, hoewel zij niet alle tegelijk opgelost kunnen worden. Eli als de veiligheid onafhankelijk van het ontwerp van verleden jaar en ook van het ontwerp, dat wij het nieuwe jaar te danken hebben, in eenlg ander gebied van Europa ver sterkt kan worden, dan zullen dergelijke po gingen den vollen steun der Fransche regeering hehtan. Wetsontwerp fa ingediend tot het verfeenenvan garantievoorschotten aan exporteurs naar Duitse htand. WASHINGTON, 19 Jan. (V. D.) President Roosevelt heeft aanwijzing gegeven, dat een reeks Zuidzee-ellanden tusschen Hawaï en de Mariannengroep, die onder Amenkaansche souvereinitelt staan, onder marine-leiding sul len komen. Het betreft hier de Wake-eilanden, de Johnston-eilanden, de Sands-ejlanden en het Kingman-eiland. Van bijzondere strategi sche beteekenis zijn de Wake-eilanden die op het vliegtraject liggen, waarvoor Lindbergh een dienst wil inrichten van San Francisco over Honoloeloe naar Midway en Manilla (Phlllp- Pijnen). De Wake-eilanden bezitten een groote beschutte baal, die geschikt is als vlieg haven voor watervliegtuigen. Corruptie in Tsjeco-Stowaktfe. Openbare mee nlng houdt zieh momenteel met drie grests schandalen bezig. SALONIKI. 31 Jan. Reeds dertig uur lang valt er in Macedonië, Thracië en Thessaloniè een ontzaglijke hoeveelheid sneeuw. De tempe ratuur is tot tien graden onder nul gedaald. Er worden talrijke ongevallen gemeld. Nabij Xanthla is een automobiel in een ravijn ge stort, waarbij de twee inzittenden omkwamen. Twee hulzen zijn ingestort. Talrijke voer tuigen zijn ingesneeuwd. TOKIO, 30 Jan. De Chineesche regeering heeft geprotesteerd tegen de militaire voorbe reidingen, welke Japan in de provto Jehol treft. China beschouwt de concentratie van nieuwe Japansche troepenafdeelingen in de richting Dolo Nor-Kalgan als een schending der in 1932 gesloten wapenstllstandsovereenkomsL Moeilijkheden te Genève. Kleine Entente en Balkan-Entente weigeren voorioopig tot het Rome-pact toe te treden. Passagiers en bemanning gered NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoog*. Dagblad uitgegeven door da N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Het Fransche memorandum betreffende de vluchtelingen uit het Saargebled. Steen vaa den Volkenbond gevraagd voor kouten sa on derbrenging. In Chineesche regeeringskringen wenscht men zich nog altijd niet uit te laten, over het geen zich in het Ooetelyk deel van het ge bied van Tsjahar heeft afgespeeld. Men vol staat met op te merken, dat Japan bedoeld ge bied beschouwt als een deel van de provincie Jehol en het daarom voor Mandsjoekwo op- eischt. Volgens Chineesche en bultenlandsche kaarten is Oost-Tsjahar echter buiten de pro vincie Jehol gelegen. Bovendien betwist men. dat zich in het bedoelde gebied geregelde Chi- neesebe troepen zouden bevinden. Men gelooft te Peking niet, dat de groote Japansche troepenconcentraties de bezetting van het kleine en dunbevolkte gebied ten doel hebben en vreest, dat Japan veel verdergaande oogmerken nastreeft. Het WeerHiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiHiiiiiiii^ VERWACHTING: Meest matige Noor- deljjke tot Westelijken wind, betrok- S ken tot zwaar of halfbewolkt, weinig r-t geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. I ^m Tenslotte werd ontdekt, dat*met betrekking tot den aanleg van een stuwdam zekere Dr NavratU 800.000 Tjsechische kronen als steek penningen had aangenomen. In het geheel wer den in deze aangelegenheid 28 personen ge arresteerd. In totaal schijnen met de knoeie rijen wel 300 millloen T8J. kronen gemoeid te zUn. Lindbergh voornemens China te vliegen. ASUNC8ION, 21 Jan. Zaterdag zijn de Pa raguaansche troepen op drie punten opgerukt, waarbij zij er in geslaagd zijn de Boliviaansche stellingen, van Santé Fé en Paulo Marcado te .bezetten en de verdedigingslinie nabij Caran- dayty te doorbreken. Dank zij dit oprukken be vindt de linkervleugel zich tlians nog slechts op 15 mijl van Villa Montes, het voornaamste De politie van Brunn arresteerde toen 8 ambtenaren door wier Handelingen de Spoorwe gen millloenen kronen schade hadden geleden. Korten Ujd-'later werden in dezelfde streek eenige groothandelaren in hout gearresteerd, terwijl te Pra^4enige hooge ambtenaren in arrest werden gesteld. Wegens knoeierijen wer den later nog eenige ambtenaren en particu lieren gearresteerd. Voorts werden nog eenige ambtenaren in Bohemen en van het Ministerie voor Openbare Werken gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. KATTOWITZ, 19 Jan. In de Oheim-mijn bij Kattowitz is in een 600 M. diepe schacht de hangende wand ingestort, waardoor zes mijnwerkers bedolven werden. Drie hunner zijn met verwondingen geborgen. Er bestaat wei nig hoop, dat de drie anderen levend boven gebracht kunnen worden. Bezwaarschrift van de status-quo-leideri bij den Volkenbond. ATLANTIC CITY. 31 Jan. (Reuter.) De poli tie trachtte gisterochtend vergeefs den huldigen .staatsvijand No. 1”, Alvin Karpis, te arrestee- ren. Een sterke poUtle-petrouille begaf zich naar het hotelletje, waar Karpis met een ka meraad, Harry Campbell en twee vrouwen zijn intrek had genomen. Toen de politiemannen het huls binnendron gen, baanden de beide misdadigers zich met mltrailleur-pistolen een weg en vluchtten in een auto. Tweemaal reden zij schietend rond het huls, klaarblijkelijk om de beide vrouwen, wel ke in een andere kamer sliepen, te wekken. Hun opzet gelukte evenwel niet, de beide vrouwen werden gearresteerd. ROMÈ, 21 Jan. Mldden-Italië maakt op het oogenblik een ongekend hevige koude- periode door. Tè Rome werd in den nacht op Zondag een temperatuur van 7 graden Celsius onder nul geregistreerd. De strenge vost hield den ge- heelen dag aan. hetgeen voor de Italiaansche hoofdstad een groote zeldzaamheid is. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiinrH WEENEN. 21 Jan. In een bijeenkomst van Heimwehrleiders verklaarde vice-kanseller Starhemberg gisteren, dat de Hetmwehr spoe dig een besluit zou nemen, wanneer het ge- wenscht was, dat Aartshertog Otto van Habs burg den Oostenrijkschen troon zou bestijgen. Starhemberg waarschuwde de legitimisten, die den onmlddellijken terugkeer elschten van Otto van Habsburg en zijn moeder. ex-Kelzerin Zita, die momenteel op het kasteel Steenocker- zeel in België vertoeven, dat zij hun niet door overhaasting moesten bederven. Verhoeren >n de Paleis voor Volksvlijt-zaak. Eén der verdachten op vrije voeten. In den laatsten tijd deden in de pers sensa- tioneele geruchten de ronde omtrent verbetering van de betrekkingen tusschen China en Japan. Geruchten zijn gepubliceerd over een voorgeno men reis van den Japanschen Minister van Bultenlandsche Zaken Hirota naar China, er werd gesproken over verplaatsing van de Japan sche legatie van Peiping naar Nanking, een *gn. leenlng die Japan aan China zou verstrek ken, benoeming van Arioshi tot Japansch ge zant in PUw». enz. In een conferentie met de bultenlandsche persvertegenwoordigers heeft de zegsman van het Japansche Ministerie van Bultenlandsche Zaken al deze geruchten beslist ontkend. Hij gaf de mogelijkheid toe. van uitbreiding van perso neel van .het Japansche consulaat te Nanking, tengevolge van de toenemende werkzaamheden van dit consulaat, doch er was geen sprake van verplaatsing van de Japansche legatie naar Nanking. Wat de zgn. onderhandelingen over een leenlng betrof, achtte de zegsman 't ónmo gelijk dat Japansche financiers bereid zouden zijn geld aan China te leenen. Ook alle andere geruchten waren overdreven of geheel onjuist BOEDAPEST, 19 Jan. (V. D.) Voor zijn vertrek uit Genève heeft de Hongaarsche mi nister van bultenlandsche zaken, Kanya, zich zeer voldaan geuit over den indruk, dien hij in Genève had gekregen ten aanzien van het conflict met Joego-Slavië. Het was slechts toe te schrijven aan bet vrjj moeilijke technische systeem der afwikkeling, dat het nog niet ge lukt is, het conflict definitief uit den weg te ruimen. In alle kerken van het Aartsbisdom Freiburg is j.l. Zondag vanaf den kansel een herderlijk schrijven voorgelezen van den Aartsbisschop dr. Gröber, waarin de aandacht wordt geves tigd op de godsdienstige hernieuwing, die in het afgeloopen jaar in Duitschland viel waar te nemen en de herinneringen wakker roept aan den tijd van het oorspronkelijke Christen dom. „Wij zullen al het mogelijke in het werk rtellen, om. ondanks al de bestaande moeilijk heden, die ons in den weg warden gel| jeugd en het opgroeiend geslacht den.” Verder wordt in het bisschoppelijk schrijven het huisgezin behandelcl rti het licht van het christelijk geloof: vooral wordt de nadruk ge legd op het wezen van het huwelijk, dat door valsche profeten wordt beschouwd als een ge- slachtelijk^gemeenschap in opdracht van volk en staat, en die daardoor het diepste en heilig ste der menschelljke opoffering uit het oog verliezen en den mensch met het redelooze dier op ééh Hjn stellen. In verband met de steriUsatiewet wordt in het herderlijk schrijven gezegd, dat diegenen, die zich een medische behandeling doen on dergaan. die geheel in strijd is met de katho lieke beginselen, geen huwelijk kunnen aan gaan. daar zij voor een vruchtbaar huwelijk ongeschikt geworden zijn. De kerk is vervuld met innig medelijden met deze slachtoffers, maar zij kan haar onveranderlijke wetten, die op de natuurwet steunen, niet wijzigen. ....Het christelijk onderwijs, zoo wordt er in het herderlijk schrijven verder gezegd, is door het Concordaat gewaarborgd. Het zou een open lijke rechtsschennls zijn, wanneer de school of andere Instanties, die daarmee in verbinding staan, het christelijk karakter uit het oog zou den verliezen of wat erger is, als zij de zielen der kinderen zouden vergiftigen met anti- kerkelljke leerstellingen. In dit geval moeten de ouders en kerkelijke autoriteiten zich in heilige eensgezindheid voor het kind stellen om zijn christelijke opvoeding te verdedigen- LONDEN. 31 Jan. (Reuter.) De „Morning Post” merkt op. dat Neville Chamberlain In een rede, die hij Vrijdag te Belfast heeft gehou den, verklaarde, dat de regeering geen oordeel over de voorstellen van Lloyd George zal vellen, vóór deze uitvoerig zijn medegedeeld. Zouden deze voorstellen voor de komende verkiezingen in het regeeringsprogram worden opgenomen, dan zou een lngriji>ende wijziging in het kabinet noodig zijn om Lloyd George een mlnlster-por- tefeuile te geven. Toen Lloyd George met zijn campagne begon geloofde men in zijn omgeving niet dat de re geering iets wezenlijks van zijn programma zou aannemen; eerder rekende men op den steun van de Socialisten. Naar verluidt heeft Lloyd George voor den komenden verkiezingsstrijd ruime geldmiddelen ter beschikking en is hij voornemens eigen can didaten te stellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15