vaas©: I GRIER.b^. men. a Devaluatie-Debat Beschouwingen Staatsbegrooting Auto in een tuin gereden Nieuwe spoorbrug te Zwolle HET ONGELUK IN DE WIERINGERMEER SCHEPEN IN BOTSING AUTO VAN DEN DIJK EERSTE KAMER GEEFT HAAR MEENING THERMOGENE MIST! HOESTWEERI -ij MAANDAG 21 JANUARI 1935 Devaluatie Voor de haven van Terneuzen Mgr. Jos. Sweens Burgemeester De Vlugt Onder trein gedood WIE IS DIE MAN? Postvluchten r- Jeugd en ondervoeding Vier inzittenden werden gewond N. S. B. Steun landbouw Doodelijke bedwelming Dronken automobilist Het lijk in beslag genomen DOOR TRAM OVERREDEN In de Kandyfabriek te Roosendaal u Gepensionneerd spoorwegarbeider het slachtoffer Onderzoek op de scholen wordt ingesteld Het debat Aalberse Regeering Morgenochtend worden de slacht offers te Purmerend herdacht Hedenmorgen zonder officieele plechtigheid in gebruik genomen Zilveren Bisschopsfeest te Den Bosch herdacht Tractor met aanhangwagen zig-zagde over den weg Sommige leden waren van oordeel, dat de positie van het Kabinet aanmerkelijk is verzwakt Vergiftigde dampen vulden garage MEISJES DOOR JONGENS VERVANGEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Devaluatie immoreel Jl m jk Byzonder onderwijs De bezuiniging De meeningen in de Katholiek- Wetenschappeljjke Vereeni- ging gelijkelijk verdeeld Politiek van schmink Vertrouwen in minister Steenberghe Ordening Hulp aan de regeering Voet ganger gegrepen en ernstig gewond I iB l redeneering I de watten, die warmte opwekt Bij alle* apothekers en drogisten. zijn te i aan r Van verschillende x^jden werd uiting <e- 1 >MED»ClNALt HOESTBONBOHS I tt le Nevens den landbouw komen, naar de mee- ntng van sommige leden, evenzeer industrie, handel in ruimen zin en scheepvaart voor steun in aanmerking. Zü betreurden, dat de regeering niet bereid schijnt te zijn, steun te verleenen voor den bouw van een zusterschip van de „Statendam". Eenlge leden beklaagden zich over de onge- wenschte werking van den steun aan den land bouw. die zulke zware offers elscht. geven aan diepe teleurstelling over den tra- gen gang van «aken Bij de uitvoering van het S-g. 80 millioenplan. De „Volkskrant" verneemt, dat de Minister van Onderwijs aan de Inspecteurs bij het la ger onderwijs verzocht heeft zoo spoedig mo- gelijk een ernstig onderzoek te willen Instellen in hoeverre bjj de schooljeugd ondervoeding is vast te stellen. Hulde dient, naar de meening van som mige leden, te worden gebracht aan de regeering voor het op een booger plan bren gen van het gezag en ook voor het streven naar een sluitend budget. De door mr. Aalberse geuite bedreiging achtten deze leden een verzwakking van den grondslag van dit bewind; anderzijds sagen sjj in haar vage motiveering een symptoom van zwakte bjj dengene, respectievelijk bjj de door hem vertegenwoordigende Staats party, die haar uitsprak. Waarschijnlijk was dan ook alleen daarin, naar zjj meenden, de verklaring van de raadselachtige houding van dezen fractieleider te vinden. Andere leden kwamen hiertegen in ver zet en verklaarden zich met het standpunt, toenmaals door genoemden fractieleider der K.K. Staatspartij in de Tweede Kamer in genomen, zeer wel te kunnen vereenigen. De „Ijsvogel” op uitreis is te Cairo aange komen. De „Pelikaan" is op thuisreis te Karachi ge arriveerd. Dr. Boogaard, lector aan de Tllburgsche hoo- ge school, bestreed de stelling dat devaluatie immoreel zou zijn omdat de Regeering heeft beloofd, den gulden op zijn tegenwoordig goud- gehalte te handhaven. Ten eerste heeft de ReJ peering alleen verklaard, dat zij in de tegen* woordige omstandigheden geen aanleiding ziaft om tot devaluatie over te gaan en bovendien wordt het goudgehalte van den gulden niet bepaald door de Regeering, maar door de Wet. en de Regeering heeft geen bevoegdheid om te verklaren dat een Wet ongewijzigd zal blij ven. Anders evenwel dacht prof. Dulnstee erover. Deze achtte devaluatie wel degelijk ongeoor loofd, baseerde zich daarbij echter op een wel zeer verouderde geldtheorie. Geld, sprak hij, heeft alleen waarde tn zoover het Inwisselbaar is in goud; dus mag de regeering haar belofte, om voor een bankbiljet zóó- en zooveel goud uit te keeren, niet breken. In een levendig betoog verzette Prof. Ver aart zich tegen deze voorstelling van zaken. Deze zag op monetair gebied slechts uitkomst wanneer er een internationale regeling werd getroffen. Maar in afwachting daarvan dient de regee ring een actieve conjunctuurpolltlek te voeren en in het kader daarvan kan devaluatie zeer wenscheljjk zijn om het zakenleven weer op gang te brengen door een expansie van credlet. Iets waarvoor notaris mr. Swane zich te voren zeer huiverig had betoond. Lt Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer «ver de Staatsbegrooting is het volgende ont leend: Vele andere leden daarentegen konden zich in het algemeen met het regeeringsbeleid ver eenigen, wijl zij overtuigd waren, dat de regee ring zich Inspant om in deze benarde tijdsom standigheden te doen, wat noodig en mogelijk i- te o r u U i- er jn !D 5- >e Andere leden gaven daarentegen uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de wijze, waar op in verschillende kringen wordt geageerd voor bezuinigingen bij het bijzonder onderwijs, in zonderheid door concentratie. Zij betoogden met klem, dat het de plicht der regeering is niet toe te geven aan eenlgerlel actie, welke de vrij heid van onderwijs in gevaar brengt. Vele leden gaven uiting aan hun bevreem ding, dat de Regeering het bange tijdstip, waar in wij verkeeren, aangewezen heeft geacht om de spellingskwestie ter hand te nemen en de zen twistappel te midden van ons volk te wer pen; zij achtten dit een fout in het regeerings beleid. Bij wijze van proef zijn met Ingang van heden aan de Kandy fabriek der firma Oebrs. te Roosendaal, negen fabrieksmeisjes ontslagen, wier plaatsen nu zijn ingenomen door Jongens. De directie is hiertoe overgegaan in navolging van de goedgeslaagde proef bij de Kwattafabrie- ken, teneinde ook harerzijds daarmede tegemoet te komen herten De weldadige invloed van Thermogene verdrijft •poedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Sommige leden waren van oordeel, dat allengs de poeiUe van het Kabinet aan merkelijk te verzwakt en voerden tot sta ving dezer meening twee feiten uit den la st eten tijd aan. In de eerste plaats wezen zij op het debat in de Tweede Kamer bij de algemeene beraad slagingen over de begroeting, gevoerd tusschen mr. Aalberse en den voorzitter van den Raad van Ministers. De scherpe toon, waarin de rede van mr. Aalberse was gesteld, verried niet on duidelijk de zeer groote ontevredenheid, welke bjj vele Roomsch-Katholieken, met name bij de arbeiders, leeft tegen het tegenwoordige Kabi net. Het had de aandacht van eenlge leden ge trokken, dat het Kabinet al te veel rekening houdt met werkgeverskringen. In dit verband wezen zij op de benoeming van den burge meester van Groningen en die van den minis ter van Economische Zaken. Enkele leden betreurden de wijze, waarop de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn linguïstische denkbeelden, in «n buiten het Parlement heeft meenen te moeten verdedigen. Zü waren trouwens van oordeel, dat het in het algemeen voor ministers aan beveling verdient bij hun optreden naar buiten zekere matiging te betrachten en vooral niet dan bjj hooge uitzondering hoogdagen van hun politieke partijen te bezoeken en daar het woord te voeren. Op het politiebureau te Wassenaar bevindt zich een ongeveer 25-jarige man, wiens iden titeit niet bekend is. Hij geeft op geen enkele vraag antwoord, noch reageert hij op andere wijze. Zaterdagavond is zijn signalement door de politleradlo verspreid, om op deze wijze 'smans identiteit te ontdekken. Men vermoedt dat hij uit een gesticht of sanatorium is weg- geloopen. Van andere zijde werd er op gewezen, dat de steun aan den landbouw vooralsnog onontbeer lijk blijft. Tallooze kleine agrarische oedrijven verkeeren in de meest kommervolle omstandig heden en zij, die daérin hun brood moeten ver dienen, leven in uiterste soberheid. Eenlge leden zouden gaarne vernemen, of de regeering nog voornemens is, een einde te ma- ken aan de steeds grooter wordende verwar ring door het gebruik van tweeërlei nationale vlaggen. Andere leden meenden, dat het in de huidige omstandigheden zeer verkeerd zou zijn in deze kwestie thans regelend op te treden. Verscheidene leden vroegen, waarom de regeering aarzelt bij het nemen van maat regelen tot het weren van revolutlonnalren uit vertegenwoordigende lichamen. Om wel ke reden wordt aan het advies der com- mlssie-Koolen geen gevolg gegeven? Naar wij vernemen, is de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studiereis, Donderdag j.l. naar Sovjet-Rusland vertrokken. Hij is thans te Moskou aangekomen. Vele leden betreurden in hooge mate, dat de regeering nog zoo weinig heeft bezui nigd. of praetisch gesproken niet anders heeft bezuinigd dan door korting op de ambtenaarssalarissen tn vermindering van de rente der Staatsschuld door conversie. Andere leden waren weliswaar niet blind voor de bezwaren aan devaluatie verbonden, maar betwijfelden, of de aanpassingspolitiek der Regeering kan slagen en de goudwaarde van den gulden te handhaven zal blijken. Met groote bezorgdheid vroegen deze leden zich af, of het op den langen duur wel mo gelijk zal blijken om zonder devaluatie In dustrie, handel en nijverheid op de been te houden. Verscheidene leden betreurden in hooge mate de verlaging van den werkloozensteun. welke In Juli 1934 is Ingevoerd. Zü achtten die een fout van beteekenis. Enkele leden betreurden de houding door de regeering Ingenomen ten opzichte van de toe lating van Rusland tot den Volkenbond. Hiertegenover betoogden andere leden, dat de afwijzende houding der regeering in deze aan gelegenheid nog veel sterker had moeten zijn. I Om hoost ty voor komen en te ver helpen niets boter dan Naar wij vernemen, zullen de vier veekoop- lieden, die bij de ernstige botsing tusschen twee auto’s Vrijdagmiddag in den Wierlngermeer- polder om het leven zijn gekomen, morgenoch tend op de Purmerender markt worden her dacht door den Bond van Veekooplleden De overledenen behoorden tot de groote kooplieden van de Purmerender markt. Aan de vee-stands, welke zjj ter markt hadden, zal ten teeken van rouw een passende rouwversierlng worden aangebracht. In de tweede plaats werd door eerstbedoelde leden gewezen op het hl. nog belangrijker feit, dat de Vrüzinnlg-Democratlsche fractie der Tweede Kamer tegen de begrooting van De fensie heeft gestemd. Dit achtten zij kwalijk in overeenstemming te brengen met de gezonde positie van een homogeen Kabinet. Als derde bewijs, dat de homogeniteit van het Kabinet te wenschen overlaat, brachten eenlge leden nog in herinnering, hetgeen zich heeft voorgedaan bij de behandeling van de Dr. de Vlugt, als presldent-commlssarls van de Nederlandsche Scheepsbouw MU-. aal, ver gezeld door den heer P. Goedkoop, zoon van den directeur der N.S.M, een onderzoek Instellen naar de mogelijkheid, om door het verkrijgen van groote orders voor de Amsterdamsche wer ven, een belangrijke werkverruiming voor de havens aldaar te verkrijgen. Dit onderzoek staat, in verband met de on- derhandelingen met de U.8BJR, waarmede de bouw van een paar groote dokken en vracht schepen gemoeid is. Verscheidene leden hadden groot tegen de onophoudelijke aantasting Te Haaften is Zondagmorgen een groote ge sloten Buick, waarmede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaakwedstrijd in Rot terdam begaven, door te ver uitwijken buiten het dorp van den hoogen dijk gereden. De auto werd vernield. Een der Inzittenden bekwam een dljwond en wonden aan de handen. Hij is naar de Bilt vervoerd. Twee andere inzittenden be kwamen verwondingen aan het hoofd, terwijl een vierde eenlge ontvellingen kreeg. in den botsing en een De heer S., die waarschijnlijk niet door den auto werd geraakt, werd doordat het rechter voorwiel van den auto het voorwiel van de flets, die 8. bij zich had, had gegrepen, door den schok meegesleurd. Hij kwam terecht tusschen het deels vernielde hekwerk en den steenen P**l. terwijl zijn rijwiel met het achterwiel omhoog, tusschen hek en paal geklemd stond. Een professor, die ter plaatse juist passeerde, Winkelsluitingswet. Een aantal leden gaf uiting aan hun teleur stelling en ontstemming over de niet-verlaging der Defensle-begrootlng. Over het algemeen regeeringsbeleid waren leden van verschillende zijden weinig tevreden, al erkenden zij ten volle de moeilijke taak, waar voor de regeering is gesteld. Vooral ten opzichte van de steunverleenlng. aoo betoogden eenlge leden, beeft het Kabinet Biet aan de verwachtingen beantwoord. bezwaar van de benevens Dr. Lejjenaar en Dr. Tombrock, en twee Roode Kruisleden uit Umulden die juist ter plaatse waren, verleenden den heer 8. de eerste hulp en constateerden een vermoedelijke rech- terbeenbreuk op twee plaatsen en eenlge ver wondingen. Op advies der doctoren werd het slachtoffer per ziekenauto naar de Marlastichtlng te Haar lem vervoerd. De Katholiek Wetenschappelijke Ve reen 1 ging heeft Zaterdagmiddag in hotel „Wittebrug” te ’sGravenhage vergaderd ter behandeling van de prae-advlezen van prof. Raaymakers en prof. Gimbrtre over de wenscheljjkheid van devaluatie. Verscheidene leden juichten daarentegen toe, dat de Regeering niet het oor leent aan de Inblazingen ten gunste van devaluatie. Ook vestigden zij er de aandacht op. dat de- a sprong in het duister zou zijn. Wat de werkloosheid betreft, waren som mige leden van oordeel, dat meer werk zou kunnen worden verschaft, Indien de arociders niet overdreven vasthielden aan hun loonstan- daard. Ook meenden zij, dat men zou kunnen beproeven een deel der werklooze stadsbevol king naar het platteland terug te brengen, waar de levensstandaard lager is en gemak‘:elüker in het dagelijksch onderhoud kan worden voor zien. Laatstgenoemd denkbeeld vond anderzijds be strijding. Deze leden gaven er de voorkeur aan. dat sou worden gestreefd naar vervanging van oudere arbeidskrachten door Jongere. Ook de bóbslee-sport past zich aan de moderne tijden aan. Een stroomlijn-bob slee „Pfalz I" voldeed in Garmisch aan alle eischen Te Hengelo heeft op den overweg, dichtbij de Marechausseekazerne een ernstig ongeluk plaats gehad. De gepenslonneerde spoorwegarbeider G. 8te- gema is op genoemden overweg door den trein, welke om tien uur uit Hengelo naar Enschede vertrekt, gegrepen. De man werd eenlge meters meegesleurd en was op slag dood. Het geheel verminkte Hjk is naar het Alge meen Ziekenhuis te Enschede overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenlge kinderen. Over de juiste toedracht van dit ongeluk is tot dusverre niets naders bekend. Over belangstelling had men niet te klagen, en het gesprokene stond zonder uitzondering op hoog peil, maar toch heeft dese vergade ring bU ons de vraag doen rijzen at het wel nut heeft dit onderwerp tot onderwerp van een discussie te maken, ook al nemen daar uit sluitend academici aan deel. Het was een op botsen tegen elkaar van velerlei argumenten zonder ook maar in het minste elkaar te over tuigen. Het verschil van Inzicht berust veelal op waardeerlng van belangen en afmeten van gevaren die door verstandelijke redeneering weinig wijziging ondergaan. Het is ondoenlijk het gesprokene van een geheelen, langen middag te memoreeren. en dat ligt ook niet op onzen weg. Wij willen slechts enkele sprekers noemen en de meest saillante argumenten aanstippen. Dr. L. G. Kortenhorst, die de rij spreker» opende, viel het praeadvles van prof. Gimbrtre op velerlei punten aan. en toonde zich een overtuigd tegenstander van devaluatie. Prof. Glmbrère's crisistheorie Is simplistisch en een- zjjdig-monetair. aldus de secretaris der R. K. Werkgevers. Van devaluatie verwacht h!1 geen heil: het is slechts een middel om activa en passiva anders te waardeeren: een beursma- roeuvre, een „politiek van schmink, poeder en lippenstift." In werkelijkheid zullen de zaken er niets beter door gaan, de angst der geld bezitters dat him bezit in waarde zal vermin deren. zal hun wel tot koopen aanzetten, maar angst is geen goede stimulans voor nieuwe za ken. Zaken zullen slechts gedaan worden in- dien de ondernemers rendement kunnen ver wachten, en dat kan door devaluatie toch niet bereikt worden. Speciaal voor Nederland, als crediteurstaat, zal de toestand tegenover het buitenland niet beter worden. De winst op ex port wordt te niet gedaan door een grooter verlies op import. Bovendien staat het te be zien, aldus spr., of onze export niet reeds te groot is geworden in verhouding tot onzen im port (in September J.l. zelfs 88 pet.) en of geen maatregelen genomen moeten worden om dien export te remmen, een stelling die dr. Kortenhorst slechts toelichtte met een verwij zing naar de Clearingpositie met DultschlandL Prof. H. A. Kaag daarentegen steunde het praeadvles van prof. Gimbrtre en betreurde het, dat prof. Raaymakers tot geen meer posi tieve conclusie was gekomen dan dat devalu atie is een sprong in het duister. Het is juist de taak van den economist om te onderzoeken, welke de gevolgen zullen zijn van zoo’n sprong. Devaluatie achtte deze hoogleeraar wensche- Ujk als middel om de wisselkoersen weer te maken tot wat zij behooren te zijn: cijfers die aangeven de verhouding tusschen het blnnen- landsch en het bultenlandsch prijsniveau. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft men in de garage naast zijn woning gevonden het lijk van den heer Van P. te Dirfcsland. Een dokter, die gewaarschuwd werd, sprak het ver moeden uit, dat Van P. het slachtoffer is ge worden van vergiftiging door dampen, die zich in de garage hadden ontwikkeld. De deuren van de garage waren dicht en er hing een benzine- gaslucht. Men had den heer Van P. reeds te twee uur gemist. - Het slachtoffer was ongehuwd en 30 jaar oud. Het lijk is Vaar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Ten aanzien van onze handelspolitiek werd opgemerkt door eenlge leden, dat de tegenwoor dige voorzitter van den Raad van Ministers menigmaal bewezen heeft volkomen te beseffen, dat de huidige crisis een structureele verande ring der verhoudingen beduidt, maar de vraag dient gesteld, of bij de formatie van het hui dige kabinet met deze zienswijze voldoende re kening is gehouden, wat betreft de noodzake- Hjk te wijzigen richting onzer economie. Ook na de formatie heeft men nog te veel en te lang hoop gekoesterd op een wending tn de wereldsituatie en op de bereidwilligheid der volkeren om hun grenzen weder te openen voor onze producten. De thans opgetreden minister van Economische Zaken is zoodoende geplaatst voor een uiterst zware taak, waarbij vooral veel zal dienen te worden vereenvoudigd. autonomie der gemeenten en zelfs der provin ciën. Sommige leden toonden zich ernstig bezorgd over den toestand van 's Rijks financiën en meenden, dat uit de Rijksbegrooting voor 1935 slechts blijkt van een betrekkelijk gering be drag aan werkelijke, direct ingaande reëele be sparing. Eenlge leden hadden in toenemende mate bezwaar tegen de deflatle-polltlek van de Re geering. Sommige leden herhaalden hun reeds vroeger tot de regeering gericht dringend verzoek, nog eens ernstig te overwegen, of de uitsluiting van de leden der Nationaal-Socialistische Beweging uit het ambtenarencorps kan gehandhaafd blij ven. Vele andere leden keurden de houding der regeering tegenover de N.8.B. goed. Eenlge leden meenden de houding der regee ring aangenomen tegenover ambtenaren, die tot de Soclaal-Democratische Arbeiderspartij be boeren, te moeten afkeuren. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar, dat de bezuiniging op het gebied van het on derwijs tot dusverre vrijwel uitsluitend ten na- deele van bet openbaar onderwijs is doorge voerd. Ook Mevr. 8. kreeg een duw en liep eenlge onbelangrijke verwondingen op. Het mag zeker wel een wonder genoemd wor den, dat noch de chauffeur, noch de inzittenden ook maar eenlge verwonding opliepen. Na van den schrik bekomen te zijn, konden de inzitten den hun reis naar Amsterdam voortzetten. De auto, die zeer ernstig beschadigd was, werd voorloopig door de politie in beslag genomen. Het rijwiel werd geheel vernield. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. valuatie een r-- Wanneer men er mede begint, weet men niet, waar men ten slotte heengaat. Wat het vraagstuk van de ordening van het bedrijfsleven betreft, werd betoogd, dat zelfs de moderne en goed geoutilleerde'bedrijven lijden door een vaak moordende concurrentie tusschen de verschillende productiecentra, terwijl ook door noodzakelijke invoerbelemmeringen de vrije prijsvorming dikwijls geheel in het gedrang komt. Men roept nu de hulp van den Staat iri om in dezen ordenend op te treden ,en de vraag rijst dientengevolge, of de Staat hier dwingend moet optreden. Sommige leden wezen er op, dat het besef allerwege veld wint, dat de voorziening in de behoeften en de verdeeeling niet langer aan particulieren mogen worden overgelaten. Eco nomische ordening heeft de regeering ter hand te nemen. Daarbij ral zij zich hebben te hoe den voor de dwaling van het nationaai-socia- lisme en andere groepen, die met den z.g. „cor- poratieven staat” een demagogisch spel spelen. Van verschillende zijden werd op den zeer onbevredigenden toestand in ons bedrijfsle ven gewezen. Zoowel op het gebied der scheepvaart als ook in handel en •industrie blijft de toestand slecht. De productiekosten hier te lande over het algemeen nog veel te hoog. De 17-jarige winkelbediende F., te Hellen doorn (O.), die Dinsdagavond der vorige week door een auto bestuurd door H. werd aangere den, is Zaterdag zonder tot bewustzijn te stjn gekomen, aan de gevolgen van deze aanrijding ten huize van den heer L„ waar hij direct na het ongeval werd binnengebracht en die dagen verpleegd, overleden. De politie heeft beslag op het lijk gelegd en nadat Zaterdag de kist verzegeld werd is bet lijk naar Almelo vervoerd voor de gerechtelijke sectie te verrichten door Dr. v. Ledden Hulse- boech uit Leiden. Men moet komen, zoo betoogden sommige le den, tot devaluatie. Devaluatie is geen toover- mlddel en heft de crisis niet op, maar zij brengt verbetering in de ongunstige positie, waarin Nederland door de daling van het wereldprijs- peil en het daarmede samenhangende verlaten van het bestaande goudpeil der munteenheid door een groot aantal landen is gekomen. Ne derland maakt zich zelf het economisch leven onmogelijk door alleen met Zwitserland aan de oude goudwaarde van de munteenheid vast te houden. Voor de haven te Terneuzen heeft nacht van Zaterdag op Zondag een plaats gehad tusschen een Engelsch Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoomschip Nugget” dat op weg was naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen ko mende Poolsche sa. „Kattowlce” waardoor belde schepen ernstig beschadigd werden, terwijl de „Kattowlce" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan de voorsteven schade had bekomen, is naar Vlissingen opgestoomd en volgens een later be richt aldaar op de reede ten anker gekomen, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De .Nugget”, waarvan de boeg is ingedrukt, Is naar Antwerpen doorgevaren. Groot vertrouwen werd uitgesproken in zijn persoon en de hoop werd geult. dat deze bewindsman kracht zal vinden, door steun in het kabinet zelf en ook in de volks vertegenwoordiging, om langs de lijnen, welke, met anderen, ook hij vroeger uit stippelde, het verval te stuiten en eenig herstel te bereiken en alzoo te arbeiden tot heil van ons volk. Dooien 35 •n 55 ct% Zondag was het vijf en twintig jaar geleden, dat in de parochiekerk van St. Jacob te Den Bosch Z. H. Exc. Mgr. Jos. Sweens, vicaris van Zuld-Nyanza tot blsschop werd gewijd. Ter herdenking van deze gebeurtenis droeg de pastoor van St. Jacob, Mgr. C. C. Prinsen, proton, apost., in de parochiekerk een jxmtlfl- cale H. MIs op met volgende assistentie: pres- byter-assistens president A. Sweens van het Groot-Semlnarle te Haaren, diaken père Kers ten, sub-diaken père van Baer, voorts père De Louer, Congregatiegenooten van Mgr. Sweens. professoren Teullngs en Prinsen. De plechtigheid werd op het priesterkoor bij gewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, blsschop van ’s Hertogenbosch en Mgr. F. Hen- drlkx, vicaris-generaal van het bisdom. Het zangkoor onder leiding van kapelaan Knegtel zong de Mis van Oriesbacher. Pastoor Prinsen hield een korte feestpredi- catie. Zaterdagmiddag werd de politie te Wasse naar gewaarschuwd, dat zich op den Leidschen straatweg een dronken autobestuurder bevond. Onmiddellijk is de motorpolitie er op uitgetrok ken en weldra zeg zij inderdaad een tractor met een elf meter langen aanhangwagen zig-zag over den weg rijden. Een achtervolging vond plaats, waarbij de benevelde chauffeur door bleef rijden en in snelle vaart ging het voort langs Voorschoten, Oegstgeest, Rijns burg en Katwijk. Met een snelheid van 80 K.M. reed de wagen door de moeilijke bochten In deze plaats en op een gegeven moment kantelde de aanhanghagen, terwijl de tractor, welke k»- schoot, doorreed. Bij de brug in Katwijk echter moest de bestuurder stoppen. Hij wilde zich echter niet overgeven. Met de revolver in de hand sommeerde de Wassenaarsche politie den man uit de cabine te komen, aan welk verzoek hij niet voldeed. De agenten hebben daarop de deur van de ca bine geforceerd en onder hevig verzet den dronken chauffeur overgebracht naar het po litiebureau te Katwijk, waar bleek, dat men te doen had met zekeren B. uit Noordwijk. Proces-verbaal is opgemaakt en de man ter ontnuchtering Ingesloten. Te Veldhoven is de 36-jarige slagersknecht Gilae, P. B. door een goederentram uit de richting Eindhoven gegrepen. Ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand ia hij opgenomen en naar bet ziekenhuis vervoerd. De man, die bijziende is, had de rails wil len oversteken, doch den afstand, die hem aan den drang der tijdsoenatandlg- I van den naderende tram scheidde, niet juist 1 geschat. Hedenmorgen te 7.23 uur Is de eerste trein over de nieuwe spoorbrug over de IJsel bij Zwolle gereden. Het feit ging in alle stilte voorbij. Een feeste lijk of officieel karakter droeg dit niet. Door een ploeg van 20 man werd evenwel hedenmorgen reeds hard gewerkt om alles gereed te krijgen. Een stuk spoor is omgelegd. Gedurende de eerst volgende talen dagen zal slechts met een snel heid van 30 kilometer worden gereden. Daarna wordt de snelheid verhoogd tot 75 K.M. Wanneer met October de nieuwe wlnter- dlenst-regeling in werking treedt, zal ook de tweede spoorbrug gereed zijn. Van dat tijdstip ufl dan over belde bruggen met een snelheid van 100 K M. of meer gereden worden. Zaterdagavond had op den Heerenweg bij de Kerklaan te Heemstede een vrij ernstig auto- ongeval plaats. Uit de richting Bennebroek na derde, naar beweerd wordt met groote snelheid een zes persoons Studebaker, bestuurd door den chauffeur, Chr. A. J. H. uit Amsterdam, waar in gezeten, was een vijftal personen uit Den Haag met bestemming Amsterdam. Te zelf der tijd kwam een auto uit de Kerklaan die den Heerenweg wilde oprijden in de richting Bennebroek. Deze moest echter even inhouden om een van Haarlem komenden auto voorrang te verleenen. Waarschijnlijk merkte de chauffeur van den uit de richting Benebroek komenden auto den anderen te laat op, of meende hij, door snel naar rechts uit te wijken, nog wel achter dezen auto om te kunnen passeer en. Vast staat, dat de chauffeur zijn wagen eerst rakelings langs den vluchtheuvel, gelegen op de Kerklaan stuur de. en toen scherp naar rechts ulthalade. Toen reed hij tegen het hek, dat het Kerk- terrein omgeeft, bij de Inrij, met aan beide zij den twee zware pl.m. twee meter hooge en pl.m. 70 cM. dikke gemetselde pilaren. Naast den in gang bevond zich de heer 8., ambtenaar aan de gasfabriek te Heemstede met zijn echtgenoote en dochter. Rakelings langs hen vloog de auto met een geweldigen klap tegen den steenen paal. Het zware gevaarte werd van zijn fundeering afge rukt en 2.25 M. ver verplaatst en bleef zoo, hangende aan het hekwerk nog overeind staan. Door den schok vloog het eenlge honderden K.G. zware bovenstuk van den steenen paal af en kwam deels terecht op den motorkop van den auto. ZE HEUPEN GOED ZE SMAKEN OOED

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 19