man! Dobbelmann lekt th T00NEEL-LIQU1DA TIE RADIOPROGRAMMA K.R.O. JUBILEERT Zit niet bij de pakken neer! blanke GEZONDE tanden aO l f;ö MAANDAG 21 JANUARI 1935 5 Lachende levenslessen Belangrijke arrestatie Een luchthaven in Friesland? STAGNATIE ONTSTAAN VOOR ONZE BLINDEN Een lotery georganiseerd SLEEPBOOT IN BRAND Gestroomlijnde wagens Boosheid neemt toe BEZUINIGINGSPLANNEN DE SIGARENINDUSTRIE EEN GRANAAT ONTPLOFT DE INVOERING VAN M. E. T. Hygiënische bezwaren NIEUW ORGAAN F Voor den kleinen boer BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Uit de Limburgsche klci-industrie - En ook het aantal voorwaardelijk veroordeelden Overlaadinrichting te Maastricht Nadere verklaring van den Zuivel bond Het Vereenigd Rotterdamsch Hof- stadtooneel gaat heen Nederlandsche Veehouderij- centrale Philips’ tabaksfabriek den malaise-aanval te boven AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Door de politie overal gezocht heerschap nu gesnapt ORDER, DIE NAAR HET BUITENLAND GING VOEDSELTOESTAND IN DE BUITENGEWESTEN HET VERVOER OVER DEN AFSLUITDIJK I Een bouwfonds moet gevormd, om den omroep geheel te volmaken Sluis by Wyk bij Duurstede nog altijd niet gegund Dinsdag 22 Januari 1935 Overplaatsing naar Born? Voor den electrischen dienst RotterdamHoek van Holland Man levensgevaarlijk gewond Ged. Staten achten het een zeer groot belang 1571 M. 321.8 M. foon M. WIJ HE ma- den Weleerw. den weleerw. heer O. J. A. V De jongeman uit Zwanenburg, die Vrijdag avond op den Haarlemmerweg door een auto uit Aerdenhout werd aangereden is Zaterdag nacht in het Tesselschade-ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. VERWIJZEN KAT HO LI EK EN RADIOGIDS MILAAN, 368.6 M. 4.30 Concert door het Femizzl-orkest 5.15 Gramofoon 8.05 ..Parsifal", opera v. Wagner. DEUTSCHLANDRENDER. 20 Concert 6.40 Concert. Zaterdag is een tweede ministerraad in deze week gehouden, welke gewijd was aan de bezui nigingsplannen Naar wjj vernemen heeft de Zedennolitie te een buitengewoon goede le arrestatie van den 58- BOEDAPEST. 550.5 M. 8 40 Salon- en Jazz-orkeat 9.20 Het Opera-orkest 10.20 Zigeunerkapel. BEROMI'NSTER, 53S.6 M 7.06 Oramo foon 7.20 Symphonleconcert. Naar de „Maasb." verneemt, vervalt heden de gunning voor het bestek der nieuw te bouwen sluis bij Wfjk bij Duurstede, behoorende bjj den zijtak JutphaasWijk bjj Duurstede van het AmsterdamRijnkanaal. Dit werk was reeds langen tijd aanbesteed, doch tot nu toe was het niet gegund en het zaé voorlooplg ook niet gegund worden. Daarmede is een ernstige stagnatie gekomen in den aan leg van het Amsterdam—Rijnkanaal. Omtrent de consequenties daarvan en de re den van deze vertraging konden de autoriteiten niets naders mededeelen. naar in 12.15 Oramofoon 625 Z. E. P. de en |k- Voorgesteld wordt nu de bijdrage van de pro vide in de oprichtingskosten te bepalen op 3? pet. Dit beteekent dus een uitgave van on geveer 78 000 voor een aandeel In het terrein van rond 30 H.A. Voor dit bedrag is voorlooplg geen ander dekkingsmlddel aan te wijzen dan een lijdelijke geldleening, ten einde nader de definitieve dekking te overwegen. Een gunstige factor bij de exploitatie is, dat de K.L.M. be reid is om Friesland in het luchtverkeer op te nemen zonder bezwarende bepalingen wat be treft garantie. g Op het Zwartewater nabij Zwolle is de sleep boot „Ancor’' met een sleep van vijf schepen op weg van Hasselt naar Zwolle, in brand ge raakt. De schipper van de „Ancor", B de Wagt, had, toen hij zag dat er vlammen uit de ma chinekamer sloegen, de tegenwoordigheid van geest den tros onmiddellijk los te gooien en tegen den wal te varen. Telefonisch werd ter stond de Zwolsche brandweer gealarmeerd, <}fe onmiddellijk met een motorspuit uitrukte. Men slaagde er In het vuur in zijn loop te stuiten. De sleepboot, die Inwendig groote schade heeft opgeloopen, werd later door de motorboot „Overijsel” van den Rijkswaterstaat naar Zwol le gesleept. De schipper van de „Ancor” is er zonder letsel afgekomen. aanleg is besloten. Ook de terreinkeuze heeft onze volle instem ming. FelteUjk komt alleen de omgeving der hoofdstad als centrum van landbouw, handel en nijverheid voor de stichting van een luchthaven In aanmerking. En. wat eigenlijk de zaak be slist: de K.L.M. heeft laten weten, dat zij er thans alleen toe kan overgaan een geregelden vllegdienst te openen naar een vliegveld, dat niet verder dan 15 K.M. van Leeuwarden ver wijderd ligt. In dit geval bedraagt de afstand slechts ongeveer 3 K.M., wat o. 1. een voordeel Is in vergelijking met de luchthavens van Eelde en Twente, welke op grootere afstanden van de betrokken bevolkingscentra zijn gelegen. Ofschoon, in verband met een hevigen laise-aanval, op de sigaren- en cigarillos-af- deeling der N.V. Tabaksfabriek Oebrs. Philips, tot voor kort slechts drie of vier dagen gewerkt werd per week, wordt thans door een driehon derdtal arbeiders weer de volle week gewelkt. Waarschijnlijk betert de toestand dermate, dat nog nieuwe arbeidskrachten worden aan genomen. Z. H. Exc. de Bisschep van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te: Noord-Zijpe <t Zand): den Weleerw. beer C. A. van Steen; Haarlem (H. Joannes de D.j: heer O. W. van Dieet; Orootebroek Campfens; Sloten: den Weleerw. heer O. Vlaar; Letaiulden: den Weleerw. heer A. O. W. Berk hout, die kapelaan was te Noord-Zljpe. Het Is voor al degenen, die Indertijd de oprichting van den Katholieken Radio Om roep medemaakten, een bijzonder verblijden de gebeurtenis, dat deze in 1935 zün tweede lustrum mag vieren. Want In den beginne liet het zich niet aanzien, dat de omroep in ons land, en bij zonder de Katholieke, een vlucht zou ne men. zoo groot als deze werkelijk genomen heeft. Zoo ontstonden de vier groote omroepen in Nederland, zoo ook de Katholieke. Uit eigen kracht werd bjj begonnen, met vrü- willigen steun werd hij in stand gehouden i daarom kon hij zijn vrijheid en onafhankeHj! heid bewaren en werd hij een unicum In wereld, in staat om de Katholieke cultuur in al haar verschillende uitingen onder het volk te brengen. geheel» gestel verbeteren zc traden voor de lever, meluw om gistings- chlorophvlie bloed so mie Thans bereikt ons het eerste nummer van het Orgaan ter behartiging van de belangen van den kleinen boer. De redactie berust bij den heer Bouman te Pulflijk. In dit blad worden de grieven uiteengezet, die de kleine boeren hebben t.o.v. den N.C.B. Er wordt opgemerkt, dat de groote pers, die eerst vol verontwaardiging scheen over het lot der kleine boeren, de zaak thans doodzwijgt, dat de groote bonden de punten van deze actie in hun program gaan opnemen, zonder te wil len erkennen, dat zij deze punten hebben over genomen. Voorts wordt nog geschreven over de geschiedenis der actie, over den steun aan den landbouw, enz. Jammer, dat door het verschijnen van dit orgaan alweer een hindernis te méér ontstaan is op den weg van verzoening der partijen. Hii vond daartoe aanleiding In het feit, dat de directeur, de heer Oor van der Lugt Melsert, hem te kennen heeft gegeven, dat hij zich ge noodzaakt ziet zijn functie als directeur aan het einde van het loopende seizoen neer te leg- •en, zulks om redenen, welke de Raad van Bij stand volkomen kan billijken. De Raad van Bijstand heeft daarom B. en W van ’s Oravenhage verzocht de tusschen zijn Vennootschap en die Gemeente bestaande over eenkomst ter bespeling van den Koninklijken Schouwburg met de daaraan verbonden subsidie na afloop van het loopende seizoen in der minne te ontbinden. De Rijksbemiddelaar In het te district, prof, mr. P. J. M. Aalberse, heeft Woensdag 23 dezer op het Departement van Sociale Zaken een bespreking met partijen betrokken bij Canoü Herfkens Steenfabrieken te Te gelen. Blijkens -de door het Centraal Bureau vooi; de Statistiek bewerkte en gepubliceerde Justi- tieele Statistiek over 1933 (zoo juist in één band met de Faillissementsstatistiek versche nen) werden bij den Hoogen Raad, de gerechts hoven ,de arrondissements-rechtbanken en de kantongerechten in dat jaar meer strafzaken aangebracht en afgedaan dan in 1932. Zeer belangrijk steeg het aantal strafzaken In eersten aanleg aangebracht bjj de arrondisse ments-rechtbanken, n.l. van 28625 in 1932 tot 34023 in 1933 (stijging van bijna 19 pCt.). Het aantal eindvonnissen vermeerderde bijna even sterk (stijging van bijna 18 pCt.). Vooral door den politierechter werden meer zaken afgedaan dan in 1932; het aantal door dezen rechter ge wezen eindvonnissen was 21,2 pCt. hoo- ger. Voor meervoudige kamer en kinderrechter zijn 8e overeenkomstige percentages resp. 13,7 Nader vernemen wU nog, dat het tarief over den Afsluitdijk zoo wordt Ingericht, dat alleeri enkele reiskaarten zullen worden afgegeven. De vrachtprijs LeeuwardenAlkmaar, die thans f3 bedraagt, zal met een derde worden verlaagd en wordt dus f2. AlkmaarHarlingen, thans f 2.70 wordt f 1.70, AlkmaarFraneker thans f2.85 wordt f 1.85. Dit is een enorme verlaging als men in aanmerking neemt dat de spoorprijs over een afstand van 123 KM. (AlkmaarLeeuwarden over den dijk) f2.80 zou bedragen. 22 BERLIJN, 356.7 M. 5.00 Zang 5 50 De Stafmuziek v. d. 8A-groep Berlljn- Brandenburg 8.05 >tDas Here”, operette v. N. Pfitzner. •■^TANDPASTA 15 GOED SM toch COEDkODE» KEULEN (LANOENBERG), 455.9 M. 6.35 Sllez. Gouw-Symphonle-orkest 12.35 —2 05 Het Omroep-kleln-orkest 7.30 Het Omroeporkest. BATAVIA, 19 Jan. (Aneta). In het overzicht over den voedseltoestand in de Buitengewesten gedurende de maand November 1934 wordt ver meld, dat de situatie op Sumatra algemeen gunstig was. Ook die op Borneo was gunstig. De voedseltoestand op Celebes was over het algemeen bevredigend. De voedselvoorraden in de Mlnahassa zijn grooter dan vroeger. In enkele streken van Celebes komt In den laat- sten tijd meer beri-beri voor, tengevolge van de eenzijdige voeding met sago en door ver- waarloozing van het verbouwen van voedsel producten. BU de huidige prijzen voor boschproducten nJ. is het moeilijk voldoende inkomsten te verkrijgen om goed voedsel te koopen. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN Eigenlijk moesten we ons wat meer er van doordringen, dat men heel vaak niet altijd meer bereikt met een lachende bemerking, met een Joviale grappige terechtwijzing dan met een ernstige berisping. Een stroeve predicatie gaat er bij weini gen in maar een leuke opmerking vindt altijd haar weg. Er is misschien te veel ernst en te weinig lach in de opvoeding onzer medemenschen. Een wijze bisschap vorderde meer levens vreugde op. Een erkend onderwijzer was gewoon zijn leerlingen spannen de aardige toerhaaltjes te vertellen waarin zij heel onwillekeurig iets voor zich zelf vonden. Er zijn zooveel levensmomenten waarin men veel verder komt met een lach dan met stroef genepen mond. Neemt eens de proef- ervan! De Raad van Bijstand van de N.V. Ver eenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel heeft naar wü vernemen besloten de aandeelhouders voor te stellen de N.V. aan het einde van dK seizoen te Uqiddeeren. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8 00—0.15 GMimofoon 10.0010.30 Oramoloonmuz. 10.3011.00 Muzlekultzendlng voor fa brieken 11.0011.30 Johan Sebaatlaan Bach (gramofoon) 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 12.01—12.15 Polltftberichten 12 1512.30 Gramofoon 12.301.00 Lunchconcert door het Kro-Orkest o. 1. v. Marlnus van t Woud 1.001.20 Gramo- foon 1.202.00 Lunchconcert (vervolg) 2.00—3.00 Vrouwenuurtje 3.004.CO Modecureus 4.154.30 „Bioscooporgel - soli” (gramofoon) 4304.45 Zangreclt.il door Bram Keereweer. A. d. vleugel: Fred. Boshart 4.455.00 Gramofoon 5.00— 5 15 Zangrecltal (vervolg) 5.156.45 Het Kro-orkest o- I. v. Johan Gerritsen 545 6 00 Gramofoon 6006 40 Het Kro- orkest 6 407.00 Cursus Esperanto door P. Heilker 7.00-7.16 Politieberichten 7.167.35 „Onze propaganda” door A C. de Bruyu (uitzending van het R.K. Werklie denverbond) 7.358.00 ..Opera-fragmen- ten" (gramofoon) 8.008.05 Vaz Dlas 8 058 35 Concert door Marek Weber en z(jn orkest (aansluiting met Heek. Amster dam) 8.358.45 Gramofoon 8.459.15 Europeesch concert door Marek Weber en zijn orkest. Gerelayeerd door Radio Wlen en alle Ooetenfllksche zenders 9.159.50 w Bachconcert door het Amsterdamsen Bach- orkest o. 1. v. Theo v. d. Bijl 9.50—11.00 Hoorspel cyclus: De Moederkerk en Neder land. IV. De kerk die glorieert. Willem II - Roomsch Konlng (In drie tafereelen) door Jan Vuysters. Leiding: Henri Ëerens 11.0011.06 Vaz Dlas 11.0512.00 Gra mofoon. Amsterdam Zaterda vangst gedaan door jarigen G„ wiens aanhouding reeds sedert 1927 verzocht was door de politie te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Verscheidene andere ge meenten in Nederland. Deze man, wiens foto meerdere malen voor eventueele herkenning in de pers is verschenen, heeft zich in gencemae gemeenten schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting en ongeoorloofde handelingen met jeugdige personen. Hij wist zich voortdurend aan de handen der politie te onttrekken, door dat hij er tal van vermommingen op na hield en bovendien meermalen van naam ve-wisseide en in het bezit was van valsche identiteits papieren. Zijn aanhouding is geschied naar aan leiding van het plegen van een misdrijf, waar door hij aan de Zedenpolitie bekend werd. De man verscheen op het bureau en wérd door het personeel herkend als de langgezochte O. Deze herkenning geschiedde ondanks het feit dat hij op het oogenblik van zijn arrestatie een vai- schen grijzen baard droeg. Bjj zijn verhoor heeft hij tqegegeven. dat hij werkelijk de gezochte persoon u. De arrestant is ingesloten en zal zoo spoedig mogelijk ter be schikking van de justitie worden gesteld. Het was toen nog een zoeken en tasten den vorm, waarin zioh dat modern apparaat de samenleving zou moeten ontwikkelen. De regeerlng had een commissie in het leven geroepen, welke onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de lijnen zou aangeven, waarlangs de Nederlandsche omroep zich zou bewegen. Deze commissie kwam gereed, doch door verschillende omstandigheden kwam het plan, daarin voorgestaan, nooit tot uitvoering. De Nederlandsche omroep ontwikkelde zich geheel en al naar den aard van ons volk, dat met zijn groote liefde voor vrijheid en onaf hankelijkheid zich een bestaansvorm koos, die, geheel verschillend van die in andere landen van Europa en gebaseerd op eigen initiatief en eigen vrijwillige bijdragen, in staat zou zijn, eigen levensopvatting en eigen levensovertuiging door den aether te verspreiden. WEENEN, 506.8 M. 7.20 Pianoduetten 7 50 Het Nieuwe Blaasensemble v. d. Staatsopera 8.45 Marek Weber en zijn orkest uit Amsterdam 9 30 Gramofoon 10.10 Gramofoon 10.4512.20 Not- standsorkest. Het schijnt dat men, wanneer het Juliana- kanaal volledig in georuik wordt genomen, de aan de Boschstraat te Maastricht gevestigde overlaadinrichting voor huisbrand- en industrie- kolen naar de nieuwe haven te Bom aan het Jullanakanaal wil overbrengen. Hierdoor zou den ongeveer 200 arbeiders werkloos worden. De vrachttarieven per spoor van de mijn naar Bom zijn lager dan naar Maastricht, ter wijl het overslaan det kolen in de nieuwe ha ven goedkooper geschiedt dan te Maastricht. Waar de afstanden van de mijn naar Bom en Maastricht dezelfde zijn, wordt eerstgenoemde plaats wel onbillijk bevoorrecht. Naar wij vernemen zullen de nieuwe rijtuigen voor den electrischen dienst RotterdamHoek van Holland gestroomlijnd zijn. Zij zien er wat vorm betreft, uit als de Diesel-electrl«che rij tuigen en ook de inrichting komt in veel over een met deze treinen. Alleen bestaan de nieuwe treinstellen uit twee-wagentreinen, dit saamgevoegd kunnen worden tot vler-wagentreinen. Er zijn stellen met bagage-afdeeling en ook zonder bagage- afdeeling. Deze laatste worden dan alleen ge bruikt In combinatie met de eerste De tijtuigen zijn van staal, met veel aluminium in het interieur verwerkt. Het aantal zitplaatsen bedraagt in de twee-wagenstellen met bagage- afdeeling 18 tweede en 96 derde klasse In de twee-wagenstellen zonder bagage-afdeeling 18 plaatsen tweede en 120 plaatsen derde Iclasse. Men heeft bjj het ontwerpen der rijtuigen in alle opzichten rekening gehouden met de ondervin ding met de electrische en Dieseltreinen opgej daan. Zjjn wjj goed ingelicht, dan zal, bjj hooge tem peratuur in den zomer, gebruik gemaakt worden van koelers, die in de W.C.-afdeelingen geplaatst worden. KDME. 420.6 M. '4.30 Het Esperi-kwin tet 4.30 Gevar. concert 7.30 Gramo- 8 05 Concert: Kwintet. Alba An- zellotti (aopraan) en A. Berta (mezzo-ao- praan door het Radlo-orkest o.l.v Henrl Penei» Sous la Régenoe, Bruaeeimana. Paplllon, Roglster. Quelquee Fleura. Vreuls. 9.50 Cau serie. Vervolg concert. Rubia, Crabbé. Ba dinage. d'Agréves. Suite récréatlve, Dupuls 10 20 Fransche chansons, muslek en ge dichten. 11.05 Dansmuziek van gramofoon- platen. zijn prettig in te nemen,-Ge proefi luelsl Veroorzaken geen kramp, geen hèr-oonstipatie; herstellen de normale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nodar la ndsch Pro duct Bü apotheken en drogisten. De Nederlandsche Veehouderjjcentrale maakt bekend, dat in de week van 3 tot 9 Februari op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal wor den gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 4 Februari: Alkmaar, 810 uur vjn., bjj de doorbraak; Breda, 911 uur v.m., veemarkt; Nümegen, 911 uur v.m., veemarkt; Rjjssen, 810 uur vin., veoma/kt. Dinsdag 5 Februari: Deventer, 810 uur vjn., veemarkt; Doetlnchem, 810 uur vjn. vee markt; Purmerend, 810 uur v.m.. veemarkt; Rotterdam, 810 uur vjn., veemarkt. Woensdag 6 Februari: Apeldoorn, 810 uur vjn., veemarkt; Groningen, 810 uur vm.. vee markt; 's Hertogenbosch, 810 uur vut, vee markt. Donderdag 7 Februari: Eist, 810 uur v.m„ veemarkt; Gouda, 810 uur v.m., veemarkt; Leeuwarden, 810 uur vm„ veemarkt; Roer mond, 911 uur v.m„ Openbaar slachthuis. Donderdag 7 Februari: Behagen, 810 uur vjn., veemarkt; Zutphen, 810 uur vjn., vee markt; Zwolle, 8—10 uur vm., veemarkt. Vrijdag 8 Februari: Almelo, 810 uur vjn., veemarkt; Eindhoven, 911 uur v.m.. bü het abattoir; Leiden, 810 uur va., veemarkt: Roosendaal, 911 uur vrn., veemarkt; Utrecht, 810 uur vm„ veemarkt. Prüzen en voorwaarden als vorige week De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bü de dlstrictssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisls-Organisaties. moeten vóór Za terdag 26 Januari zijn ihgezonden bü de Ge- westelüke Landbouw-Crlsis-Organisatles, waar onder de betrokken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aajibod van vee op de Zeeuwsche leveringsplaatsen. zullen de aan giftekaarten voor levering op die plaatsen mo gen worden ingezonden tot Dinsdag 29 Januari. en 5,6. De kantongerechten deden in 1933 220.020 strafzaken af tegen 188.477 in 1932. De statistiek bevat tal van büzonderheden betreffende de strafrechtspraak O.a. blükt, dat voorwaardelüke veroordeellng t.a.v. de geheele straf in de laatste jaren in steeds ruimer mate toepassing vond: per 100 veroordeelden door meervoudige kamer en politierechter bedroeg het aantal voorwaardelük veroordeelden in 1929 6,4, in 1933 9,1. Ook de oplegging van een deels voorwaardelüke, deels onvoorwaardelüke straf nam in 1933 toe (1932 657 maal, 1933 845 maal). Het aantal verzoeken om schadevergoeding voor ondergane voorlooplge hechtenis, waarop definitief werd beslist, bedroeg in 1933 29. Slechts in twee gevallen werd schadevergoeding toege kend. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Geneeskunde heeft in een adres aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp ter Invoering van een Midden-Europee- schen tüd over het geheele jaar, nadat een aan- vankelük ontwerp der Regeerlng tot invoering van den West-Europeeschen tüd in den winter, gecombineerd met den Midden-Europeeschen tüd voor den zomer, was ingetrokken, medege deeld: a. dat, wat het zomerhalfjaar betreft, volle Instemming wordt betuigd met het streven om een dezer beide, ten aanzien van den zomer ge- lüke voorzieningen in te voeren, omdat de hy giënische bezwaren, tot nu toe in de maand Juni aan den zomertijd verbonden, "daardoor 2/3 worden teruggebracht, terwül alle andere hygiënische voordeelen in de overige vijf maan den nagenoeg behouden kunnen blüven; b. dat de vereeniging evenwel ten aanzien van het winterhalfjaar meent, dat aan de in voering van het nu voorgestelde zoo groote hy giënische bezwaren zijn verbonden. Immers de voorziening zoozeer afwükt van den natuur lijken gang van zaken, waardoor In de drie mld- denwlntermaanden des morgens hygiënisch on toelaatbare toestanden zullen ontstaan, dat het dit college met aandrang verzoekt het ontwerp te verweipen, waardoor de indiening van het oorspronkelük regeerlngsontwerp, dat alle voor deelen in zich vereenlgt, weder mogelijk zal worden. Bedoeling is: een bouwfonds te vormen in dit JubileumJaar tOt het oprichten van een groote concertzaal bü de studio’s en tot het aanbrengen van de nieuwste technische middelen, waaraan een moderne omroep behoefte heeft. M. a. w.: de K. R. zou gaarne het com plex van zün studio’s geheel afmaken door aan te vullen, wat thans nog ontbreekt en nood- zakelük is, om vooraan te staan met zün uit zendingen en volkomen toegerust te zün tot het bereiken van zün Idealen. De commissie, die wü reeds in een vorig be richt vermeldden, beveelt dit streven van den K. R. O. in de welwillendheid van de luisteraars aan. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck verklaart zich bereid eventueele giften te ont vangen aan zün adres: Laan Copes van Cat- tenbürgh 27, ’s Gravenhage. Gironummer 7788. In een opslagplaats van oud Ijzer, voorname lijk onderdeelen van auto's, te Würselen, aandi Nederlandsche grens bü Kerkrede gelegen, had Donderdagmiddag een ontploffing plaats, waar door de 26-jarige ongehuwde arbeider O. Schmitz levensgevaarlük gewond werd. Bü het sorteeren van het oud roest is blükbaar een aluminium granaat-ontsteker ontploft. In oe- wusteloozen toestand werd Schmitz naar het ziekenhuis gebracht. Operatief Ingrüpen was noodzakelük. Een gedeelte van de linkerhand werd afgerukt. Schmitz bekwam ook zware inwendige kneuzingen. Een onderzoek naar de oorzaak van de ont ploffing wordt Ingesteld. PARIJS. 321.8 M. 12 252.20 Gremo- -»■ toon 8 35 Orkestconcert Ged. Staten van Friesland schryven aan de Prov. Staten: In de vorige zitting der Staten is aangebracht een adres van het bestuur der Frlesche Lucht vaart Vereeniging te Leeuwarden, gedagteekend 35 Juni 1934 en bevattende t verzoek om ge- zamenlük met de gemeente Leeuwarden en de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Fries land over te gaan tot aankoop en Inrichting van bepaalde voor de stichting van een luchthaven in aanmerking komende terreinen. Het vraagstuk van de totstandkoming van een luchthaven in onze provincie is al eenlge jaren aan de orde. Wü willen wel direct mededeelen, dat wü het denkbeeld van een eigen lucht haven voor onze provincie van harte toejuichen én in beginsel bereid zün een gunstige beslis sing op het ingediende adres te bevorderen. Aansluiting bü het nationale en internationale luchtverkeer opent voor het personen- en goe derenvervoer wüde perspectieven. Op het oogen blik is onze, toch reeds min of meer geïsoleerd gelegen provincie de eenlge, waar nog geen oe- hoorlük vliegveld bestaat en nog niet tot den I DROITW1CH. 1500 M. 11.30 Orgelspel 12.10 Gramofoon 12.35 Arnold Orge list *8 orkest 1.20 Joseph Muscant’s Troxy Grand-orkest 4 40 Concert: A. Broad hurst (alt), J. Slater (fluit) en M. Kor- chinska (harp) 5.35 Het BBC-Dansorkest 7.40 Gramofoon 8.20 Orgelconcert 10.40 Gevarieerd programma 11.4012.20 Dansmuziek. Ook Gij zijt een slachtoffer van den jachtigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd acht te slaan op zelf, waait Ge onregelmsdig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet sneer normaal functioneeren Uwer spnsverterings-orya- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op. de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegparst, maar neem de nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw sooals gal-ex- iur-fermonten rs-processen te bestrijden en ,..u voor den bloeddruk en den loop. Ge voelt U ab "verjongd". In verband met de In de pers voorkomende berichten over ontslag van werklieden bü de N.V. v. Wük en Boerma te Vrles-Zuidlaren, in verband met de plaatsing van een order op melktransportkannen door den Alg. Ned. Zul- velbond in Duitschland, stelt de Bond het op prijs, het volgende mede te deelen. In de eerste plaats is er geen sprake van het „ontnemen” van een order aan genoemde fa briek. Ook In 1934 was zü geen leverancier van transportkannen aan den Zuivelbond en in 1933 slechts ten deele Op initiatief van den Bond is van half September 1934 af met de firma v. W. en B. onderhandeld over de plaatsing der order, niettegenstaande haar offerte voor het belang rijkste onderdeel 38 pCt. duurder was dan de Dultsche concurrentie. Evenals het vorige jaar. was ook dit Jaar van de züde van den Bond te kennen gegeven, dat bü een prijsverschil van 5 pCt. In het nadeel der Ned. fabriek ernstig zou worden overwogen de hoogere kosten voor zün rekening te nemen. Had de firma v. W. en B. In October 1934 een dergelük aanbod gedaan en was men het over de andere voorwaarden eens geworden, dan zou zü zeker de order hebben gekregen. Toen eind December van de züde van het Departement werd medegedeeld, dat op geen steu* van dien kant gerekend kon worden, ver laagde de firma haar prüzen. De clearing-moei- lükheden met Duitschland hadden zich intus- schen toegespitst. Zullen wü kunnen blüven exporteeren naar Duitschland, dan zal er ook uit Duitschland geïmporteerd moeten worden. Toen v. W. en B. te kennen gaf. haar prijzen te willen verlagen, werd de zaak opnieuw nauwkeurig bekeken. Mede in overleg met het Departement van Economische Zaken werd overwogen, de order te splitsen om deze ten deele In Nederland, ten deele in Duitschland te kunnen plaatsen. Van W. en B. wenschte hierop niet In te gaan, doch verlaagde nog maals hare prüzen, nu tot 5 pCt. boven de Dultsche. De bond heeft haar hierop nogmaals een gedeelte der order (voor pl.m. ƒ11000) aangeboden doch zü heeft deze niet geaccep teerd; zü wenschte alles of niets. Na alles nog eens overwogen te hebben, heeft de Bond toen tot zün spüt moeten besluiten, de geheele or der in Duitschland te plaatsen. Ter voorkoming van misverstand zü ten slotte nog medegedeeld dat niet, zooals in en kele bladen werd medegedeeld, oud-minister Posthuma de leider van den Zuivelbond Is. De heer P. trad in October 1933 ah zoodanig af en staat geheel buiten deze aangelegenheid. HILVERSUM, 1375 M. AVRO S.00 Gramofoon 10.00 Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetrachting KI.30 Francis Keth'a ensemble 11.00 Kook- en bak- praatje: Mevr. R. Lotgering--Hlllebrand 11.30 Francis Keth's ensemble 12.30 Het Omroeporkest o. 1. v Nico Treep 2.30 Planovoordracht 3.00 Knipcursus. Mevr, Ida de Leeuwv. Rees 4.15 Gramofoon 4.30 Radlo-klnderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5 00 Verhalen voor kleine kinde ren: Mevr Ant van Dük 6.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 7 00 Kamermuziek 7.30 Engelsche les voor beginners: Frcd Fry 8.00 Vaz Dlas 8 05 ..Een gedenk- teeken voor wülen H.M. Koningin Bmma Rede door Jan ter Haar, wethouder v. Am sterdam 8.15 Gramofoon 8.20 „Een bonte Welde v. Nederlandsche bloempjes". Gevar. progr. m. m. v. Kovacs Lajos en zijn orkest: de ^tvro-glrls Han Beuker en Wou ter Denüs. pianoduetten: Pierre Palla, clno- maorgel 9.20 Studlc-opvoerlng v „De Leeraar", blijspel In één bedrut v. Henrl Duvernols 10.00 Het Omroeporkest o. 1. v Nico Treep 11.00 Vaz Dlas 11 10 12.00 Dansmuziek door „The Ramblers". LUXEMBRG, 1304 Meter 8.05 Gramo- foonmuzlek In de pauze: Persberichten. 12.20 Middagconcert door het Radlo-ork. onder leiding van Henri Pensls. Marlnarei- la. Fuclk. Sur la belle Narente verte, wals, Komzak. Othello. Verdi. Chanson de Mal. Dupuls. Le jeune Berger. Marslck. Ballet égyptlen. Lulglnl 1.20 Koersen. 1.25 Ora- mofoonmuzlek. In de pauze: Koersen etc. 6.50 Concert- en dansmuziek. 7.50 Sport- berichten. 8 uur Belgische uitzending Ga brielle Delpledsente-piano. Drie Etudes. Svlvaln Dupuls Prelude, Koraal en Gugue, César Franck. Éxubérance. Francois Rasse. 8.20 Persberichten Vervolg Plano-recltal. Menuet, Arthur de Greef 8.55 Persberich ten. 9 uur Accordeon-soll door Mai£ Braun Capulloa de Flores, pasodoble. Ghlr- landa. le Schotsche acrobatlque. Van Herck Querelles d'Olseaux. wal». Pandera El Ro sal tango. Lucchesi. Caprice de Tzigane, D. Brattl. 9.20 Gevarieerd Belgisch concert BRVSKEL. 483.9 M. 5.20 Balonorkeet Snick: D« kloosterorden: De Redemptoris ten 6.35 Gramofoon 8.20 Drie sym- phonlsche tafereelen naar „Polyeucte** van Corneille 9.35 Omroepsymphonie-orkest 10.20 Gramofoon 11.1511.20 „Chris tus vincit” v. Liszt. BHfKSEL, 321.9 M. 12.17 Gramofoon ^0 Het Salonorkest 5.15 Gramofoon ƒ.20 Het Salonorkest 10.20 Gramofoon. PARIJN, 1648 M. 7.05 Gramofoon 12 20 Populair concert 8 20 .Pelléas et Méllsande", opera v. Debussy TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Militair concert 8 35 Kqorconcert 8.50 Orkest- concert 9.20 Fragm. uit Meesager’a „Vé- ronlque’’ 10.05 Weensche muziek 10 30 Operettemuziek 10.35 Marechmp- ziek 11.35 Salonorkest 11.50 Filmmu ziek 12.10 Gezongen tango's 12.20 Populair concert 12.3512.50 Operamu ziek. Het werk van een bllndenorganisatie is, ge zien büv. de dure doch noodige braüle-uitgaven, kostbare geleidevoorzieningen, werkverschaf- flngsvraagstukken en talrüke andere specifiek blindenproblemen, veel duurder dan het werk van andere organisaties. De Ned. Blindenbond „St Odilia" heeft nu om aan geld te komen een secondenloterü ge organiseerd. De prüs der loten is slechts tien cent. Als eerste prüs wordt gegeven een reis naar Lourdes ter waade van f 90of een stofzuiger of een radiotoestel van dezelfde waarde, ter keuze van den winnaar. De tweede prüs is een zilveren dames- of heeren-horloge. Notaris W. G. Pauwels te Den Haag, zal de trekking regelen. De eerste prüs valt op het uur, de minuut en de seconde, waarop het hor loge blüft stilstaan; de tweede prüs precies zes uur later. De trekking geschiedt uiterlük 1 September as. Het loterü-comité bestaat uit mevr. A. Meyer, lid der Tweede Kamer te Rotterdam, en de heeren Prof. Mr. P. Aalberse, Minister van Staat en lid der Tweede Kamer. Den Haag; Mr J. Heerkepa Thüssen, lid der Eerste Kamer te Haarlem en F. Nivard, lid der Eerste Kamer en Wethouder te Rotterdam. Het aantal blinden is beperkt; daarom wordt medewerking van onze ziende geloofsgenooten Ingeroepen. Speciaal wordt een beroep gedaan op besturen van vereenigingen en vele actieve zelatricen. De loten zün in boekjes van dertig stuks ver- krügbaar bü het bondssecretariaatRobert Coppes, Weverslaan 21, Voorburg, Gironummer 134209, kantoor Amsterdam. HAMBURG, 331.9 M. 11.25 Omroep- kleln-orkest 12.20 Populair concert 135 Gramofoon. 3.20 Operaconcert 7.25 „Orpheua und Budyrlke’’ opera In drie actes v. Gluck 10.20—11.20 Het Landes- orkest. En juist die vrijheid en onafhankelijkheid- waren ook de reden, waarom de Katholieke' Radio Omroep In den vollen zin van het woord nationaal was, spontaan nationaal, niet ge dwongen en van bovenaf opgelegd, zooals met een staatsomroep het geval zou zün. Altijd sprak, wanneer er nationale feesten of natio nale rouw was, door zün uitzendingen heen een echt Nederlandsch hart, en iedere ware Neder lander heeft het gevoeld; daar klonk ook In door een geest van liefde voor het vaderland, voor het Vorstenhuis, voor alles wat de saam- hoortgheid onder ons volk steeds inniger en hechter kon maken, die nooit bedrieglük was. Zoo mag de K. R. O. thans, nu hü het ju bileum van zün tienjarig bestaan viert, zich verheugen in de sympathie van duizenden in ons land, een sympathie, die zich veel verder uitstrekt dan het volksdeel, waarvan hü al» ver tegenwoordiger In* den aether optreedt. En hier door wordt het tevens begrijpelük. waarom Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. toen i-ü het initiatief nam tot vorming van een comité van aanbeve ling. dit een nationaal kon^noemen en er ook een nationale kleur aan kon geven door de namen dergenen, die er in zün opgenomen. K

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 20