Dominicaansche Derde Orde I 1 I i VERjUDE'rBISCUITS V erkeersfonds o f TWEEDE STUDIEDAG TE UTRECHT I Kerkelijk Lenen 1 I DINSDAG 22 JANUARI 1935 Braat lid der N.S.B. Kolendampvergiftiging WIE KENT DIEN MAN? Koningin Emma-Fonds PAPIER EN PAPIERWAREN 40-jarig jubileum NEDERLAND—BELGIË De omgekomen vee houders herdacht STATENVERKIEZINGEN VERDUISTERING ONTDEKT I Onderzoek wordt zeer belemmerd HET N.S.B.-INSIGNE PROEFVLUCHTEN F 22 ARBEID DOOR KINDEREN m MOTORBARKAS OP DRIFT PAPIERFABRIEK ONTSLAAT MGR. JOS. SAVELBERG BENpEMINGEN Meer mannen In het Aartsbisdom MAN IN ELKAAR GEZAKT H. HART-DEVOTIE IN AZIË r BRAND TE CULEMBORG Naar de missie h Van verduistering vrij gesproken Nationale politiek vredesdagen Bedreiging voor tuinbouw in Noord-Limburg Bybetaling van de belasting vóór 1 Februari Actie tegen de zedelyke volksverwild ering Bestuurder overleden; duoryder zwaar gewond Schryven van Mgr. Lemmens in verband met het proces der Zaligverklaring Motor tegen boeren wagen Kwestie over het achterhouden van brieven op advertenties Verbod beneden 14 jaar in niet- industrieele beroepen ROEST IN DE ASPERGE BEDDEN Minister De Wilde vraagt inlichtingen SALARIEERING GEMEENTE- PERSONEEL W r»- »- het de „Het méér-mannen-vraagstuk in de D.O” „Ons Huis” totaal afgebrand Rede Minister Slotemaker de Bruine aan een katholieke zeden verbetering Mr. B. van Spaendonck lid der delegatie voor de onder handelingen -MELITTA BRUNNER- Ate. Woensdag- en Donderdagavond op de Kunstijsbaan met PHIL TAYLOR eju KUNSTRIJDEN - IJSDAN8EN - STELTENRIJDEN - TONNENSPRINGEN Prijzen: zitpl. f 1.50, f 1.-, staanpl. f 0.50(excl. 20% bel.), kinderen f 0.35(Incl. be'.) Voorverkoop Cassa Ijsbaan; Fa. Bos, Middenweg; Fa. Ellers, Kalverstraat; Fa. de Jong, Roel. Hartstraat; Fa. M. van Dam, Muntplein, Amsterdam. AIr hadden komt, is hebben te laat Rationale politiek in crisisdagen” (Ingezonden MededeelingJ bekende ISTIZIN-TABLETTEN te r ter boud btf de behandeling zal kunnen leiden. 8OERABAJA, 31 Jan. (Aneta.) Naar de „Indl- Voor de Kamerklesvereenlging Hist. 1 nd te houden, spr, dat aan Zaterdag brandden te Enschede de ga rage der fa. J. W. Bos en Zn. en de werkplaats voor houtbewerking van den heer Sluymer geheel af. eens was z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. beer W. A. J. Blaisee op Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging ♦an de Arbeidswet, welk ontwerp ten doel heeft onze wetgeving aan te passen aan het ontwerp verdrag, aangenomen door de Internationale Arbeidsconferentie van 13 April 1932 betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid in niet-indiutrleele be roepen. In hooger beroep heeft het Haagsche ge rechtshof Maandag t vonnis van de Rotterdam- •che rechtbank bevestigd, waarbij de directeur van het Rotterdamse!) Nieuwsblad, mr. J. K., is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, n.l. bet doen plegen van verduistering, in casu het achterhouden van een aantal brie ven op advertenties betreffende overname van winkelzaken, café’s e.d., welke bij de admini stratie van het blad waren Ingekomen. secretaris van den Armenrad; van den heer L. Hoejenbos, directeur van Maatschappelijk Hulp betoon en van vele anderen. Ter nagedachtenis van den stichter der Ver- eeniging heeft het Bestuur in den loop van den dag een krans gelegd op het graf van den heer Martin van Raalte. Op de linten stond: „Ter nagedachtenis aan den stichter en eerste se cretaris”. Een der eersten ter receptie was de vertegen woordiger van den Minister van Sociale Zaken, mr. M. A. Harders, die namens den minister, die verhinderd was. zijn gelukwens'-»''”) aanb''"'! Namens den minister deelde mr. Harders mede dat de secretaresse, mevr. B. RitterSmits, be noemd was tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Namens den burgemeester, die door gemeente raadszitting verhinderd was, wenschte mr. Six de Vereeniglng geluk. Jhr. L. den Beer Poortugaal, voorzitter der Vereeniglng, dantke de vertegenwoordigers van den minister en den burgemeester voor de aan geboden gelukwenschen. Daar de gemeenteraadsvergadering reeds vroeg geëindigd was, verschenen later in den middag nog de burgemeester en de gemeente-secretarls, alsmede wethouder J. R. Snoeck Henkemans als voorzitter en jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wjjk als bestuurslid van den Armenraad. Tevens de heeren Wolters, directeur van het Postkantoor te Den Haag; Loudon, dr. C. Fe lix, Eschauzler e.a. 4 De laatste proefvluchten met de 33” heb ben een succesvol verloop gehad. Het toestel zal thans worden afgeleverd aan de A.B.A. de Zweedsche Luchtverkeers-Mpij. Als maximum snelheid is geregistreerd 263 K M per uur. De kruissnelheid Is 220 K.M. per uur. Vanuit Boulogne sur Mer zijn met de High land-Princess naar de Missie van Brazilië ver trokken pater Franctecus Silenen OFM. uit Weert en pater Norbertus Beaufort OJTM. uit Haarlem. sht 5k- ran rie- de ert m- le- se- In- Da ng ter U 1de rrd n- sr- boot •last jen Fna- saai or dl uit jaar on- I in «e- on- «d- 1 de De de w- rde, be de len. ■de. er. dat djn lm, in ud- ili- der uur tad Voorgesteld wordt een verbod voor het ver richten van alle werkzaamheden in eenlg be roep buiten een onderneming door een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig. Uitgezon derd worden huiselijke werkzaamheden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind wordt opgevoed. De Berghuizer papierfabriek te Hattum heeft wegens het stilleggen van twee machines, negentig van haar arbeiders met veertien dagen moeten opzeggen. De slapte in het bedrijf doet nog voor verdere ontslagen vree zen. De ftdvocaat-generaal bij den Hooven Raad, mr. van Lier nam Maandag conclusie in de zaak van den Officier van Justitie te Roermond, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J- J. B te Eind hoven is ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een op zichtig politiek onderscheidingsteekèn. in casu het Insigne van de N. 8. B. Hij had dit insigne gedragen op een open bare terechtzitting van de rechtbank Mr. van Lier concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal op 18 Februari uitspraak doen. Tenslotte wijzen wij er op, dat het na 31 Januari rijden met motorrijtuigen, waarvan de verhoogde belasting niet is bijbetaald, de be trokkenen aan zeer onaangename gevallen bloot stelt. De ambtenaren van den Dienst der Di recte Belastingen hebben toch opdracht ont vangen van 1 Februari 1935 af een strenge con- tröle uit te oefenen op de op den openbaren weg rijdende motorrijtuigen, ten einde na te gaan of de voor de motorrijtuigen verschuldigde motorrijtuigenbelasting is betaald en in de ge vallen waarin dit niet is geschied, bekeuring in te stellen. Hoezeer wij ons verheugen over de aanslui ting bü de D. O. van vele vrouwen en meisjes, de aansluiting van de mannen laat nog steeds te wenschen over, zulks in tegenstelling met de Vlaamsche Derde Ordellngen. Spr. wil de vraag behandelen hoe krijgen wij méér mannen in de Derde Orde, waarbij apr. de ingekomeii anV In alle kerken van het bisdom Roermond is Zondag onder de H.H. Missen een schrijven voorgelezen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Lemmens, bisschop van Roermond, waarbij den geloovlgen wordt verzocht alle geschriften en brieven, die betrekking hebben op of afkomstig zijn van wijlen Mgr. Jos Savelberg. den stich ter van de Congregatie der Kleine Zusters van den H Joseph te Heerlen, voor 1 Februari ter oeschlLking re stellen, in verband met diens aanhangig gemaakt proces van Zaligverkla ring. Toen hedenmorgen de aanvoerders van vee hun koeien op de Purmerender markt brachten, zagen zij, dat de „parken," bestemd voor de zoo noodlottig om het leven gekomen veekooplieden Box. Hooyberg, Kleiterp en Schreuder, waren afgezet met rouwdoek, terwijl wit zand op den vloer was gestrooid. Het was een stille hulde, welke de BOnd-xan Veehandelaren aan de nagedachtenis van zijn vier overleden leden had willen brengen en welke op de marktbezoeken een diepen Indruk maakte. Er werd niet gesproken. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta), Nabij het eiland Maratoea te een drijvende flesch gevonden, waarin een bericht, waarbij werd medegedeeld, dat de motorbarkas „Faraon" in de Zuid- Celebeszee op drift te geraakt. Hierin bevinden zich zeven Amerikanen en Inlanders. Alle schepen zijn gewaarschuwd om uit te kijken. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vereeniglng „Koningin Emma-Fonds", heeft het bestuur der Vereeniglng gisterenmiddag in Hotel Paulez te Den Haag gerecipieerd. Verscheidene schriftelijke gelukwenschen wa ren binnengekomen. Zoo had de Koningin een schriftelijke felicitatie gezonden, vergezeld van de mededeeling, dat H. M. een gift aan de Ver eeniglng zou doen toekomen. Voorts waren nog bloemstukken of schriftelijke gelukwenschen ingekomen van het Koningin Emma Jublleumfonds, van de wethouders van Sociale Zaken te ’s-Oravenhage, mr. dr. 8. de Vries Czn., van de Ned. Vereeniglng van Armen zorg en Weldadigheid, van dr. N. Japikse, di recteur van het Koninklijk Huisarchief; van de Maandagnacht omstreeks half 3 is teCulem- «org brand ontstaan in het gebouw „Ons Huls”, in eigendom en gebruik bij de 8.DAP. en 80c. Dem. Vakbeweging. Toen het vuur werd ont dekt, te onmiddeiyk door de brandweer inge grepen, die een uur later den brand meester was. Het gebouw brandde geheel uit. Alleen de voorgevel staat nog overeind. De groote ad- Naar wij vernemen heeft het vroegere Twee de Kamerlid Braat zijn plannen, om deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provin ciale Staten met den ouden Plattelandersbond opgegeven. Hij heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap van de NSB. actie tegen de volksverwllderipg door welke ver eeniglng dan ook gaande te, stelt de plaatselijke afdeellng der Dom. D. O. zich in verbinding met die actle-voerende vereeniglng. Daar waar echter nog niet van een dergeljjke actie sprake te, kan de plaatseiyke afdeellng der Dom. Derde Orde het initiatief voor ge noemde actie nemen, zulks in samenwerking met plaatselijke afdeellngen van die vereenl- glngen welke in Den Bosch vertegenwoordigd waren, teneinde een permanente actiegroep te vormen. Is zulk een permanente actie-groep niet gewenscht, dan kan de plaatselijke afdee llng andere vereenlglngen opwekken tot actie bijv, bij gemeentebesturen, politie enz. De taak der Dominicaansche Derde Orde bij uitstek te de vorming van en omvorming tot een- katholieke mentaliteit onder de eigen ge- loofsgenooten op ’t gebied der zedelijkheid, het welk bijv, kon geschieden door het houden van conferenties over de moderne zedelijkhelds- vraagstukken. Ook het vormen in de afdeellngen van deba tingclubs is een middel daartoe. Het kleine aantal der Dom. Tertiarissen, aldus besloot spr., zal niet in één slag de publieke mentaliteit veranderen. Wij wenschen geen protestoptochten of lange couranten-artlkelen doch een begin te maken in kleine kringen, waarvan ten slotte Invloed zal uitgaan naar bulten. Bescheiden willen we beginnen, het bo vennatuurlijk beginsel vooropstellend kunnen we door bidden en offeren en vooral door het eigen voorbeeld mede helpen tot een katho lieke zedenverbetering. Na een uitvoerige gedachtenwisseling ver klaarden de aanwezigen zich accoord met het referaat van pater Verstegen. Na de pauze behandelde de promotor pro- vlnclalte der Derde Orde pater O. Plels O. P. uit Nijmegen het onderwerp: mlntetratie van het Bureau voor Arbeidsrecht en eenig geld ging verloren. Het gebouw zelf was tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak te niets bekend. Kortsluiting te uitge sloten, daar de eleotriciteit lederen avond wordt uitgeschakeld. Een groot aantal werkloozen te door dezen brand mede gedupeerd, omdat zij in het gebouw dagelijks hun ontspanning genoten. Op het Stationsplein te Amsterdam is Za terdagavond om kwart over tien een man in elkaar gezakt. Hij werd dood opgenomen en te door den 0.0. en O.D. naar het Binnen Gast huis gebracht. Het bleek in inwoner uit Pur- merend te zijn. Een der voornaamste cultures van den Noord- Llmburgschen tuinbouw te het kweeken van asperges. Langs de Maasdorpen benoorden Ven lo, in Orubbenvorst. Lottum en nog meer noor delijk, vindt men uitgestrekte kweekersen met aspergebedden, waarvan de opbrengst be stemd te zoowel voor het binnen- als het buiten land. De z.g. asperge-roest, die verleden jaar in ons land aan de kweekersen zoo enorme schade aanbracht, te thans, naar de .Maandagmorgen" meldt, ook geconstateerd in het Noord-Llmburg- ache tuinbouwgebied. WaarschSnlSk door het onvoldoende vernietigen van oude afgestorven atengeldeelen, te deze ziekte in verschillende saalbedden gekomen. De asperge-roest plant zich voort door middel van sporen, die zeer gernak- kelSk door den wind verspreid worden bS mil- lloenen, naar andere bedden. Wanneer niet spoedig en afdoende dit zlekte- verschSnsel bestreden wordt, dan bestaat er gegronde vrees, dat een bloeiend Stuk Noord- Limburgsche tuinbouw een gevoelige schade zal ISden. Voor de Kamerklesvereenlging van de Chr. ILX. Unie sprak gisteravond in het A.M V J - gebouw Je Amsterdam, prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine, Minister van Sociale Zaken, over: Te Utrecht werd Zondagmiddag In „Hotel Kasteel van Antwerpen" de tweede studiedag gehouden, uitgaande van de centrale leiding der Dominicaansche Derde Orde welke door tal van vertegenwoordigers (sters) werd bezocht. De promotor-provlnclalte der Dom. Derde Orde sprak een kort begroetingswoord tot de directeuren, bestuurs- en raadsleden van on derscheidene afdeellngen in den lande, om ver volgens een overzicht te geven van de activiteit der verschillende afdeellngen. Spr. constateer de met verheugenis het opbloeiende leven in de Dominicaansche Derde Orde, waartoe o m. heeft meegewerkt de Nationale Tertiarissendag in Augustus te Nijmegen gehouden. Hierna kreeg pater D. Verstegen O. P. ge legenheid tot het houden van een Inleiding over het onderwerp Zaterdag heeft zich te Bergen op Zoom een vrij ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan in de fabriek van de firma E., ge legen aan den Noordsingel. In deze fabriek, een regenjasplakkertj, rijn ongeveer 30 meisjes werk zaam uit Bergen op Zoom en omgeving. In een der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak was van de kolendampontwlkkelln^. Het meerendeel der meisjes vertoonde lichte vergif tigingsverschijnselen, doch zij ondervonden daar verder geen nadeelige gevolgen van. Wat ernstiger waren er vijf meisjes aan toe die per autobus op weg waren naar Roosen daal, Oud Oastel en Stampersgat, waar zij woonachtig zijn. Zij werden in de autobus zoo onwel, dat de chauffeur een dokter te Wouw waarschuwde, op wiens advies de meisjes naar het ziekenhuis te Roosendaal werden gebracht Zij hebben daar den nacht doorgebracht en zijn Zondagmiddag vrijwel hersteld naar haar wo ningen teruggekeerd. De politie stelt, in samenwerking met de ar beidsinspectie, een onderzoek in. De Staatscourant van Maandagavond bevat het Kon. Besluit tot contingenteering van Invoer van papier en papierwaren. De contingenteering geschiedt in vier groepen: druk- en schrijf papier, ander papier, cellophaan en papierwaren. De Invoer van elke groep afzonderlijk zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari tot 30 April as. zijn beperkt tot 100 pCt. van het ge wicht van den gemiddelden invoer in vier maan den van 1933. Bulten de regeling blijven: a. wat druk- en schrijfpapier betreft courantenpapier en opdik kend romandruk; b. wat .tender” papier betreft, wit houtbord. stroocarton, echt perkamentpa- pier, balatum, stragula en dergelijke vloerbedek kingen, lichtgevoelig papier voor fotografische doeleinden, bestreken papier en bestreken car ton, glanspapier, sigarettenpapier, vulcan fibre, Vereeniglng H Vincentius a Paulomr. Sark, en enkele zeer speciale papiersoorten; c. wat papierwaren betreft, boeken en tijdschriften, muziekdruk, gravures, etsen, lichtdrukken, fo tografieën, prenten en platen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen te deze contingenteering bedoeld als een voor- looplge maatregel teneinde te vermijden, dat de invoer nog zou toenemen gedurende een nader onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de de finitieve maatregelen, die in het belang van de betrokken takken van industrie zullen worden genomen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Blnnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen verzocht hem een opgave te willen verstrekken van de tegenwoordige salarissen en loonen met inbegrip van toelagen, Inkomsten uit gemeente lijke nevenfuncties e.d., zonder aftrek van het pensloenverhaal en indien aanwezig van de salarisschalen van ieder der functionarissen, wier bezoldiging door den Raar geregeld wordt, alsmede van de in de gemeente bestaande kor tingen, kindertoeslagen, dlplomatoelagen e.d. Voorts wenscht Z. Exc. inlichtingen te ont vangen betreffende het aantal ambtenaren, werklieden enz. dat in de onderscheidene ge meentelijke functies werkzaam te. Dit gezegde is maar al te men deze woorden uit, te er ieta gepasseerd, dat meestal voorkomen had kunnen worden, ook de voor Uw gezondheid nadelige gevolgen van een verstop bljtlWs de gebruiken, IsnzrN-TABLETTEN werken prompt zonder schadelijke nevenwerkingen. Men vestigt er van bevoegde zijde onze aan dacht op, dat in verband met de wet tot instel ling van een Verkeersfonds, welke met Ingang van 1 Januari 1935 in werking te getreden, leder, die in het bezit te van een belastingkaart afgegeven voor den duur van het geheele be lastingjaar 1934-1935, van 9 Of van 6 maan/Un vóór 1 Februari ate. de méér verschuldigde be lasting moet voldoen. De Ontvanger van het kantoor, waarop de belastingkaart te afgegeven stelt na betaling een aanteekening op de kaart, dat de vereischte bijbetaling heeft plaats ge vonden. Is dit niet voor 1 Februari as ge schied, dan verliest die kaart haar geldigheid, zoodat leder, die ze nog gebruikt by een motor rijtuig, waarmede hij op den opbaren weg rijdt, de motorrijtuigenbelastingwet overtreedt en dus bü contröle wordt bekeurd. Kaarten, afgegeven voor het tydvak van 1 November 1934 tot en met 31 Januari 1935 of van 1 December 1934 tot en met 28 Februari 1S35 biyven geldig voor het tydvak waarvoor zy zyn afgestaan zonder bybetaling. Zestlg- dagenkaarten biyven eveneens geldig tot het einde van het tydvak waarvoor zy zyn afge geven, zonder dat behoeft te worden bybetaald. Jfoor kaarten, afgegeven op den voet van artl- tel 5 der Wegenbelastingwet, behoeft evenmin te worden bybetaald. Belanghebbenden zullen goed doen met de bybetaling op hun belastingkaarten niet te wachten tot de laatste dagen dezer maand, om dat de groote toeloop op de belastingkantoren tot ongewenscht, doch onvermydelyk opont- Dezer dagen gaat Pater Mateo aa cc. naar Azië, om daar zjjn kruistocht voor het H. Hart en van het Intronteatiewerk te beginnen. 34 Januari vertrekt hij van Marseille en be geeft zich rechtstreeks naar het Groot-Seml- narie van Tokio, om daar zyn kruistocht in Japan te beginnen. Van Japan gaat de apostel van het H. Hart naar Mandsjoerije. China, Indo-Chlna en Hindoestan. Zooals reeds gemeld, bevindt zich op het po litiebureau te Wassenaar een ongevaer 25-jarige man, omtrent wiens identiteit niets bekend te. omdat de man op vragen niet reageert en ook niet op andere wyze De Burgemeester van Wassenaar verzoekt hun, die eventueel inlich tingen omtrent dezen man zouden kunnen ge ven, tot opheldering van dit vreemde geval, zich te wenden tot den Inspecteur van politie. Het signalement luidt als volgt: l.TO Meter lang, tenger postuur, gezicht: scheef-staande flauw-griJze oogen, wyde neus gaten. dikke lippen, gleufje in kin, afstaande ooren zonder lel, kortgeknipt donkerblond haar, donkere wenkbrauwen, uitstekend strottenhoofd, gekleed met zwarte hooge schoenen, donker gestreepte pantalon, grijze pet, grijse vtech- graat overjas, grijs werkjasje, donker grijs col bertjasje, lichtgroene pullover met zwarte kraag en manchetten, half lange grijze sokken, overhemd wit met dito front en paarse kettlng- streep, nogmaals overhemd wit met zwart ge streept, witte onderbroek, alles ongemerkt. sche Courant" mededeelt te op het kantoor van den sectiebebeerder der Irrigstleafdeellnè. gen Pekalen Sampean en Kentjion fraude ont dekt. Zelfs by benadering is niet vaat te stelp ten welk bedrag hiermede gemoeid ts. De fraude werd ontdekt by de uitvoering van de Tang- goel-werken en moet dateeren uit den tyd voordat de Provincie bemoeienis met deze wer ken had. Het onderzoek wordt 'en zeerste be lemmerd door het ontbreken van tal van administratieve bescheiden. Evenmin kon wor den nagegaan welk personeel daar fndertyd werkzaam was. Bpr. gaf allereerst een overzicht van een te 's Bosch gehouden samenspreklng van tal van organisaties welke ten doel yad middelen te beramen om de zedelyke volksvërwildering tegen te gaan. Een der resultaten was reeds een in gestelde actie door het landeiyk comité tegen de onzedeiyke stationslectuur. hetwelk in de dagbladen reeds kenbaar werd. 8pr. vatte de te ontplooien actie als volgt samen. In die plaatsen waar reeds een actieve Gisteravond is op den Zuiderzeestraatweg tusschen Elburg en Oldebroek de motorrijder Van t Hull met als duopassagier den heer v. ft. Streek, belden uit Zwolle, in volle vaart tegen een boerenwagen opgereden. De heer Van *t Hul bekwam zoodanige ver wondingen. dat hy ter plaatse overleed, terwijl de heer v. d. Streek in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Zwolle is over gebracht. Omtrent de oorzaak van dit ernstig ongeval te niets bekend. De Minister van Economische zaken heeft aan den heer Ir. F H. E. Guljé, vertegenwoor diger van het centraal Instituut tot bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Ne derland en andere landen, op zyn verzoek om gezondheidsredenen ontheffing verleend van zyn aanwyzlng als lid van de delegatie voor de onderhandellngen met België over de regeling der handelsbetrekklng en in zyn plaats ate ver tegenwoordiger van voomoemd centraal insti tuut aangewezen mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg. In de Statenkieskringen Ridderkerk en Dor drecht te jhr. mr. D. J. de Geer, Minister van Staat te ’s Gravenhage, aanvoerder van de Chr.-Historische lyst geworden. Om enkele prijzen te noemen: MARIA. 20 cl per pond SAN FRANCISCO 22,j>clper'/,pond PETIT BEURRE 20 ct per pond CAFE NOIR 25 cl per pond In omgekeerde volgorde deze punten behan delend, beantwoordde spr. de vraag, hoe wy tegenover de crisis moeten staan, met de op merking, dat de eenlge werkeiyke oplossing, waardoor met name de teisterende werkloosheid wordt weggenomen, deze is, dat het bedryfs- leven wordt hersteld en dat het de beschik bare krachten weder kan opnemen. Het moet er by ons volk ingehamerd worden, j dat dit de eenlge normale weg is. Door eigen voorbeeld medehelpen Naast het werk, dat beoogt, het normale her stel niet onmogeiyk te maken, staat ten tweede de enorme taak, om zoo lang het noodlg herstel roept, het leven zooveel mogeiyk drageiyk te hou den. Onze werkloozen moeten arbeid vinden en alle krachten zullen moeten worden ingespan nen. om den jongeren de gelegenheid te bieden te werken, di. hun capaci teiten te gebruiken en te ontwikkelen en voor een tyd ontheven te zyn aan den nederdrukkenden slotemaker nood van lediggang. Je Brume Bovendien zal men moeten pogen, hetgeen thans nog bestaat op het gebied van het be- dryfsleven, zooveel mogeiyk in s' Wat het politieke betreft, zei< de Regeering de critiek niet mag worden ge spaard. Evenwel moet deze critiek zich aan voorwaarden binden, omdat naar spr.'s mee- nlng er stroomingen en gedragingen zyn. waar door de gezonde volksinvloed en het recht der critiek bezig zyn zichzelf te ondergraven en op den duur onmogelyk te maken. Spr. wees op het gevaar van bemoeizucht en demagogie, om tenslotte te wyzen op de noodzakeiykheld van durf en verantwoordeiykheld ate etech van een gezond politiek volksleven. De eisch, dat het werk nationaal geschiede, beteekent, dat wy allen het samen moeten doen. De groote meerderheid van ons volk zal het zeker weten te waardeeren aldus spr. wanneer de Ministers met elkander, maar even goed wanneer allen, die verkntwoordeiykheld dragen, met elkander in zich vóórzetten, om aan ons volk een betere toekomst te bereiden en om, zoolang deze toekomst nog toeft, om den nood draagbaar te doen wezen. zyn verzoek wegens gevorderden leeftyd eervol ontslag verleend als pastoor te Drempt, en heeft benoemd tot pastoor te Drempt den zeereerw. heer M. P. Batenburg, heeft verder benoemd tot pastoor te Dronryp den zeereerw. heer B. J. J. Bloemen, en tot pastoor te Om men den zeereerw. heer 8. de Bruin. woorden op deze vraag van de verschillende afdeellngen tevens wilde bespreken. De afdeellng Den Haag wilde aan dit vraag stuk gekoppeld zien de uitgave van een hand leiding voor opleiding tot novice, teneinde een heid in opleiding te verkrygen. De afd. Leeuwarden wilde uit de burger- jongellngenvereenlging nieuwe leden recru- teeren. De afd. Nymegen acht concreet apostolaats- werk het middel om het lidmaatschap voor de Derde Orde wat aantrekkeiyk te maken, voor al voor de mannen. Deze afdeellng houdt zich bezig met verspreiding van lectuur, d wz. amu sementslectuur, brochures tegen het neo-mal- thuslanlsme en apologetische lectuur. De mannen zelf moeten de mannen mede brengen en de geschikte krachten aansporen de Derde Orde-vergaderingen te bezoeken de meening van de afdeellng Rotterdam. Meer naar bulten optreden en meerdere ac tiviteit acht de afdeeling Schiedam het ge schikte middel alsmede ook het houden van le zingen, een openbaar biduur. Eucharistische Zondag, ziekenbezoek enz. De afdeellng Venlo ziet meer heil in: in elke afdeellng worde door den Z.E. Heer Directeur een zeker aantal jongelieden die geen D. O - verband hebben een debatingclub gevormd teneinde hieruit zoo mogelyk goed onderlegde Derde Ordellngen te verkrijgen. De centrale leiding kan het voorstel dier af deellng ondersteunen. De afdeellng Hulssen beveelt aan afzonderiyke afdeellngen voor mannen en voor vrouwen en wilde meer bekendheid aan de Derde Orde jeven. Zich meer te richten tot de intellectueele krin gen acht de afdeellng Utrecht van meer be lang door dat elk lid Individueel leden werft. Daarom zou dat aanwerven moeten worden overgelaten a>n het bestuur en aan den direc teur, hetwelk ook meer in den geest der Derde Orde is. Zyn de meer ontwikkelden voor de Derde Orde-ldee gewonnen, dan komen de meer een- voudlgen van harte van zelf. Ook werd de aandacht gevestigd op de actie onder de studenten in de Universiteitssteden, welke dan van uit de centrale leiding zou moe ten uitgaan. De practisohe conclusies samenvattend zelde pater Plels dat elke afdeellng rekening houdend met de plaatseiyke omstandigheden elk van de jngediende voorstellen kan toepassen, waarby het huisbezoek een voorname factor is. Tenslotte deelde pater promotor mede dat op 19 Februari n in Amsterdam een nieuw 8t. Domlnlcus Oratorium zal worden uitgevoerd met medewerking van het K. R. Q.-orkeet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13