s Dominicaansche Derde Orde r Verkeersfonds Auto in een tuin gereden Nieuwe spoorbrug te Zwolle AUTO VAN DEN DIJK SCHEPEN IN BOTSING TWEEDE STUDIEDAG TE UTRECHT DINSDAG 22 JANUARI 1935 uit Braat lid der N.S.B. Doodelijke bedwelming (Ingezonden MededeeUng) i ARBEID DOOR KINDEREN Kolendampvergiftiging Vier inzittenden werden gewond Voor de haven van Terneuzen proces-verbaal Burgemeester De Vlugt HET N S B.-INSIGNE Kerkelijk Leven Mgr. Jos. Sweens DOOR TRAM OVERREDEN PAPIER EN PAPIERWAREN Dronken automobilist In de Kandijfabriek te Roosendaal MGR. JOS. SAVELBERG Meer mannen BRAND TE CULEMBORG Jongen ernstig gewond Anto-ongeval te Beverwijk BENOEMINGEN Derde Orde pater O. Piels q. P. In het Aartsbisdom MAN IN ELKAAR GEZAKT Tractor met aanhangwagen zig-zagde over den weg Bijbetaling van de belasting vóór 1 Februari Voetganger gegrepen en ernstig gewond Vergiftigde dampen vulden garage Kwestie over het achterhouden van brieven op advertenties Actie tegen de zedelyke volksverwildering Zilveren Bissc hops feest te Den Bosch herdacht Bedreiging voor tuinbouw in Noord-Limburg MEISJES DOOR JONGENS VERVANGEN ROEST IN DE ASPERGE BEDDEN Zaterdag brandden te Enschede de ga rage der fa. J. W. Bos en Zn. en de werkplaats voor houtbewerking van den heer Sluymer geheel af. j Maandagmorgen zonder officieels plechtigheid in gebruik genomen Verbod beneden 14 jaar in niet* industrieele beroepen ta- wn le de irk. ert m- „Het méér-mannen-vraagstuk in de D.O.” „Ons Huis” totaal afgebrand Van verduistering vrij gesproken Schryven van Mgr. Lemmens in verband met het proces der Zaligverklaring Door eigen voorbeeld medehelpen aan een katholieke zeden verbetering PROEFVLUCHTEN F 22 Als hadden komt, is hebben te laat Ook Mevr. 8. kreeg een duw en liep eenlge De Is Dit onderzoek staat in verband met de on- derhandelingen met de UBJB.R., waarmede de bouw van een paar groote dokken en vracht schepen gemoeid is. Maandagmorgen te 7.23 uur is de eerste trein over de nieuwe spoorbrug over den Usel bij Zwolle gereden. het St. Antonius-zlekenhuls te IJmuiden-Oost werd overgebracht. Spr. gaf allereerst een overzicht van een te 's Bosch gehouden samenspreklng van tal van organisaties welke ten doel had middelen te beramen om de zede lijke volksverwildering tegen te gaan. Een der resultaten was reeds een in gestelde actie door het landelijk comité tegen de onzedeiyke statlonslectuur. hetwelk in de dagbladen reeds kenbaar werd. Spr. vatte de te ontplooien actie als volgt samen. In die plaatsen waar reeds een actieve eens was sboot elasl g en yna- naai rordt Uit ■jaar i on- 5ht !k- 5 het I de 1 in tge- >on- sed- i de De de ror- rde, be de len, rde. er, dat tljn lm, in ud- »U- iler uur tad I Tenslotte wijzen wjj er op. dat het na 31 Januari rijden met motorrijtuigen, waarvan de verhoogde belasting niet is bijbetaald, de be trokkenen aan zeer onaangename gevallen bloot stelt. De ambtenaren van den Dienst der Di recte Belastingen hebben toch opdracht ont vangen van 1 Februari 1935 af een strenge con- tróle uit te oefenen op de op den openbaren weg rijdende motorrijtuigen, ten einde na te gaan of de voor de motorrijtuigen verschuldigde motorrijtuigenbelasting is betaald en in de ge vallen waarin dit niet is geschied, bekeuring in te stellen. Maandagnacht omstreeks half 3 is te Culern- borg brand ontstaan in het gebouw „Ons Huls”, in eigendom en gebruik by de 8.DA.P. en Soc. Dem. Vakbeweging Toen het vuur werd ont dekt, is onmlddelljk door de brandweer Inge grepen, die een uur later den brand meester was. Het gebouw brandde geheel uit. Alleen de voorgevel staat nog overeind. De groote ad ministratie van het Bureau voor Arbeidsrecht en eenig geld ging verloren. Het gebouw zelf was tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Kortsluiting is uitge sloten, daar de electriciteit lederen avond wordt uitgeschakeld. Een groot aantal werkloozen is door dezen brand mede gedupeerd, omdat zij in het gebouw dagelijks hun ontspanning genoten. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft men in de garage naast zijn woning gevonden het lijk van den heer Van P. te Dirksland. Een i ver moeden uit, dat Van P. het slachtoffer is ge worden van vergiftiging door dampen, die zich in de garage hadden ontwikkeld. De deuren van de garage waren dicht en er hing een benzlne- gaslucht. Men had den heer Van P. reeds te twee uur gemist. Het slachtoffer was ongehuwd en 30 Jaar oud. Het lijk is naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Voorgesteld wordt een verbod voor het ver richten van alle werkzaamheden in eenig be roep buiten een onderneming door een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig. Uitgezon derd worden huiselijke werkzaamheden in en ten behoeve van hét gezin, waarin het kind wordt opgevoed.- In hooger beroep heeft het Haagsche ge rechtshof Maandag t vonnis van de Rotterdam- sche rechtbank bevestigd, waarbij de directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, mr. J. K.. is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, n.l. het doen plegen van verduistering, in casu het achterhouden van een aantal brie ven op advertenties betreffende overname van winkelzaken, café's ed., welke bij de admini stratie van het blad waren Ingekomen. Naar wij vernemen, Is de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studiereis, Donderdag J.L naar Sovjet-Rusland vertrokken. HU is thans te Moskou aangekomen. De Staatscourant van Maandagavond bevat het Kon. Besluit tot contlngenteering van Invoer van papier en paplerwaren. De contlngenteering geschiedt in vier groepen: druk- en schrijf papier, ander papier, cellophaan en paplerwaren. De Invoer van elke groep afzonderlijk zal met Hoezeer wij ons verheugen over de aanslui ting bij de D. O. van vele vrouwen en meisjes, de aansluiting van de mannen laat nog steeds te wenschen over, zulks in tegenstelling met de Vlaamsche Derde OrdeUngen. Spr. wil de vraag behandelen hoe krijgen wjj méér mannen in de Derde Orde, waarbij spr. de ingekomen ant- zlg-zag vond door voort en reed deze lijk van den heer Van P. te Dirksland. dokter, die gewaarschuwd werd, sprak het in den botsing en een Bjj wijze van proef zijn met ingang van Maan dag aan de Kandijfabriek der fa. Gebrs. v. Gilse te Roosendaal, negen fabrieksmeisjes ontslagen, wier plaatsen nu zijn ingenomen door jongens. De directie is hiertoe overgegaan In navolging van de goedgeslaagde proef by de Kwattafabrie- ken, teneinde ook harerzijds daarmede tegemoet te komen aan den drang der tijdsomstandig heden. Te Haatten is Zondagmorgen een groote ge sloten Buick, waarmede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaakwedstrijd in Rot terdam begaven, door te ver uitwijken buiten het dorp van den hoogen dijk gereden. De auto werd vernield. Een der inzittenden bekwam een dtfwond en wonden aan de handen. Hij is naar de Bilt vervoerd. Twee andere inzittenden be kwamen verwondingen aan het hoofd, terwijl een vierde eenlge ontvellingen kreeg. Zaterdag heeft zich te Bergen op Zoom een vrij ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan in de fabriek van de firma E., ge legen aan den Noordsingel. In deze fabriek, een regenJasplakkerU, zijn ongeveer 30 meisjes werk zaam uit Bergen op Zoom en omgeving. In een der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak was van de kolendampontwlkkelln„. Het meerendeel der meisjes vertoonde lichte vergif tigingsverschijnselen, doch zij ondervonden daar verder geen nadeelige gevolgen van. Wat ernstiger waren er vjjf meisjes aan toe die per autobus op weg waren naar Roosen daal, Oud Gastel en Stampersgat, waar zjj woonachtig zijn. ZIJ werden in de autobus zoo onwel, dat de chauffeur een dokter te Wouw waarschuwde, op wiens advies de meisjes naar het ziekenhuis te Roosendaal werden gebracht Zjj hebben daar den nacht doorgebracht en zijn Zondagmiddag vrijwel hersteld naar haar wo ningen teruggekeerd. De politie stelt, in samenwerking met de ar beidsinspectie, een onderzoek in. .it De laatste proefvluchten met de ..P 22” heb ben een succesvol verloop gehad. Het toestel zal thans worden afgeleverd aan de AB.A, de Zweedsche Luchtverkeers-MpU. Als maximum snelheid is geregistreerd 263 K.M. per uur. De kruissnelheid is 220 K.M. per uur. In alle kerken van het bisdom Roermond ia Zondag onder de H.H. Missen een schrijven voorgelezen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Lemmens, blsschop van Roermond, waarbij den geloovigen wordt verzocht alle geschriften en brieven, die betrekking hebben op of afkomstig zijn van wijlen Mgr. Jos Savelberg, den stich ter van de Congregatie der Kleine Zusters van den H Joseph te Heerlen, voor 1 Februari ter beschikking te stellen, in verband met diens aanhangig gemaakt proces van Zaligverkla ring. I terugwerkende kracht vanaf 1 Januari tot 30 I April as. zijn beperkt tot 100 pCt. van het ge wicht van den gemiddelden invoer in vier maan den van 1933. Buiten de regeling blijven: a. wat druk- en schrijfpapier betreft courantenpapier en opdik kend romandruk; b. wat .Ander" papier betreft, wit houtbord, stroocarton, echt perkamentpa- pier, balatum, stragula en dergelljke vloerbedek kingen, lichtgevoelig papier voor fotografische doeleinden, bestreken papier en bestreken car ton, glanspapier, sigarettenpapier, vulcan fibre, en enkele zeer speciale papiersoorten; c. wat paplerwaren betreft, boeken en tijdschriften, muziekdruk, gravures, etsen, lichtdrukken, fo tografieën, prenten en platen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen Is deze contlngenteering bedoeld als een voor- loopige maatregel teneinde te vermijden, dat de invoer nog zou toenemen gedurende een nader onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de de finitieve maatregelen, die in het belang van de betrokken takken van industrie zullen worden genomen. Zondag was het vjjf en twintig Jaar geleden, dat in de parochiekerk van St. Jacob te Den van Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet, welk ontwerp ten doel heeft onze wetgeving aan te passen aan het ontwerp verdrag, aangenomen door de Internationale Arbeidsconferentie van 12 April 1932 betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid in niet-lndiutrieele be roepen. Naar wij vernemen heeft het vroegere Twee de Kamerlid Braat zijn plannen, om deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provin ciale Staten met den ouden Plattelandersbond opgegeven. HU heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap van de N SB. Zaterdagavond had op den Heerenweg bij de Kerklaan te Heemstede een vrij ernstig auto- ongeval plaats. Uit de richting Bennebroek na derde, naar beweerd wordt met groote snelheid een zes persoons Studebaker, bestuurd door den chauffeur, Chr. A. J. H. uit Amsterdam, waar in gezeten, was een vijftal personen uit Den Haag met bestemming Amsterdam. Te zelfder tijd kwam een auto uit de Kerklaan die den Heerenweg wilde oprijden in de richting Bennebroek. Deze moest echter even inhouden om een van Haarlem komenden auto voorrang te verleenen. Waarschijnlijk merkte de chauffeur van den uit de richting Bennebroek komenden auto den anderen te laat op, of meende hij, door snel naar rechts uit te wijken, nog wel achter dezen auto om te kunnen passeeren. Vast staat, dat de chauffeur zijn wagen eerst rakelings langs den vluchtheuvel, gelegen op de Kerklaan stuur de en toen scherp naar rechts uithaalde. Toen reed hij tegen het hek, dat het Kerk- terrein omgeeft, bij de Inrij, met aan beide zij den twee zware pl.m. twee meter hooge en pl m. 70 c.M. dikke gemetselde pilaren. Naast den in gang bevond zich de heer S., ambtenaar aan de gasfabriek te Heemstede met zijn echtgenoote en dochter. Rakelings langs hen vloog de auto met een geweldigen klap tegen den steenen paal. Het zware gevaarte werd van zjjn fundeering afge rukt en 2.25 M. ver verplaatst en bleef zoo, hangende aan het hekwerk nog overeind staan. Door den schok vloog het eenlge honderden KjO. zware bovenstuk van den steenen paal af en kwam deels terecht op den motorkap van den auto. actie tegen de volksverwildering door welke ver- eeniglng dan ook gaande is, stelt de plaatseljjke afdeellng der Dom. D. O. zich in verbinding met die actie-voerende vereenlging. Daar waar echter nog niet van een dergelljke actie sprake is, kan de plaatseljjke afdeellng der Dom. Derde Orde het initiatief voor ge noemde actie nemen, zulks in samenwerking met plaatselijke afdeellngen van die vereenl- gingen welke in Den Bosch vertegenwoordigd waren, teneinde een permanente actiegroep te vormen. Is zulk een permanente actie-groep niet gewenscht, dan kan de plaatselijke afdee- ling andere vereenlglngen opwekken tot actie bijv, bij gemeentebesturen, politie enz. De taak der Dominlcaansche Derde Orde bij uitstek is de vorming van en omvorming tot een katholieke mentaliteit onder de eigen ge- loof&enooten op 't gebied der zedelijkheid, het welk bijv, kon geschieden door het houden van conferenties over de moderne zedelijkhelds- vraagstukken. Ook het vormen in de afdeellngen van deba tingclubs is een middel daartoe. Het kleine aantal der Dom. Tertiarissen, aldus besloot spr„ zal niet in één slag de publieke mentaliteit veranderen, wy wenschen geen protestoptochten of lange couranten-artlkelen doch een begin te maken in kleine kringen, waarvan ten slotte invloed zal uitgaan naar buiten. Bescheiden willen we beginnen, het bo vennatuurlijk beginsel vooropstellend kunnen we door bidden en offeren en vooral door het eigen voorbeeld mede helpen tot een katho lieke zedenverbetering. Na een uitvoerige gedachtenwisseling ver klaarden de aanwezigen zich accoord met het referaat van pater Verstegen. Na de pauze behandelde de promotor pro- vinclalis der r - uit Nijmegen het onderwerp: advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier nam Maandag conclusie in de zaak van den Officier van Justitie te Roerruond, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J. J. B te Eind hoven is ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een op zichtig politiek onderscheidingsteeken. in casu het insigne van de N. 8. B.- Hl) had dit insigne gedragen op een open bare terechtzitting van de rechtbank Mr. van Lier concludeerde tot verwerping VSDehHooge Raad zal op 18 Februari uitspraak, Bosch Z- H. Exc. Mgr. Jos. Sweens, vicaris doen. Zuid-Nyanza tot blsschop werd gewijd. Te Utrecht werd Zondagmiddag in „Hotel Kasteel van Antwerpen" de tweede studiedag gehouden, uitgaande van de centrale leiding der Dominicaansche Derde Orde welke door tal van vertegenwoordlgers(sters) werd bezocht. De promotor-provincialis der Dom. Derde Orde sprak een k"*» begroetingswoord tot de directeuren, bestuurs- en raadsleden van on derscheidene afdeellngen in den lande, om ver volgens een overzicht te geven van de activiteit der verschillende afdeellngen. Spr. constateer de met verheugenis het opbloeiende leven in de Dominlcaansche Derde Orde, waartoe om. heeft meegewerkt de Nationale Tertiarissendag in Augustus te Nijmegen gehouden. Hierna kreeg pater D. Verstegen O. P. ge legenheid tot het houden van een inleiding over het onderwerp Op het Stationsplein te Amsterdam is Za terdagavond om kwart over tien een man in elkaar gezakt. HU werd dood opgenomen en is door den 0.0. en GD. naar het Binnen Gast huis gebracht. Het bleek in Inwoner uit Pur- merend te zUn. Voor de haven te Terneuzen heeft nacht van Zaterdag op Zondag een plaats gehad tusschen een Engelsch Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het Engelsche stoomschip „Nugget” dat op weg was naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met het uit Antwerpen ko mende Poolsche s.s. „Kattowlce” waardoor belde schepen ernstig beschadigd werden, terwijl de „Kattowlce" tevens water maakte. Het Poolsche stoomschip, dat midscheeps en aan de voorsteven schade had bekomen, is naar Vllsslngen opgestoomd en volgens een later be richt aldaar op de reede ten anker gekomen, waar een onderzoek naar de schade zal worden ingesteld. De „Nugget”, waarvan de boeg is ingedrukt, is naar Antwerpen doorgevaren. Dit gezegde is maar al te waar. Steeds als men deze woorden uit. Is er iets gepasseerd, dat meestal voorkomen had kunnen worden. Ook de voor Uw gezondheid nadelige gevolgen van een verstopping kunnen voorkomen worden door bijtijds de bekende ISTIZIN-TABLETTEN te gebruiken. ISTIZIN-TABLETTEN werken prompt zonder schadelijke nevenwerkingen. Het bleek, dat zijn linkerarm was gebroken, terwijl zijn neusbeen was gekraakt. Voorts had hU een ernstige hersenschudding opgeloopen, alsmede talrijke ontvellingen en keuzingen aan het been. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. De heer 8., die waarschijnlijk niet door den auto werd geraakt, werd doordat het rechter voorwiel van den auto het voorwiel van de fiets, die 8. bij zich had, had gegrepen, door den schok meegesleurd. HU kwam terecht tusschen het deels vernielde hekwerk en den steenen paal, terwijl zijn rijwiel met het achterwiel omhoog, tusschen hek en paal geklemd stond. Een professor, die ter plaatse juist passeerde, benevens Dr. Lejjenaar en Dr. Tombrock, en twee Roode Kruisleden uit IJmulden die juist ter plaatse waren, verleenden dep heer 8. de eerste hulp en constateerden een vermoedelijke rech- terbeenbreuk op twee plaatsen en eenlge ver wondingen. Op advies der doctoren werd het slachtoffer per ziekenauto naar de Mariastichting te Haar lem vervoerd. Een der voornaamste cultures van den Noord- Limburgschen tuinbóuw is het kweeken van asperges. Langs de Maasdorpen benoorden Ven lo, in Grubbenvorst, Lottum en nog meer noor delijk, vindt men uitgestrekte kweekersen met aspergebedden, waarvan de opbrengst be stemd is zoowel voor het binnen- als het buiten land. De z.g. asperge-roest. die verleden Jaar in ons land aan de- kweekersen zoo enorme schade aanbracht, is thans, naar de „Maandagmorgen” meldt, ook geconstateerd in het Noord-Limburg- sche tuinbouwgebied. WaarschSnISk door het onvoldoende vernietigen van oude afgestorven stengeldeelen, is deze ziekte in verschillende zaaibedden gekomen. De asperge-roest plant zich voort door middel van sporen, die zeer gemak- kelSk door den wind verspreid worden bS mil- lioenen, naar andere bedden. Wanneer niet spoedig en afdoende dit ziekte- verschynsel bestreden wordt, dan bestaat er gegronde vrees, dat een bloeiend stuk Noord- Limburgsche tuinbouw een gevoelige schade zal lijden. Men vestigt er van bevoegde zyde onze aan dacht op, dat in verband met de wet tot instel ling van een Verkeersfonds, welke met Ingang van 1 Januari 1935 in werking is getreden, leder, die in het bezit is van een belastingkaart afgegeven voor den duur van het geheele be lastingjaar 1934-1935, van 9 of van 6 maanden, vóór 1 Februari as. de méér verschuldigde be lasting moet voldoen. De Ontvanger van het kantoor, waarop de belastingkaart is'afgegeven stelt na betaling een aanteekening op de kaart, dat de vereischte bijbetaling heeft plaats ge vonden. Is dit niet voor 1 Februari as. ge schied, dan verliest die kaart haar geldigheid, zoodat ieder, die ze nog gebruikt bij een motor- rijtuig, waarmede hij op den opbaren weg rijdt, de motorrijtuigenbelastingwet overtreedt en dus bjj contróle wordt bekeurd. Kurten, afgegeven voor het tijdvak van 1 November 1934 tot en met 31 Januari 1935 of van 1 December 1934 tot en met 28 Februari 1935 blijven geldig voor het tijdvak waarvoor zij zijn afgestaan zonder bijbetaling. Zestig- dagenkaarten blfjven eveneens geldig tot het einde van het tijdvak waarvoor zjj zijn afge geven, zonder dat behoeft te worden bijbetaald. Voor kaarten, afgegeven op den voet van arti kel 5 der Wegenbelastingwet, behoeft evenmin te worden bijbetaald. Belanghebbenden zullen goed doen met de bijbetaling op hun belastingloaarten niet te wachten tot de laatste dagen dezer maand, om dat de groote toeloop op de belastingkantoren tot ongewenscht, doch onvermijdelijk opont houd bij de behandeling zal kunnen leiden. Het feit ging in alle stilte voorbij. Een feeste lijk of officieel karakter droeg dit niet. Door een ploeg van 20 man werd evenwel hedenmorgen reeds hard gewerkt om alles gereed te krijgen. Een stuk spoor is omgelegd. Gedurende de eerst volgende tien dagen zal slechts met een snel heid van 30 kilometer worden gereden. Daarna wordt de snelheid verhoogd tot 75 K.M. Wanneer met October de nieuwe wlnter- dienst-regeling in werking treedt, zal ook de tweede spoorbrug gereed zijn. Van dat tijdstip zal dan over belde bruggen met een snelheid van 100 K.M. of meer gereden worden. woorden op deze vrua.g van de verschillende afdeellngen tevens wilde bespreken. De afdeellng Den Haag wilde aan dit vraag stuk gekoppeld zien de uitgave van een hand leiding voor opleiding tot novice, teneinde een heid in opleiding te verkrijgen. De afd. Leeuwarden wilde uit de burger- jongellngenvereeniging nieuwe leden recru- teeren. De afd. Nijmegen acht concreet apostolaats- werk het middel om het lidmaatschap voor de Derde Orde wat aantrekkelijk te maken, voor al voor de mannen. Deze afdeellng houdt zich bezig met verspreiding van lectjiur, d.wi. amu sementslectuur, brochures tegen het neo-mal- tbuslanisme en apologetische lectuur. De mannen zelf moeten de mannen mede brengen en de geschikte krachten aansporen de Derde Orde-vergaderingen te bezoeken de meening van de afdeellng Rotterdam. Meer naar bulten optreden en meerdere ac tiviteit acht de afdeellng Schiedam het ge schikte middel alsmede ook het houden van le zingen, een openbaar biduur. Eucharistische Zondag, ziekenbezoek enz. De afdeellng Venlo ziet meer heil in: In elke afdeellng worde door den Z E Heer Directeur een zeker aantal jongelieden die geen D. O.- verband hebben een debatingclub gevormd teneinde hieruit zoo mogelijk goed onderlegde Derde OrdeUngen te verkrijgen. De centrale leiding kan het voorstel dier af deellng ondersteunen. De afdeellng Hulssen beveelt aan afzonderlijke afdeellngen voor mannen en voor vrouwen en wilde meer bekendheid aan de Derde Orde geven. Zich meer te richten tot de intellectueele krin gen acht de afdeellng Utrecht van meer be lang door dat elk lid individueel leden werft. Daarom zou dat aanwerven moeten worden overgelaten aan het bestuur en aan den direc teur, hetwelk ook meer in den geest der Derde Orde is. Zijn de meer ontwikkelden voor de Derde Orde-idee gewonnen, dan komen de meer een- voudlgen van harte van zelf. Ook werd de aandacht gevestigd op de actie onder de studenten In de Universiteitssteden, welke dan van uit de centrale leiding zou moe ten uitgaan. De practlsche conclusies samenvattend zeide pater Piels dat elke afdeellng rekening houdend met de plaatselijke omstandigheden elk van de Ingediende voorsteUen kan toepassen, waarbij het huisbezoek een voorname factor is. Tenslotte deelde pater promotor mede dat op 19 Februari a s. in Amsterdam een nieuw St. Dominicus Oratorium zal worden uitgevoerd met medewerking van het K. R. O.-orkest. Het meisje, dat in zijn gezelschap eveneens geraakt, doch bekwam slechts verwondingen. Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest om het nummer van den auto te no- teeren. Deze kon later op den avond in een ga rage te Velsen worden opgespoord. Hij werd door de poUtie in belag genomen voor een deskundig onderzoek, De wagen was aan de voorzijde ernstig beschadigd. De bestuurder, G. G. uit Velsen. heeft zich in den loop van den nacht zelf bij de Beverwjk- sche politie gemeld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Ver moedelijk zal hem het veroorzaken van Ucha- melljk letsel door schuld worden ten laste ge legd. met October in Zondagavond omstreeks half acht uur liep op de Breestraat te Beverwijk de zestienjarige A. 8, wonende te Uitgeest, naast zijn flets in gezelschap van een meisje, toen hij door een hem achterop rijdenden auto werd gegrepen. De jongen werd met zijn fiets een heel eind meegesleurd, waarna hij ernstig gewond bleef liggen, terwijl zijn flets een eind verder totaal vernield door den auto werd losgelaten. De bestuurder bekommerde zich nergens om en reed met groote snelheid door. Het slachtoffer werd onder toezicht var den inmiddels geroepen geneesheer dr. van Ree in een nabljzljnd café binnengedragen en voorloo- Pig verbonden, waarna hU per ziekenauto naar onbelangrijke verwondingen op. Het mag zeker wel een wonder genoemd wor den, dat noch de chauffeur, noch de inzittenden ook maar eenlge verwonding opliepen. Na van den schrik bekomen te zijn, konden de inzitten den hun reis naar Amsterdam voortzetten. De auto, die zeer ernstig beschadigd was, werd voorloopig door de politie in beslag genomen. Het rijwiel werd geheel vernield. Tegen den autobestuurder is opgemaakt. Te Veldhoven is de 35-jarige slagersknecht P. B. door een goederentram uit de richting Eindhoven gegrepen. Ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand is hy opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De man, die byziende is, haci de rails wil len oversteken, doch den afstand, die hem van de naderende tram scheidde, niet juist geschat. Dr. de Vlugt, als president-commissaris van de Nederlandsche Scheepsbouw My.. zal, ver gezeld door den heer P. Goedkoop, zoon van den directeur der NBM-, een onderzoek instellen naar de mogeiykheld, om door het verkrygen van groote orders voor de Amsterdamsche wer ven, een belangryke werkverruiming voor' de havens aldaar te verkrygen. Zaterdagmiddag werd de politie te Wasse naar gewaarschuwd, dat zich op den Leidschen straatweg een dronken autobestuurder bevond. Onmlddeliyk is de motorpolitie er op uitgetrok ken en weldra zeg zy Inderdaad een tractor met een elf meter langen aanhangwagen r"- over den weg ryden. Een achtervolging plaats, waarby de benevelde chauffeur bleef ryden en in snelle vaart ging het langs Voorschoten, Oegstgeest, Rynsburg Katwyk. Met een snelheid van 80 K M. de wagen door de moeliyke bochten in plaats en op een gegeven moment kantelde de aanhanghagen, terwyi de tractor, welke los schoot, doorreed. By de brug in Katwyk echter moest de bestuurder stoppen. Hy wilde zich echter niet overgeven. Met de revolver In de hand sommeerde de Wassenaarsche politie den man uit de cabine te komen, aan welk verzoek hy niet voldeed. De agenten hebben daarop* de deur van de ca bine geforceerd en onder hevig verzet den dronken chauffeur overgebracht naar het po litiebureau te Katwyk, waar bleek, dat men te doen had met zekeren B. uit Noordwyk. Proces-verbaal is opgemaakt en de man ter ontnuchtering ingesloten. Zuid-Nyanza tot blsschop werd gewyd. Ter herdenking van deze gebeurtenis droeg de pastoor van St. Jacob, Mgr. C. C. Prinsen, proton. apost„ in de parochiekerk een pontifi cale H. Mis op met volgende assistentie: pres- byter-asslstens president A. Swèens van het Groot-8eminarie te Haaren, diaken pére Kers ten, sub-diaken père van Baer, voorts pére Do Louer, Congregatiegenooten van Mgr. Sweens, professoren Teulings en Prinsen. De plechtigheid werd op het priesterkoor by- gewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, blsschop van ’s Hertoganbosch en Mgr. F. Hen- drikx, vlcaris-generaal van het bisdom. Het zangkoor onder leiding van kapelaan Knegtel zong de Mis van Grtesbacher. Pastoor Prinsen hield een korte feestpredl- catia. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer W. A. J. Blaisee op zyn verzoek wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te Drempt, en heeft benoemd tot pastoor te Drempt den zeereerw. heer M. P. Batenburg, heeft verder benoemd tot pastoor te Dronryp den zeereerw. heer B. J. J. Bloemen, en tot pastoor te Om men den zeereerw. heer 8. de Bruin was, werd lichte le- se- n- De Dg de rd n- r-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5