lerseke en voor Slechte tijden de Oesterteelt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? gezinnen Plaats dan een „Omroeper” voor 75. DEN ONDERGANG TEGEMOET? De slipper limped Wat Stavisky kostte Leve de walvisschen Verloren welvaart KREUGER EN TOLL Groots sterfte Byna geluidlooze landing mogelyh HET K.R.O.-JUBILEUM Het itkorren" van oesters op de Schelde Tegin de „toorn" is pssa kruid psussssn. Db SjM Vliegtuig electrisch voortbewogen Nieuw vliegveld te Hyderabad Hoe men oesters teelt Ziekten en hooge pryzen hebben ons product in Engeland in discrediet gebracht WOENSDAG 23 JANUARI 1935 - i 4 i IÜ V- de ti der grootste Oesterteelt-meatachappyen, en op de beste perceelen ongeveer 60 pCt. Naast de oesterputten liggen groote hoepen schelpen: de leege oesters die men weggooit. GENéVE. 22 Jan. (Reuter). De conventie tot regeling van de walvisschenjacht, die door 1# landen is geratificeerd, treedt vandaag in wer king. Hierdoor wil men de uitroeiing der wal visschen, waarvan Jaarlijks 40.000 stuks gedood worden, voorkomen. PARIJS, 22 Jan. (Reuter). De minister van justitie heeft medegedeeld, dat de Fransche spaarders ongeveer 47 millioen francs hebben verloren bij de Stavisky-affaire. TORONTO (Ontario) 32 Jan. (Reuter). Een 46-jarige Inwoner van de stad beweert een ge lulde- en trillingsvry vliegtuig te nebben uitge vonden, dat door electricltelt wordt voortbewo gen. De kern van de uitvinding bestaat uit een ge heel nieuw type battery, dat, naar beweerd wordt, 500 uren werkt voor *n bedrag van slechts 80 dollarcents. Het vliegtuig heeft in het geheim een proef vlucht gemaakt met vier personen aan boord en maakte toen een bijna geluldlooee landing. Men wil thans een proefvlucht maken van Detroit naar Vancouver. Aan de lyst van personen, die ter gelegen heid van het jubileum van den K. R- O. in bet Nationaal Comité van aanbeveling hebben sit ting genomen, is nog toegevoegd de beer A. C. de Bruyn, voorzitter van het RJT, Werklie denverbond in Nederland. HYDERABAD. 22 jan. (Reuter). Zoo. juist is hier een nieuw vliegveld geopend, dat regelma tig zal worden bezocht door vliegtuigen van den dienst tusschen Karachi en Madras, welke dienst te Karachi aansluiting geeft op de vliegtuigen van de K. L. M en Imperial Airways. De vangst is echter in de laatste Jaren bui tengewoon tegengevallen. De schelpen die men vlecht blijken maar al te vaak by sorteering leeg te zUn. Aan den binnenkant van de schelp vindt men dan een zwarten knobbel, de doorn. Deze ziekte heeft de schelp der Zeeuwsche oes ters aangetast en richt schrikbarende verwoes tingen aan onder de kostbare schelpdieren. Op de banken bedraagt de sterfte thans WIK pet., zoo eersekerde ons de directeur van een De afzet in het binnenland is de laatste ja ren zoo hoorden we in lerseke in tegenstel ling met wat onze Amsterdamsche zegsman had verteld niet afgenomen Dit seizoen zijn er tot ultimo December L116 000 oesters ver kocht, in het vorige seizoen tot dien dag 1.042.000 stuks. Maar wel gaat de blnnenlandscbe afzet zich beperken tot de kleinere soorten, die dank zy de krachtige reclame, die er voor gemaakt wordt, en de lage pryzen nog wel gaan. Met dat al dreigt de ondergang van een tak van bedrijf. die in zyn goeden tyd ons land internationaal bekend beeft gemaakt. De regee- ring doet «Vit zy kan. De Visschery-centrale houdt de exportprijzen nog zoo veel mogeiyk op peil en de regeerlng, die den bodem van de Wester-Schelde aan de kweekers verpacht, heeft in 1933 een sterke verlaging van de pacht toe gestaan. Desondanks ziet het er naar uit alsof dit Jaar heelemaal geen pacht betaald zal kunnen worden. Wat de toekomst brengt, weet niemand in dezen tyd minder dan ooit. Maar voor de Zeeuwsche oestercultuur ziet zy er zeer som ber uit. JDe menschen die van oesters houden, hebben geen geld meer, en de menschen die geld heb ben, kennen de oesters niet meer....” Ziehier de wereldcrisis gezien van bet standpunt der oesters, een uitspraak die we onlangs vernamen van een groot Amsterdamsen vischhandelaar De oesters waren dit jaar byzonder slecht ge gaan. Op 31 December, de oesterdag by uitne mendheid, bad hy slechts 4 A 500 oesters ver kocht, tegen 12 A 1300 in vroegere jaren. En wAt voor oesters....! Dwergen, schraal en ma ger. waarvoor een garnaal in het voorbij zwem men nog zyn neus kan ophalen. Oesters, die daarby nog aanspraak maken op den naam Imperialen ook.Neen, de tyd van de Hol- landsche oesters is voorby...." Er is evenwel nog een andere omstandigheid lie de Zeeuwsche oesterteelt naar den onder gang voert. Sedert enkele jaren doet zich in de Zeeuwsche stroomen een parasiet voor: de dipper limped of watermuiltje. Het is een klein schelpdier, dat een veel grootere hoeveelheid broed produceert dan de oesters, en wel spe ciaal op de oesterbroed-perceelen. Het oester- broed wordt er onder bedolven: op de schelp van één oester zetten zich drie of vier slippers vast, die hem het voedsel, dat het zeewater bevat „voor den neus” wegkapen. En dat heeft natuurlijk wél Invloed op de kwaliteit van de oesters. De oesters blijven door deze parasieten maar klein en mager. Zoo staat het met de Zeeuwfcche oesterteelt. Voor veel moeite krijgt men maar weinig oesters. De heele Zeeuwsche productie (Bergen-op-Zoom is daarby ingesloten, dus eigenlyk de heele productie van Nederland) bedroeg in het seizoen 1930/31: f0 millioen oesters, in 1931/32 25 mil lioen, In 32/33: 21 millioen en in 33/34: 16 mil lioen. Voor dit seizoen rekent men nog maar op 10 millioen. Tot goed begrip van de rampen, die dezen bedrijfstak het laatste Jaar getroffen hebben, dienen wy eerst in enkele woorden uiteen te zetten, hoe de oesterteelt in zijn werk gaat. De volwassen oester spuwt in den zomer millioenen microscopisch kleine zaden uit, die in het wa ter biyven zweven tot ze zich vastzetten op een hard, ruw voorwerp. Om hun een dergelyke ondergrond te verschaffen, worden in het voor jaar op de oesterbanken schelpen gezaaid. Vroe ger liet men er ook dakpannen te water, en thans keert men weer tot die methode terug. Op dezen ruwen grond zet het oesterzaad zich vast en komt daar in enkele jaren tot wasdom. In den oestertyd wanneer er een R in de maand is vlsschen de visschers van lerseke en Bergen-op-Zoom de banken af met hun sleepnetten. De volwassen oesters behouden ze, de kleinere dieren worden weer uitgezet op de „benedengronden”, in dieper water, om vet te worden. Ook worden wel „zaaloesters" verkocht om elders uitgezet te worden, meest in het bui tenland, in ons land In de laatste Jaren ook by Texel. M. K. H. Prinsas Juliana maakte Dinsdag In gezelschap v langs het strand te Schevenlngen, waarbij de Prinses zich door hot ongunstige weer niet Het afschrikken En wat het allerergste is: die weinige oes ters zyn nog niet eens te verkoopen. Onze oes ter was in hoofdzaak een exportartikel. Enge land was onze grootste afnemer, daarnaast kwam België. Ook Duitschland nam veel oesters af. Thans ligt het heele gebouw van onzen oester-export in duigen. De totaal-cyfers van de laatste jaren gaven we reeds. Naar Engeland gingen In het seizoen 30/31: 19 millioen stuks, in 31/32: 12 millioen, in 32/33 9 millioen, en ook dat cyfer is dit Jaar nog veel minder. In België gaat men ook meer en meer Fransche oesters eten, en Dene marken, dat in vorige jaren altyd een belang rijke hoeveelheid zaal-oesters afnam, is dit jaar nog niet aan de markt geweest. Gaat bet met de Zeeuwsche oestercultuur dan zoo slecht? Uit Engeland zyn dezer dagen juist berichten overgewaaid dat de oester-afaet daar is toegenomen. Maar.Fransche, Por- tugeesche en zelfs Amerlkaansche oesters. De invoer van Zeeuwsche oesters is echter steeds achteruit gegaan. Ook de uitvoerstatlstieken zyn alarmeerend: In 1932 was de totaal uitvoer: 1640 K.G. voor 1.106.900, In 1933: 939 K.O. voor 939.00, in MM: IMS K_G. voor 549.000. Wat is er dan met de Zeeuwsche oester, eens een product van »*reldvermaardheid? De zaak leek ons belangrijk genoeg om eens verder te onderzoeken, en we zyn er voor naar lerseke gegaan, bet Mekka van de Zeeuwsche oester teelt. Vóór drie, vier jaren was lerseke nog een bloeiende plaats. De oesters brachten geld in het laad Je, er werd goed verdiend en het dorp bad geen werkloozen De lersekers waren bin nenvetters, bun welvaart was in het overige Nederland onbekend, omdat bet dorp moeiiyk te bereiken is en weinig aantrekkelijkheid heeft voor beaoekerw. Een enkele maal raakte er een journalist verzeild, die schreef dan een artikel In zUn krant over „Goud uit lerseke”, wat het merkwaardige gevolg bad, dat eenlge dagen la ter een aantal kunstschilders la bet vimchers- Zoolang de „doom” Intusschen de oester niet doodt, tast hij den smaak niet aan. en zoo heeft de oester uit de Zeeuwsche stroomen nog steeds een uitstekenden smaak, ondanks het slechte uiteriyk van de schelp. ziekte is vanzelf gekomen en men hoopt dat ze vanzelf vt^er zal weggaan. Intusschen heeft de regeerlng aan de Zeeuwsche kweekers toe gestaan, zaal-oesters uit Frankryk te importee- ren, om daarvan tenminste gezond broed te krijgen. Maar de Fransche oester is wel groot, doch lang niet zoo smakelyk als de oorspron- keiyke Zeeuwsche oester. De kleine kweekers verzetten zich bovendien tegen de vergunning, omdat zy vreezen dat zy dat niet betalen kun nen en met hun kleine, Hollandsche oesters biyven zitten. dorpje een inval deden om de Ingezetenen tot aankoop van hun artistieke producten te bren gen. Iets waarmee ze by de ronde Zeeuwen, eenvoudige menschen by al hun welvaart, ove rigens niet veel succes hadden. Nu is het ty gekeerd. lerseke is dood-arm. Het heeft een groot aantal werkloozen, die door de straten slenteren en bovendien honderdtWln- tlg man by de werkverschaffing. De kantoren van de oesterhandelaren liggen verlaten tegen den dijk en om de oesterputten heerscht weinig leven. Waarom gaat het juist met de Hollandsche oesterteelt zoo slecht? De eerste oorzaak is wel de groote sterfte onder de oesters, veroorzaakt door een ziekte in de schelp: de „.doorn”, die den bl^logischen naam draagt „Polydora”. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft haar leden een communiqué doen toekomen, waarin wordt uiteen gezet, dat de houders van winstdeelende obligatlën Kreuger Toll A.B. niets te verwachten hebben uit den boedel, aan gezien volgens de emissievoorwaarden deze obli gatlën slechts recht op uitkeering hebben nadat andere schulden volledig zyn betaald. In het proces van een aantal houders, die op grond van bedrog vergoeding van geleden schade eischen. is door het Hooge Gerechtshof nog geen uitspraak gedaan. Voor 31 Januari 1935 moeten op grond van de Zweedsche wet gerechteiyke acties worden aan gevangen. Teneinde de rechten van de houders dezer obligatlën te beschermen heeft het bestuur van de V d.d. E. in overleg met het Comité Interna tional besloten om namens de houders een to tale schadevergoedlngsvordertng ffi te dienen. In verband hiermede is het gewenscht, dat aan bet bestuur zoo spoedig mogelyk en althans uiteriyk Dinsdag 29 Januari opgave wordt gedaan van naam en voornaam van houders van wlnstdee- lende obligaties, onder vermelding van het nomi naal bedrag van hun bezit aan deze obligaties en met opgave der nummers der stukken. Het i» noodzakeiyk, dat de houders een volmacht ge ven aan het bestuur van de V. v. d. E. om de vordering voor hen in te dienen. FOTOREPORTAGE De Nederlandsche schaatsenrijders M In training te Davos voor de lm tematlonale schaatswedstrijden *2 Vrijdagavond zal to Rotterdam do huldiging plaats vindon van Buziou. tor gologonhoid van zijn voortig*jarig toonooL jubiloum. Eon fantasiofoto van don pupulairon komiok on zijn toonoolmaskor, dat hij iodoron avond draagt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14