Overval met berooving te Deurne Ll vallenwet Wijziging onge- Actie tegen tol heffing DE OFFICIER VRAAGT VRIJSPRAAK ¥- WOENSDAG 23 JANUARI 1935 Gezamenlijk optreden? „Redt Volendam** Leiding P.T.T.-bedrijf De ziektewetpremie Oneerlijk postbeambte Burgemeeeter» byeen Wijziging Boterwet MAKELAAR VERMOORD Dioc. Katholiekendag OUDE MAN VERDRONKEN Wie is de gelukkige? SIMON MARIS OVERLEDEN WERKLOOZENKASSEN Zware straffen geëischt Omslagstelsel Ma- n Eén van de verdachten op vrije voeten Brugtollen onbillijk en overbodig Subsidie bouwvakarbeiders- bonden E enige getuigen uit O»a wielen zich niet» te herinneren De extrareaerve eind» 1926 van 11 tot 3 millioen ingeteerd Duittcher wegen» moord in Rot terdam te Aken veroordeeld Wegen» dief»tal uit expre»»e- brieven drie jaar geëiacht NIEUWE SALARISREGELING Z VAN DE K.P.M. BURGERLIJKE LANDS DIENAREN IN NED.-INDIË Proteatvergadering tegen de uit voering van de Zuiderzee- ateunwet INBREKER EN ZIJN HELPER STAAN TERECHT Het slachtoffer vertelt Aanvulling ter voorkoming van bedrog ,fiy aanneming van het wetsont werp zal de Betuwe in ongun stige positie blijven” De dienst op het platteland De meening van den A.N.W.B. Minieterieele goedkeuring van verlaging binnenkort verwacht Tweeden Pinketerdag van dit jaar te Tilburg georganieeerd 4 nar. De president merkte dat getuige «P. een de verliezen. 1 -vwuvnv uiviavt up, ucav getuige cxzxi beetje versleten is en dat zijn memorie niet zoo l vervanging extra-reserve van van ruim node zal verder extra- tot 3 V. d. Putten wist zich op de rechtszitting Biets meer te herinneren van een verklaring by den rechter-commlssaris. Op allerlei manieren Poogden de rechters het geheugen van deaen Setulge op te frisschen, maar de Rut bleef zwij gen. van Katholiekendagen in van een Advies voor het Bisdom Maandag zijn te Berlijn onder handeling en begonnen tueschen Duitschland en Frankrijk betref jende de handelsbetrekkingen in het Saargebied in verband met tolgrenzen, welke op I Maart as verlegd worden De rechtbank te Aken heeft een Duitscher, die in den nacht van 13 April 1932 den make laar D. uit Rotterdam vermoord had, tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thans is een regeling getroffen voor de voor genomen en reeds aangekondigde verlaging van de ziektewetpremie voor de Raden van Arbeid. De minlsterieele goedkeuring van deze regeling kan, volgens „Het Volk", binnenkort worden tegemoetgezien. De verlaging zal worden bere kend met ingang van 1 Januari jJ. wordt be- toegekende Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan een assistent eerste klasse der posterijen. Verdachte heeft uit expresse-brieven. welke hy moest sorteeren, eenlge malen geld weggenomen tot een totaal van nog geen 60 Verd. bekende. Van het hem door den dlrecteur-generaal ge geven ontslag Is hij In beroep gegaan. HIJ ver klaarde veel berouw te hebben. De subst.-offlcier van justitie, mr. Blok, eisch- te een gevangenisstraf van drie jaren. De nieuwe brug zal dus het economische isolement nog gaan versterken. Dit is al te absurd. het att» Te Zaandam is Dinsdag uit de Achterzaan het Hjk opgehaald van den tachtigjarigen 8. Ber gers, die sedert een maand werd vermist. Bergers was in Zaandam een bekend figuur, omdat hij omtrent Kerstmis gewoon was met een ster langs de hulzen te gaan en daarbij Kerstliederen te zingen. De prijs van f 10.000 in de vijfde klasse der Staatsloterij is heden op nummer 9738 gevallen. Nadat burgemeester Kolfschoten gewezen had op de onbillijke achterstelling van Volendam inzake het Nljverhelds-onderwljs, kwamen ver schillende personen hun klachten uitbrengen Dinsdagmiddag Is te Amsterdam in den leef tijd van 61 Jaar te zijnen huize overleden de bekende kunstschilder S. Maris Wzn. De teraardebestelling zal Vrijdag as. plaats vinden. op iade pen it ia ma den enst igen van iche iben De eerste spreker was steeds op de Dotter ge weest. HD was op de fabriek gekomen voor 11.per week en toen op straat gezet Zonder steun. Een tweede kreeg 13 steun. Zijn twee kin deren hadden samen f 50.verdiend en dit werd wekelijks In mindering gebracht.... Zoo waren er velen, tot 19 ret rai ned eeft oen, van AB. ian- ►bli- idat i de isn- ezer van ■na- to- in bet rlUk van Ise- «nl- i en t gr ós on- de ts3|ük aan het woord, waren met een I I millioen, volgde een pe- onafgebroken stygeyda Als eerste getuige werd de 75-jartge Geven gehoord. De president, mr. Coenegracht. ondervroeg getuige Geven naar de verschillende bijzonder heden, die zich In den nacht van 3 op 4 Juli in zijn woning hebben voorgedaan. De oude Geven vertelde, dat hy In den avond van 3 Juli om half elf naar bed was gegaan, met onder zijn hoofdkussen een doekje met 40 gulden erin. Naast zijn bed brandde op een tafeltje een klein petroleumlampje. Omstreeks middernacht werd Geven wakker, toen er twee mannen voor zijn bed stonden. De eene wilde hem binden. Geven begon om hulp te roepen, waarop de kleinste van de twee mannen den elleboog op zijn keel zette. De langste van de twee bond Geven aan han den. armen en voeten vast. De belde kerels zijn daarna in den kelder en in het voorhuis den boel gaan Inspecteeren. Na een half uur kwamen zij terug en vroegen aan Geven, waar hy zijn geld had. Geven zag in, dat hij er nog slechter aan toe zou zijn, wanneer hij niets gaf en verwees de indringers naar het zakje geld, dat onder zjjn hoofdkus sen lag. Een der kerels vroeg, waar hij zijn steenen geldkistje verborgen had. waarop Ge ven had geantwoord, dat hij geen steenen geld kistje had. Op een vraag van den president of Geven misschien den grootsten kerel wel sens in het gezicht had kunnen kijken, vertelde Geven, dat hjj tijdens het binden by het schijnsel van een zaklantaarn, het gezicht van den langsten der mannen had gezien. Na het gesprek over het steenen de beide indringers verdwenen. na< BU het ter pene gaan van dit nummer was het resultaat dezer besprekingen niet bekend, doch verwacht werd, dat deae burgemeesters in de Over-Betuwe contact zullen zoeken met de gemeentebesturen van Arnhem en Nijmegen en met het provinciaal bestuur van Gelderland om tot een gezamenlijke actie tegen het wetsont werp te geraken. «.Edelachtbare hoeren rechters, aan gezien deze dagvaarding gebouwd Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet 1921. - „Eigenlijk zyn wij hier in de Betuwe", al dus de heer De Leeuw, „reeds eeuwen in een ongunstige positie. De rivlerovergangen hebben ons rijke land gedrongen in een isolement. Nu wy den dag zagen naderen, dat dit Isolement zou worden opgeheven, dat de toegang tot Arnhem en Nijmegen vrij sou komen, komt dit wetsontwerp al de verwachtingen in duigen slaan”. Aan het Voorlocplg Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel ling van de begroeting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1935 wordt het volgende ontleend: te voegen bepaling Is zoo gekozen, dat zij in het algemeen zal kunnen gelden voor alle lan den. welke een elsch, als hierboven bedoeld, in hun wetgeving mochten opnemen. Het ligt In de bedoeling, dat de aanwijzing van landen, welke de aanwezigheid van een verklikstof in de margarine eischen. slechts zal geschieden, voor zoo ver deze landen vo<-r den invoer van onze zuivelproducten van eenlge beteekenls zijn. Het nut van het middel ter voorkoming van bedrog -in den boter handel, door de voorgestelde wetswijziging gebracht, Is gelukkig te verkrijgen, zonder dat dit voor de margarlne-tndustrle eenig bezwaar van uetee- kenis behoeft mede te brengen. Het toezicht op de uitvoering van den maatregel vereischt geen nieuwe organen of uitbreiding van bestaande. Voor deze zaak bestond een buitengewoon groots publieke belangstelling. Aangezien aan beide verdachten hetzelfde ten laste gelegd was, nj. het binnendringen in de woning van den 75-Jarlgen H. Geven te Deume-Zellberg, het binden van den ouden man en het medenemen van ongeveer f 40, werden de belde zaken samengevoegd. en verklaringen, die een ik Voor alle Raden van Arbeid zal de premie op twee procent gebracht worden. Uitgezonderd worden echter een dertigtal vakken, die een meer dan normaal risico opleveren. Voor deze vakken is de premie op drie procent gesteld. het Bisdom een Katholiekendag worden gehouden, zuiver meer zal werken. De volgende getuige is Th. van der Voort, reserve naar raming millioen is ingeteerd. Bovendien lijdt de Betuwe in sterke mate on der de nadeelen van elke tolheffing, omdat zy aan twee zijden door groote bruggen met het overige Nederland is verbonden. De heer De Leeuw hoopt, dat het tot een krachtige actie tegen het ontwerp aal komen. Dinsdagmiddag heeft de Roermondsche Rechtbank de strafzaak behandeld van C. en de B., de beide verdachten van den roofoverval te Deurne, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juli 1934. De economische positie van de Betuwe is door de groote rivieren die het als een eiland om singelen een zeer eigenaardige. Men vergete niet dat op elke zaak, die in de Betuwe wordt ingevoerd, practlsch invoerrecht wordt geheven. Het omgekeerde is nog erger. Elke zaak die wtf Invoeren, wordt met een uitvoerrecht belast. Vooral in het dorp Lent dat tot de gemeente Eist behoort, is deae omstandigheid een groote last. Er wonen daar zeer vele fruit- en bloemen- kweekers die hun producten in Nijmegen op de veiling brengen. Deze menschen betaalden tot nu toe voor het overzetten van paard en wagen twintig cent. BIJ de voorgestelde bruggelden tarieven zullen deze bedragen nota bene worden verdubbeld I was op de verklaringen, die de ge hoorde getuigen voor den rechter commissaris hebben afgelegd, nu blijkt, dat deze zoo stevig leken als beton, als kaartenhuis ineenstorten, moeten adviseeren van een getuigen-verhoor af te zien en voor de beide verdachten vrijspraak moe ten vragen.” Aan de memorie van toelichting wordt ont leend. dat Ingevolge het bepaalde bij art 40, «s- den 1 en 2, der Ongevallenwet 1931 de dekking van de renten en overige schadeloosstellingen en van de administratiekosten, voorzoover de mid delen daarvoor worden opgebracht volgens den maatstaf van een tarief en van het over oe betalingsperiode uitbetaald loon, berekend wordt naar het premiestelsel. Dit laatste beteekent, dat een raming geschiedt van de over een zekere periode te verwachten verzekeringslasten welke lasten kunnen worden gedekt door een vist te stellen percentage van het loonbedrag, dat we derom naar raming in die tijdsperiode door de werkgevers, van wier ondernemingen de RUks- verzekerlngsbank het risico der verzekering draagt, zal worden uitbetaald. De aan het premiestelsel inhaerente afwij kingen tusschen raming en werkelijkheid behoe ven geen overwegend bezwaar op te leveren, in- dien zij zich bewegen binnen enge grenzen en analyse van de verzekeringsuitkomsten in staat stelt de oorzaken der afwijking te verklaren. Maar als raming en werkelijkheid aanmerkelijk verschillen, mede door den grllllgen loep van het verzekeringsrlslco, is vaststelling moeilijk van een premietarief, dat voor het ongevallen- fonds niet leidt, hetzij tot belangrijke over schotten. hetzij tot belangrijke tekorten- Dit bezwaar wordt ondervonden met betrek king tot het premietarief voor de bU de on gevallenwet geregelde verplichte verzekering. Hierna worden de beide verdachten naar roven gebracht. Het blijkt dat de B. nog geen vijf centimeter grooter is dan C. Op een vraag van den president, wie of Geven herkent van de beide verdachten, wtjst Geven verdachte de B. aan. Bij het verhoor van de polltie had Geven evenwel C. herkend en gezegd dat hy de grootste van de twee indringers was. datje waren it ze Geven nog hadden aangeraden, om niet 4e schreeu wen. aangezien ze anders zjjn huis in brand zouden steken. In de stukken staat vermeld, dat Geven de beide indringers via het raam in zijn kamer naar buiten heeft zien gaan. Op de zitting bleek evenwel, dat Geven ze niet naar buiten heeft zien gaan, maar dat dat meer een con clusie van hem zelf geweest was. Hedenmorgen hadden wy een onderhoud met den heer W. Tb. de Leeuw, burgemeester van Eist, over het wetsontwerp tot tolheffing op de groote rivieren. Zeer onsympathiek staat de burgemeester tegenover dit wetsontwerp. Volgens verd. de B. heeft de Rut zoon ver klaring -*>U den rechter-commlssaris afgelegd, om btj oe heeren een wit voetje te krijgen, aange zien hem nog een veroordeellng te wachten stond voor een roofoverval. Nu de Rut hier twee Jaar gevangenisstraf voor heeft gekregen „hoeft hij niet meer te liegen". Van het verhoor van dezen get. werd verder af gezien. Hierna werd J. v. d. Venne, straatmaker te Ozz, gehoord. Deze get. had aan den rechter commissaris verteld, dat C. hem destijds had Bevraagd om ’n krakte mee te gaan plegen in Deurne. Eveneens heeft deze get. dit aan anderen ver der verteld. Er zijn menschen, die dit zouden kunnen getuigen. Maar ook deze getuige kon zich van dit alles Biets meer herinneren. Het eenlgste wat hij ■eggen kon, was, dat hij een vriend van verd. C. was. Op dit oogenblik nam de officier van JuMltle, *r- Mieter, het woord. arbeider te Deurne. Get. heeft in den nacht van 4 Juli omstreeks twee uur twee wielrijders over de markt te Beume zien rijden. ZIJ kwa men van de richting Zeilberg en gingen in de richting Oss. Voor den rechter-commlssaris had deze get. verklaard, dat de eene wielrijder hem op was gevallen door een alpino-petje, dat hjj droeg. Hiernaar ondervraagd, deelde de get. mede, dat hij dit zich niet meer kon herinneren Dit was een belangrijk punt geweest, aan gezien meer dere personen den wielrenner met een alpino pet Je gezien hadden. Hierna werd H. A.'v. d. Putten, uit Oss, by- genaamd „de Rut”, gehoord. Voor den rechter-commlssaris had deze get. verklaard, dat de B. aan hem op 4 Juli verteld had. dat hy ’s nachts met „den Ceel” een krakie had gepleegd in Deurne. (Dit is dezelfde getuige, die in de moordzaak de B. voor de Bossche rechtbank verklaarde, dat P de B.'hem verteld had, dat hy, de B„ «yn neef Gerrit had vermoord). BATAVIA. 23 Jan. (Aneta). De directie van de Kon. Paketvaart Mij deelde heden aan het personeel bijzonderheden mede omtrent de nieuwe gage- en salarisregeling voor varend personeel en walpersoneel, welke I April M. zal worden Ingevoerd. De korting op de bruto-inkomsten zal wor den opgevoerd tot 30 pet. waar tegenover ech ter staat dat de loonbelasting niet verhaald zal worden op het personeel, waardoor de inkom stenvermindering slechts gering is. Als nieuwe vaarpremle wordt een extra-pre- mle Ingesteld, opdat de neven-Inkomsten regel matiger over alle functionarissen zullen zyn verdeeld. Voor het walpersoneel is de nieuwe salaris regeling eveneens gebaseerd op 80 pct. van de vroegere bruto-inkomsten, zonder korting voor loonbelasting, terwijl een systematische rang- verdeellng In het leven is geroepen met maxima voor lederen rang. De wenscheiykheld tot wijziging van de re glementen voor het spaarpensloenfonds zal nader in beschouwing worden genomen, doch voorloopig worden de stortingen voor het spaarfonds en de pensioenen niet aangetast. o Van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland ontvingen wy een uitvoerig schrijven over het dezer dagen ingediende Wetsontwerp betreffende de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren, waaraan het volgende is ontleend ,J3at alle bruggen in 1941 gereed zullen zyn, is ontegenzegiyk een groot nationaal belang Het verkeer zal er ten zeerste mee gebaat zyn, dat al die hlnderiyke obstakels verdwijnen. Maar het biykt principieel onjuist, dat een extra heffing gevraagd wordt, omdat men by een brug toevallig een water moet kruisen ter wijl het gebruik van wegen vrij is, hoe kostbaar de aanleg daarvan ook zyn moge in verban»! met terrelnmoeliykheden. Er zyn wegen In ons land, die etteiyke tientallen millloenen kosten. Men zal er toch niet aan denken daar tol te gaan heffen. Van meer belang 'dan deze prlnclpleele theo- retalsche kwestie is de by uitstek practische vraag, of in de voorgestelde regeling, waarby het wegverkeer In twintig jaren tyds dertig milioen aantallen zal moeten betalen, alles is gedaan wat rrtogeiyk is om dit verkeer, d.w.z. het bedrijfsleven, in deze tyden niet alleen geen meerdere lasten op te leggen, maar het ook te ontlasten, waar én in zoover zulks maar «enigs zins mogelyk is. Er worden trouwens wel degeiyk ook nieuwe lasten opgelegd. Voor wat de nieuw te bouwen bruggen betreft, zal b.v. te Doesburg het tolgeld hooger zyn dan het bestaande bruggeld; voor Deventer wordt tolheffing voorgesteld, terwijl het gebruik van de bestaande schipbrug geheel vri! is. Erger is het nog by de reeds voltooide, deels zelfs al Jaren geleden gebouwde bruggen, waar het verkeer geen enkel voordeel zal genieten tegenover de by dit wetsontwerp opgelegde nieuwe lasten. Lasten, welke bovendien dikwijls zeer onevenredig drukken, omdat enkelen door toevallige omstandigheden verplicht zyn een dquk gebruik van zoo n brug te maken. Op ge heel willekeurige wyze (waarom b.v. een tol op de brug by Grave en niet op de brug over het Merwedekanaal), wordt hier Ingegrepen in de economische belangen van een bepaalde streek. De lyst van deze uitzonderingen is opgesteld in overleg met de Federatie van Bedrilfsvereeni- gingen, die ook overigens In de voorbereiding van deze premleverlaglng steeds Is gekend. Of de premie van de Ongevallenverzekering met Ingang van 1 Juli wordt verhoogd, is nog onzeker. Aanvankeiyk is gedacht aan een ver- hooging van tien procent. Nadere besprekingen hebben echter tot dusverre de noodzakciykheid van deze verhooglng niet aangetoond en de miiflster van Sociale Zaken heeft oernalve op dit punt nog geen beslissing genomen Op vragen van den communist Schalker heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord dat voor 1935 een gelyk bedrag beschikbaar is ge steld wegens subsidie voor werklooeenkasaen als In 1934 werd uitgekeerd. Voor 1935 worden echter aan de onderschei dene werklooBenkassen bepaalde subsidiepercen tages gegarandeerd, in tegenstelling met het geen in 1934 geschiedde, toen die kassen geen hoogere subsidies ontvingen dan noodzakeiyk moest worden geacht, doch in geen geval hoo ger dan tot bepaalde maxima Dit moet ten gevolge hebben, dat de maxima, welke voor 1984 golden, iets verlaagd worden, omdat, wanneer dezelfde percentages als flxa zouden zyn ge geven. een helangryk grooter bedrag in totaal had moeten worden beschikbaar gesteld. Het stellen van den elsch, dat zy. die gedu rende drie jaren achtereen de maximum ult- keerlng genoten hebben (niet te verwarren met dubbel-ultgetrokkenen) 36 dagen moeten heb ben gewerkt in het bouwbedrijf om weder recht op ultkeerlng te kunnen krijgen, is in de hui dige omstandigheden een zeker niet onredeiyke elsch. al zal het gevolg daarvan zyn. dat een aantal personen, die niet of nauweiyks meer gerekend kunnen worden tot het bouwbedrijf te behooren. van ultkeerlng uit de werklooasn- kassen der bouwvak arbeidersbonden verstoken zullen zyn. De regeering heeft aan de kasbesturen niet als elsch gesteld het terugbrengen van het aan tal ultkeerlngsdagen (over het eerste* halfJaar van 1935) van 25 tot 11. Integendeel heeft één van de kasbesturen self dezen^aatregel voorgesteld en noode heeft de regeering daarin, althans voorloopig. berust. Intusschen wenscht dit kasbestuur, voor den aanvang van het tweede halfjaar van 1935, den ftnancieelen toestand der werklooeenkas nader onder de oogen te zien, opdat kan worden na gegaan. of de totale ultkeeringsduur van 50 dagen voor 1935 al dan niet onverkort kan wor den gehandhaafd. De regeering is niet bereid het subsidie voor de werklooaenkaseen der bouwvakarbeidereban- den hooger dan IMpOt te stellen. Wanneer geen werkverruiming komt gaat Volendam met zyn aangroeiende bevolking ten onder. Het standpunt der regeering slaat alle moreele en financieele macht ter neer en het is niet onmogeiyk dat een gemeenschap versplinterd wordt. Dit mogen wy niet zoo laten gaan. De ver arming der bevolking en de liquidatie der vloot stemt de menschen tot bitterheid. De yeheele bevolking wordt gedreven naar het pauperisme We gaan langzaam doch zeker den ondergang tegemoet. Het is in het belang van de betrokken werk gevers, van het Ongevallenfonds en van den Staat wenscheiyk, het premie-stelsel te doen vervangen door het stelsel, dat eenerzyds de werkgevers vrywaart tegen een hoogere ver- zekeringsbydrage dan noodig Is en anderzyds het ongevallenfonds behoedt voor tekorten op de verzekering der voor zyn risico verzekerde ar beiders. Dit kan worden bereikt door het omslagstel sel met kapitaaldekking, waarby de hoogte die door de werkgevers over een boekjaar op te brengen verzekeringsbydragen paald door de kapltaalwaarde der schadeloosstellingen. Ingediend is een wetsontwerp wijziging van artikel 3 der boterwet. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat by artikel 3 der Fransche wet van 29 Juni 1934 de invoer van zuivelproducten is verboden uit landen, waar de margarluefabri- cage niet is onderworpen aan de permanente contröle van een inspectiedienst en waar met is voorgeschreven, dat aan de margarine een verklikstof moet zyn toegevoegd, waardoor zy gemakkelyk in mengsels is te herkennen, zelfs by zeer kleine hoeveelheden. Het is tot behoud van de exportmogeiykhelo onzer zuivelproducten onvertnydeiyk geworden, ons aan te kunnen passen aan elders geldende regelingen tot voorkoming van bedrog In den boterhandel. De redactie van de aan artikel 3 dier wet toe In het St. Josephgebouw te Volendam hield Dinsdagavond de R. K. Kiesvereenigli.g „Kies recht is Kiesplicht” een drukbezochte protest- vergadering tegen de uitvoering der Zulderzee- steunwet. Voorzitter Deen sprak het openingswoord: Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan G. C. 8 broodbezorger, wegens Inbraak by een bewoner van de Hilversumsche straat, op 11 October J.L. toen de bewoner niet thuis was S. had verschillende gouden voorwerpen gesto len. Tevens heeft hy iqgebroken in de Vail- lantlaan. waar geld gestolen is uit een theebus en een suikerpot. Als broodbezorger wist 8. wan neer de menschen. die brood van hem namen, niet thuis waren. Van die wetenschap maakte hy gebruik om in te breken Verdachte bekende. Hy Is al eens veroordeeld. De officier, mr. Blok, eischte wegens medeplich tigheid aan diefstal twee Jaar, er op wyzende, dat de verdachte feitelyk niet zelf inbrak, maar de gegevens doorgaf aan de B.. die het geval klaarspeelde. J. J. de B., chauffeur te 's-Gravenhage. was de hoofddader by de bovenvermelde Inbraken. Deze verdachte ontkende. De officier achtte evenwel voldoende bewys- materiaal voorhanden en eischte drie Jaar voor de beide inbraken. De verdediger pleitte vryspraak en vroeg on- mlddeliyke In vrijheidstelling, hetgeen de recht bank afwees. Uitspraken over veertien dagen. Hedenmiddag te drie uur vergaderden in bet gemeentehuis van Bernmel de burgemeesters van Valburg. Heteren. Eist. Hulsaen. Gendt. Bemmei en Pannerden waarby ook de tolheffing ter sprake kwam. De man was des avonds met den makelaar naar IJselmonde gewandeld. Onderweg kregen zy twist, die zoo hoog liep, dat hy D. van het leven beroofde, waarna hy het lyk langs een sloot wierp, om te doen voorkomen, alsof een ongeluk was gebeurd. Toen by het Ingestelde onderzoek verdenking rees, was de Duitscher reeds naar Duitschland uFtgew^ken. Hy werd daar gearresteerd, en een Rot terdamsche rechercheur onoervroeg hem. waarna hy bekende. Erger ook is het met de bruggen van Nymegen en Arnhem, waarvoor principieel overeenstem ming was verkregen met het Provinciaal Be stuur en met de belde Gemeentebesturen voor het betalen van een belangrijke bijdrage in de kosten der bruggen; waar Nymegen bereid was bovendien zyn zeer waardevol veerrecht (IS ton netto winst per jaar) prijs te geven op de stilzwijgende, maar natuuriyk vanzelfspreken de voorwaarde, dat het verkeer over de brug dan ook vry zou zyn en waar, wat Arnhem betreft de brug en dus de tol, na de onder handen stadsuitbreiding midden In de stad zal komen te liggen.” Na uitvoerige berekeningen aan de hand om. van de cyfers van het verksersfoods komt men tot de conclusie, dat er verschillende mogeiyk- heden bestaan om het verkeer thans en in de toekomst op belangrijke wyze tegemoet te ko men door een Juiste en veel blliyker verdeellng van de koeten te bouwen bruggen over allen, die er van profiteered Het komt de AlN.WB. voor, dat de onvertnydelykheid van brugtollen in het algemeen en van de thans voorgestelde in het byaonder in het onderhavige vetsontwerp door de regeering geenszins is aangetoond. Hlerby dient een algemeene reserve vooreerst als nlvelleeringsfonds. Daaronder is te verstaan een fonds, dat in Jaren met lage omslagen wordt gedoteerd uit de alsdan te heffen bydragen om in jaren, waarin hooge of stygende bydragen zouden moeten worden geheven, middelen te verschaf fen ter verlaging van de bydrage. Voorts dient de algemeene reserve als seker- heidsfonds, n.l. als fonds, met behulp waar van de dekklngskapitalen kunnen worden ver hoogd. indien een of meer van de grondslagen versterking elscht of eischen en tenslotte als beleggingsre serve. Overigens vindt de omslag plaats door het heffen van twee halfjaariyksche postnumeran- do te betalen voorschotspremiën en een slotby drage. De voorschotpremiën worden op de zelfde wyze berekend als de premiën onder de bestaande regeling. Eet tarief ervan wordt door Mlnisterteele beschikking vastgesteld. Do alotbydrage. die negatief kan zyn (res titutie). vult de over een boekjaar verschuldig de voorschotpremiën met een voor alle onderne mingen gelyk percentage aan tot het aandeel in den omslag van de betrokken ondernemin gen. De omslag dekt per 31 Dec. van elk boek jaar de waarde der over het boekjaar verschul digd Voorschotpremlën en het saldo van de den grondslag van loon- en gevarencyfer De schotpremle. In de richting van het otnslag- balans na de vaststelling van het bedrag van de algemeene reserve. De omslag geschiedt op totale oydrage is dus evenredig aan d' voor- stelsel is mede betrokken de vrijwillige verse- kering, bedoeld by art. 67 der Ongevallenwet. De heer d. Bilt, lid der Tweede Kamer zeide de grieven wel in groote lynen te kennen. Doch verandering heeft het best gezinde Ka merlid niet in zyn macht. Spr. zal zyn best doen, om daarheen te streven dat de uitvoering zoo soepel mogelyk geschiedt. Spreker raadde tenslotte aan om een onderhoud met de k uner- club aan te vragen. Kapelaan v. d. Boogerd vroeg nog of het niet mogelyk zou zyn. dat voor een zoo groot gods dienstig belang de leider der fractie seo woord sprak in de Kamer over „Redt Volendam". Willen we de plaats Katholiek houden dan moet hier een daad gesteld worden. De voorzitter sloot daarna op gebruikelijke wyze de byeenkomst. Vele leden brachten hulde aan den dlrecteur- generaal van het Staatsbedryf der P.TT. daar het hem was gelukt, ook In het afgeloopen Jaar, trots de uiterst moeiiyke omstandigheden, gunstige bedryfsresultaten te bereiken. Voorts uitten zy hun waardeering voor den goeden geest welke, naar uit welingelichte bron ver luidt, onder de leden van genoemd bedrijf heerscht, en voor de vlotheid en hulpvaardig heid, by daaronder ressorteerende diensten steeds betracht. Sommige andere leden, hoezeer ook erken nende de bekwaamheid en de werkkracht van de bedryfsleiding. waren toch van meening, dat de financieele resultaten niet moeten wor den overschat, gelyk hd. de leden, hlervoren aan het woord, De leden, laai van oordeel, dat de”dlenst ten plattelande. zeer veel te wenschen overlaat. Een hunner be toogde dat, In vergeiyklng met de bevolking van de steden, die van de dorpen zeer ten achter was gesteld, hetgeen toch In strijd moet worden geacht met het doel van het hier be sproken Staatsbedrijf, hetwelk aan allen In dezelfde mate ten goede behoort te komen. Verscheidene andere leden wederspraken dit betoog. Sommige leden vestigden de aandacht op den zeer zwaren dienst van het personeel, werkzaam by de hulppostkantoren In de groote steden. Gaarne zou men nadere inlichtingen ontvan gen aangaande de verdeellng van de extra- opbrengst van de gelukstelegrammen. Verscheidene leden verklaarden zich niet te kunnen vereenigen met ’s Ministers voornemen, op 1 Januari 1937 over te gaan tot naasting van oe gëmeenteiyka telefoonnetten in de drie grootste steden. De verdedigers, mr. Nederveen voor C. en Tripels voor de B„ sloten zich hlerby aan. Mr. Nederveen vroeg voor zyn cliënt de middeliyke invryheidstelllng, waartegen rechtbank geen beswaar had. O. werd evenwel niet in vryheid gesteld, aan gezien het OM nog een bevel tot Inhechtenis neming tegen hem had, In verband met een vonnis, door een andere rechtbank tegen hem uitgesproken. Het wetsontwerp nu strekt tot van het thans geldende premiestelsel door zoo danig omslagselsel. Voorgesteld wordt een nieu we lezing van art. 40 der Ongevallenwet. Op initiatief van de Commissie tegen de Zedenverwildering in Brabant zal in het Bisdom 's-Bosch een Dioc. Katholiekendag worden ge houden op Tweeden Pinksterdag. 10 Juni as., te Tilburg. Z. H. Exc. de Bisschop van Den Bosch heeft goedgevonden, dat de voorbereiding en regeling in handen komt van de voomoemde Comm'ssie in overleg met en onder goedkeuring en ander van de Commissie de Dioc. 's-Bosch. Op denzelfden dag zal cok in Breda gewijd aan hetzelfde onderwerp. In Den Haag is gisteren een vergadering ge houden van den Bond van gepensionneerde bur gerlijke landsdienaren en locale ambtenaren in Ned.-Indië. In deze vergadering heeft de heer D. v. d. Zee, oud-gemeente-aecretarls van Batavia, een inleiding gehouden over de beteekenls van het begrip pensioen. Spr. achtte het noodig om een eenheidsfront van gepensionneerde ambtenaren te vormen tegen de verdere aantasting van de pensioenen, waarvoor door de Kortlngawet 1933 een deur op een kier is gezet. Hierna volgde gedachtenwiaeeling. Nadat vele jaren belangrijke over schotten waren verkregen, zoodat de balans per 31 December 1926 sloot Aangezien get. Geven hier zyn verklaringen anders aflegt dan tydens de vroegere verhoo- ren, werd hy door den president en mr. Jur gens nog eens nauwkeurig ondervraagd over de kwestie, wie van de beide verdachten nu Precies de man met het doekje was. waardoor thans

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15