ONS BLAD Hirota’s verklaringen trekken GeneraM^Zkktndnaar Het de aandacht iir 1111111 nieuws van heden Kabinet te Sofia afgetreden Mgr. Schioppa Na het plebisciet Het bloedbad in Somaliland De mijnramp in Joego-Slavië DE BAROMETER BETERE BETREKKINGEN MET CHINA? JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Oproerige actie in België Geen toeristen-Belga Angriff-Arbeidsfront De mijnramp in België >a Twaalf dood en pa In San Francisco is voor een kwart millioen opium, dat in beslag wat genomen, verbrand z jen len dja De regeering treft maatregelen Vier dooden bij ongeluk in België Oosterspoorweg ein delijk verkocht Van stembiljet tot pakpapier DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nog 7 graden vorst te Rome SN M. Verdeeld over drie cursussen, die op echoot worden gegeven Twee arbeiders gearres teerd te München WOENSDAG 23 JANUARI 193S ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANp No. 92 Roode gemeentebesturen weigeren besluiten der regeering uit te voeren f f2.- f 2.85 Militaire vooropleiding in Italië m an- lex, uit en too ien, hen nen ten gd- ist ea n- ln ren, oen ne telt ens ibr. eer mx: aid erd x»r of le ien ren t et tn n J1 Regeering wil den schyn vermyden van devaluatie-politiek De nieuwe regeering zal waar schijnlijk grootendeels uit militairen bestaan 97 menschen zijn door de krijgs zuchtige Assaimaras om het leven gebracht niet enthousiast genoeg waren over de Saarzege Uit het Saargebied zyn een 2500- tal personen naar Frankryk geëmigreerd De nieuwe regeering gevormd De mijn-explosie te Pottville VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japan zou voornemens zyn de ver sterkingen aan de grenzen te verminderen W «-Ms ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 G p. regel; idem op pag. één 55 Gp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Omdat ze Bij informatie Dinsdagavond laat werd ons medegedeeld, dat in den toestand van Z. H, Exc. Mgr. Schioppa weinig verandering is gekomen. Gezien den huldigen toestand acht de behandelende geneesheer, dr. Peéters, het niet meer noodzakelijk tweemaal daags, ’s morgens èn 's avonds een officieel com muniqué van het ziekteverloop te verstrek ken, doch bepaalt zich alleen tot een officieel ochtend-communlqué. Sé My»8» De vaste brug te Arnhem is bijna gereed f kunstschilder Simon Marts W\nL voorgesteld van de Ongevallenwet Koningin ON het AmsterdamK(jn- O O RA worden. minister van oorlog Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 33 Januari. PARIJS, 22 Jan. (Reuter). Generaal Weygand, die wegens bereiking van de leeftijdsgrens is afgetreden als voorzitter van den Oppersten Oorlogsraad, is gisteravond naar Spanje ver trokken en zal een maand lang in Marokko vertoeven. De bekende overleden. BERLIJN. 22 Jan. Van 1 Februari 1935 af zal der „Angriff" het orgaan van het Duitscho Arbeidsfront zijn. Drie der slarhtoffers van het droevig auto-on- geval in den Wieringermeerpolder begraven. De voorioopig geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen geven een nadeelig verschil te zien van f 11 millioen, vergeleken bU 1933. Geheime radio-sendlnstallatie te Maassluis in a beslag genomen. Men vermoedt, dat Japan na beëindiging der onderhandelingen omtrent den Oost-Chlnee- schen spoorweg verdere besprekingen met ver tegenwoordigers der Sovjet Unie over grens kwesties en vooral over een geleidelijk vermin deren der versterkingen aan de grenzen, op het oog heeft. Uit de papiermassa zal pakpapier worden ver vaardigd. fabrieken gronden. Het veertigjarig Jubileum van bet Emma-fonds te Den Haag herdacht. Tot bijzonder hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht is benoemd dr. J. F. A. M. Buffart, te Den Haag. Drie jaar geëischt tegen postbeambte te Den Haag wegens diefstal uit expresse-brleven. Stand op Woensdag 9 uur vit: 77 L4 Vorige stand: TIU Se en op da De met 19 n. .Ia at n. ia ?e ct in (er. ANTWERPEN. 22 Jan. Omtrent het ernstige verkeersongeluk in België wordt het volgende geirield: Op den Steenweg bulten Brugge werd gis teravond een Gentenaar, die een handkar voort duwde, aangereden door *n kleinen vrachtauto en op slag gedood. De auto reed in het langs den weg loopende kanaal De drie Inzittenden allen Gentenaren, verdronken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Januari: Er was de laatste dagen, ook in een deel der Nederlandsche pers, sprake van een touristen- Belga, welke zou worden in het leven geroepen. Onze correspondent te Brussel verneemt, dat Inderdaad een voorstel daaromtrent was ge daan door het Belgisch-Luxemburgsche oureau voor Vreemdelingenverkeer in verband met wat In Dultschland, Zwitserland en Frankrijk is ge schied en zulks met het oog op de Brusselsche Wereldtentoonstelling. De touristen-Belga zou b.v. twintig of dertig procent goedkooper zijn dan het gewone Bel gische geld. HU zou alleen koers hebben in het binnenland en enkel door vreemde tourlsten in betaling mogen worden gegeven. Wij kunnen echter verzekeren, dat de regee ring op dit voorstel niet zal ingaan. De touris ten-Belga komt er dus niet. Vooral wordt inderdaad gevreesd, dat de in voering van de touristen-Belga algemeen als een voorbode van devaluatie zou worden be schouwd en in dezen tijd van zware bankmoei- lUkheden wil de regeering meer dan ooit den indruk vermijden als zou zij bedekt aansturen op devaluatie. De syndicale en politieke socialistische organisaties in België volharden in hun verzot tegen de volmachtsbesluiten van de regeering-Theunis, alhoewel deze laatste haar sociale volmachtsbesluiten op verschil lende punten grondig heeft herzien. SOFIA, 22 Jan. Naar officieel wordt mede gedeeld, heeft generaal Slateff de volgende ministerljjst samengesteld: Met de vorming van een nieuwe regeering werd de minister van ogrlog, Slateff, belast. Deze verklaarde aan journalisten, dat hij hoop te den koning nog Dinsdagavond de lijst van t het nieuwe kabinet te kunnen aanbieden. Deze nieuwe regeering aal waarschijnlijk voor het grootste gedeelte uit militairen bestaan. De Noord-Mandsjoerijsche spoorweg zal met den Ussuri en den Siberischen spoorweg wor den verbonden. Hiervoor zal nog een afzonder lijke overeenkomst Worden gesloten. De Bovjet- Russlsciic spoorwegbeambten zullen binnen vijf maanden naar Rusland terugkeeren. De ver goedingen en pensioenen worden door Rusland betaald. Separatistische prefect van Sankt Goarshausga door politie neergeachoten. Uit het Saargebied zijn een 2500-tal personen naar Frankrijk geëmigreerd. De stembiljetten vermalen tot pakpapier. Revolutionnaire actie der socialisten in België. De regeering treft maatregelen. Voorioopig verslag der Eerste Kamer over de Posterijen, beg rooting. De door den oud-gesant H«nnesey opgerichte soc. nat. party in Frankrijk heeft in ’n Maan dag gehouden vergadering scherpe critiek ge- uit op de buitenlandsche politiek der regeering. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Thans grijpen deze socialistische organisaties naar onwettige middelen. Gemeentebesturen, die In handen van socialisten zijn, en ook de Gedeputeerde Staten van de provincie Luik teven openlijk het voorbeeld van weerspannig heid en weigeren de volmachtsbelulten betref- <nsfende het nieuwe werkloosheidsregiem toe te pewen. Anderzijds heeft de socialistische mjjnwer- kerscentrale uit de Borinage onder voorzit terschap van het Kamerlid Delattre besloten de algemeene staking in de mijnen af te kondigen op 4 Februari as., Indien de volmachtsbesluiten worden gehandhaafd. Zondag as. wordt een buitengewoon socialis tisch mjjnwerkerscongres te Brussel bijeenge roepen, om tot de staking in alle mijnen van het land te besluiten, naar aanleiding van de vermindering der mijnwerkerspensioenen. Inmiddels is door de socialistische pers en socialistische sprekers over het heele land een revolutionnaire actie Ingezet. De socialistische leider de Man schrijft Dins dagavond in ,Le Peuple", het orgaan van de Brusselsche socialisten, dat België een tijd van zware onlusten tegemoet gaat. De Minister van Blnnenlandsche Zaken treft IntuBschen maatregelen om de orde te ver dedigen en heeft reeds overleg gepleegd met de militaire autoriteiten. PARUS, 22 Jan. Het Fransche ministerie van Koloniën publiceert een mededeeling over het bloedige incident in Fransch-Somallland Volgens deze mededeeling zijn 97 personen om het leven gekomen, nJ. de Jonge koloniale amb tenaar Bernard, die in 1932 de koloniale school had verlaten, 18 miliciens en 80 inboorlingen van den op Fransch gebied kampeerenden Issa- «tam. SOFIA, 22 Jan. De eerste minister, Georgieff, heeft na een korte zitting van den ministerraad aan koning Boris het verzoek om ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Het verzoek werd aanvaard. PARIJS, 22 Jan. Minister Laval heeft heden in den ministerraad rapport uitgebracht over de onderhandelingen te Genève. In aansluiting daarop brachten de minister van Blnnenlandsche Zaken en Herriot rapport uit over den stand van de na het Saarplebis- ciet aangevangen emigratie naar Frankrijk. Nader verluidt over dit laatste, dat sedert het plebisciet 85 Saarlandsche Franschen, 1973 Saarlanders en 442 personen van vreemde na tionaliteit uit het Saargebied naar Frankrijk zijn geëmigreerd. Daarvan zijn er in Toulouse 610 ondergebracht, 412 In Straatsburg. 212 in Montauban, 197 in Carcassonne, 102 ii» Ariege. Uit Genève wordt gemeld, dat de ccmmissie- van-drie, welke zich bezighoudt met het vraag stuk van de voorwaarden, waaronder de over dracht van het Saargebied aan Dultschland kan plaats vinden, gistermiddag nogmaals bijeen gekomen is, om haar werkprogram in dezen zin te bepalen. Zjj heeft besloten, dat haar volgen de zitting te Napels zal plaats vinden. In zake den roofoverval te Deurne heeft het O. M. bij de Roermondsche rechtbank vrij spraak gevraagd. Wijziging slagveld aan een tiental verwondingen, die hem met een blank wapen waren toegebracht. De verliezen der tegenstanders zijn niet bekend. Hun strijdmacht bestond uit 800 man. Bernard heeft de „Ordre de la Nation” voor zijn helden dood gekregen. MÜNCHEN, 22 Jan. (Reuter.) Twee personen, die niet hebben deelgenomen aan de officleele viering van de zege In het Saargebied, zijn in de gevangenis opgesloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde landarbei der uit Scheuer heeft geweigerd zün huls met vlaggen te versieren, ondanks de daartoe strek kende orders, die de burgemeester per radio had laten omroepen. De ander is een 42-Jarlge fabriekarbeider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn enthousiasme” toen er op het dorpsplein eenige reusachtige nationaal-socialistische vlaggen wer den geheschen. Daar hl) bovendien smalende opmerkingen heeft gemaakt, over Hitler en het nationaal- socialistische bewind, zal hij ten spoedigste naar het concentratiekamp Dachau, nabij Mün chen worden overgebracht. De overval werd op 18 Januari in de streek van Dikll-Lac-Abbè doof den oorlogszuchtigen stam der Assaimaras gepleegd. De gouverneur heeft een polltie-expeditie uitgezonden. In verantwoordelijke Fransche kringen wil men voorioopig geloof hechten aan het zuiver Plaatselijke karakter van deze aangelegenheid en de resultaten van bet onderzoek afwachten. Tusschen de op Abessinisch gebied wonende Assaimaras en de Issa's heerscht een oude vij andschap, die reeds in 1932 'n zestiental slacht offers van de Issa heeft geëischt. Toentertijd is het bij de achtervolging door de Fransche po- Mtletroepen tot een gevecht gekomen, waarbij de tegenstanders 60 man verloren. Het Ministerie van Koloniën gntving verder de volgende nadere bijzonderheden over het bloedbad. De administrateur Bernard was op 17 Januari vertrokken om den stam der Issa's. die door de Assaimaras werd overvallen, te hel- pen Op den ochtend van IS Januari werd de •enval geopend. De administrateur streed mede totdat de munitie op was. HIJ stierf op bet SAARBRÜCKEN, 22 Jan. (Reuter) De com missaris van politie van het dorp Hcstenbach, TUk, is op last van het opperste plebisclet-ge- rechtshof in hechtenis genomen, nadat de rechtbank te Saarbrücken had geweigerd een arrestatiebevel tegen TUk uit te vaardigen. TUk was de politiefunctionaris, die den sepa- ratistlschen oud-burgemeester Meyer moest ar- resteeren. Het betreffende arrestatiebevel had hij ontvangen van de rechtbank te Saarbrüc ken. Zooals gemeld werd Meyer bij een poging tot ontvluchten neergeschoten. In tegenwoordigheid van Tolkentxv dsfunc- tlonarissen zijn de 539.300 stembUjetten lüt het Saargebied in een papierfabriek bij Genève te zamen geperst. De 27 stembussen werden leeg geschud in een groot reservoir, dat met heet wa ter gevuld was en vervolgens geroteerd werd. De woorden, die Hirota tot China gericht heeft, zouden er volgens politieke kringen alhier op wijzen, dat Japan niets nalaat om tot een betere verstandhouding met China te geraken, voor zoover China krachtiger dan tot nu toe optreedt tegen elke beweging van communlsti- schen of anti-Japanschen aard. Deze verklaringen hebben des te sterker de aandacht getrokken, nu juist in den laatsten tijd belangrijke besprekingen met Nanking zijn aangevangen. ROME. 22 Jan. (Reuter) Hedenochtend Is hier overvloedig sneeuw gevaUen. De tem peratuur is nog slechts 7 graden onder nul. Sedert 10 Jahr is zij niet zoo laag geweest. In de provincie Apulië zijn verscheidene boe renhuizen onder het zware sneeuwdek inge stort, waardoor 27 gezinnen dakloos zijn ge- POTTVILLE, 22 Jan. 'Reuter) De ontplof fing in de mijn „GUberton” heeft tot dusver 13 dooden en 71 gewonden geëischt. 1 k I r TOKIO, 22 Jan. (Reuter). De rede, die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in het parlement heeft gehouden, heeft in politieke kringen sterk de aandacht getrokken. In het bijzonder wjjst men op de verklaringen inzake de Sovjet Unie en China, zoomede op den wensch. te komen tot een' vreedzaam ac- coord, waarbjj de economische be trekkingen tusschen de landen on derling zijn geregeld. De Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Januari: Men heeft alle hoop opgegeven de vier -nog bedolven mijnwerkers te Beyne Heusal bij Luik levend aan te treffen. Het reddingswerk is zoo moeilijk, dat men vreest eerst binnen twee of drie dagen, langs een, noodgang, de plaats te kunnen berei ken, waar de slachtoffers vennoedelljk bedolven liggen. De Koning zal, als een eerbiedige hulde aan deze slachtoffers van de mijnen, de begrafe nis bijwonen. Na 19 maanden onderhandelen, gedurende welk tijdsverloop 40 be langrijke besprekingen hebben plaats gehad, is vanmorgen een overeenkomst inzake den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg onderteekend. Naar uit de bijzonder heden van de overeenkomst blijkt, vallen onder den verkoop 1726 K.M. spoor, 2567 K.M. telegraaf- en telefoonlijnen, het geheele spoor- wegmateriaal, fabrieken alsmede bosch- en aZdere Naar izake het aftreden der regeering ver der verluidt is dit te wijten aan den invloed der militaire kringen, die reeds sedert eenigen tijd op een reorganisatie van het kabinet heb ben aangedrongen De onmlddellijke aanleiding, die tenslotte geleid heeft tot den val der regee ring is volgens algemeene opvatting veroor zaakt door princlpleele meenlngs verschil len tusschen de leden der regeering met betrek king tot de kwestie der buitenlandsche schul den. Niet bevestigde geruchten melden, dat twee ministers van het oude kabinet in het nieuwe zitting zouden nemen. Het nieuwe kabinet, dat vrijwel geheel Is samengesteld uit leden van het vorige kabinet en officieren, zou het vertrouwen van den koning bezitten. Ten aanzien van de verklaringen van Hirota inzake het vlootvraagstuk wijst men er op, dat het Japan niet te doen is om versterking zij ner bewapening, doch om het afsluiten van een nieuw verdrag, dat opgesteld dient te zijn op den grondslag van beperking der bewape ning. Vermeldenswaard acht men tenslotte nog het appèl van Hirota aan alle landen, onder de tegenwoordige ernstige omstandigheden geen middel tot behoud van den wereldvrede onbe proefd te laten. ROME, 22 Jan. De Staatscourant publiceert den tekst van de drie wetten, die den grondslag leggen voor de opleiding van alle burgers tot soldaat in de gewapende natie. De drie wetten hebben betrekking op de militaire vooroplel ding teneinde elk burger de moreele, physleke en technische eigenschappen en bekwaamheden van den militair reeds bij te brengen in de pe riode. die vooraf gaat aan zijn militairen diensttijd. Na dezen diensttijd is het de bedoeling, dat de militairen met verlof de eigenschappen, die zij gedurende den dienst zich hebben eigen ge maakt, blijven houden en weten toe te passen. De militaire opleiding op de scholen wordt verdeeld over drie verschillende cursussen. De eerste cursus heeft een vormend karakter en brengt den leerlingen de elementaire kennis van bet militaire organisme. De tweede cursus heeft een verder gaande taak en tracht den leerlingen inzicht in het militaire organisme te geven en bij de jeugd den krijgsmansgeest van discipline, orde, kameraadschap en opoffering te ontwikkelen. De derde cursus is bedoeld om den leerling een vollediger en ultgebreider mi litaire opleiding te geven. BELGRADO, 33 Jan. (Reuter) Het aantal dooden tengevolge van het mijnongeluk bjj BaJetsjar bedraagt, naar men thans definitief heeft kunnen vaststellen, twaalf Over de oorzaak van het ongeluk Is nog niets officieel bekend gemaakt. De geredde mijn werkers verklaren evenwel, dat de explosie te wijten is aan defecte mijnlampen, waarvan er ook thans nog een groot aantal in verwaar loosden toestand verkeeren. Bovendien had het werk den voorgaanden dag/eer. feestdag, stil gelegen, zoodat de schachten niet gelucht wa ren. Bij het begin van den arbeid had geen analyse van de schacht plaats gehad. Waar schijnlijk heeft zich echter methaangas opge hoopt, dat door een defecte mijnlamp is ont vlamd. en zoodoende het ongeluk heeft ver oorzaakt. De ontploffing was zoo hevig, dat zij op een afstand van 13 K.M. kon worden gehoord. Het transport naar de ziekenhuizen leverde tenge volge van de hooge sneeuw vele moeilijk heden op. Werkzaamheden aan kanaal stopgezet. Minister-president en Slateff. Blnnenlandsche zaken, Koleff, tot dusverre commandant van de krijgsschool te Sofia. Buitenlandsche zaken, Batoloff, (overgeno men uit het vorige kabinet). Economische zaken, Mllloff, in het vorige kabinet minister van eeredienst. Eeredienst, generaal Radeff. tot dusverre garnizoenscommandant van Phllipopel. Justitie, de vroegere rad. dem. afgevaardigde Kalenderoff. -- Verkeerswezen, Zacharieff, overgenomen uit het vorige kabinet. Financiën, Gereikoff. president van de kamer van koophandel en Industrie van Philipopel. Het Bulgaarsche kabinet afgetreden. De mi nister van Oorlog heeft reeds een nieuwe ministerlijst samengesteld. De prijs bedraagt In totaal 170 millioen yen. Een derde hiervan moet contant en 3/3 in goederen worden betaald. Betaling moet bin nen drie Jaar geschieden. De helft van het In contanten te betalen bedrag wordt bU onder- teekening van de overeenkomst voldaan, volgende betalingen worden verhoogd rente A 3 pct. Voor de goederenleveringen zul len in de komende maanden verdragen worden afgesloten. Rusland wenscht rijst, ruwe zijde, kleine schepen, electrische machines en elec- trische apparaten, koper, thee, sojaboonen enz., doch geen wapens. F

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1