lerseke en voor Slechte tijden de Oesterteelt A Zoekt gij betrouwbaar Personeel? «Hl Plaats dan een „Omroeper Schaatsenrijders trainen te Davos. gezinnen 8 DEN ONDERGANG TEGEMOET? 1 tóis W-Y w- nniiuiiu iini WOENSDAG 23 JANUARI 1935 De slipper limped Wat Stavisky kostte Leve de walvisschen Verloren welvaart KREUGER EN TOLL Groote sterfte Byna geluidlooze landing mogelijk HET K.R.O.-JUBILEUM Het „korren van oesters op de Schelde Nieuw vliegveld te Hyderabad Vliegtuig electrisch voortbewogen hooge prijzen hebben ons product in Engeland in discrediet gebracht Hoe men oesters teelt Ziekten en FOTOREPORTAGE O1 Tegen de „doorn” ie geen kruid gewassen. De der grootste Oesterteelt-maatscbappijen, en op de beste peroeelen ongeveer 60 pCt. Naast de oesterputten liggen groote hoepen schelpen: de leege oesters die men weggooit. PARIJS. 33 Jan. (Reuter). De minister van justitie heeft medegedeeld, dat de Fransche spaarden ongeveer 47 millioen francs hebben verloren bij de Stavisky-affalre. TORONTO (Ontario) 33 Jan. (Reuter). Een 40-Jarige inwoner van de stad beweert een ge- luids- en trlllingsvrlj vliegtuig te nebben uitge vonden, dat door electric! telt wordt voortbewo gen. De kern van de uitvinding bestaat uit een ge heel nieuw type batterij, dat. naar beweerd wordt. 500 uren werkt voor *n bedrag van slechts 80 dollarcents. Het vliegtuig heeft in het geheim een proef vlucht gemaakt met vier personen aan boord en maakte toen een bijna geluldlooae landing. Men wil thans een proefvlucht maken van Detroit naar Vancouver. Aan de UJst van personen, die ter gelegen heid van het Jubileum van den K. R. O. in bet Nationaal Comité van aanbeveling hebben zit ting genomen, Is nog toegevoegd de heer A. C de Bruyn, voorzitter van het RX. Werklie denverbond in Nederland. 33 Jan. (Reuter). De conventie tot rfg van de walvisschenjacht, die door 13 n is geratificeerd, treedt vandaag in wer- Hlerdoor wil men de uitroeiing der wal en, waarvan jaarlijks 40.000 stuks gedood worden, voorkomen. HYDERABAD. 33 Jan. (Reuter). Zoo juist is hier een nieuw vliegveld geopend, dat regelma tig zal worden bezocht door vliegtuigen van den dienst tusschen Karachi en Madras, welke dienst te Karachi aansluiting geeft op de vliegtuigen van de K. L. M. en Imperial Airways. W' „doorn” intusschen de oester zoo nog kenden smaak, ondanks het i de schelp. De totaal-cijfers van de laatste jaren gaven we reeds. Naar Engeland gingen in bet seizoen 30/31: 10 millioen stuks, in 31/33: 13 millioen, in 33/33 0 millioen, en ook dat cijfer is dit jaar nog veel minder. In België gaat men ook meer en meer Fransche oesters eten, en Dene marken, dat in vorige jaren altijd een belang rijke hoeveelheid zaal-oesters afnam, is dit jaar nog niet asm de markt geweest. En wat het allerergste is: die weinige oes ters zijn nog niet eens te verkoopen. Onze oes ter was in hoofdzaak een exportartikel. Enge land was onze grootste afnemer, daarnaast, kwam België. Ook Duitschland nam veel oesters af. Thans ligt het heele gebouw van onzen oester-export in duigen. De vangst is echter in de laatste jaren bui tengewoon tegengevallen. De schelpen die men vlocht blijken maar al te vaak bij aorteering leeg te zijn. Aan den binnenkant van de schelp vindt men dan een zwarten knobbel, de doorn. Deze ziekte heeft de schelp der Zeeuwache oes ters aangetast en richt schrikbarende verwoes tingen aan onder de kostbare schelpdieren. Op de banken bedraagt de sterfte thans 70 k 80 pet, zoo verzekerde ons de directeur van een De afzet in het binnenland is de laatste ja ren zoo hoerden we in lerseke in tegenstel ling met wat onze Amsterdamsche zegsman had verteld niet afgenomen. Dit seizoen zijn er tot ultimo December LI 16.000 oesters ver kocht, in het vorige seizoen tot dien dag 1.042.000 stuks. Maar wel gaat de binnenlandsche afzet zich beperken tot de kleinere soorten, die dank zij de krachtige reclame, die er voor gemaakt wordt, en de lage prijzen nog wel gaan. Is evenwel nog een andere omstandigheid lie de Zeeuwsche oesterteelt naar den onder gang voert. Sedert enkele jaren doet zich in de Zeeuwsche stroomen een parasiet voor: de slipper limped of watermulltje. Het is een klein schelpdier, dat een veel grootere hoeveelheid broed produceert dan de oesters, en wel spe ciaal op de oesterbroed-peroeelen. Het oester broed wordt er onder bedolven: op de schelp van ééa oester zetten dch drie of vier slippers vast, die hem het voedsel, dat het zeewater bevat „voor den neus” wegkapen. En dat heeft natuurlijk wél invloed op de kwaliteit van de oesters. De oesters blijven door deze parasieten maar klein en mager. Zoo staat het met de ZeeuMche oesterteelt. Voor veel moeite krijgt men maar weinig oesters. De heele Zeeuwsche productie (Bergen-op-Zoom is daarbij ingesloten, dus eigenlijk de bede productie van Nederland) bedroeg in bet seizoen 1830/31: 40 millioen oesters, in 1831/33 25 mil lioen. in 32/33 21 millioen en in 33/34: M mil lioen. Voor dit seizoen rekent men nog maar op 10 millioen. M. K. H. PrinMS* Juliana maalda Dinsdag In gezelschap langs het strand ta Schevenlngen, waarbij de Prinses zich door het ongunstige weer nlo* liet afschrikken J* menseben die van oesters houden, hebben geen gdd meer, en de menseben die geld heb ben, kennen de oesters niet meer....” Ziehier de wereldcrisis gezien van het standpunt der oesters, een uitspraak die we onlangs vernamen van een groot Amsterdamse!) vischhandelaar De oesters waren dit jaar bijzonder slecht ge gaan. Op 31 December, de oesterdag bij uitne mendheid, bad hij slechts 4 k 500 oesters ver kocht, tegen 12 b 1300 in vroegere jaren. En wkt voor oesters....! Dwergen, schraal en ma ger, waarvoor een garnaal in het voorbij zwem men nog MJn neus kan ophalen. Oesters, die daarbij nog aanspraak maken op den naam imperialen ook.Neen, de tijd van de Hoi- landsche oesters is voorbij....” dorpje een inval deden om de ingezetenen tot aankoop van hun artistieke producten te bren gen. Iets waarmee ze bij de ronde Zeeuwen, eenvoudige menseben bij al hun welvaart, ove rigens niet veel succes hadden. Nu is het tij gekeerd. lerseke is dood-arm Het heeft een groot aantal werkloozen, die door de straten slenteren en bovendien honderdtvAn- tlg man bij de werkverschaffing. De kantoren van de oesterhandelaren liggen verlaten tegen den dijk en om de oesterputten heerscht weinig leven. Waarom gaat het juist met de Hollandsche oesterteelt zoo slecht? De eerste oorzaak is wel de groote sterfte onder de oesters, veroorzaakt door een ziekte in de schelp: de ...doorn”, die den biologischen naam draagt „Polydora”. ziekte is vanzelf gekompn en men hoopt dat ze vanzelf w*er zal weggaan. Intusschen heeft de regeering aan de Zeeuwsche kweekers toe gestaan, zaal-oesters uit Frankrijk te importee- ren. om daarvan tenminste gezond broed te krijgen. Maar de Fransche oester is wel groot, doch lang niet zoo smakelijk als de oorspron kelijke Zeeuwsche oester. De kleine kweekers verzetten zich bovendien tegen de vergunning, omdat zü vreezen dat zjj dat niet betalen kun nen en met hun kleine, Hollandsche oesters blijven zitten. Tot goed begrip van de rampen, die dezen bedrijfstak het laatste jaar getroffen hebben, dienen wij eerst in enkele woorden uiteen te zetten, hoe de oesterteelt in zjjn werk gaat. De volwassen oester spuwt in den zomer millloenen microscopisch kleine zaden uit, die in het wa ter blijven zweven tot ze zich vastzeilen op een hard, ruw voorwerp. Om hun een dergelijke ondergrond te verschaffen, worden in het voor jaar op de oesterbanken schelpen gezaaid. Vroe ger het men er ook dakpannen te water, en thans keert men weer tot die methode terug. Op dezen ruwen grond zet het oesterzaad zich vast en komt daar in enkele jaren tot wasdom. In den oestertijfl wanneer er een R in de maand is visschen de vlsschers van lerseke en Bergen-op-Zoom de banken af met hun sleepnetten. De volwassen oesters behouden ze, de kleinere dieren worden weer uitgezet op de „benedengronden", in dieper water, om vet te worden. Ook worden wel ..zaaloesters" verkocht om elders uitgezet te worden, meest In het bui tenland, in ons land in de laatste jaren ook b(j Texel. De Vereenlglng voor den Effectenhandel heeft haar leden een communiqué doen toekomen, waarin wordt uiteen gezet, dat de houders van wlnstdeelende obligation Kreuger Toll A.B. niets te verwachten hebben uit den boedel, aan gezien volgens de emlssievoorwaarden deze oW- gatiën slechts recht op uitkeering hebben nadat andere schulden volledig zijn betaald. In het proces van een aantal houders, die op grond van bedrog vergoeding van geleden schade eiseben. is door het Hooge Gerechtshof nog geen uitgeraak gedaan. Voor 31 Januari 1035 moeten op grond van de Zweedache wet gerechteljjke acties worden aan gevangen. Teneinde de rechten van de houden dezer Obligation te beschermen heeft het bestuur van de V d.d. E. In overleg met het Comité Interna tional besloten om namens de houders een to tale schadevergoedlngsvorderlng In te dienen, In verband hiermede, is het gewenscht, dat aan bet bestuur zoo spoedig mogelijk en althans ulterlijk Dinsdag 28 Januari opgave wordt gedaan van naam en voornaam van houders van wlnstdee lende obligaties, onder vermelding van het nomi naal bedrag van hun bezit aan deze obligaties en met opgave der nummers der stukken. Het is noodzakelijk, dat de houders een volmacht ge ven aan het bestuur van de V. v. d. E. om de vordering voor hen lp te dienen. Zoolang de niet doodt, tast hU den smaak niet aan. en heeft de oester uit de Zeeuwsche stroomen steeds een uitsteke slechte ulterlijk van Met dat al dreigt de ondergang van een tak van bedrijf, die in zijn goeden tijd ons land internationaal bekend heeft gemaakt. De regee ring doet MU. zij kan. De Vlascherij-oentrale houdt de exportprijzen nog zoo veel mogelijk op peil en de regeering, die den bodem van de Wester-Schelde aan de kweekers verpacht, heeft In 1833 een sterke verlaging van de pacht toe gestaan. Desondanks ziet het er naar uit alsof dit jaar heelemaal geen pacht betaald aal kunnen worden. Wat de toekomst brengt, weet niemand in dezen tijd minder dan ooit. Maar voor de Zeeuwsche oeatercultuur ziet zij er zeer som ber uit. Gaat bet met de Zeeuwsche oeatercultuur dan zoo slecht? Uit Engeland zijn dezer dagen juist berichten overgewaaid dat de oester-afzet daar is toegenomen. Maar.... Fransche, Por- tugeesche en zelfs Amerlkaansche oesters. De invoer van Zeeuwsche oesters is echter steeds achteruit gegaan. Ook de uitvoerstatistleken zijn alarmeerend: In 1833 was de totaal uitvoer: 1640 K.O. voor 1.106.000, in 1833: 838 K.O voor 830.00, in 1834: 1068 K.O. voor 540.000.... Wat is er dan met de Zeeuwache oester, eens •en product van wereldvermaardheid? De zaak leek ons belangrijk genoeg om eens verder te onderzoeken, en we zijn er voor naar lerseke gegaan, het Mekka van de Zeeuwache oester teelt. Vóór drie, vier jaren was lerseke nog een bloeiende plaats. De oesters brachten geld in het laad je, er werd goed verdiend en het dorp had geen werkloozen. De lersekers waren bin nenvetters, hun welvaart was in het overige Nederland onbekend, omdat het dorp moeilijk te bereiken is en/Welnlg aantrekkelijkheid heeft voor bezoekers. Een enkele maal raakte er een journalist verzeild, die schreef dan een artikel in aün krant over „Goud uit lerseke", wat het merkwaardige gevolg had. dat eenige dagen la ter een aantal kunstschilders in het vlsschers- -i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 4