IVOROL te Radio-omroep Amsterdam-Rijn- kanaal De doodsla Hooglan Brand op boerderij „Weltevreden” RADIOPROGRAMMA Neem n AKKERTJE Kerkelijk Leven WOENSDAG 23 JANUARI 1935 Oorzaak nog onbekend De werkzaamheden atop gezet Nood van den tuinbouw wu Naturalisatie neemt toe Meten met twee maten Grensbewaking verscherpt Werkfonds 1934 Voor vier werken ateun IJSHOCKEY Requisitoir Ministers voor de microfoon ZES JAAR STRAF Goed voorbeeld Nieuwe Abt te Bornhem Radio-distributie Illustrazione Vaticana f NA HET ONGELUK IN DEN WIER INGEJtMEERPOLDER GEHEIME ZEN DIN ST ALL AT IE IN BESLAG GENOMEN De zwaarst getroffenen ontvangen den grootaten ateun Voor moordaanslag op zyn huisheer Dom. G. Indewey uit Oudenboach gekozen Het wereldkampioen schap VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN De laatste spellingsronde Miniatera slechts bij hooge uitzon dering voor de microfoon Boerenzoon ateekt zyn broer in het hart Ministerieel onderzoek naar achade aan Nederland- ache arbeidakrachten Deel van landbouwschuren met 28.000 k.g. atroo door vuur vernield; 3 paarden en een koe omgekomen uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. t Drie der slachtoffers betreven y »veer wind fïj-CRÉME 20-50-60cf. Oplettendheid Bekrachtiging van het vonnis geëischt Donderdag 24 Jan. 1935 In trooatronde verlieat Nederland van Duitachland heden te PAKIJS. 9.05 Het Nat. Werd er slechte eenmaal ge- 'c> onder - f r> Schuitemaker, pleitte mr. dagen de O1 nering uitslagen van De recherche te Maassluis heeft In samen werking met een ambtenaar van den radlo- cbntröledlenat der P.T.T. uit Den Haag. bU een Inwoner daar ter stede een geheime radlo-send- inatallaUe in beslag genomen. een aantal i later is L. overleden. Verwacht mag echter worden, dat de vol tooiing van het Betuwe pand (tusschen Ra- venswaay en Tiel) zal wordendoorgezet, om dat dit van groot belang is zoowel voor de scheepvaart als de afwatering. Hierdoor toch zal het vraagstuk van de ver betering van de Llnge in het bovengebied van die rivier een groote kans maken om geheel tot oplossing te worden gebracht. MILAAN. 368.8 M. 4.30 Vocaal concert 5 15 Gramofoon 8.05 .Xlbellentanz". operette van Lehsr. VERWIJZEN RADIOGIDS Ten aanzien van de in de Tweede Kamer geopperde bezwaren -tegen de naturalisatie van den te Leipzig werkzamen hoogleeraar P. J. W. Debye (die indertijd het Nederlanderschap ver loor) deelt minister Van Schalk mede, dat bij den minister van Bultenlandsche Zaken geen bezwaar bestaat tegen het als hoogleeraar in vreemden staatsdienst blijven van den betrok kene. nadat deze het Nederlanderschap zal heb ben herkregen. In verband met de in den laatsten tijd steeds toenemende smokkelarij van buitenlandsch ge distilleerd met een zeer hoog alcoholpercen tage heeft de regeering de grensbewaking aan de Oosleljjke grens in de provincie Groningen verscherpt. WEENEN, 506.8 M. 7 uur Volksllede- renconcert 7.50 ..Mozart in Wlerr" Ou. Het Weenaclr Symphonleorkeet - 10 45 13.30 Dansmuziek. ROME. 420.3 M. 4 30 Concert 8 03 Concert m.m.v orkest. Vela Capuano (so praan) en R. Caporall (piano). BOEDAPEST, 550.5 M. 7.05 Concert 8 30 Zigeunerkapel 9.35 Pianorecital 10.40 Jazzkapel. BIJ de Dinsdag gehouden verkiezing van een prelaat in de abdij van Bornhem (bij Antwer pen) aan de Schelde is gekozen de weleerw heer Dom Gs Indewey. tweede kapelaan aan de basiliek van de H. Agatha en H. Barbara te Oudenboach. De Hoogeerw. heer Indewey is In 1882 ge boren te Oud-Gastel bjj Roosendaal. Hjj trad in de Orde der Cisterciënsers te Bornhem en werd in 1900 priester gewijd In 1010 U hj) tot kapelaan benoemd te Oudenboach. Zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen echter neemt op dat stak een hJ. onjuist standpunt in, hetwelk in menig op zicht aan het gezag van de Regeering afbreuk doet. Avondgebed Marlae" I nm. 10.50— Met voldoening had men vernomen, zoo lezen wij in het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over de P T.T.-begrooting, dat de minister, blij kens hetgeen in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer wordt medegedeeld en over eenkomstig recente berichten dienaangaande in de pers eerlang een oplossing van het zender- vraagstuk denkt te bevorderen. Men sprak het vertrouwen uit. dat het desbetreffende ontwerp van wet spoedig bij de Tweede Kamer zou wor den ingediend. Enkele leden stemden in met de klacht, by de schrlftelijke en de openbare gedachtenwis seling over deze begrooting in de Tweede Ka mer geuit over het feit, dat in de door de om- roepvereeniglngen uitgegeven weekbladen mocht worden geadverteerd. Zy drongen er op aan, dat de minister te dezer zake stappen zou doen, teneinde aan die uiterst ongewenschte concur rentie een einde te maken. 9 Th navolging van de geslaagde proef bij de Kwatta-fabriaken te Breda heeft de Kandy- fabrlek van Gebroeders Gilse te Roosendaal negen meisjes, die aan de fabriek werkten, ont slagen. en er zooveel jongens voor In de plaats werk verschaft. Dinsdagmiddag stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht de 22-jarige boerenzoon H. B. uit Hoogland (U.), die op 6 November van- het vorige Jaar zijn boef, den 29-jari gen A. B. met een mes in ’t hart stak, ten gevolge waarvan deze overleed. Het O.M. had wegens moord acht jaar ge- elscht, eveneens met ter beschikking stelling. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen, of wat betreft het houden van rede voeringen voor de microfoon door Ministers der Kroon zich ten aanzien van de contröle vooraf een bijzondere usance heeft gevormd, of dat deze reden ook aan de Radio-Omroep-Contröle-com- mlssle ter beoordeellng worden voorgelegd. Met name gold deze vraag de toespraken, waarvan in het vorenstaande gewag is gemaakt. 1548 M. 7.05 Gramofoon 12.50 Het Pascal-orkeet Orkest. herkomst is. Onzekere verhoudingen op velerlei gebied ver wekken angst bU vreemdelingen voor maatrege len op het stuk van werkgelegenheid als anders zins; vandaar bij hen een drijfveer om zich in veiligheid te stellen door bekleeding van 's lands nationaliteit. Staatkundige overwegingen doen zich daarbij niet, althans slechts by uitzonde ring, gelden. Ten slotte eischt de officier wegenu het opzettelijk toebrengen van «waar lichame- lyg letsel, den dood ten gevolge hebbend, ■es jaar gevangenisstraf met aftrek vaa de preventieve hechtenis. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan In de zaak van den 43-jarlgen wagen verhuurder J. R uit Gouda, die terecht heeft gestaan wegens moordaanslag op zijn huisheer C. Laurier. 2 October 11. had verdachte Laurier, die nog geld van hem moest hebben, op de markt te Gouda plotseling aangevallen en met een mes steken toegebracht. Eentee verleden. Te Ilpendam geschiedde de teraardebestel ling van KI. Box Sr. Ook hier volgden velen den laatsten gang van het slachtoffer. De begrafenis van Hooyberg zal Purmerend plaats vinden. In aansluiting aan het beginsel van de Vreem delingenwet, hecht de minister er voorts waarde aan, dat de verzoeker voldoende middelen van bestaan heeft of door werkzaamheid kan ver krijgen. De minister zal op dit punt voortaan bij natu- ralisatieverzoeken overleg plegen met den mi nister van Sociale Zaken, teneinde na te gaan of Nederlandsche arbeidskrachten geschaad zijn door de vestiging in Nederland van de te natu- rallseeren vreemdelingen. De rechtbank veroordeelde R wegens poging tot doodslag tot zes jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere gevangenis en daarna beschikbaarstelling aan de regeering. DROITWICH, 1500 M. 1125 Gramo foon 13.10 Het Rutland Square en New Vlctorla-orkest 1.20 Gramofoon 6.05 Orgelconcert 5.35 Lou Preager’a Band 7.40 Gramofoon 10.35 Het Leslie Bridge- water-kwintet D3513.30 Het BBC- Dansorkest. Naar wij vernemen, is de oorzaak hiervan te zoeken in het feit, dat het Departement van Waterstaat ^plotseling heeft besloten de werk zaamheden aan het Amsterdam- Rijnkanaal te staken. Welke motieven hiertoe hebben geleid, is niet bekend. Te Midden-Beemster vond de teraardebestel ling 'plaats van het stoffelijk overschut van G Kleirerp. Zger velen volgden de met bloemen overdekte baar naar de laatste 'rustplaats. Een broer van dbn overledene dankte voor de aan dezen bewezen laatste eer. Phllb. Vol kal Dinsdagnacht omstreeks twee uur werd op de boerderij ..Weltevreden,” Amsteldijk bij de Kalfjeslaan een knecht wakker door het ge rucht en den reuk van brand. Hij stelde ^en onderzoek in en bemerkte tot zijn groote ont steltenis, dat de vlammen hoog lekten uit de aangrenzende landbouw-schuur. Het Rijk heeft thans aan Den Haag medegedeeld, dat voor een viertal werk-objec- ten steun kan worden verleend uit hel Werk fonds 1934. Naar „De Avondpost” bij informatie vernam, behooren hiertoe o.a. de aanleg van de Binck- horsthaven en dp inrichting van een gemeen schappelijk vliegveld van de gemeenten Den Haag en Rotterdam, nabij Delft. Evenals ten vorigen jure drongen ver scheidene leden ook thans er op aan. dat in beginsel de politiek, in welken vorm ook, uit den aether zou worden geweerd, mede gelet op de huidige practjjk. BERO.MUNHTER, 539.8 M. 8.30 Ka- mermuzlek op oude instrumenten. verdachte niet over de varkens had beschikt en dat de Hollander zich voor de varkens inte resseerde en daarvoor ook betalingen deed. De verdediger achtte dan ook in dezen het wettig bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak. Nadat door den Ambtenaar van het O. M. nog er op was gewezen, dat men voor het in voorraad hebben van een zaak nog niet eige naar daarvan behoefde te zijn, bepaalde de Kantonrechter de uitspraak over acht dagen. Zoo vestigden zij de aandacht op de bekende rede, door dezen Minister gehouden op 29 Oc tober 11. onder den titel: „De laatste Spellings- ronde”, welke rede een onheuschen aanval be vatte op een hoogstaaand geleerde hier te lande, die met den Minister van meening durfde ver schillen, alsmede op vorige toespraken over de spellingskwestie, waarin de indruk werd ver wekt. als zoude de Minister, toen hij het be heer over zijn Departement aanvaardde, aldaar een soort van chaos hebben aangetroffen, door zijn ambtsvoorgangers op bedoeld gebied ge schapen. Neemt men dan in aanmerking, dat een rede voering. als ds. Krop wenschte te houden over de geloofsvervolging in Rusland werd verboden, ook nadat deze in hooger beroep was gegaan bij den minister van Blnnenlandsche Zaken. en dat passages, als waarop het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop, de aandacht had geves tigd. in een rede van den heer Vliegen moesten worden geschrapt, alvorens die mocht worden uitgezonden, dan moet worden erkend, dat hier met twee maten wordt gemeten. In het hiervoren betoogde vonden deze leden tevens aanleiding, als hun overtuiging te kennen te geven, dat leden van de regee ring slechts bij hooge uitzondering van de radio gebruik behooren te maken. Als voorbeelden van een Juist gebruik herinneren zjj aan de voortreffelijke uiteen zettingen van den tegenwoordigen minister van Financiën over de flnancleele politiek, in het najaar van 1933 en 1934. Dezer dagen werd bericht, dat de gunning voor den bouw van de sluis bij Wijk bij Duur stede. die reeds geruimen tijd geleden is aan besteed, wordt opgehouden. Zijn broer H. was volgens getuige nooit erg lastig en geen driftig mensch. De laatste Jaren dronk hij geen sterken drank, omdat hij leerde voor agent van politie. Men iegt. aldus getuige P. B., dat hij dien avond wel had gedronken. Mr. Schuitemaker merkte op. dat A. (slacht offer) ook voor zijn moeder vaak onaangenaam was en dat aat allen anderen dwars. De volgende getuige S. van de G.. een 21- jarige landbouwer uit Hoogland, die samen met verdachte en nog twee andere vrienden op den bewusten avond in de veflofkamer zaten te kaarten, vertelde, dat er ruzie ontstond tus schen A. en H. A. liep de kamer uit en B. liep hem achterna. Getuige ging ook naar achteren en zag toen, dat P. zijn broer H. in bedwang hield terwijl zjj beiden op den grond lagen en A. zijn broer H. met een knuppel op de beenen sloeg. Getuige had niet gezien, dat A. gestoken werd, doch wel zag getuige, dat A. in elkaar zakte. Getuige kon niet zeggen of er al gestoken was. toen A. met den knuppel sloeg. Na het hooren van de getuigen werd door den president verdachte wederom een verhoor af ge nomen. President: „Je dronk nooit eu waarom dien avond wel?" Verdachte: ..Dat raadsel Is niet op te lossen President: „Was het grootdoenerij tegenover de anderen?” Verdachte (aarzelend)Ja" Verdachte weet niet meer waar het mes lag Hij kreeg een klap met den knuppel op het hoofd en viel op den grond. Toen werd hij op zijn beenen geslagen. HIJ sprong overeind en zwaaide rond met Iets, dat hij in zijn handen had. Uilige gemeenteraad aanwezig en voorts een groot aantal vertegenwoordigers van corpora ties, waarin de overledene een bestuursfunctie vervuld*. De baar was bedekt met een groot aantal kransen, o.a. van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren. Burgemeester v. d. Sluys hlel^ven toespraak, waarna ds. Roelofsen een bijbeltekst las. gen familielid van den overledene dankte. Alvorens enkele voorbeelden uit die. h.l. on gewenschte practyk aan te halen, verklaarden zjj evenwel, dat zij zich volkomen konden ver- eenigen met de grondslagen, door den minister te dezer zake aanvaard. Terecht toch heeft de minister in de vergadering van de Tweede Ka mer van 20 November 1.1. uiteengezet, dat de radio-ujtzending „een zeer eigenaardig karakter heeft” en niet moet worden verward met het „vrije woord". „Tal van ministers”, zoo werd daaraan toegevoegd, „zullen hier" namelijk in dé Staten-Generaal „redevoeringen hou den, die zij door de radio niet mogen houden”. KEULEN (Langenberg), 455.9 M. 12 35 2.05 Het Weragkamerorkest 5 30 Beet hoven -conc. 8.05 Soldatenmuziek. DEI'TKCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Volksllederenconcert 1130 Het Dreed Orkest 12.20 Gramofoon 735 illederenconoert. Dinsdag is onder groqte belangstelling het stoffelijk overschot van drie der slachtoffer* van het droevige auto-ongeluk In den Wierln- germeerpolder ter aarde besteld. Op de begraafplaats te Landsmeer had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van O. Schreuder, in leven gemeenteraadslid te Landsmeer. Aan het graf was ds bijna vol- HU zakte daarop in elkaar en bloedde hevig. Voordat H. stak had getuige niet zien slaan door A. Voorts verklaarde getuige, dat er altijd wel eeh beetje ruzie op de boerderij was. A. was de oudste en wilde de leiding hebben, waar de an- dft-e broers niet mee accoord gingen A. was niet de gemakkelijkste, doch een speciale veete tusschen A en H. bestond er niet. Met ingenomenheid had men uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ervaren, dat de Minister geen termen aanwezig acht, ofn na afloop van de voor den tijd van 5 jaren verleende machtigingen, die voor het grootste gedeelte in April 1937 eindigen, een anderen exploitatie-vorm voor de verzorging van radiodistributie in het leven te roepen. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN Onmiddeliük maakte hij alarm. De boer zelf, de heer W. Vink, lag met longontsteking ernstig ziek te bed. maar zim huisgenooten na men onmlddellijk hun maatregelen. Gepoogd werd drie paarden en een koe, welke zich in de brandende schuur bevonden, te redden. De dieren waren echter reeds gestikt. Inmiddels had een zoon des hulzen den brandmelder Am steldijk hoek Kalfjeslaan in werking gesteld en weldra gierden de slrennes der Amsterdamsche brandweer langs den duisteren Amstel. Gaat men van dit juiste standpunt uit. dan moet het, dus verklaarden de leden, hier aan het woord, in hooge mate bevreemding wekken, dat op 24 November 11. redevoeringen werden toegelaten, als welke mrs Marchant en Joekes in de algemeene vergadering van den Vrjjzln- nig-Democratlschen Bond voor de microfoon hebben gehouden. Beider betoogen hielden eigen lijk een afrekening in met politieke tegenstan ders van allerlei gading, terwijl bovendien en kele zinsneden uit de laatstbedoelde toespraak kennelijk bestemd waren voor het buitenland en gerustel Uk mochten worden beschouwd als even- zoovele proeven van min gepaste erttiek op de blnnenlandsche politiek van een met ons be vriende natie. Het betreft hier geen uitzondering. Immers «enigen tijd geleden, 8 Februari 1934, hield mr. Marchant In zijn hoedanigheid van minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor de microfoon een rede over: „Onderwijs en Politiek", welke neerkwam op een bestrijding van de Nationaal-Sociallstlsche Beweging In Nederland. Toegegeven werd, dat redevoeringen als op 24 November zijn gehouden, kunnen worden uitge zonden op grond van art. 2. zevende lid van het Radio-Reglement 1930 Mitsdien drongen de leden, hier aan het woord, dan ook op afschaf fing van dit voorschrift asn en waren zij zelfs geneigd, een verbod te bepleiten ten aanzien van .stellige uiteenzettingen of toelichtingen van politieke beginzelen" vgl. «rt. 2, tweede lid vzn genoemd reglement vermits de przctUk heeft geleerd, dat sprekers voor de microfoon uiterst rekbare opvattingen plegen te huldigen omtrent de strekking der begrippen .stellige uiteenzetting” en „toelichting". De verdediger. Uiterste clementie. Uitspraak 6 Februari. Op een onbewaakt oogenblik over komt het onsWe kunnen het van ons zelf niet begrijpen, dat we zoo dom, vergeetaohtig of onoplettend konden zijn. We wisten, dat we voor ons werk alle aandacht noodig hadden doch we zijn op ’n onberaden moment Jmet onze gedachten elders; we letten niet op, we laten ons door sleur ver leiden en een ernstige fout is ge maakt. Nu kan de vergissing misschien nog zoo begrijpelijk zijn, dit verandert aan het gebeurde weinig: door onze schuld is er iets ergs geschied, een groote tekortkoming veroorzaakt, die niet weer goed te maken isen al onze spijt maakt het gebeurde niet ongedaan! Zelfs de toeschietelijkste patroon kan in het belang van den goeden gang van zaken in zijn bedrijf zoo iets niet laten passeeren. Van hoog tot laag hebben we onze ver antwoordelijkheid, tot den jongsten bediende toe! „En daarom Jantje," zoo sprak een oudere tot den knaap, „blijf een brave jongen, doch zet ook steeds goed oogen en ooren openhoud alle gedach ten bij je werk, want wat we te doen hebben moeten we goed doen! Laat het je niet meer overkomen en breng het ver in het leven door oplettend heid!" HTLVERSÜM, 1875 M. AVRO 8 uur Gramofoon 10 uur Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetrachting 10.30 Het „Lyra Trio” 11 uur Knipcursus kln- derkleedlng 1130 Het .Lyra Trio” 13 uur Het Omroeporkest o.l.v. Nico Ger- harz 3 uur Orgelconcert 3 uur Naai cursus 4 uur Half uur voor zieken en ouden van dagen door Ant. v. Dijk 430 Gramofoon*4.45 Voor groote kinderen 5.30 Dlnermuzlek: Het Aeolian-orkest 6 30 SportpraatjeH. Hollander 7 uur Radlovolkszang o.l.v. p. C. Poortman 7.30 Engelsche voor gevorderden: Fred Fry 8 uur Vaz Dl as 8.05 Gramofoon -r- 8 15 Het Concertgebouworkest o.l.v. gduard v. Beinum. Solisten: Louis Zimmermann, viool. Ferdinand Heimann, viool; Marix Loe- vensohn. cello 10.30 ..Wij snuffelen....” 11.10—1135 Het ensemle Pali 11.35 —12.00 Het Weensch Ensemble Grüntout. HUIZEN. 301.5 M. KRO 8.00—9.15 Gramofoon H.0011.30 Mozart-conoert 1130-^-13.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln OJP. 13.0113.16 Lunch-concert door het KRO-orkest o.l.v. Marlnus van 't Woud NCRV 10 uur Le ger des Hellskwartlertfe 10.15 Morgen dienst 10.45 Gramofoon 3 uur Cur- r sus Fraaie Handwerken 3 uur Vrouwen halfuurtje 3.30 Gramofoon 4 uur Bij bellezing 5 uur Cursus Handenarbeid 6.30 Plano-recltal 6.30 Gramofoon 6.43 CNV-kwartiertje 7 uur Polltlebe- <rlchten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.16 Gramofoon. of „Een kwartiertje Radlo-reportage 730 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt”: Corn. A. Crayé. journalist te 'sGra- venhage 8 uur Vaz bias 8.06 Gezel lige avond, te geven door Arie Post en Jan v. d. Rovaart. m.m.v. een aantal wa- mes en heeren uit het Christelijk Radlo- Koor 9 50 Gramofoon 10 uur Vaz Dlas 10.0611.30 Gramofoon. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake eenige wetsontwerpen, waarbij een honderdtal naturalisaties wordt voorgesteld, zegt minister Van Schalk, dat hij de bezorgd heid deelt over de toeneming van het aantel vreemdelingen, dat naturalisatie vraagt, niet zoozeer om het' feit, dan wel om den toestand, waarvan het een teeken is. Het mes Was doorgedrongen tot het hart, ging door de Unkerhartkamer heen en kwam uit in de rechtervoorkamer van het hart. De doodsoor- zaak was een bloeduitstorting in de borstholte en de steek In het hart zelf. Kort na den mes steek was het slachtoffer overleden. De verdedispr, mr. Schuitemaker, vroeg aan den deskundige, of het mogelijk is, dat A. B„ nadat hij gestoken was. nog een knuppel greep en daarmee naar zijn broer sloeg. De deskundige achtte dit niet uitgesloten want, aldus dr. Mansens, daar zijn gevallen van bekend. Verdediger: stoken?” Dr. Mansens: „Ja." Een broer van verdachte, de 23-jarige land bouwer P. B„ werd vervolgens als getuige ge hoord. Hjj leg In derf avond van 8 November reeds te bed en eveneens zijn broer A. B„ toen laatst genoemde opstond en zich naar beneden begaf. Getuige hoorde, dat er beneden In het verlof- Aertrek, tevens voorkamer, ruzie werd gemaakt. QBtagg stte)|Upp en ging naar beneden. In het achtAb^Sxwam hij zijn broer A. B. tegen, die uit de voorkamer was gekomen. Zijn broer H. (verdachte) kwam zijn broer A. (slachtoffer) achterna geloopen en ging dezen te lijf. Ge tuige had niet gezien, dat H. een mee In zijn hand had toen hij naar achteren kwam. Doch wel zag getuige, dat H. zijn broer A stak met een broodmea dat hij in zjjn hand had. Toen A. gestoken was viel hij nog niet ter stond. doch sloeg eerst nog met een knuppel naar H. Uit alle verklaringen blijkt, aldus de officier, dat, hetgeen verd. vertelt over een klap op zijn hoofd, niet waar is. Verd. stoof aan op zijn broer, ondanks het feit, dat hij gewaarschuwd was. dat deze met een knuppel achter stond. Van noodweer 1* geen sprake, te meer niet, om dat verd. de voordeur uit had kunnen gaan. Uit de houding van verd. blijkt, dat hij- niet veel berouw heeft van zijn daad (verd. breekt in snikken uit). LUXEMBURG. 1164 M. 3 05 Gram mu- ziek In de pauze: Persberichten 12 20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. La Fille du Régiment. Do nizetti. Les Vêpres, Jalowicz. Sicllietta, Bion. La Tosca. Puccini. Bergère et Pas- toureau. Mahy. Casse-Noisette, suite, Tschaikofski Intermezzo. Wolf-Ferrari. Kin Cocktail in der Wunder-Bar, Katscher. In de pauze: Koersen 135 Persberichten. Gramofoonmuziek 6 50 Concert Dans muziek 7.50 Sportberichten 8 00 Duit- sche avond Carlo Kaufhold, viool. Slaviscne Fantasie. Dvorak Romance. Krelsler Czar das. Monti Impression de Mai, Register. Chanson tzlgane. Lederer 8 20 Persbe richten 8 40 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. I. v. Henri Pensis. Marcue des P.T.T.Moretti. Valse bleue. Margis. Stéphanie Gavotte. JDzibulka. 8 55 Koer sen 9 00 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v Henri Pensis. Redzi, Caludl. Souvenir de Tendresse. Ketelhey. Zigeunersehnsucht. Kempner. Printcmps d'Amour. Kalkman A la Foire. Königsber ger 9 20 Piano-recital door Ida Skuhra. t»Brahms, Schumann 9.55 Duitsch con cert door het Radio-orkest o 1. v Hrl Pen sis Fldelio. Beethoven. Wildschütz. Lort- zing. Im heiligen Hain, Lindemann Sere- p nade. Löhr. Faschingssuite. Schmaltich. 10.50 Dansmuziek van gr.pl. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Ha. velaar, officier van justitie was Jhr mr. Twiss Quarles van Ufford, rechters mrs. Kaars Sey- pestein en van tiegteren Altena. De president vroeg aan verdachte of h(l be kende, dat hfj op d* November les avonds kyn broer met een mes had gestoken. Verdachte: „Ik wist niet, dat ,ik een mes In myn hadden had, ze zeggen, dat Ik toen m(jn boper gestoken heb.” T>e president herinnerde verdachte er aan, dat hy voor den rechter-commlssaris heeft ver klaard. dat zyn broer hem met een knuppel op het hoofd en op de beenen had geslagen. Daarna had hy, verdachte, een mes gepakt en zyn broer een steek toegebracht. Direct daarop was ver dachte naar buiten gegaan. Als deskundige werd gehoord, dr. B. J. Man- sens, prosector aan het Pathologisch Instituut te Utrecht, die een sectie op het lyk verrichtte. Deze verklaarde, dat de verslagene A. B. in zyn linkerzijde by de achtste rib met een mes was gestoken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende de steunregeling ten be hoeve van den tuinbouw heeft Min. Steen- rghe om geantwoord, dat het hem bekend i*. dat bij de voorschotuitkeering d.d 9 Octo ber en 14 December j.l. wel steun verleend is aan telers van tomaten en niet aan telers van sla. zulks op grond van het feit, dat het ver schil tusschen opbrengstprys en kostprys by tomaten daartoe aanleiding gaf en by sla niet. Het is den Minister bekend, dat er in den tuinbouw in het al‘»e,”een 100:- nood he rscht. doch dat zulks speciaal het geval zou zyn by telers van sla iykt hem niet waarsChyniyk, te meer daar een teler van sla onder ramen on- getwyfeld andere cultures daarnaast beoefent. Het komt den Minister voor, dat de vergeiy- klng van twee bruto-opbrengsten geen zin heeft, als niet tevens de kosten der productie worden vermeld. Overjgens wil de Minister er op wyzen. dat de gemiddelde opbrengst van alle quallteiteQ sle in /ie maanden April en Mei gevarieerd heeft van ƒ6 50 tot 1 per 100 krop. Een opbrengst van 7000 ramen (140.000 krop) tot totaal f 1050, "dit is 0.75 per 100 krop, doet veronderstellen, dat de opbrengst door misgewas of cultuur-technlsche gebreken zeer sterk moet zyn gedrukt. Met groot materiaal verscheen de brandweer ter plaatse, vyf slangen werden uitgelegd. Het vuur woedde aan de voorzijde van de groote landbouwschuur. in een geiykvloersch gedeelte waar paarden en koe waren ondergebracht en op een zolder, welke diende ais opslagplaats voor 28.000 kg. stroo. Hier vond het vuur gretig voedsel en de dakbedekking van de schuur was dan ook In korten tyd weggebrand. Gelukkig was de wind van het huls af. waar door de woning en de stellen met 53 stuks vee geen gevaar liepen. Het krachtig ingrypen der brandweer wist den brand tot het grootste deel der schuur te beperken: het achterstuk, dat door een steenen muur van het brandend ge deelte was gescheiden en dat diende als berg plaats voor landbouwwerktuigen bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak test men in het duister. Verondersteld wordt, dat een landloper onder dak heeft gezeocht In de schuur en onvoor zichtig met vuur is omgegaan. Er is echter niemand gezien. HAMBVRG, 331.9 M. 10.50 Het Om. roepklelnorkest 13.30 Populair concert 136 Gramofoon 6.30 Pl*norecltal 7.30 und abends wlrd getanzt” 10.30 Concert 11.30—12 30 Het 8ym- phonleorkest. BRUSSEL. 321.9 M. 13.17 Het Om roeporkest 1.30 Gramofoon 6.16 Ge varieerd concert 8.20 „Ben angstige nieuwjaarsnacht met 'n plelzlerlg staartje” v. Leo Persy» 8.60 Gramofoon 9.30 De Schola Cantorum v. Brussel 10.10 „Angelus Domini nuntiavit Tot 11.30 Gramofoon. PARIJS. 321.8 M. 12.35—2.30 Gramofoon 7.34 Gramofoon 1 11.20 Gramofoon. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Schrammel- muzlek 8.50 Zlgeunermuzlek 9.20 Or- kestconcert 10.05 Operettemuziek 10.20 Sollstenconcert 10.35 Operettemuz. 11.10 Orgelconcert 1135 Zang 1135 Symphonlsche muziek. Evenals dezer dagen tegenover de Eerste Kamer, betoogt de minister, dat het feit, dat onder de verzoekers steeds betrekkelyk vele Duitschers zyn, van historische en geografischeverklaringen thans was komen vast te staan, dat Voor het Kantongerecht te Heerlen is Maan dag onder groote belangstelling van den kant van de landbouwers van Heerlen en omstreken de zaak behandeld van den veekoopman K. uit Efjsden. die in verzet was gek<*en tegen een vonnis van genoemd Kantongerecht, waarbij deze wegens het in voorraad hebben van var kens. zonder dat deze voorzien waren van het door den minister van Economische Zaken vast gesteld oormerk, was veroordeel tot betaling eener geldboete van 4000 of vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de op brengst van de in beslag genomen varkens. Verdachte was thans zelf ter terechtzitting aanwezig en had mr. Ch. Vrijens als raadsman medegebracht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat er in deze zaak een Hollander betrokken was. die al* eigenaar van de varkens diende te worden be schouwd en die dus inplaats van K. hier te recht had moeten staan, daar, zooals verdachte naar voren bracht, hy niets met de varkens te maken had. c w; Het merkwaardige in deze zaak was wel. dat op de vraag van den Kantonrechter, wie die Hollander dan was. waar hy woonde en hoe hij heette, verdachte het antwoord schuldig bleef. De Ambtenaar van het O. M. was echter van oordeel, dat. zooals uit meerdere getuigenver klaringen bleek, verdachte K als de aanspra- keiyke persoon moest worden beschouwd en dat z.L het opnieuw gehouden onderzoek geen nieu we gezichtspunten had opgeleverd, zoodat hjj bekrachtiging van het oorspronkelyke vonnis vroeg. Nadat door den verdediger eenige juridische beschouwingen over de beteekenis van ’t woerd ..voorraad” waren gegeven, ging deze nog eens in den breede de verklaringen der gehoorde ge tuigen na, er op wijzende, dat door meerdere Deze leden zouden het op prijs stellen, nauw keurig omtrent den gang van zaken op dit stuk op de hoogte te worden gesteld. Sommige andere leden oefenden critlek op de hd. eenzydlge samenstelling van de Radio- Omroep-Contróle-commluie, die op bepaalde redevoeringen, met name op die, vanwege de Vereenlging van Arbeiders Radio Amateurs uit gezonden, naar hun gevoelen oen te gestrenge censuur handhaaft. Vele andere leden konden zich met deze critlek niet vereenlgen. Veeleer brachten zy hulde aan de genoemde commissie voor de lofwaardige wyze, waarop die haar hoogst moeilijke taak vervult. BERLIJN, 356.7 M. 3.20 Concert door het Omroep kleinorkest 6.30 Concert door het Omroeporkest 730 Dansmuz. BRUSSEL I. 483.9 M. 12 15 Gramofoon. 13.50 Salonorkest 1.503.30 Gramo foon 5.30 Gramofoon 6.36 Gramofoon. 8.20 Bet Omroeporkest 9 35 Salon orkest 10.201130 Gramofoon. Nederland speelde zyn eersten wedstryd voor het troosttournooi van bet wereldkampioen schap Ijshockey tegen Dultschland en verloor volkomen verdiend. Doelman Gerritsen was vervangen door den reserve-keeper van Marie, in verband met het feit, dat Gerritsen «eer zware wedstryden achter den rug had. De reactie op den zwaren wedstrijd van Maandag tegen Zwitserland, deed zich geducht voelen. Eiken dag een «ware ontmoeting met nederlaag op nederlaag put het enthousiasme langzaam uit en de weinige routine die de Oranjehemden hebben deze kampioenschap pen zyn het eerste zware toumool voor Ne derland doet slch meer en meer ten nadeele kennen. In het eerste kwartier wisten de onsen door verdedigen de score blank te houden, maar in de tweede speelhelft werd van Marie vyfmaal gepasseerd. Direct na de hervatting scoorde Lang voor Dultschland en dezelfde speler voer de den stand tot 2—0 op. Dit tweede punt had van Marie kunnen voorkomen. Tenslotte scoor den Lang. Orbanowski en Lang nog een keer. Gelukkig herstelden de onsen slch in den derden speeltyd en hoe de geroutineerde Jae- necke ook poogde de verdediging te passeeren, al syn solorennen strandden op v.d. Stok en v. d. Vlugt. Zoodat ook in den derden speeltijd niet gescoord werd. De gedetailleerde luidden CanadaZweden 2. TBjecho-Blovakye—Italië 1—4. ZwitserlandOoctenrUk 11. Engeland—Frankryk 10. Troeetteurneei DuitachlandNederland t0. Polen—België 12—2. De Nederlandsche uitgave van de Illustraslo- ne Vaticana wordt, naar wy vernemen, ge staakt. De steunregeling voor den tuinbouw is er op gericht, het bedryf te helpen, welk doel by 1 thans gevolgde systeem zeker wordt bereikt. Zy. die het hardst door de crisis getroffen zyn, wier producten de ten opzichte van de pro ductiekosten laagste gyyzen opbrengen, ont vangen den grootsten steun. Het ligt in de bedoëling voort te gaan steun te verleenen aan den tuinbouw. Of het pro duct sla over de maanden April en Mei 1934 gesteund moet worden, wordt by het vaststel len der definitieve uitkeerlngen mede zocht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6