Nederland en de Volkenbond MAGGI’ Werkfonds 1934 V ereen voudiging der schrijfwijze AROMA I I Actie tegen tol- heffing ONZE VERHOUDING TOT RUSLAND vtefvoor ruit.... r Jl I DONDERDAG 24 JANUARI 1935 De houding van Duitschland Nederlander» in Duittchland De Belgische kwestie Bewaring van onze neutraliteit Schoolhoofd veroor- BRANDENDE WAS OVER HET Toelating van Rutland deeld LICHAAM Aan de gevolgen overleden te Overtreder staat terecht ons Regeeringspersdienst A. M. OOSTERBAAN Rede van minister JEUGDIGE DIEVEN Marchant ontmaskerd Geen revolutionnaire besluiten De Een oproep der politie Ook directeur M. wil vry zu NEDERLAND—BELGIË r V Industrie en scheeps bouw Het zenden van troepen naar het Saargebied EEN NADER ONDERZOEK GELAST GEEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK Vrijdag as. zullen te Den Haag de volledige zittingen van de Nederlandsche eu Belgische handelsdelegaties worden hervat. COLPORTAGE-VERBOD TE ZAANDAM ZWARE BRAND TE MIDDELBURG ledig Bende te Nijmegen Belangrijke planned ingediend voor Utrecht en Den Haag „Paleis**-af faire N ed er landBelgië Van de laatste H. H. Sacramenten voorzien Troepen naar de Saar S poorwegplan Wegens oplichting en beleediging Installatie der commissie die be noemd is met de opdracht een nieuwe woordenlijst samen te stellen Spelling der iffutaardwoorden Scheepsbouw Z.Exc. Kardinaal van Roey heeft op de in aanbouw zijnde Ten toonstelling te Brussel een bezoek gebracht aan het Paviljoen van het Katholieke Leven. De primaat werd door de leden van het comité ontvangen Stappen bij Dr. Colijn i de dat I A nu we loten vullen. Regeering hiertoe hebben 4 H Is het Juist, zoo werd gevraagd, dat de Minis terraad het besluit tot het tegenstemmen in zake de toelating van Rusland tot den Volken bond heeft genomen bij afwezigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken? Andere leden daarentegen brachten hulde voor het onmlddeliyk genomen besluit om troepen Maandag heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. P. Mar chant, in'het gebouw van zijn Departement de commissie geïnstalleerd, die in verband met de vereenvoudiging van de schrijfwijze van de Ne derlandsche taal is benoemd met de opdracht, een officieele woordenlijst samen te stellen ter vervanging van die van De Vries en Te Winkel. Zoowel moreel als juridisch Immers Is »r een conventie omtrent den aan nieuwe leden te stellen maatstaf doet de Volkenbond zich zelf, volgens deze leden, groote schade door opneming van Rusland, en door dit land zelfs een permanenten zetel in den raad toe te staan. Sommige leden zonden gaarne worden inge- Mcht, of het kabinet homogeen is ten aanzien van de afwijzende stem door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken te Genève uitgebracht. Lid en voorzitter dezer commissie Is dr. C. B van Haeringen, leeraar aan een gemeentelijke hoogere burgerschool te 's Gravenhage. Verder zjjn leden dr. H. J M. Endepels, rector van het gemeentelijk gymnasium te Maastricht, dr. J. van Mierlo, hoogleeraar aan het Onze Lieve Vrouwe College te Antwerpen en dr. R. Ver- deyen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Luik. Als secretaris fungeert dr. H. D Buis kool te Amsterdam. Bij de Installeering warej Belgische Gezant, de heer L Verscheidene leden betreurden, dat de minis ter ten opzichte van het subsidie aan de Ned. Vereenlglng In Duitschland een zoa aarzelende houding heeft aangenomen en zij spraken de hoop uit. dat de minister alsnog termen zal vinden, op zijn aanvankelijke weigering terug te komen. Enkele leden brachten den minister hulde voor de wijze van behartiging van de belangen der Nederlanders, die in Duitschland gevangen zijn geweest; zij uitten alleen hun spijt dat de resultaten niet grocW geweest zijn. Naar wij vernemen, is de heer A. M. Ooster baan, directeur van de drukkerij ..Lumax” aan het Ondiep te Utrecht en oud-voorzitter van den R.K. Graflschen Bond, vrij plotseling onge steld geworden. De toestand is zoodanig verergerd, dat de heer Oosterbaan van de laatste H.H Sacra menten is voorzien. Woensdagnacht is aan de Lange Delft te Middelburg brand uitgebroken In een winkel van electrlsche artikelen van de firma Wolders. De inwonende familie Bek kon nog bijtijds ge waarschuwd worden, om zich in veiligheid te stellen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele perceel uit brandde. Urenlang moest het blusschen worden voortgezet. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Be Haagsche Rechtbank heeft uitspraak ge daan In de zaak van de Dultsche kinderjuf frouw B. E. B. uit Den Haag, die zich schuldig heeft gemaakt aan onderscheidene diefstallen in Den Haag en Wassenaar en tegen wie de Officier van Justitie een jaar gevangenisstraf had geëischt. De Rechtbank gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte. Eenige leden konden zich niet aan den Indruk onttrekken, dat van de voor persdoeleinden op dit hoofdstuk uitgetrokken gelden een voor ons land nuttiger gebruik kon worden gemaakt en dat met name van de „verbreiding van ken nis omtrent Nederland In den vreemde” weinig terecht komt. Enkele voorbeelden werden ge noemd. Mochten de ervoor bestemde bedragen te ge ring zjjn. dan zal hJ. ’n verhooging. waar t hier toch niét om groote bedragen gaat en groote belangen daarmede zijn gemoeid, alleszins ge motiveerd zijn. Bovendien zijn nog een tweetal plannen in voorbereiding. o.a. de aanleg van een vliegveld bij Delft, waarvan de helft der kosten even tueel voor rekening der gemeente ’s Graven hage zal komen, tot een totaal bedrag door het Werkfonds te financieren, voorlooplg geraamd op rond f 1325.000. Totaal voor Den Haag f2.470.850. Aan de Mlnisterleele Commissie zullen bin nen zeer korten tijd voorstellen aangaande de arbeidsvoorwaarden worden aangeboden. Verscheiden leden, die het volslagen misluk ken van de Ontwapeningsconferentie betreur den, zagen een spoor van hoop in de omstan digheid, dat meer en meer de meenlng veld wint, dat aan Duitschland in een of anderen vorm gelijkgerechtigdheid op het stuk der be wapening moet worden toegestaan. Vele andere leden maanden tot voorzichtigheid tegenover Duitschland. dat in strijd met het vei drag van Versailles zijn bewapening uitbreldde en ook overigens, volgens hen, meermalen blijk heeft gegeven, weinig waarde te hechten aan trac- taten en overeenkomsten. Het Amsterdamsche Hof wees vandaag ar rest in de geruchtmakende strafzaak tegen het hoofd der Muloschool te Medembllk. den heer E., verdacht van oplichting en beleeaiglng. Het Hof achtte evenals de Alkmaarsche rechtbank oplichting bewezen en veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. Voorts werd E. ter zake van beleediglng van den burgemeester van Medembllk veroordeeld to een geldboete van 100 subs. 40 dagen hechtenis. Ten aanzien van de bruggen van Westervoort en Katerveer overwegen Gedeputeerde Staten gelijke stappen. De conferentie met den Minister wordt on- mlddellijk aangevraagd. De leden, die te voren aan het woord waren geweest, maakten ook de opmerking, dat in den Volkenbond toch ook zjjn opgenomen landen als China en Japan, die Immers ook geheel an dere zeden hebben; om Duitschland niet te noe^ men, waar toch ook het belang van de leidende partij richtsnoer is bij de handelingen der re geering. Ook al heeft men in het geheel geene sympathie voor Rusland, dan nog mag man zich ten opzichte van internationale ver-ic’idingen niet laten leiden door sympathieën cf anti pathieën. Deze leden achtten de houding der Kegee- ring niet in het belang van onzen handel, onze Industrie en scheepvaart. Verscheidene leden hadden met belangstelling kennis genomen van de mededeelingen van den minister over de Belgische kwestie bij het mon deling debat over dit begrootingshoofdstuk in de Tweede Kamer. Onder den indruk van pijn lijke ervaringen in het verleden vonden deze leden evenwel aanleiding tot het uitspreken van de stellige verwachting, dat bij eventueel nieuwe onderhandellngen het huidige kabinet de uitspraak, tijdens de verkiezingen door zijn leider gedaan, dat geen verdrag zou worden ge sloten, hetwelk niet in Nederland „op nagenoeg algemeene instemming rekenen kon”, zou ge stand doen. Voorts had het dezen leden aan genaam getroffen, dat er volgens den minister aan Belgischen kant groote geneigdheid bestaat tot toenadering. Sommige leden wenschten de aandacht te vestigen op de talrijke Belgische enclaves, welke in het Zuiden van Noord-Brabant, in de om- g^ving van Baarle-Nassau, bestaan. Deze en- claves.meer dan 40 in getal, welke dagteekenen van de afscheiding van België, zijn broeinesten van smokkelarij en veroorzaken veel last aan de grensbeambten en de politie. Deze leden meenden te weten, dat reeds vroeger overleg is gepleegd met de Belgische regeering om aan dezen ongezonden toestand een einde te maken en zij zouden gaarne vernemen of de regeering bereid is, dit overleg, dat in 1914 door den oor log schijnt te zijn gestuit, weder op te vatten en, voor zoover van haar afhangt, een bevredi gende oplossing van dit euvel te bevorderen. Andere leden vestigden de aandacht erop, dat hier te lande een zeer groot aantal Duitachers vertoeft, van wie de meeeten werk hebben en onzen landgenooten concurrentie aandoen. In Duitschland daarentegen is het voor een Nederlander slechts bij hooge uitzondering mogelijk werk te vinden, en wordt velen landgenooten, die daar sedert jaren gevestigd waren en werk hadden, het leven thans bemoeilijkt. nister van Waterstaat ad interim. Van het resultaat van dit onderhoud zal afhangen, of de colleges nadere stappen sullen doen. Verdere stappen zullen in ieder geval in onderlinge samenwerking worden genomen. De tegenstanders van de toelating van Rus land tot den Volkenbond verklaarden, dat er toch rekening mede dient te worden gehouden, dal in Rusland elke basis ontbreekt voor erken ning van goede trouw, waarheid en recht. In Rusland is alleen stabiliteit van onrecht. Reeds nu is te voorzien, aldus spr., dat de commissie zich voornamelijk zal hebben bezig te houden met de bastaardwoorden en de z.g. verbindings-letters in samenstellingen Er is in den overgangstijd, welken wij nu achter ons hebben, gelegenheid genoeg geweest cm moei lijkheden, welke zich bij de toepassing der spel ling voordeden, ter sprake te brengen De er varing heeft geleerd, dat die moeilijkheden, zoo- als trouwens van de vereenvoudigde spelling te wachten was, al heel gering zijn. Woensdagmiddag is in het ziekenhuis Utrecht overleden de 16-Jarige Marie Hardeman uit Veenendaal, die de vorige week bij het smel ten van wrijfwas in brand is geraakt en in zorgwekkenden toestand ter verpleging was op genomen. Het project voor het uitbaggeren van de Linde was gereed om met een voorstel voor de arbeidsvoorwaarden aan de Mlnisterleele com missie te worden gezonden, doch zal voorlooplg niet verder kunnen worden behandeld, daar de Provinciale Staten van Overijssel eerst in de zomerzitting van 1935 daarover een beslissing kunnen nemen. Hierna sprak de Belgische gezant, de heer Ch. Maskens; Gaarne, aldus spr., hebben wij onze mede werking verleend aan deze commissie, die in het bijzonder belast is met het onderzoek van de spelling van de bastaardwoorden en de sa mengestelde woorden. Maar loch moet de gezant verklaren dat deze medewerking geen verbintenis insluit vanwege de Belgische Regeering inzake het aanvaarden en het invoeren van de hervormde spelling. Het voorbehoud dat dienaangaande vroeger gemaakt werd, blijft steeds van kracht. Tenslotte heeft dr. van Haeringen, de voor zitter der commissie, de rede van den Minister beantwoord. Re- Amster- ëffectenmake- jaren ^IjlMaggi's Aroma- fleschje opnieuw met De voorzitter waagde het tenslotte erep, op de beslissingen der commissie vooruit te loopen door te verzekeren, dat de commissie geen revo lutionnaire besluiten zal nemen. Hierbij dacht spr. in het bijzonder aan de bastaardwoorden. De ervaring met sommige radicale pogingen tot vemederlandschlng van vreemde wooiden, heeft geleerd, dat ons publiek op dit punt behoudend Is. En waar wij vemederlandschlng wenschelijk achten, daar zullen wij onze meenlng n’.et aan het publiek behoeven op te dringen, maar kun nen volstaan met een zachte aanwijzing te ge ven door beide spellingen toe te laten met voor keur voor een van die belde. De voortgaande vemederlandschlng der bastaardwoorden zal geleidelijk in de officieele woordenlijst moeten worden aanvaard en vastgelegd. Nadat Dr. Van Haeringen zijn blijdschap uit gesproken had over het Telt, dat twee Zuid- Nederlandsche geleerden hun medewerking heb ben willen verleenen, besloot hij zijn rede met te verzekeren, dat de commissie aan de haar op gedragen taak zich met volle toewijding zal geven. In herinnering werd gebracht, dat In 1933 buitenlandsche regeeringen, die staatsobliga ties hadden uitgegeven met een goudclausule, deze laatste verplichting van de hand hebben gewezen, somwijlen met een beroep op de wet geving van andere landen. Gewezen werd bijv, op de Zweedsche regeering en haar dollarobli- gaties. De Nederlandsche houders daarvan heb ben groot nadeel geleden en dus Indirect ook de Nederlandsche fiscus. Met het oog daarop drong men erop aan. dat de Ned. regeering. met een beroep op hare fiscale belangen, de rechtmatigheid van de afwijzing der verplich ting, vervat in de goudclausule, zou betwisten en deze zaak zoo noodig aan het Permanente Hof van Int. Justitie ter bAechting zou voor leggen. Reeds zijn de volgende plannen ter behan deling aan genoemden dienst overgedragen: pol der Wleringerwaard, uitbaggeren van de Bar- singerwegvaart gemeente Utlngeradeel. verbe tering en omlegging van wegen; Provinciaal bestuur van Noord-Holland, diverse werken in de dulnterreinen te Bergen, Egmond en Bak- kum en Heemskerk. Anna Paulownapolder. verbetering van wegen. Banne Niedorp, ver betering van wegen. Het oordeel over de houding der Regeering In zake de toelating van Rusland tot den Vol- f kenbond was zeer verdeeld, evenals over de daarmede ten nauwste verband houdende vraag of ons land Rusland „de Jure” moet erkennen. Wat de motiveerlng der uitgebrachtstem betreft, betreurden sommige leden, dat te dier zake niet klare wijn is geschonken en zij zouden alsnog een duidelijke uiteenzetting van de mo tieven, welke onze geleld, wenschen. Het besluit van de Regeering tot het zenden van troepen naar het Saargebied, achtten eeni ge leden onjuist. Nederland heeft volgens hen geen belang zich te mengen in de'daar beslaan de--tmelUJkheden. en wordt daardoor betrokken in het geding der groote mogendheden, zonder dat dit voor Nederland eenig politiek voordeel kan opleveren. naar de Saar te zenden. Zij zagen daarin een reden tot verheugenis, omdat dit strekte tot ver hooging van het aanzien van den Volkenbond. De politie te Nijmegen heeft Woensdag een jeugdige dievenbende, die speciaal werk maakte van rijwieldiefstallen, ontmaskerd. In verband met een te Nijmegen gepleegde straatroof wer den door de politie gearresteerd A. D. en O. T., die na verhoor bekenden in Nijmegen tal van diefstallen van rijwielen te hebben gepleegd. Bijna lederen dag werden door hen en hun handlangers in Nijmegen twee of meer rijwie len gestolen. De politie zet het onderzoek voort. Tevens werd gearresteerd A. T., verdacht van verschillende inbraken, gepleegd in Nijmegen en omgeving gedurende de jaren 1932, 33 en 34. De Mlnisterleele Commissie hechtte haar goedkeuring aan de met de organisaties van bouwvakarbeiders te Almelo overeengekomen arbeidsvoorwaarden, welke zullen gelden voor het maken van een rioolgemaal bij de Sumpel (raming f35.700). zoodat de verdere behande ling in overleg met het gemeentebestuur kan plaats hebben. Ditzelfde geldt voor de onder tunneling van de Spoorbaan te Enschede, waarvan de raming f 490 000 bedraagt, en voor de werken te Hengelo aan het abattoir (raming f 334.000). Mr. Muller Massls heeft namens zjjn cliënt, den gearresteerden directeur van het Paleis voor Volksvlijt M.. een request Ingediend bil de Rechtbank met verzoek verdachte In vrij heid te stellen. Dit request zal een dezer da gen worden behandeld. Een groot aantal ingediende plannen leent zich, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, bijzonder goed voor uitvoering in werk verschaffing. Dienaangaande wordt gere geld overleg gepleegd met de afdeeling werkverschaffing van het Departement van Sociale Zaken. Er is weinig reden om te vertrouwen, dat die staat zijne internationale verplichtingen zal nakomen. En wat betreft onze relaties op het gebied van handel, industrie en scheepvaart, deze zjjn volgens deze leden, niet in de eerste plaats afhankelijk van de diplomatieke betrek kingen. maar van goed geoutilleerde havens en lage tarieven. Op den weg van onze Regeering kan het geenszins liggen het aanknoopen en onderhouden van handelsbetrekkingen met Rus land tegen te gaan, maar deze te bevorderen om stoffelijke voordeelen, achtten zij te eenen- male verwerpelijk. Dat het opnemen van een zoo groot land als Rusland in den Volkenbond voor dit lichaam van zoo bijzonder groote be- teekenls zoude zijn, kon door deze leden nog steeds niet worden toegegeven. Wij zijn hier in Nederland, aldus de Minister, tot invoering overgegaan van nieuwe spelling voorschriften bij het onderwijs met September. Men heeft ons verweten, dat dit geschiedde zonder dat vooraf een woordenlijst was uit gegeven. De toepassing van de regels, binnen drie maanden, op tenminste 7900 van de 8500 scholen, openbaar en bijzonder, gaf geenerlei moeilijkheid. Het onderwijs heeft de vereenvou diging. grootendeels met vreugde en overigens zonder morren, aanvaard. Er is dus alle aanleiding om thans ook het verdere werk ter hand te nemen, dat om af doening vraagt en dit verdere werk zou verricht moeten worden, zoowel indien de schrijfwijze De Vries en te Winkel was gehandhaafd, als na de Invoering der vereenvoudiging. Daarom kan ook België, geheel onafhankelijk van wat daar ten slotte omtrent de spelling zal worden beslist, er aan medewerken. Naar aanleiding van de meenlngen in ver band met de ligging van Nederland tusschen Engeland en Duitschland stelden enkele leden de vraag, of het vliegen over Nederlands ter ritoir door vliegtuigen of luchtschepen van een oorlogvoerende partij tijdens een oorlog, waarin Nederland niet partij is. zal moeten worden beschouwd als een inbreuk op de Nederlandsche neutraliteit. Andere leden betoogden, dat, ge geven den Volkenbond en de staatkundige ver houdingen in West-Europa, het practlsch on denkbaar is, dat bü het uitbreken in dit wereld deel van een gewapend conflict Nederland aan spraak zou kunnen maken on het bewaren van territoriale en verdere neutraliteit. Omtrent dit voor het regeeringsbeleld zoo gewichtige vraag punt «ouden zij gaarne, liefst eenlgszlns 'Wn- standlg, het oordeel van den minister vernemen. De Commissaris van Politie. Centrale cherche, Hoofdbureau van Politie te dam, verzoekt bankinstellingen, laars of andere personen, die de laatste obligaties f 200 3 pCt. 1867, lutgestelde of werkelijke schuld (al of niet afgestempeld, en al of niet voorzien van talons) der N V. Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, bjj de directie van die N. V. hebben doen verzilveren en daarvoor een bedrag beneden t 200.per stuk heb ben ontvangen, zich schriftelijk tot hem te willen wenden, onder mededeeling vin bijzon derheden. Ter voorkoming van overbodige correspon dentie, wordt nadrukkelijk erop gewezen, dat bovenvermeld verzoek geen betrekking heeft op loten van het Paleis voor Volksvlijt. Utrecht diende een zeer omvangrijk spoor wegplan in, behelzende de ophooging der spoorbanen in de richtingen Utrecht, Am sterdam en Amersfoort en Utrecht’s Her- togenbosch. Daar het algemeen nut van deze werken verder reikt dan het gemeen telijk belang, heeft de Mlnisterleele com missie zich kunnen vereenigen met een kostenverdeellng. De totale kosten van dit project worden geraamd op f 7.5 mlUioen. Vermoedelijk zullen deze geringer blijken daar de prijzen en loonen sedert de raming werd gemaakt, belangrijk zijn gedaald. De verdere behandeling van dit project vindt op dezen grondslag plaats. Voor ’s Gravenhage werd het onderstaande drietal werken naar voren gebracht: het gra ven van een gedeelte der Binckhorsthavens met bijbehoorende werken f 1000.000; de verbreeding van den Houtweg te Loosduinen, f 55.750; de aanleg van een tweeden rijweg langs den Be- zuidenhoutschen weg. f 89.200. Totaal f 1.145.850. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen de onzekere houding, door de Regeering bij de motiveering van haar beslissing aangeno men. Ook degenen, die een andere beslis sing hadden gewenscht zouden het op prijs hebben gesteld, als de Regeering een posi tiever geluid pro of contra de toelating zoude hebben doen hooren. Een makelaar uit Amstelveen, de 25-jarige J. O. V.. propagandaleider van de NJS.B. in de Zaanstreek stond Woensdag terecht voor den kantonrechter te Zaandam, wegens overtreding van het colportageverbod. Verd. heeft in de Stationsstraat gertacht nummers 'van „Volk en Vaderland” te verkoopen. De officier van justitie eischte voor elk der-^g drie overtredingen een boete van 1, subs, drie maal een dag hechtenis. De kantonrechter zal volgende week schrif telijk vonnis wijzen. Sommige leden betreurden, dat Nederland zich niet heeft aangesloten bij die landen, wel ke de toelating van Rusland hebben verdedigd Andere leden gaven als hun meening te ken nen, dat het niet juist is, zooals door anderen wel is gesteld, dat de Volkenbond uitsluitend zou moeten bestaan uit rechtsstaten. Hiertegenover verdedigden andere leden met kracht de houding der Regeering en zij wezen er op, dat het niet erkennen van Rusland „de jure” geschiedde op dezelfde motieven, die de Zwitsersche Regeering hebben geleld. Wat toch heeft, zoo vroegen deze leden zich af, onze Regeering tot de niet „de jure” erken ning van Rusland gebracht, en wat was de raden van bet stemmen tegen de toelating tot den Volkenbond? Rusland huldigt, aldus hun oerdeel. andere opvattingen omtrent recht en moraal dan in West-Europa gebruikelijk zjjn. Rusland is geen rechtsstaat, en ook godsdien stige overwegingen verzetten zich tegen toe lating van dit land als lid van den Volkenbond. Aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk III (Departement van BnitefiMhd- sche Zaken) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935 wordt het volgende ontleend: Op zich zelf is dit verloop van zaken niet te betreuren. Moet eenmaal de schrijfwijze wor den gewijzigd, dan volgt België een andere pro cedure dan Nederland. België houdt vast aan het systeem van 1865, volgens hetwelk de schrijfwijze algemeen, in en buiten het onder wijs, bindend wordt voorgeschreven. In Neder land heeft men ditmaal voor het eerst bin dende positieve voorschriften gegeven, maar nog alleen voor het onderwijs en voor sommige examens daarbuiten. Verschillende Rijkswerken, waarvan het Werkfonds van den Minister van Water staat de bestekken heeft ontvangen, zijn reeds zoo ver door het bureau behandeld, dat binnen zeer korten tijd aan de Mlnlste- rieele commissie voorstellen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden zullen worden gedaan. Deze zijn: weg bij Nunspeet, weg bij Waardenburg- Vianen, rijwielpaden Almelo-Wlerden; rijkswegen b(j Utrecht, weg in den Haar lemmermeer. De Minister van Waterstaat a.l heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van J. J. van Capelle, te Noordwijk aan Zee. met verzoek om te bevorderen, dat aan adressant een vergunning tot het openen van een autobusdienst voor Sneek en omstreken over den Afsluitdijk worde verleend. Bij K. B„ aldus de minister, is in hoogsten aanleg omtrent de aanvragen om vergunning beslist. Deze beslissing is genomen overeenkom stig de wet. Adressants verzoek om te bevor deren, dat hem alsnog de begeerde vergunning worde verleend, is uiteraard, als niet steunende op de wet. niet voor inwilliging vatbaar Be voegdheid daartoe heeft de wet aan de regee ring niet verleend. De Nederlandsche Regeering heeft ernstig be treurd, dat haar streven naar samenwerking door onvoorziene omstandigheden zonder re sultaat moest blijven. Het is intusschen een feit, dat bjj het Ne derlandsche onderwijs een vereenvoudigde schrijfwijze is ingevoerd. en tegenwoordig de Maskens en de heer Baert, secretaris bij de Belgische Legatie. Mr. H. P. Marchant sprak na een woord van welkom aan de vertegenwoordigers der Bel gische regeering er zijn vreugde over uit, dat deze regeering de beide taalkundigen van groo- ten naam uit onze Zui delijke taalbroeders heeft bereid gevonden om deze commissie te maken tot het symbool van de sa menwerking. die wei eens ten onrechte, is ont kend. Met feiten is te bewijzen, dat de Neder landsche Regeering nim mer de bedoeling heeft gehad, het Belgische volk te verrassen met een voldongen feit. Wie In die meenlng verkeeren. Mr. H. F. Marchant kennen de feiten niet. Verschillende leden spraken hun vertrouwen uit in dezen bewindsman, met wiens beleid zij zich in het algemeen konden vereenigen. Eenige leden constateerden met vreugde, dat de Volkenbond twee groote successen heeft nM>- gen boeken. Men mag, volgens deze leden nfet te spoedig het vertrouwen in den Volkenboïd opgevende groei er van is een proces van lai .- gen duur. Andere leden brachten de vraag ter sprak of de Regeering in de laatste jaren wel rm zooveel mogelijk constructieve Volkenbondspdf- tiek heeft gevolgd. Eenige leden waren van meening, dat onze Regeering verplicht is in den Volkenbond een beroep te doen op de christenen van alle landen cm meer dan tot nu toe samen te werken tot verwezenlijking van de hooge bedoeling, waar mede de Volkenbond is gesticht. Aan het tweede driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934 loopende van 15 Sep tember tot 15 December 1934 wordt het vol gende ontleend De werkwijze van het werkfonds ondervond slechts ten aanzien van L- Het betreft in de eerste plaats de spelling van de bastaardwoorden en in verband daar mede, die van een aantal woorden, ten aanzien waarvan ook bjj toepassing der regels van De Vries en Te Winkel geen zekerheid bestaat; anders gezegd al die gevallen, waarvoor de oplossing niet kan worden gegeven door toe passing van enkele eenvoudige regels, maar waarvoor het aanbeveling verdient, dat uit de verschillende mogelijkheden een keus wordt gedaan. Hoe ver de commissie met het opnemen van woorden in de op te maken lijst zal moeten gaan, en in hoever zij in verschllende gevallen meer dan één spelling zal aanvaarden, laat de Regeering geheel aan haar inzicht over. vertrouwt, dat de commissie zonder veel moei lijkheden voor de problemen, welke zij op haar weg ontmoet, een oplossing zal kunnen geven. Hiermede verklaarde spr. de commissie ge ïnstalleerd en wenschte haar een deugdelijk en spoedig resultaat van haar werk. Ook in deze verslagperiode kwamen verschil lende aanvragen bij het Werkfonds binnen voor het geven van een geringe tweede hypo theek op motorkustvaartuigen, teneinde den bouw daarvan mogelijk te maken. De Minls- terieele commissie hechtte haar goedkeuring aan een viertal dezer projecten, terwijl ver schillende dergelijke aanvragen nog in behan deling zijn en voor een vijftal de Mlnisterleele goedkeuring is gevraagd. Het bestuur besloot in drie gevallen, om aan de Mlnisterleele commissie de goedkeuring te vragen voor het verleenen van leenlngen aan bestaande fabrieken, teneinde er toe over te kunnen gaan de vervaardiging van nieuwe producten, welke hier te lande nog niet ge maakt worden ter hand te nemen. Het credlet ten behoeve van het reconstruc- tlebedrijf 1934 te Amsterdam is aan dit bedrijf verstrekt. Het aantal te werk gestelde jeug digen is in deze verslagperiode verdubbeld, zoo dat er thans 40 i 50 werkzaam zijn, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal in de naaste toekomst nog zal worden vermeerderd. Een zeer groot aantal der binnengekomen projecten moest worden afgewezen. In totaal was op 15 December vastgelegd f 16 248.425 65. de behandeling der industrieele objecten een wijziging. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden, welke zouden gelden voor de uitvoering van de werken aan de Oude Maas is alsnog overeen stemming verkregen. Het reeds in het vorige drlemaandelljksche verslag gemelde Rijkswerk bij Bodegraven werd nadat overeenstemming met de vakvereenigin- gen was bereikt over de arbeidsvoorwaarden, op 1 December 1934 gegund voor f 1.115 438. Wat betreft de rijkswerken aan den rijksweg bij Oegstgeest wordt medegedeeld, dat met de betrokken vakvereenlgingen is onderhandeld, doch voorlooplg nog geen overeenstemming werd bereikt. Het bestuur van het werkfonds deed een voorstel aan de Mlnisterleele commissie aan gaande de arbeidsvoorwaarden voor werk zaamheden aan Rijkswegen langs het Lichtmis kanaal, dat werd goedgekeurd. voorafgaand In volledige overeenstemming der col leges werd besloten, een gezamenlijke be spreking voor Gelderland. Arnhem en Nij megen aan te vragen bü dr. Coljjn, den Mi- Woensdagmiddag werd op het Provinciehuis te Arnhem een conferentie gehouden tusschen de colleges van Gedeputeerde Staten van Gel derland en van B. en W. van Arnhem en Nij megen. Alle drie de colleges waren pijnlijk getroffen door het feit, dat in een zaak, door onderlinge samenwerking tot stand gebracht, door een zijdig ingrijpen van een dei betrokken partijen, namelijk de regeering. eenzijdig werd inge grepen, zonder dat de andere betrokkenen zelfs in de gelegenheid zijn gesteld bezwaren kenbaar te maken. Dit is te meer teleurstel lend. nu deze betrokkenen daartoe den wensch hadden te kennen gegeven en overleg hun zelfs was toegezegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13