Stadsnieuws Priesterkleeding Turkije H D in DONDERDAG 24 JANUARI 1935 ARROND. RECHTBANK En Kemal Ataturk Dirigent: Jac. Jansen VRAGENBUS De komenden Vervroegde uitspraak Artikel 247 W. v. S. Artikel 297 W.v.S. Cinema Americain Districts-Arbeidsbeurs Tel. 4395 Het bezwaar der Grieken De strafbare „veehouder” Meervoudige strafkamer De gaanden a Een kunstkeukenschilder als inbreker GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN DUBBEL MANNENKWARTET „APOLLO” DE UITVOER VAN POOT- AARDAPPELEN Een appellant uit de drome darisstad V arkensteeltregeling De schatrijke „dichter” K- - Aartsbisschop Cresostomos spreekt De gaande en komende man Ver. „Zorg voor de leerlingen en oüd-leeriingen der School voor buitengewoon L.O. te Alkmaar” ONDER MOEDERS VLEUGELS i (Speciale correspondentie) den VRAAG: Als een bil W. 8. „De Maasbode”: 1 en pro re- het M. J. Zuurbier, dienstbode, R.K. van West- der aantal De zwarte, losse mantels over de zwarte soutanes, de hooge, stijve hoofddeksels dér orthodoxe geestelijkheid hebben in dit con flict ongeveer dezelfde beteekenls als - de nationale vlag in oorlogstijd. den gereleveerd. Na de rondvraag, die niets be langrijks opleverde, sloot de voorzitter de ver gadering. 2. 3. wets- men Het is dan ook te hopen, dat de Turksche regeering geen verdere stappen zet in' da richting, welke ztf’ zoo voortvarend insloeg. Niet alleen de vrede van den Balkan, ook de orthodoxe-christelljke godsdienst zou er ernstig door worden geschaad. acker, z.b., RJC., Amsterdam. en de dronken- De 33-jarige schilder Jan V. wonende te Den Helder en thans gedetineerd, stond terecht ter zake dat hij te Schoort in den nacht van 24 op 25 October door middel van braak was bin nengedrongen in de woning van C. Hoogvorst en aldaar verschillende zilveren voorwerpen, polo shirts en sieraden had weggenomen. Voorts had hij in den nacht van 12 op 13 Oct. 1934 te Den Helder (Julianadorp) ingebroken in een schoolgebouw en toen ingepikt de school- reisjesspaarpot der scholieren ten bedrage van pLm. 22.40 en uit de schuur diverse goederen. Dr. Ter Raa, psychiater te Bakkum was onder meer gedagvaard als deskundige. De heer Hoogvorst had het gestolene groo- (endeels terug ontvangen. Het schoolreisjesgeld kan echter als hopeloos verloren beschouwd worden. Verdachte had er zijn schuldeischers gelukkig mee gemaakt. Dr. Ter Raa concludeerde dat verdachte toon de een intelligentlegebrek, feitelijk behoort hij thuis bij de psychopaten, doch dit is thans met vermogensdelicten niet meer geoorloofd. In een bijzondere strafgevangenis behoeft t (j echter niet te worden gedetineerd. Verdachte heeft een goed gevuld strafblad met ernstige vermo gensdelicten; diefstal met en zonder braak enz. De president, mr. Ledeboer, zei, dat ziet er niet rooskleurig uit, vriend. Eisch tegen dezen gevaarlijken sinjeur 2 Jaar en 6 maanden. Mr. Mulder, advocaat te Den Helder, achtte de strafmaat te zwaar en stelde voor een ge mêleerde straf, waartegen de Officier zich na tuurlijk verzette, gelet op de antecedenten. 9orda*n schrijft In de „Groene Amsterdam mer”: l en staan De Landbouw-Orlsis-Organlsatte voor Noord- Holland vestigt er de aandacht der varkensfok- kers op, dat degenen, aan wie voor 1935 seven biggenmerken zijn toegewesen, het recht heb ben één toom biggen te laten merken, ook al bestaat dese uit meer dan zeven biggen. Be draagt echter het aantal biggen van den eer sten toom, dat ter merklng wordt aangeboden, meer dan vier doch minder dan zeven, dan ver valt het restant der toegewezen merken Be draagt het aantal biggen van een toom slechts vier of minder, dan blijven de ongebruikte mer ken ter beschikking van den varkenshouder, doch mogen in dit geval niet meer dan seven biggen in totaal by den betreffenden varkens houder worden gemerkt. Volgens de offlcieele gegevens is da uitvoer van Hollandsche pootaardappelen heel groot geweest in het afgeloopen jaar, verg?l>ken Bij het jaar 1933. De totale uitvoer In 1934 was 112.120 ton, ter waarde van 6.872.000 tegen 71.680 ton, ter waarde van f 2.498.000 in het jaar 1933. Wel opvallend is hierbij, dat de waarde met zulk een groot bedrag is toegenomen, terwijl het aantal geëxporteerde tonnen ook ten seer gunstlgen vooruitgang doet zien. De grootste af nemers van pootaardappelen waren Eelgië en Luxemburg, met een totaal van 46.900 ton, waarop Frankrijk volgde met ruim 41.00C ton. Duitschland heeft 1044 spoorwagons afgeno men. terwijl ook Italië met 915 wagons een aar dig kwantum heeft verkocht. Van de in December verzonden pootaardappelen heeft Italië bijna de In de middagzitting deed de rechtbank uit spraak inzake de Inbrekers Klaas P. en Jan V. en veroordeelde ieder tot 1 jaar gevangenisstraf en Klaas P. voorwaardelijk met 3 proefjaren en Joh. V. 8 maanden voorwaardelijk en 4 maanden onvoorwaardeiyk. Klaas P. werd te vens in vrijheid gesteld. -ra e rijkste en tevens de slechtste dichtei van heel Parijs, stierf tweehonderd jaar geleden op den 31sten December. Het was Claude Josepn Dorat, die het klaar speelde met de meest prullige letterkundige producten zich een vermogen te verwerven. De man had een buitengewoon hoogen dunk van zijn eigen capaciteiten, die dan ook niet gering waren, tenminste als men ze wil zien uit het oogpunt der hoeveelheid dichtwerken, die hy de wereld instuurde. HIJ wijdde zijn gansche leven aan de poëzie. Een enorm aantal drama's wer den door hem geschreven, afgewisseld door lichtere poëzie, soodat hij aan het einde van zijn leven een twintigtal dikke deelen met zijn gezamenlijke werken kon uitgeven, die een plaats kregen in de boekenkasten van lederen vooraanstaanden Franschman. die prijs stelde op een „mooie” bibliotheek. Want mooi was de uitgave zijner werken ontegenzeglijk, wat betreft de.... banden! Bovendien liet hij zijn drama’s door de beste sierkunstenaars tllus- treeren. Zijn gansche vermogen heeft htf daar aan besteed en wederom ruimschoots terug gekregen. Ieder Jaar verscheen een dik deel, dat zoo buitengewoon mooi werd uitgegeven en ver zorgd, dat iedereen het in zijn „bibliotheek” plaatste, omdat het in den letterlijken zin een „sieraad" was. De critiek was meer dan slecht; alles wat hij schreef werd onmeedoogend Jn den grond geboord"! En tóch verkocht hij tal- looze exemplaren, alléén uit hoofde van bet feit, dat zijn werken zoo enorm kostbaar wer den uitgegeven! Het eenige behoorlijke werk, dat hij schreef, was zijn JLa Declamation théa trale”, een handleiding voor tooneelspelers, waarvan door dezen druk gebruik werd ge maakt. Voor het overige had zijn werk zoo goed als geen belangstelling bij het publiek, zij het danom het in twintig prachtige dikke boekdeelen in de kast te zetten van den salon, hetgeen dan ook werkelijk geschiedde! Dorat’s grootste verdienste is geweest, dat hij de sierkunstenaars van zijn tijd aan veel en goed betaald werk heeft geholpen, terwijl bij tot op den huldigen dag de kampioen is geble ven in het verkoopen van werken, die gekocht werden met de vooropgezette intentie er nooit een letter van te lezen. Uitsluitend aan zijn handig uitbuiten van de ijdelheid der High Society uit den pruikentijd heeft hy bet te danken, dat hij op zijn sterfdag, den 29stea April 1780. van zich zelven kon getuigen, „dat hij de eenlger Fransche dichter was. wiens vol ledige werken de boekenkasten sierden van alle vooraanstaande personen, die een keurig ver zorgde bibliotheek wisten te waardeeren”! Ook dichten kan een winstgevend beroep zyn. als Je maar weet, hoe de zaak aan te pakken! Kunt u mij ook inlichten omtrent het orgaan „Ons Eigendom” van welke bevol kingsgroep gaat het uit en waar is de redactie van genoemd orgaan? ANTW.: Bovengenoemd orgaan bestaat niet. Wel is er een orgaan, dat u waarschijnlijk bedoelt, dat ,De Industrieele Eigendom” heet. Adres is: Oostdulnlaan 2, Den Haag Uitgave: Bureau voor den Industrieelen Eigendom. De zedenzaak tegen den 67-jarigen diaconie- bewoner Derk de W. te Alkmaar werd met ge sloten deuren voortgezet. Gehoord werd dr. uarschoop als deskundige. Eisch 1 dag met ter beschikkingstelling der regeering. F. v. d. Meer, schoenmaker, geen, van Am sterdam naar St. Annastraat 23; W. P. Munze, kok. RK„ van Den Haag naar Overdlestraat 57; M. Spaargaren, huishoudster, D. van Haarlem mermeer naar Sandersbuurt 10; P. M. Zelden- thuis, dienstbode. R.K., van Haskerland, Joure, naar Choorstraat 49; B. M. Botman, dienstbode, R.K. van Wervershoof naar Gabeljaustraat 9; A. O. Wenzel, naaister, D.E., van Velsen naar Nieuwesloot 55; Wed J. C. KoolmeesBlom en kinderen, z.b., R.K., van Haarlem naar Geester- slngel 5; M. Albertsma, dienstbode, N.H., van Stavoren naar v. d. Woudestraat 50; J. Jonker, loonslager, R.K., van Nieuwe Niedorp naar Stationsstraat 31; B. Hartog, z.b., D.G., van Beets naar Kruislaan 14; P. Galjaard, electri- cien, NH„ van Laren naar Boomkampstraat 5; M. Frankfort, barbier, geen, van Wormerveer naar Overdlepad 28; W. B. van Doorn en gezin, brievenbesteller, geen, van Hillegom naar Eike- lenbergstraat 11; G. Rijs, dienstbode, geen, van Z(jpe, Petten, naar Kennemerstraatweg 37; G. Spruit, Groenewoud, naaister, N.H., van Ouden dijk naar Spoorstraat 52; G. H. Joustra en gezin, z.b.. D.G., van Beemster naar Prins Hen drikstraat 42; P. Hos, kinderjuffrouw, NU., van Bergen N.H. naar Bergerweg 7a; A. Schouten en N. Schouten, z.b. en melkrijder, R.K., van H.H. Waard naar Akerslaan 16; P. Smit, rijks- veldwachter, N.H., van Amsterdam naar Spoor straat 89; J. P. Berkhout—van ’t Klooster, z.b., RK., van Nieuwe Niedorp naar Spoorstraat 58; J. A. Engels en A. Engels, z.b., N.H., van Rotter dam naar Frlescheweg 34; H. C. J. Scheffel en gezin, fabrieksarbeider, EX. en N.H., van Helloo naar Eikelebergstraat 68; W. F. v. d. Heijden, controleur Ned. Vleeschwaren Centrale, N.H., van Den Haag naar Stationsstraat 65; A. C. Annes, dienstbode, RK, van Blokker naar Nieuwesloot 49. De expediteur D. de Vr. uit Enkhuizen had te Blokker op 24 Augustus het verkeer gesne den en zich voorbij een voertuig, bestuurd door P. Peerdeman uit Grootebroek, gewrongen, ter wijl van de'andere zijde eenige wielrijders, mej. Meijer, Meijer, Merks met echtgenoote, zuster en dochtertje uit Hoorn, naderde. Dit gezel schap was toen verplicht zich op den wegberm In veiligheid te brengen, dcch het meisje reed tegen een boom op en brak haar been. Terzake het in gevaar brengen van het verkeer was Doede veroordeeld door het Hoornsche kan tongerecht en van dit vonnis in appél gegaan. H gaf de schuld aan de w'elrijders, doch vond bjj deze getuigen weinig steun. Zij achtten het rijden van Doede roekeloos en onverant woordelijk. Het leek wel of Piet Peerdeman 'm nu kneep voor den appellant, doch de president g: randeerde hem de bescherming der Justitie. ZVr verklaring was dan ook voor Doede niet bepaald gunstig.. Zekere Heeres, *n autopassa- gler, gehoord als getuige décharge stelde de zaak weer voordeellger voor, maar de Officier hield zich aan den veiligen kant en requlreerde bevestiging van het vonnis, waarbij appellant veroordeeld was tot 30 boete of 30 dagen, alsmede toewijzing van de vordering ad 50. De vereenlging hield gisteravond een leden vergadering in het „Gulden Vlies”. In zyn openingswoord sprak de voorzitter zijn voldoe ning uit over de flinke opkomst. Donkere wol ken pakken zich samen en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst het be stuur voor schier onoverkomelijke moeilijkhe den komt te staan. Het belangrijke maatschap pelijke werk, dat de vereenlging verricht, elscht Aan de niet-verschenen Dina Hendriks Gen na Br. was ten laste gelegd bovengemeld ze denmisdrijf, strafbaar gesteld bjj art'. 297 Wetb. v. Strafr.. Gevorderd werd 8 maanden gevan genisstraf. helft afgenomen, nl. 2600 ton. De export van klei-aardappelen was in de af geloopen maand December belangrijk minder dan in December 1933. Totaal werd nJ uitge voerd 2512 ton met een waarde van ƒ67.000 tegen 6019 ton in 1933 met een wamde van ƒ93.000. Ook hier ziet men het gunstige ver schil in de geldelijke opbrengst. Ook de totale afzet van klei-aardappelen is in 1934 geringer geweest dan in 1933. De 171.800 ton, welke in 1933 werden verzonden, orachten ƒ2.567.000 op, terwijl het veel kleinere kwan tum van 1934. nJ. 107.617 ton 3.236 000 waarde vertegenwoordigde. Ten opzichte van de finan cieels resultaten der zandaardappelen valt de zelfde stijging te constateeren. echter onvoorwaardelijk voortgang. De zorg voor de maatschappelijk achtergestelden moet met onverminderd enthousiasme worden voortgezet. De sterken voor de zwakken is en blijft vooral in deze tijdsomstandigheden een plicht der naastenliefde. Het afgeloopen jaar is gelukkig niet zoo ongunstig geweest als gevreesd werd. Toch is het met name voor de Nazorg-Arbeids- inrichtlng noodzakelijk de verkoopmogelijkheid der vervaardigde producten uit te bretaen, daar een belangrijke voorraad onverkocht is gebleven. De leden werden opgewekt, elk in zijn kring deze nuttige instelling onder de 'aandacht te brengen. De propaganda door middel van de brochures geeft bevredigende resultaten. Tot nu toe zijn 51 nieuwe leden op deze manier gewonnen. Een andere belangrijke taak van de vereenlging, het verstrekken van avondonder wijs aan de oud-leerlingen. dreigt ook in fi- nancleele moeilijkheden te geraken. Alles moet worden gedaan, om deze nuttige instelling te handhaven De uitzending van zwakke kinde ren der school is dit Jaar belangrijk uitgebreid, dank zij eenige flinke giften. Met erkentelijk heid mag In dit verband de afdeeling Alkmaar van de „Vereenlging voor Slechthoorenden" ge teemd worden, welke een belangrijk bedrag voor de uitzending ter beschikking stelde. De stand op de G.A.M.I.T., door den Armenraad ter beschikking gesteld, evenals die op de tentoon stelling van de „Nederlandsche Vereenlging van i”, mogen met dankbaarheid wor- Door bemiddeling van den directeur van den algemeenen persdienst, den heer Moschopoulos, werden wij In audiëntie ont vangen door den orthodoxen aartsbisschop het woord tot u richt als een oudere, wtf- Chresostomos van Athene, die aan de ge noemde groote vergadering heeft deelge nomen en die in het nationale Grieksche leven een belangrijke rol speelt. Oud- hoogleeraar In de theologie aan de Atheen- sche Unlversltelt en oud-rector van de Grieksche theologische school te Jeruzalem, Is deze kerkelijke waardigheidsbekleeder een geleerde van hooge reputatie. Tevens is hij een bescheiden, goedaardig man, die zere vriend, In wiens aanwezigheid gij u veilig voelt. Ofschoon hij zich over den strikt polltleken kant niet wilde uitlaten, liet hij ons toch voelen, hoe belangrijk hij de quaestle der clericale kleedij voor het volksleven acht. „Zeer zeker”, zoo sprak hij: „Zeer zeker speelt in onzen godsdienst het priestergewaad een niet te onderschatten roL Het Grieksche volk zag, door alle eeuwen heen tot op heden deze kleeding als een noodzake lijk bestanddeel van het priesterschap. Geen volk hangt zoo als het onze aan tradities, aan uiterlijke teekenen en symbolen. Gewoon van vader op zoon, door alle generaties zijn pries ters te vereeren als leiders, helden en behoe ders van Grieksche zeden en cultuur, steeds In den soutaandragenden persoon den vader zij ner idealen ziende, beschouwt de Griek de af schaffing der gewijde kleeding ris een profana tie en verachting zijner religie. WU hopen echter dat deze schok onzen geloovlgen in Constantl- nopel geen religieuze schade zal doen en dat de Griek aldaar, tegenover den als leek gekleeden dienaar van God evenveel eerbied en vertrou wen zal toonen als voorheen. Of deze maat regel ook beoogt later den Patriarch van Con stantinopel eveneens te dwingen tot t aanvaar den van de burgerlijke kleeding kunnen wij niet vooruitzeggen. Wij vermoeden wel, dat deze wet bet uiterUjk teeken is eener sterke antl-religieuze strooming in Turkije. Verwon dert het u, dat de religie en haar dienaren hier zoo’n kolossaal aanzien bezitten? Maar, vanaf de verovering van Constan tlnopel door de Tur ken tot na den vrijheidsoorlog toe waren de priesters en kloosters hier de fakkeldragers der Helleensche idee. Aan hen danken de Grieken van vandaag hun taal, hun literatuur, hun tra dities.” Een voor het allergrootste gedeelte totaal nieuw programma. We kregen veel „hedendaag- ■che muziek" te hooren, en aangezien „heden- daagsche muziek” een zeer rekbare uitdrukking Is. ten minste ten opzichte van de kwaliteit daarvan, is het begrijpelijk, dat een dergelijk programma aanleiding geeft tot uitvoerige be spreking. We zullen ons echter moeten beperken tot het bestek van een verslag. Vroeger hebben we al eens ’n wenk gegeven ter vervolmaking van het ensemble en bij de eerste twee num merg „Adoramus Te” van Palestrina en .Ave Maria” van Arcadelt, welke door het kwartet seer mooi werden gezongen, dachten we, dat dit reeds voor een groot gedeelte door omwisseling van stemmen was bereikt, doch dit bleek maar een tydelyke maatregel te zyn. De volgende nummers werden In oorspronke lijke bezetting uitgevoerd. Ons compliment aan de kwartet-leden, die In de moderne nummers veel moeilijkheden wisten te overwinnen. ,De jonge vrouw staat op den torenwal" van Paul Sanders werd uitnemend uitgevoerd. In dit werk was te hooren, dat de componist nog méér instrumentaal, dan wel vocaal aanvoelt Sterker was dit verschijnsel nog met „Muttersonne" van Rudolf Réti, waarbij de sopraan-solo dooi Mevr. A. EriksBuys goed werd gezongen; viel quintan, quartan, maar zwakke Insplratieve in druk. Het „Requiem” van Fred Roeske won het In Vocaal opzicht in ieder geval, hier werden in de uitvoering zeer voortreffelijke momenten be reikt. Dan was rtj verder de kennismaking met de soliste Mej. Rosy Hahn <alt), die de ril der Alkmaarsche zangeressen weer komt vermeer deren; groot stemgeluid, technisch goed, doch wat meer gevoelvoller voordracht was wensche- lijk. De zangeres zong oa. liederen van den componist James Simon uit A'dam, die zelf zijn werken aan den vleugel begeleidde. Hij is een muzikaal pianist; als componist is hij niet mo dern, doch de geest van Brahms is niet vreemd aan hem. De liederen van Joseph Marse geven ook geen aanleiding tot bijzondere bespreking. Jac. Jan sen speelde de klavier-begelelding van de Ita- liaanache liederen. De beide zangeressen Mej. Rosy Hahn en Mevr. EriksBuys hadden bloemen in ontvangst te nemen. De verrassing, of liever gezegd, de muzikale beteekenls van dezen avond, was voor ons de drie a-capella-koren uit het „Angelus Sllesius” van E. Wellesz, uitgevoerd door klein gemengd koor .Alkmaar.” De moderne muziek maakte Indruk; het gebruikte materiaal is aan gewend uit zuiver inspiratie. Deze werkjes werden perfect gezongen. Het was voor dirigent en concerteerenden succesvolle avond, geen plaatsje was er in de zaal meer onbezet en aan veel bijval heeft het niet ontbroken. dijk 16 naar Utrecht; H. de Jong en gezin, im porteur, geen, van Westarweg 173 naar Amsterdam; G. B. Leek en echtgenoote, R.K. van Bierkade 3 naar Bergen NU.; P. H. Dor- beck—v. d. Klei, z.b., RK„ van Julianastraat 6 naar Ned. Oost Indië; J. C. Th. Wjjnker, kruideniersbediende, RE., van Zeglls 83 naar Bovenkarspel; M. Kluft, dienstbode. R.K., van Emmastraat 39 naar Castrlcum, Bakkum; M. VeenhuUsenBakels, z.b., D.G., van Voordam 2 naar Zuid en Noord schermer; F. Schlefelbein, strijkster, H.A., van Voordam 4a naar Dultsch- 0and; A. J. Wittop Konlng, chem. analysts, geen, van Egmonderstraat 14 naar Amsterdam; A B. Bruin, smid. R.K., van Vrouwenstraat 1 naar Harenkarspel; A Hos, kraamverzorgster, NE., van Bergerweg 7a naar Amsterdam; Wew. G. StalkerSpruit, z.b., geen, van Zocherstr. 15 naar Haarlem; A. BantingSljperda, z.b., geen, van Choorstraat 37b naar Bergen N.H.; M. Kampschult, z.b., RK., van Stationsweg 14 naar Wassenaar; J. F. van Amstel, opzichter Hoog heemraadschap. geen, van Ma cl. Pontstraat 38 naar Bergen N.H.; M. Hoogevoom, dienstbode, R.K., van Langestraat 34 naar Koedijk; A. Haa- ker, dienstbode, RJC., van Baanpad 35 naar Amsterdam; M. M. Punt, dienstbode, R.K., van Luttlk Oudorp 35a naar Noordscharwoude; Th. Brijker, slagersknecht. R.K., van Breedstraat 23 naar Amsterdam; Wed. T. HenselmansStam, z.b., R.K., van Nassauplein II naar Obdam; L H. E. Mumme, dienstbode, D.E., van Nieuwe sloot 55 naar Amsterdam; C A. J. I. van Steen van Popelmanslaan 11 naar et voorschrift van den President det Turksche Republiek Mustapha Ke mal Ataturk, Waarbij’topenlijkdra gen van priesterlijke kleedij aan de bedie naren van den godsdienst in Turkije werd verboden, heeft zeer groote verontwaardi ging gewekt in Griekenland, dat Juist een vriendschaps-accoord met den zoo vaak vijandigen nabuurstaat had gesloten. Men vreesde zelfs, dat dit accoord ten gevolge der nieuwste wetgeving van Kemal Ataturk verbroken zou worden. Alle politieke par tijen in Griekenland keurden de bepaling ten scherpste af. De Grieksche Regeering besprak de aangelegenheid in een verga dering van de vertegenwoordigers der poli tieke partijen, waarop mede waren ultge- noodlgd de Aartsbisschop van Athene.* Hoofd der Kerk in Griekenland en een groot aantal kerkelijke waardigheidsbe- kleeders. Hier bleek duidelijk, dat de ver ontwaardiging over het nieuwe voorschrift algemeen was. De Grieken achten zich be- leedigd door het feit, dat vertegenwoordi gers van den Griekschen Godsdienst in 'Turkije niet openlijk de teekenen hunner waardigheid mogen voeren. Op zijn terugweg uit Genève, waar hij de republiek in den Volkenbond vertegen woordigde, heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Rousdy Aras, een bezoek gebracht aan Athene, waar hij deze ernstige aangelegenheid besprak met den eersten minister Tsaldaris en den Minis ter van buitenlandsche zaken Maxlmos. Het resultaat dezer besprekingen kan men het eenvoudigst als volgt samenvatten: Ten respecte van de Balkan-Entente, onderteekend op 9 Febr. 1934 te Athene, zoomede ten voordeele van het land, acht de Grieksche Regeering zich genoodzaakt de wet van Kemal Ataturk in beginsel te aanvaarden. Hiertegenover beloofde de Turksche Minister Rousdy Aras, dat hij de zaak nogmaals zou voorleggen aan zijn Regeering, daarbij sterk aandringende op eerbiediging van het Grieksche standpunt In het algemeen wordt echter aangeno men, dat deze poging van Rousdy Aras zal afstuiten op de hardnekkige voortvarend heid en dictatoriale eigenzinnigheid van Kemal Ataturk. (Men herinnert zich, dat „Atatürk”, d.wi. „Vader der Turken” de naam is, dien Kemal Pascha met ingang van 1 Januari 1935 aannam'. Toch hebben de ministerieele besprekingen wel eenig gunstig resultaat opgeleverd. De quaestle der minderheden, nl een Griek sche minderheid van ongeveer 120.000 zie len te Constantinopel en een Turksche minderheid in Trade, wordt zwart op wit geregeld in den zin van het Verdrag van Lausanne, met het gevolg, dat in de toe komst het nemen van al te krasse maat regelen, als die betreffende de clericale kleeding, kan worden voorkomen. Hendrik H., ’n 27-jarige ontslagen Schager slager, was in September jl. op een nachtwan deling te Schagerwaard in de wel van boer Wink tegen een koe opgeloopen en had zonder den eigenaar ta raadplegen noch de veecentraie in kennis ta stellen, dit stuk melkvee gean nexeerd met het minder nobele voornemen voorzegde koe ten eigen bate in klinkende munt om ta zetten. Alvorens hij evenwel dit booze plan "tot uitvoering kon brengen, pakte de sterke hand der gerechtigheid hen: bij den kraag en stond hij op 13 November terecht. Tot een veroordeellng kwam het e-’hter niet. Het vonnis Verd opgeschort en Hendrik in de gelegenheid gesteld nog 'n paar maanden over zijn onrechtmatige daad ernstig te medlteeren. Thans echter verklaart men dien tijd van voor bereiding voldoende en werd de slagersknecht opnieuw voorgeleld ten einde te vernemen wat de rechtbank, voorgelicht door den psychiater dr. Engelman uit Helloo, omtrent hem zou be sluiten. De sympathieke psychiater dr. Engelman, die een uitvoerig rapport had samengesteld in ver band met de vele experimenten op hem toege past, beschouwde verdachte als verminderd toe rekeningsvatbaar. HU behoort in een psycho pateninrichting te worden opgenomen, doch dit Is niet meer toegestaan Geadviseerd werd als- nu een bijzondere strafgevangenis. De officier die bereids tegen dezen recidivist 2 Jaar had gevorderd, wijzigde dien eisch lequlreerde nu 1 Jaar en 6 maanden, door te brengen in een bljz. strafgevangenis. Verdachte las daarop een geschreven oratio pro domo voor. Mr. van Leeuwen, verdediger, pleitte een ge combineerde straf. Van Vrijdag af draait in de Cinema Ameri cain de film: „Onder moeders vleugels (Little Women). Betreffende deze fllme waarover een goede roep gaat, laten we hieronder eenige persuit treksels volgen: „Want wel Belden werd een historische sfeer boo intens doorleefd als in deze film zelden ook wist *n twlntlgste-eeuwer zich zoo te ver plaatsen in de mentaliteit van een vroegere ge neratie. Een klaar, sterk en simpel verhaal, dat midden In zijn romantische conventie soms verrast door „moderne” aarzelingen en oneven wichtigheden in het karakter van „Jo", de wil debras der familie. Het is Katherine Hepburn, die in deze rol voor Nederland debuteert en naar mijn mee- nlng althans met vlag en wimpel het pielt wint. Welk een frischheld en natuurlijkheid daarbij welk een eenvoud in middelen i deze filmster ten dienste.” Om de groote en algemeene verontwaar diging van bet Grieksche volk tegen den maatregel van Kemal Ataturk te kunnen begrijpen, moet men rekening houden met de buitengewone geestelijke en zelfs burgerlijke macht der Orthodoxe Kerk In Griekenland. Toen de Turken in 1453 de stad Constantinopel hadden veroverd, en vasten voet gekregen hadden in Europa, was hun eerste en voornaamste werk, de onderworpen volkeren te groepeeren in wingewesten. Hierbij eerbiedigden zij niet alleen de heerschende godsdiensten, maar de godsdienstige gezindten vormden de eigenlijke basis van het groepeeringswerk, zoodat de provinciën werden aangeduid met het woord „millet”, dat „religie” betee- kent. De verdeeling naar de godsdiensten bracht mee, dat de godsdienstige leiders tevens groot gezag, soms zelfs het hoogste gezag kregen in burgerlijke zaken. De or thodoxe christenen werden met hun pa triarchen van Alexandrië en Antiochië ge groepeerd onder leiding van den oecume- nischen of algemeenen patriarch van Con stantinopel. De teekenen zijner waardig heid ontving deze patriarch, tegen hooge betaling overigens, uit de handen van den sultan. Zoo beheerschten de ongeloovige Turksche sultans toch in zeker opzicht het hoofdbestuur der christelijke orthodoxe kerk en van die macht hebben zij vaak misbruik gemaakt, niet slechts door hun beschermelingen te bekleeden met de pa triarchale waardigheid, maar ook door den zetel van Constantinopel als het ware bij opbod te verkoopen aan den meest bieden de, om dezen na een korte periode te ver drijven, teneinde den zetel opnieuw ren dabel te maken. Trots deze simonistische practijken, bleef „Phanar”, het patriarchale paleis der Grleksch-Orthodoxe Kerk in het Turksche Constantinopel, dus het Vatlcaan van het Oosten, altijd het middelpunt der Grieksch-kerkelijke macht. Dit paleis, ge legen aan den Gouden Hoorn, is tevens het middelpunt der Grieksche buurt van de Turksche hoofdstad, want, zooals wij reeds zeiden, er wonen ruim honderd-twln- tig-dulzend Grieken in Constantinopel. In het algemeen kan men zeggen, dat de oecumenische patriarchen den godsdlenstl- gen Griekschen geest, trots de donkere tijden, zuiver hebben bewaard. Dit is uiter aard voor een deel mede te danken aan het feit, dat zij, met het behoud van hun eigen kerkelijk gewaad, lichter de zelfstandigheid konden bewaren. Is het--<lus een wonder dat de Grieken in den aanval van Kemal Ataturk op de clericale kleedij, een aanval zien op de zelfstandigheid en de autonomie van den Grieksch-orthodoxen godsdienst? VRAAG 1.: Als by een stemming reglemen tair bepaald is, dat de volstrekte meerdeiheid beslissend is, dan is dat ml. de helft plus éér» van de geldig ultgebrachte stemmen. Nu is mij een geval bekend: Er werden uitgebracht 299 stemmen. Toen werd medegedeeld, dat de vol strekte meerderheid 34 was. Is er nog een an dere formule van toepassing? En is zoo’n stemming geldig? VRAAG 2: Hoe lang is de tunnel onder de Schelde in Antwerpen? ANTW. 1: De volstrekte meerderheid van 299 is 149. Hoeveel ongeldige stemmen waren er in het door u bedoelde geval? ANTW. 2: Ongeveer twee K M Voor werknemers geopend van 912 uur en op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Voor vrouwelUk personeel bU voorkeur van 25 uur n.m. Bemiddeling voor werkgevers van 912 en van 25 uur. n m. De directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan Ingeschreven: Groep Bouwvakken1 bouwkundige, 1 opz. teekenaar, 1 bouwk. opzichter, 3 waterbouwkun digen, 4 glas In loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 2 stratenmakers, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc, opperman, 1 te gelzetter, 9 betonwerkers, 38 opperlieden, 27 stu- cadoors, 57 metselaars, 115 timmerlieden, 20 voegerS, 63 schilders, 136 grondwerkers. Groep Metaalindustrie: 4 autog.lasschers, 22 bankwerkers, 1 blikslager, 5 carrosseriebouwers, 13 electriciens, 1 el.technlcus, 1 fitter, 1 fraiser, 3 instrumentmakers, 2 kemmakers, 2 ketelma- kers, 6 klinkers, 7 loodgieters, 1 lijnwerker, 12 machinisten, 2 machine teekenaars, 11 metaal- draaiers, 1 metaalvijler, 3 metaalslljpers, 23 monteurs, 1 orgelmaker, 2 plaatwerkers, 4 rij wielherstellers, 3 scheepsbouwers, 2 scheepstim merlieden. 1 scheepsteekenaar, 2 scheepswerk- tuigkundigen, 7 smeden, 14 stokers, 1 tandtech- niker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 2 vuur werkers, 5 wagenmakers, 1 werktuigbouwkun dige, 13 Ijzewerkers, 1 zandbereider, 4 zandvor- mers. Groep voedings- en genotmiddelen: 42 sigaren makers. 1 sorteerder, 2 klste^plakkers, 3 tabaks bewerkers, 1 slager, 3 koks, 1 suikerbakker, 19 bakkers, 1 bierbottelaar. Groep boek, en steendrukkerijen: 4 letterzet ters, 2 drukkers. Groep houtbewerking: 22 meubelmakers, 10 meubelstoffeerders, -- mach, houtbewerkers. 3 kistenmakers, 1 borstelmaker, 1 beltser, 1 beeld houwer, 1 blljartmaker, 1 kuiper. Groep landbouwbedrijven: 12 tuinlieden, 23 boerenarbeiders, 5 bloemisten. Groep handel: 16 vertegenwoordigers, 5 win kelbedienden. Groep verkeerswezen: 48 chauffeurs 6 koet siers. 23 pakhuisknechts, 16 magazijnbedienden, 8 kellners. Overige beroepen: 9 boekbinders, 2 wasschers. 10 kleermakers. 2 rietwerkers, 5 schoenmakers, 1 zeilmaker, 3 portlers-huiskn.. 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 5 incasseerders, 5 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 ambtenaren ter se cretarie, 1 el. techn. Ingenieur, 1 klompenschil der, 1 tegelmaker, 9 kantoorbedienden, 1 be drijfsleider, 3 administrateurs, 41 transport- en 280 los-arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 43, ta baksindustrie 22, overige beroepen 5. I Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen36. Vrouwelljk personeel: 2 steno-typisten, 5 kan toorbedienden, 3 winkeljuffrouwen, 1 kinderjuf frouw. 8 dagmeisjes, 1 fabrieksarbeidster, 1 lampenkappenmaakster, 5 werksters. Geplaatst: 14 werkzoekenden. Alkmaar 19 Januari 1935 De Directeur vit. ED. VAN DEN HEUVEL Iedereen, dus ook iedere burger, heeft het recht om een verdachte, als die op heeterdaad betrapt wordt, aan te houden. 2. Volgens art 53 Wetboek van Strafvorde ring. Het beste is onmiddellijk het nummer vqn den auto ta noteeren en de politie te waar schuwen. VRAAG 1: Worden er nog personen aange nomen bjj de Kon. Marine? Tot welken leef tijd? 2. Kunt u my eenige scheepvaartmaatschap pijen opgeven naar Engeland (Londen)? 3. Tot welke maatschappij (en) behooren de schepen „Hamburg" en „Bremen" en waar is het adres van deze maatschappij (en)? ANTW. 1: Ja, maar zeer weinig. Wendt u tot den garnizoenscommandant van uw woon plaats. 2. Harwich Line. MIJ. beland te Vllsslngen Batavier-LUn (Bur. Müller) te Rotterdam. 3. Tot de Nord-Deutsche Lloyd (Hapagt gevestigd te Hapiburg. Ook de „Europa” is van deze maatschappij. Vraag: Heeft de Minister van Economische Zaken het recht een Nederlandsch Staatsbur ger een audiëntie te weigeren? Zoo dit gebeurt, kan ik dan den commissaris der Koningin aanschrijven of is er nog een ander middel tot toenadering? A n t w.: 1. Ja; 2. Schrijven aan den commis saris der Konlgin zal weinig helpen tenzij om hem ta vragen een goed woordje voor u ta doen by den Minister. Om te beoordeelen of er een een middel tot toenadering is. zouden wy de bijzonderheden van uw geval moeten kennen Vraag: Myn hypotheekhouder heeft myn huls verkocht. De huisbaas heeft de huur op gezegd tegen eind April. Ik heb myn Inventaris van myn winkel met étalagekast en vaste toon bank voor eigen rekening laten maken. Heb Ik nu het recht om myn wlnkelinventaris mede te nemen? Antw.Ja, u dient het huls op te leveren In den toestand, waarin u het gehuurd hebt. Vr. van mej. Z. O. B. Antw.: 1. Moeder moet de gelden betalen; 2. de borgtochten moet u opzeggen; 3. de ka tholieken hebben daar geen meerderheid. Vraag: Reeds meermalen Is er geschreven over Zuld-Afrika. Kunt u my ook een adres noemen waar ik alle inlichtingen betreffende Zuid-Afrika kan bekomen? Antw.: Wendt u tot Stichting Landverhui zing Nederland. Bezuidenhout 97. Den Haag. Vraag: Tot welke bureaux moet ik my wenden om inlichtingen betreffende emigratie naar Transvaal te verkrijgen? Antw.: Zie antwoord op vorige vraag. Vraag: In welk Jaar Is het opstandje weest van zoo als het heet: „Gy moet op uw peeren passen”? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: 1. Hoeveel inkomsten- en vermogens belasting moet ik betalen naar een Inkomen van f32.per week. 2. Mijn belastingbiljet geeft aan: voor inko men f1654: vermogen niets: Inkomstenbelas ting hoofdsom en opcenten f 21; hoofdsom en 30 algemeene opcenten f 27.30; Opcenten voor de gemeente f 1680. Totaal generaal f 64.10. Is deze berekening Juist? Antw.: Ja. Vraag: Ik heb het laatst in 1930 een bericht aan myn familie in Bandoeng gezonden. Waar zou ik het beste te weten kunnen komen, waar ze nu nog wonen? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot Ministerie van Koloniën In Den Haag. Vraag: Waar maakt men zwiserbrood? Antw.: Ons niet bekend. Weet een onzer lezers het? Vraag: Is er een lyst In den handel, of een tydschrift, waarin R. K. Kostscholen, pensio naten, huishoudscholen enz. zyn vermeld? Myn bedoeling in deze: Ik zoek een geschikte kost school voor meisjes, omgeving Amsterdam of Utrecht. Maar gaarne had ik een lyst om uit te zoeken, welke my het meest geschikt lykt. zooals reis, kosten van Interne enz. Ik meen dat ik eens in een Missieblaadje had gelezen dat er een tydschrift in den handel was van kostscholen. Antw.: U kunt die gegevens om. vinden in den Plus-Almanak. Op ons bureau kunt u die komen raadplegen. VRAAG: Wanneer iemand met een vlet wil gaan visschen in het buitenwater, b.v. met hoepels en lijnen, moet hy daarvoor dan een bewys aanvragen? Is dit bewys gemakkeiyk te verkrygen? Zoo Ja, Waar? Kunt u my ook eenige inlichtingen geven? Ik woon in wyk aan Zee. ANTW.: Als men wil gaan visschen, moet dit schrifteiyk aangevraagd worden by den burgemeester van zyn woonplaats. VRAAG 1: Hebben een of twee burgers het recht om een auto aan te houden als deze by zwaar mistig weer op een rijksweg rijdt alleen met stadslichten, zonder achterlicht chauffeur in kenneiyken staat van schap verkeert, gezien het hevig slingeren van den auto over den weg? 2. Als vraag 1 bevestigd wordt, welk artikel schrijft hierover? En wat moet dan doen? ANTW. 1: Hulbert de J., zonder beroep, mlsh. artikel 247 strafr., 8 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. Jan Z., arbeider te Abbekerk, wedcrspanntng- heid met poging tot doodslag of zware mishan deling (eisch 1 Jaar). Uitspraak conform eisch. Jac. VI., arbeider te Abbekerk, opruiing (eisen 6 maanden) 3 maanden gev. Leendert St., Hillegom, hooger beroep, waarin Kantongerecht Hoorn overtreding art. 23 Motor- en Rijwlelwet (ƒ20.— of 20 dagen). Vonnis bevest/d. Mr. C. J. de L., Notaris Alkmaar, Schuld- mlsdryf (aanrijding met ernstig gevolg). Over treding art. 22 Motor- en Rywiciwet 25. boete of 10 dagen. B. A., timmerman en G. Z., tabaksbewerker te Alkmaar. Smaadschrift. Beroep op algemeen belang verworpen, omdat de form, van het ge schrevene beleedigend was. ƒ20.boete of 5 dagen. Jan Joh. D. en Frans R. Voorw. vonnis wordt ten uitvoer gelegd. „Want de milieuschildering, de opvatting der noBen siS de regie zyn perfect .terwyi de ont wikkeling der karakters door de Jaren heen sulver is vol gehouden. Deze rol wordt ook uitstekend gedragen door Katherine Hepburn, de nieuwe ster van de eerste grootte, waarvan Hollywood enorme ver wachtingen heeft, zy heeft een markant ge zicht en om haar verschyning zweeft een niet te miskennen „parfum de personalité”; een eigenschap, die haar stellig voorbeschikt maakt als filmmedium, mits zy den regisseur zal vin den, die van deze kwaliteit profyt weet te trek ken, aooals de film dit vraagt.” VRAAG: Hoe moet ik myn schildpadden verzorgen in de wintermaanden en wat moe ten ze eten? ANTW. 1: In een terrarium dat, b.v. kamer temperatuur heeft, kunnen ze zeer goed winter doorbrengen. 2. Sla en Soms kleine stukjes vleesch. VRAAG 1: Hoe krijgt men haarverf, kleur kastanjebruin, uit blond haar? Wat zyn de benoodlgdheden er voor? Wordt het haar er lichter door? Waar is dit middel verkrijgbaar? ANTW.: Wendt u tot dengene die u de verf verkocht. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 18