Tolheffing op de bruggen 1 I 1 Doodstraf voor sluipmoord Dobbelinann I Het overleg met België JEastvan Vicks Hoestbonbons alles, wat u verwacht van een hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van t slechts 55 cp.cfocuj 11! l I Verkapte belasting- verhooging i MAANDAG 28 JANUARI 1935 Harmonie- en Fanfare- gezelschappen De „Uiver”-mail De roofmoord te Oyen De Haagsche brand Het vooronderzoek gesloten 4 De moord op G. de B. Mijnschade-procedure REGEERING EN LIBERALEN 1 Rijksbegrooting 1935 Uitreiking witsel beker Ex-keizer Wilhelm Het Roode Kruis De sluisbouw nabij Wijk bij Duurstede JHR. RUYS BIJ MUSSOLINI Verkeersfonds 1935 LX R. K. STAATSPARTIJ i EEN NIEUWE „SPAARBANK” 3 PROF. DR. J. A. VERAART dragen van de/» soc.-demöcrdat Van den Tempel Eendrachtig met andere partyen de handen ineen slaan Engelsch stoomschip binnengebracht De viering van zyn 76en verjaardag Voorbereidende besprekingen over juridische kwesties Woensdag 6 Febr. algemeene be schouwingen in de Eerste Kamer Gestadige groei van het aantal leden 1! n TEELTVERGUNN1NGEN AAN DEN TUINBOUW De eerste vergadering onder lei ding van de Prinses Met een gebroken schroef dreef het by de Eierlandsche gronden Waarschuwing tegen lage prac- t ijken van postdieven Onderzoek naar de oorzaak begonnen Zware eisch tegen echtgenoote en haar handlangers De „Laura” tot een groot schade bedrag veroordeeld De Ned. Federatie te Utrecht byeen V. d. K. I heeft de 3 de i minder dan niet t De „Hertog Hendrik” I I I i Slttard 1 I «i NCDEDIANDSCH PRODUCT i I I t t Voorts zal de Eerste Kamer in de vergadering van Woensdag 6 Februari te elf uur van. een aanvang maken met de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1935. In de zaak tegen de verdachten van den roof overval te Oyen, in Mei van 't vorig Jaar, waar bij van twee oude broers er een gedood en de andere zwaar gewond werd, is dezer dagen net vooronderzoek gesloten, zoodat binnenkort de behandeling ter openbare terechtzitting is te verwachten. Terecht zullen staan De B uit Oss. een jongere broer van den wegens doodslag op zjjn neef veroordeelden P. de B. en v. O. i i i i i De Eerste Kamer is ter openbare vergadering’ bijeengeroepen op Dinsdag 5 Februari as. des avonds te half negen, ter behandeling van de wetsontwerpen: Regeling van den invoer van veekoeken en van de Nieuwe Regeling van de Surséance van betaling, de gelegenheid tot ac- coord openende. Gebleken is, dat eenige poststukken, welke deel uitmaakten van de mail, vervoerd door het verongelukte KX..M.-vllegtulg „Ulver”, in handen zijn geraakt van onbevoegden. Vermoe delijk heeft iemand zich noemende Philip W. Ireland, thans verblijvende te Londen, die om streeks het tijdstip van de ramp te Rutbah De commissaris van politie der afdeeling B ’s-Gravenhage maakt het volgende bekend: De behandeling ter terechtzitting in hooger beroep van de zaak tegen P. de B. zal door het Bossche Hof eind Februari worden gehouden Hr. Ms. „Hertog Hendrik”, onder bevel van kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is Vrijdag te Phalerum (Athene) aangekomen. Nader bericht men ons, dat de belde motor- spuiten welke Zaterdag den geheelen dag op het terrein van den fabrieksbrand te Den Haag waren achtergebleven, tegen half vijf zijn in gerukt. Er zijn evenwel zes brandwachts achter gebleven onder leiding van den hoofd-brand- wacht, die met een zestal stralen op de water leiding regelmatig bezig zijn elke oplaailng van het vuur in de klem te smoren. Deze brand wachten zullen voorloopig een vaste plaats op het terrein betrekken. Donderdag heeft de civiele kamer dér Arron- dlssements-Rechtbank te Maastricht uitspraak gedaan in een sinds Jaren loopendè procedure tusschen J. S. te Kerkrade, elscher en de Mijn „Laura" te Eügelshoven, gedaagde. 9 s Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de beteekenis van het vliegterrein te Schelllng- woude voor de burgerlijke luchtvaart In verhand met het slechte weer en de hooge zee is het Engelsche »s. „Asiatic", dat met een gebroken schroef dichtbij de Elerlandsche gron den ronddreef. Zondagavond te Den Helder be houden binnengebracht. Het schip is 3741 ton groot en op weg van Odessa naar Hamburg. De sleepboot „Holland" van de reederu Doek- sen en de „Drente" van Wijsmueller waren ter assistentie uitgevaren. Bij goed weer zal het schip naar Hamburg worden gesleept. i i 1 r l IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbolmann's Tabak on géén andereI Donderdagavond vergaderde de afd. Den Haag van de Katholieke Democratische Partij. Op de groslijst voor de Provinciale Staten werden ge plaatst prof. dr. J. A. Veraart, dr. Ir. E. Beek man, mr. A. Peters, F. E. Evers en C. D Wesse- ling. Naar wij vernemen is prof. Veraart bereid gevonden als lijstaanvoerder op te treden en in de Staten zitting te nemen. F~ -I De Officier ging verder in zijn requisitoir de opzettelijke uitlokking door de vrouw van wij len B. na. alsmede het aandeel van ieder der moordenaars bij den moord, in vereenlging en met voorbedachten rade gepleegd. Verder con cludeerde hij, dat tijdens het proces bovendien is gebleken, dat de polltle-lnspecteur J. W. J. een zeer gevaarlijk en minderwaardig spel speelde door zich in de huwelijksverhouding van het echtpaar B. in te dringen, weshalve hij in het politiecorps niet langer gehandhaafd kan blijven De beklaagden hoorden den eisch onbewogen aan. Sqmmlge leden betreurden het, dat een sterk gesubsidieerd lichaam als de K.LJH. 14 DouglasvHegtulgen in het buitenland heeft besteld met voorbijgaan van de Ne- derlandsche industrie. Voor het eerst zal de vergadering staan on der leiding van de nieuwe presidente, H. K. H. Prinses Juliana. Op het programma staan: ontvangst door het gemeentebestuur, een bezoek asm het vlieg kamp en een demonstratie van den Vtreeht- schen Catastrophe-Hulpdienst der Ned. Spoor wegen, waarbij een spoorwegramp gefingeerd wordt. Aan deze demonstratie zullen deelnemen het Stads- en Academisch Ziekenhuis, de brand weer, de politie, de G. G. en G. D. en de trans- port-colonne van het Roode Kruis. In deze afdeellngsvergaderlng werd nog aan 20 stadgenooten door dr. J. W. Th Lichten belt de Landstelner-medaille uitgereikt wigens het deelnemen aan den bloedtransfusie-dlenst. In de algemeene vergadering van de afdee ling Utrecht van het Nederlandsche Kruis, die Vrijdagmiddag in Hotel des Pays Bas te Utrecht is gehouden, werden mededeelingen gedaan over de algemeene vergadering, die einde April of begin Mei te Utrecht zal gehouden worden. Zaterdagmorgen waren commissaris Kramer en inspecteur Lous, terwijl het nablusschings- werk voortduurde, weder op het terrein van den brand te Den Haag aanwezig, waar zij met twee hoofdambtenaren van het G.E.B., die daartoe toestellen bij zich hadden, een onder zoek naar de oorzaak van den brand instelden. Het terrein rondom het gebouwencomplex is nog steeds door de politie afgezet; omtrent den vermisten K. heeft men nog steeds niets ver nomen. Den geheelen dag is de polltie-brandweer bezig geweest om naar den vermisten timmer man K„ omtrent wiens lot men in het duister tastte, te zoeken. Men moet thans alle hoop, dat de man niet het slachtoffer van den brand zou zijn geworden, laten varen. Het zoeken on dervond geweldige moeilijkheden en slechts met groote moeite konden de brandweerlieden zich door de ruïnes een weg banen en een klein gedeelte van de puinhoopen onderzoeken. Tegen het vallen van den avond moesten verdere po gingen worden opgegeven. Zij worden echter Zondag voortgezet. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het Verkeersfonds 1935 is nog ont leend, dat verschillende leden het dringend noodlg achtten. dat met den bouw van de IJsselbruggen AU Deventer en Doesburg spoe- dlg een aanvang zal worden gemaakt Eenige leden meenden, dat met het oog op de verbin ding met Twente en Duitschland. aan de brug bij Deventer meer behoefte bestaat dan aan die bij Doesburg. Het streven tot afkoop van wegtollen gaarne ondersteunende, achtten eenige leden het vreemd, dat er straks toch weer tollen zullen worden geheven op nieuw te bouwen btuggen. In elk geval meenden zij, dat de bruggen bij Arnhem en Nijmegen daarvan dienen ver schoond te blijven, wijl deze bruggenbouw is mogelijk gemaakt door financieele samenwer king tusschen Rijk en de Provincie en Gemeen ten, zoodat reeds langs dezen weg het Rijk in de kosten is tegemoet gekomen. Met een woord van gelukwensch van den voorzitter werd de wlsselbeker der Federatie uitgereikt aan „Sophia's Harmonie" te Loon op Zand, welke vereenlging deze onderscheiding Mei won op het concert te Holten (O.) op 21 1934. Eventueele koopers worden echter gewaar schuwd, dat deze door hen van Ireland te be trekken poststukken waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. Tevens verzoekt voornoemde commissaris van politie in gevallen verband houdende met deze mededeeling, hiervan ten spoedigste in kennis te worden gesteld. Werd vorige week gemeld, dat het ledental van de R. K. Staatspartij, Afdeeling Heerlen, in één maand met 1000 nieuwe leden vermeer derde, ook in andere Afdeelingen is een groote toename van het ledental waar te nemen. Zoo leverde een goed georganiseerde huisbezoek - actie in de Afdeeling Oldenzaal 364 nieuwe le den op. terwijl in de Afdeeling Slttard het ledental van 853 tot 1563 steeg. De recherche te Groningen heeft een 23-jarl- gen handelsreizlger aangehouden, die een voor- deellg spaarsysteem had uitgevonden, ’ijn cliën ten plakten spaarzegels in boekjes, waarvoor ze dan bij gepaalde winkeliers goederen konden krijgen. De jongeman had echter vergeten om de betrokken winkeliers te waarschuwen, en ook had hij verzuimd, om het afgedragen geld op de Twentsche Bank te zetten. De nog weinige spaarders maakten hiertegen be zwaar, met het bovengemelde gevolg. Bovendien had de vernuftige jongeling centen tot kaartjes gepromoveerd, door ze te verzwaren om dan zijn nieuwe munt aan automaten te toetsen. HU was overigens geen nieuweling In het vak, want op het politiebureau meendo men ham al sens meer gezien te hebben. Onze correspondent te Rome seint ons, dat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister v n Staat, Zaterdag door Mussolini U ont vangen. yet wetsontwerp tot tolheffing op de l—l bruggen over de groote rivieren ■*- heeft bij oppervlakkige beschouwing •enige gunstige aspecten. Geenszins verfoeilijk is, dat getracht wordt oinnen zes jaar geheel ^ederlana van bruggen over de groote rivieren te voorzien. Daarbij inbegrepen bruggen als bij Doesburg, die reeds ten doode schenen opgeschreven. Tevens inbegrepen zooals de minder noodig dan In het regeeringsvoor- stel, dat op 2,5 millioen gulden per jaar uit het Verkeersfonds rekent.) Volgens deze berekening van den A. N W. B. zou er na 1941 slechts vijf ton méér noodig zijn dan in de regeling met tollen maar tegen die kleine verhooging van de Jaarlijksche uitkeering kan geen ernstig bezwaar bestaan, omdat de inkomsten volgens de eigen raming der regeering van 1935 tot 1940 stijgen van 28,5 millioen gulden tot 34 millioen gulden per jaar. Dat desondanks de Regeering van opinie is, dat ’s Rijks middelen tolheffing eischen, wekt het naargeestig vermoeden, dat deze tolheffing een fiscaal karakter heeft, een middel is om, ondanks de herhaalde ver zekeringen van het tegend^l, de belastlng- schroef nog aan te draaien. De situatie eischt, zoo zeide de heer Wen- delaar, dat wij met de andere partijen de handen ineen slaan en door eendrachtig achter de regeering te staan trachten „to make the best of It". Ook in den Vrijheidsbond zijn er op het oogen- bllk velen, die zich met de maatregelen der re geering niet kunnen vereenlgen en meer dan eens is dan ook de vraag geopperd of het niet beter was, dat de liberalen uit het kabinet tra den. De consequentie daarvan zou echter zijn, dat de liberale Invloed In het ministerie verlo ren zou gaan en dat men In de opposite zou worden gedreven in gezelschap van soclaal-de- mocraten en communisten. Een dergelijke posi tie is In dezen tijd allerminst gewenscht. Wij moeten, aldus spr., ongetwijfeld een steun voor de regeering blijven met volledige* handhaving van ons recht van critiek. En van dit laatste zal, wanneer dat moet, een ruim gebruik wor den gemaakt. •w-s het werkelijk waar, dat zonder tolhef- I ting versnelde bruggenbouw onmoge- lijk te financieren is? Op zijn minst is dit niet bewezen. De Algemeene Ned. Verkeersfederatie en thans weer de A. N. W. B. hebben becijferd, dat het Verkeersfonds de betaling van rente en aflossing van de benoodigde lee- ning zal kunnen dragen. In ons blad is dezer dagen het bedrag genoemd, waar het eigenlijk om £aat. Per jaar moet in de ko mende 20 jaar een bedrag van 1.600.000. wprden gedekt. Volgens de berekening van den A. N. W. B. na 1941 2.470.000.—. De A. N. W. B. is jje eenige niet, die meent, dat het Verkeersfonds een dergelijken last kan dragen. Burgemeester Bloemers van Arnhem, die als lid der Wegencommissie meer van deze zaak weet, beweert hetzelfde. (Het argu ment der partijdigheid ontzenuwt een der gelijke bewering niet, zoo lang aan Water- Btaat uitgesproken partijdigheid over de bestemming van het Verkeersfonds beslist. Spoorwegbelangen zijn ook aan dit wets ontwerp niet vreemd.) Het jaarlijks benoodigde bedrag Aan ren te en aflossing behoort, zoo mogelijk uit het Verkeersfonds te worden bestreden. Eerst Indien de onmogelijkheid bewezen is. kan een andere weg in aanmerking komen. Bruggenbouw is een onderdeel van wegen bouw. Een brug is onderdeel van een weg. evengoed als een polderweg in Zuid-Hol- land, die een inillioen per K.M. kost. Het ligt in de lijn van het eens aanvaarde sys teem van financiering van den wegenbouw, ook den bruggenbouw zoo mogelijk hierin te betrekken. De onmogelijkheid is niet aangetoond. De Inkomsten van het Verkeersfonds zijn stij gende, en zullen na 1940 blijven stijgen. Bij een redelijke verdeeling dezer inkom sten kan ook de bruggenbouw een aandeel krijgen. Een leenlng van 50 millioen met •en looptijd van 30 jaar en een rentevoet van 4 pet. vraagt een annuïteit van 13 mil- lioen gulden in 1935, opklimmend tot rond 3 millioen gulden in 1941. (Gedurende de eerste jaren is er dus ruim een millioen Wellicht zijn er buitenstaanders, die het gerezen verzet tegen het ^wetsontwerp wantrouwen als een al te partijdige verde diging van eigen belang. Reeds werd in het koor van de protesteerende openbare mee- nlng een enkele tegenspreker gehoord, die vermanend het nationaal belang stelde te genover groepsbelangen en streekbelangen. en in naam van dit nationaal belang van alle gedupeerden elschte, dat zij offervaar dig afstand zouden doen van al hun ver wachtingen en aanspraken. In het gerust stellend besef van eigen onpartijdigheid veroordeelen deze pleitbezorgers van het nationaal belang bet felle verzet, dat com promissen verwerpt en slechts met volledi gen vrijdom van tol zegt genoegen te kun nen nemen. Deze voorstanders der offervaardigheid zien echter al te veel de zaak van den ver snelden bruggenbouw verklonken met de tolheffing. Zij zien versnelden bruggenbouw gekoppeld aan het aanhangig wetsont werp. Gratis aanvaarden deze voorstanders e* van het nationaal belang de verzekering dat andere middelen om tot versnelden bruggenbouw te komen uitgesloten zijn. bruggenbouw toelaten dan: En in dezen gedachtengang er toe, uit begeerte naar de van versnelden bruggenbouw. nog niet zoo gek te vinden. Wells vertoefde, op de plaats van het ongeluk die poststukken verzameld en niet overgegeven aan de bevoegde Instanties ter verzending aan de rechthebbenden. Vast is komen te staan, dat hl) thans tracht die poststukken hier te lande te verkoopen. SEMARANG, 26 Jan. (Aneta.) De Officier van Justitie, mr. Jonkers, eischte heden, na een indrukwekkend requisitoir, in de moordzaak-B., de doodstraf tegen de vier moordenaars van wijlen B. en tegen N.,' de vrouw van wijlen B., die als uitlokster selfs door den Officier maatschappelijk en mo reel meer schuldig werd geacht dan de wer kelijke moordenaar! Mr. Jonkers ving zijn requisitoir aan met woorden van hulde aan de recherche, in het bijzonder aan den chef daarvan, den heer Smith, alsmede aan den Raad van Justitie. Hierna sprak hij eenige woorden van deernis over den vermoorde „die In zijn woning, In zijn vredlgen slaap door gehuurde handen van sluipmoordenaars was geworgd, terwijl hij de huurster dier handen, zijn vrouw, met wie hij 17 jaren had samengeleefd, eenige maanden tevoren bij testament als universeel erfgename van zijn niet onbelangrijk vermogen had aan- gewezen." Behalve de reeds genoemde vorsten, is Zon- dagmorgen op „Huize Doorn" nog aangekomen Markgraf von Meissen. De ochtend-godsdlenst- oefenlng in de kapel werd geleld door Pastor Schneller uit Berlijn, die tot tekstwoord koos, psalm 143:8, een van de lijfspreuken van den Grooten Keurvorst. Na den dienst nam de ex-keizer de felicita ties van de familie en het personeel In ont vangst. De geschenken bestonden hoofdzakelljk uit nieuwe aanplant voor het park en het rosarium. Daaronder is het voornaamste cadeau een collectie tulpen, door de familie geschon ken. Ook ditmaal Is weer een enorme stroom van gelukwenschen uit Duitschland en uit alle deelen van de wereld ontvangen, vaak verge zeld van treffende, kleine geschenken. Aan het diner van Zondagavond heeft, be halve de familie en enkele Dultsche en Neder landsche relaties aangezeten, de vertegenwoor- dlgei van H. M. de Koningin, Jhr. Sickinghe uit Den Haag. Het kasteel was, evenals gewoonlijk, op een voudige wijze versierd met Hohenzollemvlaggen en wimpels. Er was een baldakijn voor het bordes aangebracht en op het balcon stond een groote W met kroon, die des avonds verlicht was. Op een te Alphen aan den Rijn gehouden vergadering van de plaatseljjke afdeeling van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond” en den Bond van Jonge Liberalen, heeft mr. W C. Wendelaar, voorzitter van den Vrijheids bond, by een beschouwing over de politieke situatie van dit oogenbllk om. de vraag ter sprake gebracht, of het gewenscht is. dat de liberalen van het kabinet deel blijven uitmaken. Men telefoneert ons uit Brussel: Volgens toepende geruchten zouden er thans besprekingen plaats vinden tusschen Neder land en België betreffende een hervatten van de onderhandellngen tusschen beide landen met betrekking tot alle tusschen beide naties hangende kwesties. Naar wjj van een goed Ingelichte zijde ver nemen, is van hervatting der onderhandellngen voorloopig geen sprake. Slechts hebben voorbereidende besprekingen plaats ter preciseerlng van de juridische ver houdingen tusschen beide landen. Dit heeft ten doel, dat men straks, wanneer de onderhandellngen zullen worden hervat, reeds eenstemmigheid zal hebben bereikt over de wederkeerlge juridische aanspraken in de verschillende kwesties. Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over* matige entlasting, géén hèr-eoestipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevTTtten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel "Verbéteren. JjGX£jf^ClJ(kertjjes^^ IS smka 60 oenl fftotea Sctwvn. Sdüp In tuinbouwkringen Is al meermalen de vraag gesteld, wanneer de teeltvergunnlngen voor 1935 uitgereikt zullen worden, omdat men niet weet, wat men zal mogen doen of laten. Dit temeer, omdat de contróle thans scherp zal zijn en men niet weet, of men op den goeden weg is met de teelten. Naar „De Tuinderij” mededeelt, zal de uit reiking der vergunningen nu spoedig plaats vin den en de nootjige mMtregelen hiervoor zijn getroffea. te zijn belangrijke verbindingswegen, snelweg ArnhemNijmegen. Evenmin te verfoeien is het object voor werkverruiming, dat door versnelden brug genbouw wordt geschapen. Beter dan een 60-millioen-fonds zal de bouw der groote bruggen de ‘rijen der werkloozen dunnen. Deze onmiskenbare goede noten voor het wets-ontwerp beteekenen echter voor- deelen van versnelden bruggenbouw, en geen voordeelen van tolheffing. Men voelt zich aangetrokken door de eenvoudige logica, gelegen in een slagzin als: „beter bruggen met tol, dan in het geheel geen bruggen." Men denkt daarbij dan aan de passage in de Memorie van Toelichting, waar verklaard wordt, dat ’s Rijks financiën geen ander middel tot versnelden tolheffing, neigt men voordeelen Vrijdag arriveerden de eerite boeren in den Wieringermeerpolder om den ouden Zuiderzeebodem, welke thans ook aan particulieren wordt verpacht, te ontginnen Het Kamerlid Van den Tempel heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd, pt de minister wil mededeelen, welke overwegin gen de regeering hebben gelelcj bij haar besluis om niet over te gaqn tot de gunning van het bestek der nieuw te bouwen sluis bij Wijk bü Duurstede, behoorende tot de ’in voorbereiding zijnde nieuwe scheepvaartverbinding Amsterdam —Boven Rijn en of deze overwegingen verband houden met voornemens om dezen sluisbouw, althans voorloopig, geen voortgang te doen hebben. Verder wordt gevraagd, of thans ook de uit voering van de overige werken op het baanvak JutphaasWijk bü Duurstede zal worden op geschort en dientengevolge het tot stand komen van de nieuwe hoofdverbinding met den Boven Rijn zal wordén vertraagd. Zoo redenen van technlschen .aard tot dezen gang van zaken hebben geleld, zou vrager met het oog op het groote belang van economlsch- verantwoorde werkverruiming willen weteifc of er krachtig naar zal worden gestreefd, desen sluisbouw en de overige wérden zoo spoedig mogelijk voortgang te doen hebben. Zaterdagmiddag om half vijf opende de voor zitter der Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering. Jhr. Mr. F. v. d. Poll uit Zeist sprak allereerst zijn vreugde er over uit, dat hij deze algemeene vergadering mocht lelden. Spr. gewaagde uitvoerig van de In het afge- loopen jaar betoonde activiteit, waarbij hij op merkte. dat ondanks de drukkende tijdsom standigheden de geest levendiger is geworden. Tot deze verlevendiging droegen niet het minst bij de plannen tot herdenking van het 25-jarig bestaan, dat heden gevierd wordt en de naar aanleiding daarvan verschenen mee- ningsverschlllen of Inderdaad tot een meer officleele herdenking moest worden overgegaan. Voortgaande gaf de voorzitter In korte trek ken een overzicht van de ontwikkeling der fe deratie In het afgeloopen jaar. waarbij hjj met dankbaarheid gewaagde van de stuwende kracht en het ijverige werken van den grondlegger den heer M. J. A. Kessels uit Tilburg, die na een zorgvol leven In December 1932 overleed. Eveneens is de federatie zeer erkentelijk voor de Innige belangstelling en de krachtige mede werking van den begaafden muziekkenner, den heer W Keereweer. Spr. noemde meerdere be kende persoonlijkheden, die veel In het belang der federatie hebben gedaan en Inmiddels door den dood aan de organisatie zijn ontrukt, waar bij hij speciale woorden van hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer Jac. Spanjaard, die op 16 Augustus 1934 overleed. In een oogenbllk eerbiedige stilte werden deze personen op verzoek van den voorzitter herdacht. Overgaande tot den huldigen stand van zaken richtte de voorzitter woorden van dank tot zijn medebestuursleden, welke woorden door een krachtig applaus van uit de vergadering werden onderstreept. Na woorden van dank te hebben gebracht aan den Uverlgen redacteur van het „Maandblad", den heer Theunlssen, sloot de voorzitter zijn openingsrede met een krachtige opwekking om In vriendschappelijke samenwerking te blijven Ijveren voor het schoone doel der federatie, het brengen In de harten van allen van liefde voor de muziek, wat vooral in de huidige sombere tijdsomstandigheden zoo noodig Is gebleken. De uitgebreide boerderij van J. 8 had sinds langen tijd hinder van de mijn ondervonden en de verwoestingen daardoor aangericht hadden zulke afmetingen aangenomen, dat verschillen de gebouwen zoo goed als niet meer te her stellen waren. Sommige gedeelten der boerderij had S. moeten ontruimen aangezien bewoning daarvan voor mensch en dier levensgevaarlijk kon zijn. Deskundigen waren erbij te pas gekomen en de oorzaak der mijnschade kon woiden opge spoord, waarbij bleek dat de mijn „Laura” door dé exploitatie van den ondergrond veel schuld aan dezen toestand had en last not least bleejt aldaar ook nog een teejuusche storing voor te komen. Op 1 Maart 1934 werd door de Rechtbank uit gemaakt, dat elscher minstens een schade van 13.000 had geleden en veroordeelde de mijn ..Laura" dit bedrag aan S. te doen uitbetalen. Over de eventueele verdere schade kon de Rechtbank nog geen oordeel vormen In verband hiermede werd aan de deskun digen opnieuw opgedragen een onderzoek In te stellen en wel speciaal naar een bü de boerderij gelegen waterput, waarvan beweerd werd, dat deze geen of bijna geen water meer zou op leveren en verder of het noodzakelijk was voor bepaalde gedeelten van tot de boerderij behoo rende gebouwen, herstel of nieuwbouw van den waterput vereischt werd. Het resultaat van dit onderzoek Rechtbank doen besluiten de mijn „Laura” als nog tot betaling van 6165.aan elscher 3. te veroordeelen, buiten de reeds genoemde 13000.—. De proceskosten bedroegen 569.08. waarvan de mijn „Laura” drie vierden tot betaling kreeg toegewezen, benevens drie vierden der kosten van de deskundigen. Deze kosten bedroegen 2247 60.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17