Tolheffing op de bruggen !fa Dt IN DE PUP. De rede van Dr. Colijn RADIO-PROGRAMMA DE DE SPOORWEGPLANNEN TE UTRECHT HOOGER UITGA VEN VOOR SOCIALE ZAKEN DINSDAG 29 JANUARI 1935 SPldKet? M DE &AND... Woensdag 30 Jan. 1935 Na *t ministerieel woord '2? MAAR..... 1 i Een brief van de wethouders Spoedige gunning bepleit Inbraak te Overveen DE TUIN BOUW-LOON EN PAVILJOEN IN GEVAAR Huldiging van jhr. mr. F. v. d. Poll Receptie Verkiezingen Behandeling voorstellen Harmonie- en Fan far e- gezelschappen Regeering en gemeente Velsen Rapport bezuiniging!- commissie MR. F. L. J. E. RAMBONNET OVERLEDEN Hoe komt de minister aan dekking? Onlogische conclusie n. Nieuwe voorttellen van de patroonsorganisaties Sluisbouw bij Wijk bij Duurstede De achteruitgang der productie sedert 1928 was in ons land byna veertig procent BAKFIETSEN VAN DEN ^RIJWEG AF? Tegen devaluatie Voor f 1900 aan waarde ontvreemd Averij van de „Asiatic” BELEEDIGING VAN OUD- MINISTER STATENVERKIEZINGEN e Nog geen overeenstemming 8 uur «2A te WIJ (1933) de i i Ni van dit 1 groote Instemming bestuursverkiezing, voorstel voor MILAAN 368.6 M. 5.15 Gramofoon 8.05 Radiotooneel. Dansmuziek. 93 90 71 87 103 66 77 71 250 150 i i i i rap- ken- i c a a Douwt Egberts Echte fnefche rtecren-Baai «n Baai-Tabak. Nedertawds geurigstc pijptabak. Mitsdien zouden die leden het op prijs stellen van den minister van Sociale Zaken te mogen vernemen, hoe deze zich voorstelt de bij de onderhavige voordracht aangevraagde uitgave van twee millloen te dekken. r het „Handelsblad" verneemt, is bij het tement van Waterstaat een wijziging van Motor- en Rijwlelwet in overweging. Deze Izlging sou voorzien in een betere beveiliging n bakfietsen op de rijwegen. Ten vervolge hierop willen zij thans, onder handhaving van alle zakelijke bezwaren tegen het ter kennis gebrachte z.g. flxatierrapport, voorzoover die bezwaren na dien tijd niet reeds bij nadere correspondentie met de regeering zijn ondervangen, terugnemen de uitlatingen van persoonlijken aard, welke zouden kunnen betreffen de Regeering of welke betreffen ambtenaren der Regeering. Betreffende de averij en het binnenbrengen van de ..Asiatic” bericht men ons uit Den Hel der nog de volgende bijzonderheden: Zaterdagavond werd draadloos bericht ont vangen, dat het Engelsche stoomschip „Asiatic” ongeveer 12 mjjl ten Zuiden van het lichtschip „Terschelllngerbank” een schroef had verloren. Het schip was onderweg met een lading lijn koeken van Odessa naar Hamburg. Zondagavond te ongeveer acht uur zijn, zoo- als reeds gemeld, de sleepbooten .Drenthe” van het bureau Welsmtlller en „Holland” van de reederij Doeksen van Terschelling met de „Asia tic" op de Texelsche reede aangekomen. Het sleepen bracht geen bijzondere moeilijkheden met zich mee; alles ging naar wensch. Op de reede ging de „Asiatic" voor anker, terwijl de belde sleepbooten de haven van Nieuwe Diep binnen liepen. Bij daglicht zou een nadere be slissing door den kapitein van het Engelsche schip genomen worden. Men was van meenlng, dat het schip te Den Helder binnengebracht zou worden, immers de Rijkswerf heeft een dok met een lengte van 109 meter, terwijl het schip een lengte heeft van 106 meter, zoodat reparatie eventueel hier kan plaats hebben. De kapitein overweegt het schip naar Hamburg, waarheen het schip op weg was, te laten sleepen. De „Asiatic” is in 1923 gebouwd te Bumlshis- land in Engeland, meet 3741 ton netto en be hoort aan de W. H. Cockerllllne Cy. Wij vernemen nog het volgende: De .Asiatic" zal niet in den Helder gerepa reerd worden. De kwestie 1» nJ. zoo. De afme tingen van het schip zijn wel zoo, dat reparatie hier mogelijk is, doch het zal zeer moeilijk gaan. Het Engelsche schip, dat 1500 ton lading heeft, zal eerst van deze lading moeten worden ont last, zou men bij de reserveschroef, die het schip aan boord heeft, willen komen. Op een dergelijke walladlng Is men In den Helder niet berekend. Het schip zal nu naar Hamburg wor den gesleept. Er wordt momenteel door een vertegenwoordiger van Lloyds Agency en den kapitein overlegd, op welke wijze dit zal ge schieden. Zij nog vermeld, dat de stentor van het bu reau Welsmtlller, die te IJmulden gestatlon- neerd is, eveneens ter assistentie was uitgevaren. kort eerste gedeelte van de algemeene vergadering geslo ten. beneden het wereldje gunstig afstak tegen< productie In Europa. Anders staat het echter, wanneer men den huldigen toestand vergelijkt met die van 1928. Stelt men de productie In dat jaar op 100, dan krijgt men voor 1934 de volgende cijfers: Wereld Europa (zonder Rusland) Nederland Dultschland Groot-Britannië België Frankrijk Vereenigde Staten Rusland Japan Blijkens het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934, be tuigden vele leden hun Irtstetnming met den lnhc:d en de strekking er van. B. en W- schreven op 18 Sept. 1913 te rug, dat de gemeente omtrent dit punt ze kerheid wenscht. BOEDAP8T 550.5 M. 6.35 Gramofoon 9 uur Het Opero-orkest 10.55 Arpad Karoly’s ensemble. BRUSSEL I 483.9 M. 12.15 Ludo Lan glois* orkest 5.15 Het Salonorkest#6.35 Sonateconcert 7.35 Zangvoordracht 8.30 Pianorecital 10.05 Accordeon- recltal 10.2011.20 Dansmuziek. Aan 's ministers betoog tegen devaluatie ont- leenen wij nog het volgende: Vermeerdering van export is van devaluatie niet te verwachten: alom heeft then invoer ge- contlngenteerd en al biedt men de rest voor niets aan: men kan toch niet méér invoeren dan zijn contingent Wel is het waar, dat men voor hetgeen men uitvoert, méér guldens zal ontvangen, doch daar staat tegenover, dat de importeurs meer heb ben te betalen voor hetgeen zij invoeren. Sommigen zeggen dat devaluatie een gemak- kelijk middel is om van schulden af te komen. Dat Is waar, doch alleen indien de producent voor zijn artikelen méér ontvangt dan thans het geval is: en dus het niveau der prijzen stijgt. Ik blijf dan ook van elke gedachte van opzet telijke devaluatie afkeerig. Ik heb niet de pre tentie om te zeggen dat wanneer de geheele wereld rondom ons heen In elkaar storf, dat wij dan nooit gedwongen zouden kunnen worden van het goud af te gaan, maar voor zoover Ik den toestand thans kan overzien, ben Ik van mee nlng, dat er geen enkel afdoend argument is om ons te nopen een andere politiek te volgen dan tot nu toe gevolgd is. PARIJS 1648 M. 7 05 Gramofoon 12.35 Het Ooldyorkeet 8.20 Carmé- Hte. tekst van Mendès, muziek van Hahn 10.50 Dansmuziek. gerechtshof te ’sOravenhage is veroordeeld tot een msand gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere gevangenla. De minister antwoordde op 23 Sep. 1931 dat hij verwacht had, dat zijn verklaring van 4 Sept- de gemeente voldoende zou zijn geweest De regeering kon niet verder gaan, dan de reeds gedane toezegging, want zij kon haar toekomstige wetgeving niet bin den. Dat deze nog eehs een tol zou instellen kwam uiterst onwaarschijnlijk voor. De bouw zou niet kunnen worden begonnen ▼oor ook op dit punt overeenstemming was ▼erkregen. Bij het Raadsbesluit van 5 April 1932 is de oorspronkelijke voorwaarde uitdrukke lijk als wensch geformuleerd. In het beginn van 1934 hebben B. en W. voor alle zekerheid naar den minister een brief geschreven, waarin naar eventueele folhefflngsplannen werd geïnformeerd. De minister heeft niet de moeite genomen dezen brief te beantwoorden. Zoo verging het Arnhem. Zoo verging het Gelderland- En Nijmegen verging het nog erger. Deze gemeente werd gedwongen, het ▼eerrecht, een der hengsels der gemeente- financiën, af te staan voor een appel en een el. Toen zij bedenkingen maakte, en waar borgen vroeg, ging een storm van veront waardiging op over zooveel kortzichtig egoïsme. Toen de plaatselijke pers partij koos vóór de gemeente, kreeg zij den wind ▼an voren. En thans dit ontwerp Is het wonder, dat in Gelderland thans een fel protest klinkt? Kan men Arnhem Verkrijgbaar bij apotheker» en VA. drogisten f 0.75 per flacon. Zaterdagavond is ongetwijfeld geliefkoosd door de „heeren". Zij hebben ontdekt, dat mijn heer en mevrouw uitgegaan zijn en dat ook het dienstmeisje naar de stad is vertrokken. Eergisteren tusscheq 8 en 12 uur des avonds kozen de inbrekers de villa ,,’t Zand” van de familie V. aan den Tetterodeweg te Overveen. Zij verbraken een ruit in de voordeur, waardoor het niet moeilijk was binnen te komen. Alle kamers werden doorzocht, kasten werden overhoop gehaald, laden geleegd etc. Ook in dit geval was de bult weer de moeite waard. Een hoeveelheid gouden voorwerpen van flinke waarde en een bedrag van f 180.aan geld worden vermist. De Bloemendaalsche politie heeft de zaak in onderzoek. Maandagmiddag is in het 8t. Antonluszleken- huls tb Velsen. waar hij een operatie had ondergaan, overleden mr. FL. J. X Rambon- net, sinds 1932 burgemeester van Velsen. De overledene bereikte den leeftijd van 49 jaar en was vroeger burgemeester van Rockanje en daarna van Schoonhoven. werden aangebo- bloementuln her- Ten gevolge van den Noordwesterstorm der laatste dagen en de daarmede gepaard gaande hooge watervloeden is de dulnafslag op Weste lijk Ameland van dien aard, dat het Badpavil joen van Lublink (eigendom van de N.V. Noord- zeebad Hollum) gevaar loopt door de zee ver zwolgen te worden. De duinenrij tusschen paviljoen en strand is nog slechts 7 meter en aanhoudend brokkelt deze nog af. Wil men nog iets redden, dan zal ten spoedigste tot afbraak moeten worden over gegaan, daar een grgote watervloed de duinen zoodanig kan doen afnemen, dat het gebouw ondermi) nd wordt en In zee verzinkt. HILVERSUM 1875 M. VARA Gramofoon 9.30 Onze keuken 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continu bedrijven 12 uur De Notenkrakers olv Daaf Wins 12.45 Jo Huy, saxofoon en Rutger Schout», plano 1 uur Eddy Wallis en zjjn orkest 2.15 Knipcursus 6.30 De Zonnekloppers olv Cor Steyn 7 uur Sportultzendlng 7.20 Orvltropla olv Jan v. d. Horst 7.40 X-X-Ensemble olv Cor Steyn 8 uur Herhaling van SOS.-be richten 8 03 X-X-Ensemble olv Cor Steyn, mmv Gaby Ehrhardt, zang. 8 10 Men vraagt! en wU draaien.... 8.30 De Flierefluiters olv Eddy Walls 9 uur Men vraagt! en wij draaien.... 9.10 Orgelspel Cor Steyn 9.30 Resldentle-Orkest olv Dr. Peter v. Anrooy 10 uur Vaz Dtaa 10.15 Resldentle-Orkest. 1113 uur Gra- mofoon. Het Eerste Kamerlid Ter Haar heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het In de dagbladen verschenen bericht juist is, volgens hetwelk de gunning voor het bouwen van de sluis bij Wijk bij Duurstede is uitgesteld? Zoo ja, is de Minister dan bereid, wordt verder gevraagd, te bevorderen dat de gunning voor het bouwen van de sluis alsnog spoedig plaats vindt en het aanleggen van den hoofdtak van het Rijnkanaal JutphaasWijk bij Duurstede Tiel in hetzelfde snelle tempo wordt aangevat, als met den zijtak naar Vreeswijk het geval is? Jecovitol terwrlraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. BERLIJN 356.7 M. 3 20 Het Omroep orkest 6.50 Concert 7.30 Duetten 8 20 Gramofoon 9.5511.10 Het Omroep orkest. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van den rijksaccountant R. H. te Hl liegen berg. die wegens beleedlging van oud- minlster Donner in hooger beroep door het De omstandigheid, dat het was tot stand ge komen tijdens de algemeene politieke debatten in de Tweede Kamer onder den aandrang, welke van dat Staatscollege uit op de Regee ring was uitgeoefend, gaf enkelen anderen leden aanleiding tot het uiten van eenige critlek. ZJ stelden daarbij voorop, dat het tegenwoordige kabinet, gelijk wel niet zal worden betwist, tot eerste taak heeft het sluitend maken van de Rijksbegrootlpg. In verband daarmede nu waren deze leden van oordeel, dat. Indien de Regeering bij de behandeling dier begroeting toestemt in het doen van meer uitgaven dan aanvankelijk was voorgestelc. en waarop bij de vaststelling van het budget niet was gerekend, in de toelichting tot het wetsontwerp, waarin zoodanige vermeer dering in overweging wordt gegeven, de mede deel! ng niet mag ontbreken, hoe zij de daar voor noodige gelden denkt te vinden, namelijk hetzij door speciale bezuinigingen, hetzij door nieuwe Inkomsten van de schatkist. BEROMÜNSTER 533.6 M 6.20 Zang: W. Huber 6.35 „RUtlifahrt”. cantate 7 20 Het Omroeporkest 8.45 Het Omroep orkest. BRUSSEL II 331.9 M. 12.17 Gramofoon 12.60 Het Salonorkest 1.502.20 Gra mofoon 5.16 Dansmuziek 6.30 Het Salonorkest 8.20 Het Radlo-symphonle- orkest 10.2011.30 Dansmuziek. pHe< 4e-al weer enkele laren geleden het doet iemand altijd goed wan neer je kan zeggen: ,Jieb ik het vroe ger niet al gezegd!” dat we waar- 1 schuwden tegen den waan alsof we op een goeden dag zouden wakker worden en de crisis voorbij zou we zen. We moeten ons aan een geheel nieuwen toestand zien aan te passen. En nu is er een ministerieel woord van Excellentie Colijn dat ook waar schuwt: „denk niet dat het verleden terugkeert”. We praten allemaal nog over een crisis alsof we over iets voorbijgaands praten tot op een goe den dag de z.g. normale toestand zal zijn weergekeerd. Maar die oude toe stand kan niet terugkeeren omdat er te veel veranderd is. Wij moeten mee veranderen en ons aanpassen. We moeten niet buiten de werkelijkheid leven alsof alles wat we beleven iets zeer lijdelijks is. We moeten beden ken dat niets zoo blijvend hier be neden is als het tijdelijke en we moe ten hiermede ons voordeel doen. Wie zich het snelst kan aanpassen aan den nieuwen tijd is het fortuinlijkst. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 12.30 Het Koningsberger Omroeporkest 335 Kinderliederen 3 uur Gramofoon 6 uur De Lelbstandarte Adolf Hitler. DROITWICH 1500 M. —.1120 Gramofoon 12.06 Orgelconcert 12.50 Charles Man ning's orkest 5 05 Het John Mee Arthur kwintet 1020 Het Gershom Parklngton- kwlntet 11201320 Dansmuziek. HAMBURG 331.» M. 10.50 Gramofoon 13.20 Populair concert 320 Het Fens- burger Grenzland-orkest 6.50 Piano recital 6.36 Het Radlo-Symphonle-orkest 10.2011.20 Het Roma-kwartet. KEULEN 455.» M 1120 Orkeet uit Düsseldorf 3.20 Het Omroepklelnorkeet 5 05 Pianorecital 9.50 Gramofoon 10201120 Dansmuziek. Aan de orde kwam het rapport der bezulni- glngscommlssle en het antwoord van *t hoofd bestuur op dit rapport. Ovef dit agendapunt werd zeer uitvoerig ge discussieerd. De commissie stelde verschillende bezuinigingen voor, doch merkte daarbij op, dat zij zich onmogelijk een juist beeld kan vormen van de noodzakelijk gedane uitgaven, daar zij niet steeds in de gelegenheid Was om over de noodige bescheiden te beschikken, of een onderzoek ter plaatse In te stellen. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat in het rapport der commissie geen juist beeld wordt gegeven, ten opzichte van de Inkomsten en uit gaven. Na langdurige besprekingen werd het port op voorstel van den voorzitter voor nlsgevlng aangenomen. Zondagmorgen werd de jaarvergadering met een kort inleidend woord van den heer Jhr. Mr. F. v. d. Poll In het gebouw voor K. en W. voort gezet. Op voorstel van den voorzitter werd als plaats voor de algemeene vergadering 1935 aangewezen Utrecht. ongelijk geven, als het thans geen zin heeft, om tegemoetkomingen te soebatten, maar krachtig zijn volle pond elscHt: een tolvrije brug? Het is in het belang van onze staats rechtelijke verhoudingen, dat het rechts gevoel van het volk machtiger is dan de willekeur van ambtenaren. Wil men voor goed de verhouding tusschen Rijk, Provin cie en Gemeenten bederven, dan legge men zich neer bij een dergelijke verbreking der goede trouw. Juridisch is geen overeen komst gesloten. Maar is de handelwijze van het departement in overeenstemming met hetgeen ,,ln het verkeer tusschen pu bliekrechtelijke lichaam betaamt?” Alvorens men spreke over compromissen, alvorens men gaat trachten „to make the best of it” en allerlei tegemoetkomingen in de wacht tracht te sleepen, alvorens de krulpweg der diplomatie worde bewandeld, verdient de voorkeur het pogen, dat de re geering het verstandigst doet wat zij doen kan, en dit wetsontwerp terugneemt. v. d. K- RUIZEN 301.5 M. NCRV 8 uur SchrU- lezlng en meditatie 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst 11 uur Zang-recltal 13 uur Politieberichten 1230 Middag concert: Een Kwintet olv Plet Bv. d. Hurk 3 uur Gramofoon 3.30 Praatje voor jeugdige poetzegelverzamelaars 3 uur Gramofoon 8.25 Het Trio Beute-Zeppa- ronl-Berghout 6 uur Klnderuurtje 8 uur Landbouwhalfuurtje 7 uur Politie berichten en persberichten tien het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon of „Ken kwartiertje Radio-Reportage" 720 Technische lezingen 8 uur Vaz Dlaa 8 06 Marcel Dupré. orgel 8.16 Archeolo gische Cursus 8.46 De Chr. Gem. Zang- vereenlglng: ,.De Volharding”, te Bunnïk 10 uur Vaz Dlas 10.15 Bespeling van het NCRV-Orgel 1111.30 Gramofoon. Het bestuur van den Statenkleskrlng „Zaan dam" heeft de alphabetlsche groslijst der R. K. candldaten voor de Provinciale Staten ala volgt samengesteld: E. Beerepoot, Wormerveer; X P. CHJnk. Zaandam; J. F. M. Kamphuis, Zaandam; 8. J. A. Keesom, Alkmaar; H. Klaver, Alkmaar; T. A. v. d. Laan, Wormerveer; J. Valkerlng Tkn Ltmmen; J. J. de Vries, Zaandam; P. de Wlldt, Castricum; D. J. Woldendorp, Alkmaar. De (temmlpg over het politiek advies heeft plaats op Zondag 24 Februari aa. r ligt geen innerlijke logica in het gezegde: „beter bruggen met tol, dan in X geheel geen bruggen.” Zoo ligt het dilemma er niet. Hoogstens kan dit gezegde een uiting zijn van opportunis tische wijsheid. Men kan er mee bedoelen, dat, zoo de regeering dan op objectieve gronden versnelden bruggenbouw niet van tolheffing afhankelijk kan stellen, zij toch de macht heeft dit standpunt hardnekkig in te nemen. Dan kan het praktisch Inder daad uitloopen op de keus: versnelde brug genbouw met tolheffing, of geen van bei de. Als zóó de zaken staan, gaan de be zwaren tegen tolheffing dubbel zwaar wegen. Want de offers worden dan nieb ge bracht in het belang van den bruggen bouw, doch terwille van de fiscale bedoe lingen der regeering. Welke zijn de bezwaren? Het zijn in de eerste plaats aangetaste belangen en ten deele ook geschonden rechten. Aangetaste belangen. Het wegverkeer wordt, naast de bestaande lasten, nog be zwaard met een extra-belasting. Een belasting, die zeer ongelijk over het land wordt verdeeld. Zooals in ons blad reeds werd opgemerkt beteekent bruggeld- hefflng een economisch isolement van be paalde streken. De Betuwe bijvoorbeeld ziet zich van de steden afgesneden door in- en uitvoerrechten. Plaatselijke Industrieën en tuinbouwbedrijven worden In hun toch reeds ‘moeilijk bestaan bedreigd. Er wordt bovendien een slagboom gelegd tusschen Zuid en Noord. Is Nederland niet genoeg gespleten? Het Noorden zal zich noordwaarts, het Zuiden zal zich zuid- en oostwaarts blijven oriënteeren- Nijmegen en Arnhem bijvoorbeeld blijven staan met de ruggen naar elkaar. Men vindt in dit blad de menigvuldige klachten der betrok kenen. Uitweiding is overbodig, waar ge zaghebbende personen en colleges om strijd bezwaren aanvoeren. Dit alles is echter nog: belang. Men kan de theoretische mogelijkheid stellen, dat het hoogere belang het lagere verdringt. Doch ook rechten zijn bij dit wetsontwerp betrokken. Het wetsontwerp Is een treurige episode in onze staatkundige geschiedenis. Het is een uiting van de gedachte, dat staatsbe lang het recht schept, dat de hoogste ge zagsdrager niet valt onder normen van be hoorlijkheid. Waar moet het heen met de verhouding tusschen onze publiekrechtelijke lichamen, wanneer de machtigste zich niets aantrekt van gemaakte afspraken? Op welke basis moeten in de toekomst de autonome deelen van het rijk onderhandelen met de depar- tementen^ Op de basis van wederzljdsch wantrouwen? Op geen enkele basis. Onder- handelingen zijn ondenkbaar zonder de veronderstelling van goede trouw. Het de partement van Waterstaat kan. na de indie ning van dit wetsontwerp, met niemand meer onderhandelen. Het klinkt sterk- Doch hier volgen feiten. Het Rijk wilde destijds bij Arnhem slechts dan een vaste brug bouwen. Indien de ge meente haar veer- en brugrecht om niet zou prijsgeven. Gedeputeerde Staten vroegen op verzoek van den minister, of men daartoe bereid was, waarop 14 Juni 1930 bevesti gend geantwoord is, doch aanstonds de voorwaarde werd gesteld, dat daartegen over van het Rijk de verzekering zou wor den gegeven, dat nooit onder welke bena ming ook, door of met toestemming van het Rijk voor het passeeren van de brug eenig recht zou worden geheven. Bij de inzending van het eerste Raadsbe sluit over de brug (27 Juli 1931) is deze voor waarde in dezelfde bewoordingen herhaald. Minister Reymer antwoordde 4 Septem ber 1931 dat het Rijk geen voorwaarden bij de uitvoering van Rijkswerken kan aanvaar den en daarom bezwaar heeft, maar hij gaf de verzekering dat het niet in de bedoeling der regeering lag tot het heffen van tol over te gaan, of die heffing aan anderen toe te staan. De minister vertrouwde, dat de ge meente met deze verklaring genoegen zou kunnen nemen. 127 103 116 90 95 90 113 357 405 Hieruit blijkt, dat Nederlands vooruitgang wel ;emlddelde bleef, doch nog lover de ontwikkeling der In de tafelrede, welke dr Colijn Zaterdagmid dag voor de leden van de sociëteit „de Groote Club” en van de vereeniging „De Industrieele Club” heeft gehouden, heeft de minister-presi dent nog enkele cijfers gegeven betreffende de industrieele productie der verschillende landen, teneinde daaruit te bepalen den toestand, waar in Nederland zich thans bevindt. Deze cjjfers waren de volgende: Wanneer men de Industrieele productie in 1913 voor ieder der navolgende gebieden op 100 stelt, dan was deze in 1934: Wereld Europa (zonder Rusland Nederland Dultschland Groot-Britannië België Frankrijk Vereenigde Staten Rusland Japan Het adviseerend college van den RE. Staten kring „Den Helder”, heeft In zijn voltallige vergadering het volgende politiek advies uit de groslijst van candldaten voor de Provinciale Statenverkiezing opgemaakt: 1 H. F. van Nuland, Behagen; 3 Jac. Groen Az., Zuid-Scharwoude; 3 M. A. Kotster, Den Helder; 4 O. Kramer, Zuld-Scharwoude; H. Leber, Texel; 6 O. G. M. van Baar, Oude Nie- dorp; 7 A. van den Berg, Anna Paulowna; I» Schrijver. Noord-Scharwoude. De serie Inbraken te Bennebroek bleek ge ëindigd te zijn. Nadat Zaterdag 19 Januari een aantal villa-bewoners ongewenscht bezoek had ontvangen en de bult voor de bezoekers zeker niet onbevredigend genoemd mocht worden, werd niets meer gehoord. Daaraan zal het extra en zorgvuldig toezicht van de politie wel niet vreemd geweest zijn. Inbrekers zijn echter onberekenbaar en de Bennebroeksche bende heeft nu het terrein voor haar arbeid blijkbaar verplaatst naar de ge meente Bloemendaal. WU vernemen omtrent den diefstal en Inbraak te Overveen nog nader, dat zeontdekt werd door de dienstmeisjes, die ongeveer elf uur thuis kwamen. Het heele huis was overhoop gehaald. Kasten en laden waren geforceerd. Ook heeft men nog gepoogd een antiek bureau te forcee- ren, doch deze poging is óf mislukt, óf de in brekers hadden geen tijd genoeg om de poging voort te zetten. In de slaapkamers werden uit een byouterie-dooa, dat achtergelaten is, eenige juweelen gestolen en voorts twee gou den beursjes. Merkwaardiger wijze vond men het blijkbaar niet de moeite waard een zilver taschje, waarin zich een der gouden beursjes bevond, mede te nemen. Uit geldkistjes en de spaarpotten der kinderen is voorts een bedrag van f 150.ontvreemd. Het zilver tafelgerei In de benedenkamers heeft men onaangeroerd ge laten. De waarde van al het gestolene wordt op 1500 gulden geschat Versekering dekt de schade. De diefstal is seer brutaal in zijn werk ge gaan, want alle gordijnen voor de ramen wa ren geopend, zoodat men van buitenaf in da villa kon kijken. Vingerafdrukken stfn niet ge vonden. Men vermoedt dat dezelfde bende, die in Bennebroek geopereerd heeft hier weer aan het werk is gweest Bij monde van een der bestuursleden, den heer H. A. Dam uit Enschede, werd in de Jaar vergadering der Ned. Federatie van Harmonie ën Fanfaregezelschappen te Utrecht de voorzit ter, de heer Jhr. Mr. F. v. d. Poll, gehuldigd met het feit dat hij gedurende 26 Jaar het voor zitterschap der Federatie heeft vervuld. Spr. overhandigde namens de leden een bloemstuk, waarin was geplaatst een foto van het hoofdbestuur. Onder aanbieding van een bloemenmand huldigde de heer J. D. E. v. d. Heuvel den voorzitter, waarbij hl) op enthousiaste wijze de gevoelens van het hoofdbestuur vertolkte. Nadat de Jublleerende voorzitter een dankwoord had uitgesproken werd het De besturen van de katholieke, christelijke en neutrale tulnderspatroonsorganisatles te Loosdulnen hebben aan de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden meegedeeld, dat zjj bereid zijn voor 1935—1936 een collectief con tract af te sluiten tegen een weekloon van f 19, voor losse en vaste arbeiders, aldus de „Volks krant.” Dit aanbod beteekent een verlaging van 50 cent per week voor de vaste en f 1.50 voor de losse arbeiders. De patroons hebben tevens de Invoering van kindertoeslag inge trokken. De arbeidersorganisaties zullen over die nieuwe voorstellen met haar leden verga deren. de Federatie, welke gelijktijdig het 25-jarig lid maatschap herdenken, werd gesproken door den heer P. J. v. d. Leur te Delft, die zijn woorden vergezeld deed gaan van de aanbie ding van een fraalen voorzittershamer. De heer F. Bicknese, uit Rijswijk, sprak na mens het college van juryleden. Na de receptie werd In de benedenzaal het hotel Noord-Brabant gedineerd, waarna men nog gerulmen tijd gezellig bijeen b.eef. PARIJS 312.8 M. 1235—320 Gramof. 7 10 Gramofoon 7.378.30 Nieuws- en sportberichten. Gramofoon 920 ,JjB Jazz et l'Art Nêgre” 10 06 Concert. ROME 420.8 M. 4.30 Het Esperla-kwln- tet 5 15 Gramofoon 8.05 Orkeet, yvou- wenkoor. TOULOUSE 3286 M. 6.35 Phllharm. orkest 6 60 Operetteconoert 7 06 Cello- recltal 7.30 Operete-arla's 8.06 Balon- orkest 8.35 Schrammelorkest 8 50 Volksliedjes 920 Concert. ..Das Land des LAchelns”. Lehar 10.20 Zangvoordracht 10.50 Symphonleconoert 1105 Liede renrecital 11.35 Acoordeonmuslek 11.50 Operette-aria's 12 05 Weensch or- kestconcert 12.35—12 50 OpCra-concert. WEENEN 506.8 M. 6.45 Het Omroep orkest 8.50 Het Weensche Bymphonle- concert Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der federatie werd des avonds vanaf half 7 in de bovenzaal van het hotel Noord-Brabant te Utrecht, de gelegenheid opengesteld het be stuur te compllmenteeren. Dese receptie werd zeer druk bezocht, terwijl vele telegrafische en schrlftelUke gelukwen- schen werden ontvangen. Vele fraaie bloemstukken den, welke de zaal In een schiepen. Onder de vele sprekers had de heer L. de Morée, kapelmeester van het 6e Regiment In fanterie te Breda, tevens jurylid der federatie, de aardige attentie, het bestuur een muziekstuk aan te bieden door hem self gecomponeerd ge titeld: ,Xeve de Federatie”, welke marsch bul ten voor het gebouw door het Utrechtsche Po litie Muziekkorps werd uitgevoerd. Namens de 29 aangesloten vereenlglngen b|j Een voorstel van de provincie Noord-Brabant tot wijziging van het reglement voor muxlek- wedstrljden werd verworpen. Ditzelfde lot onderging ook een voorstel van de afd. Noord-Holland waarin wordt aange drongen om en, welke zich bij de Federatie wenschen aan te sluiten en bulten de Federatie In de Eere-afdeellng geplaatst zijn, by wjjze van proef voor één jaar in de gelegen heid te stellen, direct In de Eere-afdeeling dei Ned. Federatie geplaatst te worden, mits zij In aat proefjaar een eersten prijs behalen. Aan de orde kwam voorts een voorstel van de muzlekvereeniging „Concordia" te Eefde, waar in het wenschelijk geacht wordt, dat In het ver volg het dagelijksch bestuur het recht wordt toegekend, om in die gevallen waarin voor een bepaald concours de deelname te groot Is, ter wijl voor een andere concours gevende vereeni ging de deelname haast te gering la. dan met goedvinden van de betrokken vereeniging, ad- vlseerend te mogen optreden, om te trachten eenige korpsen over te brengen naar een con cours waarvoor de deelname gering Is. Op voorstel van het hoofdbestuur werd voorstel aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur om art. 33 van het wedstrijdreglement te doen vervallen werd aangenomen. Hierdoor vervalt de adviescommissie die de muzlekcommlssie behulpzaam Is bij het ultooe- ken der voor een concours verplichtend gestel de muziekstukken. In verband met het 25-jarig jubileum stelde ’t hoofdbestpur voor, vereenlglngen die Inder tijd zjjn geschrapt. In 1935 In de gelegenheid te stellen weder als lid te worden aangenomen, zonder betaling van boete. Dit voorstel werd onder aaneenomen. De wethouders van Velsen, de heeren J. C. Dunnebler, J. P. Njjssen en P. Bosman, heb ben een schrijven aan den gemeenteraad ge richt, Jnzake de kwestie betreffende de steun- verleenlng In de kosten der gemeente-huis- -ijoudlng. Dsacjn erkennen zij, dat door de bittere stemmin^xwaarin zij langzamerhand kwamen te verkeeren* hun verdediging scherper Is ge worden dan onder andere omstandigheden zou zijn geschied en misschien gewenscht was. Zij merken voorts op, dat hun niets liever was dan, met terzijdestelling van al het aange voerde persoonlijke. In daadwerkelijk overleg de bestaande moeilijkheden op te lossen. Naar aanleiding van een bericht In „De Volkskrant”, volgens hetwelk overeenstemming zou zijn bereikt over de uitvoering der Utrechtsche Spoorwegplannen, hebben wij ons tot een bevoegde Instantie gewend om inlich tingen, daar we de Juistheid van deze mede- deeling betwijfelden. Men machtigde ons dit beticht tegen spreken, daar de toezegging voor het volle be drag, zijnde f 7,5 millloen, nog niet ver kregen is. Aan de orde kwam de wegens periodiek aftreden van de heeren H. A. Dam, Enschede, en F. Bonke, Almelo. Belde aftredenden werden met groote meer derheid van stemmen herkoaen. Eveneens had verkiezing plaats van twee juryleden. Aftredend waren de heeren M. J. Ogler te Valkenburg en 8. P. van Leeuwen te Assen. Ook dese heeren werden herkozen. Na benoeming van een lid voor de muzlek- commissle werd de rondvraag aan de orde ge steld. waarna dese algemeene vergadering met een slotwoord van den voorzitter om half see werd gesloten. LUXEMBURG 1304 M. 8 05 Gramofoon- muziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gramofponmuziek 12.20 Middagconcert door net Radio-Orkest olv Henri Pensls. Norman, ouv. Bellini Wiener Praterlelben, Translateur. Nell Gwynn, suite, German. Dans No. 16, Dvorak Madame Butterfly. Puccini. Chanson du Printemps, Mendel sohn. Lupecita, Rubinzki-Malklna. Kleine Weensche Marsch, Kreisler. 1.20 Koersen. Daarna Gramofoonmuziek 6.50 Concert en Dansmuziek 7.5Ö Sportberichten 8 uur Zwitsersche uitzending. Zang door het Gemengd koor ..Ste, Cécile” 8 20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-orkest olv Henri Pensls. Liberia, marsch. LIneke. Sur le Lac. Godard- Salabert. Cortège humorlstique. Juon. Chant d'amour, Albeniz. Idyll am Bach, Königs berger. Confidence, Rasse. Proloog uit .Pal jas” Leoncavallo. Chant hindou, Rimski- Korsakow. Boxe, Schomaker 9.35 Zang door Pierre Bonnaud 10.05 Zwitsersche muziek door he Radlo-Orkes olv Henri Pen sls. Ouverure comique. Mareschol. Serena de. Schoeck. Pavane Coueur du Temps, Marin. Pacific 231. Honegger 10.35 Wal sen en Marschen door he Radlo-Orkes. An der schónen blauen Donau, Srauss. Floren- tlnermarsch, Fucik. Longchamp fleurt, Waldteufel. Marche parisienne, Ganne 11.05 Dansmuziek van gramofoonplaen. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHO LIEREN RADIOGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14