ONS BLAD Zevende Radencongres geopend Het nieuws van heden de be en De Kerkvervolging in Mexico Japan wapening Japanners dringen Tsjahar binnen t MOLOTOV OVER DEN WERELDTOESTAND Weer revolutie in Uruguay? DE BAROMETER Hitler 2 jaar aan het bewind l^ïa den opstand in Catalonië Mississippi eischt vele dooden JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 29 JANUARI 193S Koeyoean reeds bezet? Parade voor Catacomben herleefd Het volk kan van dunne rijstsoep leven Mijnstaking in China De Saar-emigranten De Deensch«Duitsche onderhandelingen I De doodenbalans van 46 slachtoffert s k Roode leger kan eiken aanval afslaan Baren goud nog niet gevonden Hy zal elke bedreiging beantwoor den door bewapening tot het uiterste op te voeren Brengt Mandsjoekwo de valuta in gevaar? t f2.- f 2.85 SPEELGOEDBALLON LEGT BIJNA 2000 K.M. AF In Pruisen heeft men thans de beschikking over tien flinke brandweerauto’s, die met alle ingrediënten zijn uitgerust, noodig om boschbranden met succes te bestrij den Deze zeer snelle auto’s kunnen ook tien manschappen medenemen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Complot tegen de regeering verydeld 86 arbeiders doodgeschoten BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Aartsbisschop leest dagelijks zyn H. Mis in een kelder >Jn Japansche politieke kringen spreekt men openlijk van een a.s. oorlog met Rusland” 176 deelnemers tot korte gevange nisstraffen veroordeeld de „Mohawk” ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 Nachtelijke herdenking in Berlyns straten. Goering over de actie van von Schleicher Regeeringsambtenaar spreekt van een verschrikkelijk lyden der bewoners Molotov ^kvxvkwwutii i s -4 B J- S t line dacht vele zlacht- I blok ZOU o o ii bleek. dusverre 3 f s s De Mississippl-over offers. De Japansche vlootdelegatle vertrekt heden uit Londen om via de Vereenigde Staten naar Tokio terug te keeren. De leidende Japansche delegatie, admiraal Yamamoto, heeft Zaterdag JJ. verschillende afscheidsbezoeken gebracht by vervangers en den chef van den marinestaf. Ie d i Aan de zitting namen o.m. deel Worosjilov, Lltwlnov en de leden van het corps diploma tique terwijl ook buitenlandsche journalisten aanwezig waren. Sint te Jhr. L. von Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, wenscht zich niet meer beschik baar te stellen btj de verkiezingen van Prov. Stelen. Z.H. de Paus heeft leden van de bemanningen van de K XVI en K XVII in audiëntie ont vangen. Bii een mijnstaking in China zijn M arttiësrs doodgeschoten. s 3 RIGA, 28 Jan. (V.D.) Aan een boom in een bosctrbU Ugale in Letland is dezer dagen ‘n kln- derballon gevonden, waaraan *n label bevestigd was, waarop werd medegedeeld, dat de ballon in October 1934 door miss D. Brindley te Birmln- ham in Engeland was opgelaten. De ballon heeft dus blijkbaar een afstand van bijna 2008 kilo meter afgelegd. Takahasji voegde echter aan zijn betoog toe, dat hij niet bedoelde afbreuk te doen aan de noodzakelijke defensle-uitgaven of wilde aan dringen op maatregelen, waardoor het econo- Ook de vrouwelijke Japansche jeugd loopt tegenwoordig in uniform, het keizerlijk paleis te Tokio Te Den Bosch is een drukbezochte vergadering gehouden van den R.K. Boeren- en Tuinders- bond ter bespreking van de landbouwcrisiswet geving en haar uitvoering. Bil een twist tusschen een echtpaar te Amster dam heeft een vrouw haar man doodgestoken. SJANGHAI, 28 Jan. (Reuter) In de Poesjoen- kolenmijnen is een staking uitgebroken, waar aan 2300 arbeiders deelnemen. Bij een treffen tusschen stakers en politie werden 86 arbeiders doodgeschoten en meer dan 00 gewond. Ruim 500 arbeiders werden gearresteerd. Het Bevende Radencongres te Moskou geopend. Rede van Molotov over den wereldtoestend. De door een Britach vliegtuig verleren goud lading nog niet gevonden. Stand op Dinsdag 16 uur VJn.: 7*8.4 Vorige stanA: 7474 iv St 1 1 B 1 r I i ten op Frankrijk gaat de Baar milgrsfii remmen. Japan en de bewapeningswedloop ter zee. Het sul desnoods zijn bewapening tot het uiterste Het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Rusland is van groote politieke beteekenls. Maar ook het herstel der diplomatieke betrekkingen met China is van groot belang. Rusland heeft er geen belang bjj, zich Chlneesch staatsgebied toe te eigenen en de geruchten, die de Japansche agenten in het Verre Oosten verspreiden, over de annexatle-polltiek van Rusland, zijn niet in overeenstemming met de feiten. De verhouding tusschen Rusland en Litauen, Letland, Estland en Finland, is goed. De ver houding tusschen Moskou en Rome is' vriend schappelijk, ondanks de groote verschillen n de politieke staatssystemen der beide landen Zeer goed zijn ook de betrekkingen tusschen Rusland en Turkije. De betrekkingen tot Enge land kunnen normaal worden genoemd. De re laties tusschen Rusland en Frankrijk zijn voorts op weg naar een vriendschappelijke ontwikke ling. T e •1 e n PEKING, 28 Jan. In tegenstelling tot de officieele Japansche verklaringen, vol gens welke de incidenten in het OostelUk deel van de provincie Tsjahar inmiddels zouden zjjn bjjgelegd, wordt hier bekend, dat Japansche en Mandsjoerijsche troepen over een breed front verder de provincie Tsjahar binnendringen en reeds de stad Koeyoean bezet hebben. TOKIO, 28 Jan. Op een vraag in het Hoogerhuis. welke maatregelen Japan zal nemen in verband met een internationalen bewapeningswedstrijd ter zee, verklaarde de Min. van Marine Oesoemi, dat Japan elke bedreiging zal beantwoorden door de bewa pening tot het uiterste op te voeren, zelfs al zou de bevolking uitsluitend moeten leven van verdunde rijstsoep. 4 Met Duitschland wil Rusland goede betrek kingen onderhouden. De Japansche regeering heeft Rusland voorstellen gedaan inzake een niet-aanvalspact. Het is niet de schuld van Rusland, dat tot dusverre van dit pact niets tot stand is gekomen, Rusland vergeet ook niet, dat de Japansche troepen tenslotte in 1932 .Wladlwoutok hebben verlaten. Rusland heeft alle maatregelen genomen ter bescherming van zyn gebied en in den laatsten UJd krachtige versterkingen van militairen aard uitgevoerd in de Oosteljjke gebieden en andere deelen van de Sovjet-Unie. De bewapening van Rusland is krachtig ontwikkeld, maar niet voor den aanval. Japanners dringen steeds verder do provincie Tsjahar binnen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tdldfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door d«- NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Aair een bericht van „Klpa” ontleenen wij het volgende: gevolgen als het leenen van geld aan tonland Op de internationale betalingen veel invloed uitgeoefend. hetgeen een ilige uitwerking zou kunnen hebben op de Japansche valuta en de staatsleeningen. Er moet dan ook gewaakt worden tegen onbekookte uit gaven voor Mandsjoekwo. de uitvoering van dit plan ónmogelijk werd. Om elf uur in den voormiddag van 30 Januari waren wij bü den eerbiedwaardigen generaal-veldmaar schalk. Kortom, de heele kabinetsvorming duur de in totaal zeven minuten- Toen was het be slist." De in de afgeloopen twee jaar bereikte re sultaten noemde Goering gigantisch. Een interpellatie in het Hoogerhuis beant woordend, weigerde Oesoemi de eventualiteiten te bespreken, die zouden kunnen ontstaan, wan neer de vlootconferentie mocht mislukken. De minister wees er op, dat de admiraliteit nooit voorspeld had, dat er geen vlootbewapenlngs- wedloop zou ontstaan, zelfs niet wanneer de vlootconferentie mocht mislukken en verzeker de vervolgens den Interpellant. dat de vloot- overheid voorbereid was de veiligheid der vloot- verdedlging te waarborgen zonder nieuwe flnan- cieele lasten op het volk te leggen, zelfs wanneer een vlootbouwwedstrljd ontketend mocht worden. In dat geval zou het Japansche vlootverdedl- gingsprogram zoo geformuleerd worden, dat een speciale vlootbewapening wordt verkregen, die het best geschikt zal zijn voor de Japansche behoeften, tegen credieten, die vrijwel gelijk zullen zijn aan de thans ingewilligde. De mi nister achtte het voorbarig, thans reeds te spe- culeeren op een mogelijk resultaat van de vloot conferentie, waarvoor de voorbereidende bespre kingen nog aan den gang zijn en gaf uiting aan zjjn vaste geloof, dat de Japansche vlooteischen die, naar hij met nadruk zelde, fair zijn en billijk, door de betrokken vlootmogendheden zouden worden aanvaard. De Japansche minister van financiën Taka hasji heeft in het parlement verklaard, dat het een vergissing is, beleggingen in Mandsjoekwo als gelijkwaardig aan blnnenlandsche beleg gingen te beschouwen. Het beleggen in Mand sjoekwo, aldus de minister, heeft volkomen de ze lfd< het J worfl Japan b.v. heeft Mandsjoerije bezet. Japan heeft de vlootovereenkomst van Washington opgezegd, teneinde de vrije hand te houden in zijn bewapeningen. Japansche politieke kringen spreken zeer openlijk over een komenden oor log met Sovjet-Rusland Ook in Europa be staat een politieke groep, die onvoorwaardeljjk Sovjet-Russisch gebied zou willen annexeeren. BERLIJN, 28 Jan. Op 30 Januari, den twee den verjaardag van de bewlndsaanvaarding door Adolf Hitler, zal het Duitsche Arbeidersfront Duitschland bijeenkomsten houden. Te middernacht zal in de Maikowski-strasse en op de plek, waar de moord op den SB.-lel- der Maikowski heeft plaats gehad, een plechtige herdenking worden gehouden, waarbij Goebbels en Lutze het woord zullen voeren. Merkwaardig is het Interview, dat Goering verleende aan de „Völklsche Beobachter”. Goering verklaarde oa.: Aan den vooravond van den 30sten Januari 1933 waren wij vervuld van de grootste spanning. Het scheen alsof nog op het laatste oogenbllk onze moeizame voor bereidingen verstoord zouden worden door een actie met geweld en intriges van Von Schlei cher. In den namiddag van 29 Januari was 'i- les precies vastgesteld. 's Avonds hoorden wy, dat de Rljksweer mobiel gemaakt zou worden, dat Von Schleicher een staatsgreep beoogde om den normalen regeerlngsvorm te verhinderen. Dat beteekende zenuwspanning tot bet laatste nogenhut De Führer zorgde er echer voor, dat Voor den Duitschen invoer uit Denemarken komen hoofdzakelijk landbouwproducten, als boter, kaas, eieren en vee in aanmerking, voor den Duitschen uitvoer naar Denemarken bijna uitsluitend Duitache Industrieproducten. Dene marken heeft Invoermogeiykheden voor Duit sche Industrieproducten toegestaan in een om vang. gelijk aan de tot dusverre bestaande verhouding tusschen Duitschen en Deenschen uitvoer. BUENOS AIRES, 28 Jan. (Reuter). Volgens een telegram uit Montevideo Is een complot om de regeering van Uruguay omver te werpen verijdeld door de voomaanute leiders der op positie. Censuur is ingesteld en vliegtuigen zijn naar de grens van Brazilië gezonden om te verhinderen, dat gewapende Uruguay sche bal lingen het land binnenkomen - Duizend opstandelingen onder bevel ron Basilio Monos zijn echter bij Rivera Uruguay binnengetrokken. Dé leider van de nationalis tische partij, Herera, verklaarde den president van de republiek, dat zijn party hem sou steunen. TOKIO, 28 Jan. Het agentschap Sjomboen Rengo meldt, dat de Japansche minister van oorlog. Hajasji in April een reis naar Mandsjoe kwo zal ondernemen, teneinde de Japansche troepen aldaar te inspecteeren. Voorts zal de minister een bezoek brengen aan Moekden. Hsinking en Charbln. Het aantal dooden bjj de ramp van de -Mo hawk" bedraagt 46. Volgens berichten uit Kalgan zün Chlnee- sche versterkingen in de richting van Toesji- kau gedirigeerd. Gevechten van grooteren om vang zyn tot dusverre slechts vermeden door de omstandigheid, dat de zwakke Chineesche strijdkrachten zich overal hebben terugge trokken. Wat de gebeurtenissen by het meer Boelr Nor aan de grens van buiten-Mongollë en Mandsjoekwo betreft, zouden Mongoolsche kringen alhier hebben vernomen, dat de eerste gewapende botsing In de nabyheld van genoemd meer by Borlnsoemoe heeft plaats gehad. Uit dezelfde kringen verluidt, dat krachtige bulten- Mongoolsche troepenafdeellngen reeds sinds weken van uit Oerga Oostwaarts oprukken. De politie tracht de verbiyf plaats van ge neraal Julio Martinez en andere leden der op positie te weten te komen. Naby San Ramon leverde de troep gewapende opstandelingen een vuurgevecht met de politie. Te Soreano beeft de vroegere afgevaardigde Paseyro aan het hoofd der rebellen bet commissariaat oeset. Uit Colonia wordt gemeld, dat de autoritei ten vrachtauto's hebben gerequlreerd voor troepentransport om de rebellen terug te drin gen. De regeering is den toestand meester. De telefonische verbindingen zijn verbroken. Voorloopt* onderzoek naar de „Orania"-ramp te wachten. NEW YORK, 27 Jan. (Reuter) Het roeken baar de 16 nog vermiste opvarenden van de -Mohawk" is opgegeven, nadat de autoriteiten hebben uitgemaakt, dat het onmogeiyz is. dat ril in het koude, door den wind opgezweente water aan de kust van New Jersey in leven hebben kunnen biyven. By het vergaan van de „Mohawk” zyn dus 48 personen om het léven gekomen. 117 men- Khen werden gered. De regeering der Sovjet-Unie daarentegen, voert een vredespolitiek. Rusland wil de ontwa- peningsgedachte verder bevorderen. Rusland heeft met Frankryk een overeenkomst gesloten ter ondersteuning van den vrede. Op het oogen- bllk worden onderhandelingen gevoerd over bet afsluiten van het Oostpact. In den laatsten tyd hebben Spanje, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Roemenië. Bulgarije, Albanië en andere landen hun diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie hervat. Groote schade aangericht door een snzznwsterui in Polen. Koudegolf aan de MiddeUandsche Zee. mische Japansch-Mandsjoerysche worden verzwakt. LONDEN, 28 Jan. Het bericht van de ..Evening Standard” inzake het vinden van de uit het vliegtuig gevallen baren goud wordt tegengesproken. De nasporlngen worden voort gezet; voorts wordt gemeld, dat een koffer, die heeft toebehoord aan een der passagiers van het toestel Maandagmorgen In de nabyheld van Abbeville in Noord-Frankryk is gevonden. Nader meldt Reuter nog: Bevestigd wordt, dat de In de bocht van de Somme gevonden koffer inderdaad afkomstig is van het Engelsche vliegtuig, dat onderweg zyn goudlading heeft verloren. In den koffer, dien een vlsscher uit het vliegtuig zag vallen, zaten kleedingstukken met den naam Waldteu- fel. Andere voorwerpen, die uit het vliegtuig af komstig zouden zyn, zyn tot dusverre op Fransch gebied niet gevonden. MARKS (Missouri), 27 Jan. (Reuter). Door de regeering is een ambtenaar naar de overstroom de streken langs den Mississippi gezonden, ten einde den toestand in oogenschouw te nemen. Deze ooggetuige geeft een beechryving van het verschrlkkeiyke lyden der duizenden bewoners der ondergeloopen gebieden. Hy gelooft niet, dat ooit het aantal slacht offers dezer catastrophe bekend zal worden. Hun aantal is echter zeer groot. Duizenden stuks vee zün omgekomen. De ver plegers en verpleegsters werken zonder zich eenlge rust te gunnen voort, om de ellende te lenigen en te voorkomen dat besmetXelyke ziek ten zullen uitbreken. Zaterdag breidde de overstrooming rich uit naar het Zuiden, waardoor de woningen van 5000 menschen in de Beneden-Mississippidelta In ge vaar werden gebracht; 25.000 menschen zyn ge vlucht. Intusschen werd het reddingswerk be gunstigd door helder weer en een stygende tem peratuur. BARCELONA, 27 Jan. (Reuter). De krijgs raad heeft uitspraak gedaan in het proces tegen 215 Catalanen, die 6 Octooer JJ. op den oproep van den Catalaanschen minister van blnnenlandsche zaken, Dencas naai Barcelona waren opgerukt. Van de beklaagden werden er 39 vrijgesproken en 176 veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 tot 6 maanden. Oud-minister Santalo, beschuldigd van het aansporen van de menigte te Gerona. tot bet steunen van de revoiutionnalre beweging van Companys, te vrijgesproken De beschuldiging werd als onjuist erkend. BERLIJN, 28 Jan. De gedurende de laatste weken te Beriyn en te Kopenhagen ge voerde onderhandelingen tusschen Dultsch- land en Denemarken hebben op 24 Januari ge leld tot onderteekenlng te Beriyn van een Dultsch-Deensche overeenkomst Inzake het wederkeerlge goederenverkeer. Uit Oviedo wordt gemeld, dat het vooronder zoek tegen den sociallstischen afgevaardigde Menendez, die beschouwd wordt als een der hoofdlefders van de revoiutionnalre beweging In Asturië. is geëindigd. Het proces zal half Februari plaats hebben. Tegen Menendes zal worden geëischt de doodstraf benevens een schadevergoeding van 100 mil Hoen pesos. 8AARBRÜCKEN, 28 Jan. Naar heden bekend wordt gemaakt, mogen slechts die emigranten uit het Saargebied Frankryk binnentrekken, die aldaar bloedverwanten heb ben, over voldoende middelen beschikken om gerulmen tyd op eigen kosten in Frankryk te leven, In Fransche ondernemingen werkzaam zyn geweest, werkelyk gevaar loopen In het Saargebied. wier kinderen de Fransche school In het Saargebied bezocht hebben of die vroeger in het vreemdelingenlegioen hebben gediend. De vloot, vooral de onderseesche vloot, Is ■itgebreid. Ik sou het Radencongres er epmeikiaam op willen maken, aldus ver klaarde Molotov, dat de technische bewape ning van het Roode Leger in de laatste vier jaren tot het viervoudige gestegen is. Wan neer het eerste vijfjarenplan niet volkomen uitgevoerd is, moet dat slechts geweten wor den aan het feit, dat zekere krachten uit het rijfjarenplan zjjn losgemaakt, teneinde de verdediging to versterken. Onder krach tigen by val riep Molotov uit: -Het Roode Leger Is thans sterk genoeg om lederen aanval af te weren”. NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD-- MOSKOU, 28 Jan. Heden is het zevende Radencongres geopend. Kalinin hield een korte toespraak, waarin hij de beteekenis van het congres uiteenzette. Vervolgens hield de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sov jet-Unie, Molotov, 'n rede, waarin hij o.m. zeide, dat zekere machten een oorlogspolitiek voeren en nieuwe conflicten willen scheppen. I De strijd tegen den godsdienst in Mexico wbedt met onverminderde heftigheid voort. (Op een verborgen, ondergrondsche plaats heeft de aartsbisschop van Guadalajara, Z. H. E. Mgr. F. Orrozco y Jimenez, twintig priesters gewyd, die thans, als boerenarbeiders verkleed, hun priesterambt uitoefenen. De aartsbisschop zelf leest de H. MIs lederen dag In een kelder. Kenschetsend voor de werkelyke gevoelens van het Mexlcaansche volk Is oa. het feit, dat de burgemeester van de stad Acapulco zyn zoon heimeiyk door een priester heeft laten doopen. Het ministerie van landbouw heeft een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke alle be ambten en employé's, die op het ministerie werkzaam zyn, het roode hemd moeten dragen en wekelijks de atheïstische onderwysuren moeten bij wonen. Indien dit bevel niet stipt wordt opgevolgd, volgt onmiddellijk ontslag. In Amerika worden de protesten tegen deze waanzinnige vervolging met den dag luider. Het aantal groote Amerikaansche wereldbladen dat heftig tegen de Mexlcaansche vervolgings- politiek stelling neemt, groeit snel, vooral nu de kwestie ook in belde huizen van het bonds- parlement ter sprake is gebracht. By de wetgevende vergadering van den staat Massachussetts is het voorstel ingediend, van het bondscongres de terugroeping van mr. Jo seph Daniels als gezant aer Vereenigde Staten in Mexico te elschen. In San Bernardino (California) vindt sedert eeuwen een groote processie plaats "ter eere van de H. Moeder Gods van Guadeloupe. De Mexlcaansche consul aldaar, E. Torres, heeft zich nu tot de politie en de autoriteiten ge wend met het verzoek, de vergunning tot het houden van deze processie in te trekken. De openbare meening en de geheele pers hebben tegen deze inmenging van den consul scherpste geprotesteerd en hem gewezen zyn plichten als buitenlander. In de groote zalen van het voormalige Petrus en Paulus-college der Jesuieten Mexico is thans een tentoonstelling gehouden van schilder- en teekenwerk van de leerlingen van Diego Rivera. Deze muurschilderingen moeten als model en motieven dienen voor de openbare scholen, waar overal het socialisti sche opvoedingssysteem is ingevoerd. Uit de tentoongestelde voorwerpen dat alles een getrouwe copie was van godslas- teriyke bolsjewistische producten. De leerlingen der lagere en middelbare scholen zyn verplicht deze tentoonstelling te bezoeken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1