De nieuwe ster Hercules tKdu&Aaal den dag WUl J E I I I I I I I DE ENGELSCHE KAPERS in WINTER? HET GEHEIM VAN DE 7 WIJZERPLATEN I Ontdekking van amateur I WOENSDAG 30 JANUARI 1935 1 160.000 kranten per uur - Engelsche luchtpost 1 Geneesmiddel voor opiumgebruikers Postvluchten f DOOR AC AT HA CHRISTIE - - Kasteelinboedel onder den hamer Het geheim zinnig pakket De Prins van Wales als componist AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL stuk MARTIN BERDEN (Nadruk verboden} (Nadruk verboden) iiiiiiiini doodache d 1 t vroeg sa nog negentiende hoofdstuk nen. BUNDLE’S AVONTUREN (Wordt vervolgd) Bundi* Brent was een vindingrijk meisje.... n n it in le in op de Op het oogenblik, dat d* deur achter Del mage gesloten werd, trad de bezoeker door de ler binnen. HU was een man Jaar, vrij armoedig gekleed. is historie. n et >r e t. ’t It nu weer in deze dagen Als van ouds het oude lied: Krijgen wij van 't jaar nog winter? Komt hij wel of komt hij niet? Telkens lees je van depressie Of van luchtdruk In de krant. En dan vraag je weer nieuwsgierig Krijgt de kou de overhand? Drie of vier keer gaf De Bilt ons Haar voorspelling over vorst. En dan werd er in de kranten Heel wat drukinkt aan vermorst! Nu weer lees je dat de koude Uitstraalt uit het Poolgebied. Is de winter dus in aantocht? Komt hif wel of komt hij niet? Zal het nu eens eind'Ujk lukken, Gaan de gracht en ijsbaan toe? Of is ‘t thans ook een herhaling Van het spel van kiekeboe? D’een hoopt dit van .ganscher harte, ’n Ander speculeert op frisch. Maar van schdatsen kan je spreken Eerst dan als het ijs er is! Daarom houdt u aan de wijsheid, Die een oude schipper gaf: Wil je weten hoe het weer wordt? Wacht dan kalm en rustig af! ”’*.J id le stelling kwam, bibliotheek zijn gekomen. 1- in et De „Kwartel" vloog op thuisreis van Cairo naar Athene, de „Havik" op uitreis van Ka rachi naar Calcuta. Een Chlneesch dokter, die Ud is van de Na tionale Commissie tot BestrUding van het Opiumgebruik, heeft na uitgebreide proefne mingen een preparaat uitgevonden, dat. naar hü beweert, een doeltreffend geneesmiddel is voor opiumgebruikers. Eierdooier en boonen- extract zün de hoofdbestanddeelen van dit pre paraat. Door toediening van ongeveer 20 i 30 gram hiervan genezen de cellen in het lichaam van den opiumgebruiker, die door het vergif zün aangetast, en de neiging tot het gebruiken van opium zal langzamerhand afnemen. zocht. Zal dit raadsel nu door de ontdekking van Nova Herculis 1934 zUn opgelost? De Nova kan men nu ’s avonds vinden rechts van de zeer heldere ster Wega. die in het BU dé firma Winkler. Fallert Sc Co. te Bern vorden thans twee aaneengekoppelde rotatie persen gemonteerd, bestemd voor .Xe Journal” te ParUs. Deze persen zijn in de eerste plaats berekend op snelheid en kunnen ongeveer 180 000 kranten van vier of ses pagina’s of 80000 kranten van 18 tot 24 pagina’s per uur afleveren. Een bijzonderheid bü deze rotatiepersen is. dat ondanks deze snelheid kleurendruk op de buitenpagina's mogelUk is en de blnnenpaglna's In den rug gelümd worden. 30 Als hü niet gemeend had dat Bundle wezenlijk geloofwaardig was.... nu dan zou hü gemeend hebben dat ze de heele zaak verzonnen had. Raarje slaperig en tegelUkertjjd in spanning te voelen. HU keek weer op zUn hor loge. Tien minuten voor twee. De tüd schoot op. En toen, plotseling, hield hü den adem tn en boog zich voorover en luisterde. HU had iets gehoord. De minuten gingen voorbij. Daar hoorde hu het weer.... het gekraak van een Plankmaar het kwam van ergens beneden Daar hoorde hü het opnieuw. Een licht onheil spellend gekraak. Iemand bewoog zich hefme- Uik en sluipend door het huis. Jimmy richtte Öch gerufschloos op. HU kroop zachtjes naar het trapgat. Allee scheen volmaakt rustig Toch wist hu zeker, dat hy werkelUk dat sluipend geluld gehoord had.'Het was geen verbeelding Heel rustig en voorzichtig kroop hü de trap »f, Leopold stevig in zün rechterhand gekneld. Geen geluld tn de groote hal. Als sUn veronder- dat het geluld van vlak onder hem Juist was geweest, moest bet uit de a d erry Aston stak met U bruusk gebaar z’n sigaar aan. ..Ik zal dien Augiasstal reini gen. dat beloof ik jel” riep hü- „Het stuit me tegen de borst, mee te werken aan al die corruptie en dat verspillen van 't geld der bur gerij!” Aston was nog niet lang burgemeester van Huntington, doch had al gauw ontdekt, dat er met z’n ambtenaren Iets niet in den haak was. ..Beste kerel.” antwoordde zün vriend Luc Delmage, een welgesteld makelaar. .Als Je Je plannen doorzet. dan voorspel ik Je een korte regeertng. Niemand heeft dat vóór Jou nog ge probeerd, of hü is er zelf de dupe van gewor den.” „Best mogelük. maar Ik zet door." Op dit oogenblik werd er op de deur geklopt. Een bediende trad binnen met de mededee- ling dat er bulten iemand was, die graag den burgemeester wilde spreken De man had ge zegd. dat hü zeer geheime en vertrouwelUke din gen had te bespreken, die hü -elleen aan den burgemeester kon toevertrouwen. „Laat hem dan maar binnen kamen,” zei de magistraat, „doch..,.” ,Jk zal dan in de kleine kamer hiernaast wel even wachten,” onderbrak Delmage, en stond op. .scheep hem maar gauw af. dan gaan we famen dlneeren." dienen onder de aandacht van de Worden gebracht. Volgens prof. Seellnger worden de" nieuwe sterren niet tot opvlammen gebracht door de botsing van twee donkere hemellichamen maar wel door het indringen van een donker lichaam Ja, misschien wel van een geheel zonnestelsel V Ze was ook een meisje met fantasie. Ze had voorzien, dat BH1, zoo niet Jimmy, tegen zou hebben op haar deelname aan de mogelüke ge varen van den nacht. Bundle hield er niet van om tüd te verspillen aan discussies. Ze had haar eigen plannen gesmeed en haar eigen rege lingen getroffen. Een blik uit haar slaapkamer, raam kort voor 't diner, was hoogst bevredigend geweest. Ze had wel geweten dat de wüze muren van de Abbey weelderig versierd waren met klimop, maar het klimop bü het raam zag er büscnder stevig uit, en zou geen mocihjkheden bieden aan iemand van haar athlettsche neigin gen. Ze had niets aan te merken oo Bill’s en Jimmy’s regelingen, zoover als die strekten. Maar naar hare meenfng strekten die niet ver genoeg. Ze maakte geen aanmerkingen, omdat ze van plan was zelf voor dien kant van het geval te zorgen. In bet kort, terwül Jimmy en Bill zich wüdden aan de binnenkameren van de Abbey was Bundle van plan, haar aandacht aan den buitenkant te wüden. Ze had een oneindig pleister in haar eigen gedwee# oerustlng in de tamme rol dfe haar toegewezen werd, hoewel ze zichzelf minachtend afvroeg, hoe het kon dat beiden zich zoo Heten bedriegen. BUI was natuurlük nooit beroemd geweest om zün tin telend vernuft, maar van den anacren kant kende hü of behoorde hü zün Bundle te ken- En ze bedacht dat Jimmy Thesiger, al kende hü haar slechts oppervlakkig, beter nad moeten weten om zich te verbeelden, dat zü wo gemakkelük en zonder vorm van proces op zü gezet kon worden. andere deur de kam< van omstreeks Uw ji Uit z’n heele manier van optreden bleek echter, dat hü betere dagen gekend moest hebben. „En münheer?” begon de burgemeester bet gesprek. „Men noemt u den eerlüksten burgemeester van Amerika," zei de man met schorre stem, „en nu heb ik hier voor u een klein, aardig schandaaltje meegebracht om openbaar te ma ken. Al de bescheiden daarvoor zün in mün bezit" Z’n hand gleed naar z’n binnenzak, maar Aston keek hem niet heel vrlendelük aan. „Ik neem dergelüke zaken niet ter hand, of het moet in 1 belang van de gemeente zün,” sprak hü. „Is degene, waarvan in die documen- nog steeds in dienst van de in een van die reusachtige wolken van kosmi sche stof, die overal in de hemelruimte zweven. De buitengewoon füne stof van die wolk zal dan door wrüvlng met het indringen de lichaam tot gloeiing worden gebracht, even als dit ook het geval zal zün met den indrin ger. Volgens Nemst daarentegen zou het lot van elke ster zijn eenmaal een Nova te worden. Door het uiteenvallen van de atomen, waaruit zü bestaat, zou haar Inwendige zoodanig in spanning geraken en gloeiend worden, dat zü gen dan wel honderdduizend maal zoo groot zou worden, zouden wü binnen een kwartier gebraden zün. Het opvlammen van een ster is voor ons al- tüd een eigenaardig verschünseL waarover de denker naar hartelust mü meren kan. Mis schien is dit opvlammen het gevolg van een gruwelüke catastrophe, het vergaan van een paar werelden en met haar van buitenaardsche levende wezens. Er blüft nochtans een troost over voor den sentimenteelen mümeraar. De ramp, waarvan de Nova het verhaal is, is reeds lang voorbü- Is de schatting van den afstand, waarop de Nova Herculis van ons verwüderd is. Juist, dan zou haar ondergang reeds twee duizend Jaar geleden hebben plaats gehad. Tot welke ver strekkende gevolgen de ont dekking van een Nova kan leiden, blükt ten slotte uit een mededeellng van Prof. Kohl- hörster. een der üverlgste «WMcrzoekers van de z.g kosmische straling, die nu uit de Helste metingen van de intensiteit dier straling meent te mogen aflelden, dat zü afkomstig is van ten minste een honderdtal Novae, een getal, dat wonderwel overeenstemt met de schatting van hun aantal, dat reeds eerder-door de astro nomen was vastgesteld. Men heeft lang naar de bron van deze geheimzinnige straling ge- Blükens een. mededeellng der poster "en is 11'34 een recordjaar geweest voor wat betreft het gewicht der brieven, die per luchtpost van uit Engeland zün verzonden. Het gewicht bedroeg in totaal 123 ton, tegen l>8 in 1933, d.i. een vermeerdering van 43 procent. Het aantal brieven dat in 1934 per luchtpost vanuit Engeland werd verzonden bedroeg naar schatting 8 mlllioen tegen circa 4 mlllioen in 1933. Het gewicht der per luchtpost verzonden post bedroeg in 1934 74 ton, tegen 67 ton in 1933. De Prins van Wales heeft dezer dagen een langzamen marsch voor doedelzakken gecom poneerd en het manuscript, door hem zelf ge schreven, ter beschikking gesteld van de band van het Bchotsche Garderegiment, die onmld- dellUk begonnen la den marsch in te studeeren. Het ligt in^ de bedoeling dat de band den marsch spoedig in bet openbaar ten gehoore zal brengen, in het bijzonder ter gelegenheid van het aanstaande 35-Jarige regeerlngsjubl- leum van den koning. Toen ze eenmaal in de afzondering van haar eigen kajner was, gfng Bundle snel aan het werk Eerst deed ze haar avondjapon uit e,. her- kleedde zich, als het ware geheel. Bundle nad haar kamenier niet meegebracht en zü had zelf haar koffers gepakt. Anders zou de verwonderde Fianoaise zich af hebben kunnen vragen waarom haar meesteres een rijbroek meenam en verder geen enkel rijkleed. Gedost in een rijbroek, schoenen met crêpe zolen en een pull over was Bundle klaar voor den strüd. Ze keek hoe laat het was. Alsnog was het pas half éên. Nog veel te vroeg. Wat er ook gebeuren ging, vooreerst gebeurde dat nog niet Men moest al de inwoners van het huls den tüd gunnen in slaap te raken. Half één was de tüd door Bundle bepaald om met de manoeuvres te beginnen. Ze deed hefr licht uft en ging bü het raam zitten wachten. Stip op het voot genomen oogenblik stond ze op, schoof het raam om hoog en slingerde haar beenen over de venster bank. Het was een mooie nacht, koud en stil. Er waren sterren, maar geen maan Ze vond hel gemakkelük om naar beneden te klimmen. Bundle en haar zuster waren in het wild op gegroefd in het park van Chimneys, toen se klein waren en ze konden allen klimmen als katten. Bundle kwam in een bloembed terecht vrijwel ademloos maar ongedeerd. Ze bleet een oogenblik staan om haar plannen te overden ken. Ze wist dat de kamers betrokken door den minister van Luchtvaart en zün recretoris tn den westelijken vleugel lagen, dut waa gezien van de plaats waar Bundle nu stond aan den tcgenovergestelden kant van het hute. F” p „Zou Luc werkelUk?” Hü kon het niet geloo- ven Maar toch was deze de eenige, aan wien hü het geheim van de aanwezigheid van het pakket verteld had. De eerstvolgende dagen gaven hem handen vol werk. Hü had het zóó geregeld, dat het ver hoor van z’n vriend niet door hem zelf, maar door Bony plaats had, z’n wantrouwen groeide echter met het uur, want bet was hem opgeval len, dat Delmage z’n gezelschap met opzet ver meed. Na den derden dag werden door den rechter van instructie de verschillende getuigen in deze zaak opgeroepen, om in 1 openbaar te worden gehoord. Onder hen waren Luc Delmage en de burgemeester. BU 't openen der zitting was deze laatste niet aanwezig. De rechter stelde de zaak een half uur uit en toen Jerry Aston daarna nog niet verschenen was, gelastte de rechter aan een der agenten, münheer Aston te verzoeken, direct ter gerechtzitting te verschünen Geen minuut later trad Aston opgewonden de zaal binnen en zei: .Neem me niet kwalük. dat ik wat laat ben. ik was door een dringende aan gelegenheid, opgehouden. Ik heb het pakket met brieven gevonden, dat gestolen was Op deze mededeellng volgde een stilte. „En hebt U gelezen, wat er in staat?” vroeg de rechter. „Ja. naast het gemeentehuis ligt een particcu- llere woning waarachter een tuin. De hond van den eigenaar schünt het pakket te nebben opge graven en naar z’n hok te hebben gesleept, waar de eigenaar het vanmorgen vond Hü kwam het me personlük overhandigen, daar hü van de zaak gehoord had.” De burgemeester zuchtte diep en ging voort: .Münheer de rechter, de man. die blükens de documenten de hoofdschuldige is, moet de laatste weken wel in een hel geleefd hebben, dat hü tot zoo n wanhopige daad kwam." HU keek rond cn riep met lulde stem: „Houdt dien man daar tegen I” Aller oogen in de zaal richtten zieh naar de plek waarheen de burgemeester keek. Er was echter niemand te zien, dan het hoofd der po litie, Bony. Met z’n vinger wees münheer Aston naar hem en zei duidelijk en vastberaden: ,Jk beschuldig Bony, hoofdcommissaris der politie, van valschheid in geschrifte, oplichting en afpersing I" Als een donderslag bü helderen hemel klonk deze beschuldiging door de rechtzaal. De rechter keek de papieren door en even later herhaalde deze dezelfde woorden van den burgemeester en voegde er aan toe: „In naam der wet neem ik u. münheer Bony, gevangen wegens afpersing, oplichting en omkooping ten koste van de gemeente." Bony was bleek geworden, doch verloor geen oogenblik zün zelfbeheersching. Sarcastisch voegde hü er zelf aan toe: „En waarschünlük wegens moord!” Zonder een spier van zün gelaat te vertrek ken vertelde hü de geheele toedracht der zaak. Reeds lang had hü vermoed, dat de man. in wiens bezit de compromltteerende papieren wa ren. er gebruik van zou maken bü den nieuwen burgemeester die zei hü smalend zoo eer lijk was als goud Daarom had hü het huis in 't oog gehouden, maar was er te laat achter gekomen, dat de papieren in de brandkast la gen. Als eenig redmiddel had hü toen zelf de inbraak gepleegd, waarbü hü door den nacht waker overvallen was. Deze had hem herkend en daarom had hü hem vermoord Verder kwam de misdadiger niet De gewel dige schrik, die hem door de plotselinge be schuldiging had bevangen. was blükbaar te veel voor hem. HU werd aschgrauw, z’n oogen draaiden zich om tn hun kassen, hü draalde een halven slag in ‘t rond en viel languit op den grond. Een hartverlamming had een einde aan z’n leven gemaakt. ten slotte als het ware uiteenbarst, hetgeen dan onder een enorme llchtontwikkeling zou plaats hebben. Als dit laatste waar is, dan zou onze Zon plotseling voor zulk een catastrophe kunnen komen te staan en wü met haar want als men zich indenkt, dat haar warmtegevend venno ten sprake is, stad?” ,4a. De bewüzen, die in mün bezit zün, da- teeren van 7 4 8 Jaar terug en Ik zal se u ter hand stellen, onder één voorwaarde „En die is?" vroeg de burgemeester. „Ik vraag er geen geld voor, al zou ik dat best kunnen gebruiken. De eenige voorwaarde die ik stel, is, dat u mü uw eerewoord geeft, niet naar mün naam te vragen en niet vóór morgenavond op dezen tüd dit pakket te ope nen en het tot dien tüd wegsluit. Dan heb ik intusschen den tüd het land te verlaten.” Jerry Aston wierp zich achterover in z’n stoel en zei: „Ik aanvaard uw condities, zal de documenten in de safe leggen en ze niet vóór morgenavond er uit halen.” „Dan is de zaak in orde,” lachte de bezoeker, stond op en vertrok met een hoofdknik. De burgemeester ging direct naar T vertrek waar Luc Delmage had zitten wachten, en aeel- de hem het vreemde bezoek mede, dat hü ge had had. „En wat doe je nu met die papieren?” vroeg z’n vriend." „Natuurlük direct in de brandkast opbergen.” en de daad bü het woord voegend, legde de bur gervader het pakket in de safe, sloot deze af en stak de sleutels bü zich. „U bent heel vlug lady Efleen. Dat la precies wat ik bedoel. Kwam u.... hm.... uit een deur of uit het raam?" ,.Uit het raam. Langs dezen klimop naar be neden te klimmen is zoo gemakrelük als iet’ Hoofdinspecteur Battle keek nadenkend naar omhoog. ,4a,” «e? hü. „dat lükt mü ook." „En u wilt hebben dat ik terugga?’ zei Bundle. „Ik wilde zoo graag meedoen. Ik wou naar het westelük terras gaan." „Misschien zult u de eentge niet zun, die daar naar toe wü,” zei Battle. .Niemand aal in gebreke bHJven u te «ten," zei Bunde tamelük hatelük. De hoofdinspecteur scheen het eerder aardig te vinden dan het tegenovergestelde „Dat hoop tk,” zei hü. „Geen onaangenaam heid heden. Dat is mün motto. En wil u me excuseeren lady Eileen, maar Ik geloot dat bet tüd Is, dat u weer naar bed gaat." De nadruk waarmede hü dit zei weee op onverwrikbaarheM. Tamelük terneergeslagen Keerde Bundle op hare schreden terug. Ze wis halverwege het klimop toen er plotseling een idee in haar opkwam en se büna losliet en gevallen aou «ün. Gesteld dat hoofdinapecteur. Battle haar verdacht. Er was leto geweest.... ja.... er was zeker toto geweest jn zün manter van doen, dat «octets deed veronderstellen.... Ze kon niet nalaten to lachen, terwül se over de vensterbank la haar slaapkamer kroon van de zeer heldere ster Wega. die in NNW vrü laag aan den horizon staat, en on geveer midden tusschen deze en de vier hel derste sterren van "den Draak in het Noorden. Beide mannen verlieten daarop het kantoor. Den volgenden morgen, heel in de vroegte, werd burgemeester Aston gewekt door zün be diende. die hem kwam mededeelen. dat 'n bri gadier van politie hem direct wenschte te spre ken. „Wat scheelt er aan. brigadier?” vroeg hü. toen de man met een verslagen gezicht binnen trad. .Biecht nieuws, burgemeester, er ia vannacht een moord gepleegd." „Een moord?” „1 Spüt me het te moeten zeggen, maar men heeft vannacht bü u Ingebroken, den nachtwa ker vermóórd en de safe opengebroken. Een onzer mannen kwam langs, zag het geopende venster en ging naar binnen. Hü werd ook tegen den grond geslagen, maar heeft zich weer her steld." JEn,” vroeg Jerry Aston, .Beeft die agent den dief herkend?” „Neen, mün heer, hü werd in den rug aarfge- vallen en met een stuk Uzer neergeslagen^" Dat Is een lamme Aan den zufdelüken en westelüken kant van het huis dat plotseling ophield bü can om muurden boomgaard, liep het terras. Bundle stapte uit haar bloembed cn ging den hoek van liet huis om tot waar het terras aan den zuidkant begon. Ze kroop er heel kalm langs, dicht bü de schaduw van het gebouw blijvend. Toen ze den tweeden hoek bereikte schrok ze want daar stond een man, auldelük met het plan om haar den weg te versperren Het volgende oogenblik had ze hem herkend. „Hoofdinspecteur Battle. U deed ne zoo schrikken." Daarvoor sta Ik hier ook," zei de boofd- inspecteur vrlendelük. Bundle keek hem aan en het viel haar op als zoo dlkwüls te voren hoe verbazend weinig bü eigenlijk vermomd was. Hü was groot, stevig en opvallend HÜ maakte op de een of andere manier een echten Engel se hen indruk Maar van één ding was Bundle heel zeker, hoofdinspecteur Battle was geen dwaas. ,.Wat doet u hier elgenlük." fluisterend. „Ik zorg maar,” sei Battle, „dat er niemand rondloopt, die dat beter niet kan doen." ,,O,” zei Bundle tamelük van haar stuk ge bracht. „U büvoorbeeld. lady Efleen. Ik veronderstel niet dat u gewoonlük op dit nachtelük uur een wandeling doet. „Bedoelt u," sei Bundle langzaam, „dat u wilt hebben dat ik terugga?” Hoofdmspecteur Battle knikte bevestigend. 't r wordt dlkwüls gezegd, dat de sterren hemel een boek is, waarin men eenti- menteele geschiedenissen en liefdes idyllen van helden en góden uit de Oudheid lezen kan. Het uitspansel met de duizenden flonkerende diamanten Is echter nog meer dan een boek, het Is een schouwtooneel en de ster ren en nevelvlekken zün de artlsten, die onver poosd het grootsche drama van worden en vergaan, van leven en sterven, van harden gtrüd onder de heerschappü van kosmisch ge weld opvoeren. Spannende momenten uit dat grootsche dra ma levert ons hei mystieke bedrijf der spoken, der terugkeerende dooden In de sterrenschaar. Zü duiken op uit het zwarte duister als ge hoorzaamden zü aan een almachtig „Flat Lux.” Zü glanzen en schitteren soms zoo sterk, die spoken In de sterrenwereld, dat zü de mooie SiriussteT beschamen. Doch gewoonlük duurt haar pracht niet lang en verzinken zü spoedig in den duisteren kuil van het onwaarneembare juist zooals de schimmen uit de griezelige sprookjes zich bü het einde van het geesten uur In de muffe grafkelders verstoppen. Een sterrenschim is wederom op het too- peel verschenen en zü heeft alom groote be langstelling gewekt. Wel was het weer sedert baar verschünen den astronomen in ons land slechts zelden gunstig om haar te kunnen waarnemen, maar enkele malen is het gelukt haar te zien te krügen. In den morgen van 13 December ontdekte de Engelsche amateur-astronoom J. P. M Prentice In het sterrenbeeld Hercules een nieuwe ster of Nova. De ontdekker deelde «ün vondst dadelük mede aan het Observatorium te Greenwich en zoo kon men aldaar nog den- zelfden morgen de nieuwe ster aan een spec- troskopisch onderzoek onderwerpen. Volgens haar helderheid op dit oogenblik kon de Nova bü de sterren van de derde grootte worden ge rangschikt en zü is daarna langen tüd van ongeveer dezelfde helderheid gebleven, Ja zü scheen later nog tn helderheid eenlgszlns toe te nemen en werd b.v. den 18en December aan de Utrechtsche sterrewacht op een helderheid van 3.5 geschat. De stand was bü de ontdekking 18 uur 4 minuten rechte klimming en plus 46 graden declinatie en zü was dus zlchbaar ongeveer midden tusschen de zeer heldere en welbekende eter Vega In het sterrenbeeld de Lier en de ster béte van de Draak. Haar kleur was witblauw, zooals die van Vega. Haar absolute helderheid werd geschat op rond 10.000 maal die van de Zon en sinds de verschünlng van de Nova Cygni 1930 is de nieuwe ster de eerste, die op onze breedte voor het ongewapende oog zicht baar is, daar de Nova Pictoris 1938 alleen aan den Zuldelüken hemel kon worden waarge nomen. Deze Nova heeft natuurlük onmlddellük de levendigste belangstelling der astronomen gaan de gemaakt. Amerlkaansche sterrenkundigen houden haar voor het belangrijkste object dat ooit verschenen la, vooral daar zü wegens haar gunstigen stand aan den hemel het geheele jaar zichtbaar zal kunnen zün. Als zü tenminste niet weer snel verdwünt. Laten wü dit niet hopen want als men gelegenheid krijgt haar dlkwüls en uitvoerig te bestudeeren Is er alle kans, dat het raadsel der Novae wordt opge lost. Zoo oordeelt tenminste Dr. V. M. SUpker van het Lowell-Observatorium erover. Over aard en wezen der nieuwe sterren la elgenlük met zekerheid nog weinig bekend. Een ding weten wü zeker. Een nieuwe ster w niet nieuw. Zü te slechts plotseling helder licht gevend geworden en was er al voordat zü op vlamde. Trouwens, zoo’n nova te zoo ver weg, dat haar licht zoo lang onderweg is, dat zü elgenlük alweer gedoofd te, wanneer wü haar te zien krijgen. Wü consteteeren dus slechts een astronomische gebeurtenis uit een zeer ver verleden en kunnen tms ermede troosten, dat de vennoedelüke catastrophes die haar deed opvlammen, al lang voorbü is. Over het ontstaan der Novae Is niets met zekerheid bekend. De astronomen zetten gaar ne een theorie over zoo’n gebeurtenis op en het behoeft ons dan ook niet te verbazen, dat er wel een vüftlen van zulke theorieën gebo ren werden. Het zou stellig belangwekkend zün deze theorieën hier de revue te laten passee- ren maar het zou te veel plaats innemen. Er zün echter twee opvattingen, die wel ver dienen onder de aandacht van de lezers te Jimmy sloop naar de deur van de biblio theek en luisterde maar hoorde niets, feen, de deur plotseling opengoofende draaide hü de lichten op. Niets I De groote kamer baadde In licht. Maar ze was leeg.' Jimmy fronste het voorhoofd. „Ik zou een eed hebben kunnen doen...." mompelde hü bü zichzelf. De bibliotheek was een groote kamer met drie glazen deuren die uitkwamen op het terras. Jimmy schreed de kamer door. De middelste deur was ontgrendeld. Hü opende ze en stapte op het terras terwül hü van het eene eind naar het andere keek, niets. „Het ziet er uit of het In orde is,” mompelde hü in zichzelf. ..En toch...." Hü bleef een minuut m gedachten verzonken. Toen stapte hü weer terug in de bibliotheek Naar de deur gaande sloot hü die en stak den sleutel In zün zak. Toen draalde hü het Itcnt uit. HU stond een oogenblik te luisteren, ging toen zachtjes naar de open deur en stond daar met Leopold klaar In zün hand. Hoorde hü een zacht trfppen vah voeten langs het terras of hoorde hü het niet? Neen, het was 4)n verbeel ding maar. Hü knelde Leopold stevig vast er stond te luisteren In de verte sloeg de «talklok twee uur. ssasieeseesseeseesteezsszeseeeeseeeeeteeeeteeeesseiees Enfin, tk zal zelf een onderzoek Instellen. Tien minuten later stond de burgemeester voor z’n geopende brandkast Er was ’n gat in den wand geboord en daardoor had men de kast opengemaakt Alles lag er onaangeroerd In, behalve het pakket, dat de vreemdeling gebracht had. Dit was verdwenen. .MIst u iets büzonders?" vroeg de brigadier, die den burgemeester vergezelde. „Ja, er te iets gestolen," luidde het haastige antwoord. „Ik zal echter zelf naar uw chef, münheer Bony gaan.” Toen da burgemeester op het hoofdbureau van politie kwam, vond hü daar den hoofdcom missaris al druk aan 't werk. „U komt waarschünlük in verband met de Inbraak In uw kantoor, burgemeester." zei mün heer Bony „Juist. Er is echter iets gestolen, en dat wil ik alleen aan u meedeelen.” En tot in de kleinste büzonderheden vertelde Jerry Aston van de geheimzinnige enveloppe. „Verdenkt u iemand?” vroeg Bony. .Niet bepaald. Te oordeelen. naar hetgeen de vreemdeling mü vertelde, zouden verschillende personen er belang bü hebben, dat het pakket verdween." „Hebt u het aan iemand verteld?” vroeg de commissaris weer. .Behalve de man die het pakket bracht, weet niemand er ieta vanJa, toch, münheer Luc Delmage, die toevallig bü me was” „Zoo, zoo, münheer Delmage!” ,X>at te een speciale vriend van me. en er ia geen enkele reden hem te verdenken.” „Dat zeg Ik ook niet,” antwoordde het hoofd der politie, „maar Ik mag geen enkele inlichting verwaarloozen. Ik heb dien münheer Delmage al eens 'n paar keer ontmoet, en ik geloof niet, dat hü heel zuiver op de graat is. Vergeet ook niet, dat dit geen vooraf beraamde moord was, doch dat de misdaad in een plotselinge opwel ling geschiedde, daar de Inbreker zich ontdekt zag. We zullen de zaak echter terdege onder zoeken. burgemeester; het geheele politiecorps staat daartoe te uwer beschikking.” Even later nam Jerry Aston afscheid en ver trok, geheel vervuld van hetgeen hü daar ver nomen had. De inboedel van het kasteel Bibyltenort in Sllez* de residentie van den vroegeren ko ning van Saksen, zal publiek worden verkocht. De tegenwoordige eigenaar van Slbyllenort, Markgraaf Otto van Meissen, neef van den In 1933 overleden ex-konlng Friedrich August, vindt het onderhoud van het groote kasteel met zUn 350 kamers te kostbaar en heeft daar om besloten de rüke collecties van zün konlnk- lUken oom te verkoopen. De inboedel van 50 kamers te overgebracht naar Markgraaf Otto's verbluf in Dresden. De prachtige collectie porceieln te in bruikleen ge geven aan het Staatsmuseum in de Saksische hoofdstad terwül de rest van den Inboedel die over 300 kamers verdeeld was op 8 Februari en volgende dagen geveild zal worden. De catalogus telt 60 pagina's en oa. komen er 150 schilderijen van oude meesters in voor, en büzonder waardevolle schilderstukken varkensleer, voorstellende tafereelen uit Grieksche mythologie. A 1 T T7 A D/^NT1VTÊ’,Q op dit b,ad zUn ingevolge de veraegeringsvoorwaarden tegen 17 *7CA MJ levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door E1 A 5e?„2nKev*1Jnet F f I -tl iTi /X O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen T Owe- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen T OVJe doodelijken afloop A een voet of een En waarlük. die gelukte. Hü bereikte den overkant! Geef Je over,” riep Hal, terwül hü het gevest van z’n zwaar vastgreep, ,4e bent m*n gevangene." Toen hü aan den overkant van de kloof was, hield hü halt, draaide zich om, greep de plank beet en trok haar heelemaal naar zich toe. Toen viel hü uit geput tegen den muur aan Hal vermoedde, wat z’n tegenpartü van plan was en deed een wanhopige poging om de plank te berei ken voor die weggetrokken we rden, maar toen hü zag. dat dit onmogelük was, waagde hü óen sprong over de kloot.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 7