u&Aaal van den daq DE ENGELSCHE KAPERS Ai —cl GRAAG! at, 'I ECKHARDT NIET MEER NAAR GENÈVE HET GEHEIM VAN DE 7 WIJZERPLATEN SF I ■llllllllllllMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllillllllllllllllllll^ I. n BROEK OP LANGEND1JK EGMOND-BINNEN I Ange line’s ZUID-SCHARWOUDE Rad ioweerberichten Taxegedeelte consumptiemelk Hl UIT DEN OMTREK z. BERGEN C DOOR AGATHA CHRISTIE n ***15 Besluit baart groot opzien VALUTA- EN DOUANEKWES- TIES IN HET SAARGEBIED Duitach-Franache overeen- atemming Hy legt het ambt van Volken- bondagedelegeerde neer, in verband met de binnenlandache politiek portret AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL, - I* we: (Nadruk verboden) r<iiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiinmiifii luidde: de oude riep de man met in .AV francs In 4 K. Vlug legde Hal den toestand ult en sei den half-ver- TWINTIGSTE HOOFDSTUK LORAINE'S AVONTUREN hongerden Jongen om naar den ingang terug te keeren en zich by z’n metgezellen te voegen. Plotseling klonk ’n donderend geweld vlak achter hem. De gang was voor een gedeelte Ingestort en Hal kon niet meer terug. ,Ik zit In een val,” mompelde hij, „Ik moet een anderen uitweg zoeken.” Voorzich tig ging Hal verder en eindelijk zag hij aan het eind van een gang een flauw licht schemeren. Toen zag hij voor 1 eerst dat de gevangene een Jongen van zijn eigen leeftijd was. „Bent u een En- gelschman?” hijgde de Jongen. „Ik dacht, dat u een Spanjaard was. Ik ben juist van ze weggevlucht." De prijs voor het taxegedeelte van consump- tlemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 5 >4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere In consumptie ge brachte melk Is vastgesteld op 3 cent pet liter. Hal liep met den Jongen mee terug naar den in gang, en hij overtuigde ziek, dat z’n beschermeling veilig was. Toen keerde hjj weer terug In de mijn. het Ze Het keurige négligé op een stoel gegooid, de vrouwensnulsterljen op de toilettafel, de zwarte fluweelen avondjapon ook al slordig over den stoel hangend.... r. 1 BOEDAPEST, 30 Jan. De leidec- der party ger onafhankelijke kleine landbouwers, Tl- TOn Eckhardt, heeft heden den minis ter-president Goemboes een schrijven ge noden, waarin hij de vertegenwoordiging ran Hongarije bjj den Volkenbond neerlegt en tegelijkertijd den premier verzoekt de osoeenstemmlng, die tusschen hen tot stand was gekomen, te beschouwen als niet be staande. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat met Ingang van 1 Februari 1935 het radioweer- bericht van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut, hetwelk wordt uitgezonden om 11.50, zal vervallen. Het radio-weerberlcht, hetwelk wordt uitgezonden om 20.00 zal worden uitge zonden te 19.55. Laatstgenoemd bericht, alsmede de radio- weerberichten, die worden uitgezonden te 10.50 en 12.55 zullen worden uitgezonden op dc golf lengte van 1420 M. In plaats van öp die van 1650 M. Het schrijven van Tibor von Eckhardt, die ju de laatste maanden tengevolge van zijn ondubbelzinnige houding In de groote btnnen- en bultenlandsche politieke problemen zeer op den voorgrond was getreden van de openbare belangstelling en vaak genoemd was ais toe komstig minister van bultenlandsche zaken, beeft uiteraard groot opzien gebaard. Uit kringen van de door Von Eckhardt ge telde partij verluidt, dat de partij der onaf hankelijke kleine landbouwers haar verdere houding ten opzichte van de regeerlng Goem boes er van afhankelijk zal stellen hoe de kies- mchtvoorstellen der regeerlng In hun defini tievee vorm er zullen uitzien. Het besluit van Von Eckhardt wordt be schouwd als een direct gevolg van de buiten gewoon scherpe aanvallen, die In de laatste zit ting der regeeringsparty gericht werden tegen Jlbor von Eckhardt. Met bovengenoemd schrijven Is tusschen de regeeringspartij en de party der kleine land bouwers een breuk ontstaan. In ieder geval be- teekent dit feit een verscherping van den binnenlandse,hen politieleen toestand van Hon garije. Loraine zat rechtop In bed en draalde licht aan. Het was precies tien vóór één. was vroeg naar bed gegaanom half tien Ze bezat het nuttige talent zich zelf wakker te kunnen laten worden op eiken gewenschten tyd en zoo had ze eenlge uren verfrteschenden slaap kunnen genieten. Twee honden sliepen in haar kamer en een van hen lichtte ten kop Natuurlijk had as zich In haar haart in de op en keek haar vragend aan. deuren vergist. Dit was de kamer van gravin Radzky. Maar waar was de gravin? En Juist toen Bundle zich deze vraag stelde werd de stilte van den nacht verbroken en op een zeer bepaalde manier. Het geluld kwam van onder. In een oogen- bllk was Bundle de kamer van de gravin uit en beneden. De geluiden kwamen Uit de biblio theek.... een hevig lawaai van stoelen die otn- gegoold werden. Bundle rammelde vergeefs aan de bibliotheek- deur, die gesloten was. Maar ze kon duidelijk het gevecht hooren, dat binnen aan den gang was.... het gehijg en geschuifel, vloeken op manhaftfgen toon geult, nu en dan een ge kraak als een licht meubelstuk In de gevechts- linle kwam. En toen sinister en duldeiyk, de stilte van den nacht voorgoed verbrekend, twee schoten, snel achter elkaar. liet den wagen zachtjes naar beneden loopen, en zette den motor pas aan toen u een eindje van het huls af was. Toen keek ze op het hor loge aan haar arm en zette haar voet op het gaspedaal. Ze liet den wagen achter op een plaats, die ze tevoren reeds uitgezocht had. Er was daar een opening in de heg waai ze gemak- kelyk door kon komen. Eenlge minuten later stond Loraine 'n beetje bemodderd In het park van Wyvern Abbey. Zoo gerulschloos mogeiyk glrfc ze op weg naar het eerbiedwaardig met klimop begroeide gebouw. In de verte sloeg een stalklok twee uur. Loraine’s hart klopte sneller toen ze dicht by het terras kwam. Er was niemand.... ner gens een teeken van leven. Alles scheen vredig en ongestoord. Ze bereikte het terras en stond daar om zich heen te kUken. Plotseling zonder de minste waarschuwing viel er iets met een plof by na tot vóór ham- voeten Loraine boog zich om het op te rapen. Het was een pakje, losjes In bruin papier gepakt. Terwyi ze het vasthield keek Loraine omhoog. Er was een open raam Juist boven haar hoofd en toen ze keek slingerde er zich een been over heen en begon een man langs het klimop naar beneden te klimmen. Loraine wachtte niet meer, zy zette het op een loopen en holde weg. nog steeds het bruin papieren pakje vasthoudend. Achter haar hoorde ze opeens het geluld van een worsteling. Een heeeche stem: ..Laat me los.** Nog een stem die ze goed kende*. „Dat zal niet gebeuren als ik het helpen kan." b!J verlies van een hants een voet of een oog plonius; 31. W. Vink; 32' C. Tleble; 23 O. Hoo- geboom; 24. o. Nleuwedyk. konden zich In principe met het adres ver- eenlgen, maar waren niet voor directe invoering, aangezien het nu niet urgent was. Vervolgens stellen B. en W. voor: De hondenbelasting van f 3 op f S te ter- hoogen. Het vergunningsrecht van f 5 per f 50 huur waarde te verhoogen tot f 12.50 per f 50 huur waarde. Over te gaan tot het heffen van een straat- belasting ten bedrage van 3 pct. van de belast bare huurwaarde. Over te gaan tot het heffen van leges op de bouwvergunningen. De voorzitter herinnert de leden ft* aan, dat bovengenoemde voorstellen door hooger hand opgelegd zyn. De voorzitter spreekt hier met: „hls masters voice”, t Heeft geen zin zich ertegen te ver klaren, want er is niet aan te ontkomen. Weth. Du Burch is tegen de straat belasting gekant. De voorzitter betreurt het, dat de heer Du Burck zich niet by het feit heeft neergelegd en nu by de ingezetenen de gedachte op zal wekken, dat deze belasting niet Ingevoerd be hoefde te worden. Nadat een wyzlging was aangebracht, ten gevolge van de interpellatie-Kramer, dat allen, die op geen grooteren afstand dan 300 M. van den openbaren weg wonen, deze belasting op moesten brengen, werden de voorstellen aan vaard met aanteekenlng. dat alle leden tegen invoering van de straatbelasting waren. .Koest, Lurcher,” zei Loraine en het groote dier lei weer rustig zyn kop neer, terwyi het naar haar keek vanonder de ruige oogleden. Het is waar, dat Bundle ooit getwyield had aan de gedweeheid van Loraine Wade, maar dat korte oogenbilk van achterdocht was voorby- gaan. Loraine was volkomen voor reden vat baar gebleken, en bereid om overal bulten ge laten te warden. En toch als Je het gezicht van het meisje bestudeerde, zag je, dat er doelbe wustheid lag In de kleine resolute kaak en de lippen, die zich zoo vast opeecsloten. Loraine stond op en kleedde zich u» *n Engel- sche jas en rok. In een zak van ae jas deed ze een electrische zaklantaarn. Toen opende ze de lade van haar toilettafel en nam er een klein pistooltje uit met een Ivoren handvat.... het zag er byna als speelgoed uit. Ze had het daags tevoren by Harrods gekocht en ze was er erg mee Ingenomen. Ze wierp een laatsten blik door de kamer om te zien of ze Iets vergeten had en dat oogenbilk stond de groote hond op en kwam op haar toe terwyi hy haar met smeekende oogen aankeek en met den staart kwispelde. Loraine schudde het hoofd. .Neen Lurcher. Je moogt niet meegaan. De vrouw kan Je niet meenemen. Ga hier liggen en wees braaf.” zy kuste den kop van den hond en liet hem weer op 't kleed liggen; toen gleed ze geruisch- loos de kamer uit, de deur achter zich sluitend. Ze verliet het huis langs een zydeur en ging naar de garage waar haar two-seater klaar stond. Het liep er eenfgszlns schuin af en as Een Jongeman in Toronto erfde on langs van zyn tante 500.000 gulden onder voorwaarde, dat hy spoedig in bet huwelijk zou treden. De Jonge man plaatste een huwelijksadverten tie en kreeg er niet minder dan 3000 brieven op. .Krantenbericht'’ De liefde ie prachtig Sn etaat speciaal In 't hart van een meisje Als hit ideaal! Zij fluistert het ja-woord. Waarmee tij zich bindt, Omdat zij.... natuurlijk, Omdat zij bemint! Het geld speelt bij liefde Ook nimmer een rol. Te zeer zijn de hartjes Van minnevuur vol! Een vrouw kijkt alleen naar Het gróóts geluk En maakt zich daarbij om De centjes nooit druk! Het geld brengt slechts herrie, Het geld schept het kwaad. Waar 't hart wenscht te spreken Wordt rijkdom gehaat! Maar 'even zoo zeker Als 't liefdevuur zengt, Is ‘t waar dat de vrouw graag Een offertje brengt! Dus twee duizend vrouwen Op zoek naar den man.... ‘t Is roerend daar enkel De liefde dit kan! Zij zochten het geld niet. Zij zochten slechts him.... Dit niet te verwarren Met 't kuchende..h..m. MARTIN BERDEN iiiiiinimiiiHiiiiHtiiiiiiiiiiiiimmiö _V. V. V.-vergadering Ons bericht van aan kondiging van de V. V. V.-vergaderlng is abusie. veiyk e endag te vroeg in de krant gekomen. Wy vragen onze lezers, die gisteravond tevergeefs naar De Rus gegaan zyn wel excuus en hopen, dat hun vergeefsche tocht van gisteravond geen reden zal zyn, om vanavond weg te blyven. Aanbesteding By de aanbesteding voor een woonhuis, annex winkel en verlofzaak voor den heer L, Schuit naby den Adalbertus-Akker te bouwen, werd Ingeschreven door A. de Boet, Oudorp, f 3247; P. Kaandorp, Helloo f 3080; J. Apeldoorn, Egmb., f 2940 en J. Bak, Egmb f 2895. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Jubileum De heer Nieuwenhuls, gemeente veldwachter alhier, viert 1 Febr. a.s. zyn 26- jarig ambtsjubileum. kJeeren even afsloeg, vroeg hy even te mogen schuilen voor den hevlgen regen. „Misschien hebt u ook een kopje thee voor me?” vroeg Galmot, terwyi hy zich by het open haardvuur neerzette. „Ja, als u ze tenminste zonder melk gebruikt,” antwoordde Juffrouw Barbey. Van het weinige geld, dat haar door den ar menraad werd toegekend, was het haar niet mogeiyk dageiyks het allemoodzakeiykste te nemen. Terwyi ze de thee uit een ketel kokend water opschonk, liet Galmot z’n oogen door het arnfoedlge vertrek dwalen, tot hy verrast sta ren bleef naar een schlldery, dat boven den schoorsteen hing. Het was misschien 60 centi meter hoog en twintig breed en stelde een jong, lief meisje voor van zeven of acht jaar op bloote voeten en met zwart haar ,Jk zou er een eed op doen,” mompelde hy, „dat dit een onontdekts Chassérlau is." Juffrouw Barbey had dit biykbaar gehoord, zy keerde zich met den theepot In de hand tot den vreemdeling. „Heeft u daar niet den naam gezegd van den mynheer, die dat geschilderd heeft?” „Ja. maar Chassérlau Is toch zeker al 25 jaar dood.” „Het Is minstens 40 jaar geleden, want die kleine lieveling van my stierf op 20-jarigen leeftyd aan typhus.” „Hoe Is Chassérlau er toch toe gekomen uw dochter te schilderen?" vroeg Galmot. terwyi hy den hem toegeschoven kop thee leegdronk. „Toen.” antwoordde juffrouw Barbey. „woon den we verdei buiten de stad. We hadden een grooter huisje en myn man leefde nog. Op zekeren lentemorgen kwam mynheer Chassé rlau binnen en vroeg om pensiongast te mogen zyn. Hy bleef twee maanden en schilderde de omgeving. Hy was een harteiyk, lief mensch. Vóór z’n vertrek schilderde hy Angellne’s por. tret, dat sindsdien steeds voor m’n oogen heeft gehangen.” Nadat Galmot nauwkeurig de onderteekening bestudeerd had, gaf hy een vyf francstuk aan z’n gastvrouw. „Weet u wel,” lichtte hy haar In, „dat u de eigenares bent van een grooten schat?” „Zegt u dat wel, mynheer,” antwoordde het eenvoudige vrouwtje, „want niemand weet wat dat voor my al die jaren beteekend heeft." Toen haar gast vertrok, keek ze hem langen tyd na en een onbehaagiyk gevoel overviel haar, wanneer ze aan z'n woorden dacht. In middels had Galmot het kleine stadje bereikt en na in een hotel te hebben gedineerd, schreef hy een artikel voor z’n krant, waarin hy van de merkwaardige vondst gewag maakte. Eenige dagen later las mynheer Perrin, de voorzitter van den armenraad, het artikel en constateerde dat het arme ondersteunde vrouwtje, dat zelfs binnenkort uit haar huisje zou gezet worden wegens huurschuld, onder zijn toezicht stond. Binnen eenige uren was ny dan ook op den landweg en zei, nadat hy in bet kamertje der bewoonster stond: „Ik veronderstel dat u zeer gelukkig bent. Juffrouw Baroey?” ,Df Voorzorg” „De Voorzorg”, vereenlglng voor Zlekenhuisverpleglng, hield haar Jaarver gadering ten lokale van den heer P. Schoen maker. De voorzitter riep allen aanwezigen 'n harte- lyk welkom toe. Spr. herinnerde aan *t 10-jarig bestaan en hoopte dat de vereenlglng voortdu rend in den gunstlgen toestand zou mogen ver- keeren. waarin ze nu verkeerde. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek dat ’t ledenaantal thans 372 bedraagt. Uit de rekeningen van den penningmeester bleek, dat op 1 Jan. 1935 de vereenlglng f 551,08 bezat. De heer D. de Geus werd herkozen als lid van ’t bestuur. Nadat nog was aanvaard het bestuursvoorstel om personen van 50 tot 60 Jaar als lid aan te nemen by bgfaling van dubbele contributie, sloot de voorzitter deze goed bezochte verga dering. niet. Bundle zette groote oogen op van ver bazing. Wat was er gebeurd? Waarom had Jimmy zyn post verlaten? Wat bejeekende dat? Op dat oogenbilk hoorde ze een klok twee uur slaan. Ze stond daar nog zieh afvragend wat ze rju doen moest, toen haar hart plotseling opschrïkte en toen scheen stil te staan. De kruk van Terence O'Rourke’s kamerdeur werd langzaam omgedraald. Bundle keek gehypnotiseerd toe. Maar de deur ging niet open. In plaats daarvan kwam de knop weer langzaam In zyn gewonen stand. Wat beteekende dat? Plotseling nam Bundle een besluit. Jimmy had om een onbekende reden zyn post ver laten. Ze moest Bill te spreken zien te krijgen. Vlug en gerulschloos legde Bundle den weg weer af, dien ze gekomen was. Ze stormde zonder complimenten Bill’s kamer binnen. ,,B1U. word wakker. O, word toch wakker."' Ze fluisterde het dringend maar er kwam geen antwoord. „BUI,” fluisterde Bundle. Ongeduldig draalde ze het licht op cn stond toen als met stomheid geslagen. Dc kamer was leeg en het bed zelfs niet beslapen. Waar was BUI dan? Plotseling hield ze den adem In. Dit was Bill’s kamer niet. Verbeeld Je dat de stevige hoofdinspecteur Battle haar verdacht. Ofschoon ze door naar “aar kamer terug te keeren In zooverre Battle's bevelen had opgevolgd, was Bundle niet van plan naar bed te gaan en te gaan slapen. Ook dacht ze nfet, dat Battle werkeiyk gewild had dat ze dat doen zou. Hy was er de man biet naar het onmogeiyke te verwachten. En lustig te blyven als er Iets gewaagds en span nends aan den gang kon zyn, was absoluut onmogeiyk voor Bundle. Ze keek op haar horloge. Het was tien voor twee. Na enkele minuten van besluiteloosheid opende ze voorzichtig haar deur. Geen geluid Alles was stil en vredig. Ze sloop voorzichtig oe gang door. Een keer stond ze stil, omdat ze dacht, dat ze ergens een plank hoorde kraken, maar toen, •vertuigd dat ze zich vergist had. ging ze ver der. Ze was nu In den hoofdgang op weg naar den westeiyken vleugel. Ze bereikte het kruis punt en tuurde voorzichtig in het rond. De *»chtpost wae ledig. Jimmy Thesiger was er p een regenachtlgen najaarsmiddag reed (I een jong Journalist op een flets over een kleinen landweg, die zich rond het stadje uitstrekte. Hy stapte af by een half vervallen huisje en liet den klopper eenlge malen heen en weer vallen. Er verscheen een oude vrouw met spierwit haar en gekleed in een ruw wollen, landstorm Alhier werd een vergadering gehouden van den Vrywilligen Landstorm (B V Is). Door den secretaris van het Verband Alk maar, den heer P. Golders, werden by deze ge legenheid de pyzen uitgereikt van den In 1934 gehouden plaatseiyken schletwedstryd. Deze grijzen werden gewonnen respectieveiyk door: 1. C. Dekker; 2 N. J. Mln; 3. W. Kleverlaan; 4. C. Ellis; 5. J. A Smit; 6 Ide Mln; 7. G. Boozendaal; 8. J. Ellis; 9 C. Schotten; 10. J. Dtngerdls; 11. j. c. Punt; 12. K. Mln; 13 H. Burgering; 14. 8. Roozendaal; 15- P. Winder; 18. M. C. Dlngerdls. Deze prijzen bestonden uit luxe voorwerpen Na afloop der rergadering werd door de leden Ben schietwedstrijd gehouden, waarvan de pryzen liestonden uit levensmiddelen. Deze pryzen wer den gewonnen als volgt: 1 J. Ellls; 2. C. Dekker; 3. C. Wokke; 4 J A Smit; 5 Dr. Roobeek; 6. C. Ellls; 7. N. Mln; I. N. j. Mln; 9. G. Roozendaal; 10 A. Apel doorn; 11- W. Kleverlaan; 12. P. Druiven; 13. H. Burgering; 14. H. van de Kamer; 15. P. Winder; 16. Jb. de Konlng; 17- M. C. Dinger- dls; 18. J. c. Punt; 19. Ide Mln; 20. A Sam- BAZEL 30 Jan. De besprekingen, die Dins dag tot middernacht hebben geduurd, hebben in de Fransch-Dultsche Saarcommissle geleld tot de verwachte overeenstemming op het ge- Med van het yalutawezen en van de toekomsti ge douane-béhandellng. Ter regeling van den Mluta-omloop is een verordening van de re- geeringscommlssie van het Baargebled ontwor pen, welke het betalingsverkeer In het Saarland self regelt en de inwisseling van franken be nevens het toelaten van betalingen in het Saar- gebied met Ryksmarken voor 1 Maart, d. w. z. voor de definitieve overdracht van het Saar- gebled aan Duitschland. De tweede overeen stemming die bereikt werd, heeft betrekking op de voornaamste punten inzake de verlegging van de douanegrenzen aan de Saarlandsch- Pransche grens. De onderhandelingen In de subcommissies worden voortgezet. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond In openbare vergadering byeen ten raadhulze. Van de Ingekomen stukken vermelden we: Schrijven van B. en W. van Alkmaar, dat de bydrage voor het exploltatletelnort voor het Centraal Ziekenhuis voor deze gemeente f 202X1 bedraagt Schrijven van den Minister van Sociale Za ken vermeldende, dat de Ingevoerde proef van toej|5 °P de loonen In het vrije bedrijf tot 1 {pril as. kan worden voortgezet. Van Ged. Staten was de goedkeuring ontvan gen van de begrootlng 1934. Het volgende punt van de agenda Aanbieding begrootlng 1935. De voorzitter merkte op, dat de verschillen de opmerkingen van Ged. Staten over de be groeting 1934 door de Ged. Staten gemaakt moesten worden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat Inge volge de gewyzigde verhouding tusschen Ryk en Gemeente en door de verplichte bydrage aan het Werkloosheldsfonds de onvangsten alt de verschillende belastingen voor de gemeente aanmerkeiyk daalden, zoodat hierdoor een te kort van ruim f 4000 zou ontstaan. Dit tekort moest weggewerkt worden, zoodat B. en W moesten overgaan tot verhooglng van de betas tingen, het heffen van een straatbelasting en op verschillende andere posten belangryk moest bezuinigen, zoodat ten slotte de be- grootlng sloot met In ontvangsten f 79.537J4 en In uitgaven f 80.568.44. De niet te dekken f 1041.20 zou moeten worden aangevraagd by het Ryk. De heeren Muller. Groen en Kroon werden aangesteld om de begrootlng na te zien, om ze dan in de volgende vergadering te behandelen, len. De meerderheid van B. en w. stelde voor de verhuring van tand op de gewone voor waarden te doen geschieden, dus niet in te gaan op het adres van den L. T. B. Wethouder Bek- ker was voot het adres. De heer Groen vraagt of de wet positief voorschrijft openbare verhuringen. De voorzitter antwoordt van wel. tenzy on- derhandsche verhuring noodzakeiyk biykt. De heer Groen zou gaarne In principe be sluiten tot onderhandsche verhuring, want nu worden én de tuinder én de gemeente de dupe van een verkeerd systeem. De heeren Muller, Kroon en Deyckhuysen „Hoe bedeelt u dat, mijnheer?” klonk het verbaasd. .Kom, kom, u bent toch eigenares van een' meesterwerk.” „O, u bedoelt m’n lieve Angellne,” zei ze met een blik naar de schlldery. „Ja,” antwoordde mynheer Perrin. „Ik wil maar heldere Japon. Terwyi Galmot z'n natte' natuuriyk niet uw gevoelen kwetsen, maar u begrijpt toch wel, dat het niet aangaat, door de gemeenschap te worden onderhouden, terwyi u minstens 20.000 francs van u zelf bezit. U zult natuuriyk het schlldery moeten verkoo- pen." „Verkoopen? Angellne’s portret verkoopen?” riep juffrouw Barbey, terwyi ze doodsbleek werd. „Maar weest u nu toch verstan dig,” trachtte mynheer Perrin haar gerust te stellen. „Verstandig? Verstandig?” riep ze. ,Jk wil niet verstandig zynl Dc heb gevoel!" En voor tiaar oogen zag zy de vreugde, die ze, gedurende al die lange, eenzame dagen, van haar kind daar boven dien schoorsteen gehad had. Ze wist nog zoo precies waar haar Angellne gestaan had en zy herinnerde zich nog, alsof het gis teren gebeurd was, al de grapjes, die mynheer Chassérlau haar verteld had, om den tyd te dooden. .Neen,” riep ze, ,4k verkoop het nooit, nooit I" Hoofdschuddend verliet mynheer Perrin het huisje en nauweiyks was hy vertrokken, of de cude vrouw klom op een stoel, haalde het por tret er af en kuste hartstochteiyk het kinder gezichtje. Daarna bracht ze het In haar slaap kamertje, haalde de lyst er af en legde het. enkele doek onder haar stroomatras. Toen myn heer Perrin den volgenden dag terugkeerde was er geen spoor meer van de Chassérlau te ontdekken en ofschoon hy de gevoelens van de cude vrouw eerbiedigde, moest hy z’n plicht doen. Zy behoorde Immers tot de kapitalisten, terwyi ze feiteiyk een zeer bescheiden toelage kreeg, waarmee zy armoedig kon rondkomen. Voorzichtig Informeerde hy naar het schlldery en toen hy de zekerheid had dat het niet was verkocht, maar veilig opgeborgen, vertrok hy, vriendeiyk glimlachend. Er gingen eenlge dagen voorby en toen kreeg de oude vrouw bezoek van een omstreeks 50- jarige dame, die zich juffrouw Cassal noemde. De geschiedenis van Juffrouw Barbey was haar ter oore gekomen en ze was vast besloten de oude vrouw te helpen. Nadat ze het vertrouwen van de oude juffrouw gewonnen had, kostte het haar weinig moeite Angellne’s portret van Chassérlau te mogen zien „Maar Ik verkoop het niet!” riep juffrouw Barbey. .Neen, natuuriyk niet,” zei Juffrouw Cassa’, „maar uw ondersteuning wordt Ingehouden en u kunt toch niet sterven van honger.” „Dat kan wel zyn, maar verkoopen doe Ik Angelie's portret niet.” ,Nu, dat behoeft ook niet. Maar nu myn heer Perrin het geld Inhoudt, zal Ik u lederen dag een zeker bedrag betalen, als Ik een kopy van Angellne’s portret mag maken. Ik geef u tien francs per dag en het zal waarschyniyk vyf zes dagen duren.” De oude vrouw wist niet wat ze hoorde. Zes dagen achtereen tien francs per dag ontvan- A T T T7 A D ’C °P dlt blad zlJn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen *7^0 bIJ levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7^0 een on8eval mct p (i1, 1*1 I NB I w g« O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen JT f verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen 1/ f JUt" doodelijken afloop X e gen. het zou haar gerulmen tyd uit de zorg houden Ze nam het aanbod gretig aan. eerstvolgende dagen kwam Juffrouw Cassal trouw met de noodige schllderbehoeften en zet te zich achter In het kleine tuintje neder, waar ze een zoo trouw mogeiyke kopy maakte Al leen veranderde zy de zilverkleurige wolkjes in een diep blauw, waardoor het tengere geelchtje nog meer uitkwam. Toen het klaar was, zette juffrouw Cassal de belde schilderstukken naast elkaar om het oordeel der oude vrouw te ver nemen. „O, wat mooi!” prees juffrouw Barbey. „Maar vindt u het even mooi als het oude?” „O neen, veel mooier, want er zit veel meer glans op en ook m’n Angéllne is veel duide- lyker en.... bovendien ts het nieuw.” „Ja, maar de vraag is," zei juffrwuw r--1 „of u myn schilderstuk wilt hebben of dat van Chassériap?” Juffrouw Burbey begon te twyfeten. Het nieuwe zag er veel aanlokkeiyker uit, want het oude' was stoffig en niet meer zoo mooi. Toen zy haar leus gemaakt had en het nieuwe schll dery op de plaats van het oude was neergehan gen, kwam dien middag een heer op leeftyd en vroeg het schlldery te mogen zien. ..Maar Ik verkoop bet niet,” was haar ant woord aan den vreemde, „want het ia bet por tret van myn kind.” „Dat begrijp ik, vrouwtje: maar ik mag het toch we) eens even zien.” Hy trad het huisje binnen, zette een gouden lorgnet op z’n neus en vroeg: „Waar is nu bet schlldery.” „Dat Is Angellne’s portret!" riep vrouw met moederiyken trots. ,JMt daar? Drommels!” afgryzen. v.Uïet jykt als twe» droppels water op^jniJn Angellne," zei Juffrouw Barbey. „O Ja? Nu. dank u wel, boor.” en mopperend verliet hy het huisje. ,J4en kan ook niets geen vertrouwen stellen In die krantenmenschen. Een heele dag naar de maan voor niets.” Omstreeks denzelfden tijd stond Juffrouw Cassal in mynheer Perrin's privé-kantoor en hield hem ie Chassérlau voor. ,Nu,” lachte mynheer Perrin, goedkeurend. ..dat hebt u met die oude ziel prachtig klaar gespeeld.” „Och, het was maar een handigheidje.” zei Juffrouw Cassal, en zy vertelde hem de toe dracht. Direct werden maatregelen genomen om het schlldery te verkoopen en toen mynheer Perrin een dag daarna het huisje van Juffrouw Bar bey weer binnen trad, vroeg hy haar mede te gaan om de 20.000 francs In ontvangst te nemen. „Maar Ik verkoop m’n Angellne niet,” hield ze halstarrig vol. En beschermend ging ze voor den schoorsteen staan waar juffrouw Cassal’s kopy hing. „Neen,” zei mynheer Perrin, „die Angellne wil ik ook niet hebben. Ik bedoel dat oude, stoffige ding. Ga nu maar mee.” En zoo gebeurde het, dat de oude Juffrouw Barbey tot groote verbazing van al degenen die haar kenden, naast mynheer Perrin in een auto gezeten, naar de stad reed, wasu- ze. na met veel moeite haar handteekenlng te hebben gezet, een chequeboek ontving met twintig blanco chéques, elk van 100 francs. Mynheer Perrin schreef direct een chique uit van 250 francs, opdat de oude vrouw al dade- lyk aan haar nieuwen rykdorn zou gaan wen nen. Maar toen ze dien avond geheel allqen in haar vervallen huisje zat en al de gebeurtenis sen van dien dag nog eens nauwkeurig over ar cht, kon ze maar niet begrijpen, dat ze niet alleen een mooier schlldery had gekregen, maar dat men tevens gemeend had. haar schatrijk te moeten maken, omdat andere menschen het oude biykbaar veel mooier vonden. Loraine holde door.blindelings als door een paniek bevangen.... precies den hoek om van het terras.en pardoes In de armen van een grooten stevig gebouwden man. „Kalmpjes aan,” zei hoofdinspecteur Battle vriendeiyk. Loraine spande zich in om te spreken. „O vlug:... o, vlug. Ze vermoorden elkaar. O. wees toch vlug!” Er klonk een scherpe knal van een revolver schot, toen nog een. Hoofdinspecteur Battle begon hard te loopen. Loraine volgde, om den hoek van het terras weer terug en langs de blbllotheekdeur. De deur was open. Battle boog zich en knipte een electrtsche zaklantaarn aan. Loraine was vlak achter hem en gluurde over zyn schouder. Ze snikte en hygde. Op den drempel van de deur lag Jimmy Thesiger in iets wat oen plas bloéd geleek, zyn rechter arm lag slap naast zijn lichaam In een eigenaardige houding. Loratne ultte een doordringende kreet. „Hy is dood,” Jammerde zei. „O Jimmy.... Jimmyhy te dood.” Kom. kom,” ael hoofdinspectfur Battle kal- meerend. „Trek het u niet zoo aan. Ik weet zeker dat de Jonge man nfet dood Is. Kyk eens of u do knoppen van het licht kunt vinden en draal ae ze dan aan.” Loraine gehoorzaamde zy strompelde de kamer door, zocht den knop by de deur en drukte erop.... De kamer baadde in licht. Hoofdinspecteur Battle staakte een zucht van verlichtyig.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11