Nakaarten H Kleine boeren L n 1 Neem ’n ’’AKKERTJE” RADIOPROGRAMMA MAALDERIJ AFGEBRAND ROTTERDAMS TUNNEL PLAN b7 DONDERDAG 31 JANUARI 1935 TC 1 Vrijdag 1 Februari 1935 5 h Loonen en scheepsbouw ERNSTIGE TRAMBOTSING Twee wagona omgevallen De brand te Culemborg Burgemeester Lambooy L> HAAR KIND ONTVOERD DEVALUATIE EN LANDBOUW wetl „DE SNIP” IN DE WEST Br. M. weer vrijgelaten I Dr. de Vlugt uit Rusland terug Bouw van400woningen bij de Fordfabriek Opening Rijnbrug te Arnhem GEEN ONGEOORLOOFDE HANDELINGEN Nederlandsch schip gecharterd Het motorongeluk te Maarssen GEZANT DER VER. STATEN BIJ DE KONINGIN DE ITALIAANSCHE KONING BELEEDIGD Feestelijke vlucht Curasao Aruba v. v. Geldboete geëiacht tegen oud-Kamerlid Een wachter by uw mond Woon- en induatriewyk Zang 9.40 ver net kan ge- :es» Hooge pachtprijzen WIJ Thana vaatgeateld op 15 Februari kleine heeft Want geld. Ble Voorwaardelijke atraf geëiacht Gelukkig ontdekt Brii een Gevr Dr. W. de Vhigt, burgemeester van Amster dam, Is Dinsdagavond met den D-treir. uit Ber lijn teruggekeerd van zijn reis naar Moskou. overwe- midden-groote Loonsverlaging zal alleen gelden voor de buitenlandsche order In het ziekenhuia te Utrecht geopereerd Nu.het onderzoek ia afgeloopen, ia het wachten op mededeelin- gen van den miniater ontwikkelde gronden weinig of geen rekening houden. Het adres Immers steunt op het belang der Onder geweldige belangstelling had Woensdag de ter aardebestelllng plaats van de heeren de Bruin en van Laar, de twee slachtoffers van het motorongeluk, dat Zaterdagavond op den Amsterdamschestraatweg nabij Maarssen plaats vond. gingen van Duitsehen gespeeld. Genoemde or ganisatie, die thans slechts een gering aantal leden telt, houdt zich, voor zoover kan worden nagegaan, aan de beperkingen, welke een der- gelijke organisatie van Dultschers hier te lande heeft In acht te nemen. Bepaaldelijk onjuist Is derhalve, dat de bedoelde vreemdeling steeds weer nieuwe namen geeft aan de door hem ge stichte organisatie, dit ter misleiding omtrent het karakter der vereeniglng. Volledigheidshalve zij hierbij nog opgemerkt, dat ook de andere te Groningen bestaande vereenlglngen van Dult schers tot geen bemerkingen aanleiding geven. Voor overweging van maatregelen tegen den vreemdeling bestaat thans geen aanleiding. tot zoolang en met BI» VOO UUI A I ten val der bal sen 1 •eb «ra gen E Jap bet brei del, beti na mei B te 1 V de leert! kind, de h kunn ond. als mid ulti w»a Ha» WEENEN 506.8 M. «.50 Weenrch phonle-orkest 10.25 Het Omroep 11.2012 20 Gramofoon. VERWIJZEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS J vai P* nai hik 5 ani No C M VOO kei r T< NE (bal kern seor sö Brit het In- ▼er rHl ïei voc gnini Te i dat v.m. 130, Oevr Vlammen zetten het geheele dorp Bathmen in gloed „Ijjat TTTjjnficuxLt: maaAt ü5 <joed" L •vir Naar men weet was de burgemeester in gezel schap van den heer P. Goedkoop, den zoon van den directeur der Ned. Scheepsbouw Maat schappij, naar Rusland gegaan om de mogelijk heid van Russische orders voor bovengenoemde maatschappij te onderzoeken. Nadat de burgemeester heden de Raadszit ting zal hebben gepresideerd, zal hij nog een paar dagen vacantle nemen. De heer Goedkoop Is nog niet uit Rusland teruggekeerd. Naar aan het „Volk" ter oore kwam, zou het stoomschip „Veendam” van de Holland-Ameri- ka Lijn, dat sinds 25 September van het vorige jaar te Rotterdam is opgelegd, gecharterd zijn door de te New York gevestigde scheepvaart maatschappij Wardline. De „Veendam" Is Maandag JJ. van de Wll- helminakatfe naar de werf van Wilton te Schie dam verhaald, waar het schip de noodlge her stellingen zal ondergaan. De H.AL. deelde hieromtrent mede, dat de charterovereenkomst nog niet definitief geslo ten was. De Wardline heeft, zooals bekend, In betrekkelijk korten tijd een drietal schepen op ramspoedige wijze verloren. De „Veendam" zou nu het sa. „Mohawk” vervangen en in den dienst New YorkWest-In- dië worden geplaatst. Betoog van adreaaanten tegen afwijzend prae-adviea van B. en W. BOEDAPEST 550.5 M. 6.50 1 K Helnemann's orkest 1030 Klemer Se- Te ruim 6 uur Dinsdagavond had de portie’’- nachtwachter als gewoonlijk zijn rende door de fabriek gedaan. Hij had toen nergens iets verdachts opgemerkt. Korten tijd later is de brand uitgebroken en deze woedde eerst het felst op een zolder. Tegen kwart voor twaalf arriveerde de rouw stoet aan de Tweede Algemeene Begraafplaats. Vrienden van de overledenen fungeerden ais slippendragers, terwijl een groote menigte de lijkbaren volgden naar het gemeenschappelijk graf. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer B. Kuypers, die In zijn grafrede wees op de vergankelijkheid der aardsche dingen en het ultelndelijke doel van iedere mensch: de Hemel. Daarna werd gesproken door den directeur der E. 8. K. E. M. den heer Stolp, waarbij de heer de Bruin in dienst is geweest en tenslotte door een vriend van beide overledenen. Op het kerkhof heerschte een groote versla genheid. Woensdagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in den grooten maalderij-graan» handel van de Bathmensche Coöp Landbouw- vereenlging. Toen de brand ontdekt werd, stond de windmolen reeds in lichter laaie, ter wijl spoedig de vlammen, door afstortingen van het rieten molenomhulsel, oversloegen naar de naast den molen gelegen Jcunstmestloodsen, en het graanpakhuis. De brand was zoo hevig, dat het geheele dorp in gloed werd gezet. De brandweer kon tegen de vlammenzee niets uitrichten, en hield zich slechts bezig met te trachten de belendende perceelen te behouden, wat, mede dank zij de gunstige windrichting, gelukte. Slechts de kantoren en de machinekamer van het gebouw bleven behouden. In deze af- deellngen ontstond echter groote waterschade. Alles was verzekerd. Hedenmorgen werden reeds maatregelen ge troffen tot het oprichten van een hulpgebouw, teneinde het bedrijf te kunnen voortzetten. In den loop van den ochtend Is de magazijn meester M„ die Woensdagnacht uit zjjn bed was gelicht, door den Commissaris van Politie aan een verhoor onderworpen. Daarna is M. weer op vrfje voeten gesteld, daar er geen aanwijzingen zijn, dat hfj den brand zou hebben gesticht. Gistermiddag vonden op het politiebureau verhooren van het personeel der fabriek plaats. Nader bericht men ons uit Culemborg dat de politie den magazynmeeeterknecht van de sigarensorteerderij M. heeft gearresteerd. De man werd van zijn bed gelicht hjj was ^en der weinigen, die na het uitbreken van den brand niet naar de plaats des onheils ts gekomen. Omtrent de ontdekking van een brandende kaars temidden van krullen, waaruit de opeet van brandstichting is komen vast te staan, vernemen wjj nog het volgende: Aangezien er rekening mede gehouden dient te worden, dat de gemeente voor de uitvoering van dit kostbare werk is aangewezen op de medewerking van het Rijk, kan de Gemeente voor het oogenbllk dus weiaig meer doen dan de spoedig te verwachten mededeélingen van de Regeering afwachten. De afwijzende conclusie in het prae-advies van B. en W. is aldus de adressanten geba seerd op overwegingen, welke met do door ben HUIZEN 301.5 M. NCRV. 8 u. Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon 10.30 Morgendienst 11 uur Bespeling van het WSRV-orgel 12 uur Politieberichten 12.15 Gramofoon 1230 Het ensemblle v. d. Horst 1.15 Gramofoon 1.45 Ver volg het ensemble V. dl Horst 3.30 Lezen van Chr. Lectuur 3 uur Plano-recltal 4 uur Gramofoon 5 uur Declamatie 5.45 Mondaccordeonclub 6.30 De keuze der juiste frulteoorten 7 uur Politie- en persberichten v. h. Ned. Chr. Persbureau 7 15 Gramofoon of „Ben kwartiertje Radio reportage” 7.30 Literair halfuurtje 8 uur Vaz Dlas. 8.05 Orgel 8.15 De Haarlemscbe Orkest-Vereenlglng 9 05 Dr. J. Hekman, directeur-geneesheer van het Gemeen te-Zleken hu Is te Rotterdam: „De beteekenls der voeding ter voorkoming en ter genezing van verschillende ziekten.’ 10.25 Vax Dlas 10.301130 Gramof. HILVERSUM 1875 M. V ARA 8 uur Gramofoon 1030 Orgelspel: Cor Steyn 11.15 Gramofoon AVRO. 12 uur Gra mofoon 12.30 Kovacs Lajoe 2.30 Voor dracht!: Ellas van Praag 8.304 u. Gra mofoon V.A.R.A. 4.05 Knipcursus 4 50 Gramofoon 530 De Notenkrakers olv Daaf Wins 6.15 Eddy Walls en zijn or kest 7.10 Orgelspel 7.55 Gramofpon 7.578 uur Herhaling van 8.0.8 -ber. 1112 uur De Zesdaagse!» Brussel. Re portage. Woensdag heeft op het station Mlddel- hamls-Haven een ernstig tramongeluk plaats gehad. Aan beide kanten van het station zijn rails gelegd, en aan beide kanten staan trams. Even bulten het station loopen de rails samen, zoo- dat de trams daar op enkel spoor rijden. De tram, die hedenmiddag uit Mlddelharais naar Ooltgensplaat en Ouddorp ging, vertrok iets te vroeg, waardoor deze tegelijk met de tram, die aan den anderen kant van het station ver trokken was, op enkel spoor kwam. Een der tramwagens werd aan de linkerzijde aangereden, waardoor twee wagons, een per sonenrijtuig en een goederenwagen, omvielen. Door het inslaan van een ruit wisten de in zittenden zich uit hun benarden toestand te bevrijden. Geen der inzittenden bleek ernstig gekwetst te zijn, slechts enkelen hadden sny- wonden bekomen en werden door een dokter verbonden. Van de tram, die de aanrijding veroorzaakte, schoven drie wagons in elkander, terwijl de locomotief dwars over de rails kwam te liggen. De reizigers zijn met een extra-tram en een bus naar hun plaats van bestemming vervoerd. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevatte kou. Griep, Influenza. „Voorts werd de aandacht gevestigd op het feit, dat vele kleine bedrijfjes ook onder de huidige omstandigheden veel te hoog Inpach ten. Hiertegen dient krachtig te worden ge waarschuwd." Zooals reeds vermeld, heeft het KX.M.-vlieg- tulg Snip den 19den Januari de eerste vlucht Curacao—Aruba v.v. gemaakt. De opening van deze eerste Nederlandsche luchtlijn in West Tndlë droeg een officieel karakter. De gouver neur van Curacao en zijn adjudant, de procu- reur-generaal, de directeur van Openbare Wer ken, de vertegenwoordiger der K.NB.M. en de directeuren van de Curagaosche Petroleum In dustrie Maatschappij, de Eagle Oil Comp, en de Lago OU Comp, maakten de eerste reis mee. Na afloop van de terugvlucht bood de KLM. een lunch aan te Willemstad aan boord van bot BB. -Statendam". Wees toch voorzichtig met losweg iets over iemand te vertellen. Nog dezer dagen ervoeren we hoe onrecht vaardig iemand daardoor in zijn po sitie en zijn toekomst werd geschaad. Men meent het niet kwaad doch zegt iets over iemand dat door anderen wordt gehoord en overgenomen, aan gedikt of verdraaid. En dl spoedig krijgt iemand absoluut ten onrechte een verkeerden naam, wordt hem iets in de schoenen geschoven waaraan hij part noch deel heeft. En 't ergste is: zoo iemand weet ’t niet, hij hoort het niet en kan zich dus niet eens verdedigen. Laten we daarom voor zichtig zijn. We bedoelen niet eens lasteren, we bedoelen zelfs niet eens kwaad spreken. We doelen slechts op een ietwat hatelijk karakteriseer en van iemand zooals hij in werkelijkheid niet is. Te velen worden daardoor ge schaad. We hebben een geval voor oogen. Stel daarom een wachter bij uw mond. De rechercheur constateerde, dat de kaars brandde, waarna hij het vuur doofde. Dit geschiedde juist op tijd, want wanneer de ontdekking eenlge minuten later zou zijn gedaan, dan zou zeker ook in dit gedeelte van de fabriek, dat thans behouden ts ge bleven, brand zijn uitgebroken. De kaars was niet langer dan nog ongeveer 4 centi meter, en het sou nog slechts even geduurd hebben voordat de vlam van de kaars de houtwol zou hebben bereikt. Minister Van Schalk heeft thans beantwoord vragen van den heer Van der Helde betreffende het Instellen van een onderzoek in verband met propaganda, gemaakt in de stad Groningen voor aansluiting van de aldaar wonende Dultschers bij de N.8.D.A.P. De genoemde vreemdeling was Indertijd lei der eener vereeniglng van leden der N.S.D.A.P. te Groningen. Deze organisatie is in den loop van 1933 ontbonden; een der daarbij op den voorgrond tredende vreemdelingen is toen uit gewezen. Daargelaten in hoeverre genoemde vreemdeling zich In 1933 aan ongeoorloofde be ïnvloeding van anderen heeft schuldig gemaakt, is niet kunnen blijken, dat bil na de ontbinding der N.SD.A.P. pressie of intimidatie ten aan zien van Dultschers heeft uitgeoefend. In 1934 is door den vreemdeling een vereeni- ging van Dultschers onder den naam Relchs- deutsche Gemelnschaft opgericht. Overigens heeft hij geen rol by de stichting van vereenl- zou de „Mo hawk” Het bestuur van de vereeniglng V. V. V. te Arnhem deelt mede, dat het in overleg met B. en W. de loop van zaken met betrekking tot de heffing van bruggeld nader wil afwachten. Mocht dit overleg Op een voor Arnhem bevre digende wijze worden opgeloet. dan zal de arbeid der voorbereidingen op de feesten weer onmld- dellijk ter hand worden genomen. V. V. V. had het voornemen zoowel op den dag der officieels opening als gedurende tien dagen in Mei een reeks van feestelijkheden te arganlseeren, waarin o.a. ook de Over-Betuwe zou worden betrokken. Al deze plannen moeten thans voorloopig blijven rusten. Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men is de definitieve openstelling van de Rijnbrug te Arnhem thans vastgesteld op Vrij dag 15 Februari a 3. u“|ry dOOr inwrijving UDoos30, Pol 50c4 en inademing Mc. De advocaat-generaal bij het Haagsche ge rechtshof heeft gisteren veroordeellng tot een geldboete van 75 gevorderd tegen het vroegere Tweede Kamerlid dr. W. van R wegens belee- dlglng in geschrift van den Itallaanschen Ko- ning, van welk feit hij door den Rotterdam- schen politierechter was vrijgesproken. Mr. Mendels pleitte bevestiging van het von- Arrest over 14 dagen. De portier-nachtwaker. die na gewaarschuwd te zijn, onmiddellijk de brandweer alarmeerde, ontdekte toen aan den anderen kant van net gebouw, eveneens op een zolder de brandende kaars. Deze was gezet tusschen een hoeveelheid houtwol, welke een oppervlakte besloeg van ongeveer 4 decimeter in het vierkant. Daarom heen lag zeer veel brandbaar materiaal tfls hout, tabak en andere voorraden. De portier riep onmiddellijk den rechercheur van politie vttn Bergen-Henegouwen, die zich met hem naar den zolder begaf. Naar aanleiding van de berichten in de Rott. Crt." verschenen over onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalnijverheid, hebben wij nadere in lichtingen ingewonnen. Ons werd door bevoegde Instanties medege deeld dat de Rotterdamsche afdeeling van den MetaSlbond onderhandelingen heeft aange knoopt met de metaalarbeldersbonden, doch al leen over het bewilligen van een loonsverlaging voor den bouw van tankschepen, indien de Anglo-Saxon Petroleum Cy. een order daarvoor te Rotterdam plaatst. Er is dus geen sprake van een algemeen geldende loonsverlaging. A3. Zaterdag zullen de bondsbesturen met hun leden over het voorstel van de werkgevers overleg plegen. dere productie vergroot, de werkloosheid mlnderd, de betalingsbalans verbeterd. 5. Universeel is het middel echter niet; daarnaast zullen andere maatregelen noodig blijven. Devaluatie, directe steunmaatregelen, protec tie en contingenteering worden in Engeland naast elkander gebruikt en dit zou ook voor Nederland de betere weg zijn. 6. Devaluatie zal er toe mede werken, de te genstelling, welke er bestaat tusschen de beloo- nlng van landeljjken en stedelijken arbeid, te verzachten, doch in dit opzicht zal het middel geen afdoende resultaat geven. Naast devaluatie is en blijft daarom een ge zonde agrarische regeeringspolitiek noodzakelijk te achten. De „Veendam*' vervangen en de praktijk van het leven. B. en W. toonen aan, dat belde door adr. ge noemde terreinen niet geschikt zijn, maar zij verzuimen mede te deelen, dat elders in den IJpolder, b.v. ten Westen van de spoorlijn of in de nabijheid van Sloterdijk, volgens bet ontwerp algemeen uitbreidingsplan, terreinen beschikbaar zijn, uitstekend voor woningbouw geschikt. En al mogen die terreinen volgens bovenbedoeld ontwerp voor Industrie bestemd zijn, gezien de omstandigheid, dat in heel dat uitgestrekt haven- en industriegebied geen en kele gelegenheid gegeven wordt om woningen te bouwen, Is er toch alle reden tegemoet te komen aan de dringende behoefte aan wonin gen, door 40 A 50 H.A. voor woningbouw te be stemmen, waarvan dan 14 H A. aan adr. kun nen worden afgestaan in ruil voor het in hun bezit zynde terrein, dgt voor havenuitbreiding noodig is. In antwoord op de vragen van het raadslid J. ter Laan (SD.) met betrekking tot den voor genomen tunnelbouw, deelen B. en W. van Rotterdam den Raad om. het volgende mede: Nadat het raadsbesluit van 19 December 1933, waarbij een credlet van 50.000 voor nadere onderzoekingen werd toegestaan, op 16 Mei 1934 door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd, is de voorbereiding van het tunnelplan met kracht ter hand genomen. Aan de hand van deze onderzoekingen is het mogelijk gebleken zich over de hoofdpunten van het vraagstuk een oordeel te vormen, zoo- dat een plan in hoofdtrekken, op de basis waar van de verdere besprekingen zouden kunnen worden gevoerd, gereed ligt. Dit beteekent, dat de voorbereiding als afgesloten kan-worden be schouwd, aangezien de vraag, hoe een tunnel zal moeten worden aangelegd, in dit plan in hoofdtrekken haar beantwoording vindt. Anderzijds moet beaamd worden, dat het plan nog niet zóó ver is uitgewerkt, dat on- middellijk met de uitvoering zou kunnen wor den aangevangen. B. en W. hebben het echter niet verantwoord geacht bijzondere maatregelen te nemen volledige uitwerking van het bestek, over de hoofdtrekken van het plan, name ook over het belangrijke vraagstuk van de financiering, geen overeenstemming bestaat. Vast staat echter, dat, wanneer eenmaal bedoel de overeenstemming verkregen zal zijn, met de volledige uitwerking van het bestek betrekke lijk korte tijd gemoeid zal zijn. Naar aanleiding van de door den Minister van Waterstaat op 4 December 1934 in de Me morie van Antwoord betreffende de Water- staatsbegfootlng 1935 gedane mededeeltng, heb ben B. en W. zich by schrijven van 712 Dec. jl tot den Minister gewend met het verzoek, te mogen vernemen, in welken vorm Z. Excel lentie zich de verelschte medewerking van de zyde van Rotterdam heeft gedacht. De commissaris van politie, de heer Berkel, heeft gistermorgen op bet terrein var. den brand een uitvoerig onderzoek ingesteld. By het afzenden van dit bericht duurde het onderzoek nog voort. Ook de burgemeester, de heer U. Keestra, die Dinsdagavond en gedurende een groot ge deelte van den nacht by den brand aanwezig wgs en leiding heeft gegeven oy het bius- cchingswerk, was gistermorgen weer vroeg ter plaatse. In den loop van den dag werd het parket uit Utrecht te Culemborg verwacht Tot. zoo lang biyft de gearresteerde M. voorloopig in arrest. Een commissie uit den Nattonalen bond fond houw en Maatschappy, bestaande uit de heeren J. Smid te Voorburg, dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwolde en L. Weyer te Meppel, heeft rapport uitgebracht over de, hun door het bestuur van Landbouw en Maatschappy voorgelegde vraag of devaluatie van den gulden gewenscht is. Na de bekende argumenten der devaluïsten te hebben opgesomd komt het rap port tot de volgende conclusies: 1. De gulden heeft een abnormaal hooge goederenwaarde gekregen door de monetaire politiek van andere staten. X De op deze wijze duur gemaakte gulden vernietigt de bedrijven, die zonder bescherming of beschutting met het buitenland moeten con- curreeren. 3. In alle lagen der bevolking, en niet het minst in den landbouwenden stand, zal men steeds sterker de verarming gevoelen, die de vernietiging van deze bedrijven tengevolge beeft. 4. Door toepassing van devaluatie zou de ondernemer worden ontlast, de productie ge prikkeld, de koopkracht als gevolg van de meer var. en naar hun woning te betalen. Bovendien zullen dan velen de voorkeur geven aan het wonen buiten de gemeente, in een door na tuurschoon aantrekkeiyke streek; vandaar, dat na reeds 200 personen, aan de Fordfabriek werkzaam, bulten de Gemeente wonen. Het praeadvles noemt als woonplaats voor de in het hlerbedoelde industriegebied werk zaam zynde arbeiders, een nog te stichten woonwUk ten Zuiden van den Haarlemmerweg, en het Oostzaandorp; waarby wordt opge merkt, dat in 20 minuten van en naar het werk kan worden gefietst. Nu is deze tyd veel te kort genomen, en kan slechts gelden voor de uiterste grens van genoemde bebouwingen, zoodat het veel meer overeenkomstig de werke-' lykheid is, de afstand op minstens een half uur fietsen te stellen, ongeacht den wachttyd voor open bruggen, ponten of spoorwegoverwegen. In andere landen mag dat mogeiyk zyn, in ons klimaat is het voor vele arbeiders moordend. Het in het praeadvles ontwikkelde stand punt is dus moeiiyk met het belang van het industriepersoneel in overeenstemming te brengen. Maar ook de industrie zelve is met dit stand punt niet gebaat. Dit wordt nu reeds door de practyk bewezen, nu de eerste daar gevestigde industrie met klem op den bouw van arbel- dersoningen aandringt. Deze behoefte wordt nog klemmender, als de normale tyd is aan gebroken. Tot slot meenen adr. nog te moeten opmer ken, dat als B. Ac W. in alle omstandigheden dezelfde bezwaren als legen het onderhavige plan biyven handhaven, het bouwen binnen de grenzen van Amsterdam practisch niet moge- iyk zal zyn in open bebouwing welke alleen op den moedergrond mogeiyk is. Tevens zal het velen bevreemden, dat in dezen tyd objec ten, die een zoo belangrijke werkverruiming met zich mede brengen, b|j B 4 W. niet den minsten steun, maar slechts bezwaren ont moeten, vooral in dit geval, waar, van de Ge- meente op geen enkele wyze geldeiyken steun toeslag op het loon geven, om de vervoerkosten onder welken vorm ook. wordt gevraagd. LUXEMBURG 1304 M. 8 05 Gramofoon. muziek 8.20 Persberichten. Vervolg gra- mof muziek 12.20 Middagconcert door het Radio.Orkest olv Henri Pensis. Ouv. „Eu- ryanthe" Weber. Matlnée d'Automne, wals. Löhr. Aufzug der 8tadtwache. Jessel. Ave Maria, Gounod. Danse des Demlches, Ben- dlx. Moment musical. Schubert 12.50 Concert olv Henri Pensis. Légende pathé- tlque, Delaunay. 1» Orkest-sulte, Gabriel Plerné Salut d'amour, Elgar. Bébé joue au e Seldat. Michell. Llebesfreud. Krelsler 1.20 Koereen. Daarna gramofoonmuzlek 6 50 Concert en Dansmuziek 7.50 Sportbe richten 8 uur Hollandse!» uitzending. Gramofoonmuzlek 8.20 Persberichten 8 40 Gevarieerd concert door het Radlo- Orkest olv Henrl Pensis. Twee Noorsche dansen. Grleg. Réves. Wagner. Les Angelus. Debussy. Le Vol du Bourdon. Rlmskl-Kor- sakow 8.55 Persberichten en koersen 9 u. Gevar. concert d. h. Radlo-Orkest a 9 u. Gevarieerd concert door het Radlo-Or kest olv Henrl Pensis. Le rol l'a dit. Adam. Dolly, d’Agréves. Extase, Ganne. Le cld. balletmuziek, Massenet 935 Zang door Georges Serrano. La jolie Fllle de Perth. Bizet Der Wanderer, Schubert. Der Doppelganger. Idem. Le Chef d’Arm^e. Moussorgskl. Comme la Null. Carl Bohm. Trlstesse. Chopin Hommage. R. Strauss 10.05 Kamermuziek door Madeleine Betcht piano. Carlo Kaufhold, viool. Sonate. Mo zart, Sonate. Beethoven 10.45 Dansmuz. door Ferry Jusa en zyn orkest. BERLIJN 356.7 M. 5.50 Liederen 7.80 Het Omroeporkest BEROMVNSTER 539,6 M. 6.50 Plano- VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN In het algemeen wordt in het praeadvles ge steld, dat woonwyken niet onder den wlna van industritn moeten liggen. Deze stelling kan alles, maar ook niets beteekenen. Moet toch een woonwyk zoover van een industriewyk verwyderd zyn, dat nooit en onder geen om standigheden hinder of last kan ontstaan, dan moet het personeel ver verwyderd, in uitslui tende woondorpjes, huisvesting vinden; maar dan mogen B. en W. aan dat personeel wel een Brandatichting wordt aan genomen Naar wy vernemen, heeft de heer Lambooy, burgemeester van Hilversum, die sinds eenlgen tyd in het 8t. Antonlusgasthuls te Utrecht ver pleegd wordt, woensdag een zeer ernstige ope ratie ondergaan. By Informatie Woensdagavond vernamen wy, dat de toestand van den heer Lambooy naar omstandigheden bevredigend is- H. M. de Koningin heeft Dinsdagnamiddag te kwart over zes ten Palelze Huis ten Bosch den heer Grenville T. Emmet, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der 5*r- eenlgde Staten van Amerika by Hr. Ms. Hof, in gehoor ontvangen. By deze gelegenheid heeft de gezant persooniyk schrijven van President Roosevelt overhandigd. recital A 4 mains 7.30 „Könlg Thomas”, spel v. Mozart 9.05 Volksllederenconcert. BOEDAPEST 550.5 Wefnamsrin's nrlrs ral's Zigeunerorkest. BRUSSEL I 483.9 M. 12.15 Gramofoon 12.40 Accordeonlntermezzo: Lorlaux 12.50 Het Salonorkest 2 uur Gramofoon 6.35 Gramofoon 6.50 O. Delvlgne (plano). 7.35 Zangvoordracht 8.20 Het Omroeporkest 11.05 Reportage V. d. Zeadaagsche te Brussel. BRUSSEL II 321.9 M 12.17 Gramofoon 1240 He» Omroeporkest 1.50 Gramo foon 5.16 Dansmuziek 6.35 Het Salon orkest 735 Vlolarecltal 8.20 Fanfare- conoert 10 20 Reportage v. d. Zesdaags sche te Brussel 10.501130 Gramofoon. DEUTSCHLAN’DSENDEB 1571 M. 11.20 Het N S.-Frankenorkest 1230 Gramofoon 4.50 Concert: R. Kerschbaumer (vlooi), R. v. Underraln (viool), E. Seller (viola), R. Prelss (cello) en H. Hldeghett (plano), Planokwlntet. Berger 630 Het Omroep- klelnorkest 10301130 Gramofoon. DROITWICH 1500 M. 1130 Orgelspel 12.10 n.m. Het Trocadero Clnema-orkeat 12.50 Het Blrmlnghams Phllh. orkest 3.35 Het Schotsche Studlo-orkest 4 86 Emilio Colombo's orkest 535 Het BÉC- Dansorkest 7 50 Het BBC-orkest 10 40 Concert. Werken van Cyril Scott door den componist 11351230 Dansmuziek. HAMBURG 331.9 M. 10.50 Fredo Nie mann’s Blaasorkest 1230 Populair con cert. 730 Orgelconcert 10301130 Bet- Omroeporkest. KEULEN 455.9 M. 10.10 Gramofoon 1120 Het Radlokwlntet 3.20 Het Sted. Orkest uit Witten- 5 05 Schubertconcert 6.20 Het Omroepklelnorkest 8.20 Het Omroeporkest 10301130 Dansmuziek. MILAAN 368.6 M. 4.30 Concert 5 15 Gramofoon 7.60 Gramofoon 8.20 Sym phonic concert. PARIJS 1648 M. 7.05 Gramofoon 12 50 Het Goldy-orkest 10.50 Dansmuz. PARIJS 312.8 M 12.262.20 n.m. Gra mofoon 6.50 Gramofoon 7.10 Gramo - toon 7.27—8.20 Nieuws- efa sport bel. Gramofoon 10.501230 Gramofoon. ROME 420.8 M. 4.30 n.m. Gevar. con cert 5.15 Gramofoon 8 06 Concert m. m. V. orkest 9.05 Folkloristisch concert. TOULOUSE 328.6 M. 635 Landelijk orkest 7.05 Symphonle-concert 7.30 Operette-arla’s 8.05 Salonorkest 835 Koorconcert 8.50 Sollstenconcert 9 50 M. 8t. Paul (accordeon) en zyn Schram- tnelorkest 1030 Operette-concert 10.50 □perette-arla's 11.20 Militair concert 11.35 Volksmelodieën 11.50 Operettécon- cert 123512.50 Liederenrecital. Dinsdag stond voor de Roermondsche recht bank terecht de 45-jarige mej. G. W. uit Kerk- rade, die haar 15-jarlg kind, waarover zy met haar man uit de ouderiyke macht was ontzet en welk kind was toevertrouwd aan de R. K. Vereeniglng Liefdewerk voor Kinderbescher ming te Heerlen^ uit het gesticht jBteenen Trappen" te Roermond had ontvoerd. Het O. M. elschte een jaar voorwaardeiyke gevangenisstraf. De verdediger kon zich by dezen eisch aansluiten en vroeg de onmiddel- lyke invrijheidstelling van zyn cliënte, waar tegen de rechtbank geen bezwaar had. et Is al eens eerder gezegd, en méér dan eens gezegd, maar men zal het nog wel dozijnen malen kunnen her halen: over de samenstelling, den aard, het wezen van een kabinet raakt inen In ons land niet gauw uitgepraat. Eigenlijk raakt men er nooit over uit gepraat. Bij elk ministerie begint het nakaarten opnieuw, en het duurt ongeveer net zoo lang als het mlnlsterie-zelf. Niemand kan er zich dan ook over ver wonderen, dat In de tusschen de Eerste Kamer en de Regeering gewisselde stukken over de Rljksbegrooting weer eens frlsch en vroolijk dit geliefkoosde thema werd aangeroerd. Ditmaal heeft men het speciaal op de ho mogeniteit van het Kabinet gemunt. Die Is er niet, althans niet In voldoende mate, meent bMJkens het Voorloopig Verslag een grooter of kleiner aantal leden der Kamer. Die is er wél, verzekert de regeering in haar Memorie van Antwoord, en zij het toch eigenlijk het beste weten. Maar natuurlijk Is hiermee de zaak .niet afgedaan, noch ook het laatste woord sproken. Men zal het straks, bij de openbare be handeling, wel gewaar worden. Ongetwijfeld la de homogeniteit van een 3 Kabinet een teere zaak en een ding van gewicht. Maar men kan het ook t e zwaarwichtig nemen, In die mate zelfs, dat de vraag rijst, of, wanneer er reeds ettelijke malen over Is nagekaart en nagepleit, de nationale tijd niet aan nuttiger, noodiger en vooral, ur genter onderwerpen moet worden besteed. P. S. a an het verslag van de jongste verga- ZX derlng van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij ontleenen wij de volgende zin snede: r... In antwoord daarop werd by Ministerieel schrijven van 15 December j.l. ter kennis van B. en W. gebracht, dat het onderzoek betref fende de oeververbinding in en Oostelyk van Rotterdam nog niet geheel geëindigd was. ZoodJ^ zoo schreef de Minister verder dat onderzoek voldoende is gevorderd, hetgeen, naar de Minister aannam, binnen 2 A 3 maan den het geval zou kunnen zyn, was ty voor nemens met B. en w. in overleg te treden. Men herinnert zich, dat Burgemeester en Wethouders van Amsterdam in een prae advles den Raad hebben ultgenoodlgd geen medewerking te verleenen tot den bouw van een 400-tal woningen en enkele winkels te bouwen in den Y-polder, ten behoeve in hoofd zaak van het personeel der Fordfabriek. De woningen zouden bestaan uit eengezlnshuls- jes, bevattende vyf kamers, keuken, badcel, enz. op een stuk grond voor elke woning groot 300 M2 A ƒ5.50 p. w. In een drietal brieven drong de directie van de Fordfabriek op de tot standkomlng van dit complex aan. De adressanten, de heeren G. J. M. van Lin gen ca., die voor dezen bouw de medewerking der autoriteiten vroegen, wyzen er thans nog maals op, dat de bouw van dit complex min stens 100 man twee jaar werk zou verschaf fen, zonder eenlge bydrage van de Gemeente. Het bespaart volgens hun begroeting onge veer ƒ150.000 aan uitkeerlng aan de Gemeen tekas. De Zeeuwsche Landbouw-MaatschapplJ is een neutrale organisatie met gende aantallen groote en boeren als lid. Deze omstandigheid kan allicht verkla ren, waarom In bovenstaand citaat de wer kelijke toestand van den kleinen boer alles behalve Juist wordt aangevoeld. Het te ge makkelijk gezegd, dat vele kleine bedrijfjes te hoog inpachten, en even ge- makkelijk te een krachtige waarschuwing daartegen gericht. De fealitelt zegt echter, dat de 'boer, wanneer zijn pachttijd naar het eind loopt, een gezin, een veestapel en een in ventaris voor een nieuwen termijn hèr-onder-te-brengen. Bij voorkeur op hetzelfde bedrijf, verhuizen, aangenomen nog dat een ander bedrijfje beschikbaar te, kost geld. Wat rest dezen kleinen boer, wanneer een ander hooger biedt, anders dan met een zucht In *t hart in ’s hemelsnaam ook maar weer hooger te gaan? Hij moet toch voor de zij nen den kost verdienen. De Zeeuwsche Landbouw-MaatschapplJ behandelde de zaak nogal erg simplistisch. En te veel naar den doctrinalr-liberalen kant. De ordenlngsgedachte zal in het pachtvraagstuk van „vraag en aanbod” de scherpe kanten hebben af te vijlen. Industrie, op dat van het in die industrie werk zaam zynd personeel, en ulteindeljk op het Gemeentebelang. Het afwyzend prae-advies steunt by na uitsluitend op stedebouwkundlge bezwaren. Nu zyn ongetwyfeld elschen aan goeden ste- debouw te stellen, niet van belang ontbloot. In tegendeel: de welvaart en het geluk der bur gers worden door een goede verzorging van den stede bouw niet weinig beïnvloed, maar dan moet de theoretische vaststelling van wat stedebouwkundig wenscheiyk is. in de eerste voornaamste plaats rekening houden met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14