ONS BLAD I 1 De onrust in het Verre Oosten Het nieuws van heden Roosevelt 53 jaar if 1 DE BAROMETER Complot ontdekt in Mexico 4Febr. mijnstaking in België ECKHARDT NIET MEER NAAR GENÈVE 5 JOH. LAUWERS fAYGLOr J ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Twee jaar Hitler- bewind L Anti-Japan®che actie in Noord-China Leiders vertoeven in de V. S. Heel Amerika viert feest In Vrouw moet te Moskou Het Lindbergh-proces terecht staan INDISCHE POSTVLUCHTEN 7000 dooden op Ceylon In Zuid-Rhodesia België en de Sovjet-Unie Het leger van de Saar Bijzonder nauwkeurig voorbereid Hauptmann Het Fransche bezoek aan Londen Berucht bandiet ge arresteerd Rijksminister Schmitt afgetreden In de haven van Tsjing Wang Tau is een Japansch officier doodgeschoten Minister Devize waarschuwt tegen ongeregeld hed en Besluit baart groot opzien Duitsch-Fransche overeen stemming DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hü legt het ambt van Volken- bondsgedelegeerde neer, in verband met de binnenlandsche politiek VALUTA- EN DOUANEKWES TIES IN HET SAARGEBIED Regeering weigert diplomatieke betrekkingen met Rusland aan te knoopen Een nieuwe koning in Siam? kinderen had aange- de kerk te gaan „Een revolutie zonder chaos** een proclamatie verklaart de Führer, dat reeds 2/3 van zijn beloften zyn vervuld Omdat ze spoord naar ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Hauptmann zou in den nacht der ontvoering thuis zijn geweest VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 31 JANUARI 1935 Ja en Samenzwering ontdekt In Mexico o o Herinneringsmedaüle aan de Saarstemming Minister Devèze antwoordde hierop, dat hy I Duitsch-Fransche overeenstemming Inzake valata- en douanekwesties in het Saargebied Onze Brusaelsche correspondent seint ons d.d. 30 Januari: ol PARIJS, 30 Jan. De minister van buitenland- ■che zaken. Laval, heeft Woensdag nogmaals den Engelschen ambassadeur ontvangen. Of schoon officieel niets verluidt over den inhoud van het besprokene, la toch wal zeker, dat de COLOMBO. 30 Jan. (Reuter). In de afgeloo- pen twee maanden zouden in het district Re tails 7000 personen aan malaria rijn bezweken. Oe geneesheeren verklaren, dat deze personen opnieuw door muskieten zijn geïnfecteerd. Men vreest dat de insecten wanneer het regent nog in aantal zullen toenemen. In de Kamer werd Woensdag geïnterpelleerd over den economischer» noodtoestand van het land en de uitbreiding van de werkloosheid. Tij dens deze interpellaties heeft de socialistische volksvertegenwoordiger Delattre bevestigd, dat de mijnstaking op Maandag ts 4 Februari zal uitbreken en dat 130.000 arbeiden eraan sullen meedoen. scheppende vervuld. De Rijnbrug te Arnhem wordt 15 Februari voor het verkeer opengesteld. Onrust in het Verre Oosten neemt toe; Ja pansch officier In de haven Tsjing Wang Tau doodgeschoten Minister Steenberghe ever de sulvelpolitiek dor regeert ng Centingenteerings-wetsontwerpen ingediend, In hoofdzaak verlenging van bestaande invoerbe perkingen omvattende Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer ever begroeting van defensie tr- ds a. i. SINGAPORE, 30 Jan. (Reuter). Volgens be richten van welingelichte zijde is het vrijwel se ker. dat de konlng van Stam niet zal terugkee- ren. Vermoedelijk zal hy worden opgevolgd door een prins, wiens naam nog niet wordt genoemd. Naar verluidt weigerde de regeering een aan tal eischen van den konlng in te willigen. Tiber ven Eckhardt legt de vertegenwoordiging van Hongarue bjj den Volkenbond neer. Heel Amerika viert den 53sten verjaardag van president Roosevelt Burgemeester Lambooy van Hilversum heeft In het ziekenhuis te Utrecht een operatie onder gaan Plannen van Fokker tot stichting van een mo derne vllegtulgenfabriek op Schiphol Burgemeester De Vlagt uit Rusland terug. Dertig stuks vee omgekomen bij een beerderjj- brand te ScherpenseeL Groote brand te Bathmen; maalderij in vlam men. Stand op Donderdag M uur 75M Vorige stand: MM ig. >0. (Ol u. M T- 00 >r* Ct k) le =5 zo zal weer gediend hebben de Londensche reis van i: le i: t ai. !•- IU -43 38 »- Er deed zich In verband hiermede een vrij hevig incident voor. De socialist Delattre elschte uitleg over een verklaring, welke aan den heer Devèze, -den minister van Landsverdediging wordt toegeschreven, en volgens welke de over heid niet onvoorbereid zou zijn en onverwijld tot gewelddadige onderdrukking zou overgaan, indien er onlusten mochten verwekt worden. De socialistische spreker wenschte te weten of dit als een bedreiging van overheidswege tegen de mijnwerkers moest worden beschouwd en drukte trouwens vrees uit voor mogelijke onge regeldheden. Culemborg is door brand vernield. De rookende resten van het groote bedrijf De „Oehoe" Is heden uit Batavia vertrokken en te Singapore geland. De „Havik" (uitreis) vloog heden van Cal cutta naar Bangkok. De „Kwartel" (thuisreis) vloog van Athene naar Marseille. WASHINGTON, 30 Jan. Heden viert geheel Amerika den 53sten verjaardag van president Roosevelt. De in bet Witte Huis binnenkomen de telegrammen, brieven en geschenken sün zoo talrijk dat het Witte Huls veel weg heeft van een groot postkantoor In den Kersttijd. In het geheele land worden feesten georgani seerd. Roosevelt zal het Witte Huis niet verla ten, maar zooals gebruikelijk met zijn vrienden zijn verjaardag vieren. De dag Is echter tevens een jubileum van zijn politieke loopbaan, die hy thans 25 jaar geleden als senator van den staat New York is begonnen. Dit Jaar vieren wij op dezen dag geen groote feesten wegens den rouw om den man, die mij twee jaar geleden met de leiding van Dultach- Isnd heeft belast Bovendien zal het grootste feest van dit jaar zijn het feest op den dag. dat het Saargebied terugkeert tot het moeder land. een rijk waar het leven voor de Dult- schers weer een geluk is geworden en dat eer vol. vreedzaam en vlijtig In deze wereld wil bestaan. BERLIJN, 30 Jan. (DJtB). Ter herdenking van den verjaardag van de nationale revolutie wordt overal in Dultschland veel gevlagd. Gisteravond zijn In de protestantse!» en he denochtend In de katholieke kerken herden- klngsoefenlngen gehouden. als minister van Landsverdediging op dit oogen- bllk een angstwekkende verantwoordelykeid heeft, maar in den grond van hun hart moeten de socialistische leiders even angstig zijn voor de consequenties van hun ophitsery. Men meet toezien, dat de orde gehandhaafd en dat brandstichtingen en plunderingen niet kunnen worden toegelaten. Overigens vroeg de minister van Landsver dediging, dat alle trouwe burgers zich zouden inspannen om te beletten, dat betreurenswaar- dlge voorvallen zich zouden voordoen. Het gerucht gaat, dat de Deensche kroonprins Frederik zich met de Zweedsche prinses Ingrid zal verloven besprekingen ook ter voorbereiding Flandin en Laval. Het nieuwe bezoek van den Engelschen am bassadeur schijnt er voorts op te wijzen, dat de beide regeeringen het nog niet eens zijn over het werkprogram. De bijzonder nauwkeurige voorbereiding van de reis schijnt voorts wel te beteekenen. dat het hier niet zal gaan om wat men in de Fransche diplomatie een „tour d’horizon" noemt, maar dat men tevoren tot overeenstemming zou willen komen op een vast program, waarvan de onderdeelen dan te Lon den punt voor punt zullen worden besproken. Ook de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Isidor Jesse Strauss heeft heden een bezoek gebracht aan Laval. Nader seint Reuter, dat de secretaris van de Siameeache delegatie, die zich thans te Londen bevindt om overleg te plegen met den konlng inzake diens aftreden, heeft verklaard, dat er dienaangaande nog niets definitief beslist is. De secretaris van den konlng wenschte geen commentaar te leveren op het bericht, dat de konlng niet naar zijn land zou terugkeeren. De delegatie verwacht de volgende week een nieuw onderhoud te hebben met den koning, maar dit hangt van de toestemming des ko- nlngs af. BULAWAYO (Zd. Rhodesia). 30 Jan. (Reu ter) Men is er na veel moeite in geslaagd den meest beruchten bandiet van Zuid-Rhode- sla, den inboorling Mabfuno te arresteeren Mabfuno heeft een tijd lang de dorpen der inboorlingen geterroriseerd en vele kraals uit geplunderd en verwoest. HU ontsnapte eenige maanden geleden uit de gevangenis, waarna op zijn aanhouding een belooning werd gesteld. De inboorlingen waren echter zoo beducht voor zijn wraak, dat zy weigerden de verblijfplaats van den gevreesden bandiet te noemen. Een blanke, die Mabfuno gerulmen tijd vergeefs had gezocht, heeft hem tenslotte opgespoord. Men vernam, dat de bandiet wilde trachten zich op Portugeesch grondgebied te begeven Er werden daarop langs de grens verschillende wachtposten geplaatst en toen Mabfuno by het aanbreken van den dag in de nabijheid van de grens opdook, werd het vuur op hem ge opend. HU werd in de heup getroffen, en kon daarop gearresteerd worden. De Politie git thans syn medeplichtigen op de hleton. BOEDAPEST, 3e Jan. De lelde, der partij der onafhankelijke kleine landboower». Ti bor von Eckhardt, hoeft beden den minis ter-president Goemboee een schrijven ge nenden, waarin hQ de vertegenwoordiging van Hongarije by den Volkenbond neerlegt en tegelijkertijd den premier verzoekt de overeenstemming, die taaachen ben tot stand was gekomen, te beochoewen ah niet be- staande. MEXICO, 30 Jan. (Reuter). De militaire politie heeft de laatste dagen een uttgebreid complot ontdekt, waarbij talrijke personen be- 'eAn *rolcken R^eds konden achttien samen zweerders gearresteerd worden. De „Trio sigarenfabriek” te FLEMINGTON, 30 Jan. (Reuter). In de zit ting van Woensdag verklaaAe mevrouw Haupt mann, dat haar man in den nacht van de ont voering van baby Lindbergh en in den nacht, waarin bet losgeld overhandigd was, by haar geweest was. Ook den 26sten November 1933, den dag, waarop haar man tn een bioscoop bankbiljetten, afkomstig van het losgeld zou hebben gewis seld, is hy thuis geweest. Ten slotte verklaarde Hauptmann's vrouw nog, dat sU met haar schoonmoeder naar Dultschland was gereisd om den terugkeer van haar man naar Dultschland voor te bereiden. TOKIO 30 Jan. Inzake de Japansch-Chlnee- sche besprekingen te Nanking meldt het tele- graafagentschap Sjimboen Rengo. lat de vol gende problemen zullen worden behandeld: De kwestie van de bestrijding van den anti- Japanschen boycot in China, de bestrijding van het bandietendom in China, het tot herleving brengen van den Chlneesch-Japanschen han del, de opheldering van de kwestie der terug betaling van de Japansche leenlngen door Chi na en de consolldeering van de* cultureeie sa menwerking van beide volken. Begin volgende week zullen de besprekingen te Nanking worden voortgezet. Volgens een persbericht uit Nanking heeft de Japansche zaakgelastigde Ariyosji heden morgen een bespreking gevoerd met maarschalk Tsjang Kal SJek en Hoeang Foe. Na deze be sprekingen verklaarde Ariyosji aan journalis ten, dat Tsjang Kal SJek zijn hartelijke goed keuring had gehecht aan dat gedeelte van de redevoering van Hlrota In het parlement, dat betrekking had op de Japansche politiek jegens China. Ariyosji voegde hieraan toe. dat Tsjang Kal SJek hem had verzekerd dat hU een stren gere contröle zal uitoefenen op de antUJapan- sche agitatie In China. De minister van oorlog. Hajasji, heeft beden in de plenaire begrootlngscommlssle op een vraag van den Seyoekai-vertegenwoordlger Tosjlo Sjlmada betreffende de Incidenten op de grens van bulten-Mongolië, verklaard, dat noch MandsjoerUsche, noch Japansche troepen de grens naar China overschreden hadden en dat zy ook nooit zullen trachten dit te doen. De Inval, waarover de Interpellant sprak, is voorgevallen op twee punten, nJ. op de grens van Tsjahar en Jehol en op de grens van Mandsjoekwo en bulten-Mongollé, nabij Halha De pogingen om het incident te regelen zijn spoedig ter hand genomen, nadat Chineesche troepen Mandsjoekwo waren binnengetrokken. De actie is aangevangen, toen de Chineesche troepen de Japansche verzoeken volkomen over het hoofd zagen. Het tweede Incident kwam voor, toen Japansche troepen beschoten werden door een afdeeling Mongoolsche troepen. De Japansche troepen hebben getracht met vreed zame middelen ook dit incident bij te leggen. Hajasji voegde hieraan toe, dat de Japansche en MandsjoerUsche troepen geen andere be doelingen hebben dan Mandsjoekwo te zuiveren Van Chineesche of Mongoolsche troepen. I 3 I 5 BAZEL 30 Jan. De besprekingen, die Dins dag tot middernacht hebben geduurd, nebben In de Pransch-Dultsche Saarcommlssie geleid tot de verwachte overeenstemming op het ge bied van het valutawezen en van de toekomsti ge douane-behandeling. Ter regeling van den valuta-omloop is een verordening van de re- geeringscommlssle van het Saargebied ontwor pen, welke bet betalingsverkeer in het Saarland self regelt en de inwisseling van franken be nevens het toelaten van betalingen in het Saar- - gebied met RUksmnrken voor 1 Maart, d. w. s. voor de definitieve overdracht van bet Saar gebied aan Dultschland. De tweede overeen stemming die bereikt werd, heeft betrekking op de voornaamste punten inzake de verlegging van de douanegrenzen aan de SaarlandschJ Fransche grens. De onderhandelingen in de subcommissies worden voortgezet. In geen enkel stadium der naL-enc. reve latie heerzehte een chaos. Het Is de on- bloedigste en toch de meest Ingrijpende omwenteling der wereldgeschiedenis. Voor de uitvoering van bet eerste ar- beidsprogram verlangde Ik twee jaar reis den vier jaar tjjds en reeds op de helft van desen termijn is meer dan twee-derde van het toen beloofde vervuld. Het schrijven van Tibor von Eckhardt, die In de laatste maanden tengevolge van zijn ondubbelzinnige houding in de groote binnen- en èultenlandsehe politieke problemen zeer op den vóórgrond was getreden van de openbare belangstelling en vaak genoemd wan als toe komstig minister van buitenlandse!» zaken, heeft uiteraard groot opzien gebaard. Uit kringen van de door Von Eckhardt ge lelde party verluidt, dat de party der onaf- hankeiyke kleine landbouwers haar verdere houding ten opzichte van de. regeering Ooem- boes er van afhankelyk zal steden hoe de kies- rechtvoorstellen der regeering In hun deflnl- tleven vorm er zullen ultzlen. Het besluit van Von Eckhardt wordt be schouwd als een direct gevolg van de buiten gewoon scherpe aanvallen, die In de laatste zit ting der regeerlngsparty gericht werden tegen Tibor von Eckhardt. Met bovengenoemd schryven Is tusschen de regeerlngsparty en de party der kleine land bouwers een breuk ontstaan. In teder geval be- teekent dit feit een verscherping van den blnnenlandschen politieleen toestand van Hon- garye. MOSKOU, 30 Jan. (Reuter.) Alhier moet een vrouw terechtstaan, omdat zy de 300 kinderen, die In haar pension woonden, er toe heeft gebracht, naar de kerk te gaan, en der halve als een „klassevyandin” wordt beschouwd. Zy had aan de kinderen verteld, dat zy In het kerkkoor zong, en hen ultgenoodlgd eens naar haar te komen luisteren. Volgens den open baren aanklager heeft zy echter met voorbe dachten rade het atheïstische streven der Sovjets getart, en'de kinderen naar de kerk gelokt, waar him kapitalistische ideeën zouden worden bygebracht. Volgens de autoriteiten waren enkele kinderen pioniers, (padvinders) en dezen, getrouw aan hun devies „Waakt" klaagden de „vyandshand die zich naar de kinderen had uitgestrekt" aan. a BERLIJN, 30 Jan. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van de bewlndsaanvaar- ding door de regeering-Hitler, heeft de Führer een proclamatie uitgevaardigd tot het Duitse!» volk, waaraan wy het volgende ont- leenen: Zooals het uitbreken van den wereldoorlog niet alleen In de herinnering der levende ge tuigen, maar ook voor komende geslachten een geschiedkundige wending beteekent. zoo niet minder de regeeringsaanvaardlng van het Nat-Bodalisme voor het Duitse!» volk Een In doffe vertwijfeling verkwijnende na tie heeft het weer opgericht, en met sterk, ge- loovlg vertrouwen in de inneriyke waarde en de scheppende kracht van het eigen leven Tibor von Eckhardt legt er den nadruk op, dat by de herhaalde besprekingen tusschen Goemboes en hem de eensgezinde opvatting naar voren was gekomen, dat de onontbeeriyke voorwaarde voor lederen vooruitgang en voor een de rustige ontwikkeling van de natie verze kerende hervormingspolitiek het geheime en eerlijke kiesrecht was. teneinde den toegespltsten partypolitieken strijd te kunnen afschaffen. Op grond van dit inzicht was toen met betrekking tot het nieuw in te stellen kiesrecht een volle dige overeenstemming tusschen hen tot stand gekomen. De besprekingen van gisteren in de regeerlngsparty hebben hem er echter van over tuigd. dat de tusschen hen bestaande overeen komst de toestemming ven de regeerlngsparty In de hervorming van het kiesrecht essentieel moeliyker maakt. Tibor von Eckhardt iet na- drukkeiyk uiteen, dat hy ook thans nog vol ledig vertrouwen heeft in de voornemens en besluiten van den minister-president. Hy wil alleen bereiken, dat de regeerlngsparty zich tn de toekomst niet meer op de door hem gelelde party der onafhankeiyke kleine landbouwers air voorwendsel beroepen kan. wanneer de ver werkelijking van het kiesrecht aan de beurt komt. Inzake het neerleggen van zün vertegen woordiging by den Volkenbond wijst hy er op. dat hy daarmede verdere aanvallen wil voor komen, die wegens zyn persoon gericht worden on de door den premier gevoerde politiek. VERDUN. 30 Jan. (Reuter) Generaal- majoor Brind, commandant van de Internatio nale troepenmacht In het Saargebied. zal 1 Februari naar Verdun komen en een beaoek brengen aan de slagvelden. Het complot Is, naar het schijnt, georgani seerd door lieden, die zich in ballingschap In de Vereemgdb1 Staten bevindenden die een op stand tn verschillende deelen van het land trachten te verwekken. In den staat Durango maakt de regeering gebruik van haar gevechtsvliegtuigen om de rebellen aldaar te bestryden. De vroegere candldaat voor het president schap Villareal en de oud-mlnister van onder wijs José Casconcelos, die In de Vereenlgde Sta ten verbiyf houden, zyn de leiders van het complot. Volgens een communiqué van het ministerie van Oorlog zou de revolutie, dank zy den steun van 300.000 dollar van een Amerikaanschen fi nancier in Februari hebben moeten uitbreken. Onze Brusaelsche correspondent seint ons d.d. 30 Jan.: De Belgische Kamer heeft heden een door de katholieken en liberalen Ingediende motie aangenomen, waarin zy haar goedkeuring hecht aan de houding, welke door de Belgische regeering tegenover de Sovjet-Unl ewordt Inge nomen. Minister Hymans verklaarde, dat de regec- rlng eensgezind weigert diplomatieke betrek kingen met Sovjet-Rusland aan te knoopen De socialisten verzetten slch zeer scherp tegen de motto. MOEKDEN. 30 Jan. (Reuter). In de haven van Tsjing Wang Tau is Dinsdagavond een Ja pansch officier doodgeschoten. Ondanks alle nasport neen is het tot dusverre nog niet ge lukt den dader te vinden. Van offlcieele Japansche zijde wordt mede gedeeld. dat deze moord een gevolg is van de anti-Japansche hetze, die op het oogenbllk in Noord-China wordt gevoerd. Op Instructie van het Japansche oppercom mando zyn heden verscheidene ganonneerboo- ten In Tsjing Wang Tau binnéngeloopen. 1 val de anti-Japansche stemming niet vei dert, zijn de Japanners voornemens uit Sjan- haikwan troepen naar Tsjing Wang Tau te ■enden. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgagavan door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10 60 hooger BERLIJN. 30 Jan. De reeds gerulmen tijd met verlof zynde ryksmlnister van Economische Zaken Is thans definitief afgetreden. Als mo tief wordt zyn minder goede gezondheids toestand opgegeven. Dr. Schacht blijft de afgelegenheden van het betrokken ministerie verder lelden. het neerleggen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1