Zuivelpolitiek der regeering Eerste Kamer over defensie Economische toestand des lands OPENING MORGENMIDDAG 0itverano„ CONTINGENTEERINGEN EERSTE KAMER OVER DE BEGROOTING AANMAAK WAPENEN EN MUNITIE MINISTER ANTWOORDT BONDEN 2 UUR DONDERDAG 31 JANUARI 1935 Steun aan industrie Bezwaren zyn btkend n iiicl. belast. melkvee- Positie ▼oor houders R Uit er at kwetabaar Toeneming melkvee het D Eenzijdige en intern. ontwapening Waarachuwing 4M5TEPDAH <- h De weermacht moet zóó aterk zyn, dat zy vreemde machten er van zal weerhouden ona grond gebied te betreden PENSIOENWET SPOORWEG PERSONEEL AUTOMOBIEL-EN MOTOPRUWIEL- TENTOONSTELLING Wetaontwerp tot verlenging ingediend te den Aangegeven oploaaing teleuratellend Vele leden teleurgeateld door d< reaultaten der handelapoli- tiek; Nederlanda poaitie uiterat kwetabaar geacht Niet aaauradeuren, maar eigen ver» zekeringafonda draagt de achade Toegangsprijs f 1.-, r Kuwe schrale huid Iwn apringwnda lippen IPU ROL De verzekering van de „Uiver" Toezicht op het bankwezen Vliegtuigfabriek op Schiphol? Eigen achuld Criaia-A ccountantad ienat Landbouw Geheim protocol? Fokker vraagt ateun aan Werkt o nd a tntngen nan in deze ty tot gevaarlijke conae- quentiea voeren Induatrie en landbouw Het verapreiden van verkeerde T houding, op Naar te 20cVP* L sn Wljw. 4 let K Zoo zyn, dus betoogden zl), haar bemoeiingen met de scheepvaart en Industrie veel geringer dan die met den landbouw. ernstige" kunstsyde honderden de be- den toestand van den Kon. Holl. Lloyd. Gevraagd werd hoeveel steun deze sinds 1918 uit ’s Rijks schatkist had genoten. Deae leden vroegen, of de Minister genegen ia, maatregelen in overweging te nemen ter voorkoming van wanbe leid, als door de leiding der genoemde maatschappij klaarblijkelijk is gevoerd. werd aangedrongen op goede voorlichting dese materie. Verder werd er geïnformeerd of de bezoldiging aan sommige crisisbureaux niet te hoog was. gun- ais Slechts Indien de Regeering op den vollen steun en medewerking van de belanghebbende organisaties kan rekenen, sullen de maatrege len op de beste wyze en met de minste schade worden dltgevoerd 90 in Met klem wordt aangedrongen op ver betering van de werkgelegenheid en de ver wachting werd uitgesproken, dat de Mi nister daartoe zoude medewerken door te bevorderen, dat steun worde verleend aan de Industrie in meerdere mate dan thans geschiedt. Althans soo meenden sy te moeten verklaren, niet billijken, de krasse bewoordingen, waarin hU In de andere Kamer het optreden van enkele oud-opper- en -hoofdofficieren had gelaakt, die critlek op den toestand oneer weermacht had den durven oefenen. Deze leden gaven den Minister in overweging, eene commissie te benoemen, bestaande uit ter zake kundlgen, niet behoorendb tot den kring der Ryksadvlseurs, ten einde na te gaan, hoe landbouw en veeteelt op andere dan de tot dusverre gangbare wijze zouden kunnen worden gesteund, met toekenning van eene groote vrij heid aan het bedrijf, en met minder koeten, ter bevordering eener stabilisatie, welke met de tegenwoordige regeling nimmer kan worden bereikt. Verscheidene leden bepleitten het bieden van steun aan den tuinbouw in grootere mate dan thana Naar het oordeel deaer leden beschouwt de minister de actie, te onsent gevoerd voor een versterking van leger en vloot, ten on rechte als een actie tegen zyn beleid, terwijl die Juist ten doel heeft, hem zooveel tnoge- lyk te steunen. Sommige andere leden, hoezeer ook overtuigd, dat een verbetering onser weermacht niet zal kunnen ultbiyven, waren echter niet aanstonds bereid met laatstbedoeld voorstel in te stem men. Huns inziens zouden de kosten, aan de verweaeniyking er van verbonden, in hun ge heel een bedrag vormen, dat ’s Lands schatkist seker thans, niet aal kunnen opbrengen. Als uitgangspunt voor de door den Minister ten behoeve van zuivel en vleeschproductie te nemen maatregelen zijn genomen de tellingen welke in de laatste Jaren zijn verricht. Aan de hand van een aantal nieuwe gegevens, oa. van het Boekhoudbureau der Overyselsche Land- bouwmaatschappU. is echter door den Minister aangetoond, dat de verhoudingen in de op grond van de tellingen gegeven cijfers juist zijn weer gegeven en dat Inderdaad deze de vrees voor een toenemende stijging van het aantal stuks melkvee wettigen. Dat verwacht mag worden, dat deze stijging van het aantal stuks melkvee ook een stijging vau de melkproductie mede brengt hetgeen door adressanten was be streden wordt door dan Minister voorts op verschillende gronden betoogd BU een beperking van 10 zou bij de thans bestaande verhoudingen tusschen consumptle- rd »P Gevraagd werd, of de bezetting van het De partement thans berekend is op de groote en veelzijdige vraagstukken, welke op een oplos sing wachten en de hoogste elschen stellen aan de bekwaamheid en de werkkracht van ambtenaren, met de bestudeering daarvan last. Enkele leden oefenden critlek op de bepaling van den werkkring van den nieuwen directeur- generaal van den landbouw, wiens ambtsgebied voornamelijk zal raken den „Niet-crisis arbeid in den landbouw.” Zij betreurden zoodanige be perking. en andere melk de uitkeering met circa 1S kunnen stijgen. 1£ •er- ito- ’P- ?rg n- in. en en an en ipo- the- t te tan- r te als ittf er on- ms- R- ter- wsi op- var site wet Mi rd B- Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, waarom niet meer was bereikt met het met Dultschland gesloten clearingverdrag. Algemeen De Minister merkt aan het slot van zijn zeer uitvoerig schrijven op. dat niet is kun. nen warden aangetoond, dat bij een beper king van margarine en andere spysvetten de positie voor de melkveehouders in mate rieel opzicht ook maar eenigszins zou ver beteren. terwijl daar tegenover de lasten aan andere bedrijfsgroepen in Nederland opgelegd, seer aanzienlijk zouden stijgen. Vele leden betoogden dat, gelijk recente gebeurtenissen hebben aangetoond, niet ten onrechte Jarenlang het pleit was gevoerd voor de invoering van Overheidstoezicht op het bankwezen. Zij hadden daarbij bet oog op de débécle van de Nederlandsche Han delmaatschappij, door hare directie welis waar betiteld met „reorganisatie." doch in werkelijkheid eene Ineenstorting, waarvan tal van eerzame beleggers het slachtoffer zijn geworden. Dit sluit In. dus betoogden dese leden, een ernstig verschil van uitgangspunt tusschen den minister ter eener zijdo en hen ter anderer met name na het gebeurde in Februari 1933, toen ‘s ministers beleid een wending had ge nomen In de richting van steeds krachtiger be- wapening. Vete leden konden zich met die beschouwin gen niet vereenlgen. ZjJ betreurden, dat de Re geering niet meer den nadruk had gelegd op de handhaving van onze neutraliteit, In welk doel onzer weermacht tevens het vereischte ligt opgesloten, dat die weermacht ook preventief zal kunnen werken. Naar aanleiding van de door adressanten ge maakte opmerking, dat aan de uitvoering seer groote bezwaren verbonden zijn, deelt de Mi nister mede, dat hem deze volkomen bekend zijn en dat het zelfs zijn overtuiging is. dat de onderhavige beperklngsmaatregel behoort tot de moellykste. die tot nu toe door de Regeering zijn uitgevoerd. Hoewel beperking van de margarine onge twijfeld in het belang van de melk verwerkers <ln hoofdzaak zuivelfabrieken) la. hebben adressanten niet duidelijk kunnen maken, dat dit ook het belang is van den veehouder (boer). het -Vaderland" verneemt heeft de heer A. H. Q. Fokker zich tot het Werkfonds 1934 gewend met de vraag, hem kapitaal verstrekken voor den bouw van een moderne vllegtuigenfabriek op Schiphol. In de economische motiveering van het ver zoek moet o m. de wenacheiykheld worden be toogd, dese fabriek te maken tot de eenhelds- fabriek van de Nederlandsche militaire en ci viele luchtvaart. Vele andere leden bestreden deae opmer king. Zy waren van oordeel, dat de sociaal democraten de Invoering van den bedoel den maatregel aan zich zelf te wijten had den. daar zU stelselmatig do krijgstocht, zoowel In de land- als la de zeemacht had den ondermijnd. en dat aan hun betrouw baarheid b(j leger en vloot op goede gronden mag worden getwijfeld. vermindering van uitgaven op de huidige legertoerustlng. Ontleend Is aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over de begrootlng van Defensie het volgende: Sommige leden bleven op het standpunt staan, dat eenzijdige ontwapening waaronder zij verstondenvervanging van onae weermacht door een eenvoudKe veiligheidswacht, dewelke zeer wel in staat zal zijn, aan de belde ge noemde doeleinden te beantwoorden de in dese dagen van bezuiniging op 's Lands uitgaven aangewezen oplossing ia. Met het oog hierop vestigt de Minis ter er de aandacht op, dat het versprei den van verkeerde meeningen ten de se onder het Nederlandsche volk sa speciaal onder den Nederlandachen boer, In dese tijden tot gevaarlijke en ook door de verspreiders niet voorziene consequenties kan voeren. De Minister heeft dan ook op adressanten beroep gedaan om met hem mede te werken den Nederlandschen landbouwer het juiste begrip der verhoudingen in dese bij te brengen. Aan bestaande maatregelen moet een nieuwe verbonden worden, welke de zeker heid biedt, dat qlet alleen de melkproductie zich niet uitbeeldt, maar dal deze wordt Ingekrompen. De mate van Inkrimping Is op bet oogenblik niet vaatgesteld. Als hoofdmlddel tot oplossing der moei lijkheden was In het advies genoemd: een verdere beperking van de margarine De Minister Is van meenlng. dat een rigoureuze beperking van de margarine afzetgebied voor de boter op de Nederlandsche markt sou vrij maken, maar dat dit met een ver laging van den boterprya gepaard sou gaan. Het resultaat van dese maatregelen zal niet zijn een betere melkprys. Eenlge leden waren van oordeel, dat de pos ten, uitgetrokken op de artikelen 157 en 158 van de begrootlng wel zeer hoog zijn. De verdedi ging er van door den Minister had hen niet van het tegendeel overtuigd. ZU bleven afkeu ren, dat de bedoelde dienst dit jaar f382 800 meer zal kosten dan het vorige, en bepleitten de stichting van eene afzonderlijke afdeellng voor spoedcontröle, waardoor de andere afdee- llngen zouden kunnen worden ontlast. Vele andere leden waarschuwden tegen ver wezenlijking van de geopperde denkbeelden aangaande de stichting van een centrale in- dustrlebank en van een oentralen technolo- «ischen dienst. Met name duchtten zU. dat met behulp van een centrale Industriebank de fabricage sou worden bevorderd van artikelen, die elders In het land zonder hulp der Over heid worden vervaardigd. Verscheidene leden bespraken den slechten toestand van den landbouw. Er werd op gewesen. dat de huidige regeling van den landbouwsteun bij belanghebbenden zelf geringe waardeertng ondervindt. Verscheidene leden uitten hunne waardeertng voor het standpunt, hetwelk de minister by deze begrootlng had Ingenomen wat betreft de noodzakelijkheid van meer uitgaven voor 's Lands defensie. Met andere weerden, de weermacht moet zóó sterk zijn, dat zij vreemde machten er van zal weerhouden, ona grondgebied te betreden en, des noodza kelijk, in staat zijn den eersten stoot op te vangen. Sommige andere leden herinnerden er aan, dat sy vroeger eenzijdige ontwape ning vooropgesteld hadden als middel om tot Internationale ontwapening te komen. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden vonden zy aanleiding, dit standpunt dus- danlg te wijzigen, dat de laatste moest voorgaan, hetgeen echter niet wegnam dat sy, evenals de leden, hiervoren aan bot woord, een veiligheidswacht wenschten in stede van een weermacht, mitsdien sterke Andere leden meenden te weten, dat aan het indertijd vanwege de regeering gepubliceerde handelsverdrag met het Dultsche Ryk een ge heim protocol was toegevoegd, waarbij de be voegdheid den Invoer van goederen uit Dultsch land te beperken, sterk aan benden was ge legd. Gaarne zouden deze leden vernemen of sy te dier zake Juist waren Ingellcht. Een gelijksoortig geval zou zich, naar hun was gemeld, met het Nederlandsch-Belgische han delsverdrag hebben voorgedaan, waaromtrent eveneens opheldering werd gevraagd. Do leden, wier beschouwingen by den aan vang van dit verslag zijn weergegeven, stemden In geenen deele met het bovenstaande in. zy betreurden, dat de Regeering ran haar aanvan- keiyk voornemen, op de uitgaven van de defen sie een bedrag van f 12 tnlllloen te bezuinigen, had afgezien. De leden, die van oordeel waren, dat ten ge volge van de bezuinigingen de weerkracht van ons volk aanmerkeiyk waa verzwakt, betoogden voorts, dat sulks met name het geval was ten aanzien van onze zeemacht. Eenlge deaer leden achtten zoowel groot als klein materieel noodig, o. a. ten minste een tweetal kruisers, waarvoor de gelden zouden kunnen worden gevonden. Indien werd afgezien van het plan, een bedrag van 40 tnlllloen bestemmen voor de droogmaking van noordoostelljken polder van da Zuiderzee De R. K. Spoor- en tramwegpersoneelver- eeniglng ,,8t. Raphael" zal tegen 11 Februari u. een byeenkomst beleggen met R K. ge- penslonneerd spoorwegpersoneel Inzake de by wetaontwerp aangekondigde verslechteringen van de Pensioenwet, waaromtrent deze vereenl- glng In haar orgaan een afwijzend standpunt innam. GEOPEND w 10 vj» -5 v» «.-B.s SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5. Waar echter deer des» Minister neg niet Is vastgesteld hoe de uitvoering zal ge schieden, gaat het niet aan. sooals in het advies Is geschied, te heteogen. dat toepas sing der maatregelen grecte groepen bedrijven zoodanig sal ontwrichten, men van de toepassing sal meet en afslen. Een dw-gelUke siting kan niet anders dan voorbarig genoemd worden en sou er seUs toe knnnen leiden, dat oppositie tegen deae maatregelen wordt opgewekt W grot rond. Vele andere leden sloten zich by dit be toog aan. Boortgeiyke beschouwingen werden gewyd aan Ten slotte zyn nog wetsontwerpen Ingediend betreffende contlngenteertng (verlenging) van den Invoer van kunstzyde. manufacturen, kou sen en rokken, linnen en halflinnen manufac turen en tapijten dert Invoer van naaigaren en den invoer van steenkolen en stlkstofhoudende meststoffen. Ten aanzien van de steenkool wordt opge merkt Ter tegemoetkoming aan beswaren, naar voren gekomen In de eerste periode der contlngenteertng werd thans een splitsing ge maakt tusschen huisbrand- en Industrtekolen. waarvoor een waardegrens als maatstaf werd aangenomen. De minister verwacht dat door dezen maatregel de belangen worden gediend zoowel van de Nederlandsche producenten van hulsbrandkoien als van die Importeurs, die In de laatste jaren den Invoer van hulsbrandkolen hebben verzorgd. Vervolgens worden de aanspraken der Impor teurs thans gebaseerd op hun Invoeren In de met de contlngenteertngsperlode overeenkomen de tijdvakken van 1931. 1933 en 1933. Door dese wyze meent de minister In be langrijke mate te zyn tegemoet gekomen aan de wenschen. die ten aanzien van de uitvoe ring der contlngenteertng van de zijde van den handel zyn geult. Vele leden bepleitten tegemoetkoming aan de borstelindustrte door beperking van den Invoer van borstelwerk en borstelhout. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de gunstige gezindheid van de Regeering ten aanzien van de nationale scheepvaart tot dusverre niet uit de daden was gebleken, in tegenstelling met hetgeen in den loop van de laat ste jaren ten bate van den landbouw van Rijkswege was verricht. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van den Invoer va^g leder, geïsoleerde electrtci- teitsleidlngen en verpakkingsglas met uitson dering van bemand glaswerk (alle verlengin gen). Voorts is Ingediend een wetsontwerp tot con- tlngenteering van den Invoer van linoleum, waartoe by K. B. van 7 Januari is besloten. De toelichting daarvan zegt om.: De Invoer van linoleum vertoont in het by- zonder in bet laatste half jaar een seer sterke stijging, terwijl de export van de Nederland sche Llnoleumfabriek daarentegen In aanzien lijke mate is teruggeloopen. Ds invoeren uit Dultschland. Oostenrijk en Rusland hebben een uitgesproken overmatig karakter aangenomen. Ten gevolge van den voortdurend aanhouden den druk der niet tot het concern behoorende fabrieken dreigde de Nederlandsche Llnoleum fabriek van de markt te worden verdrongen. Er sal een onderzoek Ingesteid worden naar de Importeursbelangen. Derhalve is de contln genteertng slechte voor drie maanden vastge steld en draagt sy voorshands een voorlooplg karakter. Algemeene verlaging van het prljzenpell acht ten andere leden ten onzent een eerste nood- saak en zy spraken de hoop uit. dat de mi- bister daartoe zal willen medewerken. ■enige leden achtten wijziging van de tarief- Wetgevlng van groot voordeel voor onze nooddruftige Industrie. Deze leden gaven in overweging, den invoer uit andere landen door verhooglng van het Invoerrecht te beperken als maatregel van représaille ten aanzien van die mogendheden, die den Invoer van Nederland- •che artikelen naar haar gebied beletten of te gengaan Verscheidene leden wezen op een toestand, waarin de industrie van hier te lande verkeert, waardoor vorklleden zyn ontslagen. Vele leden verklaarden, in het algemeen accoord te gaan met de plannen en voorstellen, welke de Minister by deze begrooting had ontworpen. Ter voorkoming van misverstand wyst de Minister er echter op. dat het niet In zyn be doeling ligt het steunbedrag over de totale hoe veelheid melk te verminderen, zoodat by geiyk- bHJvende vetconsumptie In Nederland de toe slag per kilogram kan worden verhoogd. Hetgeen de Minister In de Tweede Kamer ten aanzien van het verzoek van de Hol- land-Amerika-Lyn om Overheidssteun voor den bouw van een nieuw passagiersschip (tweede Statendam) had aangevoerd ter mo- tlveering zijner afwijzende houding, had eenlge leden niet bevredigd. De schade van de „Uivar” wordt, volgens het „Vaderland", niet gedragen door assuradeuren, maar door de KLM zelf. Dit houdt geen ver band met den aard van het ongeluk, zooals men op het eerste gezicht zou kunnen meenen, maar met den aard der verzekering, die da Maatschappij heeft gesloten. De KL.M. had n.l. een verzekering afgeslo ten tegen achade, die een bepaald bedrag per jaar te boven gaat. Dat bepaalde bedrag ris keert zy zelf Als voordeel van zulk een ver- aekering wordt genoemd, dat de premie lager la. dan wanneer het risico tot alle schaden wordt uitgestrekt. De achade. die de KiuM. in het afgeloopen jaar geleden heeftf komt niet uit boven het gefixeerde totaalbedrag, vandaar dat assura deuren niet aansprakeiyk zyn. Zy zal geleden moeten wonden uit het eigen verzekeringsfonda der maatschappij, waarvan de omvang niet ge publiceerd ia. Deae leden meenden, dat de verieening van steun aan de Industrie rechtstreeks sal kannen geschieden, by voorbeeld door het verstrekken van credleten voor den aan bouw van nieuwe schepen, het geven van voorschotten, het toekennen van export- premies, verlaging of ontheffing van Invoer rechten voor grondstoffen en materialen. Vooral onze, In groote moeilijkheden ver- keerende, metaalindustrie, waarvan de scheepsbouw een soo voornaam deel vormt dient spoedig en krachtig te worden gehol pen. Wil men dien voornamen bedrijftak voor ondergang behoeden, dan achtten doos leden snel handelen van Overheidswege ge boden. Met betrekking tot de middelen, welke in het advies tot oplossing der moeliykhoden wa ren aangegeven, merkt de Minister op. dat hetgeen hieromtrent te berde was gebracht, hem heeft teleurgesteld. Om den afzet In het binnenland te verhoogen werd als middel het verplicht verwerken van melk in brood aangegeven. Om reeds eerder vermelde redenen oa de daarvan te ver wachten niet onaanzienlijke prijsstijging van het brood kan de Minister tot het opleggen van desa verplichting niet overgaan. Tot bet verleenen van steun aan propaganda hiervoor is de Minister echter gaart» bereid. Indien de bouw van het nieuwe schip niet zal kunnen geschieden, zal ook de oude „Statendam” bui ten gebruik moeten worden gesteld, hetgeen beteekent, dat alsdan 1 5 30 man en bovendien 250 paasage- beambten zullen worden ontslagen, dat de proviandeering en uitrusting, de gages, de kosten voor hun brand- stof en onderhoud, de loods- en ha vengelden e.d., in hun geheel drie en een half millioen gulden per jaar bedragende, aan het geldverkeer zullen worden onttrokken. Kortom: dat door de weigerende houding van de Regeering een on herstelbare slag aan land en volk zal worden toegebracht, die ten slotte weder het bedrag, uit te keeren aan werkloozensteun zal doen stijgen. Als eerste en ongetwijfeld seer voornaam punt wijst de Minister erop, dat adressanten in haar adres de beteekenis van de teeltregellng en van het door de Regeering uit de markt ne men van een zekere hoeveelheid vee voor de vteeachproductie bulten beschouwing hebben gelaten, waardoor de critlek op de door den Minister genomen maatregelen niet anders dan zeer onvolledig heeft kunnen zyn. Deae leden bepleitten Inkrimping van het aan tel thans bestaande lichtingen 15 en daar- nevens verhooglng van het Jaariykache contin gent dienstplichtigen, als wanneer ook een derde herhalingsoefening sal moeten worden ingevoerd. De leden, hier aan het woord, waren zich weliswaar er van bewust, dat een uitbrei ding van het jaariykache contingent als zy hadden bepleit, flnancteele offers sou vragen, doch zy waren van oordeel, dat die, by een uitbreiding van de lichting tot 27 000 of 30000 manschappen, betrekkeiyk gering zouden zyn, terwyi de inneriyke sterkte van het leger er slechts baat by zou hebben. Enkele leden opperden In het algemeen ern stige bezwaren tegen de censuur, welke wordt geoefend op de lectuur, waarvan de dienst plichtigen kennis wenschen te nemen. Zoo werd gewezen op de voorschriften wat betreft de verspreiding ran uitgaven van de N. V „De Arbeiderspers." Vele andere leden betuigden met 's Ministers beleid op dit stuk hun In stemming. Eenlgvn tyd geleden hebben de Algemeene Nederlandsche Zulvelbond. de Vereenlglng voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, belde te 's-Gravenhage en de Bond van Kaasproducenten te Gouda, aan den Minister van Economische Zaken een uitvoerig schrijven gericht, bevat tende opmerkingen met betrekking tot de door genoemden Minister genomen maatregelen ten behoeve van de Nederlandsche zuivel- en vleeech positie. Thans heeft de Minister aan genoemde Bonden en Vereenlglng dit schrijven beant woord. aan welk antwoord wy het volgende ontleenen Vele leden waren zeer teleurgesteld door de resultaten van ot4b han delspolitiek in de laatste jaren. De po sitie, waarin Nederland verkeert, mag uiterst kwetsbaar worden geacht en de verwachtingen omtrent het welslagen van onze handelspolitiek moeten niet te hoog worden gespannen. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk X der Ryksbegrooting voor 1935 (Departement van Eco nomische Zaken). Er werd aangedrongen op: 1 uitbreiding van het verbod, zonder toestemming van de Regee ring wapenen en munitie te ver vaardigen. tot alle oorlogsmateriaal in den ruimsten zin des woords en 2 uitbreiding van het verbod, zonder vergunning van de Regee ring wapenen en munitie in-, uit en door te voeren, tot alle oorlogs materiaal. Eenlge leden oefenden critlek op de waarop In de laatste Jaren de wet van den 13en Juli 1923 betreffende dienstweigering toe passing vindt, gelet op het toenemende aantal van de gevallen, waarin de Ingebrachte gewe tensbezwaren niet worden erkend Verscheiden leden laakten het voor militairen en voor de arbeiders aan de Hembrug uitge vaardigd verbod, lid te zyn van sociaal-demo cratische organisaties en aangesloten te zyn by het Comité tot behartiging van de Algemeene belangen van het Marine-personeel beneden den rang van officier in welk verbod ook hun echt en hulsgenooten* zyn betrokken 20 ct REINA. Met bysondere erkenteiykheld werd her dacht hetgeen door Minister Verschuur tot Stand was gebracht ten behoeve van handel, nyverheid en landbouw. Ten zeerste werd ge waardeerd, dat mr. Steenberghe bereid was ge vonden het beheer van dit zoo omvangrijke De partement op zich te nemen. Men was van oor deel, dat hy zich tot dusverre op lofwaardige wyze had gekweten van zyn taak. Verscheidene leden waren van oerdeel, dat de economische politiek der Regeering te wen schen overlast, en nóch constructief, nóch con sequent mag worden genoemd, hetgeen vooral In dezen tyd ten zeerste moet worden be treurd. De commissle-mr. Beyen. die inzake het Werkfonds de Regeering adviseert. heeft dit verzoek om advies doorgezonden aan de inter departementale commissie. die belast is met een ondersoek naar de levenskansen van de Nederlandsche luchtvaartindustrie. Naar nu verluidt, zal deze commissie een gunstig prae- advies uitbrengen, evenals de commlssle-Beyen. Alleen de beslissing van de Regeering moet nog niet vaststaan. Naar het blad verneemt, moeten dese stlge prae-adviezen niet opgevat worden aanbevelingen van het verzoek by de regeering. Uit reverentie voor den heer Fokker en zyn medewerkers, zouden belde commissies de ge legenheid willen openlaten om dit proces tot In hoogste instantie te voeren, zooals een kanton rechter in een belangryke zaak vaak veroor deelt met minimum boete om den rechtzoe kende den weg tot vrijspraak in hoogste in stantie niet af te snyden. 10 Gram thss op H L kokeed water Theeakker en Ibeemaatje In den handel verkrrjgbaar. Thaemaatje wordt ook (alleen op »chr>heli|ke aanvraag) met bijsluiting van 10 cent» postzegel verstrekt door: KOLONIAAL KSTlTUUT HET THEEBUREAU AMStlIOAM

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5