ONS BLAD I I I; Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad De dreigende mijn staking Flandin en Laval te Londen AMERIKA ’S LUCHTVAART- POLITIEK DE BAROMETER Goering op bezoek bij Pilsoedski Ui Een kentering in Duitséhland JOH. LAUWERS it I L fa Uit het Saargebied Het Lindbergh-proces over Ontzettende explosie Accoord inzake Oost-T sjahar? Leeraren met den dood bedreigd Al» zij lage cijfers zouden geven 2 Een doode, verscheidene gewonden Pd stuw bij Lith, welke in verband met de normalisatie van de Maas wordt gebouwd en waardoor de bevaarbaarheid van de rivier zal toenemen Huis van vrouw, die tegen Haupt mann wilde getuigen, in brand gestoken Laval Zaterdag weer naar Parijs PRESSARD AAN LONGONT STEKING GESTORVEN Japansche actie tegen Mongoolsche benden Het naspel van den October-opstand DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Kinderen werpen dynamiet- patroon in de kachel |fe - o o iS 0 o 8 4 0 2 5 Te Garmisch zijn wedstrijden gehouden voor militairen. De Finsche soldaten behaalden vele prijzen. Rijksweerminister von Blomberg wenschte den winnaars geluk. Theunis weigert het volmachts- besluit inzake de pensioenen in te trekken VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 De Fransche ministers door MacDonald en Sir Simon verwelkomd Weer een mijnongeluk in België PAYGLOP 3 BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER L n o o 10 10 i» 10 o 10 Regelmatige luchtverbinding Atlantischen en Stillen Oceaan te verwachten De soci’s en het comité van den Arbeid NORTH l n X) *0 >0 >0 >0 10 !5 "L n Conferentie duurde ruim anderhalf uur ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE P Verbetering opleiding reserve-piloten Oss. Romano meent eenige licht punten te bespeuren STATE; ay AltiJO ^GoEO S>, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Flandin en Laval te Londen. ons een Onze te O O O 3 correspondent seint on» i jO ‘M Ir*’ Volgens Reuter wordt in goed ingellchtei kringen verzekerd, dat Goering een boodschap van Hitter had voor den Poolschen president, waarin de Führer verklaart, dat Duitschland alle moeilijkheden, welke tusschen beide landen kunnen rijzen, in een geest van verzoening wil regelen. Rotneinsche correspondent seint otis d.d. 31 Jan.: van en VALLADOLID, 30 Jan. (Reuter) De krijgs raad heeft heden in het proces tegen 7' inwo ners van een dorp, die tijdens de October-on- lusten een afdeellng guardia civil hadden over vallen, de doodstraf geëlscht tegen drie hun ner en gevangenisstraffen van 8 tot 25 jaar tegen de overigen. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 31 Januari; ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 100 De besprekingen tnsschen Nederland en Bel gië, invoer van steenkool en eokes in België voor Februari op heteeifde contingent bepaald. Goering confereert 1% uur met Pilsoedski. een dood»; Het stoffelijk overschot van den bij den brand te Den Haag omgekomen timmerman I» ge vonden. Nu Duitschland de mijnen van het Saargebied met goud terug moet koopen, hebbeft velen hun gouden sieraden hiervoor aangeboden. De regee ring deelt thans mede, dat zij hiervan nog geen gebruik hoeft te maken, hoewel zij het ten zeerste waardeert. Het Duitsche Rijk is nog in staat om zonder dergelijke persoonlijke offers aan zijn verplich tingen te voldoen. Zeer aanzienlijke inkrimping van het bedrijf van den Kon. Hollandschen Lloyd; overgroot deel van het personeel zal worden ontslagen. Te Tilburg heeft prof. Aalberse gesproken over de taak van den Staat op soclaal-eccnomisch terrein. Ruim gebruik van recht van voorkeur bjj de 8 mlllioen conversieleening der Bank voer Ned. Gemeenten. Stand op Vrijdag M uur vjn.; 758.7 Vorige stand: 7604 ALKMAAR TOO I T 2.— f 2.85 PARIJS, 31 Jan. (Reuter.) Volgens de „Journée Industrielle" hebben talrijke fabrikan ten in het Saargebied, die bij voorbaat overtuigd waren van den terugkeer naar Duitschland, hun fabrieken naar Frankrijk overgebracht. Zij hebben deze maatregelen genomen, teneinde te ontkomen aan de douane-rechten. welke sedert de uitslag van de stemming bekend Is, moeten worden betaald. PARIJS, 31 Jan. (Reuter). De Fransche minister-president Flan din en de miiiister van buitenland- sche zaken Laval, die Donderdag middag naar Londen waren vertrok ken, zijn des avonds om zeven uur aldaar gearriveerd. Bij hun 'aan komst werden zij door MacDonald en Sir John Simon verwelkomd. De Fransche gezant en een ver tegenwoordiger van de Engelsche regeering waren de Fransche mi nisters tot Dover tegemoet gereild. WARSCHAU, 31 Jan. (D. N. B.) De Pxuisische minister-president Generaal Goering is van morgen van het jachtterrein van Bialowieza vertrokken en vanmiddag te Warschau aange komen, waar hij de gast was van den Dult- schen gezant Von Moltke. Te Brussel verwachtte men Donderdag Belangrijke politieke gebeurtenis. Er was Inderdaad sprake van de oprichting van een nationaal comité, samengesteld uit drie partijen, dat op 'sKonlngs bevel opdracht zou krijgen en ook een beperkte volmacht zou heb ben om de kwestie van de münwerkerspensloe- nen en de oplossing van de werkloosheid te regelen. WASHINGTON, 31 Jan. President Roosevelt heeft het Congres heden In een speciale bood- sohap het rapport toegezonden van de vorigen zomer door hem Ingestelde luchtvaartcommls- sle, dat een belangwekkend overzicht geeft van de Amerlkaansche luchtvaartpolitiek. De com missie heeft zoowel bij het transport van lucht post door particuliere luchtvaartmaatschappijen aan den dag getreden misstanden als ook de ontwikkeling van het Amerikaansche lucht- vaartwezen in het algemeen bestudeerd en ver gelijkingen getrokken met -Europa en Midden- Amerika. Daar te Parijs voor de bij de stopstreep staande auto’s dt verkeerssignalen dik wijls moeilijk waren te zien, heeft men de lichten op eenige plaatsen laag bij den grond aangebracht Weer een mijnongeluk in België; verscheidene gewonden. Boodschap van Roosevelt Inzake de luchtvaart politiek van Amerika, Japansche actie tegen Mongoolsche benden. De Nederlandsch-Belgische handelsbesprekin- gen in Den Haag nog niet hervat. LUm, 31 Jan. In de steenkoolmijn van Abhooz nabij Herstal heeft zich een ernstige instorting voorgedaan. Voorzoover op het oogenblik bekend is, is daarbij een persoon om het leven gekomen en werden verscheidene anderen gewond. Donderdag heeft in de Engelsche kerk van San Sylvestro een plechtige maandstonde plaat» gehad voor den overleden Engelschen kardinaal Bourne. Twee Engelsche bisschoppen, de ambassa deurs van Engeland. Frankrijk, Polen en Belgifl woonden de plechtigheid bij, evenals talrijke Vatlcaansche autoriteiten onder wie Z. H. Kxc. Mgr. J. Olav Smit. Onze Rotneinsche d.d. 31 Jan.: De nieuwe gezant van Portugal bij den Hei ligen Stoel dr. Alberto d'Ollvelra. die vroeger gezant geweest is te Den Haag, heeft Donderdag aan den Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. In het rapport wordt vastgesteld, dat in de nabije toekomst een regelmatige vliegverbinding over den Atlantischen en Stillen Oceaan met watervliegtuigen en luchtschepen verwacht kan worden en recommandeert hét beschikbaar stel len van federale gelden ter voorbereiding van de lijnen. Deze moeten op doelmatige wijze allereerst van staatswege worden ingericht, doch later in particuliere handen overgaan. Als ver vanging voor het buiten dienst gestelde lucht schip „Los Angeles” wordt de bouw aanbevolen van een marineschoolluchtschip. Ook verder wordt een grootsch opgezette uitbreiding van de landsverdediging door vliegtuigen en lucht schepen gevraagd. Het aantal vliegtuigen bij leger en marine is In den loop van de laatste 5 jaar met ongeveer 80 pCt. gestegen. Voorts wordt gevraagd een verdere ontwikkeling van de Dieselmotoren en het bouwen van militaire vliegtuigen met motoren van 1200 P. K. en meer, benevens een uitvoeriger en dieper gaande opleiding van reservepiloten. De reserveofflcieren moeten In den vervolge een opleiding van drie achtereenvolgende jaren doormaken bij de staande luohtvaarttroepen. Le ger en .marine moeten ten slotte nog nauwer dan tot dusverre by de verdeeling van nun taken op het gebied der luchtverdediging sa menwerken. NEW-YORK, 31 Jan. De 23-jarige Fannet- te Rivkln, eigenaresse van een kapsalon in Bronx, die den procureur had aangeboden te getuigen tegen Hauptmann, Is door de brand weer bewusteloos In haar brandende woning gevonden. Zij lag buiten bewustzijn, geboeid en gekneveld op'den grond. De overvallene kon gered worden en is naar een ziekenhuis over gebracht. ZU zal later daar worden verhoord. Van de acht doodvonnissen, die onlangs door den krijgsraad zijn uitgesproken, zullen er zes worden gewijzigd. De twee veroordeelden zijn een gedeserteerde soldaat en een gedeserteerde politieman, die belden aan de zijde van de opstandehngen in de October-revolutle hebben gestreden en zich aan ernstige wreedheden hebben schuldig gemaakt. BOEKAREST. 31 Jan. (Reuter). Een verschrik kelijk ongeluk heeft plaats gehad in het nuts van een mijnwerker In de gemeente Derslda bij Klausenburg. De drie kinderen van den mijnwerker, die thuis waren gebleven, vonden onder het spelen in een jaszak van hun vader een dynamletpa- troon en wierpen deze, nadat zij ermee had den gespeeld, in het haardvuur. Het huis vloog letterlijk In de lucht. De lichamen van de drie kinderen werden In duizenden stukken ge scheurd. Het gelukte den dorpelingen slechts met de grootste moeite den brand, die na de ontploffing ontstond, te blusschen. Bij thuis komst vonden de ouders nog slechts de ver koolde resten van hun huis. De moeder kon oen slag niet dragen en kreeg een vlaag van waan zin, waardoor ze in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. - HSINKINO, 31 Jan. Van Mandsjoerijsche zijde wordt medegedeeld, dat In de nabijheid van het meer Boelr Nor door Japansche en Mandsjoerijsche troepen een actie is onderno men tegen de Mongoolsche benden, die In den laatsten tijd de Mandsjoerijsche dorpen ter roriseerden. Daar de Mongoolsche overheid of ficieel er den nadruk op gelegd heeft, dat geen Mongoolsche troepen op Mandsjoerijsch ge bied aanwezig zijn, hebben de Mandsjoerijsche autoriteiten alle op hun gebied aanwezige ben den vogelvrij verklaard en bevolen hen bi komen te vernietigen. Aan het noenmaal, dat door den gezant werd aangeboden, namen van Poolsche zijde talrijke autoriteiten deel, o. a. de Poolsche minister president Kozlowski, de minister van bulten- landsche zaken overste Beek en de minister van blnnenlandsche zaken Koscialkowski met hun dames. In den namiddag bracht Goering een bezoek bij maarschalk Pilsoedski, dat ruim 1J4 uur duurde. Minister-president Goering zal hedenavond weer naar Berlijn terugkeeren. Dit nationaal comité of een nationaal direc torium zou worden gepresideerd door minister Francqul, terwijl het vice-voorzitterschap zou worden opgedragen aan senator van Overbergh, een der politieke leiders van de Katholieke ar beiders en aan den heer VanderVelde, (Jen voorzitter van de socialistische partij. De regeering heeft den socialisten aange boden zitting te nemen in het nationaal co mité of directorium van den Arbeid. PARIJS, 30 Januari. Uit de gerechtelijke sectie op het lijk van den overleden procureur- generaal Pressard is gebleken, dat Pressard overleden is aan een zware longontsteking. De Ingewanden van den overledene zijn langs bjjzonderen toxlcologischen weg onderzocht, hoewel uit de resultaten, dl. men tot dusverre heeft verkregen moet worden afgeleid, dat ver giftiging zoo goed als uitgesloten ia. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR ToWoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS x Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ft De procureur der republiek heeft tegen den sociallstlschen afgevaardigde Gonsalez Pena, die beschuldigd wordt van militaire f muiterij en diefstal tijdens den October-opstand, de dood straf geëlscht. Aan den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, is bet predicant „Koninklijke*' ver leend. Voorstellen van mr. Beyen, voorzitter van het Werkfonds 1934, om de werkwijze van het Plan te bespoedigen. Aan tuinden in NleuwveA» en omgeving zal voor in 1934 vernielden oogst een maximam- vergoeding van 17.500 worden verleend. Zaterdag zal over de regeling van de militaire verhoudingen In Oost-Tsjahar In het Japansche front-kwartler Tatan een overeenkomst wor den onderteekend en wei aan den kant van Japan door twee vertegenwoordigers van het Kwantoengleger en een vertegenwoordiger het Japansche garnizoen In Noord-Chlna aan Chlneesche zijde door den chef van den Generalen Staf van het 29e leger en twee ver tegenwoordigers van de provinciale regeering van Tsjahar. Tijdens de Kamerzitting van hedenmiddag heeft de eerste minister Theunis toegegeven, dat dit nationaal comité van den Arbeid ook het vraagstuk van de mljnwerkerspensloenen zou behandelen en hij toonde zich bereid dit comité de verplichting op te leggen met het onderzoek van de mljnwerkerspensloenen reeds klaar te zijn tegen 20 Februari. De premier erkende, dat het vraagstuk van de werkverschaffing op dit oogenblik alles be- heerscht ten aanzien van de ellende, welke in de Borinage en elders heerscht. Dit nationaal comité van den Arbeid zou geen politieke instelling en geen beslissend, maar een adviseerend lichaam zijn. De regeering wil zich verbinden in de ruim ste mate rekening te houden met de voorstel len van dit nationaal comité van den Arbeid. Minister Theunis weigerde echter thans het volmachtsbesluit, dat het mljnwerkerspensioen vermindert met 5 1 II pet., in te trekken. Van socialistische zijde was Donderdagavond geen definitief antwoord binnengekomen. Het ouitengewoon mjjnwerkerscongres zal In laat ste instantie moeten beslissen over de staking. Toch is er eenige kans dat men de staking zal verdagen en dat van socialistische rijde tot medewerking aan het nationaal comité van den Arbeid zal worden besloten. BELGRADO, 31 Jan. (Reuter). *n Aantal leer lingen van de handelsschool te^Roema hadaen zich, naar zoo Juist is gebleken, vereenlgd in twee geheime genootschappen, de „Zwarte Hand” en „De Onderaardsche Geesten” gehee- ten. Het doel van deze beide vereenlglngen, die met elkaar samenwerkten was, de leeraren te dwingen, den leden hoogere cijfers te geven. Weigerden zij, dan zouden zij vermoord wor den. De „beulen" werden opgeleid in een le digen kelder waar het revolverschleten werd be oefend. Het eerste slachtoffer was reeds bepaald. Het was de scheikundeleerares. Ondanks herhaal de anonieme waarschuwingen, gaf zij den ben deleden steeds zeer lage cijfers. De belde ver eenlglngen telden tezamen twintig leden, waar onder ook meisjes. Hun bestaan werd ontdekt nadat een leerares een briefje in handen kreeg, dat op sllnksche wijze door de klas werd rond gestuurd. De op het briefje voorkomende tnede- deellngen ontstelden de leerares dermate, - dat zjj zich onmiddelljjk naar den directeur begaf, die direct een onderzoek Instelde. Twee jongens en twee meisjes zijn hierop van de school ver wijderd, terwijl de overigen flink zullen worden gestraft. De „Osservatore Romano” maakt met vol doening melding van eenige berichten uit Duitschland, die gewagen van maatregelen tegen de anti-Chrlstelljke propaganda. Zoo vermeldt het blad, dat een recente leger order van de Rljksweer elke zinspeling op den religieuzen strijd in het leger verbiedt. In Beieren is de verantwoordelijke redacteur van een blad, dat kardinaal Faulhaber als een landverrader betiteld had, tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. ^Mt alles,” aldus het Vatlcaansche orgaan, is zeer opmerkenswaardig. Het is niet gezegd, dat de klokken in Duitschland altijd verkeerd moeten lulden. Deze berichten bewijzen, dat er andere wegen zijn dan die van Rosenberg, Hauer en Baldur om de eenheid der geesten te bereiken, die zij zoeken door onderdrukking in plaats van door vrijheid, door geweld in plaats van door eer biediging van het geweten. De Rljksweer toont een anderen weg te gaan zien en hem te willen bewandelen. Niet anders werd de grootheid van Duitsch land bereikt in de gelukkige dagen van rijn cultuur, zijn nijverheid, zijn handel en ook zijn militairen roem, d wz. zonder een rassisme, dat een overdrijving en tegelijk een karikatuur Van het nationale gevoel en van het nationale leven Is, zonder voor-christelljke mythen, en gebrui ken. die de ontkenning zijn vïn een beschaving de onze aan wier vestiging het Duitsche volk zulk een schitterend aandeel heeft gehad, zonder hersenen en zielen uiteen te breken en op maat weer in elkaar tezetten om zestig mlllioen geestelijke automaten te scheppen. Twee gemeenteambtenaren en een slager te Amsterdam aangehouden, verdacht van bet aannemen en geven van steekpenningen. Geheime distilleerderij ontdekt tTriHuiderberg. De moord te Hoofddorp; Is de knecht de schuldige t Dinsdag a.s. zal de Utrechtsche rechtbank de saak behandelen tegen een chauffeur uit Zeist, die b(j een huiseljjken twist zt>n beide kinderen gedood heeft. Volgens het program zijlen Vrijdag en Sa terdag officleele besprekingen worden gevoerd. Van Engelsche zijde zal behalve MacDonald en Sir John Simon ook Baldwin aan de onder- handellngen deelnemen. Het is zoo goed als zeker, dat Laval reeds' Zaterdagavond of Zon dag weer naar Parijs zal terugkeeren. De Fran sche premier zal het geheele weekend in Engeland doorbrengen, om, naar men veron derstelt, met de Britsche ministers en andere autoriteiten flnancieele en economische kwes ties te bespreken. Voor alles gaat hem de kwestie der valuta- stabllisatie ter harte, ofschoon hij toch in deze nauwelijks op groote tegemoetkoming van Britsche zijde kan rekenen. Zoowel in Londensche als Parljsche officieele kringen wordt verklaard, dat de in de pers ver schenen berichten, volgens welke reeds een vaste basis voor de besprekingen zou gevonden zijn, niet juist zijn. Wat den society-kant van het bezoek betreft, morgenavond zal in het departement van bui- tenlandsche zaken een diner aangeboden wor tel, dat aal worden voorgezeten door Mac Donald. Zaterdag zullen de besprekingen worden voortgezet, waarna Laval, zooals boven reeds gemeld, tijdens het weekend naar Parijs zal terugkeeren en Flandin nog eenlgen tijd voor een kort particulier bezoek aan enkele per soonlijke vrienden In Engeland zal blijven. .1 2 6 0 o o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1