F R.A.I. GEREED VOOR DE OPENING Liefdadigheid I i! Steekpenningen II Het werkfonds 1934 20.7 pCt. werk loozen II <15 24e TENTOONSTELLING Kerkt lijk Leven Bi F I I VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 van 53.811 einde December DE A. N. W. B. KONINKLIJK ONDERZEEBOOTEN OP REIS In Rio MOORD TE ZOETERWOUDE Barmat„T elegraaf” Stationsdief stallen opgehelderd Twee dader» aangehouden STATENVERKIEZINGEN „Alles zal reg kom” DE KAMERVOORZITTER DE MOORD IN HET PAKHUIS P. binnenkort berecht Filmavond kon niet doorgaan Audiëntie LEENING AMSTERDAM 1935 II I.' De „Hollandsche Boot” vijftig jaar Nog een industrieel gezocht Individueel onderzoek gewenscht Sombere cyfers van de Amster damse he arbeidsmarkt in 1934 Groote belangstelling in het geheele land LIEFDEWERK VOOR ARME PAROCHIES Naar de missie PATER SIG1SMUNDUS WEGHUIS t. In vryheid gesteld Arrestatie van twee gemeente ambtenaren en een slager te Amsterdam ■Si Nieuwe aanklacht tegen het blad ingedieryl Voorstellen ter bespoediging van de onderhandelingen met de arbeiders zich Jl Geringe toewijzing Nieuw Carmelitegsenklooster J!I Werkfonds en industrie 'Circulaire van Minister De Wilde over de bezoldiging bestuursleden Directeur van Ned. Bioscoopbond verzette zich tegen een voor stelling te Roermond Beide verdachten ingesloten Interessante beschouwing van den heer J. Leonard Lang over de huidige vooruit zichten van den auto mobielhandel t B* dig opleving f I vonnis leenen. zou I Minister Coiyn heeft namens de minlsterieele commissie voor werkverruiming aan den beer Beyen medegedeeld, dat hy met diens plannen accoord gaat. H. Ms. onderzeebooten K XVI en XVII zijn 30 Januari van Napels vertrokken. De enorme expositieruimte van ’t R.A.I.- gebouw is wederom ter beschikking van de groote automobleltentoonstelllng de 24ste welke van 1 tot 10 Februari als een mag neet van ongekende sterkte duizenden tot zich zal trekken. Maar het wil mij niettemin voorkomen, aldus de heer Lang, dat de stelling: „goedkoop tran sport is voor 's lands welvaart bevorderlijk", onaangetast is gebleven, terwijl de hier te lanac gevolgde verkeerspolitiek stellig niet met deze stelling in overeenstemming is te brengen. Ik laat dan dus geheel buiten beschouwing de vraag of het billijk is, dat een zoo groot deel der aan de bevolking op te leggen lasten, af gewenteld wordt op een speciale en relatief kleine groep, waarvan wellicht de meerderheid verre van financieel draagkrachtig is. Broeder Anselmus, Montfontaan te Koens- Zuld-Afrik*. mlasle Rector Groot, secretaris-pennlngmeester van het Liefdewerk voor de Arme Parochies, doet in „St. Bavo” eenlge mededeelingen omtrent nu reeds bereikte resultaten. Op de eerste plaats is er een flinke toeloop van nieuwe leden. Tot op heden zijn er reeds 650 Ingeschrevenen. Voorts zijn er verschillende giften binnengekomen, waaronder een gift van f 500 «i een van f 400 en nog een van f 100. Zeker is de som der giften ver over de f 1000. Van alle kanten van het land meiden zich leden voor het Liefdewerk aan; uit Nijmegen en Den Bosch, Breda en Groningen, Utrecht en Roosendaal en allerlei andere plaatsen. Ook de twee gemeente-ambtenaren. die, ver dacht van corruptie, waren gearresteerd, zijn na zeer uitvoerig en langdurig verhoor, in vrij heid gesteld. Nader vernemen wij, dat de slager nog gister middag in vrijheid is gesteld De briefwisseling is ter griffie van de Tweede Kamer voor de leden ter inzage gelegd. Teneinde de onderhandelingen met de vak bonden over het loonpeil in de toekomst vlotter te doen verloopen, stelt de voorzitter der com missie het volgende voor. a. Nadat de minlsterieele commissie een werk, waaromtrent het bestuur gunstig geadviseerd heeft met de als basis voor de loononderhande lingen voorgestelde loonen heeft goedgekeurd, brenge de loononderhandellngscomrrissie zelf standig verslag en advies aan de minlsterieele commissie uit, in plaats van aan het bestuur een voorstel omtrent het uit te brengen advies te doen. Deze wijziging is reeds door het be stuur aanvaard. b. Het overleg worde beperkt tot het loonpeil, de juiste onderlinge verhouding der voorgestel de loonen en de details der loonregelingen. On derhandelingen over de vraag, of een werk als werkfondswerk te beschouwen is. behooren te worden vermeden, doch het ware anderzijds niet verstandig, iedere mogelijkheid van bespreking van dit punt uit te sluiten, omdat zulks mis verstand ten aanzien van het karakter van een Mr. J. W. Beyen, voorzitter van het Werk- fonds-1934, heeft aan den voorzitter van den ministerraad een schrijven gezonden, waarin eenlge voorstellen worden gedaan om de werk wijze van het Plan te bespoedigen. Donderdag bestond de Hollandsche Stoomb. Mij. 50 jaar. In eigen kring werd dit feit op bescheiden wijze gevierd. Te Zwolle, waar hij sinds eenlgen tijd i 1 de H.H. Januari OT.M Naar wy vernemen, heeft mr. Ed. Emmering ten verzoeke van Julius Barmat voor de derde maal „De Telegraaf" met toestemming van den president der rechtbank op verkorten termijn doen dagvaarden. Of deze factor echter ten volle de uitwerking zal hebben, welke onder normale omstandig heden te verwachten sou zijn, is, naar mijn meenlng, onzeker, omdat de buitengewone be lemmeringen, welke telkens weer aan de ont wikkeling van het wegverkeer in den weg ror- den gelegd, in den vorm van excessieve belas tingen. een normale ontwikkeling van dit weg transport verminderen moeten. En zulks -ent Ik een bedenkelijk feit. Het lijkt mij niet juist, dat de voordeelen, welke de techniek heeft ge bracht door de productie van transportmidde len, steeds goedkooper in aanschaffing en niet het minst In het gebruik, te niet gedaan wor den, waardoor het transport. Inplaats van zich te modemlaeeren en ontwikkelen, op een acn- terlijk niveau sou kunnen verstarren I Ik heb mijn hart verpand aan het wegverkeer en kan daardoor misschien de hier te lande gevolgde gedragslijn ten aanzien van de verkeerspolitiek niet voldoende objectief bezien; het is te be grijpen, dat zij, die hun hart verpand hebben aan andere verkeersmiddelen, deze zaak geheel anders bekijken.* beroemde Nederlandsche rijwielindustrie neemt in deae afdeeling thans een belangrijke plaats in; zij is zich n.L meer en meer gaan toeleggen op de vervaardiging van lichte motorrijwielen en besteldriewielers en met welk resultaat zal deze tentoonstelling duidelijk aan het licht kren gen. Niet minder dan negen Nederlandsche mer ken zjjn in deze afdeeling vertegenwoordigd en Nederland neemt in deze afdeeling, na Enge land, dat met 21 merken vertegenwoordigd is, de tweede plaats in, waarna volgen Duitschland met 6, België met 3, Amerika met 2 merken en Oostenrijk en Zweden elk met 1 merk. Een groot verschil derhalve met vroegere ten toonstellingen, wat de motorrijwielen betreft. In de automobielafdeellng vinden we thans 22 Amerikaansche fabrikaten, twaalf Duitsche, elf Engelsche, zeven Fransche, drie Itallaansche fa brikaten, alsmede een Oostenrljksch en een Nederlandsch fabrikaat, derhalve zeven merken minder dan den vorigen keer. Twee jeugdige Hagenaars, die van de ongesteldheid van Prinses Juliana hadden gehoord, kwamen een bouquet bloemen brengen. De ordonnans-officier nam het geschenk in ontvangst De Centrale Recherche heeft Woensdag met het parket, bestaande uit mr. L. de Blécourt en den rechter-commlssarls mr. Meihuizen, een huiszoeking gedaan bjj ’n slager, scheepsleveran- cier, varkensslachter en grossier, die zijn hoofdkantoor heeft aan den Zeedijk. Deze per soon werd ervan verdacht steekpenningen te hebben gegeven aan ambtenaren van de Ge meente Amsterdam waaraan hij vleesch leverde. Een groot deel van de boekhouding is in beslag genomen en bedoelde slager is gearresteerd. Gisteren zijn aan het hoofdbureau den ge- heelen dag verhooren gehouden in deze zaak. De slager heeft toegegeven gedurende een reeks van Jaren steekpenningen te hebben gegeven. Sedert eenlge maanden echter is hij de leveran tie aan de gemeente kwijt. Hedenmorgen vroeg zijn naar aanleiding hier van de'‘twee betrokken gemeenteambtenaren gearresteerd. Een ervan was werkzaam by de gemeentelijke kindervoeding. Hy is korten tyd geleden gepensionneerd. De tweede bekleedt een leidende functie by de Inkoopcentrale voor Vleesch en is op het oogenbllk met ziekteverlof. Beide ambtenaren zouden aanvankelyk kleine bedragen hebben aangenomen, later zouden deze sommen zyn opgeloopen tot ongeveer f 100. per maand. De beide ambtenaren werden hedenmorgen aan een uitvoerig verhoor onderworpen. achai ke beslissing gesteld zien. Eenerzyds is het de verantwoordeiykheid tegenover het publiek, anderzijds moet de noodige voorzichtigheid be- Men heeft my wel eens voor een te grooten optimist versleten en nog kort geleden gevraagd of het my mogeiyk zou zyn thans, in deze zoo sombere tydsomstandigheden, nog een optlmls- tischen kyk op de toekomst te behouden. Hierop zou ik dan willen antwoorden, dat ik, hoewel misschien wat optimistisch aangelegd toch steeds tracht de werkelykheld onder het oog te zien, maar daarby nog nimmer uitslui tend duisternis heb opgemerkt. Steeds was er een lichtpunt, steeds weer bleek, dat wyien PaU Kruger juist oordeelde in zyn overtuigd .Alles zal reg kom". De regeering, wier taak uiterst moeliyk Is, wil, het behoeft geen nader betoog, slechts de be vordering van het landsbelang, de welvaart van ons volk. Welnu, wanneer van eenlgen maatregel mocht biyken dat deze een nlet-gewenscht ge volg heeft, dan zullen de bakens ongetwyfeid verzet worden. En daarom durf ik ook thans nog optimist te biyven en hierbij word ik versterkt door de verschynselen in het buitenland, waar men hier en daar, met name in Engeland en Dultschland, doende is, het wegverkeer juist te ontlasten. Dus geef ik de hoop, ook voor Ne derland, nog niet op, integendeel. Ik mag ten slotte niet verzuimen te wyzen op de belangryke inzendingen, gerangschikt langs de wanden van ons RA.I -gebouw, alwaar de industrie van en de handel in alle moge- lyke toebehooren, garagegereedschappen en ban den een belangwekkende tentoonstelling op zich zelf vormen. In dit centrum op het gebied van wegverkeers- mlddelen doet een enkel vliegtuig wellicht wat vreemd aan. Het ten toons telUngscomité meende echter en ik deel deze meenlng dat de bezoekers onzer tentoonstelling deze vreemde eend in de byt niet als zoodanig zullen be schouwen gezien de ook sterk toenemende be langstelling voor de luchtvaart. En zoo wachten we dan, aldus besloot de R.A.I.-voorzitter, vol vertrouwen de toekomst af, speciaal die der komende tien RAI.-dagen welke kunnen demonstreeren, dat de in de RA I vereenigde bedrijven, alles in het werk stellen om zich, de ook voor haar buitengewone moei lijkheden ten spijt, te handhaven. werk uit den weg kan ruimen, hetgeen net be reiken van overeenstemming met betrekking tot de loonen kan vergemakkeiyken. De loononderhandellngscommlssie beoordeele, of zy bespreking van dit punt, op grond van de van de zyde der organisaties naar voren ge brachte argumenten, wil toelaten. c. De minlsterieele commissie g^ve aan de loononderhandellngscommlssie eenlge vryheid om fVan de als onderhandellngsbasls goedge keurde loonen af te wyken, Indien haar tydens de onderhandelingen de wenscheiyitueid tot zoodanige afwykingen biykt d. Er worde een, betrekkeiyk korte, termyn vastgesteld voor het verkrygen van overeen stemming tusschen de loononderhandelings- commlssie en de organisaties. Indien binnen een telkens door de loononderhandellngscommlssie vast te stellen termyn na de eerste vergadering, waarin de loonen voor een bepaald werk zyn besproken, geen overeenstemming is bereikt, zal die commissie aan de minlsterieele commissie moeten berichten, welke loonen zy, na overwe ging. van hetgeen door de organisaties by het overleg betoogd werd, blliyk acht, onder ver melding, dat daaromtrent geen overeenstem ming werd verkregen. De goede traditie getrouw, is de pers gisteren in de gelegenheid geweest, een rondgang te maken langs de vele stands en onder het on- vermydeiyk geklop en gehamer dat zich, by wel ke tentoonstelling dan ook. tot een minuut voor de opening hooren doet, zyn notities te maliën; notities, waarin, al naar gelang van de gelegen heid tot een rustige beschouwing, de vaste lyn zich ging manlfesteeren I Overigens was het in deze uren vooral het Interessant betoog van een deskundige par ex cellence. den heer J. Leonard Lang, voorzitter van de RAL, gehouden tydens de lunch, welke den journalsten in het groote restaurant werd aangeboden, dat, naast de waarde van eigen waarnemingen, als richtsnoer gelden kon van het belang en de belangrykheld van deze ten toonstelling. De 24ste R.A.I -tentoonstelling, welke aan stonds de aandacht van het Nederlandsche pu bliek zal vragen, geeft een beeld, dat op enkel} punten nogal afwykt van dat van haar voor gangster, in 1934 gehouden, zoo selde de heer Lang. In de zyzaal, waar den vorigen keer bedryfs- wagens en autobussen de belangstelling van kykers en koopers trokken, vindt men thans een keur van motorrywielen in alle schakeeringen gewone motorrywielen, besteldriewielers en tiet zeer lichte motorrrywlel, lichte transportmidde len, waarvan, zy bet voor beperkte doeleinden, een zeer economisch vervoer verwacht kan wor den. De ik mag zonder overdryvlng zeggen Het aantal geëxposeerde merken is niettemin respectabel en doet de RA.I.-tentoonstelllng nog steeds baar speciale reputatie van .de meest internationale automobleltentoonstelllng" handhaven. Wanneer men my echter zou vragen, wat op deze tentoonstelling het meest opvallend is, zou ik willen antwoorden: de pryzen der automo bielen. Deze pryzen hebben zich geheel aangepast aan de tydsomstandigheden en staan vermoe- deiyk op het laagste niveau, dat ooit bereikt “4 kunnen worden- Een belangryke factor on getwyfeid voor de verdere ontwikkeling van het transport over den weg. dat in Nederland nog belangryk ten achter is by het buitenland. ie cwoue, waar ny sinds eenlgen tyd om gezondheidsredenen verbleef, is, voorzien «en Sacramenten der Stervenden, op 20 overleden P. Sigismund na Weghuis Nadat door de politie te Nymegen C. W. uit Breda was gearresteerd Inzake diefstal met braak, werd als gevolg daarvan door de politie te Breda in zyn woning een onderzoek Inge steld. By dat onderzoek werden voorwerpen ge vonden, die by verder onderzoek van diefstal afkomstig bleken te zyn. In verband hiermede werd zijn medebewoner en zwager A. de B. aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Waarby hy tenslotte bekende met zyn zwager O. W. een tweetal Inbraken te hebben gepleegd in restauraties van spoorwegstations. Uit een verder ingesteld onderzoek bleek dat de politie door de aanhouding der belde ge noemden de hand had gelegd op de daders van de diefstallen in de volgende stations: Lage Zwaluwe. Goes. Middelburg. Gouda en Vlaardingen. Beide verdachten zyn ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie te Breda en in het huls van bewaring aldaar op gesloten. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem aal da volgende week Maandag geen audiëntie v%r- Naar wy vernemen zal de strafzaak tegen P.. die het meisje 8. Beugltasch In een bananen pakhuis op bet Waterlooplein te Amsterdam vermoordde, op 7 Maart dienen voor de vyfde kamer der rechtbank. Hem wordt een drietal strafbare feiten, w.o. doodslag, ten laste gelegd. Het psychiatrisch rapport, dat omtrent deze verdachte is uitgebracht, concludeert tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid. De zaak zal met gesloten deuren behandeld worden. Als verdediger zal optreden Mr. Th. J. Eikens. Naar wy vernemen Is de voorzitter van de Tweede Kamer, Staatsminister Jhr. Mr Oh. Ruys de Beerenbrouck, van zyn reis naar het buitenland teruggekeerd. By de Dinsdag jl gehouden inschrijving op 30.000.000.— 4 conversleleenlng 1936 n der gemeente Amsterdam is door houders van de aflosbaar gestelde 4H cbllgatlën oo dusda nige wyze gebruik gemaakt van het recht van voorkeur, dat op de vrije inschryvingen slechte een zeer geringe toewyzing zal kunnen geschie den. Te Heerlen wordt voor de Zusters Carmell- tessen een nieuw klooster gebouwd. De plannen zullen worden ontworpen door den architect Anton J. BsrMs, aldaar. H. M. de Koningin heeft aan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland het predlcaat „Kaninkiyke" verleend. De instellingen, welke de aanvrage doen kunnen, worden onderscheiden in drie groepen: 1. Instellingen welke overheidssubsidie ont vangen. 2. Instellingen, welke openbare inzameling van gelden houden. 3. Andere Instellingen. ad. 1. Wanneer aan een gemeentebestuur subsidie wordt verzocht acht de minister het gewenscht, dat dit college na een nauwgezet onderzoek met inachtneming van de in de cir culaire aangegeven richtlynen en rekening hou dende met de byzondere omstandigheden van leder concreet geval, zyn beslissing neemt. ad. 2. Ten aanzien van deze groep biedt het vereischte van toestemming Ingevolge art. 15 der Armenwet of Ingevolge plaatselyke veror dening B. en W. de gelegenheid om zich van het in deze circulaire behandelde punt reken schap te geven. De gemeentebesturen zullen deze niet zelden voor een zeer moeliy- het theater te kennen had gegeven, dat filmavond verhinderd moest worden. De directie nam daar geen genoegen mede. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft betreffende de bezoldiging van bestuursleden van instellingen van weldadigheid en dergeiyke ven circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen. Donderdagavond een film vertoond ten bate van „De Gezlnsfllm". Deze avond was georganiseerd door de R.K. Vereenlglng voor Groote Gezinnen en het Katholiek Filmfront. Deze filmavond is ech ter niet door kunnen gaan, nadat de heer De Hoop, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, telefonisch aan de directie van het theater te kennen had gegeven, dat de De vordering is thans er op gebaseerd, dat »De Telegraaf” by de vermelding van het von nis, in een vorig proces ten nadeele van „De Telegraaf" uitgesproken, als „headline’ op voor hem beleedigende wyze had vermeld dat de rechtbank de reputatie van Barmat algemeen bekend achtte, terwyi het vonnis deze bewe ging niet Inhield, doch op dit punt slechts de meenlng van „De Telegraaf" weer gaf. Voorts acht Barmat de publicatie van het vonnis, op de wyze als dit gedaan is, beleedl- •ënd of onrechtmatig; vooral de vermelding: »De levensloop van Barmat voor het eerst uit eengezet", daar hier „De Telegraaf” opzettelyk ten onrechte den indruk wekt, dat de recht bank als vaststaand aanneemt hetgeen ,,De Telegraaf’ zonder eenlg bewys had beweerd. Elscher stelt voorts, dat gedaagde te kwader trouw de conclusie in de vorige procedure vol met onware feiten heeft gevuld, stammende uit verdachte en ongecontroleerde bronnen, waar van „De Telegraaf” zelf de onjuistheid had kunnen begrypen; met het doel om deze con clusie, die formeel deel uitmaakt van het von- hls, later te kunnen publlceeren en zoo ten nadeele van elscher zich te wreken over haar verloren processen. Elscher vraagt schadevergoeding en aanplak king van het vonnis. een toe spraak, waarin hy het wel en wee der My. me moreerde en besloot met den wensch, dat spoe- "j een opleving in de scheepvaart mocht komen. Nog enkele sprekers voerden het jroord. Na mens het personeel werd aan de directie een klok aangeboden. Elk lid van het personeel in vasten dienst ont ving een gedenkpenning. In de gebouwen der Coöp. Aankoop Vereenigtng te Bathmen heeft een enorme brand gewoed, waardoor tevens de aangrenzende molen totaal werd vernield Naar de meening van den minister dient het beginsel voorop te blijven staan, dat bestuursleden van instel lingen van philantropischen en so- ciaal-hygiënischen aard hun functie zonder vergoeding behooren te ver richten. Hy voegt hier echter ter stond aan toe, dat gewaakt dient te worden tegen de voorstelling als zou, wanneer in een bepaald geval wel honorarium wordt genoten, dit steeds verkeerd zyn. Doeltreffende bestrijding van misstanden kan slechts plaats hebben indien geval voor geval individueel wordt onder zocht. In het Royal-Theater te Roermond 1 worden Mr. Beyen vestigt voorts de aandacht op de moeliykheden van het onderzoek van plannen, die vestiging van nieuwe of uitbreiding van be staande industrieën beoogen. Van hel laatste verwacht hy meer dan van de stichting van nieuwe bedry ven. Als een bezwaar wordt gevoeld, dat het in- dustrieele element in het Werkfondsbestuur slechts door één persoon vertegenwoordig! la Het bestuur geeft dan ook in overweging, nog één industrieel uit te noodlgen, in het bestuur zitting te nemen. Voor de opsporing van industrieels projecten zal een kleine commissie worden Ingesteld. Deze commissie zou de beschikking moeten hebben over een door haar aan te stellen ingenieur. Het ligt in de bedoeling, dat deze conanlssie zich ook bezighoudt met het vraagstuk van de bevordering van de aanpassing. By de verwezeniyklng van industrieels plan- transportarbeiders (30). nen zal het fonds zich betreffende loononder handelingen kunnen beperken tot de werkge vers, die dan op hun beurt met de arbeiders organisaties moeten trachten te komen. De 52-jarige van KL en zyn 23-jarlge zoon, die zyn gearresteerd in verband met den moord op den ongeveer 25-jarigen loswerkman van P. te Zoeterwoude. Zondagavond j.l gepleegd, in de woning van van KI., waar van P. een be zoek aan zyn meisje wilde brengen, doch toen door den 23-jarigen van KI. met een groot aan tal messteken doodeiyk werd getroffen, zyn Donderdag, na verhoor door den officier van justitie te 's Qravenhage, in het Huis van Be waring te ’s Gravenhage ingesloten. De data, waarop dit jaar de verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten zal geschieden, zyn thans definitief als volgt vastgesteld: 16 April: Drente en Overijssel. 17 April: Groningen, Friesland. Utrecht, Nrd." Holland. Zuid-Holland, Zeeland. Noord-Bra- bant en Limburg. 26 April: Gelderland. tracht worden om niet de belangen der betrok ken Instellingen en daardoor het algemeen be lang te schaden. Eenheid in den aan te leggen maatstaf is ook op dit punt ten zeerste ge wenscht. In het byzonder dient voorkomen te worden, dat ten aanzien van landeiyke veree- s meer dan een gemeente door de verschillende hetzelfde criterium Een gegeven, dat mede een aan wijzing biedt omtrent den toestand en het verkeer op de Amsterdam- ache arbeidamarkt, beataat in het percentage, dat het getal aan de Arbeidsbeurs bekende werkloozen vormt van het totaal aantal beoefe naren. Dit percentage was in de ver- slagmaand December 20.7 en in November 19.9. Naar wy vernemen zal het bestuur van den A. N. W. B. aan de eerstvolgende algemeene ledenvergadering voorstellen de statuten In dien zin te wijzigen, dat de naam voortaar. zal lul den: „Konlnkiyke Nederlandsche Tourlsten- De K Xvm is te Rio de Janeiro aangekomen, bond A. N. W. B.” nigingen, welke plegen te collecteeren, gemeentebesturen niet Wordt gesteld. ,j»d 3 Tenslotte zyn er tal van instellingen v. d. meest ulteenloopenden aard, welke noch subsidie genieten, noch door collecte of loterij geld in zamelen, maar die toch op eenlgerlel wyze een zeker beroep doen op de publieke weldadigheid, byv door het rondzenden van circulaires, het aanbieden van Inteekenlysten en het werven van contribueerende leden. Afgezien van geval len, waarin aanleiding bestaat voor Ingrypen van de zyde van politie of justitie, wyst de mi nister op de functie welke ook ten aanzien van deze groep de Armenraad kan vervullen. Als centrale van het maatschappeiyk hulpbetoon in de groote steden beschikt hy over de feite- UJke gegevens om de gestie der instellingen beoordeelen en is hy de aangewezen instan tie om met de besturen der Instellingen vertrou- weiyk de verbeteringen welke op dit gebied wenscheiyk of mogeiyk zyn, te bespreken. waarop de heer De Hoop mededeelde, dat der- gelyke filmavonden door den Bioscoopbond verboden moeten worden. De theaterdlrectie verzocht daarop een telegrafische beslissing 4an den Bond, welke Inderdaad kwam en inhield, dat voorloopig dergelyke voorstellingen niet mogen plaats hebben, omdat de vraag, of gra tis filmvertoonlngen kunnen worden gegeven nog een onderwerp van overleg uitmaakt De heer De Hoop stelde zich op het stand punt. naar hy verklaarde aan een der leden van het plaatseiyk werkcomité, „dat het tyd wordt, dat er een einde wordt gemaakt aan de actie, om te komen tot een katholieke film productie”. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet geplaatst nog by de Gemeente-Arbeids- beurs ingeschreven 57.682 werkzoekenden. waM- van 53.811 werkloozen naar eigen opgaaf, als mede 796 gedeelteiyk werkloozen. By vergeiyklng met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 52083 be droeg, blykt, dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 1728 hooger is, terwyi vergeleken met het einde van dezelfde maand van het x vorige jaar. toen 46 764 werkloozen werden ge noteerd, hun aantal 7047 hooger is. Op elke loo als werkloos bekenden kwamen os. rond 17 bouwvakarbeiders voor (vorige maand 17), 7 diamantbewerkers (6), 2 arbeiders in de grafische vakken (2), 11 handels-, kan- toor- en winkelbedienden (12), 3 onder het hotelpersoneel (3), 5 arbeiders In het hout- en meubelbedrijf (5), 4 arbeiders in het kleedlng- bedxyf (3), 14 metaalarbeiders (inclusief electriciens) (14) en 30 ongeschoolden eiM Om kwart over 12 Donderdagmorgen veree-, nlgden zich directie, commissarissen en perso- neel in de hall van het gebouw aan den kop van de Handelskamer, waar bloemen en pal men een feestelijke sfeer schiepen. De presldent-commlssarls hield De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behandelde in de maand December 1934 in totaal 68412 aanbiedingen van werknemers, 3801 aanvra gen van werkgevers en bracht 2601 plaatsin gen tot stand; dat zijn 550 plaatsingen min der dan de vorige maand en 1599 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Onder de geplaatsten waren 1488 mannen en 1112 vrouwen; 42.1 pCt. der geplaatste mannen be hoorde tot de ongeschoolden en 43 7 pCt. der geplaatste vrouwen tot de schoonmaaksters. Op elke 100 aanvragen van werkgevers kwa men 17953 (1421.6) aanbiedingen van werk zoekenden voor; voor mannen was dit 3061.2 (2529.9) aanbiedingen, voor vrouwen 456 (347.6) aanbiedingen op 100 werkgeversaan- vragen. Op 100 aanbiedingen van werkzoeken den kwamen 38 (4.8) plaatsingen voor; het percentage aanvragen van werkgevers, waaraan voldaan werd, bedroeg in totaal 68.4 (67.6); voor aanvragen om volwassen werkkrachten 75.3 733) en voor aanvragen om jeugdigen 52.8 (563). De tusschen haakjes geplaatste cij fers zyn die van November 1934. In totaal boekte de Gemecnte-Arbeidsbeure in 1934 211324 aanbiedingen van werknemers (v. J. 230.756). 52.841 aanvragen van werkge vers (v. j. 62 504) en 41.120 plaatsingen tegen 48468 In 1933, een teruggang dus met 7348 of 152 pCt. De werkloosheid was in 1934 omvangrijke* dan in 1933. Het gemiddeld aantal werkloozen was n.l. 46865 tegen 44791 in 1933. Het hoogste aantal was 53.811 (eind December) tegen 49212 (eind Januari 1933); het laagste aantal was 43.204 (eind. Mei) tegen in 1933 41021 (eind Juni).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 21