Taak van den Staat op sociaal economisch terrein VIS»*» Vernielde oogst naar Minister Colijn’s aanpassing Wie maakt de stembiljetten? K.H.L.-personeel op straat KINKHOEST RADIO-PROGRAMMA GROOT SUCCES REDE PROF. AALBERSE Steenkool België VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 Gevaarlijk voorbeeld 2OOmen«chen getroffen Geheime distilleerderij Leeuwarder boternoteering Leiding niet bij ambtenaren Stoffelijk overschot gevonden Vader doodde zijn kinderen 20 jaar lang de „dagelijksche dosis” genomen om vrij van rheumatiek te blijven. Niet de goede salaris* korting VROEGE AARDAPPELEN NAAR ENGELAND r Taak van den Staat h ii st te Zaterdag 2 Febr. 1935 Kraanapolaky en Binnenhof Prof. mr. P. J. M. Aalberse bureau van d< t (Ingezonden Mededeellng) Deensche boternoteering WERKT OP 2 MANIEREN TEGELUff alle van Tenslotte vernemen wy nog, dat door het aangekondlgde ontslag waarschijnlijk ongeveer 200 leden van het personeel van den Kon. Holl. Lloyd zullen worden getroffen. Maximum-vergoeding aan tuinder» in Nieuwveen en omgeving h K b M tl „De Staat moet aanaporen en medewerken tot een rege ling der ordening” Woensdagmiddag hadden ambtenaren der recherche van de accijnzen te Amsterdam, vergezeld van de assistenten by de Rljks- belastlngen, gestatlonneerd te Dletnen en M ulden, met den rljksveldwachter van Mul derberg, een Inval gedaan in de woning van O. J. d. P., aan de Nienhuys Ruyskade al daar, en er een complete distilleerderij in beslag genomen. Individu en een aan de gemeenschap, in te genstelling met de onveranderlijke Katholieke leer, die den mensch rechten toekent als indi vidu èn als sociaal wezen. ROME. 421 M. Gramofoon Dansmuziek. Verdwenen timmerman ta Den Haag bij den brand omgekomen Donderdagmiddag is onder de puinhoopen van de JL Vrijdag uitgebrande fabriek van de firma van Straten en Boon in de Waldorpstraat te Den Haag gevonden het totaal verkoolde lijk van den 74-jarigen timmerman K., die sedert den dag van den brand werd Vermist en om trent wien niet direct vermoedde, dat hij in het brandende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was ge komen. Het lijk is ter beschikking van de familie ge steld en naar de woning van het slachtoffer overgebracht. Z. Exc. prof. Aalberse hield zijn voordracht, op verzoek van het bestuur, over „De taak van den Staat op soclaal-economisch terrein in bet heden en in de naaste toekomst.” - DAAr ontdekte men een complete distilleerde rij. Onmiddellijk werden alle onderdeden in be slag genomen en overgebracht naar den wach tenden auto. Ook de aanwezige yoorraad gestookte jenever ongeveer 50 L. In bemande fleeschen werd medegenomen naar het kantoor van den rjjks- ontvanger te Weesp. Reuter bericht uit Londen, dat het ilt Jaar voor het eerst verboden zal zijn vroege aard appelen in Engeland in te voeren zonder ver gunning. Q z< te te dt •Geen “geneesmiddel”—maar helpt de vlagen verminderen lei m de Vt da Pr ne Ui Tt ah ba de di< 1 uit hij to< scl da ge’ 1 af( ve< fie ov< bet me op vo< dei Du rég 008 fou gui het my cril spr het bas nie nln ®oe lan ach te T In van Ik mis het zou gevi O Volg gen ond den Ikl .Was man zit -2; schrijftafel langen tijd te tobben een f - - dan, figuurlijk gesproken. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de hierna vermelde hoeveelheden van de hierna vermelde producten tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid, deze eenheden berekend naar een opbrengst van 14.000 kg. per HA. voor augurken en van 12.600 kg. per HA. boo- nen by een stand van het gewas 70. a Augurken 398.575 kg. f 1.80 per 100 kg. b Boonen 334.356 kg. f 3 per 100 kg. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoon 8.06 „Addio, glovlnezza”, operette van Pletrl 10.20 Gramofoon. cokes in Februari en eventueel ook nog daarna dezelfde contingenten te behou den als onder het voorgaande accoord. Desnoods zal later het te veel ingevoer de kwantum van het nieuwe totaal- accoord kunnen worden afgetrokken. want het Inkrimping bedryf tot beacheiden vrachtdienat op Zuid-Amerika Op welke wyze? Wat is bij dezen stand van zaken de taak van den Staat voor het algemeen belang? Spr. geeft deze aan in een viertal punten. De officieels Deensche boternoteering la he den vastgesteld op 204 kronen is f 0.66. Zaak tegen Zeiater chauffeur a.a. Dinsdag voor de Utrechtache rechtbank In verband met de inkrimping van het be drijf van den Kon. Hollandschen Lloyd verne men wy nog nader, dat het besluit daartoe genomen is in overleg en na besprekingen met de bevoegde autoriteiten in Den Haag. Nog Woensdag heeft te Den Haag een bespreking plaats gehad, welke tot direct gevolg heeft gehad het besluit van de directie van den Kon. Holl. Lloyd om het reeds vermelde schrijven aan het personeel te richten. De Leeuwarder boternoteering is vastgesteld op 55 cent per K G. Ruim gebruik van recht van voor keur by conversieleening Naar wy vernemen is op de 4% tweede Con- versleleening 1935 van de Bank voor Nederland sche Gemeenten, groot 8 millloen gulden, zoo danig bedrag met recht van voorkeur ingeschre ven, dat de toewijzing op de vrye inschrijving slechts gering kan zyn. 2. De Staat moet aansporen en medewer ken tot een regeling der ordening, waar door in de maatschappy organen kunnen ontstaan die in het sociaal en economisch leven regelend kunnen optreden. 3. Pnbllekrechtelljke bedrijfsorganisatie» moeten in het leven geroepen worden, die de belangen behartigen van vooral de georga niseerde bedrijven. 4. De Staat moet als een georganiseerde volksgemeenschap den in- en export regelen. HUIZEN, 301.8 M. KRO 8.00 Gramo foon 10.00 Gramofoon 11.00 Gramo foon 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln OP. 12.01 Poli tieberichten 12.15 Gramofoon 12 30 Het Kro-orkest o. 1. v. Marlnus van t Woud 1.00 Gramofoon 120 Het Kro- orkest 3.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 3.80 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 3.00 Klnderuurtle 5.00 Gramo foon 5.30 Het Kro-orkest 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht door Paul de Waait 6.45 Gramofoon 7.00 Politieberichten 7.15 „De beteekenls van de toegepaste kunst" door Pater B. Knlpplng O.F.M. 7.35 Gramofoon'8.00 Vaz Dlas 8.05 Het Kro-orkest 8.35 Tusschen twee werelden door Pater J. Thewlssen a.J. 9.05 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 9.30 Een nacht In een Spookhuis. Voor dracht door Th. Boosman 9.50 De Kro- boys 10.15 Gramofoon 10.30 Vaz Dlas 10.35 De Kro-boys 11.00 Gramofoon. De groote moeliykheden, om het Neder- landsche kolencontingent te handhaven vloeien nog steeds voort uit de vrees, dat de Fransche markt voor de Belgische steen kolen zoo niet geheel dan toch gedeeltciyk zal gesloten worden, daar Frankryk de ge- heele productie kolen en cokea uit het Saar- gebied zou opnemen. De wereld heeft voortdurend geschommeld tusschen een meerwaarde toekenning aan het Het Nederiand-Belgische contingen- teeringsaccoord loopt 1 Februari ten einde. Maar in de bijeenkomst, welke Donderdag is gehouden in het kabinet van den eersten minister werd het voor stel der onderhandelaars aangenomen, waardoor voorloopig wordt overeenge komen voor de Nederlandsche kolen en Daar de ambtenaren zoo spoedig mogelijk G. J. d. P. wilden hooren, werd diens 19-jarlge zoon mede in den auto genomen, om den vader op te sporen. Daarmede was men al heel ge lukkig, want op den ryksweg by Muiden. trof men de P. aan. Hy werd ultgenoodlgd, met de ambtenaren mede te ryden. In het polltle-lokaaltje te Mulderberg nam de heer Oiyslager d. P. een uitgebreid verhoor af, doch, naar later bekend werd, had dit ver hoor weinig opgeleverd. De verdachte heeft geen bekentenis afgelegd; leveranties geschiedden aan onbekende personen, enz. enz. Dit alles zal echter naar ons van bevoegde zyde verzekerd werd weinig baten, omdat de stukken van overtuiging aanwezig zyn. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramo foon 12.05 Het BBC-Northern-orke«t 1.20 Het Commondore Grand-orkest 2.20 Het Belfaster Omroeporkest 4.50 Sydney Baynes’ orkest 5.35 Ambrose en zyn Embassy Club Dans-orkest 8.50 Muslc- Hall-progr. 10.20 Het BBC-Theaterorkest 11.20 Henry Hall en zyn BBC-dansorkest. Spr. Is van oordeel, dat allereerst de zwaarst getroffen bedrijven dienen gesteund; dat er gezorgd moet worden voor werkbehoud en werk verruiming (actieve handelspolitiek) en ver vroegde uitvoering van openbare werken als werkobject, en dat voorkeur gegeven moet wor den aan het Nederlandsen fabrikaat. Men herinnert zich ongetwyfeld nog den dubbelen doodslag te Zeist, ongeveer 6 maan den geleden, waarby de 30-jarige chauffeur B B. na een hulseiyken twist zyn belde kinde ren doodde. De strafzaak tegen hem zal Dinsdag 5 Febr. door de Utrechtache rechtbank worden behan deld. BRUSSEL, 322 M. 13.17 Gramofoon 13.50 Het Salonorkest 1.50 Gramofoon 6.35 Gramofoon 6.50 Accordeon 7.05 Gramofoon 9.20 Reportage van de Zes- daagsche te Brussel 9.50 Het Salonor- keet 10.20 Max Alexy’s orkest. KEULEX 456 M. 11.30 Het Omroep- klelnorkest 12.45 Het Omroepklelnorkest 3.20 Vrooiyk programma 6.20 Het Radlo- strljkkwartet 7.30 Stafkapel 8.20 Groot gevarieerd programma. Heeft de Staat een zoodanige taak, begon spr zich af te vragen? Het is nog niet lang geleden dat men algemeen meende van niet. Op de vergadering van ministers, waar zulks werd bekrachtigd, waren aanwezig de ministers Theunls, Francqui, Hymans, Outt, v. Isacker en Pierlot, bygestaan door hooge ambtenaren van hun departementen. Des namiddags heeft de eerste minister over dezelfde kwesties nog een onderhoud gehad met den heer Bech, den minister-president van net Groot Hertogdom Luxemburg, daar alle ver bintenissen van Belgische zyde tegenover Ne derland worden aangegaan namens België en Luxemburg. Zoo stonden sommigen (en nóg) op het stand punt, dat de staat niets te maken heeft met loonregelingen. Het standpunt dat de Staat zich bulten dit terrein moet houden is thans vrijwel overwon nen, aldus spr, Spr. gaf een overzicht van de crisis en be sprak daarby de geweldige ontwikkeling der techniek, en den overvloed aan internationaal kapitaal, dat credleten daarvoor verstrekte. Toen zy 58 was, had deze vrouw rheumati- sche pynen. Ze nam Kruschen Salts om ze kwyt te raken. En hier Is zy nu nog steeds vrü van rheumatische pynen nog steeds trouw aan de dageiyksche dosis Kruschen Salts, dat zy nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet my genoegen U te kunnen vertel len," schrijft zy, „dat ik meer dan 20 jaar lang Kruschen Salts neem eerst In Engeland en toen hier zeven jaar lang. Ik begon er in Enge land mee tegen rheumatische pynen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging Ik er mee door. Sinds Ik hier ben, heb Ik nog geen rheu matische fKjnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoolang Ik leef, juist de kleine dagelyksche dosis als op gegeven.” Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behooriyk func- tionneeren, zullen afvalstoffen zich In t lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meestal rheumatische pynen ontstaan. De „dagelyksche dosis" Kruschen Salts spoort de afvoerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schade- iyke stoffen uit het lichaam worden verwyderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrygbaar by alle apo thekers en drogisten A 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappy Amsterdam voorkomt. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. tl Januari: Dringende beraadslagingen werden Donderdag te Brussel gehouden in verband met den stil stand in de economische ondenhandelingen met flederland. De heer Suetens, leider van de Belgische delegatie, had de vorige dagen de regeerlng op de hoogte gebracht van de moeliykheden, welke de onderhandelaars hebben ondervonden tydens de besprekingen, einde der vorige week te Den Haag gevoerd. In leder geval wil de Belgische regeerlng de •teenkolenkwestle oplossen om het terrein vry te maken. Bezoldigingen dienen in den grond- alag aangetaat te worden By K. B. is goedkeuring onthouden aan net besluit der Staten van Noord-Holland, strek kende tot verlaging van de bezoldiging van de leden van Oed. Staten door middel van hef fing, met Ingang van 1 Januari 1935, van een pensioenpremie ad 10 pet. hunner jaarwedde, zulks onder geiyktydlge intrekking van de be sluiten tot toepassing van een tydeiyke kor ting op hun bezoldiging. Overwogen Is hierby, dat dit besluit ten doel heeft, de tydelyke korting ad 10 pet. om ts zetten in een blyvende verlaging, doch dat dit doel door middel van heffing eener pensioen premie niet volkomen zal worden bereikt, aan gezien hierby <de grondslag der wedde intact blijft. Waar In verband met het voortduren van de ongunstige economische toestanden de bezol digingen niet slechts dienen te worden vermin derd, maar bovendien In den grondslag dienen te worden aangetast, kan aan het be sluit geen goedkeuring worden verleend. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de producenten gewassen van den tuinbouw voor zoover deze hun bedryf uitoefenen te Nieuwveen, en Uithoorn, en voor zoover het betreft door hen In 1934 geteelde boonen- en augurkenplanten, waarvan de opbrengst door byzondere omstandigheden niet ter veiling is aangevoerd steun verleend zal worden tot een maximum van l 17.500. De Sociale Studieclub van het niburgsch Studentencorps, genaamd „De Tribune” vierde Donderdag haar eerste lustrum. De dag werd begonnen met een gezamenlyke H MIs en des middags te drie uur werd in dc’ zaal van de Kon Lledertafel, Willem II straat, een feestvergaderlng gehouden. Er was veel belangstelling van nlet-Tribu- nlsten en onder de aanwezigen bevonden zich ook de Rector-Magnlflcus, Mgr. prof. dr. Th. Ooossens, en de professoren H. A. Kaag, mr. E. O. J. Glmbrère, dr. M. J. H. Cobbenhagen en dr. J. E. de Quay. De voorzitter van de studieclub, de heer F. Verhagen, sprak een welkomstwoord. Hierby gaf hy een kort overzicht van ont staan, ontwikkeling en doel van de jubilee- rende club. BRUSSEL, 484 M. 13.15 Gramofoon 13.50 Het Omroeporkest 1.50 Gramofoon 6.30 Dansmuziek 6.30 Gramofoon 6 50 Plano-recltal 720 Zang 8.20 Het Ra- dlosymphonle-orkest 9.20 Reportage van de Zesdaagache te Brussel 9.50 Het Om roeporkest 10.20 Max Alexys’ orkest. DEUTSCHLANDRENDER. 1571 M. 11.20 Orkest 12.30 Het Lelpz. Sympbonle- orkest 5.50 Gramofoon 6.50 Uit de Dultsche Operate Berlijn: postillon de Lonjumeau”. PARIJS, 1648 M. 7.05 Gramofoon 12.20 Symphonie-concert 820 ..Viktoria und Ihr Husar", operette van Abraham 10.50 Dansmuziek. LUXEMBURG, 1304 M. 8.06 Gramo- foón 8.20 Persberichten. Vervolg gramo* foon 12^0 Middagconcert door het Radlo-orkest o. 1. v. Henri Peneis. Frau Luna, wals, Ldncke. Lyrische suite, Grieg. Wlenerblut, Strauss. Calme comme la Nuit, Bohm. Chant sans paroles. Peneis. Elnzug der Gladiatoren. Fucik. Slavische Dans, No. 10, Dvorak. Menuet uit .J/Arlesienne-sulte*', Bizet. Am Meer, Schubert Czardas, Monti 1.20 Koersen. Daarnagramofoon 4 21 Gramofoon 4.40 Zang door Venant Pauké. Liederen van Gabriel Pierné 5.10 Cello- recital door Eugène KuhnFontenelle 6.00 Zang door Mms Bokiau. Nocturne, Franck. Le Rol des Aulnes, Schubert. La Vie antérleure, Duparc. Le Drap mauresque, de Falla. Serenade, Schubert 6.50 Con cert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Fransche uitzending. Accordeonmu- ziek door Marc Braun 8.20 Persberichten 8.45 Zang door Gustave Simon 9.20 Fransch concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Marche nuptiale d'une Poupée, Lecocq. Pas des Fleurs. Leo Deli bes. Dans le Jardin. Debussy—Sal a be rt. Suite brêve, Aubert. Fantoccini. Gillet. Ve- nise, Fiévet. 9.50 Causerie 10.00 Gala concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Peneis. Marcel Clampl, piano. Concert voor piano en orkest. Franz Liszt. Ma Mère I’Oye, Maurice Ravel 10.45 Petite Suite, Claude Debussy '11.00 Music-Hall. M.m.v. Het Radlo-orkest o. 1. Henri Pensis en solisten 11.50 Dansmuziek van gr .platen, door Maison Littlewood. VOOR NADERS BIJZONDER HEDEN NAAR DEN KATHO LIEREN HAMBURG. 332 M. 10.50 Het Opera- orkeet 12.20 Populair concert 3.20 Het Omroeporkest 5 20 Gramofoon 6.15 Het Symphonle-orkest 9.55 Muzikaal In termezzo. 4.80 Concert 7.30 8.05 Orgelconcert 920 BERLIJN, 357 M. 3.30 Het Omroep- klelnorkest 5.40 „Kleine Suite für RAu- cher" 6.20 Concert. BEROMUN8TER, 540 M. 7.00 Vroolyk gevarieerd programma 8.30 Het Mannen koor Bachletten 9.35 Dansmuziek. BOEDAPEST, 550 M. 7.00 ..Les cloches de CornevUle", operette van Planquette 9.20 Sandor Flgedy-Flchtner en zijn 1ste Honved Rag. Inf. 10.45 Jozset Paradis Zigeunerorkest. v De geheele installatie van Muider- berg naar Weeap over gebracht Het ligt in de bedoeling, dat tus schen Amsterdam en Zuid-Amerika op bescheiden schaal een vracht- dienst zal worden gehandhaafd, waarvoor concentratie en reorgani satie van het bedryf van den Kon. Holl. Lloyd noodig is. De regeering weAscht, dat handhaving van den dienst en inkrimping van het bedrijf op zoodanige wijze geschieden, dat er samenwerking bestaat tusschen Rotterdam en Amsterdam. Naar wij vernemen, is binnenkort een belangrijke inkrimping van het bedrijf van den Kon. Hollandschen Lloyd te verwachten. Zooals be kend, is het passagiersvervoer reeds eenigen tjjd stopgezet, zoodat deze maatschappij thans alleen nog vrachtschepen in de vaart heeft. Donderdag is aan het geheele personeel van den Kon. Holl. Lloyd b\j rondschrijven medegedeeld, dat de directie tot haar leedwezen door omstandigheden gedwongen is, het bedrijf zeer aanzienlijk in te krim pen en als direct gevolg daarvan het overgroote deel van het varend en kantoorpersoneel in de naaste toe komst te ontslaan. 1. Zoolang nog geen voldoende ordening Is geschapen, zal de Staat direct steunend hebben op te treden; allereerst door ge bruik te maken van bestaande organisa ties. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8 00 Gra mofoon 10.15 Uitzending voor de arbei ders m de contlnu-bedrljven 12.00 Nap de KlMn. viool en Rutger Schoute. plano 13.15 Frans van der Helde, klarinet en Rutger Schoute, plano 13.30 Orvltropla o. 1. v. Jan van der Horst 1.00 De Zon nekloppers o. 1. v. Cor SteIJn 1.30 De Flierefluiters o. 1. v. Eddy Walls 3 30 Platen der maand 3.00 „En kijkje in het film- en gramofoonbedryf" 3.30 Rot- terdamech Phllharmonlsch orkeet 6 00 Orgelspel door Johan Jong 6.50 Gra- mofoon 8 03 Bonte-avond 8.35 Men vraagt! en wy draaien.... 8.45 Repor tage uit bet Sportpaleis te Brussel v. d. Zesdaagsche 9.00 Bonte-avond (vervolg) 9.30 Hertha Glüdkman, alt. zingt 9.50 Bonte-avond (vervolg) 1020 Vaz Dlas 10.35 Bonte-avond (vervolg en slot) 11 05 Zaterdagavond-fllmpjec 11.15 De Zes- daagsche van Brussel 11.80 Men vraagt I en wy draaien.... 11.45 Gramofoon. In de toekomst zal de Staat de organisatie van het bedrijfsleven hebben te bevorderen. Spr. noemt by deze uiteenzetting de oprich ting van Technologische Instituten als voor lichtingsbureau! voor de industrie. Daarby zal de Staat zelf moeten waken te gen optredend egoïsme en wel zoo dat de door de publlekrechteiyke lichamen te maken ver ordeningen aan het recht van veto blootgesteld worden. De leiding op economisch gebied zal niet moeten berusten by regeerlngsambtenaren. maar by een economlschen raad, uit het georgani seerde bedryisleven self voortgekomen en onder contröle der overheid staande. Reeds sinds langen tyd gingen er geruchten, dat regelmatig sterke drank tot te lage prijzen aangeboden werd, waardoor het vermoeden rees, dat hier of daar weer een geheime dis tilleerderij in werking moest zyn. Gebleken was, dat aan verschillende adressen in Am sterdam en de naaste omgeving die d ank aan den man werd gebracht. Uit nader ingewon nen informatie kwamen de ambtenaren op een spoor, dat in de richting Mulderberg wees, totdat Woensdagmiddag de slag geslagen kon worden. Om ongeveer half 2 arriveerden de ambtena ren per auto aan het einde van den Badweg te Mulderberg, in de onmlddeliyke nabyheld van villa „Antoinette”, waar d. P. woont. De be zoeker» begaven zich te voet naar de woning van d. P.. dien zlf echter niet thuis troffen. Zy waren echter in het bezit van de vereischte papieren cm tot huiszoeking over te gaan, waarmede orunkfdeliyk een aan vang werd ge maakt. Alle kamers en overige ruimten werden aan een grondig onderzoek onderworpen, doch er werd niets gevonden, totdat men oo den zolder Arriveerde. Slecht» een betrekkelyk kleine order'zal naar het buiten land gaan We hebben al eens vroeger een ru briekje gewijd aan den wensch dat bij de jeugd de kunst van het brie venschrijven beter worde verzorgd. Ren aparte kunst. En een kunst, die de vrouw beter, véél beter verstaat, dan de man Eigenlijk kunnen mannen geen brieven schrijven, een enkele uitzon dering misschien daargelaten. Ze zijn er te zakelijk voor, of wat men zakelijk noemt. Hun stijl is, of wordt houterig; het geheel zwaar op de hand. Ze hebben er te veel moeite mee. Een man zit aan een plechtige tijd te tobben over simpelen verjarings-brief, die nog on leesbaar is. Een vrouw pent aan een hoekje van de tafel het eene episteltje na het andere neer, en ze zijn alle even vlot en onderhoudend. En wat voor het dagelijksch leven geldt, is eveneens waar voor de hoo- gere schrijfkunst, voor de literatuur. De geschiedenis kent dan ook wel beroemde briefschrijfsters, maar ge nietbare briefschrijvers zijn schaarsch, indien zij al bestaan. En denk eens aan de romans van Bet je Wolf, Aagje Deken, en zoovele andere vrouwen, die den briefvorm hanteerden. De man is op dit terrein onbetwist baar de mindere van de vrouw. En 't is niet het eenigel Schakelen wij het vraagstuk van de de valuatie uit dAArover heerscht in groepeerlngen der l>evolklng verschil meening dan moet gezegd, dat het bo venstaande de samenvatting had kunnen zijn van het betoog van den meest ver stokten en conservatieven liberaal. Het schijnt, dat Dr. Colijn het af en toe noodig oordeelt, met het aplomb, dat hem zoo goed afgaat, een opzienbarend college in liberale economie te geven, om zichzelf want in zijn economisch denken Is hij nog steeds voor negen en negentig procent liberaal en de „captains of industry” In den zoeten waan te brengen als zou nog ooit de volstrekt vrije mededinging, na tionaal en Internationaal, kunnen terugkee- ren. Of dat van den kablnetslelder van een volk, dat In overgroote meerderheid om ordening roept, tactisch is, Is een an dere vraag. BU de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting heeft Dr. Colijn mede ter zake van zijn uitlatingen over de ordening den leider der Katholieke fractie tegenover zich gehad. Ook toen had hij in de eerste instantie van het debat eenlge buigingen gemaakt naar de liberale economie. Maar in de repliek klonk toen toch de klank, dien men reeds dadelijk had verwacht van den man, die tijdens zijn laterlmaat aan Eco nomische Zaken! het ontwerp tot ver bindendverklaring van ondernemersover- eenkomsten had Ingediend en die met zijn medeminlsters de ordening als nastrevens waard in de Regeeringsverklaring had op genomen. Die klank luidde (op 14 Novemtier 1934) als volgt: „Ik meen dus, dat men In dit op zicht naast de erkenning, dat de wijzigin gen In de omstandigheden der laatste ja- ren veroorzaken, dat men waarschijnlijk naar een organische ordening van het be drijf toegroeit, óók kan erkennen, dat die organische ordening van het bedrijf door de Regeering behoort te worden bevor derd.” Hoe klopt op deze uitspraak hetgeen Dr. Coljjn In Krasnapolsky voor de leden van Groote Club en Industrieele Club ten beste gaf? Ook over de vraag: „contlngenteering of invoerrechten?” heeft de leider van het kabinet bij het algemeen begrootlngsdebat in de Kamer heel anders gesproken dan te Amsterdam. De Regeerlng, zoo zelde hij daar Zaterdag j. L heeft den weg der contlngenteering ge kozen, omdat aan heffing van rechten aan de grens nadeelen zitten. Maar In de Ka mer zelde hij, „dat men beter doet met hier niet nadrukkelijk te kiezen voor het eene of voor het andere, maar dat men ruimte moet laten om, al naargelang de omstandighe den dit vorderen, de beide methoden toe te passenEn In hare Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van de Eerste Kamer over de Rijksbegroo ting schreef de Regeerlng: „In dezen eco nomlschen strijd heeft de Regeering zich tal van handelspolitieke machtsmiddelen ver schaft, welke zij actief gebruikt, om het economisch leven van Nederland geleidelijk bij de veranderde economische omstandig heden aan te passen. Onder die middelen telt de Regeering ook het heffen van bij zondere invoerrechten.” Minister Marchant heeft In de Tweede Kamer, naar aanleiding van zijn spelllng- bekeering en verschillende zijner redevoe ringen bulten de Kamer, van Jhr, de Geer bet verwijt te hooren gekregen, dat hij zich te gemakkelljk aanpast.aan de omgeving, waar hy incidenteel komt te vertoeven. Dr. Coiyn’s rede in Krasnapolsky doet de vraag rijzen, of ook hij het werkwoord „aanpas sen”, dat het devies Is van zyn kabinet, In dezen verkeerden zin vervoegen gaat. De Eerste Kamer moge hem de volgende week hierover eens aan den tand voelen. TOULOUSE, 329 M. 6.35 Salonorkest 7.05 Vloolrecttal 7.30 Operette-arla'e 8.06 Weenach orkeatconcert 8.35 Tyrool- sche liederen 8 50 Mandolineconcert 920 Concert „Clboulette” 10.20 Liede renrecital 11.35 Weenach orkestconcert 11.50 Sollstenconcert 1225 Cabaretpro- gramma 12.35 Operaconcert. WEENEN, 507 M. 7.00 Pianorecital 10.10 Dansmuziek 11.35 Gramofoon. VERWIJZEN WIJ RADIOGIDS Geen beschermende invoerrechten; Geen ordening door groepen zelf; Geen ordening door de overheid, dit zou zijn: staatsslavemy voor bedrijfsleven Geen devaluatie! Veel stof heeft In de laatste dagen opgewor pen het bericht, dat by de komende Staten en Gemeenteraadsverkiezingen een deel van de Nederlandsche kiezers hun stem zullen uit brengenop bultenlandsch papier. Zulks ten gevolge va^ het feit dat het Inkoopbureau der Vereenlging van Nederlandsche Gemeenten de order van stembiljettenIn bet buitenland denkt te plaatsen. Nu moet men zich omtrent den omvang van het feit geen overdreven voor stellingen maken. Men is geneigd te denken, dat voor de kleine vier millloen kiezers, die hun stem zullen uitbrengen, heel wat papier noodig Is, en dat is ook wel zoo, maar lang niet al dat papier wordt door genoemd Inkoop- geleverd. Amsterdam b.v. bested zyn Stembiljetten op eigen gelegenheid en heeft die order In het eigen land geplaatst. Men kan aannemen dat de door de „Vereenlging” te ver strekken stembiljetten ongeveer 15 pCt. vgn den geheelen benoodlgden paplervoorraad zul len omvatten en de order, waar bet om gaet. maximaal 30 ton zal bedragen. Daar een ton van het benoodigde papier In Nederland reeds voor minder dan 100 gulden kan worden ge leverd, is het dia een order van nog geen 3000 gulden, en is de schade, die de eigen nijverheid daardoor lydt, dus niet erg groot. Maar het beginsel biyft, dat het een gevaar lijk ding is, wanneer openbare lichamen hun orders in het buitenland gaan plaatsen, vooral wanneer het om een prysverschll gaat van enkele honderden guldens. In een tyd, dat de eigen Industrie alle moei ten doet om het hoofd boven water te houden, is het wel een zeer bedenkeiyk voorbeeld dat de gemeenten geven, wy begrijpen en waar- deeren dat deze lichamen hun uitgaven zoo veel mogeiyk trachten te beperken, maar van den anderen kant is deze wyze van bezuini ging toch averecbtsch, daar vermindering van werkgelegenheid in het eigen land werkloos heid schept en de ontslagen arbeiders direct ten laste komen vande gemeenten. Het gaat niet zoozeer om het feit zelf, maar om het beginsel en het voorbeeld. Dit prece dent kan voor een ander publlekrechteiyk or gaan aanleiding zyn, om een veel belangrijker order, b.v. constructiewerk, materiaal voor pu blieke werken, ook aan het buitenland te geven. En dat kan wél verlies van arbeidsge legenheid en In laatste instantie een strop voor de gemeenten beteekenen. Het voorbeeld 'is gevaarlijk. PARIJS, 313 M. 12 25 Gramofoon 6.50 Actualiteiten voor Kathollken 7.15 Gramofoon 9.30 Dansmuziek 10.50 Gra- mofoon. X TT T at zy in de door Dr. Coiyn te Am- sterdam gehouden redials een ver- 1 wezeniyking barer economische wenschen zag, drukte de „Nieuwe Rotter- damsche Courant” In vette letters af als Volgt: r 1! S

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 22