Opzienbarend verhaal I r r I I D Liga en S.D.A.P f Van ex-N.S.B.-er Aankondiging van uitverkoopen 3 I Het roode bloed b VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 f De móórd te O«« 1 Notaris failliet rra GROENTEN-DISTRIBUTIE Roode Kruis benadeeld STEUN AAN WERKLOOZEN GOEDE SLAG GESLAGEN lal NUVERHEIDSRAAD l- HET SMOKKELBEDRIJF HET RIJK BENADEELD? s Regeeringaonderzoek gewenacht Eigenaardige gewoonten DE HAAGSCHE INBREKERS CONCURRENTIENIJD ONTSLAGEN KEURMEESTERS Merkwaardige bloemlezing om r Waarom krijgen niet-georgani- seerden niets? Door het failliaaement van den oud-voorzitter te Weeap Lange af atand aver kenner a voor de marine Een heele „drogisterij” in beslag genomen Aanzienlijk tekort wordt veronderateld ONDERZEEBOOTEN OP REIS In Rio NIEUW LUCHT MATERIEEL VOOR INDIË ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ ROERMOND t r l Blykena onderzoek geachiedt deze in de eer at e plaat a om ver- grooting van den omzet te verkrygen Eerste ervaringen van d meente Eindhoven In het huis van bewaring opgesloten e heer Albarda verdedigt tegen Volk en Vaderland de actie van 8. D. A. P. met en zonder roode Liga. Benoeming van stelling in hoog er beroep voor den een- tralen raad van beroep Ja leden en samen van commissies Autobestuurder probeert collega in een concentratiekamp te werken van diefstallen opgehelderd Zal mr. Roobol den verdachte verdedigen? l t ia r 5 ge- De verdediger pleitte vrijspraak. \0 l i i r Donderdag heeft de burgemeester van Oldenzaal, N. X. Th. M. Vos de Wael, afscheid genomen van de burgerij le week van het ondersoek (5—11 Nov. 33) 9.6 pCt.; 4e week van het ondersoek (1430 Jan. *34) 63.8 pCt; laatste week (18—34 Febr. 34) 26.2 pCt. Het verloop vertoont In alle steden en bran ches groote overeenstemming. Na een geleidelijke toename van het aantal ultverkoopen gedurende de maanden November en December volgde een sprongsgewijze vermeer dering in de eerste weken van Januari, en werd overal het hoogtepunt In de periode 1430 Ja nuari bereikt. H. Ms onderseebooten K XVI en XVII zyn 30 Januari van Napels vertrokken. In de gemeente Eindhoven, de eerste <fie met de distributie van goedkoope groenten begon, is men- thans vijf weken aan den gang. De moeilijk heden welke aanvankelijk werden gevreesd, zijn in de practyk zeer goed te ondervangen geble ken, zoodat de distributie een vlot verloop heeft. De K XVm Is te Rio de Janeiro aangekomen. l i Zoo verklaarden bijv. 55.7 pCt. der winke liers. dat zij het ultverkoopen uitsluitend toe pasten als een reclamemlddel of als afweer en navolging van concurrenten, de Invloed van grootbedrijf en vliegende winkels bleek in laatst bedoeld opzicht sterk te zijn. y- t I r t de na de nd •O- le l- e» le Ie. el te it dat het aankondigen van ultverkoopen en opruimingen in de eerste plaats ge schiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of verplaatsen van de winkelnering, alsmede het op ruimen van incourante of beschadigde goederen een ondergeschikte rol speelt. Zou het juist zijn, wat hier wordt mede gedeeld, dan beteekent dit dus, dat het PK, nadat het wist, dat de doelstelling der Liga onder meer was: „Het vormen van straf georganiseerde groepen o.a. van dienst plichtigen, om eventueel een mobilisatie te kunnen saboteeren”, toch deze Liga heeft goedgekeurd en de onverenigbaarheid van het lidmaatschap van de Liga en 8. D. A. P. heeft opgeheven. Ik behoef U niet te zeggen, dat ik niet weinig geschrokken ben, toen ik dit las. Immers wat zou het voor onze Partij wel beteekenen, indien bij alles wat wij reeds •hebben doorgemaakt, de regeerlng de we tenschap hiervan kreeg en op grond daar van natuurlijk maatregelen tegen de 8. D. A. P. zou moeten nemen I Het behoeft, gelet op het bovenstaande, geen bewondering te wekken, dat 80 pCt. der winke liers sich onomwonden uitsprak voor een wet telijke regeling deser materie. Een desbetreffend wetsontwerp is, gelijk be kend. bij de Tweede Kamer aanhangig maakt. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden failliet verklaard den notaris A. F. te Lang weer (Fr.). Deze gebeurtenis heeft ook in de omliggende gemeenten vrij w&t opschudding veroorzaakt, niet het minst doordat verschillenden aanzien lijke bedragen onder het beheer van den betref- fenden notaris hadden gesteld Reeds eenlge dagen geleden deden geruchten de ronde, dat de zaken van F. er niet goed voor stonden. Door het optreden van een der schuldelschers is thans het faillissement tot stand gekomen. Hoewel nog niet precies kan worden vastge steld, hoe groot het tekort Is. heeft men grond om te vermoeden, dat het zeer aanzienlijk zal zijn. Het aantal werkloozen. dat van de distributie gebruik maakt, is elke week stijgende. In de achtereenvolgende weken was de deelname als volgt: 462 personen met 8229 pond; 514 perso nen met 8926 pond; 576 personen met 10.213 pond; 629 personen met 11.041 pond; 669 perso nen met 11.326 pond. Onder de werkloozen wordt de kwaliteit der groenten geroemd. Thans zijn zeven verschillen de soorten verkrijgbaar gesteld: zuurkool, roode kool, savoye kool, kroten, wortelen, uien en knolraap. De verkoopprijs is 3 cent per K.G. Het aantal deelnemers zou uiteraard grooter kunnen zijn. Het blijkt echter, dat In de kringen, waarvoor de distributie is bestemd, in vele ge vallen geen warme maaltijden worden gebruikt. Het gemeentebestuur wil thans in samenwerking met de plaetselijke huishoudscholen, door het geven van gratis kookdemonstraties en het ver spreiden van goedkoope recepten hierin verbete ring trachten te brengen. Een warme maaltijd is smakelijker en gezonder en noeft niet duur der te zijn, dan een broodmaaltijd, wat al te vank wordt gedacht. De distributie is geheel in handen der ge meente behouden, daar de groenten-handelaren op inschakeling geen prijs hebben gesteld. Mo menteel zijn drie distributielokalen ingericht. De werkloozen kunnen hun bestelling opgeven via hun organlsatiebestuurders, of aan de loketten van het Crisisbureau. De bestelling, welke ter stond moet worden betaald, wordt genoteerd op een bon, waarop in de opvolgende week de groen te in een der drie distributielokalen kan worden gehaald. De heer Henri Polak heeft bet beter ge daan. Hij kritiseerde het op stap gaan van de 8. A. P. met de Liga als heelemaal foutief van bet begin af. Het is een der meest ongelukkige zetten geweest, waartoe zich de heer Albarda beeft laten overhalen door een van zijn drijvers, in dit geval den stillegger van bet ra derwerk bij de Spoorwegstaking, den heer Jan Oudegeest. Want deze is het geweest, zooals uit van-de-week onthulde stukken blijkt die als partij-voorzitter 11 Maart 1932 het accoord van Liga en 8. D. A. P. inleidde met het voorstel, dat de z.g. vredeswacht ue organisatie zou worden „van de arbei ders, die, ongeacht de gevolgen, bereid zijn lederen oorlogsdienst te weigeren.” Al leen de twee jaar later waakzaam gewor den Duys schrok van de gevaarlijke onder neming, die de 8. D. A. P. begonnen was, en schreef 18 Jan. 34 aan het Partijbestuur naar aanleiding van een opmerklng-Zwert- broek: Belastingambtenaren, gestationneerd te Nis pen, troffen Woensdagavond een drietal perso nen aan, komende van de Belgische grens en elk beladen met een zwaar pak smokkelwaar. Zich ontdekt ziende, beten de smokkelaars hun vrachtje in den steek en zetten het op een loopen om in de duisternis te verdwijnen. De ambtenaren ontfermden zich over de smok kelwaar, welke bleek te bestaan uit allerhande verpakte medicijnen, verpakt in fleschjes, bus jes, doosjes, pakjes, enzter gezamenlijke waar de van naar schatting meer dan f 500 Nog denzelfden avond hadden in dezelfde omgeving enkele andere ambtenaren het ge noegen om nog een party margarine en sui ker, tot een totaal gewicht van circa 55 K.O in beslag te nemen. Ook de vervoerders van deze smokkelwaar hadden kans gezien de plaat te poetsen, toen de ambtenaren in t zicht kwa men. De Ned. Vereenlging van Ondernemers In het Natuursteenbedrijf heef in een te Amsterdam gehouden vergadering de volgende motie aan genomen De Ned. Vereenlging enz., kennis genomen hebbende van hetgeen in de pers is gepubliceerd naar aanleiding van brochures van de N.V, teenhouwerij vJi. V. H. J. Troupln te Haerlem, een nlet-lld der vereenlging, betreffende een groote party natuursteen voor de Wllhelmlna- brug te Maastricht, waarin ernstige beschuldi gingen worden geult tegen hooggeplaatste amb tenaren en waarin bovendien beweerd wordt, dat het Rijk zou zijn benadeeld voor zeer groote bedragen, verzoekt de regeerlng dringend in deze zaak een ondersoek te wlUen Instellen en de resultaten van dit onderzoek ter kennis van de pers te willen brengen. In slechts 20.4 pCt. der gevallen werd de seizoen- en mode-lnvloed als reden ge noemd. Het Tweede Kamerlid Van Dis heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd, of het hem bekend Is, dat door den Raad der Ge meente Poortvliet besloten is om aan enkele werkloozen van het tijdstip der ultkeering uit de werkloozenkas in December 1935 af, geen steun meer uit te keeren. omdat zij ongeorga niseerd zijn en dat ook In HUlegom steun ont houden zprdt aan ongeorganiseerde werkloozen Voorts vraagt hij, of de Minister wil bevor deren, dat de uitsluiting van steun wegens het niet-georganlseerd zijn, wordt opgeheven. Het meerendeel der winkeliers gat voorts toe, dat de werkelijke gronden en bedoelingen veelal niet overeenstem den met de publieke aankondiging. Het laat zich denken, in welken geest het geheim gehouden rapport-Duys een rekwisitoor tegen de 8. D. A. P.! was ge steld. Maar in elk geval verkreeg mede zijn Invloed het- aftreden van Oudegeest, een gematigder houding van Het Volk en een kordaat breken met de gevaarlijke Liga. Willens of niet, zoo gauw mogelijk moest de heer Albarda het lidmaatschap van Liga en 8. D. A. P. onvereenigbaar verklaren. Het werd hoog tijd, want daar de half communistische Liga ook aan illegale be wapening deed, had de regeerlng de heele 8. D. A. P. kunnen opheffen. Opnieuw blijkt hieruit het ontzaglijk ri sico van de vriendschappen der 8. D. A. P. met Antl-Natlonale en Internationale on dernemingen der avonturiers van de agita tie en de revolutie-romantiek. Intusschen heeft de heer Albarda nog niet genoeg geleerd. Hij is nog altijd mede bestuurder van de Internationale, en in Het Volk van 5 Januari schrijft een be stuurslid der Liga, dat met hem in dat be stuur zitten vier modern georganiseerde arbeiders, waarvan twee bovendien propa gandist zijn van den Transportarbelders- bond. De 8. D. A. P. wil voor het oogenbllk de legaliteit. Maar ze leeft aan het randje van de illegaliteit. Van Man uitgegaan, trekt Marx de soclaal-democratie naar de consequenties. En wat Het Volk 13 Juli schreef, was helder gezien: „Dat in den boezem van onze partij het wantrouwen tegen de communistische leiders en het vurig verlangen naar de éénheid der arbei dersklasse scherp tegenover elkander staan, zal niemand verwonderen." Neen, het verwondert niemand, bloed blijft knfipen waar het niet gaan kan! Voor den centralen raad van beroep te Utrecht is behandeld het beroep van W de H. te Overschle, I. v. B., C. Sch. en J. L. B. te Rot terdam, tegen de beslissing van het ambtenaren- scheidsgerecht te Rotterdam, waarbij het aan appelanten verleend oneervol ontslag als keur meester aan het gemeentelijk abattoir was ge handhaafd. Mr. van Olgch wees er op, dat de rechtbank heeft beslist, dat de betrokken personen ge schenken hadden aangenomen om Iets te doen in strijd pet hun plicht, n.l. door vleesch te keuren zonder den veearts er bij te hebben ge haald, in gevallen dat dit noodlg was. Mr. van Olgch vroeg nu aan den getuige, den heer Reuken*, veearts-bacterloloog aan het Rotterdamsche abattoir, of hij den indruk ge kregen had, dat in de gevallen, waarvan sprake Is geweest, afkeuring van het vleesch had moe- Voor de Groningsche Rechtbank heeft terecht gestaan de autoverhuurder H. uit Boertange. die uit concurrentienijd den autoverhuurder B. al daar moeilijkheden had bezorgd met de Duit sche grensbeambten. Toen B. in November jJ. een patiënte naar Osnabrtlck moest brengen, had H. In den auto enkele exemplaren van „de Tribune” en „Rus land van heden" verstopt, welke door de Duit sche grensbeambten, die door H. gewaarschuwd waren, werden ontdekt. B. werd toen gear resteerd en Is eerst later vrij gelaten. Een der getuigen vertelde, dat H. tegen hem had gezegd: .Als B. met zjjn auto in Dultech- land komt, dan komt hij in een concentratie kamp". een krachtig protest geult, tegen de houding van den cu rator. Nog deelde de secretaris mede, dat aan het hoofdbestuur van het „Roode Kruis" in een uitvoerig schrijven was uiteengezet, wat de oor zaak was geweest van het deponeeren van de gelden van de vereenlging by den gefailleerde Eerst de secretaris en later de toenmalige vlce- voorzltter. dr Knaap, hadden er op aangedron gen, dat stukken N. W. 8. gekocht zouden wor den, doch de voorzitter J. 8.. die toen nog een kasslerskantoor hield, had gezegd. 3 pCt. rente te willen geven, daaraan toevoegende: „dat het geld by hem volkomen safe was". Uit de overgelegde financleele bescheiden bleek, dat thans bij de Rykspostspaarbank 1900 belegd zUn als reservefonds voor een nieuwen ziekenauto en 500 by de bankiers firma L. A. Houtman en Zn. Aan hetslot van de vergadering werd zonder hoofdeiyke stemming aan het bestuur volledige décharge verleend voor het gevoerde beheer tij dens en na het faillissement van J. 8. Als algemeenen indruk drong zich tijdens het onderzoek meer en meer op, Met de arrestatie te Nymegen van C. W uit Breda, waarvan wy dezer dagen melding maak ten, heeft de politie een goeden slag geslagen. De arrestatie had plaats wegens inbraak en diefstal te Nymegen. Doch deze aanhouding is voor de politie te Breda aanleiding geweest om ten huize van C. W huiszoeking te houden en niet zonder succes. Er werden daarbij verschei dene goederen In beslag genomen, die van dief stal afkomstig moesten zUn. En toen W., die intusschen naar Breda was overgebracht, hier over werd onderhouden, kwam het uit, dat ook zyn zwager, A. de B„ die bij hem Inwoonde, aan deze diefstallen schuldig was, zoodat ook hy gearresteerd kon worden. Beiden hebben reeds bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan verschillende diefstallen te Breda en om geving, alsook in goederenloodsen, statlons- restaurant, enz. te Lage Zwaluwe, Middelburg. Vlaardlngen en Goes. Beide verdachten zyn thans Ingesloten in het huls van bewaring te Breda. Woensdagavond had op den Maastrichter weg by Roermond een botsing plaats tusschen een stil staanden vrachtauto van de firma B. uit Heerlen en een met groote vaart uit de richting Roermond komende luxe-auto, bestuurd door W uit Lutterade. Mej. H. uit Echt, die met den chauffeur van den stllstaanden vrachtauto stond te praten, viel en werd door den vrachtauto overreden. In zorgwekkenden toestand is zij naar het zieken huis te Roermond overgebracht waar bleek, dat zy een ernstige bekkenfractuur had gekregen De politie heeft tegen den snel-rijdenden be stuurder W. proces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie achtte deze concur- rentlestreek van dien aard, dat de maximum straf nog te gering Is, en eischte de maximum straf die voor dit feit kan worden opgelegd: één Jaar gevangenisstraf. Naar wy vernemen staat het volstrekt nog niet vast dat de verdachte P. de B. uit Oes, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op zyn neef G. de B„ door Mr. Roobol te Arnhem in hooger beroep voor het Gerechts hof te Den Bosch zal worden verdedigd. Mr. Roobol heeft verdachte nog nooit gealer. en ook nimmer geschreven, zooals werd vermeld. Wil heeft de vader vair verdachte zich naar Mr. Roobol begeven met met verzoek eens naar Oss te willen komen. Tegen betaling heeft Mr. Roobol deze week aan dat verzoek voldaan. Volgens verdachte en dochter de B. was ver dachte in den avond van dpn moord thuis- In dien die verklaring op waarheid berust, zoo heet het, is verdachte onschuldig. Aneta seinde 24 Januari uit Indlë, dat een aanvullende begroeting was Ingediend, waarop o.m. een post voorkomt groot f 750 000 voor aanschaffing en uitzending van vliegtuigen. Naar het „Vad.” verneemt, gaat deze post over zes lange afstandsverkenners voor de Ma rine. zy moeten zes oude vliegtuigen n 1. Fok kers T 4 en de oudste Domler Wall-booten vervangen. Op welke vliegtuigen de keus zal vallen, ts nog niet bepaald. Wellicht mag de belangstelling van de My. de Schalde voor luchtvaart In verband met dezen post gebracht worden, die naar verluidt slechts een eerste begin Is van een reeks be stellingen van Leger en Vloot, die In overwe ging zyn. krachtige interventie r— Beriyn is hij tenslotte kwam volgens zyn zeggen in de handen der Duitsche Justitie terecht door toedoen van zyn vroegere partygenooten Over het algemeen staan wy'tegenover verhalen als deze zeer sceptisch. Gewoon- lyk betreft het gevallen van wraaklust, die fnuikend is voor de betrouwbaarheid Dit relaas echter is zóó vol van détails, dat een voorloopige indruk van geloofwaardigheid gewekt wordt. De betrokkene, met de hulp van den Nederlandschen consul te Keulen weer teruggekeerd in het vaderland, meldde glch aan de VA-RA.-studio te Hilversum. HU hoopte, dat men daar via de microfoon zyn familie, welke hem al verloren waande, pp zyn komst wilde voorbereiden, en trof er iemand, met wien hy als N.SB.-spreker eens te Schiedam in debat was geweest De kern van het verhaal, dat hy onder overlegging van zyn bewys van ontslag uit de Duitsche gevangenis en den noodpas van den Nederlandschen consul deed volgt hier: Toen ik de vorige zomer besloot myn vacantie in Duitschland door te brengen, vertelt Verheul, had ik al met de N.S.b’ gebroken, of liever, de N.8.B. had met my gebroken. Daartoe had ik dubbele aanlei ding gegeven. Tydens de Schledamse vergadering was Ik pas een paar weken in het bezit van myn einddiploma-sprekerscursus. Hier is bet bewys, dat my bevoegd verklaart op alle N.S.B.-vergaderingen het woord te voe ren, getekend door Thieme, „rector van de sprekerscursus”. Thieme is leraar aan -een Rotterdamse H.B.S. en dus geheim lid. Voor een Zaterdagavond werd ik opge roepen om op een vergadering aan de linker Maasoever te spreken. Het was geen gewone vergadering. Een belangryke aan-’ winst, Frans Swarttouw, cargadoor, zou worden beëdigd. My werd meegedeeld, dat hy by zyn entrée de NSB. met een grote gift zou bedenken. Het bestuur verzocht my by de behandeling van het Program van de NSB.-bezwaren tegen de vryhandel niet te reppen. Swarttouw zou daar als liberaal en cargadoor, dus vrij handelaar, aanstoot aan kunnen nemen. Ik weigerde dit offer aan het gouden kalf te brengen en dit be zorgde my myn eerste zwarte aanteke ning. De spreekbeurt ging natuuriyk niet door. Een N.S_B.-er, Van Zyi, hy woont nu te Bchledam, waar hy stempelt, hield een café in de Joubertstraat te Rotterdam. Als steunpunt voor de party had dit café be tekenis. Menigeen is er onder een gratis glaasje bier tot beter inzicht gebracht. Het café ging slecht en Van zyi vroeg steun. Op myn advies zyn hem f 1500 verstrekt. Ze kwamen van Swarttouw. Toen ze be taald waren, bleek de zaak toch reddeloos te zyn en Van Zyi hief ze op. Dit bracht de twede mutatie op myn strafregister. Ik werd voor den gewesteiyken groeps leider, Van Ravenswaay, directeur van de meelfabriek Kralingen, gedaagd. Ik heb me daar zoo goed mogelijk verantwoord, en Van Ravenswaay beloofde me binnen enige .dagen te zullen berichten, wanneer ik myn propagandistische werkzaamheden zou kun nen hervatten. Inplaats van die medede ling kreeg ik een bericht van royement. Twe keer tegen een zo rijk en gul man als Frans Swarttouw opbotsen was biyk- baar meer dan de party vermocht te dul den in een man, die enkel maar zyn diensten ter beschikking kon stellen. De heer Van Ravenswaay vreesde, dat ik uit wraak bekend zou maken, welke functie hy in de N.S.B. bekleedt, wat hem by de toewijzing van regeeringsmeel zou kunnen schaden. Hy heeft daarom onmiddeliyk be dankt; dat wil zeggen: hy is geheim lid geworden. Dat w^s in Maart 1934. U ziet, dat ik officieel als fascist had afgedaan, toen ik in Augustus besloot veertien dagen vacantie te nemen voor een fietstocht langs de Ryn. vyandlg tegen over het fascisme stond ik toen niet, al betreurde ik de karakterloosheid van de mensen die leiding gaven aan wat my op zich zelf beschouwd als een edel doel voorkwam. Ook bewonderde ik de metho den van het natlonaal-soclalisme in Duitsland allerminst. Maar iets tegen het régime van Hitler te ondernemen, zou geen oogenbllk in me zyn opgekomen. Met zyn fouten en misslagen en onhebbeiykheden gunde ik het een goede kans. Zorgvuldig heb ik me by myn ontmoetingen en in myn gesprekken onthouden van politieke critiek en ongepaste nieuwsgierigheid. Ik spreek trouwens heel gebrekkig Dultsch cn heb moeite genoeg gehad om my verstaan baar te maken. Een foto-toestel had ik niet by me, evenmin papier om aanteke ningen te maken. Overigens wist ik even goed als leder andr, dat men in Duits land voorzichtig moet zyn en zelfs de schyn van eenlge vyandige bedoeling dient te vermyden. Toen ik in de nacht van 15 op 16 Augustus in de Wlrtschaft te Weisenturm, niet ver van Coblenz, werd gevangen genomen, was ik er rotsvast van overtuigd, dat er een misverstand of een persoonsverwisseling in het spel was en dat ik er gauw genoeg in sou slagen om afdoende opheldering te geven. Op het politiebureau te Coblenz werden Volgens gebruik foto's en vingerafdrukken genomen en werd ik op tatoueringen onderzocht. Daarna leidde men my voor den onderzoeklngsrechter dr. Von Canal. Ik gaf hem alle gevraagde inlichtingen. Hy .Was buitengewoon aardig. Het speet hem. dat hy my onder verdenking van spion- nage moest Insluiten, maar het onderzoek zou stellig binnen 24 uur zyn beëindigd en ik mocht er op rekenen Zaterdagavond weer in Holland te zyn. Dat was alles comedie. Toen ik maanden later gelegenheid kreeg het dossier te lezen, bleek my, dat ik ge arresteerd was op grond van een waar schuwing gegeven door Nieuwenhuys, groepsleider van de NBB. te Keulen, die uit party kring te Rotterdam bericht had ontvangen, dat ik een tocht langs de Ryn maakte om te spionneeren en dat men goed zou doen my op te pakken. Vandaar, dat men na myn arrestatie aan myn vader kon zeggen: zyn kop zal er wel af gaan. Achteraf gezien was dat toen ook het waar- schyniykste. Nieuwenhuys is nu afgezet als groeps leider. Hy procedeert met de N.SB. over een paar honderd mark voor het Ambts- gericht. Nieuwenhuys was er ook vry gauw achter, dat men hem had gebruikt om een persooniyke wraak te koelen. In het dos sier vond ik, behalve zyn aanklacht, drie brieven aan den Oberrelchsanwalt dr. Wer ner te Beriyn, waarin hy erkende er in gelopen te zyn en betuigde, dat- ik on schuldig was. Het lykt ons de moeite waard, dat dit verhaal eens door informatie van een Kamerlid officieel geverifieerd wordt. De voorgeschiedenis, zooals die hier wordt weergegeven, zal wel altyd verborgen biy- ven onder den mantel van geheimzinnig heid, waarmede de N.8.B., voorbereidster van den dictatuurstaat, haar histoire in time nu eenmaal bedekt. Maar wat in Duitschland voorviel, de valsche aanklacht door een Nederlander op grond van orders uit het vaderland, dient door een objec tiever instantie dan de betrokkene zelf te worden blootgelegd. Op verzoek van den minister van Economische Zaken stelde het Economisch Instituut voor den Middenstand in het tijdvak November 1933 tót en met Februari 1934 een onderzoek in naar de uitverkoopen, dat zich uitstrekte over ruim 2000 winkels in de gemeenten Amsterdam, Arnhem. Breda, den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Men be perkte zich daarbij tot een zevental takken van kleinhandel in bepaalde stadswijken en verkreeg zoodoende blijkens het dezer dagen onder den titel „Onderzoek naar de ultverkoopen” ver schenen verslag, onderstaand beeld: (ultverkoo pen in pCt. van het totaal aantal winkels) sociaal-democratische Arbeiderspers I J bevat een opzienbarend verhaal van een ex-NB.B.'er, die eenlge maanden gevangen .heeft gezeten te Koblenz Door krachtige interventie van onzen gezant te r - vrygekomen. Hy De drie Haagsche jongemannen, A. v. d. M., A. F. en J. R„ die te Apeldoorn Maandag j.l. zijr. aangehouden als verdacht van diefstallen, c. a te Wassenaar. Gouda en Bodegraven, zijn Donderdag, na voor den officier van justitie te zijn voorgeleld. In hei Huls van Bewaring te ^Gravenhage ingesloten. Tot gewoon lid van den NUverheidsraad heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Inplaats van den heer G. van der Muelen, die als zoodanig heeft bedankt. aangewezen den heer H. B. Peterl, firmant van de firma P. J. Blom te Enschede. Bovendien heeft het Verbond tot plaatsvervangend lid van den Raad be noemd den heer J. A. Dekker, firmant der firma Jan Dekker te Wormerveer. Door het aftreden van den heer Vtyt der Muelen is ook in de samenstelling van de Volkenbonds-, Statistiek- en Indische aangele genhedencommissie uit den NUverheidsraad wijziging gebracht. Tot voorzitter dier commis sies heeft de Raad In zijne laatste vergadering resp. de heeren mr. A. N. Molenaar, mr. J. Bie zens de Haan Jr. on dr. L. G. Kortenhorst ge kozen, terwUl tot lid van de eerste en laatst genoemde commissie is aangewezen de heer H. B. Peterl en tot lid van de andere commissie de heer J. A. Dekker. De Raad heeft den minister van Economl 4 he Zaken van advies gediend over een ontwerp voor een eventueel door de tot het z.g. „Goudblok" toegetreden landen te sluiten conventie aan gaande handelspropaganda. Voor dit ontwerp heeft als basis gediend een Volkenbondsontwerp over dezelfde aangelegenheid, waarover de Raad de Regeerlng reeds in 1931 had geadviseerd. De Raad heeft zich met den Inhoud van het nieuwe ontwerp kunnen vereenlgen, te meer, daar is gebleken, dat op verschillende punten rekening is gehouden met destyds van Nederlandsche zijde gemaakte opmerkingen. In de Donderdagavond gehouden buitenge wone ledenvergadering van de afdeeling Weesp en Omstreken van het „Roode Kruis”, deelde de voorzitter, dr. A. A. Knaap, mede, dat het bestuur er prijs op stelde, nu alle stukken van de justitie terugontvangen waren, volledige openbaarheid te geven jegens de leden, van hetgeen verricht was, om te trachten, de ver hezen, door het faillissement van den ex-voor- zltter J. 8., aan de vereenlglngskas toegebracht, zooveel mogelUk te verkleinen. De secretaris, de heer H. M. v. Etten. deed voorlezing van het rapport, destijds uitgebracht door den curator In voomoemd faillissement, waarin het bestuur van het .Roode Kruis" op omheusche wijze bejegend werd, zelfs op een wijze, welke het bestuur genoopt had, zich tot een rechtkundlgen raadsman te wenden, die in een uitvoerige memorie, gericht tot den substJ- tuut-offlcier van Justitie, mr. D. Reülngh, te Amsterdam, den Julsten stand van zaken had uiteengezet. Uit die memorie bleek, dat net volstrekt onjuist was, dat de gefailleerde des tijds, met klaarbiykeiyk goedvinden van het bestuur, de gelden van de vereenlging beheerd had. Het financieel beheer was n.l. altUd ge voerd door den penningmeester, die de gelden ,ln deposito had geplaatst bU den gefailleerde, 'toen deze nog het vertrouwen genoot van de burgerU- Voorts werd mededeellng gedaan van het innen van vorderingen door den gefailleerde, bulten den curator om. Toen de secretaris van het „Roode Kruis" hiervan den curator In ken nis had gesteld, had deze telefonisch geant woord: „Dat zullen wel weer Weesper klets praatjes zyn”. Later kreeg de secretaris echter een schrijven van den curator, waarin deze het den gefailleerde ten laste gelegde volmondig moest erkennen, en den secretaris verzocht, hem, van eventueel meerdere dergelUke gevallen in kennis te willen stellen. rtog deelde de secretaris mede, dat door het bestuur een schrijven was gericht tot den bo vengenoemden substituut-offlcier van justitie, waarin mededeellng werd gedaan van de. door den gefailleerde Jegens zUn curator verzwegen baten. Uit de verdere mededeeltngen van de be stuurstafel bleek, dat aan concurrente crediteu ren 46 pCt. kon worden uitbetaald en dat door het krachtig ageeren Van bestuurszijde, de po sitie veel gunstiger was geworden, dan aanvan kelijk werd voorgesteld. Van de vergadering uit werd ten volgen. Getuige antwoordde zich dit zoo niet te kunnen herinneren. Elk geval zou z. t apart bekeken moeten worden. Dr. Chr. van Rosmalen, veearts-bacterloloog aan het Rotterdamsche Abattoir, ultte zich In denzelfden zin. Hierna werden de pleidooien gehouden. Pleiter voor appelanten was mr. L. van Glgch te Amsterdam, terwijl namens B. en W. van Rotterdam optrad mr. J. Coert Sr. te Rotter dam. Ook dr. Houthuls, directeur van het Rot- terdanmsch abattoir, was als gemachtigde van t gemeentebestuur van Rotterdam aanwezig. Appellant De H. bestreed mr. Coert, dat hU voor de Rechtbank verklaard zou hebben, zich aan daden van corruptie te hebben schuldig ge maakt. Ik heb nooit fooien aangenomen, zelde hy. Ik heb aan anderen vóór en na diensttyd met medeweten van den vorigen directeur, dien sten gepresteerd. Ik heb nooit aan corruptie ge daan. Appellant van B. vroeg oplegging van een voorwaardeiyke straf. Appellant 8ch. zelde een slagerU te hebben geopelhd. De gemeente werkt hem tegen door hem den toegang tot het abattoir te ontzeggen. Apellant B. kwam op tegen de beweringen van mr. Coert, dat appellanten de gemeente dwars zouden zitten. 8pr. verklaarde nooit vleesch te hebben goedgekeurd, dat gevaar op leverde voor de volksgezondheid. De Centrale Raad van Beroep zal op 21 Fe bruari gs. uitspraak doen. De merkwaardige „bloemlezing” van op schriften alsook de andere attracties met be trekking tot het ultverkoopen, welke tn hoofd stuk III van het rapport zyn weergegeven, ko men In verband met een en ander dan ook In een bUzonder licht te staan. Ook de duur der ultverkoopen en opruimingen wyst op eigenaardige gewoonten. Gedurende de vier maanden, van het onderzoek bleek nj. 14.1 pCt. der ultverkoopen zich over een ty<ia- bestek van 2 maanden of langer uit te strek ken. De gemiddelde duur van alle geconstateer de ultverkoopen bedroeg In de periode van net onderzoek niet minder dan 47 dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 23