Liefdadigheid l i R.A.I. GEREED VOOR DE OPENING Steekpenningen Het werkfonds 1934 20.7 pCt. werk loozen i 24e TENTOONSTELLING Kerkdijk Leven VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 van 53.811 einde December i DE A. N. W. B. KONINKLIJK STEUN AAN DEN TUINBOUW Nederland-België nog niet Stationsdief stallen opgehelderd Twee dader» aangehouden STATENVERKIEZINGEN De moord te Hoofddorp de knecht de schuldige? DE KAMERVOORZITTER DE MOORD IN HET PAKHUIS P. binnenkort berecht LEENING AMSTERDAM 1935 II Naar de missie Nieuw Carmelitessenklooster 4 Nog een industrieel gezocht Individueel onderzoek gewenscht De „Hollandsche Boot” vijftig jaar Sombere cyfera van de Amster damse he arbeidsmarkt in 1934 PATER SIGISMUNDUS WEGHUIS t. I De onderhandelingen hervat Arrestatie van twee gemeente ambtenaren en een slager te Amsterdam In vryheid gesteld Voorttellen ter bespoediging van de onderhandelingen met de arbeider» „Alles zal reg kom” Geringe toewijzing Audiëntie Werkfond» en indu»trie Circulaire van Minitter De Wildt over de bezoldiging be»tmr»leden lntere»»ante betchouwing van den heer J. Leonard Lang over de huidige vooruit zichten van den auto- mobielhand el -j het was in doen I enkele sprekers voerden het woord. Na- r een voor Maar het wil mij niettemin voorkomen, aldus de heer Lang, dat de stelling: „goedkoop tran sport is voor ’s lands welvaart bevorderlijk”, onaangetast is gebleven, terwijl de hier te lande gevolgde verkeerspolitlek stellig niet met deze stelling in overeenstemming is te brengen. Ik laat dan dus geheel bulten beschouwing de vraag of het billijk is. dat een zoo groot deel der aan de bevolking op te leggen lasten, af gewenteld wordt op een speciale en relatief kleine groep, waarvan wellicht de meezderheid verre van financieel draagkrachtig is. Minister Colijn heeft namens de mlnisterieele commissie voor werkverruiming aan den heer Beyen medegedeeld, dat bij met diens plannen accoord gaat. De enorme expositieruimte van *t R.A.I.- gebouw is wederom ter beschikking van de groote automobleltentoonstelling de 24ste welke van 1 tot 10 Februari als een mag neet van ongekende sterkte duizenden tot zich zal trekken. daardoor misschien de hier te lande gevolgde gedragslijn ten aanzien van de verkeerspolitlek niet voldoende objectief bezien; het is te be grijpen, dat zjj, die hun^art verpand hebben aan andere verkeersmiddelen, deze zaak geheel anders bekijken. Naar wij vernemen is de voorzitter van de Tweede Kamer, Staatsminister Jhr. Mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, van zijn reis naar het buitenland teruggekeerd. Donderdag bestond de Hollandsche Stoomb. Mij. 50 jaar. In eigen kring werd dit feit op bescheiden wijze gevierd. De briefwisseling is ter griffie van de Tweede Kamer voor de leden ter Inzage gelegd. Teneinde de onderhandelingen met de vak bonden over het loonpeil in de toekomst vlotter te doen verloopen, stelt de voorzitter der com missie het volgende voor. a. Nadat de mlnisterieele commissie een werk, waaromtrent het bestuur gunstig geadviseerd heeft met de als basis voor de loononderhande lingen voorgestelde loonen heeft goedgekeurd, brenge de loononderhandellngscomrr.issle zelf standig verslag en advies aan de mlnisterieele commissie uit, in plaats van aan het bestuur een voorstel omtrent het uit te brengen advies te doen. Deze wijziging is reeds door het be stuur aanvaard. b. Het overleg worde beperkt tot het loonpeil, de juiste onderlinge verhouding der voorgestel de loonen en de details der loonregelingen. On derhandelingen over de vraag, of een werk als werkfondswerk te beschouwen is, behooren te worden vermeden, doch het ware anderzijds niet verstandig, iedere mogelijkheid van bespreking van dit punt uit te sluiten, omdat zulks mis verstand ten aanzien van het karakter van een Mr. J. W. Beyen, voorzitter van het Werk- fonds-1934, heeft aan den voorzitter van den ministerraad een schrijven gezonden, waarin eenige voorstellen worden gedaan om de werk wijze van het Plan te bespoedigen. In den loop van Februari zal opnieuw ultkeerlng plaats vinden aan de tuinders gesteunde producten. Het is voorts waarschijnlijk, dat na deze van ge- Januart OTM. i- Nader vernemen wij, dat de slager nog gister middag In vrijheid Is gesteld 11 i| Broeder Anselmus, Montfontaan te Hoens- broek, vertrekt in Maart naar- de mierie van Zuid-Afrika. Te Heerlen wordt voor de Zusters Casmeli- tessen een nieuw klooster gebouwd. De plannen zullen worden ontworpen door den architect Anton J. Bartels, aldaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft betreffende de bezoldiging van bestuursleden van instellingen van weldadigheid en dergelijke een circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen. In de gebouwen der Coöp. Aankoop Vereen iging te Bathmen heeft een enorme brand gewoed, waardoor tevens de aangrenzende molen totaal werd vernield Ook de twee gemeente-ambtenaren, die, ver dacht van corruptie, waren gearresteerd, zijn na zeer uitvoerig en langdurig verhoor, in vrij heid gesteld. beroemde Nederlandsche rijwielindustrie neemt in deze afdeellng thans een belangrijke plaats in; zij is zich n.L meer en meer gaan toeleggen op de vervaardiging van lichte motorrijwielen en besteldriewielers en met welk resultaat zal deze tentoonstelling duidelijk aan het licht bren gen. Niet minder dan negen Nederlandsche mer ken zijn in deze afdeellng vertegenwoordigd en Nederland neemt in deze afdeellng. na Enge land, dat met 31 merken vertegenwoordigd is, de tweede plaats in, waarna volgen Duitschland met 6, België' met 3, Amerika met 2 merken en Oostenrijk en Zweden elk met 1 merk. Een groot verschil derhalve met vroegere ten toonstellingen, wat de motorrijwielen betreft. In de automobielafdeeUng vinden we thans 22 sombere tijdsomstandigheden. Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen P.. die het meisje 8. Beugltasch in een bananen pakhuis op het Waterloopleln te Amsterdam vermoordde, op 7 Maart dienen voor de vijfde kamer der rechtbank. Hem wordt een drietal strafbare feiten, w.o. doodslag, ten laste gelegd. Het psychiatrisch rapport, dat omtrent deze verdachte is uitgebracht, concludeert tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid. De zaak «al met gesloten deuren behandeld worden. Als verdediger zal optreden‘Mr. Th. J. Eskens. ontlasten. Dus geef ik de hoop, ook voor Ne-' dertand, nog niet op, integendeel. Ik mag ten slotte niet verzuimen te wijzen op de belangrijke inzendingen, gerangschikt langs de wanden van ons R^.I.-gebouw, alwaar de industrie van en de handel in alle moge- Hjke toebehooren, garagegereedschappen en ban den een belangwekkende tentoonstelling op zich zelf vormen. In dit centrum op het gebied van wegverkeera- middelen doet een enkel vliegtuig wellicht wat vreemd aan. Het ten toons telllngscoml té meende echter en ik deel deze meenlng dat de bezoekers onzer tentoonstelling deze vreemde eend in de bijt niet als zoodanig zullen be schouwen gezien de ook sterk toenemende be langstelling voor de luchtvaart. En zoo wachten we dan, aldus besloot de R.A.I.-voorzitter, vol vertrouwen de toekomst af, speciaal die der komende tien R.A.I.-dagen welke kunnen demonstreeren, dat de in de R A i vereenlgde bedrijven, alles in het werk stellen om zich, Be ook voor haar buitengewone UJkheden ten spijt, tg handhaven. De Officier van Justitie zeide, dat het deskundigen-onderzoek, waarvoor deze zaak is uitgesteld, niets nieuws opgeleverd heeft. Dit onderzoek is door den verdediger ge vraagd. Het rapport van de deskundigen zegt dat, boe ook de maaginhoud geweest is, dit niets positiefs voor de rechtbank bewijst. De Centrale Recherche heeft Woensdag met het parket, bestaande uit mr. L. de Blécourt en den rechter-commissaris mr. Meihuizen, een huiszoeking gedaan bij 'n slager, scheepsleveran- cier, varkensslachter en grossier, die zijn hoofdkantoor beeft aan den Zeedijk. Deae per soon werd ervan verdacht steekpenningen te hebben gegeven aan ambtenaren van de Ge meente Amsterdam waaraan hij vleesch leverde. Een groot deel van de boekhouding is in beslag genomen en bedoelde slager is gearresteerd. Gisteren zijn aan het hoofdbureau den ge- beelén dag verhooren gehouden in deae zaak. De slager heeft toegegeven gedurende een reeks van Jaren steekpenningen te hebben gegeven. Sedert eenige maanden echter is hij de leveran tie aan de gemeente kwijt. Hedenmorgen vroeg zijn naar aanleiding hier van de twee betrokken gemeenteambtenaren gearresteerd. Een ervan was werkzaam bij de gemeentelijke kindervoeding. Hij is korten tijd geleden gepensionneerd. De tweede bekleedt een leidende functie bij de Inkoopcentrale voor Vleesch en is op bet oogenbllk met ziekteverlof. Belde ambtenaren zouden aanvankelijk kleine bedragen hebben aangenomen, later zouden deze sommen zijn opgeloopen tot ongeveer 100. per maand. De belde ambtenaren werden hedenmorgen aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Het aantal geëxposeerde merken is niettemin respectabel en doet de R-A.I-tentoonstelllng nog steeds haar speciale reputatie van „de meest internationale automobleltentoonstelling’’ handhaven. Wanneer men mij echter zou vragen, wat op deze tentoonstelling het meest opvallend is, zou ik willen antwoorden: de prijzen der automo bielen. Deze prijzen hebben zldh geheel aangepast aan de tijdsomstandigheden en staan vermoe delijk op het laagste niveau, dat ooit bereikt zal kunnen worden. Een belangrijke factor on getwijfeld voor de verdere ontwikkeling van het transport over den weg, dat in Nederland ^pog belangrijk ten achter is bij het buitenland. De verdediger wil thans den knecht, die den moord ontdekt beeft, tot verdachte maken. Doch op de plaats van het misdrijf heeft de verdediger aan spreker zelf reeds gezegd dat werk uit den weg kan ruimen, hetgeen net be reiken van overeenstemming met betrekking tot de loonen kan vergemakkelijken. De loononderhandelingscommlssie beoordeele, of zij bespreking van dit punt, op grond van de van de zijde der organisaties naar voren ge brachte argumenten, wil toelaten. c. De mlnisterieele commissie geve aan de loononderhandelingscommlssie eenige vrijheid om van de als onderhandellngsbasls goedge keurde loonen af te wijken. Indien haar tijdens de onderhandelingen de wenschelljklield tot zoodanige afwijkingen blijkt d. Er worde een, betrekkelijk korte, termijn vastgesteld voor het verkrijgen van overeen stemming tusschen de loononderhandelings commlssie en de organisaties. Indien binnen een telkens door de loononderhandelingscommlssie vast te stellen termijn na de eerste vergadering, waarin de loonen voor een bepaald werk zijn besproken, geen overeenstemming is bereikt, zal die commissie aan de mlnisterieele commissie moeten berichten, welke loonen zij, na overwe ging van hetgeen door de organisaties bij het overleg betoogd werd, billijk acht, onder ver melding, dat daaromtrent geen overeenstem ming werd verkregen. Twee jeugdige Hagenaars, die van de ongesteldheid van Prinses Juliana hadden gehoord, kwamen een bouquet bloemen brengen. De ordonnans-officier nam het geschenk in ontvangst W., die den B. in dienst Tenslotte zeide spr„ dat de vader van ver dachte niet meer gelooft dat zijn zoon schul dig is. Hjj is nu overtuigd van diens onschuld. Ook meerdere anderen, die verdachte ken nen, achten het uitgesloten dat verdachte den doodslag gepleegd heeft. Of deze factor echter ten volle de uitwerking zal hebben, welke onder normale omstandig heden te verwachten sou zijn, is, naar mijn meenlng, onzeker, omdat de buitengewone be lemmeringen, welke telkens weer aan de ont wikkeling van het wegverkeer in den weg ror- den gelegd, in den vorm van excessieve belas tingen, een normale ontwikkeling van dit weg transport verminderen moeten. En zulks -ent ik een bedenkelijk feit. Het lijkt mij niet juist, dat de voordeelen, welke de techniek heeft ge bracht door de productie van transportmidde len, steeds goedkooper in aanschaffing en niet het minst in het gebruik, te niet gedaan wor den, waardoor het transport, Inplaats van zich te moderniseeren en ontwikkelen, op een ach terlijk niveau zou kunnen verstarren! Ik heb mUh hart verpand aan het wegverkeer en kan ultkeerlng, die nog geldt de producten 1934, nog een slot-uitkeerlng zal worden daan, waaromtrent de Regeering maatregelen in overweging heeft. Het feit dat de Tarwesteun is verminderd, maakt de kans op de slot-uitkeerlng aan den tuinbouw grooter, waardoor meer gelijkheid In de steunverleenlng wordt verkregen. de knecht geheel bulten de zaak staat. Mr. ten Bokkel dupliceerde. HU heeft rapport van Dr. Hulst geheel anders gelezen, dan de Officier van Justitie. Het gaat er om of er een maaginhoud is of niet. En gebleken is, dat er inderdaad een maaginhoud is. De op merking van spreker over v. W„ zooals door den Officier hier naar voren is gebracht, kan spreker zich niet herinneren. De verdachte had het laatste woord, doch zeide, dat zijn verdediger hem reeds voldoende verdedigd heeft. Uitspraak 14 Februari. Men heeft mi) wel eens voor een te grooten optimist versleten en nog kort geleden gevraagd of het mij mogelijk zou zijn thans, in deze zoo -Lnog een optlmia- ’tlschen kijk op de tóekolnst te behouden. Hierop zou ik dan willen antwoorden, dat ik, hoewel misschien wat optimistisch aangelegd toch steeds tracht de werkelijkheid onder het oog te zien, maar daarbij nog nimmer uitslui tend duisternis heb opgemerkt. Steeds was er een lichtpunt, steeds weer bleek, dat wijlen Pa.J Kruger juist oordeelde in zijn overtuigd „Alles zal reg kom”. De regeering, wier taak uiterst moeilijk is, wil, het behoeft geen nader betoog, slechts de be vordering van het landsbelang, de welvaart van ons volk. Welnu, wanneer van eenlgen maatregel mocht blijken dat deze een nlet-gewenscht ge volg heeft, dan zullen de bakens ongetwijfeld verzet worden. En daarom durf ik ook thans nog optimist te blijven en hierbij word ik versterkt dooit de verschijnselen in het buitenland, waar men hier en daar, met name in Engeland en Duitschland, doende is, het wegverkeer Juist te BU de Dinsdag jJ. gehouden inschrijving op 30.800.000.4 conversleleenlng 1938 n der gemeente Amsterdam is door houden van de aflosbaar gestelde 4J4 obligatiën oo dusda nige wijze gebruik gemaakt van het recht van voorkeur, dat op de vrije inschrijvingen slechts een zeer geringe toewijzing zal kunnen geschie den. <3> Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem aal da volgende week Maandag geen audiëntie ver- leenen. H. M. de Koningin heeft aan den A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland het predteaat „Koninklijke” verleend. v. W„ die, ofschoon ter plaatse bekend, niet onmiddellijk alarm maakte, toen hij den moord ontdekte, zijn krankzinnige opvlleglng, toen hij verdacht werd van den moord en zijn jaloersch- held op verdachte. Doch v. W. is steeds met fluweelen handschoenen door de politie behan deld. Spr. vond het jammer dat geen nader onderzoek naar dezen man is ingesteld. Pleiter recapituleerde nog eens den gang van zaken, Wees op de vele onwaarschijnlijkheden en concludeerde dat verdachte onschuldig is. Da instellingen, welke de aanvrage kunnen, worden onderscheiden in drie groepen: 1. Instellingen welke overheidssubsidie ont vangen. 2. Instellingen, welke openbare Inzameling van gelden houden. 3. Andere instellingen. .ad. 1. Wanneer aan een gemeentebestuur subsidie wohlt verzocht acht de minister bet gewenscht, dat dit college na een nauwgezet onderzoek met inachtneming van de in de cir culaire aangegeven richtlijnen en rekening hou dende met de bijzondere omstandigheden van leder concreet geval, zijn beslissing neemt. ad. 2. Ten aanzien van deze groep biedt het verelschte van toestemming ingevolge art. 15 der Armenwet of ingevolge plaatselijke veror dening B. en W. de gelegenheid om zich van het in deze circulaire behandelde punt reken schap te geven. De gemeentebesturen zullen zich ten deze niet zelden voor een zeer moeilij ke beslissing gesteld zien. Eenerzijds is het de verantwoordelijkheid tegenover het publiek, anderzijds moet de noodlge voorzichtigheid be tracht worden om niet de belangen der betrok ken instellingen en daardoor het algemeen be- De goede traditie getrouw, is de pers gisteren in de gelegenheid geweest, een rondgang te maken langs de vele stands en onder het on vermijdelijk geklop en gehamer dat zich, bij wel ke tentoonstelling dan ook, tot een minuut voor de opening hooren doet, zijn notities te maken; notities, waarin, al naar gelang van dé gelegen heid tot een rustige beschouwing, de vaste lijn zich ging manifesteeren! Overigens w&s het in deze uren vooral het Interessant betoog van een deskundige par ex cellence. den heer J. Leonard Lang, voorzitter van de R.A.I., gehouden tijdens de lunch, welke de recl*szaak voor de den Journalsten in het groote restaurant werd aangeboden, dat, naast de waarde van eigen waarnemingen, als richtsnoer gelden kon jran bet belang en de belangrijkheid van deze ten toonstelling. De 24ste R.A.I-tentoonstelling, welke aan stonds de aandacht van het Nederlandsche pu bliek zal vragen, geeft een beeld, dat op enkele punten nogal afwijkt van dat van haar voor gangster, in 1934 gehouden, zoo zeide de heer Lang. In de zijzaal, waar den vorigen keer bedrijfs wagens en autobussen de belangstelling van kijkers en koopers trokken, vindt men thans een keur van motorrijwielen in alle schakeeringen: gewone motorrijwielen, besteldriewielers en het zeer lichte motorrrijwiel, lichte transportmidde len, waarvan, zü het voor beperkte doeleinden, een zeer economisch vervoer verwacht kan wor den. D»’— Ik mag zonder overdrijving zeggen o Mr. Beyen vestigt voorts de aandacht op de moeilijkheden van het onderzoek van plannen, die vestiging van nieuwe of uitbreiding van be staande industrieën benogen. Van het laatste verwacht hij meer dan van de stichting van nieuwe bedrijven. Als een bezwaar wordt gevoeld, dat het in- dustrieele element in het Werkfondsbestuur slechts door één persoon vertegenwoordig! is. Het bestuur geeft dan ook in overweging, nog één Industrieel uit te noodlgen, in het bestuur zitting te nemen. Voor de opsporing van industrieels projecten zal een kleine commissie worden ingesteld. Deze commissie zou de beschikking moeten hebben over een door haar aan te stellen ingenieur. Het ligt in de bedoeling, dat deze commissie zich ook bezighoudt met het vraagstuk van de bevordering van de aanpassing. Bjj de verwezenlijking van industrieels plan nen zal het fonds zich betreffende loononder handelingen kunnen beperken tot de werkge vers, die dan op hun beurt met de arbeiders organisaties moeten trachten te komen. Naar wij vernemen zal het bestuur van den A. N. W. B. aan de eerstvolgende algemeene ledenvergadering voorstellen de statuten in dien zin te wijzigen, dat de naam voortaan zal lui den: „Koninklijke Nederlandsche Touristen- bond A. N. W. B.” Te Zwolle, waar hij sinds eenlgen tijd om gezondheidsredenen verbleef, is, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden,, op >0 overleden P. Slglsmundus Weghuis Nadat door de politie te Nijmegen C. W. uit Breda was gearresteerd Inzake diefstal met braak, werd als gevolg daarvan door de politie te Breda InfiteiJn woning een onderzoek Inge steld. Bij dat onderzoek werden voorwerpen ge vonden, die bjj verder onderzoek van diefstal afkomstig bleken te zijn. In verband hiermede werd zijn medebewoner en zwager A. de B. aangehouden en aan een verhoor onderworpen, waarbij hij tenslotte bekende met zijn zwager C. W. een tweetal Inbraken te hebben gepleegd in restauraties van spoorwegstations. Uit een verder ingesteld onderzoek bleek dat de politie door de aanhouding der beide ge noemden de hand had gelegd op de daders van de diefstallen in de volgende stations: Lage Zwaluwe. Goes. Middelburg, Gouda en Vlaardlngen. Beide verdachten zijn ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie te Breda en in het huls van bewaring aldaar op gesloten. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behandelde in de maand December 1934 in totaal 68413 aanbiedingen van werknemers, 3800. aanvra gen van werkgevers en bracht 2601 plaatsin gen tot stand; dat zijn 550 plaatsingen min der dan de vorige maand en 1599 minder dan in dezelfde maand van het vorige Jaar. Onder de geplaatsten waren 1488 mannen en 1113 vrouwen; 42.1 pCt. der geplaatste mannen be hoorde tot de ongeschoolden en 43.7 pCt. der geplaatste vrouwen tot de schoonmaaksters. Op elke 100 aanvragen van werkgevers kwa men 17953 (1421.8) aanbiedingen van werk zoekenden voor; voor mannen was dit 3081.3 (25293) aanbiedingen, voor vrouwen 456 (347.6) aanbiedingen op 100 werkgeversaan- vragen. Op 100 aanbiedingen van werkzoeken den kwamen 3 8 (4.8) plaatsingen voor; het percentage aanvragen van werkgevers, waaraan voldaan werd, bedroeg in totaal 68.4 (67.6); voor aanvragen om volwassen werkkrachten 75.3 (733) en voor aanvragen om jeugdigen 52.8 (563). De tusschen haakjes geplaatste cij fers zijn die van November 1934. In totaal boekte de Gemeente-Arbeidsbeurs in 1934 211.524 aanbiedingen van werknemers (v. j. 230,7561, 52.841 aanvragen van werkge vers (v. j. 62504) en 41.120 plaatsingen tegen 48468 in 1933, een teruggang dus met 7348 of 153 pCt niglngen, welke plegen te collecteeren, gemeentebesturen niet wordt gesteld. ad 3 Tenslotte zijn er tal van Instellingen v. d. meest uiteenloopenden aard, welke noch subsidie genieten, noch door collecte of loterij geld in zamelen. maar die toch op eenlgerlel wijze een zeker beroep doen op de publieke weldadigheid, bijv, door het rondzenden van circulaires, het aanbieden van inteekenlijsten en het werven van contrlbueerende leden. Afgezien van geval len, waarin aanleiding bestaat Voor ingrijpen van de zijde van politie of justitie, wijst de mi nister op de functie welke ook ten aanzien van deze groep de Armenraad kan vervullen. Als centrale van het maatschappelijk hulpbetoon in de groote steden beschikt hjj over de feite- Ujke gegevens om 'Me gestie der instellingen te beoordeelen en is hij de aangewezen instan tie om met de besturen der instellingen vertrou welijk de verbeteringen welk* op dit gebied wenscheljjk oF mogelijk zijn, te bespreken. Naar de meening van den minister dient het beginsel voorop te blijven staan, dat bestuursleden van instel lingen van philantropiachen en so- ciaal-hygiënischen aard hun funftt zonder vergoeding behooren te ver richten. Hö voegt hier echter ter stond aan toe, dat gewaakt dient te worden tegen de voorstelling als zou, wanneer in een bepaald geval wel honorarium wordt genoten, dit steeds verkeerd zjjn. Doeltreffende bestrijding van misstanden kan slechts plaats hebben indien geval voor geval individueel wordt onder zocht. Amerikaansche fabrikaten, twaalf Duitsche, elf Engelsche, zeven Fransche, arte Itaüaansche fa brikaten, alsmede een Oostenrijksch en een Nederlandsch fabrikaat, derhaWe zeven merken minder dan den vorigen keer. V) "nn 5 op 6 September 1934 moet 6e 43-Jarige electricien v. B. in zijn woning te Hoofddorp vermoord zijn. Verdacht van dezen moord wordt de 24-jarige pleegzoon W. K, die een liefdesverhouding zou hebben gehad met de echtgenoote van den vermoorde. De moord werd ontdekt doör den knecht v. W. De pleeg- “xm en de vrouw werden gearresteerd, doch •■atstgenoemde weer spoedig vrijgelaten. Op 6 December 1934 stond de pleegzoon voor de Haarlemsche rechtbank terzake van dezen moord terecht. Na een zeer uitvoerig getuigen verhoor elschte de Officier van Justitie tegen Verdachte wegens doodslag tien Jaar gevange nisstraf. De verdediger Mr. J. A. P. C. ten Bok kel pleitte vrijspraak. Op 20 December 1934 be paalde de rechtbank dat het onderzoek nog niet volledig was gevreest en werd aan de des kundigen opgedragen den maaginhoud van den vermoorde te onderzoeken. Dit onderzoek heeft inmiddels plaats gehad en f rechtbank voortgezet. Mr. ten Bokkel zeide, dat de maaginhoud niet onderzocht kon worden, omdat deze bij het eerste onderzoek is weggeworpen. Wjj kun nen aannemen dat de maag leeg was, en zich slechts een rolletje cement erin bevond. Nu dit laatste weggeworpen is, kan dit niet ten laste van den verdachte worden gebracht. Spr. ging verder op eenige details van het <etulgenverhoor op 6 December JJ. in en zeide dat hjj het buitengesloten acht dat v. B. zelf de gietkastjes beeft vernield. Spr. meende, dat de knecht doodslag ontdekt heeft en bij was, een ervan vernield heeft op den morgen van 6 September en toen V. B. zoo boos la ge weest, dat hl) v. W. te lijf wilde gaan. Daarop kan v. W. den doodslag gepleegd hebben. Hier bij wees spr. op da eigenaardige houding van De handelsbesprekingen met België in Den Haag, die voor enkele dagen onderbroken wa ren, zijn Woensdagmiddag nog niet, zooals in de bedoeling lag. hervat. De leider der Belgische delegatie, de heer Suetens, die in de residentie Was achtergebleven, is thans eveneens naar Brussel vertrokken voor nader overleg. Naar verluidt staat de stagnatie in verband met het kolenvraagstuk. Een gegeven, dat mede een aan wijzing biedt omtrent den toestand en het verkeer op de Amsterdam sche arbeidsmarkt, bestaat in het percentage, dat het getal aan de Arbeidsbeurs bekende werkloozen vormt van het totaal aantal beoefe naren. Dit percentage was in de ver- slagmaand December 20.7 en in November 19.9. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-Arbeids beurs Ingeschreven 57.682 werkzoekenden, waar van 53.811 werkloozen naar eigen opgaaf, als mede 796 gedeeltelij^ werkloozen. Bjj vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 52063 be droeg, blijkt, dat dit aantal aan het eindé'der verslagmaand 1728 hooger is, terwijl vergelekti^ met het einde van dezelfde maand van hat vorige Jaar, toen 46 764 werkloozen werden géi" noteerd, hun aantal 7047 hooger is. 9 Op elke 100 als werkloos bekenden kwamen oa. rond 17 bouwvakarbeiders voor (vorige maand 1T>, 7 diamantbewerkers (6), 2 arbeiders in de grafische vakken (2), 11 handels-, kan toor- en winkelbedienden (12), 3 onder het hotelpersoneel (3), 5 arbeiders in het hout- en meubelbedrijf (5), 4 arbeiders in het kleeding- bedrijf (3), 14 metaalarbeiders (inclusief electriclens) (14) en 30 ongeschoolden en transportarbeiders (30). lang te schaden. Eenheid in den aan te leggen maatstaf is ook op dit punt ten zeerste ge wenscht. In het bijzonder dient voorkomen te worden, dat ten aanzien van landelijke veree- nlglngen, welke in meer dan een gemeente door de verschillende hetzelfde criterium De werkloosheid was in 1934 omvangrijker dan in 1933. Het gemiddeld aantal werkloozen was nJ. 46865 tegen 44791 in 1933. Het hoogste aantal was 53.811 (eind‘December) tegen 49213 (eind Januari 1933); het laagste aantal was 43.204 (eind Mei) tegen in 1933 41021 (eind Juni). Om kwart over 12 Donderdagmorgen veree- nlgden zich directie, commissarissen en perso neel in de hall van het gebouw aan den kop van de Handelskamer, waar bloemen en pal men een feestelijke sfeer schiepen. De presldent-commlssaris hield een toe spraak, waarin hij het wel en wee der MIJ. me moreerde en besloot met den wensch, dat spoe dig een opleving in de scheepvaart mocht komen. Nog mens het personeel werd aan de directie een klok aangeboden. Elk lid van het personeel in vasten dienst ont ving een gedenkpenning. De data, waarop dit jaar de verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten zal geschieden, zijn thans definitief als volgt vastgesteld: 16 April: Drente en Overijssel. 17 April: Groningen, Friesland, Utrecht, Nrd.- Holland, Zuld-Holland, Zeeland, Noord-Bra- bant en Limburg. 26 April: Gelderland-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5