Taak van den Staat op sociaal economisch terrein r t oorl verc aanpassing Vernielde oogst A HE DE Wie maakt de stembiljetten? K.H.L.-personeel op straat Steenkool naar België KINKHOEST VLCMJt Minister Colijn’s K RADIO-PROGRAMMA GROOT SUCCES REDE PROF. AALBERSE Kraanapolaky en Binnenhof T* E Gevaarlijk voorbeeld 2OOmenschen getroffen Geheime distilleerderij DO< Prof. mr. P. J. M. Aalberte Leeuwarder boternoteering Deengche boternoteering hr-F Inkrimping bedrijf tot bescheiden vrachtdienat op Zuid-Amerika Leiding niet bij ambtenaren Stoffelijk overschot gevonden Vader doodde zijn kinderen Niet de goede salaris korting „De Staat moet aanaporen en medewerken tot een rege ling der ordening” Maximum-vergoeding aan tuindera in Nieuwveen en omgeving a Ruim gebruik van recht van voor keur by converaieleening Op welke wyze? VROEGE AARDAPPELEN NAAR ENGELAND Zaak tegen Zeiater chauffeur a.a. Dinadag voor de Utrecht ache rechtbank Taak van den Staat w jaar wen die Bols de i teru wert werk besc rege ven op d gees dron Doei alles daar gebo Slechte een betrekkelyk kleine order zal naar het buiten land gaan De geheele installatie van Muider berg naar Weeep overgebracht Verdwenen timmerman te Den Haag by den brand omgekomen Bezoldigingen dienen in den grond- alag aangetaat te worden Zaterdag 2 Febr. 1935 20 jaar lang de „dagelijksche dosis” genomen om vrij van rheumatiek te blijven. Brieven achryven VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 orkest Lonjumeau". I na (Ingezonden Mededeeling) 13 De officieel» Deensche boternoteering 1» he- h WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJk valuatie uit déArover heerscht in groepeeringen der bevolking verschil Tenslotte vernemen wU nog, dat door het aangekondlgde ontslag waarschijnlijk ongeveer 200 leden van het personeel van den Kon. Holl. Lloyd zullen worden getroffen. De leiding op economisch gebied aal niet moeten berusten by regeerlngsambtenaren, maar by een economischer) raad, uit het georgani seerde bedrijfsleven self voortgekomen eb onder contröle der overheid staande. 730 920 cokes in Februari en eventueel ook nog daarna dezelfde contingenten te behou den als onder het voorgaande accoord. Desnoods zal later het te veel ingevoer de kwantum van het nieuwe totaal- accoord kunnen worden afgetrokken. Zoo stonden sommigen (en nóg) op het stand punt, dat de staat niets te maken heeft met' loonregelingen. Het standpunt dat de Staat sich buiten dit terrein moet houden Is thans vrijwel overwon nen, aldus spr. Woensdagmiddag hadden ambtenaren der recherche van de accijnzen te Amsterdam, vergezeld van de assistenten bij de Rjjks- belastlngen, gestatlonneerd te Diemen en Mulden, met den rljksveldwachter van Mui derberg, een inval gedaan in de woning van G. J. d. P., aan de Nlenhuys Ruyskade al daar, en er een complete distilleerderij in beslag genomen. ROME, 421 M. Gramofoon Dansmuziek. 4.30 Concert 8.05 Orgelconcert de vlagen verminderen Bepaald is, dat steun wordt verletend over de hierna vermelde hoeveelheden van de hierna vermelde producten tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid, deze eenheden berekend naar een opbrengst van 14.000 kg. per HA. voor augurken en van 12.600 kg. per HA. boo- nen bij een stand van het gewas 70. a Augurken 390.575 kg. f 180 per 100 kg. b Boonen 334356 kg. f 3 per 100 kg. Dóór ontdekte men een complete distilleerde rij. Onmiddellijk werden alle onderdeden In be slag genomen en overgebracht naar den wach tenden auto. Ook de aanwezige voorraad gestookte jenever ongeveer 50 L. in bemande flesschen werd medegenomen naar het kantoor van den rjjks- ontvanger te Weeep. Het eerste nltgeg Den inensc van C gestek de Int leerboi Voor 1 weteru dan 5( land i stanl Prof spraak Dit bo 300 br i taal m Geen "geneesmiddel”—maar helpt Naar wij vernemen Is op de 4% tweede Con- versleleenlng 1935 van de Bank voor Nederland- sche Gemeenten, groot 8 mlllioen gulden, zoo danig bedrag met recht van voorkeur Ingeschre ven, dat de toewijzing op de vrije inschrijving slechts gering kan zijn. Wat is bU dezen stand van zaken de taak van den Staat voor het algemeen belang? Spr. geeft deze aan in een viertal punten. In verband met de inkrimping van het be drijf van den Kon. Hollandschen Lloyd verne men w(j nog nader, dat het besluit daartoe genomen is in overleg en na besprekingen met de bevoegde autoriteiten in Den Haag. Nog Woensdag heeft te Den Haag een bespreking plaats gehad, welke tot direct gevolg heeft gehad het besluit van de directie van den Kon. Holl. Lloyd om het reeds vermelde schrijven aan het personeel te richten. individu en een aan de gemeenschap, in te genstelling met de onveranderlijke Katholieke leer, die den mensch rechten toekent als indi vidu èn als sociaal wezen. De Leeuwarder boternoteering is vastgesteld op 55 cent per K.G. Reuter bericht uit Londen, dat het lit Jaar voor het eerst verboden zal zijn vroege aard appelen in Engeland in te voeren zonder ver gunning. Z. Exc. prof. Aalberae hield zijn voordracht, op verzoek van het bestuur, over „De taak van den Staat op soclaal-economlsch terrein in het heden en in de naaste toekomst." Men herinnert zich ongetwijfeld nog den dubbelen doodslag te Zeist, ongeveer 5 maan den geleden, waarbij de 30-jarige chauffeur B B. na een huiseljjken twist zijn belde kinde ren doodde. De strafzaak tegen hem zal Dinsdag 5 Febr. door de Utrechtsche rechtbank worden behan deld. 2. De Staat meet aansporen en medewer ken tot een regeling der ordening, waar door in de maatschappij organen knnnen ontstaan die in het sociaal en economisch leven regelend kunnen optreden. 3. Publlekrechtelljke bedrijfsorganisaties moeten in het leven geroepen worden, die de belangen behartigen van vooral de georga niseerde bedrijven. 4. De Staat moet als een georganiseerde volksgemeenschap den In- en export regelen. BRUSSEL. 484 M. 12.15 Orsmofoon 12.50 Het Omroeporkest 1.50 Gramofoon 5.20 Dansmuziek 620 Gramofoon 6 50 Piano-recltal 7.20 Zang 8.20 Het Ra- dloeymphonle-orkeet 9.20 Reportage van de Zeadaagacbe te Brussel 9.50 Het Om roeporkest 10.20 Max Alexys' orkest. In kracl geest Nli trapt „fort nen. In toest zorg, kond De niter man tenrl ingez kapit ■choi van Goed Wa Zijn 1 ticuli een groot social zijn, naai Walt; gaart gante en de een i Var een i prlkk ten v sielen geesu eesen Baizb Doe vaner en m zijn n Ree nen i beelte den c danks een ri waard den cl schijn Daar de ambtenaren zoo spoedig mogelijk G. J. d- P. wil^pn hooren, werd diens 19-jarlge zoon mede In den auto genomen, om den vader op te sporen. Daarmede was men al heel ge lukkig. want op den rijksweg by Mulden. trof men de P. aan. Hij werd uitgenoodigd, met de ambtenaren mede te rijden. In het politie-lokaaltje te Muiderberg nam de heer OUJslager d. P. een uitgebreid verhoor af, doch, naar later bekend werd, had dit ver hoor weinig opgeleverd. De verdachte heeft geen bekentenis af gelegd; leveranties geschiedden aan onbekende personen, enz. enz. Dit alles zal echter naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd weinig baten, omdat de stukken van overtuiging aanwezig zijn. De groote moeilijkheden, om het Neder- landsche kolencontingent te handhaven vloeien nog steeds voort uit de vrees, dat de Fransche markt voor de Belgische steen kolen zoo niet geheel dan toch gedeeltelijk zal gesloten worden, daar Frankrijk de ge- heele productie kolen en cokes uit het Saar- gebled zou opnemen. De wereld heeft voortdurend geschommeld tusschen een meerwaarde toekenning aan het Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. •1 Januari: Dringende beraadslagingen werden Donderdag te Brussel gehouden in verband met den stil stand in de economische ondeshandellagen met Nederland. De heer Suetens, leider van de Belgische delegatie, had de vorige dagen de regeering op de hoogte gebracht van de moeilijkheden, welke de onderhandelaars hebben ondervonden tijdens de besprekingen, einde der vorige week te Den Haag gevoerd. In leder geval wil de Belgische regeering de steenkolenkwestie oplossen om het terrein vrij te maken. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de producenten van gewassen van den tuinbouw voor zoover deze hun bedrijf uitoefenen te Nieuwveen, Ter Aar en Uithoorn, en voor zoover het betreft door hen in 1934 geteelde boonen- en augurkenplanten, waarvan de opbrengst door bijzondere omstandigheden niet ter veiling is aangevoerd steun verleend zal worden tot een maximum van f 17500. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het Omroep- kleinorkest 5.40 „Kleine Suite für RSu- cher" 6.20 Concert. BEROMUNSTER, 540 M. 7.00 Vroolyk gevarieerd programma 8.20 Het Mannen koor Bachletten 9.35 Dansmuziek. BOEDAPEST, 350 M. 7.00 .Lee cloches de Cornevllle”, operette van Planquette 9.20 Bandor Flgedy-Plcbtner en zijn 1ste Honved Reg. Int. 10.45 Jozsef Paradis Zigeunerorkest. van d. P., dien zij echter niet thuis troffen. ZIJ waren echter in het bezit van de verelschte papieren om tot huiszoeking over te gaan, waarmede onmkfdellljk een aanvang werd ge maakt. Alle kamera en overige ruimten werden aan een grondig onderzoek onderworpen, doch er werd niets gevonden, totdat men oo den zolder arriveerde. MILAAN. 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoon 8.05 „Addlo, glovlnezza", operette van Pletrl 10.20 Gramofoon. Heeft de Staat een zoodanige taak, begon spr rich af te vragen? Het is nog niet lang geleden dat men algemeen meende van niet. Donderdagmiddag is onder de puinhoopen van de jl. Vrijdag uitgebrande fabriek van de firma van Straten en Boon in de Waldorpstraat te Den Haag gevonden het totaal verkoolde lijk van den 74-jarigen timmerman K., die sedert den dag van den brand werd vermist en om trent wien niet direct vermoedde, dat hij in het brandende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was ge komen. Het lijk is ter beschikking van de familie ge steld en naar de woning van het slachtoffer overgebracht. Toen zy 58 was, had deze vrouw rheumatl sche pjjnen. Ze nam Kruschen Salta om se kwijt te raken. En hier is zy nu nog steeds vrij van rheumatlsche pijnen nog steeds trouw aan de dagelyksche dosis Kruschen Salts, dat zU nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet mij genoegen U te kunnen vertel len," schrijft zij, „dat ik meer dan 30 jaar lang Kruschen Salts neem eerst In Engeland en toen hier zeven jaar lang. Ik begon er in Enge land mee tegen rheumatlsche pijnen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging Ik er mee door. Sinds Ik hier ben, heb Ik nog geen rheu- matische pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoolang ik leef, juist de kleine dagelljksche dosis als op gegeven.” Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk func- tionneeren, zullen afvalstoffen zich in t lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meestal rheumatlsche pijnen ontstaan. De „dagelljksche dosis” Kruschen Salto spoort de afvoerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schade lijke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apo thekers en drogisten A f 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handel» Maat- Bü K. B. Is goedkeuring onthouden aan het besluy der Staten van Noord-Holland, strek kende tot verlaging van de bezoldiging van do leden van Ged. Staten door middel van hef fing, met Ingang van 1 Januari 1935, van een pensioenpremie ad 10 pet. hunner jaarwedde, zulks onder gelijktijdige Intrekking van de be sluiten tot toepassing van een tijdelijke kor ting op hun bezoldiging. Overwogen Is hierbij, dat dit besluit ten doel heeft, de tjjdeljjke korting ad 10 pet. om te zetten in een blijvende verlaging, doch dat dit doel door middel van heffing eener pensioen premie niet volkomen zal wqrden bereikt, aan gezien hierbij de grondslag der wedde Intact blijft. Waar In verband met het voortduren van da ongunstige economische toestanden de bezol digingen niet slechts dienen te worden vermin derd, maar bovendien in den grondslag dienen te worden aangetast, kan aan het be sluit geen goedkeuring worden verleend. De Sociale Studieclub van het Tllburgsch Studentencorps, genaamd „De Tribune” vierde Donderdag haar eerste lustrum. De dag werd begonnen met een gezamenlijke H. Mis en des middags te drie uur werd in do zaal van de Kon. Lledertafel. Willem II straat, een feestvergaderlng gehouden. Er was veel belangstelling van niet-Tribu- nlsten en onder de aanwezigen bevonden zich ook de Rector-Magnlficus, Mgr. prof. dr. Th. Goossens, en de professoren H. A. Kaag, mr- E. G. J. Glmbrêre, dr. M. J. H. Cobbenhagen en dr. J. E. de Quay. De voorzitter van de studieclub, de heer F. Verhagen, sprak een welkomstwoord. Hierbij gaf hjj een kort overzicht van ont staan, ontwikkeling en doel van de jubilee- rende club. „Het rechte: gevolgt helpen Er v Werdei tegen» In t< „Zal „Het aan helpen Gehc teur vooral Van de „Het Inspect altijd kerels, bloed v) terecht Het Spr. Is van oordeel, dat allereerst de zwaarst getroffen bedrijven dienen gesteund; dat er gezorgd moet worden voor werkbehoud en werk verruiming (actieve handelspolitiek) en wr- vroegde uitvoering van openbare, werken als werkobject, en dat voorkeur gegeven moet war den aan het Nederlandsch fabrikaat. KEtLEV, 456 M. 11.20 Het Otnroep- klelnorkest 12.45 Het Omroepklelnorkest 3.20 Vroolljk programma 6.20 Het Radlo- Strljkkwartet 7.30 Stafkapel 820 Groot gevarieerd programma. Het Nedertand-Belgische contingen- teeringsaccoord loopt 1 Februari ten einde. Maar In de bijeenkomst, welke Donderdag is gehouden in bet kabinet van den eersten minister werd bet voor- ■tel der onderhandelaars aangenomen, waardoor voorloopig wordt overeenge- koBMa veer de Nederlandscbe kolen en I.I XEMBURG. 1304 M. 8.05 Gramo foon 8.20 Persberichten Vervolg gramef- foon 1220 Middagconcert door het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Peneis. Frau Luns, wals, Llncke. Lyrische suite, Grleg. Wlenerblut. Strausa. Calme comme la Nult. Bohm. Chant sans paroles. Peneis. Elnzug der Gladiatoren. Puclk. Slavische Dans. No. 10. Dvorak. Menuet uit „L’Arlealenne-sulte'*, Bizet. Am Meer, Schubert. Czardas, Monti 120 Koereen. Daarnagramofoon 4 20 Gramofoon 4.40 Zang door Venant Pauké. Liederen van Gabriel Plerné 5.10 Cello recital door Eugène KuhnFontanelle 6.00 Zang door Mme Boklau. Nocturne, Franck. Le Rol dee Aulnes, Schubert. La Vie antérleure, Du pare. Le Drap maureeque, de Falla. Serenade, Schubert 6.50 Con cert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8 00 Fransche uitzending. Accordeonmu- zlek door Marc Braun 8.20 Persberichten 8.45 Zang door Gustave Simon 920 Fransch concert door bet Radlo-orkest o. 1. v. Henri Pensle. Marche nuptiale d’une Poupée, Lecocq. Pas des Fleurs. L^o Deli bes. Dana le Jardin. DebussySalabert. Suite brêve, Aubert. Fantoccini, Gillet Ve- nlse. Flévet. 9.50 Causerie 10.00 Gala concert door het Radlo-orkest o. 1. v. Henri Pensls. Marcel Clampl. piano. Concert voor plano en orkest. Franz Liszt Ma Mere 1'Oye. Maurice Ravel 10.45 Petite Suite, Claude Debussy 11.00 Music-Hall. M.m.v. Het Radlo-orkest o. 1. v. Henri Penale en solisten 11.50 Dansmuziek van gr .platen, door Malson Uttlewood. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Gramo foon 10.00 Gramofoon 11.00 Gramo foon 11.80 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln O.P. 12.01 Poli tieberichten 12.15 Gramofoon 1230 Het Kro-orkest o. 1. v. Marlnua van Woud 1.00 Gramofoon 1.20 Het Kro- orkest 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.80 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 8.00 Klnderuurtje 5.00 Gramo foon 5.80 Het Kro-orkest 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht door Paul de Waait 6.45 Gramofoon 7.00 Politieberichten 7.15 ,X>e beteekenls van de toegepaste kunst" door Pater B. Knlpplng o.F.M. 7.35 Gramofoon 8.00 Va» Dlaa 8.05 Het Kro-orkest 8.35 Tusschen twee werelden door Pater J. Thewlasen s.J. 9.05 De Kro-boy* o. 1. v. Piet Lustenhouwer 9.30 Een nacht In een Spookhuis. Voor dracht door Th. Booaman 950 De Kro- boys 10.15 Gramofoon 10.30 Vaz Dlas 10.35 De Kro-boy» 11.00 Gramofoon. Op de vergadering van ministers, waar zulks werd bekrachtigd, waren aanwezig de ministers Theunls, Francqul, Hljmans, Outt, v. laacker en Pierlot, bijgestaan door hooge ambtenaren van hun departementen. Des namiddags heeft de eerste minister over dezelfde kwesties nog een onderhoud gehad met den heer Bech, den minister-president van net Groot Hertogdom Luxemburg, daar alle ver bintenissen van Belgische zijde tegenover Ne derland worden aangegaan namens België en Luxemburg. HAMBURG, 332 M. 10.50 Het Opera- orkest 12.20 Populair concert 3.30 Hét Omroeporkest 5.20 Gramofoon 6 15 Het Symphonie-orkest 9.55 Muzikaal In termezzo. Het ligt in de bedoeling, dat tus schen Amsterdam en Zuid-Amerika op bescheiden schaal een vracht- dienst zal worden gehandhaafd, waarvoor concentratie en reorgani satie van het bedrijf van <^en Kon. Holl. Lloyd noodig is. De regeering wenscht, dat handhaving van den dienst en inkrimping van het bedrijf op zoodanige wjjze geschieden, dat er samenwerking bestaat tusschen Rotterdam en Amsterdam. Naar wü vernemen, is binnenkort een belangrijke inkrimping van het bedrijf van den Kon. Hollandschen Lloyd te verwachten. Zooals be kend, is het passagiersvervoer reed» eenigen tjjd stopgezet, zoodat deze maatschappij thans alleen nog vrachtschepen in de vaart heeft. Donderdag is aan het geheele personeel van den Kon. Holl. Lloyd by rondschrijven medegedeeld, dat de directie tot haar leedwezen door omstandigheden gedwongen is, het bedrijf zeer aanzienlijk in te krim- ^n en als direct gevolg daarvan het overgroote deel van het varend en kantoorpersoneel in de naaste toe komst te ontslaan. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramo foon 12.05 Het BBC-Northern-orke»t 1.20 Het Commondore Grand-orkest 2.20 Het Belfaster Omroeporkest 4.50 Sydney Baynee’ orkest 5.35 Ambrose en zijn Embassy Club Dans-orkest 8 50 Muslc- Hall-progr. 10.20 Het BBC-Theaterorkest 1120 Henry Hall en zijn BBC-dansorkest. In de toekomst zal de Staat de organisatie van het bedrijfsleven hebben te bevorderen. Spr. noemt b(j deze uiteenzetting de oprich ting van Technologische Instituten als voor lichtingsbureau» voor de industrie. Daarbij d» Staat self moeten waken te gen optredend egoïsme en wel zoo dat de door de publlekrechtelljke lichamen te maken ver- -w-, ordeningen aan het recht van veto blootgesteld Spr. gaf een overzicht van de crisis en be- worden, sprak daarbij de geweldige ontwikkeling der techniek, en den overvloed aan internationaal kapitaal, dat credleten daarvoor verstrekte. Reeds sinds langen tjjd gingen er geruchten, dat regelmatig sterke drank tot te lage prijzen aangeboden werd, waardoor het vermoeden rees, dat hier of daar weer een geheime dis tilleerderij In werking moest zijn. Gebleken was, dat aan verschillende adressen In Am sterdam en de naaste omgeving die dank aan den man werd gebracht. Uit nader ingewon nen informatie kwamen de ambtenaren op een spoor, dat in de richting Muiderberg wees, totdat Woensdagmiddag de slag geslagen kon worden. Om ongeveer half 3 arriveerden de ambtena ren per auto aan het einde van den Badweg te Muiderberg, in de onmlddelUJke nabijheid van villa .Antoinette”, waar d. P. woont. De be zoekers begaven zich te voet naar de woning Veel stof heeft in de laatste dagen opgewor pen het bericht, dat bjj de komende Staten en Gemeenteraadsverkiezingen een deel van de Nederlandsche kiezers hun stem zullen uit brengenop buitenlandsch papier. Zulks ten gevolge van het feit dat het Inkoopbureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten de order van stembiljettenin het buitenland denkt te plaatsen. Nu moet men zich omtrent den omvang van het feit geen overdreven voor stellingen maken. Men Is geneigd te denken, dat voor de kleine vier mlllioen kiezers, die hun stem zullen uitbrengen, heel wat papier noodig is, en dat is ook wel zoo, maar lang niet al dat papier wordt door genoemd inkoop- geleverd. Amsterdam b.v. bestelt zijn We hebben al eens vroeger een ru briekje gewijd aan den wensch dat bij de jeugd de kunat van het brie venschrijven beter worde verzorgd. Een aparte kunst. En een kunst, die de vrouw beter, véél beter verstaat, dan de man. Eigenlijk kunnen mannen geen brieven schrijven, een enkele uitzon dering misschien daargelaten. Ze zijn er te zakelijk voor, of wat men zaketyk noemt. Hun stijl is, oj wordt houterig; het geheel zwaar op de hand. Ze hebben er te veel moeite mee. Een man zit aan een plechtige schrijftafel langen tijd te tobben over een simpelen verjarings-brief, die dan, figuurlijk gesproken, nog on leesbaar is. Een vrouw pent aan een hoekje van de tafel het\ eene episteltje het andere neer, en ze zijn alle even v^t en onderhoudend. En wat voor het dagelijksch leven geldt, is eveneens waar voor de hoo- gere schrijfkunst, voor de literatuur. De geschiedenis kent dan ook wel beroemde briefschrijfsters, maar ge nietbare briefschrijvers zijn schaarsch, indien zij al bestaan. En denk eens aan de romans van Betje Wolf, Aagje Deken, en zoovele andere vrouwen, die den briefvorm hanteerden. De man is op dit terrein onbetwist baar de mindere van de vrouw. En ’t is niet het eenigel HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gra- mofoon 10.15 Uitzending voor de arbei der» in de contlnu-tiedrjjven 12 00 Nap de Kiyn. viool en Rutger Schoute. plano 12.15 Frans van der Helde, klarinet en Rutger Schoute, plano 12.30 Orvltropia o. 1, v. Jan van der Hom 1.00 De Zon neklopper» o. 1. v. Cor steljn 1.30 De Flierefluiter» o 1. v. Bddy Wall» 2 30 Platen der maand 3.00 „En kijkje in het film- en gramofoonbedrijf” 3.30 Rot- terdamach Phllharmonlich orkest 6 00 Orgelspel door Jóhan Jong 6.50 Gra- mofoon 8.03 Bonte-avond 8.35 Men vraagt! en wlf draaien.... 8.45 Repor tage uit het SportpalM» te Brussel v. d. Zesdaagsche 9.00 Boflke-avond (vervolg) 9.30 Hertha Glücknutn, alt. zingt 9.50 Bonte-avond (vervolg) 10.20 Vaz Dlas 10.35 Bonte-avond (vervolg en slot) 11 05 ZSterdaga vond-filmpjes 11.16 De Zes daagsche van Bruasel 11.30 Men vraagt! en wy draaien.... 11.45 Gramofoon. BRUSSEL, 322 M. 12.17 Gramofoon 12 50 Het Salonorkest 1.50 Gramofoon 6 35 Gramofoon 6.50 Accordeon 7 05 Gramofoon 9.20 Repgrtage van de Zes daagsche te Brussel 9.50 Het Salonor kest 10.20 Max Alexy'» orkeet. PARIJS, 313 M. 12 25 Gramofoon 6.50 Actualiteiten voor Kathollken 7.15 Gramofoon 9.20 Dansmuziek 10.50 Ora- mofoon. Schakelen wij het vraagstuk van de de- alle van meenlng dan moet gezegd, dat het tx>- ▼enstaande de samenvatting had kunnen zijn van het betoog van den meest ver stokten en conservatieven liberaal. Het schijnt, dat Dr. Colljn het af en toe hoodig oordeelt, met het aplomb, dat hem zoo goed afgaat, een opzienbarend college In liberale economie te geven, om zichzelf want In zijn economisch denken is hij nog steeds voor negen en negentig procent liberaal en de „captains of Industry” In den zoeten waan te brengen als zou nog ooit de volstrekt vrije mededinging, na tionaal en internationaal, kunnen terugkee- ren. Of dat van den kablnetsleider van een volk, dat in overgroote meerderheid om ordening roept, tactisch is, is een an dere vraag. BU de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting heeft Dr. Colljn mede ter zake van zijn uitlatingen over de ordening den leider der Katholieke fractie tegenover zich gehad. Ook toen had hij In de eerste Instantie van het debat eenige buigingen gemaakt naar de liberale economie. Maar in de repliek klonk toen toch de klank, dien men reeds dadelijk had verwacht van den man, die tijdens zijn interimaat aan Eco nomische Zaken! het ontwerp tot ver bindendverklaring van ondememersover- f eenkomsten had ingediend en die met zijn medeminlsters de ordening als nastrevens waard in de Regeeringsveiklaring had op genomen. Die klank luidde (op 14 November 1934) als volgt: „Ik meen dus, dat men in dit op zicht naast de erkenning, dat de wijzigin gen in de omstandigheden der laatste ja- ren veroorzaken, dat men waarschijnlijk naar een organische ordening van het be drijf toegroeit, óók kan erkennen, dat die organische ordening van het bedrijf door de Regeering behoort te worden bevor derd.” Hoe klopt op deze uitspraak hetgeen Dr. Colljn In Krasnapolsky voor de leden van Groote Club en Industrieele Club ten beste gaf? Ook over de vraag: „contlngenteerlng of Invoerrechten?” heeft de leider van het kabinet bij het algemeen begrootlngsdebat in de Kamer heel anders gesproken dan te Amsterdam. De Regeering, zoo zelde hij daar Zaterdag J. L, heeft den weg der contlngenteerlng ge kozen, omdat aan heffing van rechten aan de grens nadeelen zitten. Maar irf de Ka mer zelde hij, „dat men beter doet met hier niet nadrukkelijk te kiezen voor het eene of ▼oor het andere, maar dat men ruimte moet laten om, al naargelang de omstandighe den dit vorderen, de belde methoden toe te passen....” En In hare Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen ▼an de Eerste Kamer over de Rjjksbegroo- tlng schreef de Regeering: „In dezen eco nomischen strijd heeft de Regeering zich tal ▼an handelspolitieke machtsmiddelen ver schaft, welke zij actief gebruikt, om het economisch leven van Nederland geleidelijk bij de veranderde economische omstandig heden aan te passen. Onder die middelen telt de Regeering ook het heffen van bij zondere Invoerrechten.” Minister Marchant heeft In de Tweede Kamer, naar aanleiding van zijn spelling- bekeerlng en verschillende zijner redevoe ringen bulten de Kamer, van Jhr. de Oeer het verwijt te hooren gekregen, dat htj zich te gemakkelijk aanpast aan de omgeving, waar hij incidenteel komt te vertoeven. Dr. Colijn’s rede in Krasnapolsky doet de vraag rijzen, of ook hij het werkwoord „aanpas sen**, dat het devies is van zijn kabinet, in dezen verkeerden zin vervoegen gaat. De Eerste Kamer moge hem de volgende week hierover eens aan den tand voelen. bureau stembiljetten op eigen gelegenheid en heeft die order in het eigen land geplaatst. Men kan aannemen dat de door de „Vereeniging” te ver strekken stembiljetten ongeveer 15 pCt. van den geheelen benoodigden papiervoorraad zul len omvatten en de order, waar het om gaet. maximaal 30 ton zal bedragen. Paar een ton van het benoodigde papier In Nederland reeds voor minder dan 100 gulden kan worden ge leverd, is het dus een order van nog geen 3000 gulden, en is de schade, die de eigen nyverheld daardoor lydt, dus niet erg groot. Maar het beginsel biyft, dat het een gevaar- lyk ding is, wanneer openbare lichamen hun orders in het buitenland gaan plaatsen, vooral wanneer het om een prysverschll gaat van enkele honderden guldens. In een tyd, dat de eigen industrie alle moei ten doet om het hoofd boven water te houden, is het wel een zeer bedenkeiyk voorbeeld dat de gemeenten geven, wy begrijpen en waar- deeren dat deze lichamen hun uitgaven zoo veel mogeiyk trachten te beperken, maar van den anderen kant is deze wyze van bezuini ging toch averechtsch. daar vermindering van werkgelegenheid in het eigen land werkloos heid schept en de ontslagen arbeiders direct ten laste komen vande gemeenten. Het gaat niet zoozeer om het feit zelf, maar om het beginsel en bet voorbeeld. Dit prece dent kan voor een ander publiekrechteiyk or gaan aanleiding zyn, om een veel belangryker order, b.v. constructiewerk, materiaal voor pu blieke werken, ook aan het buitenland te geven. En dat kan wèl verlies van arbeidsge legenheid en in laatste Instantie een strop voor de gemeenten beteekenen. Het voorbeeld is gevaariyk. 1. Zoolang nog geen voldoende ordening Is geschapen, zal de Staat direct steunend hebben op te treden; allereerst door ge bruik te maken van bestaande organisa tie». PARIJS, 1648 M. 7.06 Gramofoon 1220 Symphonle-ooncert 8.20 ..Viktoria und ihr Huaar", operette van Abraham 10.50 Dansmuziek. TOULOUSE. 329 M. 6.35 Salonorkest 7.05 Vioolrecltal 7.30 Operette-arla'» 8.05 Weensch orkeatconcert 8.35 Tyrool- ache liederen 8 50 Mandolineconcert 920 Concert „Clboulette” 10.20 Liede renrecital 11 35 Weenach orkestconcert 11.50 Sollstenconcert 12.25 Cabaretpro- gramma 12 35 Operaconcert. WEENEN, 507 M. 7.00 Pianorecital 10.10 Dansmuziek 11.35 Gramofoon. VERWIJZEN WIJ KATHOLIEKEN RADIOGIDS X TT ~r at zij in de door Dr. Colljn te Am- yy Sterdam gehouden rede als een ver- T wezenlij king barer economische wenschen zag, drukte de „Nieuwe Rotter- damsche Courant” In vette letters af als ▼olgt: Geen beschermende invoerrechten; Geen ordening door groepen zelf; Geen ordening doer de overheid, want dit zou zijn: staatsslavernjjj voor het bedrijfsleven; Geen devaluatie! DEUTSCHLANDRENDER, 1571 M. 11.20 Orkest 12.30 Het Leipz. Symphonle- orkest 5.50 Gramofoon 6.50 Uit de Dultsche Opera te Berlin: ,JLe postillon de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6