ONS BLAD Positie der arbeiders nieuwe Oostenrijk D FRANSCH-ENGELSCH ACCOORD TE LONDEN BEREIKT ’t in DE FEBRUARI-OPSTAND VAN 1934 China en Japan Het nieuws van heden HERZIENING VAN HET VREDESVERDRAG Voorstellen aan Berlijn over de rechtsgelijkheid Een luchtconventie ontworpen Stakingsrelletjes in Frankrijk NEDERLAND—BELGIË DE BAROMETER JOH. LAUWERS rAYGior i ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Naar beëindiging der conflicten? Vragen DE HEER LIEVEN GEVAERT Onlusten in Algiers Lawines in Stiermarken 7* De Saarvluchtelingen De commissie van Drie J De studentenonlusten te te Belgrado Weg van Dollfuss wordt voortgezet Staking in België van de baan Soci’s wachten thane het onder zoek van het Nat. Comité van den Arbeid af MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 102 Albert-kanaal niet vóór 1937 voltooid? fl I De areenaletakere kwamen te Breet tot ernstige botsingen met de politie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 1 •w ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces.Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 yvxvkxwmiiii S I I De nieuwe staat wil absolute ge lijkgerechtigdheid voor alle volksgenooten aan de regeering gesteld NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD In Hannover is een sneeuwsmeltmachine in gebruik genomen (Bijzondere correspondentie) Lawines te Stiermarken. Albert-kanaal niet voor 1937 voltooid. en ▼er- Maar ingeztort te Nieawkayk; een enwiig twee lichtgewond. O O de >60 ons j L Vi f3 De J landsche Opnieuw brand in de si<arenfabriek der firm» Van der Tak te Culemborg; brandbluscluna- teriaal onbruikbaar gemaakt. Bü een grooten brand te Rosmalen zijn vier huizen totaal vei woest. De heer Lieven Gevaert, leider van de bekende foto-industrie in België, is Zaterdag te Den Haag overleden. De Vrijdag gebonden staking aan de Fransehe arsenalen leidde te Brest tot botsingen met de politie. Onlusten in Algiers. Naar beëindiging der conflicten tusschen C19b* en Japan? Stand op Maandag aar vj*.: 735A Vorige stand: 749.4 Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 2 Febr.: Het gevaar voor een gedeeltelijke staking In de Borinage blijkt thans geweken. Zaterdagmiddag zijn de socialistische mljn- werkersorganlsatles uit de Borinage te Hornu bijeengekomen en hebben besloten voorlooplg van een staking af te zien tot na het onderzoek dat door het Nationaal Comité van den Arbeid zal worden ingesteld naar bet vraagstuk der mijnwerkers pensioenen. WEEN EN, 3 Febr. De dool en de zware stormen hebben niet alleen in het gebied van Arlberg tot ernstige verkeersstoringen door lawines ge leid. Uit andere streken komen dergelyke be richten. Van den Relchenstein in Stiermarken zijn twee lawines neergekomen, waarvan een 300 M. breed en 3 M. hoog was. De spoorbaan in de streek van Erzberg is bedolven. Het vrfjleg- gen zal acht dagen vereischen. Ook de straat weg ovgr den Praebiohl-Pas ia door sneeuw val versperd. De treinen komen met groote ver tragingen te Weenen aan. Onze Brusselsche correspondent seint ons. d.d. 3 Februari: Bejaard echtpaar te Haatumer-Uitburen dronken. MOERDEN, 3 Febr. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansch-Chineesche ge delegeerden Zaterdag te Tatan hun eerste bij eenkomst hebben gehouden, welke ten doel heeft de Incidenten in de provincie Dachehol by te leggen. Het telegraafagentschap Sjimboes-Rengo publiceert een communiqué, waarin gezegd wordt, dat tusschen de vertegenwoordigers der Chineesche en Japansohe regeering na dit on derhoud een overeenkomst tot stand is gekomen om verdere militaire incidenten te voorkomen. Ten einde de grensconflicten definitief te re gelen zal een bijzondere grenscommlsale wor den ingesteld, die uit Chineesche en Japansche vertegenwoordigers zal bestaan. Bovendien heb ben de Chineesche vertegenwoordigers een ver klaring afgelegd, waarbij zfj zich verplichten in dep kortst mogelljken tijd die streken te ont ruimen, waarvan de grens nog niet la vastge steld. De conferentie zal Zondag met de ondertee- kenlng van een bijzonder protocol worden ge sloten. Geraffineerde inbraak in de hoofdstad; brand kast met behulp van dynamietpatroon geopend: f 5000 gestolen. Protestvergadering in Nijmegen tegen de tolhef fing op bruggen. Te Algiers staakte de helft der arsenaal- arbeiders. Verder hadden ernstige ongeregeld heden plaats in de Algertjnsche stad Betif. Een Algerljnsche en een Fransehe politieman wer den in de Inboorlingenwljk door de menigte neergeslagen. De Ijlings ter versterking toege schoten politie moest voor de steeds groote r wordende menigte, die een dreigende houding aannam, in een huls vluchten. De inboorlingen trokken daarop door de straten der stad en sloegen de ruiten van verscheidene winkels in. Te Brest kwam het tot botsingen met de po litie. Voor de bureaux der rechtsche oudstrU- dersbonden „Crolx de Feu” en „Soildarlté" hadden zich 4 6 5000 stakers verzameld. De po litie en de garde mobile grepen in, waarop de betoogers zich verzetten. Zij wierpen een auto van de garde mobile om en sloegen op de orde bewakers in. Een arbeider en een polttie-agent werden hlerbt) zoo zwaar gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Laat in den avond was de rust pas weder her steld. SAARBRUCKEN. 2 Febr. Naar verluidt zijp thans richtlijnen vastgesteld voor de behan deling der Saarvluchtelingen in Frankrijk. Allen moeten Frankrijk binnenkomen vla Forbach of Saargemiind. Franschen zullen na eenigen «Ijd zich in de streek van Rennes kun nen vestigen of elders in overeenstemming met hun beroep. Duitechers worden allereerst te Straatsburg bijeengebracht. De overige vluchtelingen zul len gevestigd worden in de streek van Tou louse. Onbemiddelde vluchtelingen sullen zoo veel mogelijk worden geholpen. SJANGHAI, 2 Febr. (Reuter)Volgens berich ten uit TSjangtsjoeng heeft de commandant der Mandsjoerysohe troepen, die by het Boir- meer staan, van de Mongoolsche autoriteiten geëischt, dat zij het gebied ten Noorden van de rivier Khalga ontruimen. De Mandsjoerysche troepen zouden dan de ri vier niet overtrekken en de kans bestaat, dat ai- léteyandeiykheden worden gestaakt, tneben de onderhandelaars aan beide zijden het incident zouden kunnen regelen. Indien dat niet zou ge lukken, zouden de Mandsjoerljsche troepen, al dus het ultimatum, geweld moeten gebruiken. PARIJS, 2 Febr. (Reuter) Op last van federatie van staatsbeambten hebben de arbei ders In het meerendeel der arsenalen van Frankrijk den arbeid gisteren gedurende een uur gestaakt, om te protesteeren tegen ver mindering hunner salarissen. Wij meenen te weten, dat uit Brussel een be vredigend antwoord is gegeven. Er werd ons althans na afloop van deze ver gadering van ministers verzekerd, dat de heer Suetens de ondenhandelingen te Den Haag Za terdagmiddag op bevredigende wijze zou kunnen eindigen en Maandag voor handelsbesprekin- nn naar Bern zal vertrekken. Memorie van antwoord inzake de Indische be groeting voor 1935. alsmede voor die van Suriname. Uit Toulon wordt gemeld, dat het aantal ar beiders der arsenalen daar ter stede, dat aan de proteststaking deelnam, tusschen de 20 en 66 personen bedroeg. Benige manifestanten werden gekwetst bij een kleine schermutseling met ordebewaarders. Te Cherbourg heetf het arsenaalpersoneel ook slechts gedeeltelijk ge staakt. Inmiddels zijn Italië, België en Duitschland reeds op de hoogte gesteld van het resultaat van de besprekingen te Londen. Men gelooft, dat de indruk. welke het voor stel van een lucht-conventie heeft gewekt, zeer gunstig is. Het is mogelijk, dat indien deze over eenkomst vasten vorm aanneemt, een tweede overeenkomst, eveneens van regionaal karak ter, zal worden gesloten voor Centraal-Europa. ROME, 3 Febr. De commissie van Drie voor de Saarkwestie komt Dinsdag as. te Rome bijeen voor de uitwerking van haar slot-rap- port aan den Volkenbondsraad en dus niet, zooals oorspronkelijk gemeld, te Napel*. et is geen toeval dat juist nu de Februari dagen in aantocht zijn, de leidende per soonlijkheden van het óondsbestuur ver klaringen afleggen betreffende het arbeiders vraagstuk. Bondskanselier von Schuschalgg en vice-kanseller Prins Starhemberg hebben in groote vergaderingen van arbeiders en beamb ten het woord gevoerd en hun houding ten op zichte van de arbeiders nauwkeurig omschre ven. In geen van deze massa-betooglngen, cJe zonder de geringste contróle voor iedereen toe gankelijk waren, zijn Incidenten voorgevallen, men beeft de leiders soms met rustige belang stelling aangehoord, soms ook levendig toe gejuicht, een feit, dat, alleen van den buiten kant bezien, reeds bewijst hoe de arbeiders zich verhouden ten opzichte van de verzoenings politiek van de regeering met de tegenstanders van het régime, een politiek, welke reeds door dr. Dollfuss begonnen werd, doch thans met De studenten-on lusten te Belgrado; politie moest met traangas de studenten terugdringen. In de moordzaak -«tern heeft de Raad van Justitie te Semarang de doodstraf tegen drie schuldigen uitgesproken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 3 Februari: In het kabinet van den eersten minister is Za terdag nog opnieuw een bijeenkomst gehouden, waarop de Ministers van Financiën, Buitenland- sche Zaken en Economische Zaken aanwezig waren en waar andermaal Is beraadslaagd over de economische onderhandelingen vooral met Nederland en met de Vereenlgde Staten. Van den heer Suetens. leider van de Belgi sche delegatie, die te Den Haag Is voor de on derhandelingen met Nederland, was nog een te legram ontvangen met de samenvatting van enkele desiderata, welke van Noderlandsche zij de nog waren medegedeeld. BELGRADO, 2 Febr. Over de studenten onlusten van gisteren is eerst vanmiddag een uitvoerig* mededeeling gedaan door de autori teiten. Volgens deze mededeeling zijn de onlus ten georganiseerd door communisten buiten de universltelt. De speciale grond voor de demon straties was de terugkeer van den rector uit Wlsjegrad, waar hij zich wilde overtuigen van de omstandigheden der studenten, die daar gevangen worden gehouden wegens het deel- nemep aan vroegere relletjes. In afwachting van den rector hadden zich vijfhonderd stu denten verzameld in de universltelt en alle deuren waren gesloten en gebarricadeerd. De rector weigerde binnen te treden, indien de deuren niet alle zouden worden geopend. Daar na wendde hij zich tot de politie, die door een venster binnen drong en een deur opende, waarna de studenten terugweken naar de eer ste en tweede verdieping. In het trappenhuis boden zij heftigen tegenstand en bij een lang- durigen strijd viel een doode, terwijl talrijken zwaar of licht gewond werden. De studenten gooiden met stoelen, banken en andere meu belstukken, rukten kozijnen en deuren los, bra ken tegels los en slingerden die naar de politie, die tenslotte gedwongen was een aanval met traangas te, ondernemen. Maar ook dit middel kon de studenten eerst twee uur voor midder nacht tot capitulatie dwingen. Zij werden naar de gevangenis gebracht, waar er 60 vastgehou den werden. Onder de gearresteerden bevin den zich twee vrouwelijke communistische stu denten. Verder zijn verscheidene bekende com munisten, nlet-studenten, gearresteerd. Bij een huiszoeking is volgens deze offlcieele mededee ling veel communistisch propaganda-materiaal gevonden. Verder is vastgesteld, dat de studen ten in het geheele land met agitatoren in ver binding stonden en een propaganda-organlsatle onder het volk In stand hielden. zaken JmvoI (zonder welkomd door hun Engelsche collega's. ijver wordt voortgezet. In de dagen na den 12den Februari heeft dr. Dollfuss dadelijk ver klaard, dat hij geen wraakzuchtige politiek wilde bedrijven, maar dat hij bereid was aan ieder de hand te reiken, die zich op Oosten- rljksche wijze voor Oostenrijk verklaarde. Ook na den putsch in Juli heeft het bondsbestuur gelijkluidende verklaringen gegeven en mede gedeeld dat het de verzoeningspolitiek wilde voortzetten. Deze betrof voornamelijk de ar beiders; hun vertrouwen te winnen is sedert tan dood van Dollfuss het hoofddoel van de weering. Daarom werd, niettegenstaande den Februari-opstand, een werkelijk storend ingrij- pén in de organisatie van de arbeiders verme den, en slechte daar maakte men groote ver anderingen waar het het uitroeien van radicale Marxistische tendenzen betrof. De nieuwe Oos- tenrljksche grondwet waarborgt den arbeiders volkomen gelijke rechten, in den „Oewerkschafs- bund” bezitten zjj een grootsche organisatie ter behartiging hunner belangen. In de regeering bevindt zich de uit arbeiderskringen stam mende steats-secretarls Grossauer aan wien men de behartiging van de arbeidersbelangen heeft toevertrouwd, en wiens optreden tot nu toe, ook door de arbeiders die verder weg staan, niet wordt gecrittseerd. Het is gebleken dat de groote rechten der arbeiders onaange tast zijn gebleven. Pogingen vaki werkgevers, om arbeiders uit te bulten werden radicaal on derdrukt. Een proclamatie van de werkgevers organisatie heeft tenslotte stelling genomen tegen dergelijke pogingen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d-d. 2 Februari: Uit Den Haag is hier vandaag het bericht ontvangen, dat aldaar Zaterdagochtend plotse ling, tengevolge van een hartkwaal. Is overle den de heer Lieven Gevaert, een der leidende figuren uit het Vlaamsche zakenleven. De heer Lieven Gevaert was sedert een paar dagen voor rust te Den Haag en had Donder dag te Antwerpen nog een bijeenkomst gepre sideerd van het Vlaamsch economische ver bond, waarvan hjj voorzitter was. De heer Gevaert was de stichter en leider van de groote foto-industrie Gevaert te Oude God, dat een wijdvertakt net van filialen bezit over de geheele wereld verspreid en tot een der machtigste bedrijven van geheel België was uit gegroeid. De heer Gevaert was een der meest eminente figuren uit de Katholieke Vlaamsche beweging. Blijkens het voorloop!* verslag der Tweede Ka mer hebben vele leden bezwaar tegen het wota- ontwerp tot wijziging der Vteeschkeuringswet. Gunstig einde wordt verwacht van de onder- handollngen tuaochen Nederland en België. Proteutvergaderlng te Arnhem van den Bond van Bedrtjfsautohouden tegen de voorgestelde tolheffing. Wij vernemen, dat men in socialistische par lementaire kringen bevreesd is, dat, in strijd met de herhaaldelijk uitgesproken beloften, door verschillende opeenvolgende ministers van Openbare Werken afgelegd, het Albertkanaal eerst In 1937 zal voltooid zijn. In verband met deze vrees werden door ver tegenwoordigers van de Antwerpsche belangen aan de regeering drie vragen gesteld: Is het waar, dat ondanks de formeele beves tiging van verschillende ministers het Albert- kanaal niet klaar zal zijn vóór 1937? Is het waar, dat de regeering geen beslissing wil nemen voor de teekenlngen der dijken van de middelste sectie van het kanaal? Is het waar, dat de oorzaken van deze vertra ging van financleelen aard zijn? Wy vernemen uit goede bron, dat, zelfs In dien de regeering nog in Februari de werken zou aanbesteden voor de sectle-Hasselt, het ge heele kanaal Inderdaad niet meer vóór 1937 zou kunnen voltooid zijn. -j-x ondskanseller von Schussnigg heeft In het IX Weensche arbeldersdistrict Floridsdorf in een groote redevoering aan de arbeiders medegedeeld, dat de nieuwe staat de oprechte en eerlijke bedoeling koestert om aan alle volks- genooten een absolute gelijkgerechtigdheid te geven. Er waren, zoo sprak de kanselier, In Oostenrijk menschen, die meenden het volk te kunnen dienen door den staat te ondermijnen en door zich met krachten van buitenaf te ver binden om tot een dictatuur van het proleta riaat te komen. Zulke leuzen, die ook thans nog gehoord worden, zouden lelden tot een dwang- réglme, en tot een toestand van Isolatie In Europa en in de wereld. En ook voor de arbei ders zou het gevolg een débacle zijn Het is een geweldige vergissing, wanneer men beweert dat het het belang van de arbeidersklasse is den strijd van allen tegen allen te voeren. Want juist het tegendeel is waar, want slechte door de samenwerking van allen kan de staat bloeien en gedijen. Overigens stonden de onruststokers nooit in de werkplaats of In de fabriek als eer lijke arbeiders. De kanselier bedoelde met deze elementen de kliek van leiders, waarvan thans een deel buiten Oostenrijk tegen het land werkt. De kanselier verzekert met nadruk dat er geen sprake Is van een terugkeer tot de sterk geprononceerde kapitalistische methoden. De nieuwe Oostenryksche staat heeft den vas ten wil om gerecht te zijn tegenover iedereen, want de Christelijke Duitsche standenstaat zou pndenkbaar zijn zonder een breed opgevat so ciaal fundament. In dezen staat zijn de arbel- dersbescherming en het arbeldersrecht onaan tastbaar, beide moeten gehandhaafd en ver sterkt worden. Dollfuss, zoo sprak de kanse lier, is in zijn boerschen eenvoud en in zijn heroïsme ons voorbeeld, het Is onze eerzucht hem na te volgen. Hjj heeft tot vrede en ver zoening opgewekt, en één van de mooiste her inneringen van zijn leven was de dankbaarheid van de arbeiders, die op den Alpenstraatweg In de hooge Tauern werkten en hem *le hand drukten, omdat hjj hun deze mogelijkheid om te werken had verschaft. Ook wij willen niet* anders. De kanselier zegt dat er ook In den nieuwen staat een arbeidersbeweging zal zijn, in elk geval ’n vaderlandsche, en hij roept den arbeiders toe: „WU willen jullie harten ver overen!" De regeering wil de arbeidersklasse, waarin zij één van de voorname dragers van bet tegen woordige Oostenrijk ziet, voor zich innemen. De arbeidersklasse heeft tot nu toe nauwelijks aan leiding gehad om aan de oprechtheid van deze verklaringen van den staatsleider te twijfelen. LONDEN, 4 Febr. De bespre kingen te Londen hebben tot over eenstemming geleid tusschen Enge land en Frankrijk. De onderhande lingen, welke het geheele weekend gevoerd zijn tusschen MacDonald en Simon, namens de Engelsche regee ring en Laval en Flandin, namen* de Fransehe, hebben tot resultaat gehad, dat beide landen het een* zijn geworden over de te volgen po litiek in zake de herbewapening van Duitschland. Hava* meldde Zondag reeds, dat Frankrijk het Engelsche voorstel heeft aanvaard, volgen* hetwelk de vroegere geallieerden aan Duitsch land voorstellen, deel vijf van het Verdrag van Versailles, dat ten ge volge van de herbewapening van Duitschland feitelijk reed* vervallen is, te annulem-en en te vervangen door een algemeene overeenkomst tot begrenzing der bewapeningen, welke gebaseerd zal zijn op de ver klaring van 11 December 1932, die Duitschland de rechtsgelijkheid en gelijke veiligheid voor alle onder- teekende mogendheden waarborg de. De demilitariseering van den linker Rijnoever moet echter handhaafd blijven. Om deze veiligheid tot stand te brengen moet tegelijkertijd het Do- naupact tot waarborging van de on- afhankelijkheid van Oostenrijk het Oostpact tot waarborging van den territorialen statu* quo in Oost- Europa worden onderteekend, ter wijl Duitschland naar Genève zou moeten terugkeeren. Verder hebben Frankrijk en En geland besloten een defensieve luchtconventie te sluiten. Duitsch land, Italië en België zullen uitge-y. noodigd worden zich hierbij aan te sluiten. Deze conventie zal van kracht blijven ook indien Duitsch land weigert zich er bjj aan te slui ten. Madeleine Charnaux heeft het hoogterecord voor vrouwen ver beterd met een licht Farman Renault-vliegtuig. Men ziet de „hoog-vliegster” hier een der vele telegrammen van gelukwensch doorlezen BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de Fransehe minister-president Flandin (met bolhoed) en de minister van buiten- hoed), werden bij hun aankomst te Londen ver- e twaalfde Februari is voor Oostenrijk een droevige gedenkdag. In het jaar 1934 bleven op dezen dag tegen 10 uur tn den ochtend plotseling alle trams van Wee nen staan en het electrische licht ging in een deel van de stad uit. Dit was het signaal voor den opstand, dien de leiders van de sociaal democratische party gebruikten als laatste middel om hun machtspositie te behouden. Versch liggen ons de détails van dit oproer In het geheugen, de strijd om de als forten ge bouwde gemeente-woningcomplexen, waarin de repubjikelnsche .Bchutzbund" zwaar bewapend verbiyf hield, maar ook de vele slachtoffers, welke deze opstand aan beide zjjdpn heeft ge- eischt. Deze droevige gedenkdag gééft den naar Tschecho-Slowakye gevluchten marxistlschen leider*-Otto Bauer en Julitft Deutsch gelegen heid om in hun in Brünn verschijnend prooa- gandablad te verkondigen, dat de austro- marxïsteit. socialisten en communisten ter ge legenheid van den eersten verjaardag van den opstand in Februari een revolutionnair een heidsfront zouden gevormd hebben om den strijd tegen Oostenrijk door middel van Illegale organisaties verder te voeren. Deze aankondi ging is in het buitenland uitgelegd alsof men in Weenen op den 12den Februari as. bet uit breken van nieuwe onlusten te verwachten zou hebben. Van bevoegde zijde wordt hieromtrent medegedeeld, dat er geen aanleiding bestond om aan te nemen dat er op genoemden datum ongeregeldheden te verwachten zijn. De groote massa der arbeidersbevolking heeft reeds In de Februaridagen haar trouw en oprechtheid getoond en heeft geweigerd het parool van het geweld te volgen. Intusschen Is ook by die ar beiders, die in de Februaridagen niet van deze meening waren, in verband met de houding van de regeering tegenover de arbeiders ongetwy- feld een verandering gekomen; het zyn slechts nog de communistische elementen, die nog steeds een radicale houding aannemen Er is geen gevaar voor de verstoring der rust aan wezig, en de veiligheidsmaatregelen, die voort durend genomen worden, zyn ruim voldoende om eventueele pogingen In de klem te smoren. Ten aanzien van de valuta-besprekingen van Flandin met Neville Chamberlain verneemt de speciale correspondent van Havas dat hier slechts sprake was van wederzydsche inform tl es. Het onderhoud heeft evenwel den Franschen premier versterkt In zyn meening dat de Britsche regeering momenteel nog niet denkt aan een stabilisatie van het pond ster ling. N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1