Minister Colijn over Indië w Moordzaak-Bom Tegen tolheffing Bejaard echtpaar verdronken Opnieuw brand te Culemborg Muur ingestort NIET TE SOMBER ZIJN HANDELSVORDERINGEN HEESCHE KEEL MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 Missie en zending Eatland Waakzaamheid noodig Door de duiaternia mialeid? Katoen en auiker Postvluchten Samenwerking n WIELRIJDER VERONGELUKT, Door eigen onvoorzichtigheid Gedachtenwiaaeling Uitgeknepen Japan PASTOOR H .VAN DER VEN Financieele toeatand zorgelijk Niet noodig? PASTOOR G1JLSW1JK, O. P. SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5 Afwikkeling met Dmtache debiteuren Slachtoffer ter aarde besteld Groote vergadering te Nymegen, waarop van alle zyden proteat reea De doodatraf tegen drie achuldigen uitgesproken r i i „De bruggen vrij!” ingesteld ia een ambtelyke com missie tot onderzoek naar de mogelijkheid van verster king van den economi- schen band met het moederland AUTOMOBIEL-EN MOTORRIJWIEL ÏENTOONSTELLING Proteat van alle zyden Conferentie te Den Haag Bedryf aauto-houdera Nadere bijzonderheden Een ernatig en twee lichtgewonden k Bü de graafwerken voor het leggen van wa terleidingbuizen te Nleuwkuyk stortte Zaterdag morgen te half acht een muur In, waarlangs men een greppel had gegraven. I Aandeelhoudera voor de over macht gezwicht a in R 9 et de i: s I I 1 I •’w 1 t GEOPEND Op het gebied van de economische sa menwerking tusschen Nederland en Indië kunnen vorderingen van eenlge beteeke- nis bezwaarlijk anders dan zeer geleidelijk worden verwacht. Te St. Nazaire wordt Maandag een nieuw schip, de 12.000 ton metende „ViUe de l'Alg er" te water gelaten, welke zal varen op het traject BordeauxMarokko. Op den achtergrond ziet men de schoorsteenen van de „Normandie" Aan die commissie heeft de minister op gedragen, bü haar onderzoek in het bijzon der aandacht te schenken aan de verschil lende in het voorloopig verslag tot uiting gekomen wenschen. Intusschen kan reeds medegedeeld wor den, dat als resultaat van de voortgezette bemoeiingen der regeerlng onlangs is be reikt, dat een groot afnemer van copra en palmolie zich bereid heeft verklaard, de ze producten voortaan voor zooveel moge lük uit Ned.-Indlë te betrekken. Dat de financieele toestand van Ned. In diê nog als zeer zorgelijk Is te beschouwen, dit mag intusschen het oog niet doen slui ten voor het moedgevend verschijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eer ste jaren van de crisis heeft plaats gemaakt voor een meer stabielen toestand bij de middelen, terwijl de uitgaven haar dalende lijn blijven voortzetten. Met dat al blijkt nog een belangrijk tekort van f 50 millioen °P den gewonen dienst te overbruggen. De .Jtijstvogel” (uitreis) vloog van Rome naar Athene. m te si l B 3 s 1 i I I I Het ten aanzien van de suikerindustrie door de Regeerlng in te nemen standpunt is thans in overweging. Het is te verwachten dat daar bij de vermoedelijke kansen van een uitgebrei- dere katoencultuur niet uit het oog zullen wor den verloren. Ook bij de nieuwe ten aanzien van de suiker cultuur te nemen maatregelen zal niet worden verzuimd, met de belangen van de bevolking rekening te houden. Met voldoening en Instemming vernam de minister, dat een aantal leden wees op het veie goede, dat door den Landvoogd is en wordt verricht. De voorzitter van het Njjmeegsche Departe ment verwelkomde de vele vertegenwoordigers uit het handels- en tndustrieele leven der pro vincie Gelderland, de vertegenwoordigers van de KNAC, den ANWB, burgemeester van Ubbergen, Beek, Grave, leden der Provinciale Staten en verschillende leden van den gemeenteraad; Ir. Schover van de Waalbrugwerken, overste Wis- sems, commandant der Koloniale Reserve, leden der Kamers van Koophandel enz. Naar wij vernemen is in den toestand van den zeereerw. Pater M. Gylswfjk OB„ pastoor der parochie van 8t. Domlnlcus te Utrecht, die wordt verpleegd in het ziekenhuis 8t. Joan de Deo aldaar, een lanszame vonruitoanir t. ho- puin uit De vraag ot tolheffing op de bruggen noodig is om den versnelden bruggenbouw te kunnen financieren, moet spr. ontkennend beantwoor den. Van uiterst deskundige zijde, n.l. door de Algem. Ned. Verkeersfederatle is op glasheldere wijze in hare publicatie van 5 November JJ. aangetoond, merkte spr. op, dat voor den ver- Voorts heeft de minister toegezegd, dat binnen korten tijd een hoofdambtenaar zich namens de regeerlng in verbinding zal stel len met de besturen van de provincie Gel derland en de betrokken gemeentebesturen, ten einde gegevens te verzamelen betref fende de bruggen te Nijmegen. Arnhem, Westervoort en Katersveer. 1- in m De oprichting van een groot textielbedrijf in Ned.-Indlë is thans, na voltooiing van bet plaatselijk onderzoek, bü de belanghebbenden in overweging. De minister is van meening, dat het niet «snschelük is naast de Economische Commis sie nog een specialen crislsraad in te stellen. Het ligt ia de bedoeling het departement van Economische Zaken te Batavia zoodanig te re- organiseeren en "uit te breiden, dat de bear beiding van de verschillende in dezen tüd aan de orde komende aangelegenheden zoo vlot en deskundig mogelijk kan plaats vinden. snelden bruggenbouw tolheffing absoluut on- noodig is. Voorstanders van het wetsvoorstel wüzen er op, dat thans veergeld betaald moet worden, en dat het voor het verkeer weinig verschil uitmaakt, of men veergeld dan wel tol betalen moet. Zij vergeten echter, dat veren een nood zakelijk kwaad zün, in het leven geroepen, om dat er geen bruggen waren. Vlug en aan genaam ver holpen met Versnelden bruggenbouw noemt spr. voor de ontwikkeling van handel en industrie dringend noodzakelijk en een nationaal be lang, omdat de natuurlijke scheiding tus schen Noord- en Zuid-Nederland zoo spoedig moge!* dient te worden opge heven. Het maken van onderscheid in verschillende klassen leidt tot groote onbillükheden. Het hef fen van tolgelden maakt het meest gezonde bedrüf kapot. Spr. noemt een voorbeeld van eet. firma te Arnhem, die 22 vrachtwagens in bedrüf heeft. Thans betaalt deze firma ca. f 825.straks f 8.170.dus nagenoeg het tien dubbele, alleen dus voor bruggeld te Arnhem, waarbü dus nog een paar duizend gulden voor bruggeld te Westervoort zal komen. Het dienstjaar 1934 zal vermoedelijk een nadeelig slot opleveren van 63.9 millioen. SEMARANG, 3 Febr. (Aneta.) Voor het uitspreken van het vonpls in de moordzaak- Bom nam de Raad van Justitie achter de groe ne tafel plaats met de baretten op, waaruit viel af te leiden, dat het uitspreken van doodvon nissen kon worden verwacht. De Raad weigerde in te gaan op de verzoe ken tot het Instellen van een psychiatrisch on derzoek, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde deswege de ultlokster van dqn moord, de vrouw N. en de twee hoofddaders K. en T. tot de doodstraf. De twee andere beklaagden werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Allen hoorden het vonnis, dat in het Ja- vaansch was vertaald, onbewogen aan, waarna zü werden weggeleid. De verdedigers teekenden revisie aan ten be hoeve van de ter dood veroordeelden. Vrüdagavond omstreeks 9 uur bemerkte men dat op het terrein van de sigarenfabriek der firma Van der Tak Co., waar in het begin van deze week brand heeft gewoed, het vuur weer oplaaide. Onmiddellük werd getracht met brandbluschmateriaal der fabriek het vuur te blusschen, doch men kon geen water krügen. Daarop werd de gemeentelijke brandweer ge waarschuwd en men slaagde erin het vuur spoedig te dempen. Bü de vaststelling der tolhefflngsbedragen gaat de regeerlng wederom van het standpunt uit, dat de bedrüfsautohouders meer dan de houders van andere motorrütuigen uitgeknepen kunnen worden, aldus spr. Te HantumerUitburen zün Vrüdagavond de 76-jarige Durk Bosch en zün 75-jarige echtge- noote levenloos uit een langs hun woning loo- pende sloot opgehaald. Men vermoedt, dat een der echtelieden, door de duisternis misleid, te water is geraakt en dat de ander te hulp is gekomen, met bovengenoemd droevig gevolg. AMSTERDAM Wü vernemen, dat bü onderzoek gebleken is, dat de standpüp van het brandblusch materiaal der fabriek, die op de waterlei ding moet worden aangesloten met zakken was dlchtgestopt. Dientengevolge kon geen water worden gegeven. Zooals men zich herinneren zal, is kort na het uitbreken van den brand, die het grootste gedeelte der fabriek verwoestte, ontdekt, dat er brandstichting in het spel is. Het schünt thans vast te staan, dat men tevoren ook getracht heeft het brandbluschmateriaal der fabriek onbruikbaar te maken. De po litie stelt ook naar deze zaak een onderzoek In. Op initiatief van het Departement Nijftiegen van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel werd Vrijdagavond te Nijmegen een algemeene actie-bljeenkomst gehouden tegen de mogelijke tolheffing. Nümeegsche veerrechten en deed daarna een krachtig beroep op alle aanwezigen om mee te strijden met de Betuwe Voor tolvrüe bruggen. Want vooral de Betuwe wordt zwaar getroffen door de toltarieven. De heer A. J. ten Hope, algemeen voorzitter der BB.N. te ’s Hage, hield als de heer H. W. O. De Bruyn een pleidooi voor een andere finan ciering van de bruglasten dan toltariefheffing, welke ook een voordeel beteekent voor de BEM, dat de autohouders kunnen betalen. De heer C. A. P. Boeren sprak zelfs van een B(urger) E(xploitatie) M(aatschappü). Naast de reeds genoemde heeren sprak de heer J. van Brommen. voorzitter van de Fede ratieve Middenstandsactie te Nümegen zich ook sterk tegen het ontwerp uit. en steunt gaarne de Betuwsche actie voor de tolvüe brug. De heer C. A. P. Ivens, voorzitter der com missie Waalbrug 1936, keurde het tolbrugplan van den Minister sterk af en pleitte voor andere beheersvormen der bruggen als die van dr. Polak in de Statistische Berichten. De tolheffing legt het verkeer vast en werd daarom geheel uit den tüd geacht. Vooral wees spr. op het onrecht, dat Nümegen wordt aangedaan, dat zün kostbaar veertarief voor een appel en’ een ei afstond, zelfs büdroeg voor den brugopgang te Lent, en nu een tolbrug krügt. Spr. drukte den toehoorders op het hart, in geen geval in te gaan op het compromis om Nümegen te laten deelen in de opbrengst der toltarieven. Nümegen en ook Arnhem moeten pleiten voor een tolvrüe brug. Zich daarbij aansluitende veroorlooft de minister zich op te merkeaMdeb-nA' hem bevreemdt, dat zeer vele leden meenden zich te moeten afvragen of de Landvoogd wel stee* voldoende belangstelling aan den dag legt voor de moeilijke problemen van het oogenblik. Hongarije en Brandbluschmateriaal blykt on bruikbaar te zyn gemaakt. Namens de geheele vergadering werd een motie aangenomen, waarin het wetsontwerp ten strengste werd afge keurd als niet te zijn in algemeen verkeersbelang te zwaar belastend een groot deel der bevolking. De meest noodzakelijke rivlerover- gangen werden hier bijzonder belast, ten voordeele van andere brugwerken, welke minder noodzakelijk zijn. In het bijzonder werd gewezen op het onrecht Aan het einde der vergadering werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin het bestuur van den B.B.N. uitgenoodigd werd, de Regeerlng te verzoeken het ontwerp van wet 259, zitting 19341935 terug te nemen. De minister waarschuwt tegen al te sombere beschouwingen. De wondere aanpassing bij de gewijzig de toestanden doet de toekomst van Indië niet zonder vertrouwen tegemoet zien, terwjjl de over het algemeen gunstige voedselvoorzie ning in deze tjjden mede als een lichtpunt mag worden beschouwd. Het kan niet ultblüven of door vermeerdering van de lasten zal ongetwüfeld de auto gedwon gen worden, vervoer aan den spoorweg af te staan. Het bedrüf. dat ontegenzeggelük het meest door het wetsontwerp zal worden bevoordeeld. Is zeker de A.T.O. Spr. meende te kunnen constateeren, dat het wetsontwerp een protectiemaatregel van de Regeerlng jegens de Nederlandsche Spoor wegen cs. Is. Nu In de Vrüdag gehouden vergadering van aandeelhouders onder aandrang der regeerlng besloten Is tot overplaatsing naar Delft (in een aparte motie gaf de vergadering te kennen, dat alleen voor overmacht werd gezwicht) betee kent dit een belangrijke schadepost. Niet al leen voor de stad Arnhem, die een aanzienlük bedrüf met veel InteUectueele medewerkers zal moeten missen, terwül toch de gemeente voor het behouden van dit bedrüf financieele offers bracht, doch ook de vennootschap zelf heeft belangrüke schadeposten. Zoo is bü Arnhem het landgoed „De Brink" aan den Utrecht, schenweg aangekocht en reeds was gedeeltelijk met den nieuwbouw begonnen. Sedert verleden Jaar is de bouw gestaakt en legt een groot landgoed met stukken van bouwwerken braak. Omtrent het verloop en de vooruitzichten van de onderhandellngen met Japan meent de mi nister voorloopig geen mededeellngen te mogen doen. Het tot stand brengen van een betere han- delsvoorlichting in den vreemde ten bate van Indië zal worden voorbereid door de z.g. han- delswaamemers. Inzake verdere aanpassing van de financieele positie der landsdienaren aan de gereduceerde draagkracht van ’s Lands budget, nl. de wüze waarop die zal geschieden, maakt nog een punt van overleg met de Indische regeerlng uit. Alleen ten aanzien van het denkbeeld tot heffing van een algemeen fiscaal uitvoerrecht op rubber staat de minister niet volstrekt af wijzend. Te dezer zake is hü reeds met de In dische regeerlng in overleg getreden. Op het gebied van nieuwe middelen ziet de minister weinig mogelükheden meer, terwül van een verhooglng van bestaande belastingen geen sprake zal kunnen zün. meer dagen tusschen den dag waarop de be talingsopdracht de Hoofdbank van de Neder landsche Bank verlaat en dien, waarop de be gunstigden het geld daadwerkelük te hunner beschikking krügen. In de week van 28 Januari tot 3 Februari 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van RM 839 600 aan op haar Son derkonto bü de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten lie pen van 73339 tot 73566.' Het ligt in het voornemen, binnenkort een soortgelüke publicatie te gaan doen voor het Treuhftnderkonto Nlederlande. In verband met de mogelükheld. dat bin nenkort onderhandelingen zullen worden ge opend met Hongarije en Estland, waarbü onder meer desiderata in zake het betalingsverkeer zullen worden gesteld, is het van belang op korten termijn een overzicht te verkrijgen van de op die twee landen uitstaande, uit goede renleveranties voortspruitende achterstallige vorderingen. Hiermede zün bedoeld de vorde ringen, die In Nederland gevestigde personen, firma’s of instellingen op publiek- of privaat- rechtelüke lichamen ot particuliere personen in Hongarüe en Estland hebben uitstaan en waarvan de afdoening vertraagd of belemmerd wordt door het niet beschikbaar stellen van deviezen door de valuta-contróle-instantles van de betrokken landen. Op het voor deze enquête ontworpen formu lier dienen te worden vermeld die handelsvor- deringenr'welke vóór 15 Januari 1935 zün ver vallen. De formulieren zün vanaf 6 Februari 1935 verkrijgbaar bü de afdeeling Handel en Nü- verheid van het Departement van Economische Zaken. Bezuldenhoutscheweg 107, Den Haag, en dienen ulterlük 16 Februari as. Ingevuld aan dat adres te worden teruggezonden. Desgewenscht zün nadere inlichtingen te be komen bü de afdeeling Handel en Nüverheld bovengenoemd, telefoon, Den Haag 720044 toe stel X Volgens de laatste berichten is de toestand van Pastoor H. J. van der Ven te Schevenlngen gedurende de vorige dagen onveranderd geble ven. Z.Eerw. heeft weder een rustigen nacht ge had; omtrent het verder verloop van zün onge steldheid is echter nog niets positiefs te zeggen. De Nederlandsche Bank deelt mede dat zü voornemens is, voortaan wekelüks ih de dag bladen opgave te doen van het tota’e bedrag der op haar Sonderkonto bü de Deutsche Ver rechnungskasse uitstaande vorderingen die in de afgeloopen week door haar bemiddeling zün afgerekend, en van de volgorde-nummers wel ke deze posten op de genoemde rekening had den. Onder afgerekende posten verstaat de Bank in dit verband posten, met betrekking waartoe de opdracht tot uitbetaling van het provenu de Hoofdbank te Amsterdam heeft verlaten. Voor personen, firma’s of instellingen die niet zelf een rekening bü de Nederlandsche Bank te Amsterdam onderhouden, doch het provenu van de ter hunnen gunste op he* Sonderkonto uitstaande bedragen via een particuliere bank instelling of door bemiddeling van den Post- chèque- en Girodienst plegen te ontvangen, ver- loopen er uit den aard der zaak nog één of Aan da memorie is toegevoegd een uitvoerig antwoord van den minister op de nota van den heer v. Poll Inzake „imperiale zelfvoorzie ning.” In deze antwoordnota zegt de minister, dat de problemen, die zich hier voordoen, veelzü- dlger en Ingewikkelder zün dan de uiteenzet tingen van den steller der itota zouden doen vermoeden. De minister komt tot de conclusie, dat in genoemde nota de omschrüving is ge geven van ’n politiek, die even weinig mogelük als wenschelük moet worden geacht en zoowel voor Nederland als voor Indië slechts schade lijke gevolgen zou hebben. Ook naar de meening van den minister moet krachtig worden voortgegaan met het overdra- gen van gedeelten der Overheidstaak aan lo kale en regionale organen. HU Is tot dat doel met den Gouverneur Generaal in overleg ge treden. o Het bezwaar, dat door de getroffen maatre gelen ten aanzien van het onderwijs, het peil daarvan zou worden aangetast, kan de minister in zün algemeenheid niet deelen. De ontwikkeling van den internationalen toestand In het Verre Oosten heeft uiteraard de volle aandacht der regeerlng. Weliswaar nopen enkele verschünselen tot waakzaamheid, maar voor ernstige ongerustheid is, naar de mints- ter meent, geen aanleiding. Zaterdagmorgen te omstreeks negen uur reed de 19-jarige W. Spiering over den Rotterdam- schen Dük in de nabüheid van Schiedam. Hü hield zich vast aan een auto, beladen met hout van de firma v. d. Wetering te Schiedam. Toen van den anderen kant twee wielrijders aan kwamen, waarvoor moest worden uitgeweken, botste S. tegen een der rüwlelen aan. Hü kwam met zün schouder tegen het spatbord van den auto terecht en daarna met het hoofd onder een der wielen. Dr. Groenewegen, die de eerste hulp verleen de, constateerde een ernstige schedelbreuk Tevens had het slachtoffer een wonde boven het rechter oog bekomen. Tijdens het vervoer naar het algemeen Zie kenhuis is S. overleden. HOESTBONBONSl dat Nijmegen werd aangedaan en op het gevaar, dat Nijmegen geïsoleerd wordt. Het wetsontwerp werd onaanvaard baar verklaard. Inzake toelating van zending en mis sie op Ball heeft de Landvoogd onlangs een beslissing genomen. De minister meent op de publicate in Indië van die beslissing niet te moeten vooruitloo- pen. Na de redevoeringen werd een gedachten- wisseling gehouden en werd oa. geprotesteerd door den Bond van Garagehouders, welke liever benzinebelastlngverhooging heeft dan een brug- toltarief. De V.V.V. Ubbergen-Beek pleitte voor beter beleid der regeerlng ook inzake bruggen bouw. Meerdere debaters gingen allen tegen het wetsontwerp en pleitten voor de vrüe brug. Mr. Reeringh sprak het slotwoord en conclu deerde uit de verschillende redevoeringen, dat allen deelen het standpunt van het Dep. Nü megen van de Ned. Mü. voor Nüverheld en Handel. Het departement is tegen de tolheffing op de rivierbruggen. - Zaterdagmorgen heeft op t departement van Waterstaat een conferentie plaats gehad tus schen minister CoUjn, minister van Waterstaat al. en het college van Ged. Staten van Gelder land, en de dagelüksche besturen van de ge meenten Arnhem en Nümegen over de tolgeld- hefflng op de bruggen in Gelderland. Naar wü vernemen, zou minister Colün geen bepaalde toezeggingen hebben kunnen doen, daar Z. Exc. het oordeel der Kamer over het wetsontwerp wenscht af te wachten. Wel zou de minister de zaak opnieuw in overweging nemen. Ten einde een nauwere economische samenwerking te bevorderen, heeft de minister een ambtelijke commissie in gesteld, welke in samenwerking met eenige daartoe door zijn ambtgenoot van Economische Zaken aangewezen ambtenaren een stelselmatig onderzoek instelt naar de mogelijkheid om door concrete maatregelen een versterking van den economischen band tusschen het Moederland en de overzeesche ge westen te verkrijgen. Ontwikkeling van een eigen nüverheld Ned.-Indlë kan slechts geleldelük plaats vin den; van een forceeren kan en mag geen sprake 'sün, vooral omdat een ruime afzet van Indi sche landbouw- en münbouwproducten op den duur slechts mogelük zal blüken in ruil tegen industrieproducten. De belangstelling voor deze vergadering was zeer gering, toen de algemeene voorzitter van den Bond, de heer A. J. ten Hope, zün rede aan ving. De indiening van het nieuwe wetsontwerp, be treffende tolheffing op bruggen, heeft, aldus spr. ons niet verrast. Reeds maanden lang werd er gemompeld, dat de Regeerlng het voornemen zou koesteren met een voorstel voor versnelden bruggenbouw met daaraan verbonden tolheffing voor den dag te komen. Deze vrees is bewaarheid. Spr. ging de motieven na, welke de regeerlng er toe geleld hebben, dit wetsontwerp in te dienen en gaf als zün oordeel te kennen, dat de regeerlng de lasten, uit hare financieele transactie voortvloeiende, op den rug van het wegverkeer wil afwentelen. dia achtte overbrenging van den gewonde naar het Ziekenhuis te Den Bosch noodzakelük. De toestand van Samuels is zorgwekkend. De twee andere arbeiders kregen slechts lichte verwondingen en werden per auto naar huls vervoerd. In de St. Gerardus Majellakerk aan de Wen- ckebachstraat te Den Haag is Zaterdagochtend een plechtige H. Requiemmis gecelebreedr voor den 74-Jarigen J. Kamp, die bü den brand op Vrüdag 25 Januari j.L In de fabrieksgebouwen van de firma van Straten en van Boon op jam merlijke wüze om het leven is gekomen. Tal van belangstellenden, o.w. de firmant de heer van Boon, fabriekspersoneel, zoomede bu ren van het slagtoffer woonden deze kerke- lüke plechtighelJ bü- Ook op de katholieke begraafplaats aan de Kerkhoflaan, waar de teraardebestelling van het stoffelük overschot vervolgens plaats had. gaven velen door hunne aanwezigheid van hun deelneming blük. Spr. wees er op, dat de tolheffing in strijd is m«( de moderne verkeersontwikkeling en met den vrijheidszin van het Nederlandsche volk, dat tegen tollen is. Spr. pleit sterk voor tolvrüe bruggen en wees vooral op de onjuiste houding der regeerlng tegenover Nümegen en Arnhem, die hun veer rechten prüs gaven en büdroegen in de kosten van den bruggenbouw en nu met een tolbrug bedreigd worden. In de Kamer werd bü de debatten over de InterpeHatie-Schouten het nadeel der overplaat sing door een Kamerlid geraamd op 8 ton. Bo vendien is het werk van de KEMA sterk gehan. dicapt door de vertraging. Zonder het regee- ringsingrüpen zou de N V, thans goede labora toria in gebruik kunnen hebben, terwül thans nog de bouw in of bü Delft moet worden voor bereid. Het besluit van de vergadering der aandeel houders zal nog bekrachtigd moeten worden door aanneming van het desbetreffend wetsont werp, welks aanneming, na het besluit van Vrijdag, waarschünlüker is geworden. Te Delft is men begrüpelükerwüze over overplaatsing zeer veheugd. De Bond van Bedrüfsautohouders in Nederland (BD.N.) hield Zaterdagmiddag in Musis Sacrum te Arnhem een openbare vergadering teneinde opnieuw te protestee- ren tegen het continu creëeren van nieuwe lasten ten aanzien van het wegverkeer. Ontleend is het volgende aan de memorie van antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Ned.-lndië over 1935 z Meerdere sprekers^voerden het woord. De heer Th. H. Bernaen ulfeArnhem, hoofdbestuurs lid van de Maatschappü *an NU verheid en Han del te Arnhem pleitte voor een vrüe brug. De heer Jan Schippers van „Nümegen Voor uit" pleitte voor vrüe bruggen in het belang van het vreemdelingenverkeer. De heer H. W. O. De Bruyn, directeur vana den ANWB (Den Haag) was tegen tolbruggen als in strijd met het vrüe verkeer. De heer Th. van Woerkom, Industrieel uit de Betuwe, hield eerst een pleidooi tegen de hooge De 76-jarige arbeider Dirk Bosch en zün 75-jarige vrouw woonden in een alleenstaand arbeidershuisje te HantumerUithuren, een der vele dorpen van de gemeente Westdonge- radeel, dicht bü de grens van deze gemeente gelegen. Vrüdagmiddag omstreeks 5 uur even voor het invallen van de duisternis, schünt de vrouw eenig waschwerk te hebben verricht op het z.g. .stapje" aan de breede sloot, die voor de woriing langs loopt. De vrouw is toen te water gevallen en op haar hulpgeroep is haar man toegeschoten. Deze moet bü de hulpver- leenlng in het water zün gevallen en daar geen andere hulp ter plaatse was, ztyn belde oude menschen verdronken. Korten tüd later werden de lüken der slacht offers opgemerkt door den predikant der Ned. Geref. Gemeente, ds. van Maurik uit Hantum- hulzen. Deze ging onmiddellük hulp halen, doch toen de slachtoffers op het droge waren gebracht, kon dr. Dekker uit Oostemükerk (gemeente Oostdongeradeel)die eveneens spoedig ter plaatse was, slechts den dood con stateeren. Onder toezicht van de politie van Hantum zün de slachtoffers voorloopig in hun eigen woning opgebaard. bied van electrische materialen en keuring te verrichten ten bate van economie en veilig heid. De oprichter» hebben tevoren contact gezocht met het technisch wetenschappelük centrum Delft, maar dit contact heeft er niet toe geleid, dat het werk behoorlük te Delft kon worden verricht. De regeerlng liet de electrlciteitsvoor- zlenlng over, aan de lagere organen en had geen enkele regeling getroffen terzake der keuring. De N V. betrad dus een terrein, dat de regee- ring nog niet had betreden. In 1930 heeft ^e vennootschap aan de regeerlng verzocht sub sidie te verleenen en deel te nemen voor f 25.000 in het aandelenkapitaal. Bedoeld was meer de moreele dan de financieele steun. De regeerlng heeft op dit verzoek gedurende drie Jaren niet geantwoord. In 1933 antwoordde zü met de voorwaarde te stellen, dat o.a. de laboratoria naar Delft zou den worden overgeplaatst, hetgeen toen eco nomisch niet goed mogelük was. Verzet in de Kamer volgde. De heer Schou ten hield zün bekende Interpellatie over dit onderwerp. Bü de debatten in de Kamer werd het woord .jnachtsstaat" gebruikt en prof. Kamphuizen noemde in een dagbladartikel het optreden der regeerlng „misbruik van macht”. Van den anderen kant kan men de regeerlng moellük ongelük geven als zü op dit gebied, waarop monopolies zijn ontstaan, die niet zon der bedenking kunnen zün, meerdere zeggen schap van de centrale Regeerlng noodig acht. Het gunstige tüdstip om in te grijpen heeft de regeerlng echter laten voorbügaan en de pro cedure waarmede getracht werd met den flnan- cleelen stok achter de deur, toch nog overplaat sing gedaan te krijgen, was verre van fraai. Ook de regeerlng acht de z.g. lage conflicten regeling den normalen weg voor de oplossing van geschillen tusschen Gouverneur-Generaal en Volksraad. De meening, dat de Indische regeerlng bü haar bemoeiingen op economisch gebied te aarzelend optreedt, kan de minister niet als gegrond erkennen. Een drietal arbeiders werd onder het bedolven. Een der arbeiders, A. Samuels Nieuwkuyk, werd zeer ernstig gewond. De plaatselüke geneesheer, Dr. Beten, spoedig ter plaatse was. Et HELFEN GOED Zg SMAKEN GOED speuren. Zooals reeds werd gemeld Is Vrijdag in de aandeelhoudersvergadering van de N. V. KJL M A beslote tot overplaatsing van de labo ratoria naar het rayon Delft. Ter aanvulling van dit bericht herinneren wü aan de omstandigheden waaronder dit besluit is genomen. Het doel der N.V. KEN.A. is blü-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5