6 Fe6i Weer dreigt hongersnood in Rusland ruan van In afwachting te Parijs Minister Colijn bezoekt de autotentoonstelling MANIFEST Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper” I GEVAAR DER POLITIEKE BONDEN J voor 75.000 gezinnen I DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 r Schacht over techniek Kerkelijke diensten en bedrijfsleven UIVER-CORRESPONDENTIE Noodweer in Palestina Korte berichten „Duitschland moet zyn eigen politiek voeren” F land in heeft in *t belang van den burgerleken vrede verzocht van demonstratie» af te zien Wederom dreigt op vele plaatsen een hongersnood fn Rusland. Ken foto van enkele jaren geleden, toen de winkels U de straten van aiosKou waren dicht o es vU herd D« jagermeestar verlaat mat da mauta Nawnham paddox voor da groota jacht, welke nabij Rugby (Eng.) plaats had ^"'''"n'inniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[|ininninniiiiiiiiniiiiiniiiniiinniiiiiinniininnniiiniiiiiiiiiiiiiiiii|||lig FOTOREPORTAGE de Scheveningsche WEENEN. 4 Februari 1935. geheel e Tengevolge van den storm der laatste dagen is haven verzakt De herstellingswerkzaamheden De k»«.n*tle van den burgemeester van Winkel (N-H den heer J. Zwart, heeft Maandag plaat» gehad. - Een overzicht tijdens de zanghulde der kinderen Op het feestelijk versierde Potadammer Bahn- hof arriveerden Maandag de eerste 900 arbei- HAIFA, 4 Febr. Geheel Palestina la dezer da gen door zwaar weer geteisterd. De spoorlijnen, evenals de landwegen van Halfs naar Jaffa, Tel Avtv en Jerusalem zijn vernield, soodat op het oogenblik ieder verkeer tuaaehen het Noor delijke en het Zuidelijke gedeelte van Palestina over land onderbroken la. Jhr. mr. dr. A Roéll, commissaris van da Koningin In Noord Holland hoeft Maandag middag een bezoek gebracht aan de auto tentoonstelling In hot R A I -gebouw te Am sterdam. Jhr. Ro*ll bezichtigt de expositie De minister-president dr. H. Colijn. bracht Maandagavond een bezoek aan de euto- mobielentontoonstelllng In het R.A.L-goboew te Amsterdam Het congres van de Zwlteersche Rad. Demo cratische partij, waartoe de meerderheid der regeerlng behoort, beeft rich met 369 tegen 90 stemmen uitgesproken tegen totale herzie ning van de Bondsgrondwet. BERLIJN, 4 Febr. Dr. Schacht heeft op een feestelijke bijeenkomst van de vereenlglng ter bevordering van de „Gewerbeflelss” van 1831 het woord gevoerd. Dr. Schacht verklaarde ojn. De crisis heeft helaas duizenden flinke en be kwame technici broodeloos gemaakt. Daar zij geen onderkomen meer vonden, gingen zij het bedrijfsleven zelf te lijf met de middelen der moderne techniek. Op die wijze zijn tallooze Naar Reuter uit Tokio verneemt zou de am bassadeur te Rome, Soegimoera, uitverkoren zijn als Opvolger nn Adatsji In het Haagscbe Hof. De Joodsche Ruslandhulp onder leiding van Opper-RabbUn Dr. David Feuchtwang. Weenen. economische en monetaire projecten ontstaan, die alle zijn geconstrueerd met passer en loga- rithmentafel. BU al die projecten werd over het hoofd gezien, dat het bedrijfsleven geen uitge dacht mechanisme Is, doch een levend orga nisme. Wij willen het bedrijfsleven richting geven, doch niet uitoefenen. Aan het stuur kan slechts de staat staan. Daarom staat de nieu we organisaties van het bedrijfsleven direct on der leiding van den Rljksmlnister van Econo mische Zaken. Economische politiek volgens historisch weer legde theorieën kan men thans niet voeren. Duitschland kan niet stil zitten wachten tot de wereld het eens Is geworden over een ver standige oplossing van het probleem der schul den. of de Vereenigde Staten streven naar een passieve handelsbalans, of Groot Brlttannlë zijn valuta heeft gestabiliseerd, of Frankrijk op overtuigende wijze besloten heeft over te gaan tot den vrijhandel. Duitschland moet zijn eigen politiek voeren, welke bepaald wordt door de nieuwe economlsch-polltleke toestanden, welke geboren zijn uit den oorlog en de uit den oorlog voortvloeiende toestanden. Doel Is de bevrljdlng van het Duitsche be drijfsleven van den vloek van het dictaat van Versailles en het bereiken van dit doel zal ook der geheele wereld tot zegen strekken, aldus besloot Dr. Schacht. De polltie van Valenciennes heeft na som matie een 600-tal stakers, die werkwilligen wil den beletten aan het werk te gaan, uiteen ge dreven. Een 30-tal personen werd hierbij ge- wond, waaronder twee politiemannen. De interconfessloneele en International- hulparbeid van de Europeeeche centrale voor kerkelyke hulpacties, onder leiding van Prof. Dr. Eugène Cholsy en Prof. Dr Adolf. Keiler, Genève. In aansluiting op hetgeen door de politie te Den Haag werd medegedeeld omtrent het in beslag nemén van 84 omslagen van „Ulver- correspondentle”, welke door een onbevoegde In de Syrische woeetyn werden opgeraapt, ten einde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat dese omslagen ter beschikking ven de afzenders worden ge steld indien hun naam en adres daarop voor komen, terwijl verzending aan de geadresseerden geschiedt indien dat niet het geval Is. ders uit het Saargebied, die als gasten van het departement voor voikswelvaartr In de gouw Groot-Beriyn. gedurende een week in Berlijn zullen vertoeven om de stad en de omgeving, o-a. Potsdam, te bezichtigen. Het interconfessloneele en Internationale hulpcomité voor de hongergebleden In de Sovjet-Uoie, onder voorzitterschap van Kar dinaal Dr. Theodoras Innttaer. Weenen. listen, de communisten, de radicalen en de Liga voor Menschenrechten hebben deselfde opinie. Het gevolg daarvan zal allicht zijn, dat de bonden van rechte en Units te zelfder tijd en te zelf der plaatse zullen manifesteeren, <ln- dlen de Regeerlng niet tijdig een verbod be kend maakt). In dezen zin heeft ook de anti-fasclstische Liga een besluit genomen „wy zullen geen nieuwe provocaties meer dul den van de fascistische benden en wy roepen de Parijsche arbeiders op, om, ingeval de fas cisten zullen manlfesteeren. een tegenmanlfes- j-5 n de Liga's zelf, wat zijn zij van plan? Talt- H tlnger. de leider van de Jeunesaes Pa- trlotes, die zulk een goed gesorteerd ar senaal blijken te bezitten, heeft verklaard, slechts de graven van de slachtoffers te willpn versleren op 6 Februari, en zich eventueel bij een stoet te zullen aansluiten, die voorbij de familieleden der slachtoffer» zal defileeren, om den dag te besluiten met een groote réunle. Marcel Pujo, de chef der Camelots, heeft ge zegd wij zullen, zwijgend, naar de Place de la Concorde trekken en er bloemen brengen op de plaats, waar de slachtoffer» van den zesden Februari gevallen zijn. Wanneer het gouverne ment ons dat verbiedt, zullen wij onze maat regelen nemen. Colonel de la Rocque heeft in het niets laten verluiden over de plannen zijner Croix de Feu's en evenmin heeft Bucsud. de hoofdman der Francisten, lets naders omtrent zijn voornemens uitgelaten. Wat de bon den der linkerzijde betreft, zy stellen hun hou ding afhankelijk van die der politieke vijan den: „Als onze tegenstanders ervan willen af aten om op 6 Februari de straat op te gaan, goed, dan blijven wU ook thuisaldus Bergery, president van het Front Social. En de socia listen, de communisten, de radicalen en de Liga voor Menschenrechten hebben deaelfde Acht Chlneeache banken te Sjanghai zijn in moeilijkheden gekomen doordat zjj niet aan haar verplchtlngen konden voldoen. Het zyn bankinstellingen die deel uitmaken van de Vereenlglng van Particuliere Banken en die een goede reputatie genoten. tatle te houden op dezelfde plaats als zij." Voor zijn vertrek naar Londen heeft Flandin een delegatie van de "Vereenlglng der slacht offers van den 6en Februari” ontvangen, en een beroep gedaan op de families der slacht offers om er bet hunne toe bij te dragen, dat de herdenking der droevige gebeurtenissen van een jaar geledeir niet moge ontaarden In de monstraties en nieuwe onlusten. In het belang van den burgerlijken vrede heeft hij hun ver zocht, te willen afzien van elk soort défilé, op tocht of meeting op de Place de la Concorde, die om hunnentwille en omwille van de slacht offers zou geschieden. De vertegenwoordiger van de bovengenoem de Vereenlglng heeft hierop nog niet geant woord. en zal aan den Minister, zoodra hij uit Londen terugkomt, de genomen besluiten mee- deelen, zoodat de ministerraad van 5 Februari alle noodlge beschikkingen zal kunnen nemen. De gemeenteraad van Parijs zal op 6 Febru ari door kerkelljke diensten de slachurflers la ten herdenken. (Van onzen ^yzonderen correspondent). ■W wiet zonder eenlge onrust ziet men te Pa- rijs den 6en Februari tegemoet. Het u> on- A getwijfeld waar, dat de sfeer een geheel andere en gezuiverde Is geworden tegen twaalf maanden geleden. De serie schandalen, die de Btavlskyzaak als nasleep medebracht zijn wel iswaar nog niet opgehelderd, en zullen het op voorname punten ook nooit meer worden, maar de publieke opinie begint ze reeds als een nachtmerrie uit een periode te beschouwen, die nu doorstaan Is en achter ons ligt. Er zijn wel zekere dingen bereikt In dit jaar. dat op den bloedlgen 6en Februari gevolgd is, wanneer zy ook al voor het meerendeel Imponderabel zijn. Maar men weet, dat. zelfs al doet de crisis rich sterker gevoelen, al neemt de werkloosheid drukkend toe In de week van 13 tot 19 Janu ari steeg het cijfer van 453.000 tot op 478.N0. dat is een vermeerdering van 16.300 In een ge middelde winterweek dat de Regeerlng de feiten onder de oogen ziet. Er Is een begin ge maakt, zy het fragmentarisch, met de prijsda ling der voornaamste levensmiddelen. Het par lement debatteert over de beste wijze van werk verschaffing en over arbeidsstrekklng. en de arbeider heeft het gevoel, dat hij niet verloren loopt, dat er iets gedaan wordt. Al was dan tot nu toe de negatieve werkverschaffing bet meest sucoeevol: In diezelfde week van 12 tot, 19 Januari zijn 43 vreemde arbeiders in Frank rijk Ingeschreven, terwijl er 875 hun arbeids kaart hebben Ingeleverd, In moeten leveren, wel te verstaan I In elk geval, de situatie van Frankrijk is. Europeesch beschouwd, gunstig, waartoe niet het minst de Baarpoiltle heeft bijgedragen, en, binnenlandsch gezien, hebben gezond vertrou wen en samenwerking den nerveuzen toestand, waarin het land een jaar geleden verkeerde, vervangen. De suggestie van het fascistische spook, van de Croix de Feu en hun Colonel, die smiang» nog de boeman*van Parijs was, heeft plaats gomsskt voor een glimlach om de schrikbeelden van gisteren. En toch dreigt opnieuw de zesde Februari. Want eenieder weet, dat het niet moeilijk Is, te veroorzaken een paar honderd voldoende ten goede aan het leger, de Industriële bevol king en de andere bevoorrechte groepen in de steden, terwijl het leven der bevolking In de landbouwgebieden, voornamelijk dat der parti culiere boeren, opnieuw ernstig bedreigd wordt. Hoe ernstig de noodtoestand Is, wordt in een decreet van de Sovjetregeering d.d. 36 Decem ber 1934 toegegeven. In dit decreet, betreffende hulp aan de Kolchosen bij het zaaien, wordt voor het eerst gesproken van den grondstoffen- nood. die tengevolge van de droogte ki e«n groot aantal Sovjet-Ruasiache landbouwgebie den uitgebroken is. Moet de komende honger-lente een herhaling brengen van de gebeurtenissen, die zich In het jaar 1933 hebben voorgedaan, toen tallooze on schuldige menschen in de Oekraïne. In het Wolgagebted. in den Noordelijken Kaukasus en andere deelen omkwamen? Ondergeteekende organisaties hebben tot op heden steeds op het standpunt gestaan, dat kwesties van humaniteit en hulpverleenlng on afhankelijk van politieke en sociale belangen behandeld mo ten worden. zy beschouwen het als een plicht van eenvoudige me.iscbeiyk- held en zuivere naastenliefde, met het oog op deze verhoudingen niet t^ zwygen, doch op nieuw de stem van het gèweten te laten spre ken. zy wensohen, ten behoeve van hongerende en stervende menschen en ter voorkoming van een catastrophe als die van 1933. volledige op heldering van den toestand evenals waarborg van de noodzakelijke hulpverleenlng. voor. En wie zou eraan twyfelen, dat er Wel meer dan enkele honderden politieke heethoof den In Parijs te vinden en op de Place de la Concorde te brengen zyn? Reeds maanden lang zegt men In politieke kringen tot elkander, dat het uit moet zyn met de liga's van den burgeroorlog, en dat de bonden van rechts zoowel als van links ontwapend moeten worden. Het rapport, door Chauvin dezer dagen In de Kamer ingediend, elscht ont binding van deze politieke bonden, die zooge naamd dienen om de orde te beveiligen, en haar In plaats daarvan In gevaar brengen. Het Incident van Chartres heeft wel bewezen dat het niet enkel de roode broeders zyn. die met moordlnstrumenten naar „vreedzame" de monstraties trekken. Nadat de vechtparty tus- schen de linksradicalen en de Jeuneeses Pa- triotes ten einde was. heeft de politie, hetzy uit de handen dezer teatsten persooniyk, het zy uit de omnibussen, waarin zij naar Chartres waren gekomen, In beslag kunnen nemen: een dozijn revolvers, twee dorijn met Uzer beslagen stukken, twee dozyn hoofdbeschermers van staal, met gummi gevoerd; een aantel boks ijzers; z.g. „doodslaanders” en knuppels.... De handtasteiyke discussies te Chartres zyn geen goede voorbereiding der stemming om den zesden Februari te herdenken tenminste niet voor de vreedzame burgers. T-w e aan het slot van dit schrijven vermelde II hulpverleenlngs-organlsatles. die met haar arbeid voor de hongerlydenden In Sovjet unie de verschillende kerkgenootschappen en confessies omvatten, rekenen het rich tot plicht volgend manifest openbaar te maken: Het is onze vaste overtuiging een over tuiging, welke door anders luidende berichten niet aan het wankelen a te brengen dat groote deelen van het Russische volk voor het uitbreken van een nieuwen hongersnood staan. Tallooze rechtstreeksere mededeellngen. ver klaringen van ooggetuigen, aan wier waarheids zin niet getwijfeld kan worden, wyzen sinds twee jaar op den grooten nood onder de be volking, zoowel in t>epaalde streken van de Sovjet-Unie, als In zekere lagen van het Rus sische volk. Thans kan men zelfs uit mededeellngen van Sovjet-Russische zyde vaststellen, d»U een groot deel der bevolking In de noodgebleden verstoken is van alle voorraden en reddeloos aan den honger is overgeleverd. In de door de droogte getroffen gebieden was, volgens het getuigenis van buitenlanders wier sympathie jegens de Bovjet-Unle bekend Is de oogst ernstig verminderd en de opbrengst ten deele tot nul geslonken. De oogst zelf werd, zooals een Amerlkaanach ooggetuige mededeelt, met ongekende hardheid opgeëlscht. biecht» daar door werd het mogelyk. de afschaffing van de broodkaarten In de steden te overwegen. De opbrengst van den oogst komt voor alles

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 12