d PRESTO I Tegen belasting De sluisbouw bij Wijk Knoeierijen met roggesteun VERKLAREN^ I indien ZEEPPOEDER HANDELSONDERWIJS DE TOLTARIEVEN HET LEKKEN VAN HET JULIANAKANAAL DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 Kool naar Duitschland Minimumprijzen vast gesteld De metaalindustrie COR VAN DER LUGT MELSERT BLIJFT Urker visschers in moeilijkheden Inbrekers in stations gearresteerd met de EERSTE STEENLEGGING i.' De Rijksacademie Tspers En de particuliere loterijen van J. A. G VAN ROSSEM Prinses Juliana De verkoudheid beterende De pluimveeteelt HOST enkele centen SPAART TALLOZE GULDENS 5TEPDAM Wijziging Wet op de Staatsloterij Het vliegterrein bij Leeuwarden Om uitkeering te krijgen, zouden onjuiste opgaven zyn verstrekt Voorgestelde loonsverlaging te Rotterdam aanvaard Wie voor een geldelijke tegemoet koming in aanmerking komen Ook bezwaar voor de brug bij Katerveer Rapport over het voorstel luidt gunstig Een nader onderzoek wordt thans ingesteld Ernstige gevolgen van verzet van inlandsche karrevoerders Inkrimping Jan aantal kippen by bouwboeren verwacht OVERWERK EN ARBEID OP ZONDAG t v ^4ala ise in de mijnen Schepenbouw voor de „Bataaf ache” Verdeeling der bestelling ftude tuOtpC ASPIRIN ho* product van verfrouweo. dèn dm Zilveren jubileum der R.K. Veree niging van Leeraren Rondom de schorsing van de C.H.V. Leerling van Thorn Prikker Nog één jaar leider van ’t Vereen. Rott. Hofatadtooneel Maatregelen zyn genomen om het af vloeien van het kwelwater te bevorderen Nadere onderhandelingen Regeering Opheffing reeds spoedig te wachten? Prof. Campendonk opvolger van Roland Holst „Hertog Hendrik” Naar aanleiding van de berichtgeving In de S. D. Arbeli dat voor ons Nederlandse!) bedrijf gedurende -DE LAATSTE TWINTIG JAAR GEEN ENKEL zakje of pakje in Duitschland (en<dus ook niet in Duitsche gevan genissen) of elders in het buitenland, werd gedrukt of geplakt; niet voor koffie, niet voor thee, noch voor tabak, dus OOK NIET voor Poorters-Toeback. noch voor v. ROSSEM's Troost. Een tiental misdrijven op hun geweten De C.A.O. en de Waalbrug AUTOMOBIELEN MOTORRIJWIEL TENTOONSTELLING Door personeel aan de Landbouw- hoogeschool per 100 voor i I I 1 jp p- i i i r Hr. Ma. ..Hertog Hendrik’’ beeft bet weekeind doorgebracbt te Mudros. Op de vragen van bet Tweede Kamerlid Bon- gaerts. betreffende de van Regeeringswege te nemen of reeds genomen maatregelen in ver band met bet doorlekken van het Jullanakanaa», heeft minister Colljn bet volgende geantwoord SEMARANG, 4 Febr. (Aneta). Het verset van de karrevoerders tegen de politie, waarbij ver schillende slachtoffers zijn gevallen, neeft zich als volgt toegedragen: Elk kwartaal heeft een keuring plaats van vrachtkarren, waarbij tege lijk de gemeentelijke belasting voor deze karren moet worden betaald. Tegen deze gemeentelijke belasting wordt, speciaal door karrevoerders uit eenige desa's bulten Semarang, zooals 01. de desa Genoek. op zeer felle wijze geageerd. Deze actie is reeds tot uiting gekomen door de vor ming van een vereeniging van grobakvoerders. en le- le Ie Maandag werd niet gewerkt op de Kerkraad- eche mijnen de Willem Sophia en de Doma nial* mijn. Ook Zaterdag lagen deze mijnen stil. voren bedoelde belanghebbenden zijn of warden genoten. het den boeren met meer dan 30 H verboden zal worden een grooter ai kippen te houden. De regeering hoopt door dezen' maatregel te bereiken, dat de pluimveehouderij voor de klei nere boeren op bet «and loanend wordt. op at en et ie m ?- V Zaterdagmiddag is ten stadhulze te Zwolle onder voorzitterschap van den burgemeester van Zwolle dr. J. E Baron de Vos van Steen wij k, een bijeenkomst gehouden van burge meesters uit Geldersche en Overijselsche ge meenten en den voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Overijsel, ter be spreking van de door de regeering voorgestelde tolheffing op de brug over den IJsel bij Kater veer. Het resultaat der bespreking ia geweest, dat de vergadering zich heeft uitgesproken, dat zij de voorgenomen tolheffing in het algemeen en een tolheffing op de bestaande brug bij Kater veer onbillijk acht Besloten werd, bij de re geering en zoo noodlg bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal bezwaar te maken tegen de tolheffing op de IJsel brug by Katerveer en als eerste stap daartoe een audiëntie aan te vragen bjj den Minister van Waterstaat, Het bestuur der geschorste vereeniging acht het bericht omtrent de onregelmatigheden sterk overdreven. Op een te Valkenswaard gehouden vergade ring heeft een der directeuren van de C. H. V. verklaard, dat de schorsing te wijten zou zijn aan een nalatigheid, of een te goeder trouw be gane fout van enkele filialen. De CHV. ia evenwel ook voor de handelwijze der onderaf- deellngen aansprakelijk en daarom is, hangende het onderzoek de C.H.V. geschorst. Naar de „Telegraaf" verneemt, is binnenkort een regeerlngsmaatregel te verwachten, waarbij A bouwland Lntal dan 35 i- komen bij ons klimaat ge regeld voor; De R. K. Vereeniging van Leeraren tot be vordering van het Handelsonderwijs, gevestigd te 's-Hbrtogenbosch zal 10 Februari as. den dag herdenken dat zij voor 35 jaar werd opge richt. Dien dag zal te 1 uur namiddags een feest- vergadering worden gehouden in het Oranje- hotel, Verwerstraat, te 's-Hertogenbosch, in den voormiddag voorafgegaan door een plechtige H. Mis in de kapel van de R. K. Kweekschool, waarna Brabantsche koffietafel in de Bossche Raadskelder, en ontvangst door het gemeente bestuur ten stadhulze. Na de feestvergadering staat op het program bezoek aan de Kathedrale Basiliek van St. Jan onder leiding van den Hoogeerw. Heer Deken Brekelmans, Plebaan van St. Jan, gevolgd door een feestdiner aan te bieden aan leden en ge- noodlgden in het OranjehoteL ai de de ti en, en li lde •dt ng iet n- let en 1 SltCHTSy Profeaor Heinrich Campendonk werd in 1888 te Crefeld geboren uit een oorspronkelijk Neder- landache familie. In 1906 kwam hij op da ..Kunstgewerbeschule" te Düsseldorf onder lei ding van Thorn Prikker, die grooten invloed op zijn ontwikkeling uitoefende. In 1937 werd hij benoemd tot professor aan de kunstacademie te Düsseldorf waar hij vrij wel alle technieken onderwees. Zijn werk vond een plaats in verschillende kerken en openbare gebouwen in West-Dultsch- land. In 1933 werd hij van zijn ambt ontheven. Hjj vestigde zich toen in België; oen laat- sten tijd woonde hij in Den Haag. G€OPfND,«10 Im-Sio. «.vu. «au. ».m SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5. De Staatscourant van heden nX zal bet be- noemlngsbericht bevatten. Waar heel het geschrijf en gepraat zich cm heeft bewogen: de benoeming van een buiten lander is dus thans een feit geworden. Wel is „pro forma" het advies gevraagd van de hoogleeraren der Rijksacademie, die blijk baar van oordeel waren, dat een Nederiandsche kunstenaar zeer zeker in staat kan worden ge acht den leerstoel van prof. Roland Holst te bezetten en dat wel op een wijze, welke aan sluiten zou aan de door hem aangegeven rich ting. In aansluiting op de in Nederland geplaatste order tot den bouw van zes tankschepen voor de Bataafsche Petroleum Mij- kan nog worden medegedeeld, dat ook de Koninklijke Mij. ,JDe Schelde” te Vllssingen twee motortankschepen van 9250 ton op stapel zal zetten. Ook Werkspoor te Amsterdam beeft opdracht gekregen voor den bouw van twee Dieselmotor- installatles met bijbehoorende machines. Naast de orders die Werkspoor van het bui tenland in bestelling heeft, is er ook voor deze onderneming gerulmen tijd werk. In verband met de groote order van de Ba taafsche Petroleum Maatschappij tot het bou wen van zes motortankbooten vernemen wij nader, dat aan de N V. Werkspoor te Amster dam de levering is opgedragen van de volledige voortstuwingslnstallaties voor twee motortan- kers van 13.100 ton. welke warden gebouwd bij de Nederiandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en van de hoofdmotoren voor de vier overige schepen van 9.250 ton. Al deze motoren zijn van het Werkspoor-enkelwerkend 4-takt type met drukvulllng systeem Werkspoor De beide grootste schepen zullen elk worden geïnstalleerd met een 8-cylinder Werkspoor- motor van 3600 A.PJK. De hoofdmotoren, welke zijn bestemd voor de schepen van 9.250 ton, zijn 6-cyllnder Werk- spoor-motoren van 2700 AJ*JL Een deel van dit aan Werkspoor opgedragen werk zal door Werkspoor worden vervaardigd in samenwerking met de gebrs. Stork te Hen gelo. Aan de N.V. Werkspoor is ook opgedragen het maken van de motoren voor twee tank- booten. die voor rekening van de Koninklijke Shell Groep in Denemarken en Italië worden gebouwd. Over deze belastingkwestie ontstond heden morgen aan de Kali Gawe, aan de Oostgrens van de gemeente Semarang. verzet, waarbij den beambte in tljdelljken dienst van de gemeente, den heer H. J. de Boer, een hand werd afge kapt. Uit het nabijzijnde polltleposthuls schoten politieagenten met getrokken klewang te hulp. Zij werden aangevallen door een 30-tal karre voerders; men ontnam hun de klewangs en twee agenten werden gedood. De commandant van het polltleposthuls Sastrowirjo bleef zieltogend liggen. Hierop rukte versterking aan, waarop de aan vallers op de vlucht sloegen; zij worden nagezet door ongeveer 100 zwaargewapende politieman, nen uit Semarang, alsmede door de veldpolitie van Demak. De heer H. J. de Boer, wiens hand werd afge kapt, is in leven. Een karrevoerder is gedood. In verband met de arrestatie te Moerdijk van den 37-jarigen psychopaat en den 26-Jarl- gen A. de B., beiden wonende te Breda, die zich schuldig hebben gemaakt aan de Inbraak in de le klasse wachtkamer van het station Lage Zwaluwe in den nacht van 31 December op 1 Januari 1.F is gebleken, dat zij eveneens Ingebroken hebben in de stations Goes en Middelburg. Bjj een nadere huiszoeking in de woningen van de twee aangehoudenen is bo vendien nog een groote hoeveelheid goederen in beslag genomen, welke goederen gestolen bleken te zijn in de magazijnen der firma Bren- nlnkmeyer te Dordrecht. Op verzoek van de Bredasche politie zijn voorts nog huiszoekingen verricht te Bergen op Zoom en Vlaardingen, waarbij eveneens vele goederen in beslag zijn genomen op vermoeden van diefstal. Naar de herkomst van dgze goe deren is het onderzoek nog in vollen gang. Het staat thans vast, dat de twee verdachten den laatsten tijd niet minder dan tien Inbraken hebben gepleegd. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Van den Tempel heeft Minister Colljn geantwoord, dat de regeering besloot niet over te gaan tot de gunning van het bestek voor den bouw der sluis bij Wijk bij Duurstede, ten einde in de gelegenheid te zijn een onderzoek in te stellen omtrent vragen, die met betrekking tot de onderwerpelijke scheepvaartverbinding nader zijn gerezen, meer bepaaldelijk omtrent de volgorde, waarin deze werken sullen moeten warden ter hand genomen. Het bedoelde ondersoek zal met spoed worden uitgevoerd. Er behoeft geen vrees te worden gekoesterd, dat de belangen, waarop gedoeld wordt, niet ten volle zullen worden, verwezen lijkt. In de Provinciale Statenvergadering van heden zal het voorstel van Ged. Staten om medewerking te verleenen aan de tot stand koming van dit vliegveld worden behandeld. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over boven genoemd wetsontwerp zet de minister van Fi nanciën uiteen, dat het tegengaan van de deelneming aan andere loterijen allerminst aan het voorgestelde ten grondslag ligt. Het wil de houders alleen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hun aldus den voorsprong ontnemen, dien zij thans hebben op de Staats loterij, doordat laatstgenoemde haar appa raat geheel moet bekostigen, terwijl de parti culiere loterijen daarvan mede profiteered De vrees, dat de particuliere loterijen bij aanvaar ding van het ontwerp met den ondergang zou den worden bedreigd, acht de minister niet ge rechtvaardigd. Er bestaat bij den minister niet het minste bezwaar om de aandacht van zijn ambtge noot van Justitie te vestigen op de opmerkin gen met betrekking tot de wetgeving op de par ticuliere loterijen, in het Verslag gemaakt. Het is het voornemen van den minister, te bevorderen, dat de nieuwe regeling, Indien zij tot wet wordt verheven, in werking zal treden na afloop van een trekking der Staatsloterij, zoodat de particuliere loterijen de loopende con tracten op den ouden voet kunnen af wikkelen. Een voorstel tot uitbreiding van de Staats loterij 1» van den minister niet te verwachten. De hoeveelheid water, lekkende uit het bijna 11 KM. lange gedeelte van het Julianakanaal van Elsloo tot Born, kan blijkens gehouden waarnemingen worden gesteld op ruim 3 M3 per seconde. Omtrent bepaalde scheuren in de kleibekleedln is den minister niets bekend. De omstandigheid, dat het lekken zich voordoet over de geheele lengte van het kanaalgedeelte, wijst er op, dat bet moet worden toegeschreven aan vele kleine ondichtheden in de bekleedlng. De aanwezig heid daarvan in den eersten tijd na de vulling moet als onvermijdelijk worden beschouwd. Na het vullen van het kanaalgedeelte van Itteren tot Elsloo en van ’t kanaalgedeelte van Maas- bracht tot Bom heeft zich hetzelfde verschijn sel voorgedaan De plaatselijke situatie, in het bijzonder het groote hoogteverschil tusschen kanaalpeil en maaiveld, la oorzaak, dat thans In verband met de belangrijke opdracht tot den bouw van een aantal motortankschepen voor rekening van de Bataafsche Petroleum Maatschappij vernemen wij nader, dat de Ne deriandsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam de twee groote tankschepen, elk meten de 12.100 ton zal bouwen. Dese schepen zijn van hetzelfde type als van de „Rotula", welke Za- terdag is te water gelaten en van de .Rita", dat De besprekingen in de secties gingen in hoofdzaak over de noodzakelijkheid van een luchthaven voor Friesland. De totale kosten zijn geraamd op ƒ312.000. Het terrein zal ongeveer 60 H.A. groot zijn. Er is besloten tot een kostenverdeellng van 51 pCt. voor de gemeente Leeuwarden, 30 pCt. voor de provincie en 19 pCt. voor de Kamer vin Koop handel. Verder waren de rapporteurs van oordeel, dat rekening moet worden gehouden met de gevoe lens van vele Staten-leden. dat op bet vlieg terrein de Zondagsrust niet door bet houden van vermakelijkheden wordt gestoord. De geldelijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet wordt slechts verleend aan een belanghebbende in den sin der Zui derzeesteunwet, voor zoover hem voldoende middelen tot levensonderhoud voor zich en zijn gezin gaan ontbreken en zulks een gevolg is van de afsluiting van de Zuiderzee, terwijl hij niet door aanwending van eigen arbeidskracht daarin kan voorzien. De omstandigheden, welke zich tegen het verleenen van zoodanige tege moetkoming verzetten, zijn aanwezig of worden aanwezig geacht ten aanzien van een klein aan tal valide schippers van vaartuigen, welke voor de uitoefening van de Noordzeekustvisscherij geschikt zijn. Den overigen is, voor zooveel noodlg. in verband met de resultaten, die hun bedrijf heeft opgeleverd, een geldelijke tege moetkoming verleend. Het rapport over het voorstel van Gedep. Staten van Friesland betreffende den aanleg van een luchtvaartterrein bij Leeuwarden is thans verschenen. De eindconclusie van de rapporteurs is met het voorstel van Ged. Staten mee te gaan. Een tweede kwestie, annex de Waalbrug, houdt Nijmegen nog bezig. In weerwil van bet feit, dat de gemeente Nijmegen voor een paar honderdduizend gulden deelneemt In de werk zaamheden voor de afritten te Nijmegen en Lent, staat Nijmegen voor de moeilijkheid, voor de Waalbrugwerken eigen stadgenooten ge plaatst te krijgen. De aannemer van de grond werken neemt niet in acht de C. A. O.-voor- waarden op de bouwwerken, welke In Nijme gen gangbaar zijn, zoodat met 36 cent uurloon beneden de norm van de contractloonen. welke in de gemeente Nijmegen gelden, wordt geble ven. Door vreemde arbeiders worden nu loonen verdiend, welke nauwelijks 20 gulden per week uitmaken. Onderhandelingen tusschen gemeen tebestuur, organlsatievertegenwoordigera, en den aannemer hebben nog tot geen resultaat mogen leiden. Men heeft nu den Waterstaat in net geding gehaald en hoopt nu op een voor Nijme gen gunstige oplossing. Intusschen telt Nijme gen bijna 4000 werklooeen en werkt er bijna geen Nljmeegsche werkman aan de Waalbrug. Omtrent de onregelmatigheden, welke hebben geleid tot schorsing der Coöp. Handelsvereenl- glng der N. C. B. te Veghel als orgaan der Ak- kerbouwcentrale deelde het bestuur der Han- delsvereenlglng ons nog het volgende mede: Slechts vier gevallen zijn bekend, waarin door filiaalhouders partijen tarwe, op 3 September ontvangen, op 1 September waren geboek» en slechts in een dier gevallen Is het een partij van eenlg belang. Maar men moet in aanmer king nemen dat sommlge^illaalhouders eerst op 4 of 5 September bericht kregen, dat zij voor- raadstaten per 3 September moesten maken en het dus gemakkeljjk sou gebeuren dat zij bij het opmaken dier staten hetgeen in haast moest gebeuren, omdat zij 6 September moesten wor den Ingeleverd, fouten gemaakt hebben. Hei° bestuur der C. H. V. verzekerde ons dat geen der filiaalhouders zich moedwillig bevoordeeld had. Het bestuur der C. H. V. heeft reeds stappen gedaan bij het bestuur der Akkerbouwcentrale en bij den regeerlngscommlssarls om opheffing van de schorsing te verkrijgen en het ver trouwt dat dit dese week nog zal geschieden. Nadat geruimen tijd met veel ge rucht de benoeming van een opvol ger van Prof. R. N. Roland Holst besproken en beschreven, is ein delijk in Den Haag de beslissing gevallen en wel door de benoeming Prof. Heinrich Campendonk. Steekproeven, door ambtenaren van de Crisis centrale gedaan, zouden nu aan het licht heb ben gebracht, dat met de opgaven van de hoe veelheden, waarvoor steun is verstrekt, ge knoeid is. Filialen van de C. H. V., bij wie boe renrogge ter keuring werd aangeboden (de tarwe wordt daardoor ongeschikt gemaakt voor menschelijk gebruik, terwijl de roode kleur tevens een opnieuw aanbieden van rogge voorkomt) zouden na 2 Sept, het oude steunbedrag van f 3.50 hebben uitgekeerd. Om deze uitkeerlngen vergoed te krijgen, zou den de filialen de data van uitkeering op de in te leveren bonboekjes hebben veranderd, soo- dat op de lijsten namen van boeren voorkomen, die op den aangegeven datum In het geheel geen rogge hebben geleverd. De schorsing van de Coöperatleve^Handels- met de wijziging van den roggesteun. die door de regeering wordt verstrekt. Met ingang van 2 September 1934 werd van regeeringswege de steun welke op rogge wordt verleend, verlaagd van f 350 op f 3.per 100 Kilogram. Deze wijziging geschiedde op korten termijn, en de betrokken filiaalhouders werden zoo spoe dig als mogelijk was, gewaarschuwd. Hooger Onderwijswet, waarbij rekening zal worden gehouden met de alsnog noodzakehjk gebleken aanvullingen en wijzigingen. Voorts zal den Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen tevens worden verzocht te willen bevorderen, dat vanwege het depar tement van Binnenlandsche Zaken ten tpoe- dlgste een aanvang wordt gemaakt met het instellen van een onderzoek, hetwelk vooraf dient te gaan aan de beslissing over het voor stel van de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor bet niet doceerend hooger onderwijspersoneel tot verhooglng van’t maximum van de salarisschaal voer de ama nuenses der rijksuniversiteiten, enz. Op den feestdag van Onze Lieve Vrouw Licht mis heeft te 8t. Jansteen de plechtige eerste steenlegging plaats gehad van de historische ka pel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken. Naar men weet, werden in 1933 bij gelegenheid van een te St. Jansteen gegeven openluchtspel de fundamenten der oude kapel toevalligerwijze ontdekt. De gewijde en gelegde eerste steen Is voor zien van een opschrift, waarin In de Latfjnsche taal is gebeiteld: „Lieve Vrouw Ter Eecken, Op de plaats U reeds van oudsher toegewijd. Be scherm en troost en help de Uwen". De herbouw der kapel (die reeds in de 15e eeuw bestond) zal geschieden naar het ontwerp van den architect Rouleau te Hulst. Men hoopt haar begin Juli gereed te hebben. Dan rullen de plechtigheden van haar inzegening en de wij ding van het nieuwe beeld van Onze Lieve Vrouw Ter Eecken worden verricht door Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda. Zaterdag zijn te Rotterdam vergaderingen gehouden van de drie Bonden van Metaalbe werkers ter bespreking van de voorstellen van een loonsverlaging van gemiddeld 5 pCt., ten einde de Nederiandsche scheepswerven in de gelegenheid te stellen te trachten een deel van de order op tankbooten van de Anglo-Saxon Petroleum Company in ons land geplaatst te krijgen. In verband met de gehouden vergaderingen van de gecombineerde organisaties in de Me taalindustrie kan worden medegedeeld dat de meerderheid der gezamenlijke vergadering be sloten heeft de voorstellen der werkgevers te aanvaarden. Evenwel zal op enkele onderdeelen nog een nadere bespreking met de weikgeverz worden aangevraagd, teneinde te trachten en kele onbillijkheden in de aangenomen voorstel len weg te doen nemen. Op de vergadering van de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor de amb tenaren, werkzaam bij het Hooger Onderwijs, voor zooveel niet met het geven van onderwijs belast, is besloten, de ministers van Econo mische Zaken en Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te advlseeren overeenkomstig het rapport van de subcommissie Inzake de rege ling van de beloonlng voor overwerk en voor den arbeid op Zon- en feestdagen door per soneel aan de Landbouwhoogeschool te Wage- nlngen en dat van de subsotnmlssle Inzake de ontwerp-regiemen ten ex. artt. 83 en 97 der over veertien dagen van stapel zal loopen. Dese order beteekent voor deze Amsterdamsche werf een groote meevaller, aangezien thans het schip, hetwelk men besloten had in voorraad te gaan bouwen, verkocht is, terwijl men bovendien nog een tweede schip zal bouwen. Voorts vernemen wij, dat aan de werf van Wilton—Fejjenoord te Schiedam de bouw is toe gewezen van twee der overige schepen van 9J50 ton. Naar men ons meldt, is de verkoudheid van de Prinses beterende, doch voorzichtigheids halve zal zij voorlooplg nog thuis blijven. De raad van bijstand van het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad- tooneel deelt mede: Dank zjj het persoonlijk offer van den heer v. d. Lugt Melsert om nog een jaar het directeurschap van het Ver. Rotterd. Hofstadtooneel te willen voeren zijn voor het volgend speeljaar de moeilijkheden te dezer zake na een heden gehouden be spreking met een delegatie van de schouwburgcommissie voor den Haag opgelost. Gelijk gemeld, is het resultaat van het onder houd dat de Commissaris der Koningin van Gelderland en de burgemeesters van Arnhem en Nijmegen met Z.Exc. den Minister van Water straat a.1. dr. Colljn hebben gehad, dat een der hoofdambtenaren van Waterstaat In nadere onderhandellng zal treden met de betrokken Geldersche autoriteiten voor een eventueele wijziging in de tarieven op de bruggen in Gel derland, nJ. Arnhem, Nijmegen, Westervoort en Katerveer. In deskundige kringen verwacht men, dat in geen geval voor Arnhem en Nijmegen een uit zondering zal gemaakt worden betreffende de tariefhefflng. Men overweegt, dat de Regeering of alle tarlefheffingen op de bruggen zal doen verdwijnen, of wel Nijmegen en Arnhem ook een tolbrug schenken, maar dan belde ge meenten zal toegemoet komen in de flnan- cieele bezwaren, te meer waar Arnhem en Nijmegen en ook de Staten van Gelderland eenige tonnen gouds hebben gefourneerd voor den bruggenbouw. Intusschen gaat de actie in'beide gemeenten tegen de toltarieven onverdroten voort en zal binnenkort ook een deputatie van de R. K. Staatspartij, afdeellng Nijmegen met eenige vooraanstaande ingezetenen een conferentie houden met de Katholieke Kamerfractie om de belangen van Nijmegen te bepleiten. Aangezien de hoeveelheid kwelwater reeds belangrijk minder is dan In de eerste weken na de vulling van het kanaalgedeelte, bestaat, naar de meenlng tan den minister, voor het nemen van andere maatregelen vooralsnog geen aan leiding. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat zoo veel mogelijk maatregelen zijn en worden ge nomen om het Mvloeten van het kwelwater te bevorderen en daardoor de schade en het on gemak, welke worden ondervonden, te be perken. De toestand is en wordt door een daartoe aangewezen ter zake kundig persoon regel matig opgenomen. Ten aanzien van waterschade, ondervonden langs het kanaalvak Elaloo—Llmrnel, waar de kwel Intusschen is opgehouden, is nog een pro ces tegen den Staat aanhangig Zoolang in dit proces nog geen rechterlijke uitspraak is ge daan, kan niet worden medegedeeld welke maat regelen eventueel genomen sullen kunnen wor den om de flnancleele gevolgen der ondervon den waterschade te regelen. van het lekken meer overlast wordt onder vonden. Uit het bovenstaande moge volgen, dat bet proces van het dichter worden van de klel- bedekklng zich in hoofdzaak langs natuurlijken weg voltrekt. Het slib, aanwezig in het voedlngs- wster en in de grind laag op de klei bekleedlng, werkt het dlchtlngspfpces in de huid. Om het te versnellen, wordt voorts op een punt nabij het noordelijk einde van de haven te Stem sterk kolenslib houdend water in het Ingelaten. Eenige dagen geleden Is, naar het „Hbld." meldt, in Keulen de in het Duitsch-Ned. han- delsverdrag genoemde commissie voor den in voer van kool bijeengekomen. Er werd over eengekomen, dat in Febr. 1935 aan roode kool 30 pCt., aan savoyekool 25 pCt.. aan witte kool 25 pCt. van de in het verdrag vastgestelde hoe veelheid uit Nederland naar Duitschland kan worden uitgevoerd. In overeenstemming met de marktpositie van het oogenbllk zal voor bin nen- en bultenlandsche kool niet minder dan RM. 3.85 voor witte kool, R.M. 6.85 voor roode kool en R.M. 5.50 voor groene savoye kool be taald mogen worden. Bovenstaande prijzen zijn groothandelslnkoopprUzen per 100 K.G. eerste kwaliteit, vrij ontvangstation Duitsch land. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis heeft minister Colljn om. geantwoord, dat een belangrijk aantal visschers te Urk sedert jaren gewoon is met vaartuigen, voorzien van motoren, de Noordzeekustvisscherij uit te oefenen. Aan verscheidene belangheb benden in den zin der Zuiderzeesteunwet werden op hun verzoek kredieten Ingevolge die wet verleend, om hun de uitoefening van de Noord zeekustvisscherij mogelijk te maken. Door de maatregelen van den minister van Financiën ter bevordering van de toekomstige vlsscheri) °P het IJselmeer in verband met den vlschstand waren 87 Urker visschers in de on mogelijkheid gekomen om deel te nemen aan de vlsscherlj op het IJselmeer. Een dertigtal van dezen heeft toen hun motoren doen ver anderen, zoodat het mui tal paardekrachten van den in het vaartuig aanwezigen motor het voor de bevisschlng van het IJselmeer toegelaten cijfer van 20 niet meer overschreed. Als gevolg daarvan is hun alsnog een vergunning verleend tot uitoefening van de vlsscheri) op het IJsel meer. Ten aanzien van de overigen, die dus in het bezit waren van vaartuigen, welke niet tot de IJselmeer-visscherij konden worden toege laten en die voorheen gewoon waren in ruimere of mindere mate zoowel de Noordzeekust visscherij als de vlsscheri) op de Zuiderzee uit te oefenen, is, zoo zij een aanvraag daartoe hadden Ingediend, nagegaan, of hun ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet ’n geldelijke tege moetkoming diende te worden verleend. Een betrekkelijk klein aantal Urker visschers is niet in het genot van een geldelijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet kunnen worden gesteld. Uit het niet ge nieten van een geldelijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat derge lijke belanghebbenden van allen steun krachtens de Zuiderzeesteunwet zijn uitgesloten. Deze wet toch kent ook nog andere vormen van tegemoet koming, waarvan verschillende door de hier-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13