ONS BIzA.D Het Fransch-Britsch accoord w Flandin Het nieuws van heden Een radio-rede van BERLIJN BEREID TOT MEDEWERKING PEST IN ZUID-AFRIKA DE BAROMETER 12000 dooden op Ceylon De kerkvervolging in Mexico JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 r ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het accoord van Londen recht van gratie Geen irredenta-veld- tocht I Drie menschen verdronken Ongeluk in een hoog oven Zn Schotland zijn bij Stevenston twee goederentreinen op elkander gereden. De Verklaring van Simon in het Lagerhuis „Het wat niet meer mogelyk nieuwe denkbeelden te formuleeren” De onlusten op de Dode- kanesos-eilanden Memorandum over het optreden der Italianen Eind April naar Officieel worden reedt vyftien dooden gemeld DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Fransche premier hoopt, dat Duitschland nu zyn vredes wil zal bewyzen Berliner Boersenzeitung” tegen de „Echo de Paris” naar Parys, dan Londen Minister Portes Gil~d raait de rollen om ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Tengevolge van malaria Belgisch koningspaar naar Nederland? Hoog water in Duitsch land Vragen in het Lagerhuis schade was zeer groot »VX\X\\UUllll 1111/ I ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 103 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD B Hoog water in Duitschland. Alleen Hitler heeft het recht van gratie. i De verkoudheid van Prinses Juliana ia beterende. worden Vol- een bezoek aan Brussel brengt. 1 B 1 Voorgestelde loonsverlaying in de metaalindus trie te Rotterdam aanvaard. ATHENE. 4 Febr. (Reuter) De voorzitter van bet Nationaal Bureau voor de Dodekan.sos- eilanden heeft het Duitsche. Engelsche en Fran sche gezantschap een memorandum doen toe komen over het optreden der Italianen op de Dodekanesos-ellanden met het verzoek dit me morandum ter kennis te brengen van de Duit sche, Engelsche en Fransche regeering. De overheid heeft alle mogelijke maatregelen genomen en op reusachtige schaal de muskieten- bestrijdlng ter hand genomen, poelen droogge legd. rivieren en meren ontsmet, doch totnogtoe zonder resultaat. Naar thans wordt verklaard, zou de malaria een buitengewoon karakter heb ben. afwijkend van de gewone malaria en ge heel nieuw voor de medische wetenschap. Zij zou veroorzaakt worden door een groenen bacil, die totnogtoe vruchteloos in de laboratoria is onderzocht om een bestrijdingsmiddel te vinden. De Kerkvervolging in Mexico. Regeering geeft de Katholieke Kerk de schuld. Prof. H. Campendonk volgt prof. Roland Bolst op als hoogleeraar aan de Rjjksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inxake wijziging van de wei tot regeling der Staatsloterij- Minister CoiUn beantwoordt de vragen van bet Kamerlid Bongaerta betreffende het doorlekken van het Julianakanaal. B t Memorandum over het optreden der Italianen op de Dodekanesoo-eilanden. In verband met den sluisbouw b(j Wijk bQ Duur stede wordt thans een nader ondersoek inge steld. Belgisch Koningspaar naar Nederland? Twaalfduizend dooden op Ceylon tengwvoige van malaria. Pest in Zuid-Afrika. Officieel worden 15 doo den gemeld. I 1 1 I De Belgische regeering verklaarde sieh bereid deel te nemen aan de onderhande- lingen, welke door de Europeesche mogend heden sullen worden gevoerd op basis van het accoord van Londen, o.m. met het doel om een onmiddellijke militaire tusschen- komst te garandeeren in geval van een ge- wapenden aanval op het grondgebied van een der betrokken staten. Het Fransch-Britsch accoord; Duitschland be reid mede te werken; groote tevredenheid in België. Het te Londen bereikte wordt trouwens In zekeren zin ook beschouwd als een succes voor de Belgische diplomatie. Sedert de gerucht makende rede van den heer De BroqueviHe in den Belgischen senaat op 7 Maart 1934, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken Immers onophoudelijk gestreefd naar afschaf fing van de militaire bepalingen van het ver drag van Versailles, naar het verkrijgen van een Engelsche bevestiging van het accoord van Locarno, naar het legallseeren der Duitsche herbewapening om deze herbewapening te kun nen beperken en aan den wedloop der bewa pening een einde te stellen. LONDEN. 4 Febr. (VU.) Naar wordt mede gedeeld zijn op Ceylon totnogtoe reeds 12.000 menschen gestorven tengevolge van malaria, die in totaal reeds minstens een millioen men schen, of een zesde deel der bevolking heeft aangetast. Wat de bewapenlngskwestle betreft herinnert ook de Londensche overeenkomst aan het com muniqué van Rome van 7 Febr., waarin gecon stateerd wordt dat een eenzijdige wijziging der bewapenlngsbeperklng volgens de verdragen on toelaatbaar is. Men bedoelt hier echter blijk baar geen onvruchtbare theoretische discussie mee te heropenen zooals die jarenlang gevoerd U Duitschland heeft overeenkomctlg het Ver drag van Versailles altijd »ün eenzijdige ont wapening als In afwachting van een algemeene ontwapening beschouwd. Van belang is daar om, dat ditmaal niet slechts Engeland, doch ook Frankrijk den wil tot een algemeene wape- ningsconventie uitspreekt. Duitschland is be reid daaraan mede te werken. Belangrijk en interessant tevens is de solidaire houding van Engeland tot acttveerlng van Locamo door een bijzondere luchtovereenkomst der Locarno-mo- gendheden. Indien de geest van Locamo den doorslag geeft bij de onderhandellngen over de veiligheid van andere deelen van Europa, zou een belangrijk resultaat zijn bereikt. Dezer dagen werden 35 leden der bemanning van de K. XVI en K. XVII, op weg naar Indië, door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. De bemanning op het San Damasoplein met in het midden Mgr. Kras Bad-paviljoen Lublink op Ameland wordt af gebroken wegeno onmiddellijk gevaar door bet afnemen van de duinen. I 1 PARIJS, 4 Febr. (Reuter). Flandin heeft hedenavond een radiorede gehouden, rszr- in hü den geest en de draagwijdte van het FranschBritsch communiqué nader uit eenzette. HU zelde vurig te wenschen, dat de onderhandellngen betreffende de bewa peningen zouden hervat worden. ,Jk hoop", aldus zelde de Fransche premier letterlük, „dat Duitschland, dat nog onlangs verzeker de. dat het den vrede wil, deze gelegenheid aal aangrijpen en %et bewijs zal leveren. Deze groote actie moet in gelijke mate en ongedwongen aan den bouw van de zoo gewenschte Europeesche veiligheid mede werken." OFFENBURG (Baden), 4 Febr. De Kanzig is tot een geweldige rivier gewassen. De hooge waterstand heeft reeds slachtoffers geèischt. Eenige personen trachtten, ondanks het voort durende stijgen van het water, eenige voorwer pen uit de golven op te visschen. De boot, waar in zU zaten, sloeg om en werd meegesleurd. Drie personen verdronken. Hun lijken zijn nog niet geborgen. In het verdere verloop van zün rede zelde Flandin nog: De coalitie der luchtmachten van de even- tueele verdedigers van den vrede moet hun in de eerste plaats een zoodanige superioriteit verzekerden, dat niemand 1 meer zal wagen van zijn macht misbruik te maken. BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.) De „Echo de Paris” publiceert een document, volgens het welk op bevel van Hitler nu, na de Baarstem ming, een nieuwe „irredenta-veldtocht" ge opend zou moeten worden. De ..Berliner Boer senzeitung” schrijft in verband daarmede ojn.: ..Het spreekt vanzelf, en offlcieele bevestiging is niet eerst noodig, dat het bü dit „document’ gaat om zuiver verzinsels met het doel het Fransche volk op te ruien tegen Duitschland.' Flandin besprak dan de aanzienlijke uitbrei ding der Duitsche bewapeningen sedert eenige jaren. HU voegde er echter aan toe, dat hü al leen maar het feit wenschte te constateeren, doch zich van iedere polemiek wilde onthou den juist op het moment, dat wU in Europa een oprechte samenwerking van allen voor den vrede trachten tot stand te brengen. De R. K. Ver. van Leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs zal Zondag Februari te 's-Booch haar zilveren bestaansfeest vieren. BU een poging tot hei stelen van olie bij Pa- ■embang zün vier personen gedood. BU een belastingkwestie te Semarang sjjn drie autoriteiten direct te waarschuwen, sterfte onder de ratten verdacht de voorstellen, die ter verdere overweging ge daan zün. Het was spr. niet mogelük dit rap port op dit oogenbyk nog aan te vullen. Het huis moet weten, dat stappen gedaan zUn, voor het offlcieele communiqué gepubliceerd werd, om de andere Locamoregeerlngen in te lichten over de richting der besprekingen en uiteen te zetten, gelUk het offlcieele communiqué dit doet, dat wU haar thans uitnoodlgen zich aan te sluiten bü ons en de Fransche regeering in gelijkgerechtigde beraadslaging. Wat betreft het plan inzake in het leven roepen van een afschrikwekkend middel tegen een niet uitgelokten luchtaanval in West-Europa aldus Sir John Simon ver der sou Ik hieraan willen toevoegen, dat tusschen de Fransche ministers en ons overeengekomen is, dat, wanneer het plan wordt aangenomen, onze eigen verplichting niet zal worden uitgebreid tot gevallen, die uitgaan boven die gevallen, welke reeds vastgelegd zijn in het verdrag van Locarno. Lansbury vroeg daarop of Simon eenlgerlel inlichtingen had gekregen over het standpunt, dat de Duitsche regeering waarschUnlUk zal In nemen tegen deze voorgestelde overeenkomst en voorts wanneer het Lagerhuis zonder benadee- ling van de onderhandellngen in staat zou zUn het plan te bespreken, aangezien zeer veel vra gen zün opgekomen met betrekking tot dit plan. Simon antwoordde: ..wat het eerste deel vpn de vraag betreft, zou het te vroeg zün een de finitief officieel antwoord te verwachten. Op het tweede deel van de vraag antwoordde Mac donald door op te merken, dat het zeer duide- lUk was. dat een bespreking in het Lagerhuis moest plaats vinden over dat, wat gisteren is gedaan en wat ten gevolge van die beslulter. moet volgen.” Verder heeft de Belgische diplomatie er even eens naar gestreefd om ter aanvulling van het accoord van Locarno een defensieve lucht overeenkomst te verkrijgen, welke op niets an ders neerkomt dan op een aan België en Be andere overeenkomende Staten verleende nieu we militaire garantie. Men toont zich te Brussel dan ook zeer te vreden en men verwacht dat de heer Laval eer- 8TUTTOART, 4 Febr. De weersverandering van de laatste dagen heeft geleld tot een snel smelten van de gevallen sneeuw, terwijl bo vendien veel regen Is gevallen, hetgeen in het geheele land overstroomlngen heeft veroor zaakt. Het ergste schUnt het dal van de Rems getroffen te zün. BU Gross-Heppach staat de geheele omgeving onder water. Het verkeer ie volkomen stopgezet. Met een gelige modder ver mengd golven de watermassa's door de straten van het dorp. Tal van kelders zijn reeds on- dergeloopen. Ook op andere plaatsen tusschen Schorndorf en Waiblingen is de Rems bulten zün oevers getreden. Op vele plaatsen moest het vee in veiligheid worden gebracht. Het Neckardal is er tot dusverre betrekkeiük goed afgekomen. Weliswaar is de waterstand van de rivier zeer gestegen, doch tot overstroo- BLOEMFONTEIN. 4 Febr. (Reuter) gens een officieel rapport heerscht in den Oranje Vrijstaat de pest en zün in een week tüds reeds vüftlen personen aan de gevreesde ziekte overleden, namelük vUf Europeanen, o. w. een kind, en tien inboorlingen. Reuter spreekt van reeds meer dan 30 dooden. PARIJS. 4 Febr. Ineen staalfabriek in Hennebont, nabü Lorient, in West-Frankrijk. is in den nacht op heden een klep van een Martln-oven gescheurd. Een reservoir met vloei baar staal stortte neer en spatte uiteen. Twee Onder büval van 1 Lagerhuis wenschte daar op de leider der liberale oppositie in het Lager huis, Sir Herbert Samuel, den minister van Buitenlandsche Zaken geluk met het tot dus verre bereikte resultaat en drukte dfe hoop uit, dat dit zou leiden tot nuttige resultaten. Spr verzocht Simon de verzekering te geven, dat het nastreven van de in de offieleele mededee- ling vervatte doeleinden niet zou leiden tot een verslapping van het streven der regeering een algemeene ontwapeningsove reenkomst tot stand te brengen, waarvoor deze voorstellen natuurlek geen vervanging zün. Simon antwoordde: „Uit naam der regeering aarzel ik niet deze verzekering te geven". Daarmede waren de besprekingen ten einde. MEXICO, 4 Febr. (Reuter.) Portes OU, de Mexicaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat het godsdienstcon- flict in Mexico niets nieuws is, doch dateert uit den kolonialen tüd. Het spruit voort aldus de minister uit wereldlijken machts wellust van de katholieke Kerk. In Mexico hebben geen geloofsvervolgingen plaats. Het staat een ieder vrü. aldus de mi nister. zün geloof te behjden. Daden van ge weld, welke hier of daar zün gepleegd, zün slechts het werk van onbezonnen elementen geweest. De autoriteiten streven er naar dergelüke excessen met kracht te onderdrukken. Overi gens ligt de schuld bü dergelüke botsingen aldus nog steeds de minister vaak bü de geestelüken zelf, die niet de wetten in acht nemen en vaak geprobeerd hebben onlusten te veroorzaken. Wat het voorstel van den Amerikaanschen senator Borah betreft, om een onderzoek te doen instellen naar de Mexicaansche gods- dlenstpolitlek, zelde Portes OU, dat een der- gelük voorstel de goede betrekkingen zou kunnen verstoren tusschen belde landen. De Mexicaansche regeering hoopt, dat Borah zün standpunt zal herzien. Onze Brusselsche corr. seint ons, dat in den Maandagavond gehouden ministerraad de heer Hymans, Minister van Buitenlandsche Zaken, Hitler heeft het een overzicht heeft gegeven van het Fransch— Engelsche accoord, dat te Londen is gesloten. PARIJS, 4 Febr. (Reuter) Toen Laval te Calais aan wal stapte, verklaarde hü aan eenige journalisten goede hoop te koesteren, dat Duitschland gunstig zou antwoorden op de door Frankrijk en Engeland ondernomen poging voor de consolidatie van den vrede in Europa- Bü zün aankomst te Parüs werd hü door een vertegenwoordiger van den president der Re publiek en den premier, alsmede door den Britschen gezant en tal van autoriteiten en af gevaardigden verwelkomd. Toen hü in zjjn auto stapte, werd hü luide toegejuicht. Reuter verneemt nog, dat Sir John Simon Vrüdag as. naar Parüs zal gaan, waar hü bü het jaarlüksch banket van de Britsche Kamer van Koophandel een rede zal houden. De ratten, die de ziekte verspreiden, ster ven bü duizenden. De gezondheidsdienst heeft gas-patrouiUies naar het betreffende gebied gezonden om de ratten te verdelgen. De over- groote graanoogst heeft de ratten uit andere gebieden hierheen gelokt. De ziekte heeft ook een aantal Europeesche schoolkinderen aangetast, die men evenwel door een spoedige inenting nog hoopt te red den. De regeering heeft de bevolking aangeraden, de hulzen zooveel mogelük van ratten te zuive ren en de zoodra de schünt. Het is naar mün overtuiging een besliste stap op den weg naar den vrede, dat Frankrijk eir Engeland gemeenschappelük den wU hebben uitgesproken om tegen den luchtooriog een dam op te werpen, bestaande in het bondgenoot schap van vredelievende volken. Ik kan u zeg gen, aldus sloot Flandin zün toespraak, dat wü op gelüke wijze bereid zün om juist omschreven overeenkomsten te sluiten, welke een recht- streeksche actie tegen den oorlog ten doel hebben, iets wat tot dusver nog niet ver- wezenlükt kon worden. Het was niet meer mogelük nieuwe denkbeel den te formuleeren. Pas na onderzoek van de besluiten van Londen zal men met zekerheid kunnen zeggen, welke draagwüdte en welken tanerlüken samenhang de verschillende punten hebben. Van belang is echter thans reeds, dat er sprake is van een algemeene regeling, die vrü tusschen Duitschland en de andere be langhebbende mogendheden zal worden ge troffen. BERLIJN, 4 Febr. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz" schrijft over de overeenkomst van Londen dat het een breed pro gram is tot gemeenschappelijke re geling der bewapening»- en veilig- heidskwestie in Europa. Het stelt twee standpunten op den voor grond, die ook in Duitschland weer klank zullen vinden, omdat zij steeds de voornaamste zorg der Duitsche politiek zijn geweest: ver mijding van een bewapeningswed- strijd en uitschakeling van oorlogs gevaar. Daarbij behooren de kwes ties van gelijkberechtigdheid en veiligheid. Het Fransche leger wordt geleidelijk gemotoriseerd. Wtntermanoeuvres in Savoye DE BATAAFSCHE PETROLEUMMAAT- 8CHAPPIJ LAAT OP NEDERLANDSCHR SCHEEPSWERVEN ZES MOTORTANKSCHE- PEN BOUWEN. BERLIJN, 4 Febr. Zoo juist is bekend ge worden, dat Hitler 1 Februari drie verordenin gen heeft onderteekend, waarin het recht van gratie en het recht van benoeming van ambte naren principieel worden gewüzlgd. Wat het recht van gratie betreft, in de belangrijkste zaken, vooral wanneer het doodstraf betreft en bü vrijheidsstraffen van meer dan zes maanden tegen leden van de weermacht, komt de be slissing in den vervolge voor rekening van Hitler. Ook wat opheffing vafl disciplinaire straffen betreft en toekenning van tot dusverre niet ingewilllgde pensioenen etc. neemt Hitler in den vervolge zelf de beslissing. Overigens zün de rijksminlsters binnen hun ressorten be voegd, doch ook hier bluft Hitler het recht houden zelf gratie te verleenen. De twee andere verordeningen betreffen het benoemen van rijks- en landsambtenaren. Hierin is bepaald, dat Hitler het recht heeft tot benoeming en ontslag van genoemde ambtenaren, voor zoover zü hooger gesalarieerd zün dan een zekere groep. Voortgaande zelde hü, dat de tekst van het offlcieele communiqué dat het resultaat van de besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ministers bevat, zoo juist in een witboek gepu bliceerd was. Dit bevat een volledig rapport De leider der oppositie, Lansbury heeft he denmorgen in het Lagerhuis vragen gesteld betreffende de FranschEngelsche besprekin gen. voor Simon echter kon antwoorden nam net conservatieve lid Hannon het woord en wees op de groote verwarring, die in de Engel- ■che openbare meening was ontstaan. Zon dagmorgen vroeg, tengevolge van de berichten in de Zondagsbladen, waarop hü vroeg, of het niet passend was tegenover het land een dul- delüke mededeeling te doen. Sir John Simon antwoordde hierop, dat er Inderdaad een aantal misleidende berichten over den aard van de offlcieele mededeeling in omloop gekomen zün. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f f 2.— Voor buiten Alkmaar. f 2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 4 Februari: Binnen enkele dagen zal de rouw van de Belgische Koninklüke familie teneinde loopen en de passende diplomatieke onderhandellngen zijn thans ingezet voor de gebrulkelüke bezoe ken van goede nabuurschap, welke de nieuwe konlng moet brengen. Parüs zal eerst aan de beurt komen, vervol gens Londen en naar ons van welingelichte züde is bevestigd, zou het Belgische hof eraan denken na Parüs en Londen, allereerst Ko ningin Wilhelmina te bezoeken en wel direct, nadat de hofrouw in Nederland zal zün ge ëindigd. Het bezoek van konlng Leopold in en Ko ningin Astrid aan Parüs zou vastgesteld zün op een der laatste dagen van April. Het tegen bezoek van president Lebrun aan Brussel op begin Juli. De Fransche president zal dan te vens een bezoek brengen aan de Brusselsche wereldtentoonstelling. dooden gevallen; voorta zün er twee gewonden. Een der slachtoffers van de instorting Nienwknyk overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1