Werk op scheeps- werven Tegen belasting I De sluisbouw bij Wijk ASPIRIN het product van vertrouwen. Knoeierijen met roggesteun? ZEEPPOEDER., dan PRESTO I HANDELSONDERWIJS DE TOLTARIEVEN BAD-PAVILJOEN WORDT AFGEBROKEN HET LEKKEN VAN HET JULIANAKANAAL P'; fR&T0/ kede^L J DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 Uitvoering in overleg Kool naar Duitschland Minimumprijzen vastgesteld De metaalindustrie V erdeeling der bettelling Urker visschers in moeilijkheden COR VAN DER LUGT MELSERT BLIJFT De Rijksacademie EERSTE STEENLEGGING En de particuliere loteryen het Prinses Juliana De pluimveeteelt De verkoudheid beterende „Hertog Hendrik” Ki J OVERWERK EN ARBEID OP ZONDAG Wijziging Wet op de Staatsloterij Voorgestelde loonsverlaging te Rotterdam aanvaard Het vliegterrein bij Leeuwarden Een nader onderzoek wordt thans ingesteld Nog één jaar leider van *t Vereen. Rott. Hofstadtooneel Zilveren jubileum der R.K. Veree- niging van Leeraren Nadere onder handelingen met de Regeering Ernstige gevolgen van verzet van inlandtche karrevoerders Ook bezwaar voor de brug by Katerveer Inkrimping van aantal kippen by bouwboeren verwacht De historische kapel van O. L. Vrouw ter Eecken j4 'MMWt ttuds ’sifo/rsv Rondom de schorsing van de CJLV. Rapport over het voorstel luidt gunstig Wie voor een geldelyke tegemoet koming in aanmerking komen Bataafsche Petroleummaatschappy laat zes groote motortank- schepen bouwen Leerling van Thorn Prikker Het af nemen van het strand op Ameland dreigde met onmid- dellyk gevaar SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5. Maatregelen zyn genomen om af vloeien van het kwelwater te bevorderen Om uitkeering te krygen, zouden onjuiste opgaven zyn verstrekt Opheffing reeds spoedig te wachten? Prof. Campendonk opvolger van Roland Holst De C.A.O. en de Waalbrug Door personeel aan de Landbouw- hoogeschool I *0 I voor ge- 1 reeds ondervonden, A^STEPDAM I i t 1 1 e e i Hr. Ms. „Hertog Hendrik” heeft het weekeind doorgebracht te Mudros. mogen groothandelslnkoopprijzen Het resultaat der bespreking is geweest, dat de vergadering zich heeft uitgesproken, dat zij de voorgenomen tolheffing in het algemeen en een tolheffing op de bestaande brug by Kater veer onbillijk acht .Besloten werd, by de re geering en zoo noodlg by de Tweede Kamer der Staten-Generaal bezwaar te maken tegen de tolheffing op de IJselbrug by Katerveer en als eerste stap daartoe een audiëntie aan te vragen by den Minister van Waterstaat, e t I i SEMARANG, 4 Febr. (Aneta). Het verzet van de karrevoerders tegen de politie, waarby ver schillende slachtoffers zyn gevallen, neeft zich als volgt toegedragen: Elk kwartaal heeft een keuring plaats van vrachtkarren, waarby tege- lyk de gemeentelijke belasting voor deze karren moet worden betaald. Tegen deze gemeentelijke belasting wordt, speciaal door karrevoerders uit eenlge desa's buiten Semarang, zooals o.a. de desa Oenoek, op zeer felle wijze geageerd. Deze actie Is reeds tot uiting gekomen door de vor. mlng van een vereenlglng van grobakvoerders. van de gemeente Semarang. verzet, waarby den beambte In tydelyken dienst van de gemeente, den heer H. J. de Boer, een hand werd afge kapt. Uit het nabyzynde politieposthuls schoten politieagenten met getrokken klewang te hulp, zy werden aangevallen door een 30-tal karre voerders; men ontnam hun de klewangs en twee agenten werden gedood. De commandant van het politieposthuls Sastrowlrjo bleef zieltogend liggen. Hierop rukte versterking aan, waarop de aan vallers op de vlucht sloegen; zy worden nagezet door ongeveer 100 zwaargewapende politieman, nen uit Semarang, alsmede door de veldpolitie van Demak. De heer H. J. de Boer, wiens hand werd afge kapt, is in leven. Een karrevoerder is gedood. Zaterdagmiddag is ten stadhulze te Zwolle onder voorzitterschap van den burgemeester van Zwolle dr. J E Baron de Vos van Steen- wyk. een byeenkomst gehouden van burge meesters uit Oeldersche en Overyselsche ge meenten en den voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordeiyk Overysel, ter be spreking van de door de regeering voorgestelde tolheffing op de brug over den IJsel by Kater veer. komen bij ons klimaat ge regeld voor; Het bestuur der geschorste vereenlglng acht het bericht omtrent de onregelmatigheden sterk overdreven. Op een te Valkenswaard gehouden vergade ring heeft een der directeuren van de C. H. V. verklaard, dat de schorsing te wyten sou zyn aan een nalatigheid, of een te goeder trouw be gane fout van enkele filialen. De C.H.V. is evenwel ook voor de handelwyze der onderaf delingen aansprakeiyk en daarom is, hangende het ondersoek de CU.V. geschorst. De Staatscourant van heden n.L aal het be- noemingsbericht bevatten. Waar heel het geschrijf en gepraat zich oen heeft bewogen: de benoeming van een buiten lander is dus thans een feit geworden. Wel is „pro forma” bet advies gevraagd van de hoogleeraren der Ryksacademie, die biyk- baar van oordeel waren, dat een Nederlandsche kunstenaar zeer zeker in staat kan worden ge acht den leerstoel van prof. Roland Holst te bezetten en dat wel op- een wijze, welke aan sluiten zou aan de door hem aangegeven rich ting. Het rapport over het voorstel van Oedep. Staten van Friesland betreffende den aanleg van een luchtvaartterrein by Leeuwarden Is thans verschenen. De eindconclusie van de rapporteurs is met het voorstel van Ged. Staten mee te gaan. trekkingen zelf den voorsprong op de Staats- naar Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bon- gaerts, betreffende de van Regeeringswege te nemen of reeds genomen maatregelen in ver band met het doorlekken van het Jullanakanaai, heeft minister Coiyn het volgende geantwoord: Op den feestdag van Onze Lieve Vrouw Licht mis heeft te St. Jansteen de plechtige eerste steenlegging plaats gehad van de historische ka pel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken. Naar men weet, werden in 1933 by gelegenheid van een te St. Jansteen gegeven openluchtspel de fundamenten der oude kapel toevalligerwijze ontdekt. De gewyde en gelegde eerste steen is voor zien van een opschrift, waarin In de Latynsche taal Is gebeiteld: „Lieve Vrouw Ter Eecken, Op de plaats U reeds van oudsher toegewyd, Be scherm en troost en help de Uwen”. De herbouw der kapel (die reeds in de 15e eeuw bestond) zal geschieden naar het ontwerp van den architect Rouleau te Hulst. Men hoopt haar begin Juli gereed te hebben. Dan* rullen de plechtigheden van haar inzegening en de wy- dlng van het nieuwe beeld van Onze Lieve Vrouw Ter Eecken worden verricht door Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, blsschop van Breda. De R. K. Vereenlglng van Leeraren tot be vordering van het Handelsonderwys, gevestigd te 's-Hertogenbosch zal 10 Februari as. den dag herdenken dat zy voor 25 jaar werd opge richt. Dien dag zal te 1 uur namiddags een feest- vergadering worden gehouden in het Oranje- hotel, Verwerstraat, te 's-Hertogenbosch. in den voormiddag voorafgegaan door een plechtige H. Mis in de kapel van de R. K. Kweekschool, morgen aan de Kali Oawe, aan de Oostgrens waarna Brabantsche koffietafel in de Bossche Raadskelder, en ontvangst door het gemeente bestuur ten stadhulze. Na de feestvergadering staat op het program bezoek aan de Kathedrale Basiliek van St. Jan onder leiding van den Hoogeerw. Heer Deken Brekelmans, Plebaan van 8t. Jan, gevolgd door een feestdiner aan te bieden aan leden en ge- noodigden in het OranjehoCel. Profesor Heinrich Campendonk werd in 1889 te Crefeld geboren uit een oorspronkeiyk Neder landsche familie. In 1906 kwam hy op de „Kunstgewerbeschule" te DUaseldort onder lei ding van Thorn Prikker, die grooten Invloed op zyn ontwikkeling uitoefende. In 1927 werd hy benoemd tot professor asn de kunstacademie te Düsseldorf waar hij vrij wel alle technieken onderwees. zyn werk vond een plaats in verschillende kerken en openbare gebouwen In West-Duitach- land. In 1933 werd hy van zyn ambt ontheven. Hy vestigde zich toen In België; oen laat- sten tyd woonde hy in Den Haag. AUTOMOBIEL-EN MOTORRIJWIEl- TENTOONSTELUNG In aansluiting op de In Nederland geplaatste order tot den bouw van zes tankschepen voor de Bataafsche Petroleum My., kan nog worden medegedeeld, dat ook de Konlnkiyke My. „De Schelde” te Vlisslngen twee motortankschepen van 9250 ton op stapel zal zetten. Ook Werkspoor te Amsterdam heeft opdracht gekregen voor den bouw van twee Dieselmotor- installaties met bybehoorende machines. Naast de orders die Werkspoor van het bui- tfcfïland in bestelling heeft, is er ook voor deze onderneming geruimen tyd werk. r- In de memorie van antwoord op het voor- looplg verslag der Eerste Kamer over boven genoemd wetsontwerp zet de minister van Fi nanciën uiteen, dat het tegengaan van de deelneming aan andere loteryen allerminst aan het voorgestelde ten grondslag ligt. Het wil de houders alleen verplichten hun te organlseeren en hun aldus ontnemen, dien zy thans hebben loterij, doordat laatstgenoemde haar appa raat geheel moet bekostigen, terwyi de parti culiere loteryen daarvan mede profltecren. De vrees, dat de particuliere loteryen by aanvaar ding van het ontwerp met den ondergang zou den worden bedreigd, acht de minister niet ge rechtvaardigd. Er bestaat by den minister niet het minste bezwaar om de aandacht van zyn ambtge noot van Justitie te vestigen op de opmerkin gen met betrekking tot de wetgeving op de par ticuliere loteryen, in het Verslag gemaakt. Het is het voornemen van den minister, te bevorderen, dat de nieuwe regeling, tndlen zy tot wet wordt verheven, in werking zal treden na afloop van een trekking der Staatsloterij, zoodat de particuliere loteryen de loopende con tracten op den ouden voet kunnen afwikkelen. Een voorstel tot uitbreiding van de Staats loterij is van den minister niet te verwachten. van het lekken meer overlast wordt onder vonden. Uit het bovenstaande moge volgen, dat het proces van het dichter worden van de klei- bedekking zich in hoofdzaak langs natuurlyken weg voltrekt. Het slib, aanwezig in het voedings- water en in de grindlaag op de kleibekleedlng, werkt het dichtlngsproces in de hand. Om het te versnellen, wordt voorts op een punt naby het noordeiyk einde van de haven te Stem sterk kolensllb houdend water in het kanaal ingelaten. GEOPEND 10m 8 - -10 M Zaterdag zyn te Rotterdam vergaderingen gehouden van de drie Bonden van Metaalbe werkers ter bespreking van de voorstellen van een loonsverlaging van gemiddeld 5 pCt., ten einde de Nederlandsche scheepswerven in de gelegenheid te stellen te trachten een deel van de order op tankbooten van de Anglo-Saxon Petroleum Company in ons land geplaatst te krijgen. In verband met de gehouden vergaderingen van de gecombineerde organisaties in de Me taalindustrie kan worden medegedeeld dat de meerderheid der gezamenlyke vergadering be sloten heeft de voorstellen der werkgevers te aanvaarden. Evenwel zal op enkele onderdeelen nog een nadere bespreking met de weikgevers worden aangevraagd, teneinde te trachten en kele onbliiykheden in de aangenomen voorstel len weg te doen nemen. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis heeft minister Coiyn o.m. geantwoord, dat een belangrijk aantal visschers te Urk sedert jaren gewoon is met vaartuigen, voorzien van motoren, de Noordzeekustvlsschery uit te oefenen. Aan verscheidene belangheb benden in den zin der Zuiderzeesteunwet werden Op hun verzoek kredieten Ingevolge die swet verleend, om hun de uitoefening van de Noord zeekustvlsschery mogeiyk te maken. Eenlge dagen geleden is, naar het „Hbld meldt, in Keulen de in het Dultsch-Ned. han- delsverdrag genoemde commissie voor den in voer van kool byeengekomen. Er werd over eengekomen, dat in Febr. 1935 aan roode kool 30 pCt., aan savoyekool 25 pCt., aan witte kool 25 pCt. van de in het verdrag vastgestelde hoe veelheid uit Nederland naar Duitschland kan worden uitgevoerd. In overeenstemming met de marktpositie van het oogenbllk zal voor bin nen- en bultenlandsohe kool niet minder dan R.M. 3.85 voor witte kool. R.M. 6.85 voor roode Nadat geruimen tijd met veel rucht de benoeming van een opvol ger van Prof. R. N. Roland Holst is besproken en beschreven, is ein delijk in Den Haag de beslissing gevallen en wel door de benoeming van Prof. Heinrich Campendonk. In de Provinciale Statenvergadering van heden zal het voorstel van Ged. Staten om medewerking te verleenen aan de tot stand koming van dit vliegveld worden behandeld. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Van den Tempel heeft Minister Coiyn geantwoord, dat de regeering besloot niet over te gaan tot de gunning van het bestek voor den bouw der sluis by wyk by Duurstede, ten einde in de gelegenheid te zyn een onderzoek in te stellen omtrent vragen, die met betrekking tot de onderwerpeiyke scheepvaartverbinding nader zyn gerezen, meer bepaaldeiyk omtrent de volgorde, waarin deze werken zullen moeten worden ter hand genomen. Het bedoelde onderzoek zal met spoed worden uitgevoerd. Er behoeft geen vrees te worden gekoesterd, dat de belangen, waarop gedoeld wordt, niet ten volle zullen worden verwezen- lykt- Een tweede kwestie, annex de Waalbrug, houdt Nymegen nog bezig. In weerwil van het feit, dat de gemeente Nymegen voor een paar honderdduizend gulden deelneemt in de werk zaamheden voor de afritten te Nymegen en Lent, staat Nymegen voor de moeliykheld, voor de Waalbrugwerken eigen stadgenooten ge plaatst te krijgen. De aannemer van de grond werken neemt niet in acht de C. A. O.-voor- waarden op de bouwwerken, welke in Nyme gen gangbaar zyn, zoodat met 36 cent uurloon beneden de norm van de contractloonen. welke in de gemeente Nymegen gelden, wordt geble ven. Door vreemde arbeiders worden nu loonen verdiend, welke nauweiyks 20 gulden per week uitmaken. Onderhandellngen tusschen gemeen tebestuur, organlsatlevertegenwoordlgers. en den aannemer hebben nog tot geen resultaat mogen leiden. Men heeft nu den Waterstaat in net geding gehaald en hoopt nu op een voor Nyme gen gunstige oplossing. Intusschen telt Nijme gen byna 4000 werklooeen en werkt er byna geen Nymeegache werkman aan de Waalbrug. De hoeveelheid water, lekkende uit het byna 11 KM lange gedeelte van het Jullanakanaal van Elsloo tot Born, kan biykens gehouden waarnemingen worden gesteld op ruim 3 M3 per seconde. Omtrent bepaalde scheuren in de klelbekleedln is den minister niets bekend. De omstandigheid, dat het lekken zich voordoet over de geheete lengte van het kanaalgedeelte, wyst er op, dat bet moet worden toegeschreven aan vele kleine ondichtheden in de bekleedtng. De aanwezig heid daarvan in den eersten tyd na de vulling moet als onvermydelyk worden beschouwd. Na het vullen van het kanaalgedeelte van Itteren tot Elsloo en van 't kanaalgedeelte van Maas- bracht tot Bom heeft zich hetzelfde verschyn- sel voorgedaan. De plaatseiyke situatie, in het by zonder het groote hoogteverschil tusschen kanaalpell en maaiveld, la oorzaak, dat thans KOST ENKELE CENTEN SPAART TALLOZE GULDENS In verband met de groote cyder van de Ba taafsche Petroleum Maatschappy tot het bou wen van zes motortankbooten vernemen wy nader, dat aan de N.V. Werkspoor te Amster dam de levering is opgedragen van de volledige voortstuwingslnstallaties voor twee motortan- kers van 12.100 ton, welke worden gebouwd by de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappy te Amsterdam en van de hoofdmotoren voor de vier overige schepen van 9.250 ton. Al deze motoren zyn van het Werkspoor-enkelwerkend 4-takt type met drukvulllng systeem Werkspoor De belde grootste schepen zullen elk worden geïnstalleerd met een 8-cyllnder Werkspoor- motor van 3600 APK. De hoofdmotoren, welke zyn bestemd voor de schepen van 9.250 ton, zyn 6-cyllnder Werk- spoor-motoren van 2700 APK. Een deel van dit aan Werkspoor opgedragen werk zal door Werkspoor worden vervaardigd in samenwerking met de gebrs. Stork te Hen gelo. Aan de N.V. Werkspoor Is ook opgedragen het maken van de motoren voor twee tank booten, die voor rekening van de Konlnkiyke Shell Groep in Denemarken en Italië worden gebouwd. Omtrent de onregelmatigheden, welke hebben geleld tot schorsing der Coöp. Handelsvereeni- ging der N. O. B. te Veghel als orgaan der Ak- kerbouwcentrale deelde het bestuur der Han- delsvereenlging ons nog het volgende mede: Slechts vier gevallen zyn bekend, waarin door filiaalhouders partyen tarwe, op 3 September ontvangen, op 1 September waren geboekt en slechts in een dier gevallen is het een partij van eenig belang. Maar men moet in aanmer- king nemen dat sommige filiaalhouders eerst op 4 ot 5 September bericht kregen, dat zij voor- raadstaten per 2 September moesten maken en het dus gemakkeiyk sou gebeuren dat zy bij het opmaken dier staten hetgeen in haast moest gebeuren, omdat zy 6 September moesten wor den ingeleverd, fouten gemaakt hebben. Het bestuur der O. H. V. verzekerde ons dat geen der filiaalhouders zich moedwillig bevoordeeld had. Het bestuur der O. H. V. heeft reeds stappen gedaan by het bestuur der Akkerbouwcentrale en by den regeeringscommissaris om opheffing van de schorsing te verkrijgen en het ver trouwt dat dit dese week nog zal geschieden. De besprekingen in de secties gingen in hoofdzaak over de noodzakeiykheid van een luchthaven voor Friesland. De totale kosten zyn geraamd op ƒ312.000. Het terrein zal ongeveer 60 H.A. groot zyn. Er is besloten tot een kostenverdeellng van 51 pCt. voor de gemeente Leeuwarden, 30 pCt. voor de provincie eri 19 pCt. voor de Kamer van Koop handel. Verder waren de rapporteurs van oordeel, dat rekening moet worden gehouden met de gevoe lens van vele Staten-leden, dat op het vlieg terrein de Zondagsrust niet door het houden van vermakeiykheden wordt gestoord. Naar de „Telegraaf" verneemt, is binnenkort een regeeringsmaatregel te verwachten, waarby het den boeren met meer dan 20 HA bouwland verboden zal worden een grooter asmtal dan 2S kippen te houden. De regeering hoopt door dezen maatregel te bereiken, dat de pluimveehouderij voor de klei nere boeren on bet zand kxmend wordt. mische Zaken en Onderwys. Kunsten en We tenschappen te adviseeren overeenkomstig het rapport van de subcommissie inzake de rege ling van de belooning voor overwerk en voor den arbeid op Zon- en feestdagen door per soneel aan de Landbouwhoogeschool te Wage- nlngen en dat van de subsommlssie inzake de ontwerp-reglementen ex. artt. 83 en 97 der Hooger Onderwyswet, waarby rekening zal worden gehouden met de alsnog noodzakeiyk gebleken aanvullingen en wyziglngen Voorts zal den Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen tevens worden verzocht te willen bevorderen, dat vanwege het depar tement van Binnenlandsche Zaken ten spoe digste een aanvang wordt gemaakt met het instellen van een onderzoek, hetwelk vooraf dient te gaan aan de beslissing over het voor stel van de byzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het niet doceerend hooger onderwyspersoneel tot verhooglng van ’t maximum van de salarisschaal voor de ama nuenses der rijksuniversiteiten, enz. Steekproeven, door ambtenaren van de Crisis centrale gedaan, zouden nu aan het licht heb ben gebracht, dat met de opgaven van de hoe veelheden, waarvoor steun is verstrekt, ge knoeid is. Filialen van de C. H. V., by wie boe renrogge ter keuring werd aangeboden (de tarwe wordt daardoor ongeschikt gemaakt voor menschelyk gebruik, terwyi de roode kleur tevens een opnieuw aanbieden van rogge voorkomt) zouden na 2 Sept, het oude steunbedrag van f 3.50 hebben uitgekeerd. Om deze uitkeerlngen vergoed te krygen, zou den de filialen de data van uitkeering op ds in te leveren bonboekjes hebben veranderd, zoo dat op de lysten namen van boeren voorkomen, die op den aangegeven datum in het geheel geen rogge hebben geleverd. De schorsing van de Coöperatieve Handels- vereeniging van den N. C. B staat in verband met de wyziglng van den roggesteun. die door de regeering wordt verstrekt. Met ingang van 2 September 1934 werd van regeeringswege de steun welke op rogge wordt verleend, verlaagd van f 3.50 op f 3.per 100 Kilogram. Deze wyziglng geschiedde op korten termyn, en de betrokken filiaalhouders werden zoo spoe dig als mogeiyk was, gewaarschuwd. In den «acht van Zaterdag op Zondag is Ameland tijdens een harden Noordwteter-storm door een hoogen vloed geteisterd, waardoor de duinen westeiyk van' Ameland zoodanig zyn af- genomen, dat het bad-paviljoen Lublink on- tniddeliyk gevaar liep. Het bestuur van de N.V. Noordzeebad Hollum besloot Zondag, niettegen staande het feit, dat het Zondag was, onmld- deliyk met de afbraak te beginnen. In eenlge uren werd de duinenrij, die tot een hoogte van vier vyf meter loodrecht op het strand tusschen het paviljoen en de zee staal, byna geheel weggeslagen. Groote stukken brok kelden van de duinen af en werden door de golven medegenomen. Door de maatregelen van den minister van Financiën ter bevordering van de toekomstige visscherij op het IJselmeer in verband met den vischstand waren 87 Urker visschers in de on- mogeiykheld gekomen om deel te nemen aan de visschery op het IJselmeer. Een dertigtal van dezen heeft toen hun motoren doen ver anderen. zoodat het aantal paardekrachten van den in het vaartuig aanwezigen motor het voor de bevlsschlng van het IJselmeer toegelaten cyfer van 20 niet meer overschreed. Als gevolg daarvan Is hun alsnog een vergunning verleend tot uitoefening van de visschery op het IJsel meer. Ten aanzien van de overigen, die dus in het bezit waren van vaartuigen, welke niet tot de IJselmeer-visschery konden worden toege laten en die voorheen gewoon waren in ruimere of mindere mate zoowel de Noordzcekust- visschery als de visschery op de Zuiderzee uit te oefenen, is, zoo zy een aanvraag daartoe hadden ingediend, nagegaan, of hun ingevolge kool en R.M. 5.50 voor groene savoye kool be taald mogen worden. Bovenstaande prijzen zyn groothandelslnkoopprijzen per 100 K.G. eerste kwaliteit, vry ontvangstation Duitsch land. De raad van by stand van het Vereenigd Rotterdamach Hofstad tooneel deelt mede: Dank zjj het persoonlijk offer van den heer v. d. Lugt Melsert om nog een jaar het directeurschap van het Ver. Rotterd. Hofstadtooneel te willen voeren zijn voor het volgend speeljaar de moeilijkheden te dezer zake na een heden gehouden be spreking met een delegatie van de schouwburgcommissie voor den Haag opgelost. Naar men ons meldt, is de verkoudheid van de Prinses beterende, doch voorzichtigheids halve zal zy voorlooplg nog thuis biyven. In verband met de belangryke opdracht tot den bouw van een aantal motortankschepen voor rekening van de Bataafsche Petroleum Maatschappy vernemen wy nader, dat de Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappy te Am sterdam de twee groote tankschepen, elk meten de 12.100 ton zal bouwen. Deze schepen zyn van hetzelfde type als van de „Rotula", welke Za terdag is te water gelaten en van de ,JUta”, dat over veertien dagen van stapel zal loopen. Deze order beteekent voor deze Amsterdamsche werf een groote meevaller, aangezien thans het schip, hetwelk men besloten had in voorraad te gaan bouwen, verkocht is, terwyi men bovendien nog een tweede schip zal bouwen. Voorts vernemen wy, dat aan de werf van Wilton—Feyenoord te Schiedam de bouw is toe gewezen van twee der overige schepen van 9.250 ton. Aangezien de hoeveelheid kwelwater belangryk minder is dan in de eerste weken na de vulling van het kanaalgedeelte, bestaat, naar de meenlng van den minister, voor het nemen van andere maatregelen vooralsnog geen aan leiding. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat zoo veel mogeiyk maatregelen zyn en worden ge nomen om het afvloeien van het kwelwater te bevorderen en daardoor de schade en het on gemak, welke worden ondervonden, te be perken. De toestand is en wordt door een daartoe aangewezen ter zake kundig persoon regel matig opgenomen. Ten aanzien van waterschade, ondervonden langs het kanaalvak ElslooLimmel, waar de kwel Intusschen is opgehouden, is nog een pro ces tegen den Staat aanhangig Zoolang in d:t proces nog geen rechteriyke uitspraak is ge daan, kan niet worden medegedeeld welke maat regelen eventueel genomen zullen kunnen worT den om de flnancieele gevolgen der ondervon den waterschade te regelen. De geldelyke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet wordt slechts verleend aan een belanghebbende in den zin der Zui derzeesteunwet, voor zoover hem voldoende middelen tot levensonderhoud voor zich en zyn gezin gaan ontbreken en zulks een gevolg is van de afsluiting van de Zuiderzee, terwyi hy niet door aanwending van eigen arbeidskracht daarin kan voorzien. De omstandigheden, welke zich tegen het verleenen van zoodanige tege moetkoming verzetten, zyn aanwezig of worden aanwezig geacht ten aanzien van een klein aan tal valide schippers van vaartuigen, welke voor de uitoefening van de Noordzeekustvlsschery geschikt zyn. Den overigen is, voor zooveel noodlg, in verband met de resultaten, die hun bedrijf heeft opgeleverd, een geldelyke tege moetkoming verleend. Naar wy vernemen, heeft de Ba taafsche Petroleum Maatschappij aan de Nederlandsche scheepswer ven opdracht gegeven voor den bouw van zes groote motortank schepen. Dit zullen zjjn twee tankschepen van 12.000 ton en vier van 9.250 ton. Het gaat hier om een bedrag van ruim zes millioen gulden. Het werk zal gemiddeld een jaar duren. De Nederlandsche werven zul len onderling in overleg treden in verband met de uitvoering van deze opdracht. Dank zjj deze gröo- te opdracht van de Bataafsche is nu weer geruimen tyd voor vele handen werk. art. 13 der Zuiderzeesteunwet *n geldelyke tege moetkoming diende te worden verleend. Een betrekkeiyk klein aantal Urker visschers is niet in het genot van een geldelyke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet kunnen worden gesteld. Uit het niet ge nieten van een geldelyke tegemoetkoming Ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat derge- lyke belanghebbenden van allen steun krachtens de Zuiderzeesteunwet zyn uitgesloten. Deze wet toch kent ook nog andere vormen van tegemoet koming, waarvan verschillende door de hler- voren bedoelde belanghebbenden zyn of worden genoten. Geiyk gemeld, is het resultaat van het onder houd dat de Commissaris der Koningin van Gelderland en de burgemeesters van Arnhem en Nymegen met ZKxc. den Minister van Water straat a.l. dr. CoUJn hebben gehad, dat een der hoofdambtenaren van Waterstaat in nadere onder handeling zal treden met de betrokken Geldersche autoriteiten voor een eventueele wyziglng in de tarieven op de bruggen in Gel derland, nJ. Arnhem. Nymegen, Westervoort en Katerveer. In deskundige kringen verwacht men, dat in geen geval voor Arnhem en Nymegen een uit zondering zal gemaakt worden betreffende de tariefheffing. Men overweegt, dat de Regeering of alle tariefheffingen op de bruggen zal doen verdwynen. of wel Nijmegen en Arnhem ook een tolbrug schenken, maar dan beide ge meenten zal toegemoet komen In de flnan cieele bezwaren, te meer waar Arnhem en Nymegen en ook de Staten van Gelderland eenlge tonnen gouds hebben gefourneerd voor den bruggenbouw. Intusschen gaat de actie In beide gemeenten tegen de toltarieven onverdroten voort en zal binnenkort ook een deputatie van de R. K. Staatsparty. afdeeling Nymegen met eenlge vooraanstaande Ingezetenen een conferentie houden met de Katholieke Kamerfractie om de belangen van Nymegen te bepleiten. Op de vergadering van de byzondere com missie voor georganiseerd overleg voor de amb tenaren, werkzaam by het Hooger Onderwtfs, yoor zooveel niet met het geven van onderwys Oe‘**t, is besloten, de minister* van Econo- Over deze belastingkwestie ontstond heden-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5