ONS BLAD F i VERKLARING VAN FLANDIN IN DE KAMER OVER HET ENGELSCH- FRANSCH ACCOORD DIES ATER VOOR BELGIË Het nieuws van heden Duitschland stelt vragen DE BAROMETER Vliegpatrouille in nood Het lawine-gevaar in Oostenrijk Italiaanscn goud voor Albanië JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Voordeelen der lucht conventie Griepepidemie Inzake het Donaupact Fransche kabinet bijeen De Commissie van Drie Nog twee dood vonnisten Hotelbrand in Zweden Slotzitting te Rome Een doode Het Lindbergh-proces Een vreemd verhaal in De waterstand van den 7* Rijn Een 16-tal dooden gemeld Geen gevaar te duchten Stuwdam in de Roer Neder- De overstroomingen Palestina Na den Octoberopstand in Spanje DE AFFAIRE VAN CAUWELAERT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Sommige stréken geheel van de buitenwereld afgesloten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Vermiste nog niet gevonden Duitsche militaire patrouille verongelukt By het zoeken naar verdwenen jager in ravyn gestort Ook van beteekenis voor landsch Limburg £3 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55 op.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Warme dank van koning Zogoe aan Mussolini Vreemde natuurverschijnselen ma ken de bevolking angstig „In de traditioneele politiek van Frankrijk zal geen ver andering komen" ACHTEN TWINTIGSTE JAARGANG No. 104 ren de na- in Er gegaan. ia grlep-epidemie eeni- naar o een MO Ernstig verheersongrluk te Soest; een doode en twee gewenden. Verklaring van Flandin in de Franaehe Kanter inzake het Fransch-Brilsche aceoord. Mussolini heeft te Rome 10.000 fascistische officieren beëedigd. De Duce rijdt het front der troepen af. voet kon MANNHEIM. 5 Febr. De zürivleren »an den RUn voeren sedert gisteren seer veel water aan en ook de RUn zelf Is aanzienlük gestegen De grootste was sedert Zaterdagmiddag werd bU Mannheim genoteerd, waar de stUglng 3.73 M. bedroeg. Gevaar voor overstroomingen is er echter niet. Met uitzondering van den Main en de Neckar hebben de zijrivieren in het algemeen in den afgeloopen nacht har hoogsten stand bereikt. Vooral de Neckar steeg zeer vlug en in deze rivier wast hot water ook heden nog. Wü gelooven, dat het ter oplossing van het probleem der rechtsgelijkheid in de veiligheid ondoeltreffend sou zün iemand, wlen ook, een voorwendsel te geven, zich te onttrekken aan de internationale verplichtingen tot organisa tie van den vrede. Ik wil op geen enkele pole miek inzake het verleden ipgaan, terwUi wU een samenwerking wenschen voor een vastge steld doel. Maar ik wil er uitdrukkelijk op wü- zen, dat in de traditioneele politiek van Frank- I rijk geen verandering intreedt, d.wa. dat er Onze Brusselche correspondent seint ons d.d 5 Februari: Te Parijs hebben de studenten in de medicijnen tegen de buttenlandsche studiosi gedemonstreerd. Het kwam tot ernstige relletjes. Wetsontwerp ingediend lot goedkeuring van de met Italië gesloten handelsovereenkomst. Dader van den doodslag te Hoogland (U.) tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Italiaanseh good naar Albanië, Koning Z*gu* dankt Mussolini. Lawines in Oostenrijk veroorzaken tal van on gelukken. De sergeant Wulms is nog niet gevonden zoodat de onzekerheid tot op dit moment nog altijd niet is opgeheven. Te halftwaalf In den morgen n.l. is het toestel, bestuurd door den sergeant-vlieger Wulms, die In een patrouille van drie jagers onder commando van luitenant Te Roller vloog, in den „zadel” tusschen den Tangkoe- ban Prahoe en den Boerangrang zoek ge raakt. Indisch militair vliegtuig in een ravUn gestort; geen dooden. van aanvulde. Franaehe regeering beeft alle demonstraties op 6 Febr. verboden. Na den Octoberopstand in Spanje. Nog twne dood vonnissen. en en Ier. en n- DU- >or, ran ul- te □2, 28 ran 750 Je- or- len 00. 40. oer ate m- ek. rU- >en en in ter NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD in rel, 187 ere »n», ien -50 -30 isl et. ren Luitenant Kuntzel moest twee uren te afleggen alvorens hij een telefoontoestel bereiken, waardoor nieuwe ongerustheid bü de luchtvaartafdeeling werd gewekt, aangezien hü uiterlUk vier uur in den namiddag aan de basis werd terugverwacht. Dr. Hubach begaf zich onmiddellUk de plaats van het ongeluk. Dies ster In België; vreemde natuurverschijn selen; griep-epidemle. Teneinde in dezen toestand te voorzien zijn de Fransche ministers naar Londen Daar is men het eens geworden over de opvat ting dat het streven naar een bewapeningsbe- perking niet mag worden onderbroken en dat alles moet worden gedaan om een algemeen orftwapenlngsaccoord tot stand te'brengen. geen sprake van kan zün den Volkenbond het onderzoek te onttrekken van een probleem, dat het geheel van de in den Volkenbond vertegen woordigde landen Interesseert en dat niet kan worden gelimiteerd tot vooronderhahdellngen tusschen een bepaald aantal volkeren. De voor de waarborging van algemeene vei ligheid ontworpen voorwaarden kunnen geen natie hinderen in het recht en den plicht, haar eigen veiligheid zelf te organlseeren. Een der belangrijkste doeleinden zal zün. de veiligheids waarborgen vast te leggen. De Fransche regee ring zal de veiligheid niet In gevaar laten ko men. Deze politiek Is in het verleden tot uiting gekomen in een reeks van pacten tot weder- züdschen bijstand binnen het kader van het Volkenbondspact. Om al dengenen, die deze pacten afgesloten hebben volkomen veiligheid te waarborgen, heeft men nog voor de verwer- kelüklng van dit groote werk het afsluiten van een luchtconventie onder oogen gezien. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 5 Februari: In vele bergstreken zün spoorbanen en wegen onbegaanbaar geworden, zoodat deze streken ge heel van de buitenwereld zün afgesneden. Op de Buergerald in Stiermaken werden eenlge skl-herbergen met verscheidene gasten door lawines ingesloten. De zestig ski-Ioopers, nle op de Planerhuette waren Ingesloten, konden gisteravond het dal bereiken. Adres van een aantal bekende Nederlanders aan den Raad van Ministers om medewerking voor den bouw van een tweede „Statendam”. In dit verband ging de minister-president in op de voordeelen van deze luchtconventie en vervolgde toen: „Wü hebben een solidariteit en veel omvattende actie tusschen de Engelsche en Fransche regeering in het leven geroepen. Dat wil niet zeggen, dat de regeeringen zich willen houden aan dit nieuwe kader Veeleer zün zü van meenlng. dat geheel West-Europa. dat alle den vrede willende volkeren zich moe ten aansluiten om het gevaar van een lucht aanval te verhinderen. Dut is de reden waar om de belde regeeringen besloten hebben Duitschland, België en Italië uit te noodlgen tot onderhandelingen over deze kwestie." Flandin legde er verder den nadruk op, dat de luchtconventie geenszins het verdrag van Locarno, dat onveranderd van kracht blüft, moet vervangen, maar slechts een sneller, be slissender optreden binnen een bepaald kader vormt. Dit optreden moet volgens opvatting der betrokken regeeringen niet worden beschouwd als sanctie, maar als voorbehoedsmaatregel. aangezien men van meenlng is. dat alle maat regelen genomen moeten worden om den oorlog te verhinderen. Men verwacht, dat de maximum stand van Mei 1931 bereikt zal worden Te Heidelberg heeft het hooge water menschenleven geëischt.' Een arbeider, die iets uit het water wilde opvisschen dat was weg gedreven, kwam in de rivier terecht en ver dronk. GOETEBORC). 5 Febr. (Reuter). Het grootste Weat-Zweedsche hotel, het Klndas Tourist Hotel, is in den afgeloopen nacht een prooi der vlammen geworden. De 30 gasten konden met moeite het leven redden, hun bezittingen werden door het vuur vernield. Een der gasten sprong uit de derde verdieping en is aan de gevolgen hiervan over leden; een dame werd ernstig gekwetst. Friesland krijgt een vliegveld bjj Leeuwarden. Oliebronnen in Twente? Dreigend loonconfliet bjj tabaksfabrieken Groningen. LONDEN, 5 Febr. De eerste Indrukken, die de Fransch-«Engelsche overeenkomst gewekt heeft, worden in Britsche diplomatieke kringen beschouwd als nlet-ongunstlg. Voor het einde van de week verwacht men echter van geen der in aanmerking komende regeeringen een definitief antwoord. Ofschoon de gemeenschappelijke Fransch-Engelsche me- dedeelingen beperkt zfin tot de Locamo-mo- gendheden zün ook de overige regeeringen door hun ambassades en gezantschappen in Londen Ingelicht over den toestand. Onder de bezoe kers. die heden in het departement van buiten- landscbe zaken verschenen, bevonden zich om. de Ooutenrüksche gezant en de gezantschaps- raad van de Amerikaansche vertegenwoordi ging. Tusschen Sir John Simon en den Italiaan- schen ambassadeur, Grandl, heeft een verder onderhoud plaats gevonden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Voor buiten Alkmaarf 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger WEENEN, 5 Febr. (D.N.B.) De lawine- rampen in Oostenrük nemen een omvang aan als büna nooit tevoren. Het verkeer op het tra ject naar het Ennsdal der Bondsspoorwegen moest gestaakt worden, aangezien een hulptrein, die een lawine zou opruimen, nabü Johnsbach zelf door een lawine werd ingesloten. Kort te voren was op hetzelfde traject ten gevolge van de üsvormlng. een personentrein ontspoord, waarbü drie personen ernstig gewond waren. MÜNCHEN. 5 Febr (D.N.B De Duitsche bergwacht deelt mede, dat sedert gisteren een RÜksweerpatrouille, bestaande uit een onder officier en drie kanonniers, vermist wordt. De patrouille was van Esterberg via Alm, Krotten-» kopf en Walchensee op weg naar Landsberg, waar zij gisterenmiddag weer dienst moest doen. Zü is Zondag het laatst op den Esterberg ge zien. Reddlngspatrouilles van de artillerie te Landsberg en hulpbrigades zün uitgezonden om zoo noodig assistentie te vcrleenen. Nader wordt uit München gemeld, dat een reddingsbrigade de uit vier man bestaande RÜksweerpatrouille. die in de bergen vermist werd, heeft gevonden. Allen waren echter reeds overleden. AKEN 5 Febr. (V.DUit Duren worden "üsonderheden medegedeeld omtrent den bouw I*11 ïrooten stuwdam nabü Schwammenauel. ten der grootste werken die op het oogenblik TIRANA. Febr. (VU.) De Besa”, het ct- ficieele orgaan in Albanië, publiceert de me- dedeellng dat. teneinde het passief te kunnen dekken dat ontstaan is door de kosten, die ge maakt zün ten behoeve der landsverdediging, en om te kunnen voldoen aan de verplichtin gen, die het land op zich heeft genomen, de Itallaansche regeering de goedheid heeft ge had spontaan een bedrag van 3 miliioen goud- franc als teeken van de hechte vriendschap tusschen beide landen ter beschikking te stel len van de Konlnklüke Albaneescbe regeering. Koning Zogoe heeft Mussolini een boodschap gezonden, waarin hü namens het Albaneescbe volk zün warmen dank uitspreekt voor de edel moedige hulp en nogmaals de onverbrekelüke vriendschap bevestigt die beide landen en hun gemeenschappelüke belangen aan elkaar ver bindt. Textielstaking te HUversun aangekondlgd. Met de arrestatie van een tweetal personen te Moerdijk, is de hand rkfl op brutale inbre ker», die een tiental Inbraken op hun kerf stok hebben. PARIJS, 5 Febr. In de Kamer heeft Flandin geantwoord op een inter pellatie van Leon Blum over de Engelsch-Fransche besprekingen te Londen met een verklaring, die zijn radio-redevoering van gisteren ge deeltelijk aanvulde, gedeeltelijk herhaalde. Er zijn problemen, aldus Flandin. die in het belang van den vrede moeten worden opgelost. Duitsch land is overgegaan tot een bewape ning, die uitgaat boven de in deel V van het verdrag van Versailles vastgelegde bepalingen. Een nieuwe toestand is geschapen door het uit treden van Duitschland uit den Vol kenbond, aangezien de werkzaam heden van de ontwapeningsconfe rentie daardoor bemoeilijkt zijn. VALLADOLID, 5 Febr. (Reuter). Gisteren is vonnis geveld over zeven en zeventig Inwoners van Medina de Rio Seco, die er van beschuldigd waren, te hebben deelgenomen aan de opstan dige beweging van October. De krijgsraad sprak twee doodvonnissen uit. Vier en zestig personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van dertig tot twaalf jaar. De relikwieën van den H. Bonifacius zijn te Brussel uit de Kapellekejk naar de oude abdij van Ter Hameren overgebracht In de bergen van Tirol duurt het lawine-ge vaar voort. Uit alle deelen van het land wordt ernstige schade gemeld. Tusschen Imst en Landeck werd gisteravond de Inn door een groote lawine versperd, zoodat er groot gevaar ontstond Na drie kwartier kon het water echter een nieuwen weg vinden. Dezelfde lawine ver sperde ook de Burgstrasse. De stad Bad Hall was ten gevolge van een lawine een tüdlang zonder licht. Ook de electrische centrale van Landeck werd gestoord. ROME, 4 Febr. (Reuter) De Duitsche ambas sadeur te Rome heeft de Itallaansche regee ring de houding van Beriün ten aanzien van het Donau-pact van 7 Jan. ter kennis gebracht. Volgens de Giomale dTtalla zou de Duitsche regeering in principe niet afwüzend staan tegen over het pact van nlet-lnmenging. Zü zou echter de volgende vragen hebben gesteldle waarom Zwitserland niet aan heb pact deel neemt, 2e of Italië en Frankrük alleen het recht hebben te intervenieeren, 3e nadere in- lichtlnger omtrent de mogelükheld, dat de mogendheden die het pact hebben ondertee- kent met andere staten partieele actoorden sluiten. 4e de duur van het Fransch— Itallaansch consultatieve pact, 5e of het pact door den Volkenbond geregistreerd en aan zün jurisdictie wordt onderworpen. Volgens het Itallaansche blad blükt uit deze vragen, dat de mogelükheld niet is uitgesloten, dat Duitschland met het pact instemt. BANDOENG. 5 Febr. (Aneta) Er bestond heden groote aanleiding voor de vrees, dat de militaire luchtafdeeling door een derde ongeval zou zün getroffen. bü de Nederlandsch-Belgisehe handelsbespre- kingen levert het steenkolen-vraagstuk nog steeds moeilükheden op. PARUS. 5 Febr. De Parüsche redactie van het blad .Hew-York Herald” heeft heden be zoek gehad van een 41-jarigen Wlt-Rus, Nico- iaas Issaeff genaamd, die thans te Parüs woont. Hü vertelde, dat hü twee dagen pa den roof van het kind van Lindbergh in Bronx twee flesschen cognac aan een klant had verkocht, in wien hü later Bruno Hauptmann herkend heeft. Bü het overhandigen van de flesschen cognac, waarin hü toendertüd als smokkelaar handel dreef door van hutz tot huls zün waar te verkoopen. heeft hü In de woning van zün klant, die Hauptmann zou zün geweest, een kleiri kind opgemerkt met een verbonden lioofdwond Men hbd er toen bü hem op aan gedrongen zoo stil mogelük te zün om het kind niet wakker te maken. Dit kind nu kon niet de zoon van Hauptmann zün. daar die toen nog niet was geboreh. Issaeff zegt, dat hü dit alles tot dusverre heeft verzwegen, aange zien hü als alcoholsmokkelaar vreesde te sul len worden vervolgd. Allerlei mln of meer ernstige plagen en tuurverschünselen hebben Dinsdag in België eenige onrust verwekt. Een vrü angstwekkend natuurverschijnsel heeft zich Dinsdagmorgen voorgedaan te Char leroi en elders in Wallonië. Van ongeveer tien uur tot ongeveer elf uur werd de streek van Charleroi plotseling in volle duisternis gedom peld en maakte zich een groote schrik meestel van menschen. dieren en vogels. Dè beide overblüvende vliegtuigen zochten Wenlang de verdwenen machine, doch zonder resultaat. Hierop werd de geheele luchtmacht gemobiliseerd. JERUSALEM, 5 Febr. (Reuter). Door over stroomingen in Palestina zün te Nablus een twintigtal huizen ingestort, waarbü minstens drie personen zün verdronken. Op de vlakte van Tulkarem zün 13 Mohamme danen verdronken. De reddlngsmanachappen waden tot de hlupen door het water en zoeken naar verdere slachtoffers. Nog meer hevige regenval wordt voorspeld. Omtrent de stormen tn Palestina wordt nader gemeld, dat ook de Jordaan bulten de oevers is getreden Groote deelen van het land zün overstroomd, het post- en telefoonverkeer is ge stremd. in West-Dultschland worden uitgevoerd. Voor het werk rekent men dat 1.300.000 arbeidsda gen noodig zün. Het meer, dat door den stuw dam ontstaat, zal 100 miliioen kubieke meter water bevatten, waardoor men hoopt niet al leen een einde te maken aan het dikwijls drei gende overstroomingsgevaar van de Roer, doch tevens aan het gebrek aan water, waaronder de nabü deze rivier gelegen industrieele onderne mingen in de zomermaanden meestal te kam pen hebben. In dit verband is het werk ook voor Neder land van belang, aangezien thans ook de be nedenloop van de Roer, die bü Roermond in de Maas stroomt, een gereguleerden water stand zal hebben. Met behulp van het nieuwe werk hoopt men ook de drinkwatervoorziening van de omge ving van Aken te verbeteren. Een der groot ste technische moeilükheden heeft men over wonnen door de Roer door een berg te leiden, waarvoor een 365 M. lange tunnel van 5 M. doorsnede moest worden gebouwd en 10.000 ku bieke meter rots moest worden verplaatst. Te gen 1937 is het werk geheel voltooid. PARIJS. 5 Febr. (Reuter.) Hedenmorgen is onder voorzitterschap van president Lebrun de ministerraad büeengekomen De zitting duurde drie uur. Flandin en Laval brachten rapport uit over hun onderhandelingen in Londen. De raad wenschte hun geluk met de bereikte re- MUMmi. De regeering besloot voosts het ver bod van alle demonstraties, samenscholingen en büeenkomsten in stniten en op pleinen op 6 Februari te handhaven. Nader wordt bericht, dat bü het zoeken naar het vermiste toestel de Fokker O. 5 in een ravün stortte nabü Pangheotan. De bestuurder, luitenant Kuntzel, bleef onge deerd; de waarnemer, kapitein Van der Eem heeft een arm gebroken. Het toestel totaal vernield. Een laaghangende rosse en zwarte wolk dreef langzaam over de streek, zonder regen of nevel te verspreiden Er was ook geen wind. Schier algemeen dacht men aan een komende aardbe ving. De straten, huizen en fabrieken moesten ge durende een uur verlicht worden als in vollen nacht. De duisternis was trouwens zoo dicht als in pikdonkeren nacht. Er ontstond een paniek. Op het observatorium te Ukkel denkt men te doen te hebben met een nagenoeg stilstaande cyclonale storing, gevormd in het noorden van Frankrük en welke een gedeelte van Wallonië doortrok. Later kwamen onrustwekkende berichten bin nen over een overvloedigen sneeuwval en sneeuwstormen in de vallet van de Vesdre en langs de Ourthe. Beide rivieren zwoilen onrust wekkend en spoedig stonden uitgestrekte vlak ten met vele dorpen onde^ water, zoodat troe pen ter plaatse moesten gezonden voor het reddingswerk. Tenslotte begint ge onrust te zaaien. Te Namen en Malmedy zün de gevallen met doodelüken afloop de laatste acht en veertig uren zeer talrük en te Brussel zal men vermoe- delük alle scholen sluiten, daar een derde der schooljeugd door de griep-epldenhe is aange tast. ROME, 5 Febr (Reuter.) Dinsdagavond kwam de commissie van Drie voor de Saarkwestie voor een laatste gjtting te Rome büeen. De drie Duitsche deskundigen, die bü deze laat ste besprekingen zullen tegenwoordig zün. ar- riveeren Woensdagnacht te Rome, en zullen Woensdagmorgen met de Fransche deskun digen en de commissie van« Drie confereeren. Naar in goed Ingelichte kringen verluidt zal het elnd-rappart reeds begin volgende week te Genève ter beschikking kunnen liggen. Wü vernemen, dat de commissie. Ingesteld door de Katholieke Unie voor het onderzoek van het geval van oud-minister van Cauwe- laert. op Woensdag 13 Februari as. zal büeen- koinen om kennis te nemen van de voorloopige besluiten van de rapporteurs.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1