f Visschersschepen in nood De zesde Februari te Parijs De V.S. de en Sovjet-Unie Uit Vaticaanstad Lawine-ongeluk in Zwitserland Vliegtuig thans gevonden Het nieuws van heden DE OPVARENDEN GERED DE BAROMETER De intern, troepen macht JOH. LAUWERS o Zes dooden De dag kalm verloopen Nog een schip in nood Duitsche trawler vergaan? Een van de vaartuigen gezonken Mongolië en Mand- sjoerije DIT NUMMER BESTAAT UIT Acht bladzijden f 2.85 Bestuurder nog niet terecht PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Consulaat-generaal op geheven ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i min/ nwn7777* hU >en ht DoodeHJk arbeidsongeval te Bussum. Goereesche visschersvaartuigen in nood. o o der belde In de branding 6 Febr. vorige stand 75K*. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooNng van Koloniën. ik lel en en OnmiddeUijk werd de reddingboot van Stel lendam gereed gemaakt om zich naar de plaats des onheils te begeven. Ook een. motorbotter voer uit om zoo mogelUk hulp te verleenen. trokken om hulp te verleenen, nam de Stellen dam 6. die zijn zeilen was kwijtgeraakt, op sleeptouw. Ook deze beide booten zijn behou den binnengekomen. Schouwensche visschers in moeilijkheden Maquette van het groote Sportpark dat bij Berlijn wordt gebouwd en waar in 1936 de Olympische Spelen zullen worden gehouden De Roemeensche troonopvolger Michael heeft een bezoek gebracht aan koning Peter II (links) van Joego-Slavie een van Na lang zoeken in een ravijn Ver pletterd ontdekt ig Woensdagavond omstreeks half zes werden te Stellendam op Ooeree noodseinen waargenomen die afkomstig waren van een tweetal Ooeree- ache visschersvaartuigen, welke zich met averij ter hoogte van den vuurtoren van Ouddorp be vonden. Ankerketting vast geraakt in de schroef van de reddingboot f2.- De plaats, waar de ^Mohawk" zonk. De Amerikaansche kustwacht zocht dagen lang het water af De schip- ultputting “i moest redding- Lawines in Oostenrijk In het Orossglocknergebled Is heden de skl- looper Christoph Perch told uit Moertschach bij Helllgenblut door een lawine bedolven. Hjj is hedenmorgen, dood, geborgen. Bjj de Magnesit-fabrlek, die toebehoort aan de firma Krupp te Essen in Duitschland en die gelegen is in het ZlUerdal is door een lawine een materiaalloods weggesleurd. Een arbeider kwam in de sneeuwmassa om. Het bergings werk moest wegens verder lawinegevaar stop gezet worden. BERN, 6 Febr. In St Antonien in Praettl- gau (kanton Graubnenden) heeft rich een ernstig lawine-ongeluk voorgedaan. Van den Kuehnihorn maakte zich plotseling een ge weldige lawine los, die twee woonhuizen en een stal volkomen bedolf. Daarbij kwamen 6 personen om het leven. De plaats St. An tonien fel van alle verkeer afgesneden, daar lawines de wegen hebben geblokkeerd. PARIJS, 6 Febr. Vanmorgen hebben vele na bestaanden van slachtoffers van verleden jaar bloemen en kransen met linten in de Fransche kleuren neergelegd. Te 10 uur arriveerde op de Place de la Concorde een delegatie van de So- lidarlté Francaise in blauwe hemden. Baskl- sche mutsen, rijlaarzen en schouderriemen, om kransen te leggen bij de standbeelden, waar verleden jaar hun makkers waren gevallen. Overigens bood de Place de la Concorde van morgen den aanbllk van eiken dag. Veiligheids halve waren In de Jardin des TuUleries onge veer twee honderd mannen van de Oarde Mo bile in reserve gelegerd. In de Notre Dame vond de offideele plech tige rouwdienst plaats, die werd bij gewoond door minister-president Flandin. Een incident in de Notre Dame in de prefectuur van politie Gestrande motorschoener in de haven van Ter schelling binnengebracht. Pater A. Alben O.Carm. benoemd tot Aposto lisch Prefect van Malang. ►en X le un sou Reddingsbooten helpen elkaar Intusschen was de reddingboot van Hoek van Holland uitgevaren, om de .Koningin Wilhel mina” hulp te verleenen, die moeilijk kon ma- noeuvreeren, doordat tegen tij gevaren worden. Er trok een harde eb, die de re boot, welke op één schroef voer, veel moellijk- heden veroorzaakte. Het lag in het voornemen, de boot naar Stellendam op te sleepen. Een aantal visschersvaartuigen, alle thuisbe- hoorende te Stellendam, bevonden zich ter vischvangst op zee, toen een vrij krachtige wind opetak uit het Noord-Noord-Oosten. Omstreeks vier uur in den namiddag besloten de beman ningen terug ts keeren en te Stellendam binnen te loopen. Zij hoopten nog ongedeerd op kalmer water te komen, doch het is anders geloopen. Terwijl de scheepjes op de kust aanhielden, werd de wind steeds heviger en er kwam een zware zee te staan. Althans voor deze kleine vaar tuigen. die bovendien In het algemeen lang niet nieuw zijn werd bet weer te gevaarlijk. De ge volgen bleven dan ook niet uit. Marine-attaché en luchtvaart- attaché uit Moskou terug geroepen JDe Koningin Wilhelmina” had zich aller eerst naar de Stellendam 23 begeven, daar deze in de branding lag en dus in zeer ge vaarlijke situatie verkeerde. Toen men trachtte verbinding te krijgen, om het vaar tuig op sleeptouw te nemen, geraakte een ankerketting van het visschersscheepje, dat voor twee anken lag, in een der schroeven van de reddingboot. De reddingboot was spoedig ter plaatse en de bemanning smaakte de voldoening de opvarenden der visschersvaartuigen te red den. Toen echter kreeg men mei tegenspoed te Juunpen. Een tros raakte vast in de schroef van de reddingboot, zoodat Assisten tie noodig was. De reddingboot „President van Heel” is daarop uit Hoek van Holland vertrokken om hulp te bieden. In de verschillende onderkomens van den Paraenn bevinden zich nog talrijke skiloopers die het dal niet meer konden bereiken, daar een tocht daarheen het grootste levensgevaar opleverde. De onderkomens zijn echter veilig voor lawines en voldoende van proviand voor zien. Het autobusverkeer tusschen de verschil lende plaatsen van het Engadin moest natuur lijk ook worden stopgezet. In de hooggelegen kleine plaatsjes begint reeds een ernstig gebrek aan de noodige levens middelen te heerschen. Ook in Glarnerland is een aantal lawines naar beneden gekomen, die hier en daar aanzienlijke schade hebben aan gericht. In het kanton Schwyz werden van het hotel „Alpstuebll” bij Stoos eenige muren in gedrukt. De bergspoorlijn op den Rigi moest wegens sneeuw het bedrijf stilleggen. De temperaturen, die door den Foehn der laatste dagen hoog waren zijn de laatste dagen aanzienlijk gedaald, waardoor het gevaar voor lawines veel minder is geworden. Algemeene beschouwingen ever de Rtjksbegroo- ting in de Eerste Kamer begonnen. Steunverleening fruit en warmoesertj-gewaaaen Gemaal bij Nijmegen wegens hoogen waterstand in werking gesteld Volgens de tot niets verplichtende voorstellen van het hoofdkwartier zouden de Nederlandsche troepen op 16 Februari, de Zweedsche troepen op 18 Februari, de Italianen op een der daarop volgende dagen en de Engelschen als laatsten in verschillende étapes van 2027 Februari uit het Saargebied vertrekken. BANDOENG, 6 Febr. (Aneta). De hulptroe pen die aangerukt waren in verband met het zoeken naar het vliegtuig, bemand door wacht meester Wulms, bereikten eerst laat in den namiddag de omgeving waarin de plek is ge legen waar de machine was gesignaleerd. Deze plek moest vervolgens ook doordat net zicht door slecht weer werd belet, van de vliegtuigen uit door middel van lichtkogels nader worden aangeduld. De vliegtuigen bewezen bij het zoeken be langrijke diensten, doch laat op den avond was er nog geen bericht dat de plaats van het on geluk bereikt was. Bovendien werd de bericht geving eenigszlns vertraagd in verband met de geïsoleerdheid van het terrein. Een later bericht luidt: bet zoeken is ge staakt daar de hulpmiddelen voor nachtwerk niet toereikend waren. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Hei terugtrekken der int. troepen uit *t Saar gebied; Nederlandsche mariniers 16 Februari naar huis? MOEKDEN, 6 Febr. (Reuter) Volgens een be richt uit Chailar heeft de conferentie tusschen Mandsjoerjjsche en Mongoolsche gedelegeerden tot regeling van de grensincidenten, die op den ten dezer was bepaald, nog niet plaats gevon den, daar de Mongoolsche gedelegeerden tot nu toe nog geen toestemming voor hun vertrek hebben ontvangen. Voorts wordt van Mandsjoerüsche zijde me degedeeld. dat in het grensgebied tusschen Mongolië en Mandsjoerjje op het oogenblik rust heerscht. Van de Stellendam 41 sloeg de mast •verboord, terwijl de Stellendam 6 de zeilen verloor. Ook de Stellendam 23 kwam In al lesbehalve benijdenswaardlge positie te ver- keeren, doordat dit scheepje in de branding geraakte. De situatie was toen zóó dreigend, dat besloten werd assistentie te vragen, terwijl de booten voor anker gingen, nadat zij zich aanvankelijk nog oenigen tijd hadden laten drijven. Z(j bevonden zich toen buiten de „uitertonnen” (de buitenste tonnen) voor het Slijkgat. HET IN INDIE VERMISTE VLIEGW1G VERPLETTERD IN EEN RAVIJN GEVON DEN; BESTUURDER NOG NIET TERECHT. De sesde Februari te Parijs vrij kalm verloopen; incidenten In de Notre Dame en de prefectuur van politie. Saaronderhandellngen te Bazel beëindigd; 1 Maart worden de mijnen en spoorwegen in bet Saargebied aan Duitschiand overgedragen. Lawine-ongelukken in Zwitserland en Oosten rijk. Wrijving tusschen Amerika en Sovjet-Rusland; marine-attaché en luchtvaart-attaché uit Mos kou teruggeroepen. Woensdag was het dertien jaar geleden dat Z. H. Pius XI tot Paus werd gekozen. WASHINGTON, 6 Febr. (Reuter). Ten gevolge van het afbreken der onderhande- lingen tusschen Amerika en Sovjet Rusland over de oude Russische schulden, heeft het Witte Huis heden Instructie gegeven tot een demonstratieve beperking der diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. De marine-attaché en de luchtvaart-attaché worden uit Moskou teruggeroepen. Het Amerikaansche consulaat generaal te Mos kou zal geheel opgeheven worden, terwijl het personeel der Amerikaansche ambassade aanzienlijk zal worden beperkt. De herdenking der slachtoffers van den zes den Februari 1934 op de Place de la Concorde is tot hedenavond zonder Incidenten verloopen. Bij de monumenten van het plein worden de kransen en bloemen steeds hooger opgestapeld. Een krachtige politiemacht zorgt voor een nor maal verloop van het verkeer. Arrestaties wor den slechts dan verricht wanneer te groote samenscholingen dreigen. Omtrent het uitvaren van de reddingbooten van Stellendam en Hoek van Holland naar het Slijkgat, waar verschillende Goereesche vis schersvaartuigen in nood verkeerden, vernemen wi) nog het volgende: Woensdag was het dertien Jaar geleden dat Z. H. Plus XI op den 6en Februari 1922. tot Paus gekozen werd. De Paus is thans 78 jaar oud en verkeert in uitstekende gezondheid. Pius XI staat thans reeds gedurende een der langste perioden in de geschiedenis van het pausdom aan het hoofd der Kerk. Van de 271 pausen, die op den zetel van - Petrus hebben getroond, waren er slechts 39 wier periode 14 jaar of langer heeft bedragen. De verjaardag van de Pauskroning wordt den 12den Februari herdacht. In de Sixtijnsche kapel zal op dien dag een plechtigheid plaats hebben, terwijl den lOden Februari de herden king in de Sint Jan van Lateranen gevierd wordt. SAARBRÜCKEN, 6 Febr. (DNB) Het hoofd kwartier van de internationale troepen in het Saargebied heeft den Volkenbond, resp. de op het oogenblik in Rome confereerende Commis sie van Drie voorstellen doen toe komen inzake het terugtrekken van de internationale troe pencontingenten. Naar echter uitdrukkelijk uiteengezet wordt, ligt de definitieve beslissing en de regeling der afzonderlijke er mede samen hangende kwesties bij de .Volkenbondsinstan- ties. r Bi Intusschen was omstreeks acht uur in den avond, het weer aanzienlijk stiller geworden, «oodat het grootste gevaar geweken was. Het manoeuvreeren werd natuurlijk veel gemakke- Ujker en zoo was het zelfs mogelijk, dat een «ter gehavende scheepjes, de Stellendam 41 op eigen kracht de haven van Stellendam kon btanenloopen. De motorbotter, die uit SteUendam vu ver- De ordemaatregelen worden in den loop van den avond aanzienlijk versterkt. Vooral krach tige afdeelingen politie worden opgesteid in de straten, die leiden naar de lokalen, waar de nationale organisaties herdenklngsvergaderin- gen willen houden. Het linkerfront heeft zijn aanhangers streng bevel gegeven niet de straat op te gaan, maar zich gereed te houden voor alarm voor het geval, dat door de rechtsche organisaties on danks de gegeven instructies toch optochten mochten worden gevormd. De Parijsche universiteit heeft heden op be vel van den minister van Onderwijs de colleges gedurende twee uur gestaakt om den studenten de gelegenheid te geven deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheden. Op de beurs werden de slachtoffers van den 6den Februari 1934 herdacht door hét in acht nemen van een minuut stilte. De reddingboot van Burghsluis heeft gister avond de bemanning van de SL. 25. schipper C. Grootenboer en diens belde zoons, te Burgh sluis aangebracht. De visschers hadden hun scheepje, dat bij het eiland Schouwen tijdens het slechte weer ernstige averij aan het tuig had opgeloopen, de zeilen waren vernield, voor anker moeten leggen. Vandaag zullen zij trachten, Indien althans de weersomstandigheden dat zullen toelaten, het scheepje op te halen. In aansluiting op de godsdienstige plechtig heid in de Notre Dame Is het nog tot een in cident gekomen. Ongeveer 300 personen trok ken in gesloten optocht naar de prefectuur van politie en drongen door een züportaal het bin nenhof op. Hier gaven zij uiting aan hun afkeer van de mobiele garde door lulde ultroepcn als: „Weg met de moordenaars”, „Weg met het ge spuis”. Vervolgens maakten zij zich meester van groeten vuilnisbak dien zij naar den oever de Seine sleepten en daar leeg gooiden. Stedelijke politie greep in en dreef de demon stranten uiteen, die daarop naar de wijk St. Germain trokken, waar zij rumoer bleven ma ken. Er werden vijf arrestaties verricht. Ook Davos was Dinsdag geheel van de bui tenwereld afgesneden, daar alle spoorlijnen, wegen en leidingen bedolven waren of wel ver nield. In den nacht op Woensdag gelukte het de lijn Davos-Pilieur vrij te maken, zoodat hedenmorgen de treinen ten minste op deze lijn volgens dienstregeling, konden rijden. Er ligt in Davos 2H M. sneeuw. BANDOENG, 6 Febr. (Aneta). Hedenmorgen zijn bet 15de batal jon infanterie uit Bandoeng en twee compagnieën infanterie uit Tjimahi de bergen ingetrokken om ’t vermis te toestel, ’n Curtiss jager van 1929, bestuurd door wachtmeester Wulms, te soeken. Ook de nasporingen vanwege de luchtvaartafdeeling werden hervat. Ten slotte is het toestel verplet terd in een ravijn gevonden. Om trent het lot van den bestuurder is nog niets bekend. De heer Wulms is lid van bet hoofdbestuur van de R. K. Onderofficierenvereeniging St. Ignatius. President Knox zal waarschijnlijk te Rome gelegenheid vinden deze kwestie met de Com missie van Drie te bespreken. Men hoopt hier, dat een spoedige beslissing tot stand zal komen, opdat de voorbereidingen tijdig kunnen worden aangevangen. Reeds heeft de regeerings-com- missle een oproep bekend gemaakt om alle nog niet ingediende rekeningen voor leveranties I aan de internationale troepen uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan te bieden. Gisteravond te omstreeks elf uur is de red dingboot .Koningin Wilhelmina", schipper de heer Willem de Jager, in de haven van SteUen dam teruggekeerd, met aan boord de drie opvarenden van de SL. 23, het Stellendamsche visschersscheepje, dat in het Slijkgat is ge zonken. De geredden zijn Jacques van de Ree en diens zoon Bastiaaan en hun knecht Servaes v. Oers. De bemanningen op booten van dezen aard bestaat de bemanning meestal uit drie kop pen slaagden er in, de aandacht op hun be- narden toestand te vestigen door het z.g. .^ta kelen”. ZIJ staken in terpentijn gedrenkte lap pen in brand en zwaaiden ze rond. Zooals reeds gemeld, voer de reddingboot van Stellendam, de „Koningin Wilhelmina” onmiddeUijk uit, toen deze noodseinen werden waargenomen, terwijl ook de motorbotter Stel lendam 56 vertrok naar de in nood verkeerende scheepjes. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de reddingboot en de motorbotter de scheepjes op sleeptouw zouden nemen om ze veilig bin nen te brengen. Doch het ruwe weer heeft hier voor althans wat betreft één der visschers een stokje gestoken. WJj hebben nog een onderhoud gehad met den schipper van de Koningin Wilhelmina”, die ons mededeelde, dat hij gistermiddag om vijf uur was uitgevaren om een drietal visschers schepen, die rich in benarde omstandigheden bevonden, assistentie te verleenen. „Nadat twee dezer scheepjes door de reddings boot in veUlgheid waren gebracht, begaf de Koningin Wilhelmina zich naar de SL. 23 en probeerde langszij te komen. Dit bootje lag voor twee ankers en bij de manoeuvres om het vaartuig vast te maken, geraakte een stalen tros in de schroef van een motoren. Men slaagde er tenslotte in de drie opvarenden van de SL. 23, die door hoogover- slaand zeewater doornat en verkleumd van de koude waren, aan boord te nemen. breukeUngen waren inmiddels van bewusteloos geraakt. Met wat cognac werden zij door de bemanning van de reddingsboot bijgebracht. Het duurde evenwel nog wel vier uren aleer men de haven van Stellendam kon bereiken. De .Koningin Wilhelmina” werd op haar beurt geholpen door de reddingsboot van Hoek van Holland, de „President Leis”, schipper de heer Slis, daar zij het een oogenblik net maar voor zich zelf aan kon.” De bevolking van SteUendam had intusschen bange uren doorgemaakt en vrijwel leder had zich naar de haven begeven. De bezorgdheid nam nog toe, toen men vernam, dat de S.L. 23 was gezonken en de reddingsboot met moeilijkheden te kampen had wegens een onklaar geraakte schroef. Een zucht van verUchting ging dan ook op. toen men de lichten van de .Koningin Wilhel mina” zag naderbij komen. De bemanning van de SL. 23 begaf zich direct naar huls, daar «ij. zooals te begrijpen is, over vermoeid was na den doorgestanen angst en de koude. De „Stellendam 23” gezonken Door dit ongeluk was een botsing niet te voorkomen., De „Koningjn Wilhel mina” voer met groote kracht tegen het lichte visschersscheepje, welks kop ge heel verbrijzeld werd. De Stellendam 23” zonk vrjjwel onmiddellijk, doch de uit drie koppen bestaande bemanning kon door de reddingboot aan boord worden genomen. WESERMUENDE, 6 Febr. (D. N. B.) De trawler „Main" wordt sedert 22 Januari jl. ver mist; men vreest, dat hek schip met zijn be manning van 14 man in de stormen van de afgeloopen weken aan de Westkust van Noor wegen is vergaan. Tijdens dezen dienst heeft zich een Incident voorgedaan. Een lid van de Action Francaise was er in geslaagd door te dringen tot de plaats, waar de eerste minister zat. Toen hij bij hem aangekomen was, barstte hij in luide scheld woorden uit. De man werd onmiddeUijk verwij derd. Toen na de plechtigheid de auto van Flandin van het plein voor de Notre Dame wegreed, vingen een aantal camelots du rol een fluit en joelconoert aan. Nader wordt over het incident In de Notre Dame gemeld, dat de man uitgeroepen heeft: „U bent een smeerlap (salaud). U hebt hier niets te maken. Maak dat u wegkomt en ga naar de moordenaars.” n Ie n k e e t ig- JP at Ji in ne te, te <“s<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1