Ordening van het bedrijfsleven de cel Pseudo-priester De katholieke filmactie in De stranding bij Terschelling Burgercorveeërs gehandhaafd Muur ingestort te Bussum Ki r! I I 1 g III EEN MAGISTRALE REDE VREEMDE GEWOONTEN NIEUWE STRIJD VOEDSEL VOOR STEUN BEHOEVENDEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 EERSTE KAMER a I) Met den buit over de grens? De oorzaak r Verstrekking van mergpijpen Vier eischen Op vrye voeten? met Zienswijze van den Bond HET WERKFONDS 1934 FRAUDE TE DOESBURG AMSTERDAM Het schip, dat uit Stralsund ah komstig was, later vlot- gesleept Opportuniteitspolitiek ^ewenscht De Bioscoopbond in conflict Filmfront en Gezinsfilm Slooper gedood, twee ernstig gewond OMHOOG-GEVAREN DU IT SC H STOOMSCHIP Udele hoop? r De N.-O.-inpoldering innig mul Volgens mr. Van Lanschot is de financieele toestand er den laat st en tijd niet beter op geworden GEOPEND SLUITING ZONDAG 10 FEBR.S<» Minister ziet af van het voornemen om een gedeelte van hun werk door dienstplichtigen te laten doen Geen verlenging van eerste oefening Proefrit Stopzetting zou slechts tijdelijk zyn Geloofwaardige papieren Geen samenwerking met de S. D. A. P. AUTOMOBIEL-EN MOTORRIJWIEL TENTOONSTELUNG Uit alles blijkt, dat men hier te doen heeft met oplichters van internationaal allooi Een liberaal geluid Bezuiniging Hoe de ramp zich af speelde O .'J. 4 Den Haag, 6 Februari 1935. rt* is erg a Q „Filmfront" en haar leiders, te onderhandelen .Ti. LA i Vooropstellend, dat eerst wel eens ordening mag worden gebracht In de ordeningsgedachtr «elf, betoogde prof. Diepenhorst, dat, van antl- revolutlonnalr standpunt beschouwd, de orde ning zal moeten voldoen aan vier eischen. Naar men weet, heeft dr. Colijn te Amster dam de hoop uitgesproken, dat inderdaad bin nen niet te langen tijd de belastingen zullen kunnen verlaagd worden. Mr. VAN LANSCHOT, die een rustige en zeer gouvernementeels rede hield, heeft gemeend, dat die hoop wel Ijdel zijn zal. Immers, sedert de Mlllloenennota is de financieele positie des Rijks er niet beter op geworden. aanleiding aan de ril— Loyal te Roermond, als Exterieur van het thans gereed gekomen nieuwe gedeelte van het Augustijner- klooster te Witmarsum. >«l lat Prof. Lohman heeft terzake van de monetaire politiek de Regeering gesteund en betoogd, dat men niet tegelijkertijd voorstander van deva luatie zijn kan en het kabinet-Colün, dat de valuatie pertinent afwijst, steunen. 1 l t Zij zal niet mogen worden vereenzelvigd met aanvaarding en bestendiging van de momen teel bestaande geïmproviseerde crisismaatrege len. Zij zal moeten aansluiten op wat al vele jaren geleden in Christelijken kring is bepleit en dus los moeten worden gehouden van de „nieuwe" denkbeelden der laatste jaren. Zij zal mee ten groeien uit het vrije maatschappelijke leven en komt in dien vorm overeen met wat ook dr. Kuyper en de groote Savornin Lohman tegenover étatlsme en individualisme als desi deratum nastreefden. Zü zal tenslotte den par ticulieren eigendom en het particulier initiatief moeten eerbiedigen. Wel ligt het in het voornemen om in de spoe dig aanhangig te maken wijziging van de Dienst plichtwet een voorziening te treffen, welke het aanzienlijke verlies, dat de lichtingsterkte ge wone dienstplichtigen lijdt door de vrijstelling van opkomst in geval van mobilisatie te com- penseeren. Nu de besparing, welke een gevolg geweest zou zijn van afschaffing van een deel der burger- corveeërs en die werd berekend op een bedrag van f 377 000 per jaar, niet tot stand zal komen zal getracht worden op andere wijze een onge veer gelijk bedrag te bezuinigen. I d d •s» Van de meer ondergeschikte punten, die ter sprake kwamen, dient het spellingsvraagstuk genoemd. Een meerderheid in den Senaat is (evenals een meerderheid in de Tweede Kamer) tegen de op dit punt door Minister Marchant gevoerde politiek gekant. De Minister, aldus Mr. v. Lanschot, noemde het „de laatste ron- zlch in verbinding met Mgr. D. Deze verzocht den vreemdeling eens bij hem te komen. Dit bezoek bij Mgr. Huurdeman werd nooit afgelegd. Zoo vlug als een haas vertrok de Ar meniër naar Amsterdam. De regeering heeft hierbij volgens prof. Diepenhorst tot taak, bij de nieuwe orien teering van het maatschappelijk leven be- halpaaam te zijn. Haar ontwerp op de on- dernemersovereenkomsten bewijst dat zjj zich van die taak bewust ia Doch daarnaast zal ook de mogelijkheid van algemeen ver bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomsten moeten worden geopend. Het staat nu dus wel vast, dat men hier niet te doen heeft met twee geestelijken, doch twee internationale oplichters. Wordt er geen klacht tegen hen ingediend, dan worden zü als ongewenschte vreemdelingen over de grens gezet. De consequentie daarvan is, dat zü de gelden welke men uit liefdadig heid gaf, meenemen. Naar men verzekerde, zou een eventueele stopzetting slechts een tüdelük karakter dragen. Het is natuurlük niet verantwoord over 1935 voor de voorbereidingen twee millioen gulden uit te trekken, indien de Regeering voorziet, dat in de volgende jaren de groote bedragen voor de inpoldering noodig, niet gefourneerd kunnen worden. De Memorie van Antwoord op het Zulderzee- fonds kan spoedig tegemoet worden gezien. Van verschillende züden is door organisaties, welke zich belasten met het verstrekken van voedsel aan steunbehoevenden, tot de Neder landsche Veehouderücentrale het verzoek ge richt, ten gebrulke bü voedselverstrekklng merg pijpen te mogen ontvangen van door de NederL Veehouderücentrale verwerkte runderen. Volgens de ..Standaard" wordt in parlemen taire kringen groote belangstelling aan den dag gelegd voor de kwestie van de al of niet voortzetting van de verdere inpoldering van het N.-Oostelük gedeelte van het IJselmeer. Algemeen wordt begrepen, dat de Regeering eerst in het uiterste geval hiertoe zal over gaan. aangezien Dr. Colijn een der warme voor standers is van verdere inpoldering. Wordt er door een van de benadeelden een klacht ingediend, dan legt de politie beslag op het geld en worden zü vervolgd wegens oplich ting. Vermoedelük aal het eerstgenoemde wel ge schieden. De rantsoeneering van den spreektüd maakt, dat ook de Eerste Kamer zich tegenwoordig sneller dan vroeger door d^Algemeene Be schouwingen over heT regeeringsbeleid heen- werkt. Op dezen eersten dag zün reeds de voor zitters van de vier grootste fracties aan het woord geweest, terwijl nog een vüfde fractie- president, prof. v. Embden, reeds een deel van zijn rede heeft afgewerkt. Morgen zet hü zün betoog voort. De motorschoener, die Woensdagmiddag op de Noordergronden bü Terschelling is gestrand, blükt te zün het schip „San Josef” uit Stral sund. Het schip, dat 250 ton groot is, is geladen met graan. De kapitein, Bol, heeft een contract „no cure no pay" gesloten met de sleepbooten .Holland”, „Neptunus” en „Volharding” van de firma Doeksen en Dros. Het schip ligt midden in de branding. een filmvertooning in het Theater Royal te Roermond zou worden gegeven. Dit was voor den directeur van het bureau van den Neder landschen Bioscoopbon! rectie van het Theater uitvloeisel van het door het hoofdbestuur in genomen prlncipleele standpunt, telegrafisch te berichten, dat voorloopig in afwachting van de beslissing, welke na het tusschen het hoofd bestuur en het bestuur van de afdeeling „Het Zuiden” te voeren overleg zal worden genomen, geen voorstellingen voor de Vereeniging „Film front” mogen plaats hebben. Het overleg, dat gisteren tusschen deze beide bestuurscolleges van den Nederlandschen Bios coopbond is gepleegd, leidde er toe, dat defi nitief is besloten in de bioscooptheaters van de bü den bond aangesloten leden geen voorstel lingen van de Vereeniging „Filmfront” te doen houden. In verschillende in het Zuiden van ons land verschünende bladen is de indruk gewekt, als zou de Nederlandsche Bioscoopbond zich bü zün optreden door anti-katholieke motieven hebben laten lelden. Tegen deze verdachtmaking, waarvoor geen enkele redelüke grond bestaat, wenschen het hoofdbestuur en het bestuur van de afdeeling „Het Zuiden” van den Nederlandschen Bios coopbond met grooten nadruk op te komen. Voor elke prlncipleele actie, uitgaande van een groep van katholieken of vereenlglngen. mits niet gevoerd op de onbehoorlüke metho den. welke de Vereeniging „Filmfront” en haar leiders toepassen om het bloscoopbedrüf. indien het haar mogelük ware, tot op den grond toe af te breken, zal de Nederlandsche Bioscoop bond ook gaarne zün medewerking verleenen. Er is uiteraard ook geen bezwaar tegen, dat dan de leden van den Nederlandschen Bios coopbond voor zulk een katholieke actie hun bioscoopzalen ter beschikking stellen. Bereids heeft het hoofdbestuur van den Ne derlandschen Bioscoopbond zün medewerking toegezegd aan verscheidene leiders van de „Oe- zinsfilmactie" en het is ook bereid met het Landelijk Comité voor de vervaardiging van de Vrüdag zal de loononderhandelingscommlssie van het Werkfonds 1934 een vergadering hou den, waarin besprekingen zullen plaats vinden over een groot aantal uit te voeren werken. Naar de „Volkskrant" meldt heeft men in het Werkfonds met de arbeidersorganisaties overeenstemming bereikt over het uitvoeren der verbetering van den rijksweg onder Oegstgeest. De loonen zullen voor vaklieden en niet-vak- lleden bulten tariefwerk 49 en 40 cent per uur bedragen. Indien in tarief gewerkt wordt, zuL len de baslsloonen 47 en 39 cent zün, waarbo ven tien percent mag worden verdiend. Oeer in de Tweede Kamer, tegenstander van ingrüpen in privaatrechtelüke verhoudingen, omdat wie daartoe overgaat, evenmin als de devaluïst weet, waar hü eindigt. Aanpassen is dus noodzakelük. En vooral zal dit bereikt moeten worden door het drukken van de bud getten der publiekrechtelüke lichamen, opdat de publieke lasten verminderd kunnen worden. Al vordert het onderzoek naar de practijken der twee Armeniërs, waar van een in Amsterdam en de ander te Utrecht in arrest zit, langzaam toch heeft men nu reeds de zekerheid dat beiden geen priester zijn, terwijl thans een sterk vermoeden is gerezen, dat de twee „eerwaarde” heeren lid zijn van een wijdvertakte internationale oplich ters bende. m- En dan resteeren nog de leider der liberalen mr. Fock en misschien een paar sprekers, die een aanvullend of een van dat hunner fractie voorzitters op eenigerlei punt afwükend betoog willen houden. Zoo heeft mr. van Lanschot, die terzake van de muntpolitiek aan de züde der regeering blüft, reeds aangekondigd, dat een ander Katholiek senator wü meenen: de heer Serrarens nog een pleidooi voor deva luatie houden zal. De beste redevoering van den dag somt op naam van den spreker der anti-revolutionnaire fractie, PROF. DIEPENHORST. Langen tüd heeft deze senator zich niet doen hooren verleden jaar sprak prof. Anema namens de anti-revolutionnairen en nu hü elndelük weer eens zün stilzwügen verbrak, leverde hü een betoog, zóó keurig van opbouw, zóó goed van argumenten en zóó aardig doorspekt met geestige woordspelingen en citaten, dat het het epitheton .magistraal" ten volle verdient. Daar komt bü, dat prof. Diepenhorst in zün rede een geluid deed hooren, dat voor Katholieke ooren weldadig aandeed en zeer gunstig afstak bü de voor 90pCt. liberale rede van den leider der Christelük-Histori- sche fractie, PROF DE SAVORNIN LOH MAN. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de Defensiebegrooting voor 1935 deelt de- minister mede, dat hü. naar aanleiding van hetgeen tüdens de behande ling van het ontwerp-Defenslebegrooting voor het Jaar 1935 in de Tweede Kamer der Stafen-Generaal naar voren is gekomen, gemeend heeft af te moeten zien van zün aanvankelük voornemen om de diensten van een deel van de burgercorveeërs te doen ver richten door dienstplichtigen en, in verband daarmede, de lichtingsterkte gewone dienst plichtigen te verhoogen met 2000 man, ge paard gaande met verlenging van den eer sten oefenlngstüd voor een deel der dienst plichtigen met een halve maand. Zooals w*ü reeds mededeelden, opereerde de man in Utrecht, speciaal bü de oud-katholleke geestelijken en geloovigen, terwül de man uit Amsterdam zich toelegde op de Roomsch-Ka- tholieke geestelijken en geloovigen. Laatstgenoemde week uit naar Amsterdam, toen hem in Utrecht de grond te warm werd. Met een schrijven van zün Missie-blsschop en andere papieren, kwam de man bü Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbis dom, die hem op deze geloofwaardige pape rassen inderdaad als missionaris „nam”. De vermeende missionaris, die zeer gebrekkig Nederlandse!) sprak, begon zün slachtoffers te maken onder de Utrechtsche geestelijkheid Verschillende pastorieën werden bezocht, zelfs buiten de stad, en hfj peuterde Inderdaad geld los, in totaal een bedrag van f 800, zooals reeds gemeld. de”, terwül toch eigenlük maar sprake is van een „proefrit”. Prof, de Savornin Lobman ver zocht met nadruk, dat het kabinet op zün hou ding terzake zou terugkomen. En ook Prof. Die penhorst, die 's Ministers optreden geheel in stijl vond met het door hem doorgedreven „Ne- derlandsch in hemdsmouwen”, hoopte op in keer. Alleen Prof. v. Embden (die zich tegen -devaluatie uitsprak) viel den bewindsman bü. Al staat prof. Diepenhorst recht tegenover diegenen onder de Katholieken, die een veran dering van de muntpolitiek wenschen zün argumenten voor handhaving van den ongerep- ten gouden standaard kwamen met die der regeering overeen terzake van de ordening heeft hü zün ideeën ontvouwd op een wijze, die in Katholieken kring algemeen voldoening wekken zal. Mr. VAN-LANSCHOT is op dit vraagstuk niet ingegaan en heeft alleen gevraagd, of mi nister Colün’s bedoeling met zün bekende Am- sterdamsche rede alleen geweest is, af te wüken van de repliek, die hü in November jJ. aan het adres van prof. Aalberse gaf. Maar de Katholieke fractievoorzitter zal zün vertrouwen op een geruststellend antwoord van den minis ter-president hebben voelen groeien, toen hü zün collega Diepenhorst het anti-revolution naire standpunt terzake van het ordenings- vraagstuk hoorde uiteenzetten en hem hoorde vaststellen, dat er tusschen prof. Aalberse en dr. Colün ten opzichte van dit probleem geen principieel verschil kan bestaan. In de raadsvergadering van Dinsdag is de brief van den bü fraude betrokken wethouder, waarin deze ontslag vroeg, zonder commen taar voor kennisgeving aangenomen. Naar wü vernemen zal de officier van Jus titie te Arnhem een rechtsvervolging tnriellen. Den sociaal-democraat Mendels, die het soll- darisme een bedrieglük droombeeld in de ka pitalistische wereld had genoemd en geconsta teerd had, dat de wereld alleen hervormd kan worden op den grondslag van het socialisme, heeft Mr. van Lanschot geantwoord, dat deze uitspraak iedere geneigdheid der Katholieken tot samenwerking met de SDA.T. moet afsnü- den. De soclaal-democratische fractle-voorzlt- ter, die met zün slimme debaterstactiek zich weer vermeid had in de tegenstellingen in ver schillende partijen, werd bovendien door Mr. van Lanschot naar zün eigen partü verwezen, waar ten aanzien van vrijwel ieder punt van practische politiek meenlngsverschlllen bestaan. Mr. MENDELS bewees dit trouwens zelf door een pleidooi te houden voor devaluatie, over welk vraagstuk ook vele züner partügenooten heel andere denkbeelden hebben. Ten aanzien van de Regeerlngspolitiek in het algemeen heeft de leider der Katholieke fractie opgemerkt, dat daarin een zeker dualisme ten gevolge van het dualisme in de economische wereld zelve onvermüdelük is en dat er ook noodzakelükerwüze nu en dan compromissen met wederzüdsche offers bü te pas komen. De Regeering moet volgens Mr. v. Lanschot een opportuniteitspolitiek voeren. Doet zü dat, dan komt zü ook vanzelf tot een handelspolitiek met tariefverhooging, om de industrialisatie te stl- muleeren. Omtrent de oorzaak vernemen wü, dat het slooperswerk reeds eenigen tüd gaande was en men ook in den kelder werkzaam was geweest. Juist door het werken in den kelder is de grond waarschünlük verzakt, waardoor o. m. een scheur in den nu dmgestorten muur was geko men. Toeschouwers hadden reeds gisteren den slooper op dezen scheur en het gevaar, dat er uit voortvloeide, gewezen, doch R. heeft het echünbaar niet noodig geacht er verdere maat regelen voor te nemen. Hü heeft er althans weinig aandacht aan geschonken of er wellicht niet verder op gelet. Wü vernamen dan ook, dat de politie in deze zaak de schuldkwestie in ernstig onderzoek heeft genomen. Nader vernemen wü. dat de „San Josef" Woensdagavond omstreeks 8 uur viotgesleept en veilig binnengebracht is in de haven van Terschelling. Het Duitsche stoomschip „Olattesee” Woensdagmorgen nabü de Westelüke havenpler der nieuwe haven te Terneuzen omhooggevaren. In den loop van den middag is het schip door de sleepbooten Goliath”, „Director Bul- cke” en „Charles” vlot getrokken. Doordat de ballasttanken leeggepompt zün, is de deklast hout verschoven, waardoor het schip veel slagzü heeft. De „Olattesee”, die op weg was van Danzig naar Oent„ heeft in de haven vastgemaakt, in afwachting van een nader in te stellen onder zoek naar eventueele schade en om den deklast opnieuw te stuiten. Want het streven alleen al van den deva luatie ondermünt de positie van den gulden en daarmede de basis van heel de Regeeringspo- Htiek. Die politiek is volgens Prof, de Savor nin Lohman dtórom zoo gewenscht, omdat zü is een politiek van den meesten weerstand, waarbü niets gecamoufleerd wordt en waarbü jnen heel het economisch proces vast in eigen hand houdt. Daarom is hü ook, evenals Jhr. de Hoe verder de politie de zaak napluist, hoe sterker zü komt te staan in dit vermoeden. Vooral nu ook gewaarschuwd wordt door de po litie uit Marseille tegen deze vreemdelingen. De man, die te Utrecht op kosten van de ge- tneenschap zün dagen in de cel slüt, hjkt op alles, behalve op een geestelüke. Aanvankelük hield hü zich stil en zelde, dat deze gevangen neming zichzelf wel zou wreken. Toen dit ech ter uitbleef, begon hü te foeteren; ten slotte te klagen. Hü zegt, dat hü ziek wordt en bloed spuwingen krügt! Woensdagmiddag heeft te Bussum een zeer ernstig ongeval plaats gevonden, dat aan een persoon het leven heeft gekost, terwül twee ar beiders ernstig zün gewond De voorgevel van een fabriek, welke gesloopt werd, is plotseling neergestort, waardoor drie arbeiders onder bet puin werden bedolven. Nadat de politie de slachtoffers had bevrüd en hen per ziekenauto naar de Majellastlchting deed vervoeren, bleek bü aankomst in het ziekenhuis de 30-jarige ar- beider de Bruin reeds te zün overleden. De beide andere mannen bleken zware kwetsuren te hebben opgeloopen. Prof, Diepenhorst stelde zich hiermede UJn- recht tegenover den leider der Christelük-Hls- torische fractie prof. DE SAVORNIN LOHMAN, die den tüd voor een reorganisatie van de maatschappü nog niet gekomen acht en een zeer liberaal geluid liet hooren, toen hü er te gen opkwam, dat georganiseerden met staats gezag zouden worden bekleed, om de andere burgers in hun bedrüf te „brandschatten", en dat de mogelükheid zou worden geschapen, om puur eigenbelang als het algemeen belang voor te stellen. Deze senator schünt nog geen duldelük beeld te hebben van wat in de krin gen der „ordenaars" leeft. Anders zou hü zich dergelüke denigreerende uitlatingen niet heb ben laten ontvallen. Als criterium voor christe- lüke politiek mag volgens den leider der Chris- telük-Historische fractie de ordening niet wor den voorgesteld. In beginsel is besloten verzoeken van dezen aard in het vervolg in te willigen, voor zoover deze afkomstig zün van gemeentebesturen en vereenlglngen met een liefdadige doelstelling, om te gebruiken bü de bereiding van voedsel dat door hen gratis of tegen zeer lagen prijs ter be schikking wordt gesteld van steunbehoevenden. Aanvragen om voor het verkrijgen van deze mergpüpen in aanmerking te komen, moeten worden gericht tot de Nederlandsche Veehou derücentrale, le Van den Boschstraat No. 1, te ’s-Oravenhage, onder nauwkeurige opgave van den naam van den aanvrager, alsmede van 't doel, dat door de betrokken organisatie wordt nagestreefd. Tevens moet worden opgegeven de hoeveelheid, welke men wekelüks wenscht te ontvangen. De mergpüpen zullen gratis ter beschikking worden gesteld van het bedrijf, waar de slach ting der runderen plaats vindt. Moet verzen ding plaats vinden, zoo zullen de verpakkings- en verzendingskosten in rekening gebracht wor den. Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond verzoekt ons opname van het volgende communiqué, dat wü volledigheidshalve in zün geheel afdrukken. Het luidt ais volgt: Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond en het bestuur van de afdeeling ,Het Zuiden” van dien Bond hebben in een op Maandag 5 Februari 1935 gehouden verga dering overleg gepleegd over de vraag, of voor bepaalde vereenlglngen, meer in het büzonder voor de vereeniging „Filmfront" fllmvertoonin- gen in de bioscooptheaters van de bü den bond aangesloten leden mogen worden gegeven. Deze vraag heeft reeds lang de bondsleidlng bezig gehouden en wel wegens de door de ver eeniging .Filmfront" gevoerde onredelüke agi tatie tegen het Nederlandsche film- en bios coopbedrijf. In de hoofdbestuursvergadering van Dins dag 29 Januari 1935 was reeds in beginsel be sloten om de vereeniging Filmfront" en haar leiZers, die tot nu toe op de grofste, persoon- lüke wüze het bioscoopbedrijf bestrijden en hen, die het bedrijf uitoefenen en/of leiding geven in de organisatie, den Nederlandschen Bios coop bond, beschimpen en bespotten, geenerlel faciliteiten meer te verleenen. Een dag, nadat deze aangelegenheid door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond was behandeld, werd ter kennis van het bondsbureau gebracht, dat op Donderdag 31 Januari 1935 door een comité, dat op initia tief van de Vereeniging „Filmfront" en den „Bond voor Groote Gezinnen" is samengesteld, noe- zou de en het van Filmfront dat laatstge- 1 wordt Dat er nog veel meer zal moeten worden brwnfntgd. erkent ook mr. van Lanschot. hü vroeg alleen, dat bü het groote bexuinl- gingaootwerp (hetwelk prof. Lohman in een aantal kleinere ontwerpen gesplitst wil zien)- van de Katholieken geen offers zuUen worden gevraagd, die zü met het oog op de beginselen van „Rerum Novarum” en „Qnadragisimo Anno” niet zonden mogen en kunnen brengen. Het feit, dat drie Ka tholieken zitting hebben in het Kabinet, stelt echter den leider der Katholieke fractie te dezer zake voorloop* gerust Toen deze „brave missionaris" zich bü den overste van het 8t. Gregoriushuls vervoegde, stelde deze Huurdeman. Wat de vaste lasten betreft, heeft mr. van Lanschot van de Regeering meer activiteit ge vraagd. Een crisisregeling voor executies, die vooral vele nüvere hypotheekboeren ongelukkig maken, openstelling van de mogelükheid van vervroegde aflossing van te dure hypotheken, inkoopen door den Staat van pandbrieven, ver laging van de rente, die de sociale verzefce- ringsfondsen vragen, en afschrüving van de wonlngbouwvoorschotten waren op dit punt zün desiderata. Nader vememèn wü omtrent dit ongeval het volgende Een- oude olledoekenfabrlek, welke vroeger ook reeds als timmerfabriek was gebruikt, en welke aan den Laarderweg tegenover het St. Jozefpark stond, was in sloopershanden geko men. Het werk geschiedde door den slooper C. Rosmalen, wonend aan den Laarderweg. die bü de afbraak geholpen werd door een tween tal arbeiders, oen 30-jarigen De Bruin en den 18-jarigen van Schalk, beiden uit Bussum. Het slooperswerk was reeds eenige dagen gaande, toen Woensdagmiddag het noodlottig voorval zich afspeelde. De voorgevel der fabriek stortte plotseling onder donderend geraas naar voren en bedolf de drie arbeiders, die in een kuil aan het werk waren. Onmlddellük stroom de het publiek uit de volkrijke buurt toe en werden politie, Geneeskuhdige Dienst en dok toren gewaarschuwd. De politie ving direct koortsachtig met het reddingswerk aan en slaagde er na korten tüd In de drie arbeiders, die bewusteloos waren, onder het puin vandaan te halen. De doktorenvan Dongen en Roele, die spoedig arriveerden, verleenden eerste hulp, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar de Majellastlchting werden overgebracht. De ar beiders, vooral de 30-jarige De Bruin, waren er ernstig aan toe. BÜ aankomst aan het ziekenhuis was De Bruin, die in een noodwoning op de heide huis de, reeds overleden. Het hoofd van de B. was verbrijzeld. De slooper C. Rosmalen heeft beide beenen gebroken en een ernstige schedelbaslsfractuur opgeloopen, terwül de 18-jarige van Schalk wonend aan den Voormeulenweg, inwendige kneuzingen en een verbrüzelden linkervoet had gekregen. Hun .toestand is zeer ernstig, alhoewel niet hopeloos. Met het comité als zoodanig heeft de nooit onderhandeld. Ten vüfde: het is eveneens onjuist te men, dat Filmfront het bloscoopbedrüf bestrijden. Deze vereeniging strüdt voor goede film en dus tegen de slechte film i Is niet de schuld noemde categorie door den Bioscoopbond beschermd. Indien het waar is, dat Filmfront tegen den Bioscoopbond strijdt, dan geldt dit toch alleen de dictatuur van het hoofdbestuur van dien bond, welke, dictatuur weder tot uiting komt in de eischen, die het hoofdbestuur Inzake de Gezinsfilmactie stelt. Wat zou be doeld hoofdbestuur zeggen. indien Filmfront samenwerking toezegde op voorwaarde, dat de dictatoriale directeur van den bond zou ver- R.K. Gezinsfilm, mits, los van de Vereeniging I dwünen? En toch is deze elsch precies gelük .Filmfront” en haar leiders, te onderhandelen I aan dien van den bond.... Aan de uitgavenzüde ontbreekt nog de post voor den aangekondigden steun aan de scheep vaart. En aan den inkomstenkant zün gaten ontstaan, doordat de Regeering bü het ontwerp tot wijziging der financieele verhouding tus schen Rük en Gemeenten zes millioen prijsgaf en doordat de raming van de opbrengst der inkomstenbelasting zes millioen te gunstig ge bleken Is. Bovendien dalen nog steeds de ont vangsten der Spoorwegen en Is ook de raming van de baten der omzetbelasting te optimistisch. Van een Missiehuis te Marseille ontving de Kerkelüke Overheid in Nederland een schrij ven, waarin navraag werd gedaan naar pater Gabriël, die met zlekte-verlof in Nederland zou vertoeven. Die pater GtfBrlël is de man, die thans in Amsterdam gevangen zit; d.wx. hü Is in het bezit van de papieren van pater Ga briël. Nu zün er twee mogelükheden, nJ.: de man In Amsterdam heeft de papieren van den ech ten pater Gabriël onderschept, of er bestaat geen pater Gabriël en de navraag van het zg Missiehuis te Marseille ging uit van het hoofd der opllchtersbende! Foto’s door de Amsterdam- sche politie naar Utrecht gezonden, wezen uit, dat de man in Amsterdam de zich noemende pater Gabriël is. Dat de man, die te Utrecht in arrest is ge steld, geen priester is, kvam al vrij spoedig vast te staan. Geen enkel voorwerp, dat op een gees telijken staat wees, had de man bü zich. Alleen een boekje, w^aarin adressen van de geestelüken 11 Nederland. Bovendien heeft hü foto’s bü zich van internationale oplichters, die meermalen in de kolommen der politiebladen voorkwamen. Op een vraag, waarom hü die foto’s bü zich had, zelde hü: „dat zün oplichters, daar moet ik voor waarschuwen I” Armenië is Fransch grondgebied, en zoo de man, die een Armeniër is, over de grens wordt gezet als ongewenscht vreemdeling, wordt hü naar Frankrük uitgewezen. Hü vindt dit prettig. De recherche bedacht nu een middel om vast te stellen of de man geestelüke was. Men redeneerde aldus: een priester kent La- tün; is hü geestelüke, dan verstaat hü wat men hem in het Latün vraagt. Den man werd wederom een bezoek in zh cel gebracht en gezegd nu in de Latünsche taal dat hü naar Frankrijk zal worden uit gewezen. De man reageerde er niet op! over het welslagen van de door dat comité on dernomen pogingen. NASCHRIFT. Bü dit communiqué teekenen wü het volgen de aan: Ten eerste: In hoeverre de actie van Film front tegen den Bioscoopbond onredelük te noemen is, zal Filmfront zelf moeten verklaren doch dat er van eenige „faciliteit” jegens deze vereeniging nooit sprake geweest Is, Is een voor de hand liggend feit, daar alle films, door Film front betrokken, tegen normale prüzen werden afgenomen, hetgeen steeds in harmonie met de betrokken importeurs is geschied. Ten tweede: het is onjuist, dat het geval te Roermond de eerste aanleiding is geweest voor den Bioscoopbond om handelend op te treden. Dit geschiedde reeds maanden geleden, toen de bond verbood aan bepaalde katholieke perso nen, die buiten Filmfront stonden, films te le veren. Ten derd^ uit het bovenstaande blükt duidelük, dat de actie van den Bioscoopbond niet tegen Filmfront alleen gaat doch tegen ’t katholieke deel van Nederland, een feit, dat trouwens bevestigd wordt door de uitlatingen van den bondsdirecteur eenige maanden gele den in verband met den filmbrand in Hilver sum. Ten vierde: het is onjuist dat het bestuur van den Bioscoopbond onderhandeld heeft met verschillende leiders van het Comité Gezins film. Na informatie bleek ons. dat de voorzit ter van den bond getelefoneerd heeft met den secretaris van het comité, die tevens secretaris van Filmfront is en wien de elsch gesteld werd, dat Filmfront zich zou terugtrekken uit de ac tie voor de Gezinsfilm, hetgeen geweigerd werd. Met het comité als zoodanig heeft de bond A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5