ONS BLAD De ramp van de i III I I 1 „Orania” JL d I SUF I Het nieuws van heden s1 Uiver niet lucht waardig Sergeant Wulms gedood l!’ f EEN ANDERE LEZING DE BAROMETER Schuschnigg naar Londen JOH. LAUWERS FATCLOr 3 ALKMAAR Kieswetwijziging in Rusland De zesde Februari te Parijs l’i’I H De Sov jet-spionnen aan het werk Waar *t toeat el gevonden werd De constitutie van Indië De corporatieve Staat Toestel kapitein Kanteel 7* A ft- - Een brief van Motta a onderschept Tusschen ti jdsche Lager huisverkiezing De lawine-ongelukken in Oostenrijk Conclusies rapport- v.d. Maas Debatten in het Lagerhuis begonnen Sovjets willen leeren van het parlementaire stelsel Cleary (Labour) te Wavertree gekozen Rapport by Commissie van onderzoek DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 In de Italiaansche scholen geven officieren van het leger regelmatig onderricht in militaire vraaa stukken t f2.- f185 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ofschoon de dag betrekkelyk rustig verliep, waren er 1200 arrestanten By het vliegtuigongeluk in Indië om het leven gekomen Geen kwestie van gijzeling, geen paniek aan boord, zegt kapitein Maars Slechte vliegeigenschappen zouden oorzaak geweest zyn van de ramp Zal de mogelijkheid van een her stel der Habsburgers wor den besproken? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433C ^XWLWUIUIII lUI/UJ/AyZA^ De redding Loanda niet even waardig Het W eeriiiiiiijniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiim^ k-V X 1 .4 k L. Hoog water! In de nabijheid van Roermo nd zijn de weilanden reeds onder geloopen. Doodel|jk arbeidsongeval te Bassam. Goereeache visechersvaartulgen in nood. barometerstand 739.7 te Jan O Concorde werden personen 0 *60 >O Stand op Donderdag 1 aar aan.; 7704 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 105 Molotof voegde er bij. dat alles wat in het parlementaire stelsel beter is, zal worden over genomen in het sowjetstelsel. beeld, geplaatst op den berg Tibi- dabo, verheft zich hoog boven de stad. Hieruit blijkt, dat de Sovjet-spionnage den brief in handen heeft gekregen. De directie der Zwitsersche posterijen heeft tot nu toe de amb tenaar, die hand- en span-diensten levert aan de Sovjet-Republiek nog niet kunnen opsporen c De .Jeunesses patriottes” hielden ’s avonds een herdenkings-vergadering, waarbij ook de oud-prefect van politie Chlappe aanwezig was, die hartelijk werd toegejuicht. Na de vergade ring formeerde men een optocht en trok men naar de Are de Trlomphe, waar een krans werd neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Gestrande motorschoener in de haven van Ter schelling binnengebracht. BANDOENG, 7 Febr. Aneta) Het toestel, dat neergestort is en waarbij sergeant Wulms werd gedood, werd gevonden ten Noord-Oosten van den grooten krater van Tangoehan Brahoe. Het lag 30 t 40 Meter bezijden een boschpad bij een klein ravijn, met de staart over den rand daarvan. Wijlen sergeant Wulms, die den leeftijd van 28 Jaar bereikte, is waarschijnlijk op slag ge dood, daar het toestel met een geweldigen smak moet zijn neergekomen. iaa ■by rist het len liet NOORD-BOLLANDSCB DAGBLAD ir- 8e- ng en Br- m- en an Ike Bid op Fi de a- r- ie- 20 en ic. G. n- In ui te al I Algemeene beschouwingen over de Rjjksbegroo- Ung in de Eerste Kamer begonnen. Steunverleening fruit en warmoeaertJ-gewAssen Gemaal by Nijmegen wegens hoogen waterstand in werking gesteld Een onbevestigd bericht meldt, dat van een patrouille twee manschappen vermist Worden, die deel namen aan het opsporingswerk. Op de meeste arrestanten werden wapenen gevonden, boksbeugels, ploertendooders en re volvers, terwijl sommigen in petroleum ge drenkte lappen bij zich hadden. Op de Place Madelaine werd op de politie geschoten, waar door een persoon werd gekwetst. Omstreeks een uur 's nachts is nabij het pa leis van president Lebrun een veertigtal com munisten gearresteerd, gewapend met revolvers dolken. Te half twee bedroeg het totaal aan- M arrestanten 1WO. Het terugtrekken der int. troepen uit ’t Saar- gebied; Nederlandse!» mariniers 16 Februari naar huls? SUberthal, eveneens in Vorarlberg, jverden door een lawine acht hulzen meegesleurd. Gelukkig waren ze onbewoond. De levensmiddelen zijn in de afgelegen plaat sen van Vorarlberg uiterst schaarsch. Aanvulling ervan is met levensgevaar verbonden. Overigens is de temperatuur de laatste dagen sterk gedaald, zoodat 't lawlne-gevaar vermoe- delfjk zal afnemen. Pater A. Albers O.Carm. benoemd tot Aperte lisch Prefect van Malang. MADRID. 7 Febr. (V.D.) Het te Madrid gehouden congres der Spaansche Katholieke vakvereenigingen heeft een resolutie aangeno men, waarin werd uitgesproken, dat de toe komst is aan het corporatieve* systeem en waarbij beslóten ward, de propaganda hiervoor te versterken. Zooals WÜ reeds mededeelden. Is het rapport van den ingenieur van den rijksstudledlenst voor de luchtvaart, dr. Ir. H. J. van der Maas voor nader onderzoek in handen gesteld van de permanente ongevallen-commlssle, bedoeld in art. 154 van de regeling van het toezicht op luchtverkeer. Deze commissie van onderzoek is door den minister van Waterstaat samenge steld als volgt: Lid en voorzitter vice-admira»! Jhr. G. L. Schorer te 's Gravenhage, leden prof, dr. ir, C. B. Blezeno, hoogleeraar aan de tech nische hoogeschool te Delft, majoor-vlleger F. A. van Heyst van de Luchtvaartafd. te Soester- berg, off. vlieger le klasse J. A. C. Broesder van den marine-luchtvaartdlenst te Den Helder. LOhjpEN. 6 Febr. (VJU De debatten over het wetsontwerp inzake de constitutie van In- dië, welke vier dagen zullen duren, zijn heden onder groote belangstelling van het Huis, aan-' gevangen. Sir Samuel Hoare gaf een uiteenzetting bij deze tweede lezing van de voornaamste punten van dit wetsontwerp. De ramp van het Nederlandse!» mailschip „Oranla” van den Koninklijken Hollandschen Lloyd In de Portugeesche haven Leixoes heeft heel wat deining veroorzaakt. Van de berich ten over de aanvaring met het Portugeesche vrachtschip „Loanda”, de redding van de op varenden en laatstelijk het vertrek van den kapitein uit Portugal was het een nog sen sation eeIer dan het andere. Thans, nu kapitein Maars, de gezagvoerder van het schip, weer in zijn woonplaats Haarlem Is teruggekeerd, heb ben wij hem gevraagd óns eens precies te ver tellen hoe de vork aan den steetfit. ¥-: WEENEN, 7 Febr. (D N. B.) Omtrent de la wine-ongelukken in Oostenrijk wordt nog het volgende gemeld: Te OargeUen In Vorarlberg heeft 'n lawine twee huizen meegesleurd. In een ervan bevonden zich zeven leden van het gezin van den textiel fabrikant Heuss. Vier hunner kwamen om het leven, terwijl een vijfde nog wordt vermist. Te Kapitein Maars wees ons er allereerst op dat de ramp met alles wat er aan vast zit, op het oogenbllk in yooronderzoek is bij den Raad voor de Scheepvaart. Kapitein Maars heeft Dinsdag eenige verklaringen omtrent de toedracht van de aanvaring, ena, in het vooronderzoek afge legd. Hij verwacht dat zeer binnenkort de openbare behandeling van de zaak voor den Raad zal aanvangen. Daarom kon hy ons thans slechts eenige door ons gestelde vragen beant woorden. Met klem sprak hij bet bericht tegen dat hij uit Portugal is moeten vluchten. Daarvoor was geen enkele reden. Hij was In Portugal zoo vrij als een vogeltje in de lucht. In Oporto heeft hij met de betrokken autori teiten geconfereerd, vervolgens de uitspraak van den Portugeeschen Raad voor de Scheep vaart afgewacht en is tenslotte, daar verder verblijf in Oporto overbodig was. met hrt eer- BTM^fcslag moet als oorzaak van de ramp uitgeslo^H^worden geacht, Jerwijl ook een breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugels) niet waarschijnlijk la. PARIJS, 7 Febr. (Reuter). Over het algemeen genomen is de 6e Februari in geheel Frankrijk kalm verloopen. Vannacht heeft de prefect van politie de bloemen, welke door rechtsche Parijzenaars op de Place de la Concorde waren neergelegd, doen wegnemen en naar het kerk hof Père Lachaise laten brengen, waar zij zyn neergelegd op de graven van de slachtoffers van 6 Februari 1934. Gisteravond, omstreeks 10 uur kwamen de monstranten, meest communisten, per trein, autocar en tram naar de binnenstad gestroomd. Zij richtten zich naar de Place de la Concorde. Aan het station Saint Lazare werden 565 arrestaties verricht, ook in de omgeving van de Place de la Concorde werden personen ge arresteerd. BANDOENG, 7 Febr. (Aneta) Hedenmor gen om 6 uur hebben 300 man troepen, onder leiding van den commandant van de lucht- vaartafdeellng, het zoeken naar het vermiste vliegtuig hervat. Het vliegtuig, dat gezocht werd binnen een cirkel aart een rtraal van 1 KJL, is te kwart over 8 in den morgen gebonden. Het bleek in een *4. spookkrater te liggen. Sergeant Wulms bleek by den val den dood te hebben gevonden. BERN, (K. W P.) Motta, de Zwitsersche staatsman, die tegen de toelating van Rusland in den Volkenbond heeft gestemd, ontving van uit Iny-les-Moullnaux een eigenhandig schrij ven van den orthodoxen archimandriet Serafi. die hem namens duizenden zyner geloofsgenoo- ten harte lijk dank bracht voor de mogdige woorden, die hy in de vergadering van den Vol kenbond had gesproken. De brief, dien Motta naar aanleiding hiervan aan den archimandriet richtte, werd door den Zwitserschen staatsman persoonlyk gepost, maar heeft nooit de plaats van zyn bestemming bereikt. Acht dagen later stond hy evenwel afgedrukt in de „Bezboznlk”. het orgaan der Russische godloozen. LONDEN. 6 Febr. In politieke kringen houdt men het voor mogeiyk, dat de minister van Buitenlandse!» Zaken, Sir John Simon, die zich Vrijdag naar Parijs begeeft om op ’t jaar- lyksch banquet van de Britsche Kamer v. Koop handel een redevoering uit te spreken, van de gelegenheid gebruik zal maken om een onder houd te hebben met Laval. Voor de volgende weken staat een gedachten wisseling van Sir John Simon met Ooatenryk- sche vertegenwoordigers op het programma. Dc Oostenryksche kanselier, dr. Schuschnigg en de minister van Buitenlandse!» Zaken, Von Ber ger Waldenegg, zullen binnenkort een bezoek van twee dagen aan Londen brengen en in dien tyd besprekingen voeren met MacDonald en Sir John Simon. De belde ministers zullen via Pa rijs naar Londen gaan en aldaar 24 Febr. aan komen. Het bezoek was reeds eenigen tijd ge leden vastgesteld. In Engelse!» kringen is men van tneenlng, dat het in verband met de ont wikkeling van den politieken toestand van den laatsten tyd van grooter belang is geworden De „Evening Standard verneemt, dat Schusch nigg de mogeiykheid zal bespreken van een her- sel der Habsburgers, aangezien by 't aftreder van den tegenwoordlgen Oostenrijkschen presi dent, dr. Miklas, in October de strijd om zyn opvolging aanvangen zal, Schuschnigg zou gaar ne aartshertog Eugenius als opvolger van Miklas zien, In de functie van president. De Heimwehr daarentegen zou Starhemberg tot president willen kiezen. De electrificatie van de lijn Brussel-Antwerpen is bijna gereed. De eerste electrische trein heeft reeds een proefrit gemaakt. De zesde Febraari te Parijs betrekkelyk rustig verloopen, doch nog 1200 arrestaties De nuOe Febraari te Parijs vrij kalm verloopen; incidenten in de Notre Dame en de prefectuur ran politie, Saarenderhandelingen te Bazel beëindigd1 Maart worden de mijnen en spoorwegen in bet Saargebied aan Duitschland overgedragen. Lawine-ongelukken in Zwitserland en Oosten rijk. Wrijving tusschen Amerika en Sovjet-Rusland; marine-attaché en luchtvaart-attaché uit Mos kou teruggeroepen. Woensdag was het dertien jaar geleden dat Z. H. Pius XI tot Paus werd gekozen. ste passagiersschip (dat wegens opheffing van den passagiersdlenst ook het laatste Is) van den Konlnkiykschen Hollandschen Lloyd, welke Portugal aandeed, naar Amsterdam terugge keerd. Dit alles is In volkomen vrijheid gebeurd. Het is waar dat de Portugeesche Raad voor de Scheepvaart heeft uitgemaakt dat bet Por tugeesche schip ..Loanda'' de geheele schuld van de aanvaring draagt. Het is kapitein Maars echter niet bekend dat de Portugeesche wet in zoodanig geval bepaalt, dat aan schade niet meer kan worden uitgekeerd dan de totale waarde van schip en lading van het schuldig geachte schip, in dit geval dus van de ..Loanda", welker waarde slechts een klein deel bedraagt van de totale schade. Dit alles moet nog nader uitgemaakt'worden. Er is echter geen sprake van geweest dat kapi tein Maars als pand voor de algeheele kwijting der schade voor de Portugeesche autoriteiten heeft moeten dienen. Hedenmiddag om 3 uur zal een compagnie uitrukken om het vernielde toestel van kapi tein Kuntzel te bergen. Van dit toestel bevindt zich het staartstuk in de boomen. terwijl de rest in den gronod gedrongen en deels weg gezakt is, terwyi de vleugels en de benzinetank zyn afgerukt. Een legervliegtuig, waarin een kaplteln- waarnemer was gezeten, steeg te 7 uur van het Bandoengsche vliegveld op en was te half terug. Hy rapporteerde, dat het vernielde toe stel volkomen opgevouwen ligt. Een vleugel zit onder het vliegtuig, dat op de romp schynt te rusten. Het lichaam van den bestuurder, zoo rapporteerde hy verder, bevindt zich waar- schyniyk In het toestel. De infanterletroepen waren op het moment, dat dit rapport werd uitgebracht, nog niet ter plaatse gearriveerd. De twee compagnieën kwamen te half 9 op den rand van den krater aan. Hoare zette uiteen, dat dit wetsontwerp als het ware een door de regeering gebouwd reu zenschip was, dat zeer moeliyk van stapel ge loopen is, doch dat toch zee waardig zal blijken. De meeningsverschillen, die in den loop der be raadslagingen over het probleem van de al- Indische federatie zouden ontstaan, zullen nau- weiyks het principe raken. In de regeerlng van het Indische Ryk is de continuïteit der politie^ van de allergrootste beteekenis. De positie van de regeerlng Is derhalve als volgt: Zy houdt vast aan de belofte, die in de praeambule van 1919 vervat is en aan de inter pretatie, die de vice-konlng van Indië in 1923 daaraan gegeven heeft, volgens dewelke het na- tuuriyke resultaat van den vooruitgang van In dië het bereiken van dan dominion-status la De constitutie moest tengevolge van de be langrijke wijzigingen in de structuur des lands als verouderd worden beschouwd. Dit gold vooral het kiesstelsel. Tot dusver waren alleen de laagsten raden in steejen e» dorpen recht streeks gelvaep. alle hoogëne organismen even- Vel door getrapte verkiezingen. Het tegenwoordige raden-congres b.v. was in vyf etappen tot stand gekomen. De stem van den boer, die tot dusver gelijk stond aan geen vijfde van een arbeldersstem, moest de volle waarde krijgen. Het congreg nam een motie aan.^hef voorstel inhoudende om een commissie te benoemen, welke belast zal -worden met de invoeging van deze wyzigingen in* de grondwet en het treffen van maatregelen, opdat het nieuwe kiesstelsel reeds by de eerstvolgende verlflezingen in wer king kan treden. K Er heerscht bezorgdheid omtrent den toe stand in het Pasnaundal-, dat geheel van de buitenwereld is afgesloten. Er bevinden zich daar op het oogenbllk ve j wintersportbe- oefenaars. zoodat men vreest, dat er een tekort aan levensmiddelen zal ontstaan. De pogingen om tot in het dal door te dringen, zyn tot dus ver niet geslaagd. In *t rapport, dat dr. ir. H. J. van der Maas inzake de ramp van de „Uiver” heeft uitgebracht aan de regeering, komt hy tot de conclusie, dat de oorzaak van het ongeluk toe geschreven moet worden aan slech te vliegeigenschappen van het toe stel, die in de luchtgolvingen rond om de onweersbui bij Rutbah Wells noodlotting zijn geworden. MOSKOU, 7 Febr. (Reuter.) Woensdag avond is het 7e Radencongres der U.S.8.R. met een slotwoord van Kalinin gesloten. Het congres heeft alle door Molotof voorgestelde grond- wetswyzigingen met algemeene stemmen aange nomen. In zyn toelichting deelde Molotof mede, dat de grondbeginselen der constitutie onge- wyzigd blijven, maar dat lo. rechtsereeksche verkiezingen in de plaats komen van getrapte voor de stedeiyke en plat- telandssowjets en voor het Al-Russisch congres; 2o. boeren en arbeiders gelyke vertegenwoor diging zullen hebben, maar dat de arbeiders zekere voorrechten behouden; 3o. dat de stemming zal dienen, om de be staande banden tusschen de regeerlngs-organis- men en de massa te verstevigen; 4o. dat de stemming geheim zal zyn. SOFIA, 7 Febr. (Reuter). Het stadje Pasch- njakll in het Rhodope-gebergte is door de zware sneeuwstormen van de laatste dagen sedert Dinsdag volkomen van de buitenwereld afge sneden. De eenige toegangsweg naar het stadje is door de huizenhoog liggende sneeuwmassa’s volkomen versperd. De troepen, welke gezonden werden om het stadje uit zyn Isolement de verlossen, hebben met groote moeliykheden te kampen, daar de sneeuwstorm nog steeds aanhoudt. Reeds begint een gebrek aan levensmiddelen zich te doen voelen. De wegruiming der sneeuwmassa's zal zeker nog drie dagen duren. LIVERPOOL, 6 Febr. De tusschentydsche verkiezing voor het Lagerhuisdistrict Wavertree heeft tot resultaat gehad, dat de Labourcandi- daat Oleary, die 15.611 stemmen behaalde, werd gekozen. Op den candidaat der conservatlef-natlonalen Platt werden uitgebracht *3.771 stemmen, op Randolphe Churchill (onafhankeiyk conserv 10.575 stemmen en op den liberaal Morris 4208 stemmen. By de verkiezing van 1931 had de conservatie ve candidaat een meerderheid van 23.973 stem men boven den labour-candldaat, zoodat de ver schuiving der verhoudingen wel zeer opval lend 1*.- Het is duideiyk, dat de conservatieven hun zetel hebben verloren tengevolge van het op treden van de conservatieve oppositie. De officleele party-candidaat en de opposi tie-conservatief Churchill hebben tezamen 8735 meer gekregen dan de Labourman. Randolph Churchill verklaarde, dat hij ta de komende maanden een conservatieve Ver- eenlglng Wavertree zal stichten en dat hy zjd trachten In den gemeenteraad te komen zyn vader. Winston Churchill, noemde desen uitslag een waarschuwing a*n de regeering In H Geseind te De Bilt, 7 Febraari te 945 nne> nan a 11a nnetan A ttAwnébertwéwa wse-* Wat de aanvaring betreft, deelde kapitein Maars ons mede dat de schuld daarvan geheel by de Loanda ligt, welke zonder loods aan boord de haven Invoer en de aanvaring met het Ne- derlandsche schip, dat dwars voor de haven lag. veroorzaakte. De schok by de aanvaring was hevig. De redding van passagiers en be- manning is heel rustig gegaan, ook de Portu geesche opvarenden hebben zich kalm gehqp- den. Niemand van de passagiers had eigeniyk den. Indruk dat er een ernstige ramp geschied de. De Oranla zonk ongeveer veertig minuten na de aanvaring, zoodat ieder gelegenheid heeft gehad om van boord te gaan. Niemand van de opvarenden is gedood of zelfs maar licht gewond. Wel moest alle bagage enz- op het zinkende schip achterblijven. De passagiers zyn vervolgens byna allen op genomen in het eenige hotel dat Letxous bezit. Klachten over de huisvesting van de passa giers zyn kapitein Maars niet bekend, hoewel hy zelf in dat hotel de eerste dagen intrek ge nomen had. De passagiers zyn bovendien slechts heel kort in Portugal gebleven en zoo snel mo- geiyk per trein naar Nederland vertrokken. Tenslotte vroegen wy kapitein Maars of misschien de Orania nog gelicht kan worden. Onze zegsman achtte dit zoo goed als uitge sloten. Een beslissing of men het gezonken schip zal laten springen of dat men nog een poging zal doen om het te lichten, is nog niet 2 bewolking, weinig of geen sneew, matige g vorst des nachte, overdag lichte vorst g tot temperatnnr om bet vriespunt. Hoogste barometerstand: 7734 te Valen- cia. g Laagste g Mayen. STORMWAARSCHUW1NGSDIENST „Het Vaderland,” dat bovenstaande belang wekkende mededeeling ontving, zegt verder, dat de conclusie van ir. v. d. Maas, naar het zich laat aanzien, vertraging zal brengen in de af wikkeling der bestelling van 14 Douglas-toe- steHen. Tenslotte wyst men er op, dat niet-lngewy- den goed doen zich te onthouden van boute beweringen, naar aanleiding van bovenweerge geven conclusies. De laatste ervan, aangaande de vliegeigenschappen van de Douglas werpt een zeer ingewikkeld aërodynamisch vraagstuk op. Uit het feit, dat de Ryksstudledienst zelf overging tot afgifte van een voorlooptg bewys van luchtvaardigheid zou men kunnen aflei der}. dat dit toestel niet uitgesproken gevaar lijk moet zyn geweest, maar dat het eerder een van die grensgevallen was, ten aanzien waar- va nhet uiterst moeliyk is een definitief ant woord te geven, al schynt het ongeluk zelf een bevestiging in te houden van de bezwaren, die dr. v. d. Maas kenneiyk had. Verwachting:Matige <rt zwakken Ooste lijke tot Noordoosteljjken wind, helder tot licht bewolkt, later wellicht toenemende lichte BUT aan alle posten: „Attenttesedn neer Zon op 734 - onder 4.55 - Licht op 5.25 Maan op v.m. 8.39 onder n.m. 10.45 Eerste kwartier 10 Febraari ^llllllllllimillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Te Barcelona is een 10 Meter hoog brons Christus’ beeld ingewijd. Het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9