ONS BLAD Ie Het beden Rad. soc. wraak op Flandin sr i FRANKRIJKS KOLONIALE POLITIEK nieuws van DE BAROMETER 2 a JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Ki es wet wijziging in Rusland LA WINE-ONGEL UKKEN IN OOSTENRIJK 5> op- •t* I Duitsche ambassadeur A weer te Parijs De was gegaan Tot dusver twintig dooden Een brief van Motta onderschept Sir Simon heden naar Parijs De arrestaties te Parijs Jaspar bij den H. Vader Japans vlootpolitiek Politieke moord te Stalino ki Dr. Bredow in vrijheid gesteld Bezuinigingsvoorstellen in de Kamer Het blijft onrustig in Mexico Bioscoop te Warschau uitgebrand Rapport van den res. generaal Het hooge water in Duitschland Geen formeele instructies uit Berlijn medegebracht VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 Hoofdverdachte in Berlynsch radio-proces Weer twee samenzweringen ontdekt In de Italiaansche scholen geven officieren van het leger regelmatig onderricht in militaire vraagstukken Het materiaal voor den wegaanleg BlerickMaasbree, ter hoogte van de Maas brug, is door het snelle wassen van de Maas in het water komen te staan Werkloozen-relletjes te Sheffield Geweldige sneeuwlawine op de Berner Alpen. Talrijke personen werden in de afgeloopen dagen het slachtoffer van de verraderlijke lawines Het Kon. Militair Invaliden-huis te Leiden, dat uit een oogpunt van bezuiniging groote kans loopt gesloten te worden, hetgeen een deel der burgerij wil voorkomen met gemeen te-subsidie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Stavisky-affaire K! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Herriot c.s. in oppositie tegen den premier, omdat hij 6 Febr. naar de Notre Dame Naar een putsch in Griekenland s niale politiek van Frankrijk Bezoek hangt niet samen met het Fransch-Britsch accoord Verbetering van den socialen toe stand der bevolking van Tunis dringend noodig ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Jn linkache kringen wilde men nlerln den Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 TcMdieu*s naam weer genoemd Sovjets willen leeren van het parlementaire stelsel Tt- x 1 i ted. I Oostenrijk; tot dusver gen oorzaak van i ai Een nieuwe industrie te Utrecht lur O O I ld. oL o te c r r I. Stand op Vrtydar 9 uur vou.: 77tl Vorige stand: 7793 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 106 Hieruit blijkt, dat de Sovjet-spionnage den brief In handen heeft gekregen. De directie der Zwitsersche posterijen heeft tot nu toe den amb tenaar, die hand- en span-dlensten levert aan de Sovjet-Republiek nog niet kunnen opsporen. urne bikt 3 O BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.) Dr. Bredow, de hoofdverdachte in het Berljjnsche radio-proces, U door de rechtbank uit de voorloopigc hech tenis ontslagen, daar, geulen het verloop der verhandeling, de rechtbank geen grond voor ontvluchting aanwezig acht. Dr. Bredow bevond zich sinds 25 Oct. 1933. du» sinds bijna een Jaar en vier maanden, in voorlooplge hechtenis. MEXICO-CITY, 7 Febr. (Reuter) Wederom zjjn twee samenzweringen tegen de regeering ontdekt. Verscheidene arrestaties zijn verricht. De eene samenzwering, die ontdekt is door de militaire overheid In Ouadalajara in den staat Jalisco, had zich ten doel gesteld de regeering op 9 Februari ten val te brengen. Het tweede complot werd gesmeed te Colon tn den staat Queretaro. Hier werden 19 personen gearres teerd. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 6 Februari: IAR rt en en bl. Begrootingsbeschouwingen in de Eerste Kamer voortg ezet. Griekse he zeeman wegens opiumsmokkel door de Kotterdamsche rechtbank tot een Jaar ge vangenisstraf veroordeeld ma- De ,ché Hst los wijl iade n n V I t ?en- tde- and het •tot prijs 7735 f. I. lur. 783 Mn. en. ots 768 I is m- be- m- ad. ns. st.. Ier id. I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Bol- kl. >nd. lad. Heden is minister Jaspar door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Aangaande het bezoek van minister Jaspar aan Rome en zijn bezoek bij Z. H den Paus verzekerde men ons op het departement van -Buitenlandsche Zaken, dat deze relt, noch de aitdieptie bij den Heiligen Vader geschiedt In opdfacht van de Belgische regeering, doch, dat het bezoek aan Rome geheel te beschouwen is als een privérels. mon zal ziel begeven, om Kamer van Japansche werven te Yokosoeka hebben geleid tot het afsluiten van een contract voor den bouw van drie oorlogsschepen voor de Mand- sjoenjsche marine De bouw dezer schepen moet In 1936 beëindigd zijn. Molotof voegde er bij, dat alles wat In het parlementaire stelsel beter Is, zal worden over genomen in het sowjetstelsel. WARSCHAU, 7 Febr. De oudste bioscoop van Warschau, die plaats biedt aan 500 personen en gelegen is In het centrum der stad, is he denmiddag tijdens het proefdraaien van een film, door brand geheel vernield. Drie afdee- llngen brandweer slaagden er In het vuur tot den haard te beperken. Het gebouw is echter met alle Installaties geheel vernield. De constitutie moest tengevolge van de be langrijke wijzigingen in de structuur des lands als verouderd worden beschouwd. Dit gold vooral het kiesstelsel. Tot dusver waren alleen de laagste raden in steden en dorpen recht streeks gekozen, alle hoogere organismen even wel door getrapte verkiezingen. Het tegenwoordige raden-congres b.v. was In vijf etappen tot stand gekomen. De stem van den boer, die tot dusver geljfk stond aan geen vijfde van een arbeldersstem, moest de volle waarde krijgen. Het congres nam een motie aan, het voorstel inhoudende om een commissie te benoemen, welke belast zal worden met de invoeging van deze wijzigingen in de grondwet en het treffen van maatregelen, opdat het nieuwe kiesstelsel reeds bij de eerstvolgende verkiezingen In wer king kan treden. naam Tardleu zien, hetgeen de getuigenis van Juillet In zekeren zin schijnt te bevestigen. HIJ verklaarde, dat Stavisky hem In Februari 1933 heeft medegedeeld, dat de vroegere hoefd- redacteur van de .Xibertë Camille Aymard. hem documenten had aangeboden, welke de politieke loopbaan van Tardleu zouden kunnen vernietigen: hif vroeg hiervoor 300.000 franc. Deze documenten schenen betrekking te heb ben op den Invoer van automobiel-onderdee- len. welke met medewerking van Tardleu tol vrij in Frankrijk waren geïmporteerd door een Amerlkaansche firma. De commissie van onderzoek was ten zeer ste getroffen door het feit, dat de souche van de bedoelde chèque gedateerd Is April 1933, zoodat de chèque inderdaad werd uitgeschre ven op het tijdstip, waarop, volgens den ge tuige ’’tavisky hem van het aanbod vertelde. WEENEN. 7 Febr. (D.N.B.). De toestand van vele door de lawines van de buitenwereld afge sneden plaatsen wordt wegens het toenemende gebrek aan levensmiddelen reeds dreigend. De bondsspoorwegen hebben besloten om In weer wil van het gevaarlijke van deze onderneming den Prabiehlpas vrij te maken daar de levens middelen in de zoutmijnen en vooral In de ijzer mijnen op dreigen te raken. Onmetelijk schijnt de schade te zijn, die on der den Oostenrijkschen wildstand Is aange richt. Overal vindt men reeën en herten, die in de hooge sneeuw zijn blijven steken. In troe pen poogde het wild de beddingen van beken te bereiken die grootere bescherming bieden. De dag van gisteren was het hoogtepunt van de lawine-catastrofen Op het traject Steyrer- mühl-Laakirchen reed een personentrein op een lawine in en ontspoorde. De machinist, een treingeleider en een reiziger werden zwaar ge wond. Het gisteren geraamde aantal dooden. 10. is na de heden ingekomen berichten vermoedelijk nog gestegen daar In Opper-Oostenrljk 3 toe risten vermist worden. Er bestaat geen hoop ze levend te vinden. Voor zoover te overzien is hebben de laatste dagen 20 dooden geëlscht. Nadat het Pazlaun-dal sedert Zondag reeds geheel van de buitenwereld was afgesneden, zijn thans de eerste berichten daarvandaan alhier ontvangen. De bevolking en de wlntersrjortgas- ten hebben door de talrijke lawines een ang- stlgen tijd doorgebracht, vooral daar een zware sneeuwstorm heerschte. Een boerenhuis was ten gevolge van een lawine voor een deel wegge sleurd, waarbij 23 stuks vee omgekomen zijn. De weg door het dal is door 15 lawines versperd. In het Arlberggebled heeft een lawine 15 stallen weggesleurd. De leidingen van 10 000 ■volt van de electriciteitsfabrtek van S hruns In Montafon zijn over een lengte van 300 M. door een lawine vernield. PARIJS. 7 Febr. (Reuter) Van de in den loop van Woensdag gearresteerde 1261 personen zullen 23 zich wegens het onbevoegd dragen van wapens moeten verantwoorden. 33 Buiten landers, die niet in het bezit waren van de verelschte papieren, zullen worden uitgewezen. PARIJS. 7 Febr. De Fransche koloniale conferentie, is. nadat zjj gedurende eenige we ken gewerkt heeft In de stilte der verschillende commissies, weer voor het openbaar getreden en wel met een plenaire zitting, waarin de groote brandende kwestie der Fransche koloniale po litiek behandeld wordt door toonaangevende persoonlijkheden. TOKIO, 7 Febr. (Reuter). Ondernandelingen tusschen de Mandsjanjsche regeering en de COBLENZ. 5 Febr. De buitengewoon hevige rbg^nvaKAieeft ernstiger gevolgen gehad dan menSwrftvankelijk dacht. Vooral in het Neckar- dal en in de dalen van de rivieren In het Zwarte Woud Is schade aangericht door het hooge water. De Rjjn Is bij Brelsach met 66 c M. gestegen, bij Kehl met 97 c.M.. en te Mannheim met 160 M In den Boven-Maln Is het water gedaald. De Moezel daarentegen is In zijn bovenloop met nog 88 c.M. gestegen. De geheele Moezelvaart en het verkeer op de Saar zjjn stopgezet. Tu.schen Bernkastel en Zettingen is de spoorbaan hier en daar overstroomd. De scheepvaart op de Lahn Is gestaakt De in Taunus en Westerwald ontspringende beken hebben uitgebrelde gebieden onder water gezet. Op den Rijn is het vlotten verboden. De schip brug tusschen Coblenz en Ehrenbreitsteln moest aan beide oevers verlengd worden. Dinsdagavond werd officieel gewaarschuwd, dat er wegens den voortdurenden regenval aan den Boven-RUn hoog watergevaar bestaat. PARIJS, 7 Febr. (Reuter) De parlementaire «mmlssie in zake de Stavisky-affaire heeft Jlsteren een vroegeren medewerker van Sta- 2*ky> den gewezen prefect Juillet, verhoord. He een verklaring aflegde over de tot nu we onopgehelderde chèque ten name van ..Camilla A. Tardle”. MOSKOU, 7 Febr. (Reuter.) Woensdag avond Is het 7e Radencongres der'USSR met een slotwoord van Kalinin gesloten. Het congres heeft alle dpor Molotof voorgestelde grond wetswijzigingen met algemeene stemmen aange nomen. In zijn toelichting deelde Molotof mede, dat de grondbeginselen der constitutie onge wijzigd blijven, maar dat lo. rechtstrecksche verkiezingen In de plaats komen van getrapte voor de stedelijke en plat- telandssowjets en voor het Al-Russlsch congres; 2o boeren en arbeiders gelijke vertegenwoor diging zullen hebben, maar dat de arbeiders zekere voorrechten behouden; 3o. dat de stemming zal dienen, om de be staande banden tusschen de regeerlngs-organls- men en de massa te verstevigen 4o. dat de stemming geheim zal zijn. TOKIO, 7 Febr. (Reuter) De Japansche minister van marine Osoemi. verklaarde, dat het mogelijk is, dat Japan op de komende vloot- conferentle zal vragen, dat de Britsche en Amerlkaansche vlootbases Singapore en Ha waï niet verder versterkt zullen worden Japan wil artikel 19 van het Verdrag van Washington In dier voege herzien, dat Singa pore en Hawaï binnen het status-quo-gebied vallen. Verder verklaarde de minister, dat Japan na 1936 Jaarlijks 54 000 ton nieuw materieel moet bouwen ter vervanging van het verouderde. Men moet zich voor de toekomst overigens op een verdragloozen tijd voorbereiden. Indien noodig zal de marine een verder bouwplan uit voeren. De Japansche admiraal Soetsoegoe. comman dant van het eerste Japansche eskader, heeft verklaard, dat de mandaat-ellanden in den Stillen Oceaan voor Japan van zoo groote po litieke en strategische beteekenls zijn, dat geen sprake kan zijn van een teruggeven aan den Volkenbond. De rechten van Japan on de mandaat-ellanden zijn onwrikbaar Slechte vlicgeigenschappen „Uiver”-rampT Verschenen Is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale 7,skem- De gebruikelijke receptie aan de tnternuntiatour ter herdenking van de Pauskroning kan dit Jaar niet doorgaan. MOSKOU. 6 Febr. Te Stalino is de commu niste Priwalltsjlna doodgeschoten gevonden. In verband hiermede ^heeft het commissariaat van blnnenlandsche zaken verscheidene perso nen gearresteerd, o.w. den arbeider Poljakow, die het doodelijk schot gelost heeft. Het betreft hier een polltleken moord. Priwa lltsjlna stond te Stalino bekend als een der ijverigste vrouwelijke communisten. Zij had er de leiding van de organisatie der goddelooaen- beweging. LONDEN. 7 Febr. (Reuter) De Britsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken Sir John 81- Vrijdag per vliegtuig naar Parijs aan een banket van de Britsche .oophandel te Parijs deel te ne men. Hij zal Zaterdag naar Londen terugkeeren. Het bezoek van den Engelschen minister, dat reeds eenige weken geleden was vastgesteld, staat niet in verband met het Zondag j.l. ge sloten Fransch-Britsche accoord. Wel zal Sir Simon van deze gelegenheid gebruik maken om een onderhoud te hebben met minister Laval. BERN. (K. W. P.) Motta, de Zwitsersche staatsman, die tegen de toelating van Rusland in den Volkenbond heeft gestemd, ontving van uit Iny-les-Moullnaux een eigenhandig schrij ven van den orthodoxen archimandriet Serafi, die hem namens duizenden zijner geloofsgenoo- ten hartelijk dank bracht voor de moedige woorden, die hjj In de vergadering van den Vol kenbond had gesproken. De brief, dien Motta naar aanleiding hiervan aan den archimandriet richtte, werd door den Zwltserschen staatsman persoonlijk gepost, maar heeft nooit de plaats van zifn bestemming bereikt. Acht dagen later stond hij evenwel afgedrukt in de „Bezboznik", het orgaan der Russische godloozen, BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ATHENE, 7 Febr. (Reuter) Volgens berichten uit Kreta heeft de gouverneur aldaar op het douane-kantoor twee automatische geweren, die voor Venizelos bestemd waren en waarvan het bezit bij de wet verboden is, in beslag doen nemen. Voorts 7<jn geruchten In omloop, volgens welke de indertijd naar het buitenland ge vluchte generaal Piastiras aan de Orleksch- Bulgaarsche grens aangekomen is met het doel in Griekenland een putsch op touw te zeilen. De offlcleele Instanties zijn met naar inlich tingen over den toestand zeer gereserveerd, doch er verluidt, dat de regeering de ontwik keling van deq, toestand kalm afwacht. PARIJS. 7 Febr. (Reuter) De Duitsche am bassadeur Roland Koester is uit Berlijn weer in Parijs aangekomen. De pers Is van meening. dat hjj nog geen formeele Instructies heeft meegebracht om de onderhandellngen over het Engelsch-Fransche protocol van Londen te openen, doch dat hij wel binnen het kader van zijn gebruikelijke diplomatieke activiteit voe ling zal houden met de Fransche politieke kringen. De „Intransigeant” verklaart, dat ambassa deur Koester geen nqta heeft meegebracht, doch slechts belast is met een mondelinge mis sie. Meineed in de Osscbe moordzaak;, één ver dachte vrijgesproken, tegen den andere vier Jaar geëischt. LONDEN. 6 Febr. (Reuter). In de bekende Industriestad Sheffield kwam het Woensdag tot ernstige werklooaen-onlusten. Eenige duizenden werkloozen verzamelden zich voor het raadhuis Gkn tegen de nieuwe steunregeling te protesteenen. Toen <1e burge meester weigerde een deputatie der werkloozen te ontvangen, bekogelde de menigte de voor het raadhuis geposteerde polltie-agenten met stee nen. Tenslotte Joeg politie te paard en te voet de menigte uiteen. Verscheidene agenten werden gewond. De politie arresteerde een twlntlg-tal belhamels. PARIJS, 7 Febr. De Kamer heeft zich heden beziggehouden met den socialisiischen aanval op de bezulnlglngsverordeningen van het kabi- net-Doumergue. De socialisten wilden een bij zondere commissie Instellen, welke een besluit tot verwerping der bezulnlglngsverordeningen aan de Kamer zou kunnen geven. Teneinde dit te voorkomen, stelde minister-president Flandin, aan den aanvang der zitting de z.g.n. preliminaire kwestie, welke een voorstel tot ver daging Inpoudt. Flandin betreurde deze preli minaire kwestie te moeten stellen, maar het socialistische voorstel bevat aan den eenen kant het aanstellen van een speciale commis sie en geeft aan den anderen kant deze com missie reeds een vaste richtlijn. Deze commissie moet zich volgens opvatting der socialisten nog vóór ieder onderzoek uitsprelmn voor verwer ping van een geheele reeks van bezuinlglngs- verordeningen, die tenslotte toch 2.6 milliard francs aan bezuinigingen hebben opgeleverd. De regeering kan niet toelaten, dat deze door het parlement aan de regeering opgedragen maatregelen weer teniet worden gedaan. De bevoegde Kamer-commissies hebben zich reeds bezig gehouden met de bezuinlgingsverordenin- gen en de Kamer zal binnenkort in staat zijn* zich erover uit te spreken. Wanneer men wil. dat het parlement werkt, moeten de rapporten van de bevoegde commissies zonder eenigen dwang besproken worden. Tegen dezen nor malen gang van zaken heeft de regeering niets in te brengen, wel echter tegen de door de so cialisten gevraagde bijzondere commissie. Nadat de betrokken partijen kort haar stand punt tot uiting gebracht hadden, werd het voorstel van Flandin met 318 tegen 262 stem men door de Kamer aangenomen. De kwestie van vertrouwen was door Flandin niet gesteld. Heden heeft de resident-generaal van Tunis. Peyrouton, een uitvoerig rapport uitgebracht over de toestanden in het protectoraatsland Tunis, waaruit blijkt, dat de omstandigheden van de Inboorlingen-bevolking in alle opzichten een verbetering behoeven. De resident-gene raal heeft er op gewezen, dat de voor de kolo- verantwoordelijke kringen door een verbetering van den socialen toestand In Tunis in overeenstemming zouden handelen met de hoogere beschaving en de rechtvaardigheid. Daarmede zou men tegelij kertijd aan alle onruststichters ieder voorwend sel ontnemen voor een propaganda, die daarom een ongunstige uitwerking heeft, omdat In ze kere kringen van het moederland een groote onverschilligheid heerscht en voor een deel ook profilttrekkers aan het werk zijn, die geen be lang hebben bij een wijziging van de bestaan de toestanden. Het eerstvolgende rapport zal worden uitge bracht door den resident-generaal van Marok ko, waarna de gouvemeur-generaal van Algiers aan het woord zal komen. De Officier van Justitie b(j de rechtbank te Haarlem heeft wegens ivofmoord levenslange gevangenisstraf geëischt tegen een kappersbe diende. Kleswetswjjziging in Sovjet-Rusland. Moskou wil leeren van het parlementaire stelseL Rad. soc. nemen wraak op Flandin bij de be handeling der bezuinigingsverordeningea. La wine-ongelukken in reeds twintig dooden. Weer twee samenzweringen in Mexico ontdekt. Sergeant Wulms is bjj het vliegtuigongeluk in Indié om het leven gekomen. Nederi. Mariniers in het Saargebied gaan 18 Febr. naar huis. Vertrek der int. troepen thans definitief vastgesteld. Het betrekkelUk groote aantal stemmen, dat ultgebracht is tegen het door Flandin inge diende voorstel, heeft in de wandelgangen van de Kamer verrassing gewekt en wordt druk besproken. Naar het schijnt, heeft een aan zienlijk deel der radicaal-socialisten met de so cialisten meegestemd, aangezien er ontevreden heid heerschte over het deelnemen van Flandin san de rouwplechtigheid van gisteren In de Notre Dame. Men verwacht ech,ter niet, dat deze ontstemming van een deel der radicaal- socialisten noemenswaardige blnnenlandsch- politleke gevolgen zal hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1