Partijraad R.K. Staatspartij Nieuwe kerk te Renswoude Roofoverval te Loon op Zand 11 Oplichters aan het werk TE UTRECHT BIJEEN MIDDA G VERGADERING VOORLICHTING TEN PLATTELANDE O MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 Oude man gekneveld Geest der komende maanden Mr. G. C. J. I). Kropman van De armslag geholpen Pastorieën de voorkeur Dr. Sc haepman-fonds Protesten uit Den Bosch Pachtvraagstuk Antwoord van prof. Aalberse Volksinvloed De goudclausule Het proces in Amerika DOOR TREIN OVERREDEN CLEARING SURINAME Volkskracht in de gemeenten Ned. Bioscoopbond contra Filmfront Hoe mynheer pastoor van zijn nieuwe schoenen werd af- Een sociale stichting Zaterdag tot stand gekomen Spoorwegopzichter by rangeeren gedood Gedachtenwisseling over de be schouwing van prof. Aalberse In een inleidend woord heeft mr. Goseling verschillende punten besproken Rede mr. Bandieten met een bedrag van 3006 verdwenen Vier Amsterdamsche haven :ruiser van een het tot excessen gezond staat - van een J ver- den moet Wij missen, aldus spr, een organisch ver band tusschen de gemeenten en de regee- ring. By een nieuwe Grondwetsherziening zou deze laatste aangevuld kunnen worden. Des middags werd de vergadering voortgezet met een gedacntenwisseling over de beschou wing van prof. Aalberse Naar wij vernemen, zal het stichtingsbestuur de eerste vergadering houden op Maandag 11 Februari as. en zal deze vergadering worden geopend door den eere-voorzltter der stichting, den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. H. P. Marchant. Vooral in Brabant hebben velen hun spaar penningen in boerderijen belegd, waardoor veel Al is, het zwaartepunt van beleid verplaatst, in tal van gevallen blijven de vertegenwoordi gende benamen niet geheel zonder beteekenis; ieder besluurscollege zal rekening moeten hou den met de dlrect-gekozenen. De voorzitter der Tweede Kamerfractie, prof, mr. P. J. M. AALBERSE. behandelde allereerst bare leven goeddeels bepaalt, waar, begunstigd door allerlei gemeentelijke factoren, wederzyd- sche belangen, gelijk gerichte belangstelling de maatschappelijke deugden, de echt-menschelijke saamhoorigheid, het best kunnen worden gecul tiveerd. Ten slotte wees spr. op de belangrijkheid der Staten- en raadsverkiezingen, waarbij hij den wensch uitte, dat de volksinvloed zich moge doen gelden, opdat de staatkundige en de sociologi sche waarde der gemeente niet worde geschaad, opdat de ideëele beteekenis van een gezond ge- meenteleven niet worde veronachtzaamd. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat met ingang van 1 Februari j.l. in Suriname een regeling in werking is getre den, waardoor volledige clearing van dit ge biedsdeel met Dultachland, Chili en Turkije mogeljjk is geworden. arriveerde Vrijdag de Deensche pöliti „Island Falk" tijd met een behoorlijken De heer Verster merkt •Van de veie bezoeken die de hoeren op lichters afleggen, genieten die aan paste-, rieën bjj hen altijd de voorkeur. Want zjj gaan van de veronderstelling uit, dat zij met hun mooie praatjes de parochie - herders geld of iets anders afhandig kunnen maken. Op de eerste plaats gaat het dan om geld, maar als zij Iets anders van hun gading kunnen vinden en geen geld bemachtigen, is dat ook welkom. Dit blijkt uit het hieronder aangeliaalde - geval, dat ons toevallig ter oore kwam. Mej. ROMME waarschuwde er tegen, wanneer er sprake Is van aanpassing aan de structuur, de menschheid te verdeelen tusschen mannen en vrouwen. Het is nog de vraag of er meer mannen of vrouwen werkloos zijn. Wanneer men de leuze blijft volhouden, dat de vrouw moet plaats maken voor den man. zal er voor de vrouwen een permanente werkloosheid bestaan. Er moet een bestaansmogelijkheid voor allen gezocht worden. Bij de behandeling der begrooting. welke werd goedgekeurd, vroeg de heer Moonen <Den Haag) Inlichtingen over de verhouding tusschen de Partij «n het Dr. Schaepmanfonds. Dè-voorzitter zette uiteen, dat het Dr. Schaep manfonds op uitstekende wyze wordt gefinan cierd. De Partij profiteert van de revenuen van de stichting, zonder welke het niet kan werken, doch aan het vermogen komt zij- niet. De stichting is niets anders dan een finan- cleringsinstituut. Bij het in het leven roepen van publiek-rech- telijke bedrijfsorganisatie, zoo vervolgde spr., gaat het vooral om den geest der bevolking. Onze bedrijfsorganisaties willen geen groeps egoïsme. maar zij wenschen de bevoegdheid te verkrijgen om de bedrijven te ordeneh. Spr zette uiteen waarom de fractie niet voor hoogere uitgaven voor de werkloozen was, omdat geen hoogere opbrengsten van belastingen verwacht kunnen worden. Allereerst de ordening en vervolgens geest, die ons in de komende maandexi bezielen. Natuurlijk, aldus spr., zijn we niet zoo naïef, dat we meenen met de ordeningsgedachte de crisis uit den weg te ruimen. Reuter bericht uit Washington: Na overleg met den voorzitter van het Hoog gerechtshof heeft de griffier verklaard dat in geen geval vandaag een uitspraak gedaan zal worden in het goudclausule-prooes. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte werd het pachtvraagstuk weer aan de orde ge steld naar aanleiding van nadere beschouwin gen van de commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk. De voorzitter merkt oo. dat het in de bedoe ling ligt het rapport, zooals het er na deze be sprekingen uit zal zien, ter kennis van de Regee- ring te brengen. Het is spr. bekend, dal een ontwerp-pachtwet in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Wat het Parlement betreft, zoolang een orga nisch verband ontbreekt, zoolang de gemeenten als zoodanig niet in het Parlement worden ver tegenwoordigd. hangt het af van den goeden wil der kamerleden of de belangen der gemeenten worden verdedigd. Vooral voor katholieken is het van beteekenis te waken voor de kracht van het gemeentelijk leven, te vreezen voor dooden- de centralisatie. Al te sterk doorgevoerde centralisatie verstikt het leven der gemeente. Prof. W Koenraadt wijst op het beginsel op van rechtvaardigheid, waartegenover verpach ter en pachter verschillend staan, omdat ieder krijgt naar hetgeen is uitgegeven. De pachter moet aan het einde van het jaar het equivalent van zijn arbeid hebben en ver goeding van het verlies van zijn kapitaal, dat hjj heeft uitgegeven om met den verpachter op gelijken voet te staan. Om ruim half vijf werd de vergadering ge sloten. de 'opmerkingen van mej. Romme en herin nerde aan een vroegere uitspraak van de party, neergelegd In het partij-program ten aanzien van den arbeid door vrouwen. Spr. is echter per soonlijk van meening. dat men met de formu- leerlng in dit program te ver is gegaan. Bij de bespreking van de groote werkloosheid is er toch wel er zekere rangorde te maken, waar de werkloosheid het ergst is. Dan denkt men het eerst aan de huisvaders. Als regel kan men aannemen, dat voor de ge huwde vrouw, die niet noodzakelijk kostwinst-r is. niet in werk behoeft te worden voorzien, doch voor het overige moeten de omstandighe den worden bezien. Al te strakke centralisatie kan verschalende nadeelen opleveren. Wij vragen ons bijvoor beeld af. of het Werkfonds 1934 niet tot groo- het verblijf van Christus, den Koning der Liefde, in het nieuwe kerkgebouw te willen waardig maken. Het geheel, zoowel van kerk als van pasto rie, is het ontwerp van den heer Nic. Andries- sen, architect B.N.A. te Hilversum, die hier door blijk heeft gegeven, evenzeer als op het gebied van scholenbouw en anderen profanen bouw, ook op het terrein van kerkbouw onmis kenbaar talent te bezitten. Van den aannemer, den heer M.. Th. v. d. Voorn uit Utrecht (Tuindorp) kan weer eens te meer getuigd worden, in welke goede han den een bouwopdracht aan hem gegeven, be rust, zoowel door de consciëntieuze uitvoering van zijn taak als door zijn van maatschappe- Hjken zin getuigende verhouding tot zijn ar- beldspersoneel. Voor de kleine parochie van 8t. Wllllbrord te Renswoude was het een sehoone en onvergefe lijke dag. Spr. vroeg de volledige activiteit van de party om deze wenschen in de naaste toekomst zoo goed mogelijk over te nemen Naar het oordeel van het Verbond zyn de normen voor de steun- verleening te laag en het spyt spr., dat de fractie de wenschen daaromtrent niet heeft kunnen overnemen, al biliykt spr. haar stand punt, wanneer gezegd wordt, dat er geen bron nen voor gevonden kunnen worden. De heer ANDRIESSEN. lid der Eerste Kamer, bracht dank aan prof. Aalberse. omdat hy heel zyn leven voor de ordeningsgedachte heeft gevochten (applaus). Spr. heeft ook waardee- rlng voor de wyze. waarop prof. Aalberse in de Tweede Kamer de wenschen van hét R.K. Werkliedenverbond op sociaal-economisch ter rein heeft overgenomen. De bandieten grepen den man, drukten hem een prop in den mond en bonden hem handen en voeten. De indringers hebben toen het huis doorzocht en zelfs het licht aangestoken. Zu werden niet gestoord, daar de boerdery geheel alleen staat. Twee uur lang hebben zy gezocht en zy zyn ten slotte heengegaan met een be drag van ƒ300.— in contanten, het slachtoffer aan zyn lot overlatend. Toen de onverlaten verdwenen azuren, slaag de de oude man er m de prop uit den mond te halen, doch van de touwen kon hy zich niet bevryden. Eerst gistermorgen hoorde een voorbugan- ger hulpgeroep. Hy ging de woning binnen en vond den man in zyn benarde positie. Het slachtoffer was zoo vastgebonden, dat de touwen met een mes moesten worden losgesneden. De burgemeester van Loon op Zand, de heer Mallens en de gemeente-veldwachter, de heer v. d. Steen, die onmiddeliyk gewaar schuwd werden, waren spoedig ter plaatse. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Tot nog toe onbreekt elk spoor, daar de oude man slechts een vaag signalement kon opgeven. Den geest, die ons vooral in de komende maanden moet bezielen, zou spr. met een enkel woord willen typeeren als de fiere bewustheid van onze taak. ,By velen is er gelukkig een ver sterking gekomen van de eigen bewustheid, waarop wel de 200 kernen wyzen. Spr. doet vooral een beroep op de groote steden, om dit werk door te zetten. Deze stichting heeft ten doel huishoudelyke voorlichting te verstrekken aan die groepen van de plattelandsbevolking, welke deze behoe ven tot afweer van de ongunstige hygiënische en maatschappeiyke gevolgen van de economi sche crisis. Filmfront te Den Bosch heeft in een druk bezochte vergadering onder leiding van den heer P. Dorenbosch de volgende motie aange nomen „De Bossche atdeellng van Filmfront in ver gadering byeen spreekt haar diepe afkeuring uit over de wyze, waarop door de hoofdleiders van den Nederlandschen Bioscoopbond de lei ders van Filmfront beschuldigd worden van hetze, waardoor het conflict het karakter krygt van een persoonlijke twist, terwyi het in wezen van breeder en dieper beteekenis is. Zy toch is overtuigd, dat dit conflict moest uitbreken, ge zien de verschillen in doelstelling, bestaande tusschen den N.B.B. en Filmfront. Is de eerstgenoemde een zuiver zakelyke be- langenvereeniging van importeurs en exploi tanten. waar rentabiliteit van het bedrijf hoofd zaak is, by andere genoemde met name Film front gaat het om de godsdienstige en moreele belangen van ons volk en de artistieke opvoe ding. De Bossche afdeellng kan zich slechts ver heugen. dat de strijd, die zich tot nu toe«lechts op een beperkt front afspeelde, zich thans ont wikkelt tot een openlyk en geheel het volk rakend conflict, zy vertrouwt, dat leder wel denkende thans zal weten, aan welke zyde hy zich te scharen heeft en spreekt haar volste vertrouwen uit in de landeiyke leiding Ons ontbreekt al te zeer het besef, dat het vooral de gemeenten zyn. waar de volkskracht het best tot ontwikkeling kan komen, waar het geslnsleven de kleur van het open- Nader bericht Reuter: Aangezien vermoed wordt, dat de verschillende leden van het Hoog gerechtshof hun meening uitvoerig zyllen wil len op schrift stellen, zal dientengevolge de uitspraak niet eerder dan IS dezer te ver wachten zyn. Hierna hield mr. O. C. J. D Koopman. wet houder van Amsterdam, een rede over de be teekenis van de aanstaande Provinciale Staten en Gemeenteraadsverkiezingen voor het werk en het streven der R.K. Staatsparty Spr. wees er op. dat de regeering alle krach- tigen steun verdient. Zij heeft met vele moei lijkheden te kampen, evenals de gemeentebe sturen. Het zal nog jaren duren alvorens de normale functioneering van het bestuurs apparaat kan intreden. Regeerings-druk moge voor provinciale en gemeentelijke besturen onaangenaam zyn, in d" gegeven orhstandigheden zouden wy, aldus spr., deze activiteit van de Regeering niet dur ven betwisten Mits men alweer het gevaar van een te strakke centralisatie onderkent. ter tevredenheid zou hebben gewerkt, als de regeering aan de gemeentebesturen: wy zeg gen niet: alle vry heid, doch wat méér vryheid had gelaten, natuuriyk altyd nog met een behooriyke controle van de Regeering. en grond wyst spr. erop, dat een woning, die langen tyd onbewoond is gebleven, wel on bruikbaar kan zyn geworden. Op grond het algemeen welzyn behoort dit by ’n geringe opbrengst ten minste meegedeeld te worden. De heer BERENBURG achtte het gewenscht, dat de regeering zich ook bezig houdt met de hypotheek-rente en de grootte van de schulden last by de saneering van het landbouwbedrüf. De heer GROL hield een pleidooi voor de handhaving van de autonomie der gemeenten. Ook deze spreker vroeg. hoe de party zich voorstelt de oplossing van het probleem der vaste lasten. De handhaving van dea gouden standaard heeft volgens hem tot onrechtvaar digheden geleid, waardoor een andere oplossing van het vraagstuk urgent is geworden Voorts vestigt spr. de aandacht op het belang van werkbehoud en werkverruiming en vroeg wanneer begonnen wordt met de inpoldering van den N. O. polder van het IJselmeer. De heer STIEKEMA zag graags dat by den landbouw-steun de verplichting werd inge schakeld om den landarbeider te werk te stel len. Na enkele oogenblikken betrad de pastoor zijn kamér en trof daar den bezoeker aan, die hem echter zeide geen nieuwe parochiaan te zyn. ,,’t Meisje had het zeker niet goed begrepen". De man ging nu maar direct tot het offensief over. Hoewel hy niet van bedelen hield en zich daar te goed voor achtte, kwam hy nu een klein bedragje aan den pastoor ter leen vragen. Want hy moest allernoodzakeiykst naar Amersfoort, waar een bloedverwant bezig was den laatsten adem uit te blazen En niet waar, dat kon den beste overkomen, op het oogenbllk ontbrak hem het reisgeld. Hy had gehoord dat „de eerwaar de" zoo goed was, vandaar dan ook dat hy het maar eens probeerde. Trouwens „de eerwaarde* kreeg het geld weer terug! Om van den man af te zyn, ging de parochie herder het geld halen en terug in de kamer komende overreikte hy het den bezoeker. De» nam het gretig aan en overstelpte den pastoor met honderd en meer dankbetuigingen, hem roemende over zyn groote naastellefde en nobel hart! Het viel den pastoor op, dat de man nu iets corpulenter was dan vóór hy de kamer verliet. Biy dat de man nu ging vertrekken, schonk hy aan het heele geval geen aandacht meer en zeide de huishoudster den man uit te laten. Tot by het tuinhekje hield de bezoeker zijn pet in de hand; de pastoor begaf zich weer naar de spreekkamer om de katechismusles voort te zetten. Niet lang daarna kwam de huishoudster vragen, waar mynheer pastoor toch zyn nieuwe schoenen had gezet. Toen ging den pastoor een licht op Hy had de schoenen in de kast van zyn kamer staan en de bezoeker was in het korte oogenbllk van zyn afwezigheid, dikker geworden!! In deze gaat het by de verkiezingen om een groot nationaal probleem en we moeten ons daarvan we’, doordringen. Door eenheid kunnen we iets bereiken. By ons gaat het niet om den status quo. want we wenschen wel iets anders, maar we werken voor onze Staatsparty, opdat we. met daarop velen te doen stenlmen. werker, voor Nederland. Op 9 Februari 1935 hebben het Koninklyk Nederlandsch Landbouw-comité, de Katho lieke Boeren- en Tulndersbond. De Chris- teiyke Boeren- en Tulndersbond in Neder land, de Algemeene Nederlandache Vereeni- ging: „Het Groene Kruis” in het leven ge roepen de stichting: „Stichting voor huis houdelyke voorlichting ten plattelande”. Op het rangeerterrein van het stations-»»" placement te Gouda, is Vrydagavond laat spoorwegopzichter J. v. d. Voort door een ran ged enden trein overreden en gedood. Dat de gepachte grond vruchtbaarder yordt door het gebruik is maar bykomstig. Ook voor het gebruik alleen is de pachter vergoeding schuldig. Men kan niet zeggen dat een bezitter pas op de laatste plaats recht heeft op r.yn bezitting en daar zou het tenslotte op neer komen. Het privaat eigendom geeft op de eerst<- plaats recht aan den bezitter om er van te leven De basis voor dit rapport aangegeven, is niet Juist. De heer Galema bespreekt het continuatle- recht, zooals dit in het rapport behandeld wordt. Hy acht het beter by verschil van meening by verpachter en pachter, dat degene, die zich ver- ongeiykt voelt, zich kan wenden tot een land- bouwcommissie inplaats van dat de kanton rechter uitspraak doet. Wat den opzeggingster- mljn betreft, by korte verpachting, zou spr. dezen willen bepalen op een jaar. De heer Derenburg sluit zich aan by het be toog van prof. Kors Spr. is voor een pachtduur van vry langen opzeggingstermijn op, dat den laatsten tijd de toestand voor pachters beter is geweest dan voor eigenaars. Aanvaarding van het be ginsel omtrent het recht van pachter en pachter zqpals dit in het rapport is neerge legd. acht spr. in stryd met het belang van de dÉmeenschap regeling iets meer te doen werklooze kinderen. De heer MOONEN vroeg zich af. waar het lage levensniveau ligt, waar we naar toe moe ten. Spr. vreesde by bepaalde ordening toe neming van werkloosheid, zooals dit zich kan voordoen in het bouwbedrijf. Medegedeeld werd, dat het voorstel van het Krlngbestuur Haarlem, houdende een wyziging van het kiesreglement Tweede Kamer betref fende een andere methode van partystemming door het partijbestuur behandeld en in de volgende vergadering aan de orde gesteld zal worden. t Voor kennisgeving werd aangenomen motie van den Rykskieskring Utrecht, waarin het standpunt van de R. K. Kamerfractie werd goedgekeurd inzake het nemen van snelle re- geeringsmaatregelen Alvorens tot de behandeling van de agenda werd overgegaan wenschte de voorzitter nog eenige punten te bespreken. Film front. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van Filmfront en Gezinsfilm en worden gepu bliceerd”. De vergadering besloot rond 20 Februari groote propaganda-vergaderlng te houden. Prof. Kors O.P., voert eenige bezwaren aan tegen enkele beginselen, die aan het rapport der commissie ten grondslag zyn gelegd Het recht van den grondeigenaar op rente van zyi. bezit is wel even primair als he{ in het rap port geformuleerde recht van den grondgebrui ker. Het gaat dus niet zoozeer over uit breiding van den volksinvloed dan wel over versterking van den volksinvloed, versterking door een inhoudsrijke pro paganda. welke weten moet, dat de volksinvloed in dezen tijd verder moet reiken dan het College van Pro vinciale Staten of den Gemeenteraad, dat hij zich moet doen gevoelen in de Colleges van Gedeputeerde Staten, in de Eerste Kamer en in de Colleges van B. en W Tenslotte vroeg spr. of de party nog iets wenscht te doen, nu inzake den vrijen arm slag een onbevredigende regeling is ver kregen. Inleidend woord mr. C. Goseling De kwestie «fll^ien volksinvloed bespre kende. ging spr. na. dat wy In de Staats partij moeten trachten het staatkundig leven tot grooten bloei te brengen, moeten trachten door gedegen en aanhoudende voorlichting bepaalde, in het algemeen als juist geoordeelde denkbeelden in een be- grypeiyker vorm te brengen, moeten trach ten het nüllioenen-volk kiezers een bereikbaar houden het herstel van een kundig leven, het herstel van de maat schappelijke orde. Een dezer dagen vervoegde zich een man aan de pastorie van een plaats onder den rook van Utrecht. Tegen de huishoudster die epen deed zeide hy, een nieuwe parochiaan te zijn die nu met den pastoor kwam kennismaken. Op dat oogenbllk <as de parochie-herder in de spreekkamer katechismusles aan een bekeer ling aan het geven, zopdat hfl aan de huis houdster opdracht gaf, «en man in óp woon kamer te brengen. Alzoo geschiedde. Het punt steun aan groote. volwassen Icir^ deren behoort eveneens tot de wenschen, die in de Kamer tot uiting zyn gekomen en is in on derzoek genomen. Wat het lagere niveau betreft, waarnaar de heer Moonen vroeg, dit is het niveau van de ons omringende cultuurlanden. Toeneming van werkloosheid ten gevolge van ordening is de keerzyde van de medaille, waar aan niet te ontkomen is. Overigens is dit maar gezichtsbedrog, want onbeperkte productie is economisch ook niet verantwoord. Wel zyn we overtuigd, dal we den ouden weg van het ongebonden individualisme moeten verlaten. Het spyt spr., dat minister Cohjn als minis ter-president in bepaald milieu heeft gesproken, zooals hy gesproken heeft Wat hy zei. lag mis schien onbedoeld in de lyn van den minsten weerstand. Als we zien naar de volksvertegen woordiging is het merkwaardig, dat we nergens zoo n groote eenstemmigheid over de ordenings gedachte zien als by ons. mannen, waarvan twee gemaskerd, hebben zich door uitsnijding van een raam in de kenken toegang tot de woning ver schaft. zy zyn vervolgens doorgedrongen tot de slaapkamer van den landbouwer, die zoo vast sliep, dat hy hiervan niets bemerkte. grond in cultuur is gebracht, en hiervan zal men dan gaan afzien. De heer Fransen meent, dat de slechte op brengsten over de laatste {aren vooral van de zandgronden aantasting van het eigendoms recht kunnen rechtvaardigen De heer Houben, lid van de commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk, beant woordt de sprekers Aangaande de gemaakte vergelijking tusschen het huren van een huls In het Jaarbeursrestaurant Utrecht werd Zaterdag de 15e ver gadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij gehouden. Om tien uur Zaterdagmorgen opende de partijvoorzitter, mr. C. Goseling, de vergadering. Zaterdagnacht is een roofoverval pleegd in een aleenstaande boerdery het Land van Kleef te Loon op Zand en be woond door den 70-jarigen landbouwer W. Verhoeven. Dat eventueele geschillen den kanton rechter worden voorgelegd, is te prefereeren boven landbouwcommissles, omdat het wel een belangryke rechtskwestie betreft, en het niet alleen Met belang van de landbouwers geldt. Wanneer er eenmaal een behooriyke pacht- wetgeving is, zal de grond als beleggingsob ject niets van zyn aantrekkeiykheid verloren hebben. van Katholieke ideaal voor te De heer STAAL wenschte. dat meer industrl- eelen zitting hadden in de commissies tot onder- handeling over uitbreiding van den export. De heer HEMEL meenda. dat in de ordenings- organen naast de werkgevers ook de ^arbeiders zitting moeten hebben. Het wordt nu tyd, wan neer we tot invoering willen komen van de groote taak, zooals prof. Aalberée deze heeft aangegeven, dat de crisis-organen gewijzigd worden. Zoo wordt vaak al te eenzydig het belang van den landbouw gezien. Spr. infor meerde naar de mogeiykheid om by de steun- voor volwassen Onder groote belangstelling der parochianen is het nieuwe kerkgebouw te Renswoude, aan de spooriyn te De Klomp gelegen, in gebruik genomen. Nadat op Zaterdag 2 Febr. de inzegening had plaats gehad en het Allerheiligste onder devote begeleiding der parochianen in de nieu we kerk was overgebracht, werden ’s Zondags de eerste H.H. Missen aan het ryk versierd cn keurig verlicht nieuw altaar opgedragen. Nagenoeg geheel de parochie naderde in de ochtenduren vóór, onder en na de Vroegmis tot de Tafel des Heeren en vulde wederom het geheele gebouw, toetste 10 uur de eerste plechtige Hoogmis ala H Mis van dankbaar heid door den pastoor der parochie werd op gedragen, terwyi ook de aanbidding van het Allerheiligste van af 12 uur tot en met het plechtig Lof met aanbiddlngsoefening te 3 uur zeer yverig en door voortdurende bezetting werd deelgenomen, om daardoor te loonenzlch Inzake den armslag werd t standpunt inge nomen. dat de particuliere liefdadigheid vry moest biyven, walmeer dit niet leidt. Spr. heeft den indruk, dat de minister in zijn circulaire heeft bedoeld, wat spr. in de Kamer heeft geZtgd. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat een liefdadighesdsvereeniging aan een steuntrekkend gezin zoo nu en dan iels geeft. Deze zaak zal in ieder geval de aandacht van de Kamerfractie houden. De kwestie, die door den heer Bezenberg werd eangéroerd. is by de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer besproken en ook wat be treft de aantasting van de gemeentelyke auto nomie herinnerde spr. aan hetgeen daarover door hem in de Kamer is gezegd. Devaluatie is een middel, waarvan men de ge volgen niet kan overzien. Dan heeft spr. liever een moeiiyke wetgeving, waarby men weet, waarmee men af is. Spr. is het eens met de gemaakte opmerking over de samenstelling der onderhandellngscom- missies inzake de uitbreiding van den export Spr heeft er evenmin bezwaar tegen om by de crisis-organen vertegenwoordigers van de arbei dersorganisaties in te schakelen. De voorzitter stelt tenslotte voor het rap- port en de beraadslagingen ter kennis van de regeering te brengen. Met meerderheid van stemmen werd voorstel van den voorzitter aangenomen. ■h Kropman Zy tracht dit doel om. te bereiken door het toekennen van subsidies voor het geven van de bedoelde voorlichting aan provinciale or ganen. waarvan de samenstelling waarborgt, dat deze voorlichting aan alle bovengenoemde groepen ten goede kan komen. De voorlichting zal in hoofdzaak bestaan in het oprichten in verschillende plaatsen welke daarvoor het meest in aanmerking komen, van cursussen, waarop de vrouweiyke landbevolking, met name de meisjes uit den kleinen boeren- en der landarbeidersstand eenige meerdere practlsche ontwikkeling zal worden bygebracht. Hetzelfde geldt voor de steunverleening, weke tengevolge van de strakke centrali satie alle toch zeer gewenschte souplesse heeft verloren. In de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 12