Al te mooi De moord te Oss Johan Winnubst t Water valt langzaam Zondag met ijs en sneeuw Mijnindustrie in nood Dobbelinann lefcker...inan! GEMEENTEFINANCIËN ONZE MIJNINDUSTRIE IN NOOD MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 Zware schuldenlast Vrijspraak van De B.? Toespraak dr. Ronselaar I DE BRUGGELDHEFFING d ZILVEREN JUBILEUM Het monument PLUIMVEEHOUDERIJ Duitscher aangehouden AUTO TEGEN EEN BOOM Mutaties Dienstregeling gewijzigd Langdurige reit! Verarming kan niet worden geduld vetëTöpping k het beste f'T' Sneeuwpret van korten duur Door toedoen van mr. Roobol een heel nieuw licht op de zaak Het Nederlandsche volk moet het belang van de kolenindustrie inzien De toestand de laatste jaren be langrijk ongunstiger geworden In verschillende plaatsen, in het bijzonder in Friesland, is druk gereden Uiterwaarden nog overstroomd verkeer gestremd Bij emigratie eerst inlichtingen vragen Onthulling van een grafmonument te Utrecht BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN KIND IN TOBBE MET HEET WATER GEVALLEN ta Hy stond in relatie met de gear resteerden te Amsterdam R. K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs Eigen kolen goedkoop Het levensbelang van 30.000 arbeiders eischt het nemen van maatregelen Treurige toestand 1 eA. w den O :oel- schrtfft de ter der UM ■M Bate latA x<d tonnage verdeeld moeten worden, daar anders de verliezen tot het ónmogelijke stijgen. Bij Het niet het Maar wie niet op de hoogte is, dat Is onze Nederlandsche bevolking, die niet inziet, van welk groot belang de Nederlandsche mijnin dustrie is Ned. RK Middenstandsbond en de Dioc. Mlddenstandsvereeniging. Het driejarig zoontje van den heer A. Koen te Apeldoorn, is in een tell met heet water ge vallen en kort daarna aan de bekomen brand wonden bezweken. In verband met zijn leeftijd, zal de afdeelings- chef le kl. H. L. Hejjster binnenkort den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Van deze gele genheid wordt gebruik gemaakt om tot bespa ring te komen. D eerste en tweede afdeelingen van den dienst Van het Vervoer zullen n 1. on der één hoofd vereenlgd worden tot één afdee- llng, onder leiding van den heer E F. Baron van Haersolte, afdeelingschef le kl., thans chef van de tweede afd. v. d. Dienst van het Vervoer. aflossing op die schulden. Voor 1934 is In de gemeentebegrootingen geraamd voor alle ge meenten tezamen wegens rente f 111 mlllioen en wegens aflossing f 74 mlllioen; hiervan komt alleen al voor de groep der grootste gemeenten respectievelijk f 58 mlllioen en f37 mlllioen, ruim de helft uitmakend van het totaalbedrag voor alle gemeenten tezamen. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbolmann's Tabak an géén andaral Zondagmiddag is het tienjarig zoontje van de familie Kuys, wonende op den Heezerweg te Eindhoven, op het ven. gelegen achter de steenfabriek, door het Ijs gezakt en verdronken. Het lijk van den jongen is opgehaald. Het Ingesteld en ym* het icht d>- mar sjjn loet tel) keil >n- >cht Het Itte jens. sede door iteld roor. wel aan alle uur het aart aid: rang rook 8L.G. van ent; rang ent; rang mn- het scbt ver- «pek a te e: den elke sat- tocr igen van ter- In rijn antwoord heeft de heer van Walen- schoot van der Gracht o.m. gezegd, dat onze re- geering op de hoogte is van de moeilijkheden in de Ned. Mijnindustrie en van den onhoudba- ren toestand waarin velé mijnwerkers verkeeren Nauw in verband met den schuldenlast staan ook de verschuldigde bedragen voor rente en Spr. toonde aan dat door nog verdere, vaak zeer kostbare moderniseering in alle onder- deelen, door verbeterde organisatie en ratlona- liseering, de productiekosten per ton tot het uiterste verlaagd zijn en wel met rond 35 pet., sedert 1930, en men dan Inderdaad (zü het ook laatstelijk met verlies) nog concurreert, niet tegenstaande het rendement met 39 pet. daalde. Dat de financieele toestand belangrijk on gunstiger is geworden blijkt onder meer hier uit, dat de rekeningen over 1937 van 878 ge meenten nog een batig slot van den gewonen dienst opleverde» tot een totaalbedrag van f30 mlllioen. terwijl- over 1933 dit nog slechts het geval was met 720 gemeenten tot een totaal bedrag van f 13 millioen. In verband hiermede steeg het aantal gemeenten met een nadeellg slot der rekening van 201 over 1927 tot 352 over 1932 en het bedrag dier sloten van f3.5 mll lioen tot f 8 mlllioen. Het beeld wordt nog ongunstiger, als men de rekeningen zuivert van enkele storende elemen ten. De op deze wijze gezuiverde rekeningen over 1933 van 609 geiheenten leverden een na- deellg slot op tot een totaalbedrag van f 47 mlllioen, terwijl van 465 gemeenten voor deze rekeningen het batig slot In totaal slechts f35 mlllioen bedroeg. De beschikbare reserves van alle gemeenten tezamen liepen terug van f87 mlllioen op 31 December 1931 tot f 50 mlllioen op 31 Decem ber 1933. De Ondernemersraad van Suriname ons: Wij ontvingen een maandblad „Nieuw Neder land’’ uitgegeven door de Koloniale Stichting Zjj staart zich blind op een loon van f5 per dag voor den mijnwerker, maar in werkelijk heid brengen vele mijnwerkers door de verzulm- dlensten en na aftrek van verzekeringen enz. een acht k negen gulden per week thuis en daar voor moeten zjj zwaar werken ondergronds. Wanneer het Nederlandsche volk inziet dat voor de kolen evengoed meer moet betaald wor den als voor de boter, dan wordt daarmede de kans vergroot, dat er een einde komt aan den erbarmeljjken toestand in vele mjjnwerkers- gezinnen. Reeds lang voor half virer waren talrijke menschen op het Kerkhof aanwezig. Rondom het graf was een ruim gedeelte afgezet, voor de leden van het R.K. Koorcomité en het Zangkoor ,JSt. Gregorius Magnus” die de plechtigheid met hun zang oplulsterden, plaats namen. Tot de belangstellenden behoorden Mgr. D. Huurdemman, die Z. H. Exc. den Btsschop ver tegenwoordigde, Vlcarls-Generaal van het Aars bisdom; de HoogEerw. heer Deken Th. Knu- velder; de HoogEerw heer Kanunnik J. B. Batenburg, plebaan van de Kathedrale Kerk; de ZeerEerw heer J. v. d. Burg, secretaris van het Aartsbisdom; de ZeerEerw Pater Dr. Caeci- llams Huygens OJM.. directeur van de RK. Kerkmuziekschool; Prof, dr R. Hegge van het Groot-Semlnarle te Rfjasenburg; de WelEerw. Kapelaan Nleuwmans en de heer Willem Maas, architect, een der ontwerpers van het monument. Nadat de leden van het R.K. Koorcomité „De Profundls” van Orlando dl Lano hadden gezon gen waarmee de plechtigheid op indrukwekkend^ wijze geopend werd, sprak de WelEerw. Heer Dr A. C. Ranselaar een kort herdenkingswoord. De schrijver moet van het verhandelde in de bespreking niets begrepen hebben, wat wij in zijn belang maar onderstellen, want anders speldt hU den Nederlandschen arbeiders maar wat op de mofegEr zou geen loonsverlaging hebben plaats JKjiÏE Als men dat leest, staat men verwonderd^ver den durf. In Denemarken is voor overheidspersoneel een grondloon, dat voor een deel nog dateert uit den tijd voor den oorlog, waarboven men dan regelmatig een be drag krijgt dat correspondeert met het index cijfer, dat na 1928 voortdurend gedaald is. Er is geen loonsverlaging geweest, maar de kroon is gedaald van 56 of 58 cent op 32 cent, en als gevolg daarvan is er nu de laatste maan den 6 procent bij den veranderlijken loonbjjslag gekomen. Als de geldswaarde met een 40 pro cent daalt en men behoudt hetzelfde aantal geldstukken, dan is dat volgens socialistische op vatting geen loonsverlaging. Het is iets om te onthouden. Over de steunverleenlng wordt niet meer ge zegd, dan wU citeerden, want van het verdere onderhoud met den wethouder van sociale za ken lezen we niets meer. Dat is heel jammer, want anders had hjj moeten vertellen, dat daar I waar de socialistische ministers nu volgens zijn I verklaring het land reeds jaren regeeren in hun I geest de steun aan werkloozen geringer is dan hier, maar dat zou al te mooi zijn. Men maakt toch geen reis naar het fcooge Noorden, om dan ten slotte aan de partij te vertellen, dat het hier te lande, waar de fel bestreden tegenstan- I ders regeeren, nog zoo slecht niet is. als compensatie voor monopoliehefflng van Men vraagt soms waarom de productie onzer mijnen niet afneemt. Vermindering der pro ductie is bü groote moderne kolenmijnen een onmogelijkheid, staat gelijk met sluiten der schachten. De algemeene kapltaallasten per ton zijn zoo hoog, dat deze over een groote Uit den kring der juristen vernamen wij, dat Mr. Roobol beslist wel kans van slagen moet hebben voor zijn pleidooi tot vrijspraak van den verdachte P. de B. Mr. Roobol zou ander» zeker niet voor de zaak te vinden zijn geweest» Naar het heet zou Mr. Roobol zelfs den moor denaar kunnen aanwijzen. Met zekerheid vernemen wU dat in verband met gegevens die een geheel ander licht op de zaak werpen, door Mr. Roobol Zaterdag aan den Minister van Justitie een telegram verzonden is, houdende verzoek aan den procureur-generaal Mr. Baron Speyart van Woerden een onderzoek te willen opdragen. Vele vrienden van Johan Winnubst waren Zondagmiddag bij de laatste rustplaats van den grooten toonkunstenaar op het R. K. kerkhof aan de Blltstraat te Utrecht te zamen gekomen ter bijwoning van de onthulllngsplechtigheid van het monument. Ondanks het koude weer, wilden zij door hun tegenwoordigheid toch blijk geven, noe de zoo gewaardeerde koorleider nog in hun herinne ring leeft en daarom stemde het tot groote cvoldoenlng. dat de opkomst zoo groot was. Te voren had het Tweede Kamerlid Henri Hermans, mede naar aanleiding van een vraag van mgr dr. Poels en burgemeester v. Grunsver., er op gewezen, dat in Nederland de laagste ko- lenprijzen betaald worden. Er moeten maatre gelen genomen worden om de prijzen te regelen en ook de mijndirecties moeten tot samenwer king komen. De vijf verkoopkantoren moeten plaats maken voor één centraal verkoopkantoor. Dan kan ook tot overeenstemming met de im porteurs gekomen worden. Een toeslag op de loonen van rijkswege is niet mogelljk. De prijzen van de kolen moeten verbeterd worden. Wanneer er een regeling komt, dan moet er een einde komen aan de overeenkomst met de Dultscke mijnen. Dat er iets gebeuren moet staat wel vast, het behoud onzer mijnen en het levenson derhoud onzer nog 30 000 arbeidende mijn werkers (er waren er eenmaal bijna 39.000), sjjn een groot algemeen belang. Sluiten van mijn of dalen der loonen on der het uiterste bestaans-mlnimum, dus totale verarming der geheele mijnstreek, kan niet geduld worden. - J vipwikt sskn kpamp BIJ apothekers en drogisten In ver pakkingen van 10, en M lebletlen. Tot dusver is de winter weinig uit bundig geweest dit jaar. Een vleugje vorst enkele dagen, een spaarzaam buitje poedersneeuw, méér kon er niet af. Zondag echter zag het er naar uit, dat het ernst zou worden. waar. --v. d. Bilt voorzitter van den Ned. Münwerkersbond. Jos. Pelzer voorzitter van den Ned R. K. Mljn- werkersbond, mgr. dr. Poels. den heer v. Grunsven Burgemeester van Heerlen en Henri Hermans. Een keus doende uit de in de inleiding me degedeelde bijzonderheden zij vermeld, dat de inkomsten van den gewonen dienst voor alle gemeenten tezamen volgens de primitieve be groetingen van 1927 tot 1934 zijn gestegen van f572 mlllioen tot f733 mlllioen, de uitgaven van f 572 millioen tot f 734 mlllioen. Het bedrag der schulden is in hetzelfde tijdvak gestegen van f2.009 tot f2510 mlllioen. Te Boxmeer werd dezer dagen een brief be steld, die op 6 September 1932 uit het Meiertt» ache dorp Nlstelrode was verzonden. Voormelde organisatie, die 200 leden vierde Zondag haar vljf-en-twintig-jarig staan te ’s HertogenbdkCh. De feestdag werd Ingezet door het bijwonen I der H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door I LaOtd*! J WCt OVei*U*eden l den oud-geestelijk advfkeur Rector Goorts, Bis schoppelijk inspecteur bjj het bijzonder onder wijs, die de jubileerende leden in verband met hun zilveren feest ook heeft toegesproken. Het gemeentebestuur heeft de talrijke deel nemers officieel ten stadhuize ontvangen. Ter groeting waren tegenwoordig burgemeester van Lanschot, wethouders en raadsleden. Ook de geestelijke adviseur. Rector van Rooy, was te genwoordig. De burgemeester hield een toe spraak waarbij hij de beteekenls van goed han delsonderwijs in het licht stelde. De zinspreuk Te Hoensbroek heeft de politie den Duitacher R. aangehouden, die er van verdacht wordt in relatie te hebben gestaan met de communisten, die dezer dagen te Amsterdam gearresteerd zijn. R. bevond zich reeds sinds December te Horna» broek en kreeg somtijds geld uit Amsterdam gestuurd. R. weigerde aanvankelijk eenige inlichtingen te geven, doch na korten tijd liet hij toch vol doende los om zijn arrestatie te wettigen. Da politie is thans nog doende met te nndersneWw» of de pas. welke de man in zijn bezit heeft, ook vervalacht is. Het bedrag der Rijks- en provinciale bijdra- ben en -voorschotten wegens noodlijdendheid steeg van f 688.000 aan 16 gemeenten over 1927 tot naar raming f 5.3 millioen aan 98 gemeen ten over 1933. Dat over 1934 nog slechts f2 mlllioen geraamd is voor steun aan 39 gemeen ten, houdt verband met de omstandigheid, dat een aantal gemeenten het bedrag der werk loosheidslasten, waarvoor in de begrootlng voor dit jaar geen dekking gevonden werd, voor- loopig hebben ultgestooten. Dat de verhoudlngscUfers van de groep der grootste .gemeenten als regel het hoogst zijn en kleiner worden naargelang zij betrekking heb ben op de groepen van kleinere gemeenten, blijkt onder meer duidelijk uit het bedrag der schulden per hoofd der bevolking op 1 Januari 1934. welk cijfer voor de groep van gemeenten boven 100 000 inwoners f 599 en voor de groep vati minder dan 2.001 inworiers f52 beliep, ter wijl voor alle gemeenten tezamen gemiddeld f 303 gevonden wordt. In het totaalbedrag der schulden op 1 Januari 1934 ad 12.510 millioen is 1588 mlllioen begre pen aan Rijksvoorschotten voor woningbouw, uitvoering landarbeiderswet enz. Niet Inbegrepen is het bedrag der door de ge meenten gewaarborgde leeningendit bedrag beliep in 1934 in totaal voor alle gemeenten te zamen f 98 mlllioen. In een heden verschenen publicatie der Al gemeene Nederlandsche Vericeersfederatie wor den beschouwingen gewijd aan het wetsontwerp inzake de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. Zi) komt daarin tot de conclusie, dat de ver snelde bruggenbouw zeker veel te duur gekocht zou zijn. De A. N. V. F. wil wel versnelden bruggen bouw, acht deze een Landsbelang van de eerste orde en om die reden zelfs geboden, maar niet tegen den prijs van bijna een kwart eeuw tol heffing; vooral niet omdat, zooals aangetoond wordt, financiering mogelijk is zonder tolhef fing. Op de vergadering van de Kern van R K. Gemeenteraadsleden in Limburg, Zaterdagmid- dig in „Ons Volkshuis” te Heerlen gehouden, waar o.m. tegenwoordig waren: Mgr. dr. Poets, het Tweede Kamerlid Henri Hermans de direc teur van het A M.F., mr. Wobbe en vele burge meesters uit de mijnstreek, hield Ir. mr. dr. W. A. J. M. v. Walenschoot van der Gracht een vooi- dracht, waarvan reeds een samenvatting is ge geven. Na afloop volgde ‘n gedachtenwisseling, r aan werd deelgenomen door den heer Chr. Ook ij» was er Zondag. Uit ver schillende deelen van het land komen berichten van geopende ba nen. Friesland heeft daarbjj het best geprofiteerd. Zes graden Celaiua vorst Zondagnacht waren voldoen de, om de beoefening van de gelief koosde sport in de geheele provincie te verzekeren, De eerste slachtoffers zijn daarbij al weer gevallen, o.a. een tienjarige knaap, die te Eind hoven door het ijs van een leem kuil zakte en verdronk. De hoofdinspecteur, adjunct-chef van den Dienst van het Vervoer, Jhr. H. de Raniz. zal wegens pensioengerechtigden leeftijd. Ingaande 1 Maart 11 den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. In zijn plaats is benoemd de heer J. Ente, afdeelingschef le kl. bij den dienst van het vervoer. De conclusie is, dat de toestand een zoo danige geworden is, dat van vele mijnen het bestaan thans onmiddellljk bedreigd wordt, daar de liquide middelen uitgeput raken, tenzij verdere drastische besparin gen worden verkregen, groodendeeks ten koste der arbeiders, waar zulks, daar de be staansgrens ten deele reeds overschreden la, volkomen ontoelaatbaar is. Noch de ver lichting door watertransport over het Jullanakanaal, noch internationale afspra ken als de W- kolenconventie, kunnen dit verhinderen, aldus spr. Er sullen dus nog andere maatregelen verdacht zün om onze mijnindustrie te redden en wel in den geest van overheids hulp aan onsen landbouw en gelijk die in alle omliggende mjjndistricten reeds wor den toegepast. Zondagmorgen in de vroegte is op den Rijks- we8 Den BoschGrave een personenauto, ko mende uit de richting Den Bosch, tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer Meulemans uit Gra vensteen, kwam met het gelaat tegen het stuur terecht en werd aan het hoofd gewond. Hevig bloedend la de man naar zijn woning vervoerd. Het staat nu vast dat Mr. Roobol uit Arn hem P. de B„ veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf, wegens den doodslag op zijn neef Gerrit de B„ uit Oss, In hooger beroep voor bet gerechtshof te Den Bosch zal verdedigen. Mr. Roobol heeft den veroordeelden P de B. in het Huis van Bewaring te Den Bosch be zocht en bevond zich Zaterdag 9 Febr. in Den Bosch mede in verband met de moordzaak De B. Zesmaal begaf Mr. Roobol zich tijdens zijn onderzoek naar Oss. Naar verluidt is de verde diger erin geslaagd voor het gerechtshof aan te toonen dat P. de B. zich in den avond van den moord in zijn woning bij zijn vader thuis be vonden heeft. Ingaande Zondag 10 Februari sa. zal trein no. 3732 op Zon- en feestdagen (Medembllk I vertrek 32,23) op tijdig verzoek, alleen voor het uitstappen van reizigers, stopi>en te Twisk. w et N. V. V. en de 8. D. A P. hebben een L—I studiecommissie gezonden naar de drie X X Scandinavische landen, waar de socia- listische beweging zulk een gunstigen invloed heeft verworven en aan de regeering deelneemt. In „De Strijd", het weekblad van toet N.V.V, geeft de heer Lindeman, een der leden van de studiecommissie, een uiteenzetting van zijn be vindingen in Denemarken. Nu ligt het voor de hand, dat deze larief- Khrijver het werk van zijn partijgenooten niet af ssl breken, vooral niet waar tolj in kinder lijke bewondering tegen de leiders aldaar op ziet en getuigt diep onder den indruk te zijn geweest, toen hij tegenover de socialistische mi nisters stond. De voorstelling van zaken is ech ter sl te mooi en kan er alleen toe bijdragen om I den arbeiders hier zand in de oogen te strooien. Over het onderhoud, dat men had met den I burgemeester van Kopenhagen, die tevens wet- I houder van financiën is lezen we, dat men daar ook met groote moeilijkheden op geldelijk gebied te doen had, waarop dit volgt: Verschenen is de statistiek der gemeentefl- nanciën over 1933 en 1934. Zaterdag heeft te Maastricht de heer Ir. mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht voor de gezamenlijke kernen van de R. K. Gemeenteraadsleden In Limburg een voordracht gehouden over: .De moeilijkheden bij den Nederlandschen Steenkolen-mljnbouw.” Nieuw Nederland, waarvan het secretariaat ge vestigd is Aagje Dekenstraat 16, te Rotterdam. WU raden ieder aan. die, afgaande op de in lichtingen en voorstellingen in bedoeld maand blad gegeven, zou denken over emigratie naar Suriname dan wel over stortingen in een der daarin genoemde fondsen, eerst inlichtingen in te winnen betreffende emigratie naar Sunname. hetzij bü het Departement van Koloniën, dan wel bij de Stichting Landverhuizing Nederland Bezuidenhoutscheweg 97 of den Ondernemers raad voor Suriname, Kneuterdijk 1 ’s-Oraven- hage. De val van de rivier de Waal, welke Zaterdag is ingezet, is niet veel verder gegaan. Tot heden werd nog slechts lichte val waargenomen, zoo- det de stand van Waal nog weinig wijziging heeft ondergaan. Voor Nijmegen werd slechts enkele centimeters val geconstateerd, zoodat de stand van het water nog schommelde om 11.70, 11.65 A P. De Waalkade was tusschen Lage Markt en Grootestraat nog overstroomd, alleen het trottoir was droog gevallen. Het verkeei langs de Waalkade bleef 1L ieder geval ge stremd. De Waal heeft voor Nijmegen en omgeving bet karakter van een binnenzee, welke zich, zoover het oog reikt, over de geheele uiterwaar den uitstrekt. Zondagavond stond het water van dijk tot dijk. De „Zeldenrust” onderhield een vlot verkeer en legde regelmatig aan aan de hooge kade bij de electrische Centrale. Bij den plotseling Ingevallen dooi, gepaard met sneeuwval, verwacht men weer spoedig was. Lager af in Maas en Waal schoten alle ijsbanen onder het water en werden vele schaatsenrij ders, die gehoopt hadden op de uiterwaarden te kunnen rijden, teleurgesteld. De veerdammen in Maas en Waal waren heden nog niet droog gevallen. B. en W. van Barneveld hebben aan den voorzitter van den Ministerraad, Dr. H. Co- Hjn een schrijven gezonden over den toestand in de pluimveehouderij. Om de pluimveehouders op de been te hou den is, naar hun meenlng, in de eerste plaats noodlg, dat de graanrechten werkelijk vergoed worden. Het intrekken van de ekportpremle welke Ingesteld was graanrechten, en de 11.per 100 eieren bij uitvoer naar Duitach- land Is een maatregel, die volkomen billijk ge acht kan worden gezien de extra groote winst welke bij export naar Dultschland gemaakt werd. Dat de marktprijs dientengevolge belang rijk Is Ingezonken. Is volmaakt onjuist. Zij verzoeken met grooten nadruk de export- premie niet weer in te stellen en dringen er ernstig op aan spoedig de graanrechten met terdaad te vergoeden. Als dat, naast de voor genomen inkrimping, geschiedt, kan de pluim veehouderij zich waarschijnlijk zonder steun handhaven. In toespraken welke getuigden van waardee- rlng en dank voor het werk en streven tot be- I vordering van het handelsonderwijs werd het woord gevoerd door de heeren Job. Mejjring, burgemeester van Hout, C. v. d. Eeden, Rector Goorts, Cremers en Holtsappel. Van de ultgenoodlgde Tweede Kamerleden hadden eenlgen berichten van verhindering ge zonden. Aan prof. dr. Ketel, te Overveen, die van zijn belangstelling had getuigd ondanks zijn ziekte, werd een telegram verzonden met de beste wenschen voor zijn herstel. De leden vereenlgdsn «ich na de vergadering aan een gezellig feest-diner. Het monument, dat is opgetrokken uit sienlet, munt uit door een voornamen eenvoud. Op een rechthoekig zwart blok aan de achterzijde van het graf is in brons de beeltenis van den overledene aamgebracht. waaronder eveneens in brons de data van geboorte en over lijden van den componist alsmede de woerden: „In pace”. Op het graf zelf is in groenen steen een omlijsting aangebracht. De plaquette is een ontwerp van Marie Andri essen Onze mijnen, aldus spr., zijn een der aller grootste Nederlandsche bedrijven, wanneer wij de vergelijking maken voordat de crisis aller- wege de verhoudingen ontwrichtte. Er Is 115 mlllioen kapitaal in belegd, aan de 38.000 ar beiders werd In 1931 een jaarloon uitbetaald van 55 mlllioen gulden. Daarmede staat dit be drijf vooraan. Het dichtst benaderden ons nog In 1929 onze scheepswerven met 37000 arbeiders en 50 mlllioen jaarloon en de ka toenspinnerijen en weverijen met 35000 arbei ders en 39 mlllioen loon. In 1931 waren deze beide laatste bedrijven reeds zeer sterk af gezakt. De zeer moderne Nederlandsche mijnen, die onder de allerbeste der wereld te rekenen zijn, bewezen in den huldigen crisistijd ten volle hun levensvatbaarheid: gespeend van allen regeerlngssteun, die In de naburige mijn districten verleend wordt, blootgesteld aan de vrije onbelemmerde concurrentie van deze bul- tenlandsche mededingers op een onbeschermde binnenlandsche markt, bij den export overal voor gesloten deuren staande, of voor dum- pingsprfjzen Ingevolge hooge exportpremles der mededingende kolenlanden, bleven onze mijnen niettemin tot dusverre onverminderd in be drijf. In den oorlog bewezen zij reeds hun onmisbaarheid voor Nederland. De 1 spreker, rustplaats woorden woorden van lofprijzing tot een ijdele klank. De onthulling van een monument op deze plek moge slechts een uitnoodiging zijn, om hier bij de groeve van Johan Winnubst een gebed te storten voor zijn zielerust, een gebed, dat zich dikwijls moge herhalen en waarop onze dierbare doode een zeker recht mag laten gelden. Om de schoonheid die hij ons geopenbaard heeft in zijn werk en door zijn onvergefelijke leiding en die zeer zeker velen dichter heeft gebracht bü de bron van alle schoonheid, de schoonheid zelve. a Een zeker recht om de goedheid van^ün per soon, om wlen zijn dierbaren In diepe smart zijn gedompeld, die onvergetelük is voor zün tallooze vrienden, die zal vrucht dragen in vele dankbare leerlingen. Aan zün graf is gezongen het- woord, dat hier zoo dikwüls herhaald wordt: „Wie in Mü ge looft zal leven, ook al is hü gestorven." Wij weten het: Johan Winnubst leeft nog onder ons. Zün groot geloof spreekt nog tot ons uit zün werk, dat aan ons geloof steeds nieuwe kracht en warte zal schenken. Hü leeft onder ons door zün voorbeeld van zeldzame toewüding en hulpvaardigheid, dat wü dankbaar van hem hopen te volgen. Bovenal leeft hü onder ons door de liefde die niet sterft, waardoor hü bü ons is. ook in deze cogenbhkken, de liefde <Ue de pün van het schelden verzacht en die naar wü hopen, thans verheerlükt schouwt In het licht van Gods Drie- eenlg Wezen. Johan Winnubst in pace. Deze eenvoudige woorden, waarmee dr. Ramselaar den overledene zoo Juist teekende, die daardoor weer als de füne kunstenaar voor den geest der aanwezigen verscheen, maakten op allen veel Indruk. Zoodra dr. Ramselaar zün rede had uitge sproken. onthulde hü het monument en baden de aanwezigen eenige Onze Vaders voor de zielerust van den heer Winnubst. De plechtigheid werd besloten met het: ,,In paradisum deducant te Angely”, gezongen door het katholieke koor. Een zoon van den heer Winnubst dankte voor de hulde aan zün vader gebracht. „Toch bleek ons toen reeds, en ook later op de dag, dat tot op dit ogenblik van enige af braak van het gemeentelüke sociale werk geen sprake is, integendeel. Loonsverlaging had nog niet plaats gevonden, daarentegen wel enige loonsverhoging voor het personeel der gemeente, doordat het loon gebonden is aan het indexcüfer en dit cüfer de paar laatste jaren met 6 pCt. Is gestegen. Onzerzüds spraken wü met den burge meester over de positie der werklozen en hun ondersteuning. In grote trekken deelde men ons deze regeling mede, maar verwees ons verder naar den wethouder van Sociale Za ken, dien wü des avonds zouden spreken.” standsbond en de Kamer van Koophandel cx. hoopt spr. er verbetering In te zien gebracht. Aan de Jubileerende vereeniging werden [raaie^bloemstukken aangeboden o.a. van den Bossche plechtigheid, die ons, aldus de Eerw. hier vereenigt rondom de laatste van Johan Winnubst. maakt alle van herinnering overbodig en alle In den middag spande zich een strak grijze lucht over stad en land, waaruit spoedig de eer« ste solitaire vlokjes aarzelend neerdaalden. Pa» tegen den avond zette de sneeuw door. De vriesdroge straten, de wegen waarop de eerste waterige vlokjes geen vat hadden gehad, boden dn best denkbaren ondergrond. Spoedig bedekte een centlmeter-dikke sneeuwlaag, droge pak kende sneeuw, het plaveisel en de rust van den Zondag was daarbü een gunstige omstandig heid: het geringe verkeer werd door den sneeuwval volkomen overrompeld. En zoo beleefde men voor enkele uren het sprookje, dat al heel oud Is, maar altüd nieuw en mooi. Als bü tooverslag kwamen overal da sleetjes voor den dag. de jeugd stoof de huizen uit, kneedde zich de handen tintelend en warm aan het blank kniesterend goedje. Te kort duurde de vreugde. Prompt op venoek van De Bilt, dat „weinig of geen sneeuw” had voorspeld, hield de sneeuwval na enkele uren op en nog denzelfden nacht dooide het moois al weer voor een goed deel weg. Ook münwerkers deden ten volle het hunne, niet slechts In prestatie maar ook in verdien sten. De zeer sterk verhoogde prestatie bij niet-verhoogde productie had als gevolg een personeelsvermindering met pl.m. 8000 man <20 pet.) en een sterke inkrimping der werk gelegenheid voor hen die bleven (de verzulm- diensten). Al zün onze loonen bü het mün- bedrüf nog nominaal hoog (gemiddeld f 4 96 per werkdag), en betrekkelük nog niet sterk gedaald (13 pet.), dit alles wordt echter daar door opgeheven, dat er, vooral bü de particu liere münen, maar 4 dagen per week en soms nog minder gewerkt wordt, waardoor het week- inkomen der münwerkers geheel onvoldoende wordt, vooral met het oog op den zeer zwaren, sloopenden arbeid, waarbij de menschen ge middeld reeds met 45 jaar versleten zün. bewaarheid bü het katholiek handelsonderwüs, «telt. Daarnaast geeft het onderwüs de richt- lünen aan voor accomodatievermogen. vooral In dezen tüd de I moet bevorderen. Spr. wees er daarbü op, dat naar veler meenlng ons land gebrek heeft aan krachtige mannen om het te veel aan stelsels te verwezenlijken. X Moest omgekeerd zün: min der stelsels en méér krachtige persoonlykheden. ons in dezen tüd eens een middel aan de band konden doen om den moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Burgemeester van Lanschot sprak de hoop uit dat het de Jubilee- frnde vereeniging gegeven moge zün in de toekomst nog velen te vormen welke de handel P00*51® heeft voor het welslagen van zoovele mstelllngen op handelsgebied. Natuurlük véY- 8»t de burgemeester niet de bloeiende Bossche veemarkt als voorbeeld te stellen van wat er ooor accomodatie al niet te bereiken valt» De voorzitter der vereeniging beantwoordde «e vriendelüke woorden van den burgemeester. Wa®rna de eerefcrtjn werd aangeboden. Persoonlijke leiding werd het stadhuis nezlehtlgd en na den middag was het Plebaan rekelmans, die het gezelschap rondleidde in en om de beroemde kathedrale basiliek van 8t. •an. In het Oranje-hotel werd de feestvergadering «enouden onder leiding van den voorzitter den neer Schrijvers uit Eindhoven. Dese büeenkomst werd mede bügewoond door "en heer Job. Meyring, voorzitter van den Ned. c Mlddenstsndsbond, burgemeester van Heln,o,ld- oud-voorzltter van den Hanze- iu£d?n groot Propagandist voor het katho- nek handelsonderwüs; de heeren Holtsappel. m en Ten«e te Haarlem, bestuursleden 't het Haarlemsche diocees; Cremers, uit Oss, .M?UrSlld van de mlddenstandsvereeniging O- van Eeden, Helmond, mede-oprlch- ter der vereeniging. In zün welkomstrede wees de voorzitter er op, !*a deze 25 Jaren het handelsonderwijs niet ,waarde heeft dan aan het begin der rtud,e 018 leldd« tot het bezit het Middenstandsdiploma heeft voor velen .gebaand 404 de hoogere studie en "e«t in den handel over het algemeen zijn on tkenbaar nut gehad. wiuL’ betreurde d*t het handels-avondonder- w«s Hoor de regeering zoo stiefmoederlük wordt vooral op kleine plaatsen waar het «em.zts.taan der cursuawn büna onmogelük is s«naaxt. In samenwerking met den Midden - Met een woord van dank aan den deskundigen inleider sloot de voorzitter op de gebrulkelüke telt, be- Te Alphen a. d. Rün is in de St. -Nicolaasweek een winkelweek gehouden, waarbü door de Win- kelcommlssie, bestaande uit vertegenwoordigers van de drie plaatselüke middenstandsvereenigin- gen een tweetal prijsvragen werd uitgesohreven. Een dezer prijsvragen bestond uit een afbeel ding van een aantal winkels van deelnemende winkeliers, wier naam op de kaart moest wor- eerlük in handel, christelük in wandel wordt I den Ingevuld, de andere was een eenvoudige -teekenpuzzle. waarin fouten voorkwamen, welke dat alreeds uit principe eerlüken handel voorop- door de inzenders moesten worden opgezocht. 2I De prijsvragen werden aan het publiek ver- Jwelke strekt tegen inlevering van een aantal bonnen, handelsonderoeming welke door de deelnemende winkeliers bü gan- koop voor een bepaald bedrag werden uitge reikt. Eerst thans is door de rijkspolitie tegen geheele Winkel weekcommissie proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet. Men was mede naar aanleiding van te be- voegder plaatse ingewonnen Informaties van meenlng, dat bedoelde prijsvragen, welke her- naaldelük ook door verschillende bladen worden uitgeschreven, niet onder de bepalingen van de Loterijwet vielen, doch uit de thans ingestelde vervolging blükt wel, dat in Justltleele kringen daaromtrent een andere meenlng toeerscht. Het principieele karakter van deze kwestie is ongetwüfeld ook van belang voor tal van andere middenstandsvereenigingen in den lande. lünen i- - vooral in dezen tüd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17