ONSBLAD t Rintelen zal 2 Maart terecht staan n J.r— i Sh F fc T4—- •3 4 1.... Het nieuws van heden van en Een mijngang overstroomd Smuts over den int. toestand Een gehucht weg gevaagd Het accoord Londen Thomas Morus Kard. Fisher a EEN JAPANSCH-POOLSCH GEHEIM VERDRAG? Orkaan teistert Texas DE BAROMETER JOH. LAUWERS j 1 y Het stelt echter voor- i waarden -<4 Japan heeft de leiding werd gered Ongerustheid in Rutland De Balkan-Entente Door geweldige lawine De Nat. Commissie van den Arbeid Duitschland-China door de lucht Het Vlaamsche bank wezen e. A De zaak-Stavisky >1*4. 1* Ongeluk geschiedde bij de Ned. grens Toespraak van den H. Vader Aanklacht omvat 300 vellen machineschrift Hoe de storm aan Engelands Zuidkust woedde, toonen de overblijfselen fort, dat in de 19e eeuw werd gebouwd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BL ADZIJDEN 5 o f8) :ontant. Utrecht, 88031 EN Sneeuw te Lissabon MERS gezin. April, onder t blad. i PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 60.— f 10 IJDEN- >ve*. •DE. 1AN0 IEK IUUR chalk- d. MER rcqstr. onder blad. B-i 4^1 Talrijke dooden en gewonden aanzienlijke schade „Terwijl Europa door conflicten wordt verscheurd, ontwaakt het slapende Azië” _sj| dl y. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 mijnwerkers verdronken; een wist zich aan een buis vast te klemmen en Italië bereid aan het voorgestelde luchtpact deel te nemen Decreet van het martelaarschap van beide Zaligen voor gelezen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 C‘CCP van een voorwaarden A. 88058 eenv. Zeven Felle fabrieksbrand te Leiderdorp. Een nieuw licht op de moordsaak te Om. O O O groot-kanselier de tweede 88117 ele«- 8798» «•HHINNt as te 6 jfciw. .im ..er tiifi Dr. Rintelen zal 2 Maart a.s. voor het militair gerechtshof te Weenen terecht staan. waar- Wat in het bijzonder het pact voor weder- zjjdsche luchtbescherming betreft, zal het stand punt van Italië binnenkort in den geest van een principieele instemming worden va-tgesteld. waarbij de speciale positie van Italië tegenover Engeland en omgekeerd nog te besprezen blijft. Deze kringen beschouwen het geheel der slot verklaring over de besprekingen met sympathie en zijn van meening dat daarin de mogelijk heid aanwezig is van een overeenstemming met Duitschland en daarmede het begin van een periode van samenwerking tusschen de belang hebbende mogendheden. ROME, 9 Febr. (Reuter). Blijkens een of ficieel communiqué zal Italië deelnemen aan het voorgestelde luchtpact, echter op be paalde voorwaarden. In Sovjet-Rusland is een serie Tsjel- joeskin-postzegels verschenen. Men her innert zich hoe in Februari 1934 de bemanning van den ijsbreker „Tsjeljoes- kin”, die op een ijsveld moest kam- peeren, tenslotte door vliegers gered werd icht in den winter niet henlevens niet te betreu- ■gj gehucht gelegen bosch tegenovergelegen Orkaan teistert Texas; talrijke dooden en ge wonden. Een gehucht in de Zillertaler Alpen door een lawine volkomen weggevaagd. Er zjjn echter geen menschenlevens te betreuren. Stand op Maandag 18 uur vj*.; 7MB Vorig, stand; 7«M Geheim militair verbond tusschen Japan Ml Polen? In tegenwoordigheid van Z. H. den Paus t. Zondag het decreet voorgelezen van het mar telaarschap van Thomas More en Kard. Johan Fisher. OK EN te prijs intrest 1 88037 apkans. Rijks. Haar letter d. il enz 1. Kerk Dag* huis. 8735» l bad sand. het ver- Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 8 Februari: streek» rade, ernstig *3 huls 8807. ichuur, ichalk- I 8759» ditoerde ihonie-, nero en ïer lage School Vtfzel- iagelijks uur. 84869 87601 rlkatr. 88140 errein. Ged. N. 87598 laand. letter Boeeh- M 88013 n NET gezin. 88038. 760 I f - WEEheM, 9 Febr. Naar verluidt zal dr. Rintelen 2 Maart a.s. voor een militair ge rechtshof terecht staan. De behandeling van zijn zaak zal waarschijnlijk vier dagen du- - ren. De procureur-generaal zal hedenmid dag officieel de aanklacht tegen den vroe- geren gezant te Rome, dr. Rintelen, wegens hoogverraad, indienen. De aanklacht bestaat uit 15 mappen en omvat 300 vellen machi neschrift. Dr. Ruppy zal het O. M. waar nemen, hetgeen hij ook gedaan heeft in het proces tegen den moordenaar van Dollfuss, Planetta. huur ?cht. 87954 voor tm. Br. u van unille. ite m. sn er- g b®- 4 ka rroo f^Ts' en te IIIIIIHHIJ nnimiiii NEW-YORK, 9 Febr (Reuter! Een hevige wervelstorm, welke niet alleen aanzienlijke schade heeft aangebracht, maar ook talrijke menschenlevens heeft geëischt, heeft vandaag uitgestrekte gebieden van Texas geteisterd. Uit Grapeland werd gemeld, dat daar onge veer dertig huizen zijn Ingestort. Tien negers werden gedood, veertig liepen zware verwon dingen op. Ook de steden Leon, Trinity en Houston heb ben ernstig te lijden gehad. Aangezien het k bewoond is, zijn mei ren. Ook het boven en het bosch aan de tegenovergelegen zijde werden volkomen vernield. De lawine was niet minder dan 2 K.M. lang, In het Sellraln-dal is het hotel „Alpenrose", 25 KM. ten Westen van Innsbruck door een lawine ernstig bescha digd. In hetzelfde dal bedolf een lawine een boer, die echter nog levend kon worden gered. De dalen van Hinterhombach en van Namlos zijn reeds eenlge dagen geheel van de buitenwereld afgesneden. In het Oschnitzdal zijn drie boerenwoningen door lawines bescha digd. Het bekende wintersportplaatsje St. Anton heeft geruimen tijd zonder licht gezeten daar de kabelleidlngen vernield waren. In de hotels moesten petroleum-lampen en kaarsen worden gebruikt. BOEKAREST, 9 Febr. De Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Tltulescoe. ia heden voor een Jaar aangewezen tot voorzitter van de Balkan-Entente. Aangezien hij tot S Juni 19935 bovendien voorzitter van de Kleine Entente is, is het voorzitterschap dezer beide Ententes thans in een hand gelegd Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 Februari: Zaterdagavond is een Koninklijk Besluit ver- schenen, waarin de benoeming van de leden der Nationale Commissie van den Arbeid worde bekend gemaakt. De Nationale Commissie van den Arbeid be staat uit twaalf leden van de meerderheidspar tijen en uit negen leden van de oppositie en wordt gepresideerd door minister Francqul, den vroegeren vice-gouverneur van de Société Gé nérale de Belgique. KERKRADE, 10 Febr. Zaterdagavond om* tien uur heeft even voorbij Kerk- juist op Duitsch grondgebied, een mijnongeluk plaats gehad, waarbij zevuiz panonen zjjn verdronken. Na de voorlezing van het decreet sprak Z.H. Exc. Mgr. Amigo, bisschop van South Wark, in het Engelsch, den dank en vreugde van de Engelsche katholieken aan Z. H. den Paus uit. Smuts zelde o. a. dat de Volkenbond moest blijven bestaan, wanneer men de beschaving zou willen in stand houden. De eerstvolgende stap in Europa moet gedaan worden in de rich ting eener algemeene ontwapening. Als onder deel van deze politiek moest de Duitsche ge- Ijjkberechtigdhelcl ten volle erkend, en Duitsch land op deze wijze bewogen worden weer tot den Volkenbond toe te treden. Smuts verklaar de dat hij sterk den indruk had, dat t oogen- blik voor een Duitsch optreden in de Euro- peesche politiek gekomen was. De generaal sprak zich verder tegen de expe rimenten uit, die thans in Rusland, Italië en elders worden- ondernomen en ging dan voort: Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Februari: De tekst van het communiqué luidt als volgt: De verantwoordelijke Italiaansche kringen hebben met groote aandacht de besprekingen gevolgd, die onlangs te Londen tusschen de Fransche en de Engelsche regeering zijn ge voerd en waarvan de Italiaansche regeering in bijzonderheden op de hoogte is gehouden. MOSKOU. 9 Febr. (D. N. B.) De geheele Russische pers publiceert heden met groote koppen ee« bericht over een geheim bondge nootschap tusschen Polen en Japan, vernber 1934 zijn, waarbij de militaire samenwerking tus schen Polen en Japan wordt verzekerd. Du Polen hebben zich verplicht hun militaire vin dingen ter kennis van het Japansche leger te brengen, waartegenover zij van Japan inlich tingen zullen krijgen over de nieuwste ervarin gen op het gebied der zware artillerie en der luchtvaart. Zou Japan aangevallen worden, dan zou Polen een vriendschappelijke neutraliteit handhaven en aan Japan grondstoffen en ander oorlogs materiaal leveren. Aangezien Engeland niet wenscht, de lucht garantie uit te .breiden tot het geval van een aanval van een onderteekenaar op Italië, is ook Italië niet voornemens zijn verplicntingen dienaangaande uit te strekken tot hulp* aan Oroot-Brittannië. Aangezien intusschen is voorgesteld, dat Oroot-Brittannië een garantie ontvangt van Frankrijk, Duitschland en België, dat een van deze staten Engeland niet zal aanvallen, zoo verlangt Italië zijnerzijds ook, dat deze landen dit aan Italië ga^andeeren. KAAPSTAD, 9 Febr. (Reuter.) In een op zienbarende rede voor het Zuid-Afrikaansche instituut voor intern, aangelegenheden heeft generaal Smuts den internationalen toestand, en wel in het bijzonder den toestand In het Verre Oosten, besproken. PARIJS. 9 Febr. De procureur-generaal van het departement van de Seine heeft thans van den rechter van instructie bijna alle documen ten. die betrekking hebben op de zaak-Stavisky ontvangen voor de opstelling van de aanklacht. De verantwoordelijke kringen van Italië heb ben met voldoening kennis genomen van het standpunt van Engeland betreffende de onaf hankelijkheid van Oostenrijk en de Fransch- Itallaansche overeenkomsten van 7 Januari. Volgens de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph” behelzen de Italiaansche voorstellen hel volgende: De „Daily Telegraph” verneemt uit Singa pore, dat het lid van de Chineesche luchtvaart- commlssie Chalngli heeft aangekondigd, dat voor het einde van dit Jaar een geregelde lucht- Hjn ChinaDuitschland zal worden geopend over Siberië en Europeesch Rusland. et ot I Kr. 18881, 358 Bjj roofoverval te Loon, op Zand is t 308 aan ouden man ontstolen- Bij de politiek, die Japan thans voert, be staat het ernstige gevaar, dat de Stille Oceaan mogelijk het gevaarlijkste punt van de werelo wordt. Japan zoowel als Rusland, China, de Vereenlgde Staten. Oroot-Brittannië, Canada Australië, Nleuw-Zeeland en Indië kunnen hierbij alle nauw worden betrokken. Men be vindt zich op een tweesprong. Wanneer Japan rich onwillig betoont en besloten is, koste wat kost een politiek door te voeren, die een nieu we vlootwedloop beteekent of de grenzen van China en den vrede en het Verre Oosten be dreigt, dan zullen andere mogendheden van den Stillen Oceaan hun politiek daarnaar moeten richten. Smuts legde den nadruk op de nood zakelijkheid dat de V. 8. en het Britsche Rijk samenwerken. Het feit alleen dat men zou weten dat deze twee machten samenwerken, zou waarschijnlijk voldoende zijn, om den vrede in den Stillen Oceaan te verzekeren. (Zondag-) voormiddag tegenwoordigheid van voorlezing plaats decreet van de over het marte- den Kardinaal John Thomas Morus. ring van de aandeelhouders van de Bank vooi Handel en Nijverheid te Kortrijk, een katho lieke bankinstelling, voornamelijk bestemd voor de textielindustrie in West-Vlaanderen welke aanvankelijk een gezond bedrijf was, maar na de moeilijkheden van de Belgische Boerenbank en de Algemeene Bank-Vereeniging in den greep geraakte van de Brusselsche antl-Vlaam- schë financieele grootmacht. Tenslotte heeft zich dan toch ook op deze beide vergaderingen de meerderheid der aan deelhouders in een geest van berusting en om grooter financieel onheil te vermijden, uitge sproken ten gunste van de liquidatie dezer ban ken en tot overgang naar de Credletbank voor Handel en Nijverheid, welke dus effectief als gesticht kan worden beschouwd. De secretaris van de Riten-Congregatie las het decreet voor, dat de levensgeschiedenis van de beide martelaren beschrijft. Het vermeldde de zaligverklaring van de Engelsche martelaren door Z H. Paus Leo XIII in 1886 Bij de nadering van het vierde eeuwfeest gingen uit de Engelsche wereld tallooze stem men op om de heiligverklaring der beide groote Engelschen te vragen. De mijndirectie deelt met betrekking tot het mijnongeluk bij Kohlscheid mede: de veronge lukte mijnwerkers werden door de ‘ópgestuwde, losgespoelde kolen bedolven. De geredde mijn werker ontsnapte slechts aan den dood, doordat hij dé- tegenwoordigheid van geest had zich vast te klemmen aan een luchttoevoerbuis. Hij werd slechts licht gewond, hoewel hij een uur lang in een uiterst hachelijke positie heeft verkeerd. De bergingswerkzaamheden duren onverminderd voort. Men verwacht evenwel niet, dat de zeven verongelukte mijnwerkers vóór Maandagochtend zullen kunnen worden geborgen. Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande tot stand gekomen. Zout aangeboord nabij het Twente-Rijnkanaal onder Hengelo. Heden heeft in Z.H. den Paus de gehad van het Riten-Congregatie laarschap van Fisher en Zaterdag was in België de reorganisatie van net Vlaamsche bankwezen aan de orde. Te Antwerpen, te Kortrijk en te Brussel wer- nen vergaderingen gehouden van de Algemeene «snk-Vqteeniglng, de Bank voor Handel en Nijverheid en de Crédit Général Industrie!, •elke onder pressie van de Nationale Bank van België gereorganiseerd worden onder den naam »an de Credletbank voor Handel en Nijverheid De vergadering van de Crédit Général In- flpstriel te Brussel verliep zonder noemenswaar- ®ge incidenten. In het Torengebouw te Ant werpen, waar de algemeene vergadering van de aandeelhouders van de Algemeene Bank-Ver- eenlging werd gehóuden, was de discussie «eer nevig. zulks waa ook het geval op de vergade- Aanwezig waren onder anderen de Kardi nalen Laurentini en Rossi, de gezant van En geland bij den Heiligen Stoel, Sir Wingfield, de gezant van Engeland bij het Italiaansche hof. Sir Eric Drummond, verscheidene Engel sche en Canadeesche bisschoppen, de Engel sche. Schotsche. lersche en Amerlkaansche colleges te Rome en vele Vaticaansche per soonlijkheden, onder wie Z. H. Exc. Mgr. J. Olav Smit. In de Duitsche steenkoolmijn ,X*aurweg" van de Essweiler Bergwerk Vereln waren op de 350 meter verdieping acht mijnwerkrs aan het werken. Plotseling werden zij verrast door een water- doorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De overige zeven zijn verdronken. LISSABON, 9 Febr. (V. D.) In Lissabon is heden voor het eerst sinds vele Jaren sneeuw gevallen. Het bood een merkwaardlgen aanblik te zien hoe de bloeiende rozen en amandel- bloemen met sneeuw overdekt stonden. Toen des middags echter de zon doorbrak •as het ongewone schouwspel spoedig ver dwenen. Het bestuur van de C. H. V. «al bij dëh minis ter-president protesteeren tegen de wijxek waar op het ondersoek geschiedt. Sj Volledige clearing van Suriname met Duitsch land. Chili en TurkUe mogel(jk geworden. De financieele toestand der gemeenten de laatste jaren veel ongunstiger geworden. Handels- en betalings-overeenkomst met Roe menië. Rector L. Beune benoemd tot diocesaan mode rator der Kath. Jonge Middenstandsvereeniging in het Bisdom Haarlem. Italië is bereid onder bepaalde aan het te Londen voorgestelde luchtpact deel ie nemen. In Zijn antwoord verheerlijkte de Heilige Vader de schoonheid van de beide nieuwe ge stalten in hun historische en hun heroïsche heiligheid. In groote trekken schetste de Paus het leven van de beide zaligen en hun held- haftigen dood. Hij schilderde den adel en hei ligen ijver van bisschop John. Fisher en kan selier van de universiteit van Cambridge, die onwrikbaar weigerde de geestelijke oppermacht van den konlng te erkennen en blijmoedig den marteldood ondenging, een wonderbaar schouwspel voor engelen en menschen. Mijn overstroomd nabij de Nederlandsche grens; «even mijnwerkers verdronken. Een kijkje in een der sluizen van het Panamakanaal, welke momenteel een „grooten schoonmaak” ondergaan, hetgeen om de 20 jaar geschiedt. De deuren van de leeggeloopen sluis worden gereinigd en opnieuw geteerd. Er is hier werk voor 1500 arbeiders Aan het begin van het veertiende Jaar van Ons pontificaat,” aldus de Heilige Vader, „mo gen W(j aldus het woord herhalen, dat Onze Voorganger op den bisschopsstoel van Milaan, de Heilige Ambrosius, sprak bij de terugvinding van de lichamen van de martelaren Oervasius en Protasius: „Zoo Wij zelf geen martelaren zijn, mogen WU toch martelaren vinden.” De Paus richtte tenslotte bjj deze groote heilige gestalten Zijn gedachten naar hun vaderland Engeland en bad het woord van Christus, dat niet enkel een gebed, maar ook een profetie ia. dat het Mn schaapstal en Mn herder worde. Te Utrecht wordt de 15e vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij gehouden. Re de van prof. Aalberse over „De ordeningsge- dachte.” Daarna sprak dë Heilige Vader over Tho mas Morus, die als persoonlijkheid van het Engelsche Koninkrijk was. De Paus sprak over Thomas Morus' hoogen, levendlgen en sierlijken geest, rijk aan dat bizondere karakter, dat de Engelschen humor noemen, een uitdrukking van blijmoedige rust, welke hij tot op het schavot bewaarde. De man, die zoo waardig den mantel van het hoogste staatsambt droeg, legde dien lie ver af dan hem met ontrouw te bevlekken. Ook hij ging rustig den marteldood tegemoet, getuigend van zijn geloof en biddend voor zjjn vervolgers. De Heilige Vader vermeldde het aandeel, dat de betreurde Kardinaal Bourne In den aan drang tot deze heiligverklaring heeft gehad en memoreerde met bewogen woorden het hoofd van de historische sectie der Riten- Congregatie, Abt Quintin. die enkele dagen geleden, vlak na de voltooiing van het voor treffelijk werk, is overleden. Tenslotte sprak de Paus een dankwoord tot God, die Hem heeft toegestaan mede te wer ken tot de verheerlijking dezer beide marte laren, die niet alleen voor het geloof, maar in het bizonder voor het geestelijk oppergezag en primaat van den Paus zjjn gevallen. NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Ir. Mr. Dr. W. A. J. M. van Waterschoot v. d. Gracht heeft te Maastricht een rede ge houden over den noodtoestand in de mjjn-tn- dustrie. „De historische afdeellng", aldus decreet, „heeft deze taak ten volle vuld door belangrijke documenten te ver zamelen en met haar commentaar te ver klaren, waaruit het materieele en formee- le martelaarschap soowel van de zijde der beide slachtoffers als van de zijde van de regeering en van den konlng, die hen ter dood veroordeelde, uiterst duidelijk bleek.” Het decreet besluit: „Dat het martelaar schap en de aard van het martelaarschap van den zaligen Kardinaal John Fisher en Thomas Morus zoo duidelijk vast staan, dat, dispensatie verleend van teekenen of won deren en alle andere vereischte en noodige punten, mag worden voortgegaan tot ver dere behandeling.” De Paus gaf daarop aan de Riten-Congre gatie opdracht een streng onderzoek in te stellen omtrent bet feit van hun martelaar schap. INNSBRUCK, 9 Febr. (DNB) Een der grootste lawines der laatste dagen is neergekomen in de Ziller- taier Alpen in bet Finsing-dal en heeft het gehucht Schellenberg vol komen vernietigd. In totaal werden 12 z.g. Huetten met woningen,' 23 veestallen en 2 schuren, benevens de kapel en Jset-eafé weggevaagd. zou een ovewenkomst gesloten Terwijl Europa door deze conflicten wordt verscheurd, ontwaakt het slapende Azië. Twee-derde van het menschenras heeft zich in beweging gezet, niemand weet waarheen. Aan het hoofd dezer be weging staat een mogendheid, die reeds aanspraak maakt op vlootpariteit met de twee grootste zeemogendheden ter wereld. Men staat hiertegenover een der belang rijkste ontwikkelingen in de historie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1