DE ENGELSCHE KAPERS het geheim van DE 7 WIJZERPLATEN 5 8 televisiesc herm? MS 2$ 1 De overval 'fa ^4 I jr. oar- Merkwaardig concert Reuzen-haai gevangen Parfumindustrie in rut nood Goede vangst r v. W P°o R AGATHA CHRISTIE A») Ook een Nederlandsch fabrikaat? Men behoeft niet bang te zyn, dat ieder etrake by zyn buurman op tafel kan kijken «- m. MEEN ING VAN JOHN L. BAIRD ;7? y-, DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 i«el my sten. itie ▼an ko- oeg vallen neer. T? V ;!l en Q (I !/J i voorafgegaan aan. «i nu,” ik C r>, 10.35 12.05 1535 1850 12.20 Bns •en Een visscher heeft in de Hout Baal naby Kaapstad in zyn netten een haai gevangen, die meer dan 8 Meter lang was en ruim 5000 K.G. woog. 12.2p 15.20 17,35 30— 30— 20— 1 i ratt ling je- fn— erd op Uk- ige- ini- ge- >est erd nde ud- •en, ge- de ge- ge- oe- oe- en, Cen Un, len ■an BOO je- or-iüio ier 0«. xle •re 97. n- „Hallo jongeluiI” riep de vreemdeling hartelijk uit. „Ik ben blij jullie te zien. Jullie zyn de eerste Engel- sche gezichten, die ik in langen tijd gezien heb. Ik ben kapitein Benson van het vergane schip ..Koningin Bessie.” Nadat ze hun honger gestild hadden, zaten Hal en Mary op het balkon en vertelden van hun eigen avonturen. o Even later zei hij: „Ga nu eens mee naar de rivier en help me om wat vlsch te vangen Terwijl Hal en Mary op den oever bleven, ging hun gastheer op een paar steenen In de rivier staan en ving vlsch m»t een speer, die hü gemaakt had „Ik geloof, dat het beter voor jullie is, hier een poosje te biyven,” zei kapitein Benson, toen ze hun verhaal geëindigd hadden. Het bosch is vol vyande- lljke Indianen en wilde dieren. Kapitein Gay zal het slechte nieuws wel van Jullie stuurmano vernemen En om den tyd te verdrUven, bracht hij z'n boog en pillen naar buiten en leerde Hal schieten. democratische principes overeen was. Andere vooraanstaande dienaren des keizers. 1 bereikt I Te Genua wordt een tentoonstelling gehou den van wiegen uit alle tyden en van nagenoeg alle volken. In verband hiermede werd dezer dagen een merkwaardig concert gegeven, waar bij uitsluitend wiegeliedjes ten gehoore werden gebracht. Het programma bestond o.a. uit eeuwenoude Venetiaansche. Sieneesche en Ca- labrische volkswysjea, Bpaansche, Grieksche, Bretonsche, Groenlandsche. Indlaansche. Bra- zillaansche, Hawalaansche liedjes. Van bijzon der eigenaardige structuur waren de slaaplied jes van Afrikaansche nomadenstammen. Eenigen tyd geleden werd by een juwelier te Kopenhagen ingebroken en voor een waarde van 10.000 kronen ontvreemd. Enkele bloemen die de dieven hadden ach tergelaten. werden herkend als te zyn gestolen uit een auto en het signalement van den dader hiervan was bekend. Deze kon worden opge spoord, waarna hy bekende schuldig te zyn aan den juweelendiefstal en ook de namen van zyn belde medeplichtigen noemde. Tevens bleek echter dat alle drie behoorden tot een bende, die reeds meer dan 300 diefstal len op haar geweten had. De politie zet het onderzoek voort en thans zijn reeds twaalf personen gearresteerd die al len deelgenomen hebben aan verschillende mis- dryven. vreeseiyk,” zei Jimmy. i met den arm?” ^2° "““ret Je lastig en zoo U begrypt’wel Coote 1,111 voorzichtig moeten zyn,” zei Lady mal. dat r-_ opengesneden en versierd met blinkende zilve ren dollars. Verder droeg hy de nauwsluitende zwartfluweelen jas. de zilveren sporen, het witte hemd en den geweldigen sombrero van den Mexicaanschen hidalgo. El Diablo! brachten de ezeldrijvers uit. Juist, zei de keurige Jonge bandiet, met een glimlach, die zyn blanke tanden liet zien De duivel In eigen persoon, zooals ze me noemen. Hy nam zyn hoed af, met spottenden groet. Slgsbee zag dat hy ongewapend waa Wel? vroeg hy bedaard. Wat wenscht U? De bandiet daalde van zyn plaats af en wan delde op zyn gemak naar hem toe. AmerlcAno, hé? Heel ryk, om zoo ver te kunnen reizen naar hier! Uw geld, senor, alstu blieft. En weer maakte hy een diepe buiging, met hoffeiyken ernst. El Diablo negeerde volkomen de sidderende ezeldryvers. mitsgaders den gids. Hy keerde hun uHsittHwwmtMHMmNniHWMHNmMiniwt keizer van Japan een wandelstok ontvangen, die een symbool is van speciale privileges In het kelzeriyk paleis. Het zyn de 82-jarige minister van Financiën. Takahasji. baron Yamamoto, de vroegere mi nister van Binnenlandsche Zaken, en Tomlya, oud-presldent van het Hooggerechtshof, welke beide laatsten Juist 80 jaar geworden zyn. De Jongste onderscheiding voor Takahasji vormt het hoogtepunt van een merkwaardige carrière. De minister van Financiën Is van eenvoudige afkomst, en werd als jongen te Francisco als slaaf verkocht. Hij werd eerste minister, doch weigerde den daaraan verbonden titel, daar dit niet met zyn democratische principes overeen te brengen nu” zei Jimmy, „denk Ik dat eenlge ^“tajes met Lady Coote aan te raden zouden Lady Coote zat op een tuinbank te borduren onderwerp was een ontroostbare en eenlgs- wanstaltlge Jonkvrouw, die weende boven urn. lady coote «•deliJk als haar .Vindt •.Tante Selina De uitvinder John L. Baird, die thans 46 jaar oud is, begon zyn proeven uiterst bescheiden met een apparaat, dat uit een houten kist, een koekblik, een stuk karton en twee 'fietslantaam- glazen bestond. In 1926 boekte hy zyn eerste succes. Hy was toen reeds directeur van de overigens nog vry onbeduidende „Balrd Tele vision Company” en slaagde er in met den lender van de ..British Broadcasting Company” het conterfeltsel van zyn Jongsten bediende over een korten afstand te verspreiden. Om rustiger te kunnen experimenteeren, vroeg hy een eigen radiostation, wat hem werd toege staan. Nu deed zich echter de moetiykheid voor, dat hy op geen enkele golflengte kon wer ken zonder radlouitzendingen ernstig te ver storen. Daarom keerde hy maar weer terug naar de B.B.C., welke hy niet meer verlaten sou dan om In „Crystal Palace” de eigen stu dio's van de „Balrd Television Ltd.” te betrek ken. ^■’4' Waarom Balrd. nadat hy er in 1926 In ge slaagd was het conterfeltsel van zyn jongsten bediende uit te zenden, nog tot 1935 werk had om zyn vinding practlsch bruikbaar te maken? Hij socht naar wat hy de „hlgh-deflnltion", de verscherping der beelden noemt Wanneer men het beeld zooals dat op het televisiescherm ver- •chijnt, vergelykt met een cliché, dan was het raster aanvankeiyk te grof. Hy werkte met slechts dertig lynen en kon op die manier zoo weinig fynere nuances geven van het beeld, •lat dit dadelyk vervaagde, wanneer men meer probeerde uit te zenden <jan hoofd en schou ders van een mensch of een eenvoudige bewe gende figuur. Thans werkt hy mzt een raster van honderd- tachtlg tot vler-honderd lynen en de beelden die hy uitzendt tooneelvoorstelllngen. boks wedstrijden. paardenrennen, films komen door met de scherpte van een hulsbioscoop. Is Baird s vondst van de „high-definition” •oo aan den eenen kant een enorme stap voor- Wl op den weg der televisie, aan den anderen Dit is de grootste haal die ooit in de Zuid- Afrikaansche wateren Is gevangen. Toen de haal zich in het net bevond deed hy wanhopige pogingen om zich te bevryden, waarby hy een paar maal wel twee metet boven het water uit sprong. Aanvankeiyk dach ten de vlsschers dan ook met een walvlsch te doen te hebben. Het duurde twee uur voordat men het dier naar ondiep water had gesleept Daar schoot men er op met een geweer, doch veertien gels waren noodlg om het te dooden. „Het volgende logeeren.” „Zoo," zet Jimmy en trachtte in dat eene woord heel veel droef verlangen te leggen. „Ja Zou Je.... sou Je graag komen?” „Dat sou ik zeker." zei Jimmy harteiyk. „Ik kant zyn er ook bezwaren aan verbonden. Het grootste bezwaar is wel dat men „hlgh-defini- tlon”-beelden alleen kan uitzenden met een ultra-korte golf. De Baird Television Com pany" werkt op het oogenbllk met een golf lengte van zes meter. De maatschappy beschikt In het Crystal Palace over een krachtlgen ultra-korte golfzender, waarmee zy In een straal van ongeveer vyftig kilometer goede re sultaten bereikt. Op een te Nice gehouden vergadering van parfum-fabrikanten is een motie aangenomen, waarby aan de regeering wordt verzocht, numt- regelen te nemen ter bescherming van de parfum-industrle. In de motie wordt verklaard, dat de geheele oarfum-industrie. een der oudste en belang- rykste van Frankryk. met ondergang bedreigd wordt, in verband met de bedroevend lage pryzen. waartegen de producten de laatste drie jaren verkocht moesten worden. Vroeger, toen Balrd over den zender van de BBC. zyn dertig lynen-beeld uitzond, kon men die met elk gewoon radiotoestel ontvangen. Thans echter, nu hy voor zyn .Jilgh-deflnltl- on”-beelden met een ultra-korte golf werkt, heeft men een toestel noodlg dat voor de ont vangst van een ultra-korte golf geschikt is. Van die toestellen welke natuuriyk ook van een televisiescherm voorzien zyn, bestaan reeds twee Engelsche fabrikaten, terwyi naar het schynt binnen afzlenbaren tyd ook een Neder landsch fabrikaat op de markt verschynen zal. Deze toestellen zien er uit als een radio-gra- mofoon en hebben vyf knoppen, twee voor het geluid en drie voor het beeld. Het televisie scherm meet om en om twintig by dertig cen timeter. De prijs is nog aan den hoogen kant, al waren de eerste radiotoestellen beduidend duurder, en schommelt tusschen de vier hon derd en zes honderd gulden. Zou de nieuwe vinding opgang maken, dan zal een televisie toestel niet veel meer kosten dan twee honderd gulden. die den leeftyd van 70 Jaar hebben hebben tezelfdertyd een zilveren beker met het kelzeriyk wapen ontvangen. Onder hen bevin den zich baron Wakatsoekl, oud-premler, burg graaf Isjll, lid van den Privy Council, en mar kies Okoebo. En nogmaals zyn vurigen dank uitdrukkend verliet hy haar. Sir Oswald voegde, zich weldra by zyn vrouw. „Waar heeft die Jonge aap Je mee zitten te vervelen?” vroeg hy. „Ik kan dien kerel niet uitstaan.” „Het is een aardige Jongen,” ael lady Coote. .En zoo dapper. Bedenk eens hoe hy gisteravond gewond werd." „Ja. hy was ergens aan bet rondscharrelen waar hy niets te maken had „Ik vind dat Je heel onrechtvaardig bent, Oswald Hy heeft nog geen dag eerlijk werk gedaan in zyn leven Als er ooit een echte verkwister be staan heeft, dan is hy er een. Hy zou nooit vooruit komen, «la hy zichzelf een weg moest banen door het leven.” „Je hebt gisteren vast natte voeten gekregen.” zei lady Coote. „Ik hoop dat Je geen longotw steking krygt Freddie Richards ia er onlange aan gestorven Ueve hemel. Oswald ik word koud als ik er aan denk, hoe jy daar rondzwierf terwyi er qgn Inbreker loe liep in den tuin. Hy had je kunnen doodschieten Tusschen twee haakjes, ik heb mynheer Thesiger ultgenoodlgd voor het aanstaande week-end.” „Onzin zet sir Oswald ..Hoor eena hier. Maria, ik wil dien jongen man niet in myn huis hebben." „Waarom niet?” ^Dat zyn myn zaken.” Nu zyn uitvinders heel dlkwyis erg optimis tisch. Doch de heer Balrd schynt niet te over drijven, want de Brltsche Postmaster-General sir Kingsley Wood heeft op een plaats welke zoo officieel en zoo plechtig is als het Lager huis, den Londoneezen en ook den bewoners der grootste steden van Engeland beloofd, dat zy nog in den loop van dit Jaar de televisie zuilen krygen. En Sir Kingsley Wood heeft tevens degenen die deze gebeurtenis met angst en beven tege moet zien, gerust gesteld. Televisie wil niet zeggen, dat men door muren heen kan zien en dat een ieder die een televisiescherm heeft, by zyn buurman op tafel kan kyken. Televisie veronderstelt een gecompliceerde machine, welke het tafereel dat men wil verspreiden, op neemt, en een tweede machine, die het opge nomen tafereel uitzendt. Deze machines heb ben een zoodanigen omvang en er zyn zooveel menschen noodlg om ze te bedienen, dat men ze al heel bezwaariyk hier of daar verdekt kan opstellen. En de burgen van Groot-Brlt- tannië, die vreesden dat ze nu nooit of nimmer meer veilig zouden wezen voor de televisianls- ten of moeten wy „vèrzienen” zeggen, zoo als wy ook van „luisteraare” spreken? kun nen dus gerust zyn. elevisle is voor de radio van even veel I belang als het geluid indertyd was voor X de stomme film. Ik ben er dan ook vast overtuigd, dat in de toekomst elk radio toestel zal worden uitgerust met een televisie- jcnermAldus John L. Balrd, de uitvinder van een apparaat dat den droom der televisie tot werkelijkheid moet maken. En er alles voor te kiezen Interesseert me zoo." ,Blr Oswald zal onderhand zeker zelf wel .ets koopen.” zei Jimmy, „en dan kunt u, precies uw eigen zin doen." Lady Coote schudde droevig het hoofd. „Sir Oswald wil het een makelaar laten doen en u weet wat dat zeggen wil „O maar ze zouden u toch raadplegen.” „Het zou een van die prachtige huizen worden, alles antiek. Die lui kyken néér op wat ik ge zellig en hulseiyk vind Niet dat sir Oswald het niet altyd gezellig vond en tevreden was in zyn huis en ik geloof trouwens, dat zyn smaak eigeniyk nog precies hetzelfde Is Maar hy wil nu alleen alles van het beste hebben Hy Is verwonderiyk vooruitgekomen en natuuriyk wil hy dat laten biyken, maar ik vraag me dik- wyis af, waar dat op uit moet loopen." Jimmy keek haar belangstellend aan „Het is als'met een paard dat op hol is," zei lady Coote. „Het heeft het gebit tusschen zyn tanden en het holt weg. Oswald precies het zelfde. Hy is voorttlt gekomen en zoo vooruit geko. men, dat hy niet meer kan ophouden met voor uitkomen Hy is nu een van de rykste men schen in Engeland. Maar is hy daar tevreden mee? Neen, hy wil nog meer Hy wil worden weet niet wat hy wil worden. Ik kan u wel vertellen, dat het my soms beangstigt Zooals die Perzische kerel,” zei Jimmy, ,dle daar liep te lammeren om nieuwe werelden te kunnen veroveren.” Ijidy Coote knikte instemmend zonder goed te plaats en begon het meer zich te vormen. Het stuwbekken heeft een lengte van 180 K M en zal eerst over drie Jaar gevuld zyn. Het is bestemd de steden van Zuld-Californié van water te voorzien en uitgestrekte gebieden te bevloeien. Verder zal het electrische krachtwerken voe den en het gevaar voor overstroomlngen teniet doen. De totale kosten van den bouw bedroegen 385 mlllloen dollar; het bouwwerk is in 4% Jaar voltooid, waar oorspronkeiyk 7 jaar was voorzien man voor den zieden van me dat toen ik een jong meisje was een van myn hm.... myn bewonderaars.... een handvol grint opraapte en een meisje, dat by me was zei aanstonds, dat hy liet als een schat zou bewaren, omdat myn voeten er op geloopen hadden. Ik vond het zoon lief idee. Ofschoon later bleek dat hy een cursus volgde In minera logie... of was het geologie?.... aan een tech nische school, en een meisje haar zakdoek stelen en die als een schat bewarenen al dien aard van dingen.” „Lastig als het meisje haar neus wilde snui ten.” zei de practiache heer Thesiger. Lady Coote legde haar borduurwerk neer en keek hem onderzoekend doch vriendelyk aan „Kom nu.” zei ze. „is er geen aardig meisje waar je voelt? Waar je graag voor zoudt wer ken en een nestje voor bouwen?” Jimmy bloosde en prevelde. ,,Ik vond dat Je heel goed op kon schieten met een van die meisjes op Chimneys, toenVera Da ven try.” „Soeks?” ..Zoo noemen ze haar.” gaf lady Coote toe Ik kan niet begrypen waarom. Het klinkt niet lief ,.O het is <en aardige meid." zei Jimmy. „Ik zou haar beat weer eens willen ontmoeten.” week-end komt ie by ons A I J 17 A O AT NT 17 OP dit blad zlin ingevolge de vertekerlngsvoorwaarden tegen E1 *7^0 levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door een on8eval met T7 Ol-Cfl blJ T*r»ez van een hantk aal «I 1 1 Li O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen r vJvFa" verlies van belde armen, belde beeneij of belde oogen X doodelijken afloop 1 éMV/VFa1* een voet of AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UlTERLiJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL „O dat hoop Ik niet, hoor.” „Ik waarschuw alleen maar.” zei lady Coote. „Waar woont u nu?” vroeg mynheer Thesiger. „In de stad of Als men bedenkt, dat hy het antwoord op deze vraag heel goed kende, stelde hy de vraag met een waardeerbare on(?ekunsteldheid. Lady Coote zuchtte diep. „Sir Oswald heeft het landgoed van de graaf van Alton gehuurd. Letherbury U kent het mis schien." ,.O Ja. Het Is schitterend, vindt u niet?" ,’,Och ik weet het niet,’" zei lady Coote, „Het iz heel groot en somber weet u. Veel schllderyen- galeryen met zulke streag uitziende portretten. Ik vind die zoo genaamde Oude Meesters zeer terneerdrukkend U had het kleine huls eens moeten zien, dat we in Yorkshire hadden, mynheer Thesiger. Toen str Oswald nog gewoon mynheer Coote was Zoon aardige hal en een vrooiyke salon ik had er wit gestreept be hang voor gekozen met een rand van blauwen regen, dat herinner ik me nog Het was een satynstreep. weet u. geen moiré. Dat vind ik altyd veel smaakvoller. De eetkamer was op liet noordoosten, dus kregen we er niet veel zon maar met een goed helderrood behang, een stel van die grappige jachtplaten, daaimee was het er wel zoo vrooiyk als een Kerstfeest." Door de opwinding van deze herinneringen. Het lady Coote verscheidene bolletjes wol val len. die Jknmy plichtmatig opspoorde. „Dank je wel beste Jongen,” zet lady Coote. „Nu, waar had ik het ook weer over O.... Het Crystal Palace werd voor de Inrichting van studio's en aender ultgekoren, omdat dit een der hoogste gebouwen van Londen is. De zuldeiyke toren waar de zendinstallatie is on dergebracht. verheft zich byna zeven-honderd voet boven den zeespiegel en is vrywel in heel Londen zichtbaar. Dit is van groot belang, omdat ultra-korte golven een zekere overeen komst vertoonen met Uchtgolven. De zender kan vergeleken warden met een vuurtoren: hoe verder het brandpunt boven zyn omgeving uit steekt, hoe beter de ontvangst is. Deze overeenkomst tusschen ultra-korte gol ven en Uchtgolven doet zich ook voor in hun relkwydte. Zoo kan er thans, als gezegd, in een straal van niet meer dan ongeveer vyftig kilo meter uitgezonden worden. Op die manier be reikt men echter nog altyd acht tot tien mll- Uoen menschen, wat voor een eerste begin zeer zeker voldoende is. Slaagt de proef, dan zullen er geleldelyk in aUe groote steden van Enge land zenders gebouwd worden. Wat het publiek echter vermoedeiyk wel het meest interesseert, is de vraag: hoe ontvangt men de televisie? ^7) dat hy ideeën Hl| troostend. „Hy heeft iets op het hart," zei lady Coote „Hy piekert. Ik weet het „Waar piekert hy over?” „Dat weet ik niet. Misschien tets met de fabriek. Het is een heele gerustheid voor hem dat hy mynheer Bateman heeft. Zoon ernstige Jonge manen zoo nauwgezet.” „Wonderiyk nauwgezet," gaf Jimmy toe „Oswald hecht veel aan het oordeel van mUn- heer Bateman. Hy zegt dat mynheer Bateman •altyd geiyk heeft." „Dat was Jaren geleden een van zyn ergste karaktereigenschappen.” zei Jimmy gevoelvol. Lady Coote leek eenlgacins in de war ge bracht. „Dat was een vrooiyk gezellig week-end. dat Ik by u op Chtmnags doorbracht.” zei Jimmy „Ik bedoel, dat het vreeselyk gezellig geweest zou zyn, als die oude Oerry niet om het hoekje gegaan was. Heele aardige meisjes." „Ik vind die meisjes heel vreemd." zei lady Coote. „Niets romantisch weet u? Ik borduurde byvoorbeeld zakdoeken voor sir Oswald met mUn eigen haar, toen we verloofd waren.” „Zoo,” zei Jimmy. „Hoe bewonderenswaardig Maar ik denk, dat meisjes tegenwoordig geen lang haar genoeg hebben om dat te doen.” „Dat is waar." gaf lady Coote toe. .Maar o. Diablo De slanke Jonge bandiet was nog al tyd bewusteloos Sigsbee onderzocht de rotsen, waar het dy namiet was terechtgekomen. Dynamiet ontploft naar beneden, en waar het ontploffingsmlddel was neergekomen, bevond zich een groote scheur in den grond. Eensklaps stond hy styf van verbazing. Zyn mond ging open, doch hy kon geen woord uitbrengen. Geruimen tijd bleef hy zoo staan, en tuurde met groote oogen in de scheur in den bodem. Dan knielde hy neer, bracht zyn hand al tastend omlaag en haalde haar weer op be dekt met een slymerige zwarte massa Als in een droomtoestand liep hy terug naar de plaats, waar El Diablo langzaam weer tot bezinning kwam Slgsbee raapte het geweer op. dat de gids had laten vallen, en richtte het. El Diablo ging overeind zitten, en wreef zyn kaak Je durft, dat moet ik zeggen! zei Bigsbee. El Diablo slaagde er in. te glimlachen, on danks zyn treurig figuur. Dat, senor. is myn heele kapitaal, durf Zes gewapende mannen, zei Sigsbee grim mig. En je had de brutaliteit, om ongewapend tusschen die rotsen vandaan te komen en mijn geld te eischen met niets anders dan twaalf leege hoeden en een paar pijpen achter Je! Het is nog nooit mislukt, prevelde El Di ablo Hij zuchtte». hebt hier myn pres tige kapot geslagen, vrees ik. senor. Voortaan zal ik een ander arbeidsveld moeten zoeken. Slgsbee keek langs het pad. Zyn mannen kwamen terug met de afgedwaalde muildieren. Ik heb wat anders kapot aes’agen. toen ik dat dynamiet uitgooide, zei hy met voldoe ning IHU stak zijn bevuilde hand uit.) Zie Je dst? De bandiet staarde Olie! bracht hy uit. Olie, knikte Sigsbee griinzend Net tus schen die rotsen! (Hij glimlachte voldaan). Voor een waarde van etteiyke mllltoenen; mak kelijk. De bandiet stond op Zelfs in zyn gruwelijke nederlaag Het ztjn hoffelijkheid hem niet in den steek Ik feliciteer u. senor. met uw reusachtig geluk De muildieren kwamen door dat van den gids Styg op, beval Sigsbee den struikroover. terwyi hy op den ezel wees De gids kan loo pen En probeer niet weg te loopen. anders zal ik je een kogel In je body planten. U wilt me aan de politie overleveren? vroeg El Diablo spHtlg. Sigsbee keek hem aan en lachte. Hy wierp den starenden gids diens geweer toe. stapte op den bandiet af. en stak zyn besmeurde hand uit. Wees niet zoo dwaas. grinnikte htj Een man die zoon stukje kan uithalen. Bis jij hebt uitgehaald, verknoeit zyn tyd op een plaats als deze. Ik heb al jarenlang uitgeke ken naar een compagnon als jyi eenvoudig den rug toe. Als ze eensklaps op hem afgestormd wa ren. hadden ze hem met gemak kunnen over- Doch die gedachte kwam niet eens by hen op. Slgsbee klom van zyn muildier af Hy ziedde van toom Eerst die krankzinnige tocht op zoek naar een denkbeeldige goudmyn en nu dit nog. De geweerloopen waren van alle kanten op hem gericht. In een nuchter oogenbllk zou hy er nooit aan gedacht hebben, om geheel aUeen een aanval op den bandietenhoofdman te be ginnen. Maar hy was uit zyn gewone doen. Pats! Zyn gebalde vuist schoot uit. en trof El Diablo In zyn kaak. De bandiet viel zwaar tegen den grond. Totaal bulten gevecht gesteld. Én dat Is voor de rest van jullie! huilde Bigsbee. Vliegensvlug haalde hy den dynamletstaaf uit zyn zak. stak de lont aan, en slingerde het sissende werptuig tusschen de rotsblokken. Boem! Boem! Boem! Met een ontzettend ge raas ontplofte het dynamiet en de lucht zag zwart van de .rondvliegende brokstukken. Slgsbee, die nog nooit in zyn leven iemand in toom /had neergeslagen, werd als waan zinnig. Hy ontwikkelde de kracht van een ge- tergden olifant. Met ren reusachtlgen sprong was hy over de rotsblokken aan den anderen kant van het pad. om geheel alleen met de rest van de bandieten af te rekenen Allemachtig! bracht hy dan opeens uit. De .geweren" waren eindjes gaspUp. die met stokken overeind werden gehouden! De „ban dieten" waren ren verzameling hoeden, die tusschen de rotsen waren vastgestokenEl Diablo was niets anders dan een geweldige bluffer En dBAr stond het „machtne-geweer" een houten ratel! Slgsbee verscheen weer op het pad De ver schrikte ezeldryvers stonden daar nog met knikkende knieën, doch de muildieren waren er met bagage en al van door gegaan. Haal die beesten terug! brulde Slgsbee. Haal ze terug, of ik stop Jullie levend onder den grond Een oogenbllk later was hy alleen met El neeit verworven Laat zoo n gek gehouden worden, en hy zal woede. Slgsbee Miller wis voor den gek gehouden. Daar zat hy, met zyn voUe gewicht van man in de kracht van zyn jaren. ongemakkeiyk op een voortstrompelend muildier, schoof zyn hoed achterover, veegde het zweet van zyn badend voorhoofd, en staarde naar het dorre, zonver- schroelde Mexicaansche landschap. Goud! zei hy bitter, voor den zooveelsten keer dien morgen. GoudEn ik heb me laten verleiden! Ik heb nog een kindermeisje noodlg! Hy verviel weer in somber gepeins, en vroeg zich af, wie van zyn vyanden het geweest was, die hem zoogenaamd een brief van een ouden goudgraver uit Laguna Del Sol had toegestuurd, waarin hem de helft van een goudmyn te koop werd aangeboden. Laguna Del Sol. vierhonderd myi van den spoorweg gelegen, bleek een ellen dige verzameUng van drie hutten en negen Mexicaners te zyn. Voor hem uit reed een groote, dikke kerel, in een gehavend costuum, die zich „gids" noem de En achter hem kwamen vyf mannen te voet, die even zoovele pakdieren meevoerden, beladen met Miller's persooniyke bezittingen. Eensklaps bleef de ezel van den gids staan De beryder sjokte voorby zyn meester naar de afdeeling bagage, en haalde uit de linnen zak ken op het laatste pakdler een uitgebeelde ver zameling vuurwapens en munitie, welke hy on der de ezeldryvers verdeelde. Wat is er aan de hand? vroeg Bigsbee be langstellend. Er was dit aan de hand, verklaarde het dikke gedrocht, In een vloed van gebroken Engelsch, dat de rotsachtige streek vóór hen wel eens bandieten kon herbergen. Maar, zoo verzekerde hy den blanken senor, terwyi hy fier naar zyn nederig rydier stapte, hy hoefde niet bang te zyn. Hy, Ramon, de beste gids van heel Mexico, kon tegen een honderd bandieten op. Dat is dan In orde, zei Slgsbee. Vooruit dan maar weer! De stoet zette zich weer In beweging In de richting van de rotsen. Onderwyi hy voortsjokte speelde Slgsbee's hand in zyn zak met 'n staaf dynamiet. Hy had een voorraad ontplofflngs- mlddelen meegebracht, om den bodem hier en daar op te blazen, op zoek naar goud. Op dit oogenbllk had hy zin, om alles op te blazen. Wat zouden de lui op de Beurs, in New-York, hem uitlachen, als hy terugkwam' Ja. zei hy grimmig tegen zichzelf, terwyi ze by de rotsen kwamen, en tusschen de uitstekende kanten doorgingen, ze zouden lachen, tot ze het be stierven; ze zouden.... Maar hier werd zyn verbeeldingskracht stop gezet Tak tak tak tak! Het geratel van een machinegeweer klonk scherp In de stilte Ramon viel van zyn ezel, en bleef plat op den grond liggen. Een oogenbllk dacht Slgsbee dat zyn gids dood was. Maar toen zag hy, dat de man beefde van angst. Hy wierp een blik achter zich. De vyf ezel drijvers hadden hun wapens laten vallen en stonden met hun armen omhoog. Toen zag Slgsbee geweerloopen zes aan weerszoden van het pad die over en tusschen de rotsblokken te voorschyn kwamen En hy zag ook de kegelvormige punten van een dozyn Mexicaansche hoeden. Zeg! riep Sigsbee. Wat voor den d. Goeden morgen, senor, riep een aangename stem, waaruit een zekere vroolykheld klonk. „Ik vraag me a? zal zyn maag er tegen kunnen?” gipg ze In tranen verder. „Te denken zou worden.... hy, met zyn ik mag er niet aan denken.” ziet er heel patent uit," zei Jimmy maakte plaats voor Jimmy en een tactvolle Jongeman bewonderde, werk. u het mooi." zei lady Coote verheugo is er aan begonnen de week voor Bensch- Kanller aan de lever Het arme •Ho* vreeselyk,” zei Jimmy bet met den arm?” schynt weer in orde te zyn. AHcen zult op waarschuwenden toon. Ik weet van --bloedvergiftiging bil kwam en ZOU U uw arm wel eens heelemaal kunnen het biykt op veel andere wyzen. Ik herinner Drie vooraanstaande Japansche staatslieden, allen 80 jaar of ouder, hebben elk van den tel u voor: een man. die zich in de flnan- cieele wereld een reputatie van sluwheid Op ren van dé rotsblokken sprong een slanke jongeman te voorschyn. Zyn broek was van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11