H De regeering in Engeland verzwakt 2 c. D Oplichter aan het werk CRISISSTEMMING BIJ DE CONSERVATIEVEN SP00RWEGPENSI0ÉNEN BEDREIGD WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 lUIIIIIIIUUg r I Tien jaar Gemeenschap Effecten verduisterd BRAND IN AUTOGARAGE DE NOOD DER TUINDERS VERDUISTERING GEPLEEGD JAVATABAK Tydelyke opheffing uitvoerrecht VRAGENDE KAMERLEDEN OPHEFFING RECHTBANKEN? KERSTGAVEN DAGBLADPERS Uit Alexandrië vertrokken Inleiding H. Venings bleven. Taxe-gedeclte consumptiemelk Geen rijksgeld meer voor keuringsdienst? Handelaar tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld Examencommissie Nijverheids onderwijs akte N XIX Expositie bij den Haarlemschen Boekhandel H. Coebergh Bezuinigingsplannen op volks gezondheid STATIONSGEBOUW OP „WAALHAVEN” H. M. de Koningin maakte met vorstin van Erbach (rechts), die als gast van H.M. in de residentie vertoeft, een rit door de stad D. HANS UIT DE LIBERALE STAATSPARTIJ r rli- L tfn. ten m- ect iar tot iog an U- In! 51- en of Congres van „St. Raphael” om te protesteeren tegen de voor ge stelde wijziging van de pensioenregeling Zeven wagens een prooi der vlammen Verscheidene families in diverse steden het slachtoffer geworden Een adres aan den ministerraad Ben zeer behoorlijke meerderheid was voor Zutphen en Dordrecht genoemd Motie Het „Omen” van Wavertree 1 f, IW—III!.... der de :ho- nelli den f 90 (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, 11 Februari 1935 van deze met 4 pet. .wat dus practlsch hierop neer komt. dat men feitelijk pensioenen zal ont vangen volgens hetgeen men op 1 Mei 1934 zou hebben verdiend. Immers, wordt het ontwerp wet, dan zal voortaan elk kabinet zonder eenige bemoeie nis van de Staten-Generaal de bevoegdheid krijgen nieuwe kortingen toe te passen. hier buiten zouden vallen, had de heer Coe bergh niet ten toon gesteld. Ergens boven in een kast van hen grooten boekhandel staat in een langzaam verbleekend geel papiertje Psichari’s Voyage du Centurion. Psichari is ook nooit sterk geweest op de Hol- landsche markt. Mauriac schijnt betere kan sen te maken. Met zijn romans tenminste. belegging beïnvloed. De Almelosche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den vroegeren effectenhandelaar G. B. te Hengelo, thans wonende te Haarlem, die wegens verduistering van effecten conform den elsch veroordeeld werd tot twee jaar ge vangenisstraf. Verdachte had gespeculeerd met hem toever trouwde fondsen welke hem ter beschikking waren gesteld door tal van Twentsche midden standers en welke fondsen hü ten deele ook verpand had. Vooral het laatste werd hem zeer zwaar aangewezen omdat dit ook nog geschied was in Augustus 1934, toen verdachte moest weten, dat hjj hopeloos vast zat. De burgemeester van 'sGravenhage heeft van de door de Vereeniging ..De Nederlandsche Dag bladpers" verzamelde Kerstgaven-1934 voor zijn gemeente een bedrag ontvangen van 16.393.78 Dit bedrag is ten goede gekomen aan 53 instel lingen van weldadigheid en 208 in kommervolle omstandigheden verkeerende gezinnen of per sonen. z inipag op da mi uk ritz, ‘ath Jos- en Ingediend is een wetsontwerp tot bekrach tiging van een door den Gouv.-Gen. van Ned. Indlë vastgestelde ordonnantie in zake tijde lijke opheffing van het uitvoerrecht op Java- tabak. Een ter zake Ingesteld onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat er alle aanleiding be staat aan die cultuur, zoowel wat de onder nemingen als den bevolklngsaanplant betreft, een tegemoetkoming te verleenen in den vorm van een tijdelijke opschorting van het uitvoer recht, dat 1.per 100 KG. bedraagt. Blijkens bij het departement van Defensie ontvangen berichten zijn de onderzeebooten K XVI en K XVII Maandagmiddag uit Alexan drië vertrokken. De prijs voor het taxegedeelte van consump- tiemelk. gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 5H cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. rad her fje- eidl co lt». arts ton- :ho- iren ische feit, lijk- lelij- over eker alle) dan :iens eten er- ro- jke Xis □O* ende chen t een een sa il ta lik); ia its ije); pan- De heer D. Hans, hoofdredacteur van „De Avondpost”, heeft voor het lidmaatschap van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" be dankt. Hij verklaart in zijn blad tot dit besluit gekomen te zijn, omdat hü vrü wil blüven om zün bezwaren tegen de practlsche liberale poli tiek te publiceeren. Bovendien doet het eigenaardig aan, dat de bestaande maxima ongewijzigd De billUkheid zou toch meebrengen, dat b.v. het maximum van f 4000 evenredig zou wor den verlaagd, maar daarvan blüft men af. BATAVIA, 12 Febr. (Aneta). De Officier van Justitie elschte tegen C. A. D. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens verduiste ring van een bedrag van 800ten nadeele van den plaatselüken raad van Kommering Ilir en van een bedrag van 1200.ten nadeele van de Bataviasche Verkeers-maatschappü- Beklaagde was vroeger administrateur van de Cultuur-Mü. Sumatra, werd door de crisis werkloos, vond vervolgens aanstelling bü den plaatselijken raad van Kommering Ilir als op zichter en was ten slotte stationschef van de Bataviasche Verkeers-Mü Dinsdag werd in de Handelsbeurs te Utrecht vanwege den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael” een congres voor de gepensionneerde spoor- mannen gehouden in verband met het lelt, dat hen groote gevaren dreigen door het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet van het Spoorwegpersoneel. Op zün plaats achtte spr. een ernstig protest tegen het feit, dat men het personeel eerst ont nomen heeft den na hard werken verkregen welstand en nu nog verkregen rechten en op gespaarde gelden ontneemt. Men beroept zich op een vroeger gegeven toe slag, maar dat was eenvoudig omdat een groot gedeelte verging van de armoede. Er waren toen vele weduwen met f 225 pensioen, die er bü kregen. De Daar de Kaïher nu heeft toegestaan, dat dit bedrag voorloopig niet zal worden verrekend, zullen de uitgaven de inkmsten dus gaan overtreffen. Is daar het personeel echter aan- Ineens wordt op brute wijze van het gepen sionneerde personeel een belangrük deel van het pensioen afgenomen en groot is de teleurstel ling ook voor het thans nog in dienst zünde personeel, dat reeds getroffen door verschillende loonsverlagingen, nu ontnoemen wordt 't uitge stelde loon, waarop het vast rekende. Maar daarbü blüft het niet. In zün openingswoord heette de voorzitter, de heer Wigman in 't büzonder welkom den Bonds- advlseur. pastoor Mutsaerts uit Tilburg, het 2de Kamerlid den heer Suring en den Ver- bondssecretaris, den heer Schutte. 1) De hertogen van Marlborough staan aar. het hoofd van dit geslacht. Waar aan ’t slot van de Memorie van toelich ting op het wüziglngsontwerp staat: ,.De com missie van büstand is gehoord", merkt spr. op, dat dit inderdaad zoo is. maar laten de Kamer leden eens vragen kennis te mogen nemen van het advies dezer commissie. Tenslotte deed spr. een beroep op de Kamer leden om te voorkomen, dat het wüziglngsont werp wet wordt. Bü de nu volgende discussies uit*en verschil lende gepenslonneerden en nlet-gepensionneer- den hun waardeering voor het werk van het Hoofdbestuur en wezen tevens op de vele moei lükheden waarin zü verkeeren en die straks grooter zullen worden door een inbreuk op hun rechten. Spr. herinnerde er aan. dat de pensioen grondslagen, die betrekking hebben op Juli 1922 tot Januari 1924 werden verminderd met 19, die van Januari 1934 tot April 1933 met 11, die van April 1933 tot 1 Mei 1934 In het algemeene bezuinigingsplan, dat de regeering voorbereidt, zal ook de zorg voor de Volksgezondheid niet worden gespaard. Het „Volk” maakt thans melding van het ge rucht, dat het in de bedoeling ligt op de in spectie van de Volksgezondheid te besparen door vermindering van het aantal hoofdinspec teurs. Een andere bezuiniging zou verkregen wor den door intrekking van den begroot! ngspost van 660.000, waaruit de büdragen aan de ge meenten voor den keuringsdienst van waren werden bekostigd. De kosten van de keurings diensten (voozoover zü onder die omstandig heden te handhaven zouden zün) zouden daar door geheel ten laste van de gemeentelüke bud getten komen. Bü de politie van het bureau Overtoom te Amsterdam hebben enkele families aangifte gedaan, dat zü door iemand in Den Haag op geraffineerde wüze zün opgelicht. De politie heeft een onderzoek ingesteld; het volgende is hierbü aan het licht gekomen: Sedert eenige maanden schünt er in Den Haag een man te wonen, die er zün werk van maakt lederen dag de overlüdensadvertenties in diverse dagbladen bulten Den Haag na te zien. Na eenige dagen ontvangt de familie, waar een sterfgeval heeft plaats gevonden, uit Den Haag een pakje onder rembours, waarbü betaald moet worden ƒ160 tot ƒ1.95. Dit be drag varieert nog al eens. In de meeste gevallen hebben de families, waar men deze pakjes heen zond, ze geaccep teerd. daar men van meening was, dat de in houd er van door den overledene, kort voor zün dood, zou zün besteld. Als afzender stond vermeld „Uitgeversmü. Alblec”, Den Haag, maar soms gebruikte men ook wel eens den naam van een bonafide uitgeversmaatschappü- De inhoud van dit boekje bestaat uit een on benullig boekje, ter waarde van enkele centen. Het gebeurde Maandag dat bü een familie een pakje werd bezorgd waar puist op dat oogenbllk de begrafenisstoet voor de deur stond. Ook dit pakje werd weer geaccejiteerd. De Amsterdamsche politie heeft zich in ver binding gesteld met die van Den Haag en reeds is men te weten gekomen, dat de man bü twee- de-hands boekwinkels te Den Haag verschillende boekjes heeft opgekocht. Ook weet men. dat reeds meerdere personen in andere steden, als Utrecht, Gouda en Rotterdam, op dezelfde wüze door hem zün opgelicht. Het onderzoek wordt door de politie in de diverse steden voortgezet. r Hedennacht om twaalf uur is brand nitgebro- ken in de autogarage ..Het Centrum" van den heer C. Spool aan de Vlschstraat te Den BrieL Het vuur, dat in de aanwezige büzine, olie, auto banden enz. gretig voedsel vond, breidde zich zeer snel uit. Zeven auto's, die in de garage stonden, wer den een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is vermoedelük kort sluiting. Het Tweede Kamerlid van der Heide heeft vragen gesteld over het feit, of een groot aan tal crimlneële psychopathen. die ter beschik king waren gesteld, binnenkort onvoorwaarde- lük zullen worden ontslagen. Het Kamerlid Drop heeft inlichtingen ge vraagd over steunverleenlng aan een groep mandenmakers te Hulzen. Het Kamerlid Vos vraagt, of verwacht wordt, dat de Duitsche damesconfectle-industrie door gebrek aan wol het haar bü het laatst gesloten Nederlandsch-Dultsche Handelsverdrag toege- stane contingent voor den Invoer van boven - kleeding voor vrouwen, meisjes en kinderen voomamelük zal uitputten door den invoer van zgn N.A.G.-confectie. Voorts vraagt hü of bü de contingenteering van papier geen uitzondering gemaakt is voor artikelen, die niet door de Nederlandsche in dustrie worden vervaardigd. Volgens het „Volk” schünt onderdeel van het bezuinigingsplan van de regeering te vormen de opheffing van twee rechtbanken, nJ. die te Zutfen en Dordrecht. Zooals men zich herinnert, bestond reeds vroeger het voornemen om deze rechtbanken te doen verdwünen. Onder den druk van de tegen dit plan gerezen oppositie is daarvan toen af gezien. Is het blad wel ingelicht, dan ligt het In de bedoeling van de regeering om met een beroep op de tüdsomstandlgheden, met dit voorstel bü de Staten-Generaal terug te komen. sprakelük voor? Moet het personeel daarvoor bloeden? Een dergelüke handelwüze noemde spr. on rechtvaardig en van de Kamerleden wordt verwacht, dat zü helpen voorkomen het per soneel daarvoor te laten opdraaien. e afgeloopen week is voor de Britsche regeering, en meer in het büzonder voor de leiders der conservatieve partü, niet willen Tenslotte werd een motie aangenomen en goedkeuring gehecht aan een aan de Tweede Kamer en den Personeelraad te zenden adres. De Nederlandsche Tuindersbond heeft aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin hü tot de volgende conclusie komt:* dat in verband met het toenemend gevaar voor openbare en stille executies, onmlddellük ingrüpen door afkondiging na tüdelük executle- verbod voor bodembedrijven. dringend geboden is, waarna een algeheele regeling van het hypo- theek- en schuldenvraagstuk spoedigst moet worden ter hand genomen, vervolgens, dat her stel van de tuinbouwbedrijven door uitbetaling van steun tot 100 pCt. de richtprijzen voor 1934 en de twee daaraan voorafgaande jaren niet alleen voor den tuinbouw noodlg, maar ook voor de geheele gemeenschap van een zeer groot be lang met worden geacht. Tenslotte meende hü. dat ten opzichte van dc verdeeling der beschikbare Duitsche clearing- gelden de belangen van de bodemproducenten niet mogen worden opgeofferd aan de belangen van de kapitaalvorderingen. et verlies van één zetel heeft voor conservatieven en de regeering, die over zulk een overweldigende meerderheid in het Parlement beschikken, geen direct politiek, een indirect moreel belang. In dit een socialist gekozen, niet om- partü in de meerderheid is, maar De Minister van Onderwüs. Kunsten en We tenschappen heeft bepaald, dat de commissie, in 1935 belast met het afnemen van het examen ter verkrüging van de akte van bekwaamheid tot het geven vkn nüverheidsonderwüa, N XIX, zitting zal houden te Deventer en Zetten. In deze commissie zün benoemd: tot lid en voorzitster: Mej. G. G. Smit, in- spectrice van het nüverheidsonderwüs, te 's-Gravenhage; tot lid, vice-voorzitster en secretaresse: Mej. Th. W S. Mansholt, te Deventer; tot leden: Mej. J. J. Aarts, te Posterholt; Mej. G. M M. Andl, te Posterholt; Ir. H. Bemelmans, te Roermond; Mej. Q. A. M. Bollen, te Poster holt; Dr. H. W. de Boer, te Haren (Gr.); Mej. A. 8. van den Burg, te Deventer; Dr. J. Cohen, te Deventer; Dr. B. de Hoogh, te Winterswijk; Mej. J Huizinga, te Deventer; Dr. G. Kalsbeek. te Zetten; Dr. F. E. Nüdam. te Deventer; Mej. Jk. S. von Pigage, te Posterholt; Mej. J. P. Schieven, te Zetten; Mej. A. F. C. Suermondt, te Nümegen; Dr. J. H. Tuntler, te Groningen; Ir. R van der Veen, te Nümegen; Mej. H. A. de Vries te Deventer en Ir. J. Wind, te Harden- berg. Gistermiddag is het nieuwe stationsgebouw op het vliegveld „Waalhaven" in gebruik ge nomen. Het vervullen van allerlei formaliteiten is thans voor de vertrekkende reizigers ten zeer ste vergemakkelükt, terwül een geriefelüke wachtkamer, waarin een buffet is ingericht, het wachten veraangenaamt. De aankomende passagiers begeven zich naar het andere gedeelte van het gebouw, waar de passencontröle plaatsvindt en de douane-visl- tatie wordt verricht. Het geheel beteekent voor het Rotterdam- sche vliegveld een groote verbetering. n het Lagerhuis is gestemd over het Indische wetsontwerp in tweede lezing. Trouw aan de beginselen, die de stichters van het blad bü de oprichting begeesterden, heeft De Gemeenschap een ontwikkeling doorge maakt, welke niet altüd harmonisch verliep, het is waar, doch welke ook niet zonder in vloed bleven op het openbare katholieke leven van ons land. Wat tien jaren geleden niet ge zegd mocht worden ofschoon het door menig een gedacht werd, is thans door de organen der publieke meening aanvaard. Met eenige ingetogenheid heeft de redactie van de Gemeenschap bü het einde van den laatsten jaargang de winst van een tienjarig beslaan aangegeven. Er Is inderdaad veel ver anderd. Voor een vrü algemeen misprijzen is de weliswaar heterogene, maar toch groote be langstelling gekomen, die zich op den laatst gehouden Gemeenschapsavond te Haarlem dui- delük demonstreerde. Voor velen is die ont wikkeling ongemerkt gegaan, de gewüzigde kleurschakeering van het milieu, waarin alleen een nieuwe opbloei zich kan openbaren. De Gemeenschap was zonder twüfel de grootste en meest toonaangevende stuwkracht in deze ontwikkeling, voor velen die veraf stonden zelfs de eenigste. Nu de eerste uitingen van onze katholieke jongeren reeds tot de historie zün gaan be- hooren, heeft de Haarlemsche boekhandel, de fa. H. Coebergh. bü gelegenheid van het twee de lustrum van De Gemeenschap een tentoon stelling georganiseerd, van alle uitgaven, die in den loop van deze tien Jaren bü de Utrecht- sche uitgeverü verschenen. Allereerst is daar natuurlük de tiendeelige reeks van het tüdschrift. Dan de romans, bro- churen, bundels en vertalingen, in uitgaven die varieeren tusschen het schoolschrift van Mien Proost en het precieus gebonden „we reldorgel” van Anton van Duinkerken. Van Charles Eyck hangen er de teekenin- gen voor Helman's Hart zonder Land en het fün evrluchte oude Kerstlied. Er zün photo's van redactieleden, ten deele zeer genoegelük. Argelooze stapeltjes papier behelzen manu scripten van v. Duinkerken en Antoon Coolen. Onder glas liggen verzen van de Bourbon en A. J. D. van Oosten. Bovenop een boekenkastje staat een Mis boek voor kinderen, verlucht met zeer schoone prenten. Het meest interessante deel van de exposi tie is voor velen zonder twüfel de verzameling van tüdschriftnummers, die niet door de Ge meenschap werd uitgegeven. Er zit geschiedenis in die lange reeks. De eerste afleveringen van Roeping, De Paal, de historische Valbül, Aristo, Het Venster en het eenlg bestaande nummer van De Pinegel, postbus 5, Helmond. Het is de voorgeschiedenis van De Gemeen schap en haar buitenwaartschen groei, haar excessen zoo ge wilt. De geëxposeerde tüdschriften zün reeds ver dwenen at hebben hun oorspronkelük en eigen aardig karakter verloren. Tüdschriften, die toestand van het Pensioenfonds is niet rooskleurig en daarom zal de Personeelraad met de Directie moeten overleggen wat tot verbete ring daarvan moet gebeuren. Maar daarvoor is het personeel toch niet aan sprakelijk, aldus spr. Is dat niet de regeering, die op grond van de uitkomst der eerste weten- schappelüke balans op 1 October 1925, welke een nadeelig saldo van ruim 191 millloen gulden aan wees bü de overeenkomst op 5 April 1930 door den Staat der Nederlanden met de beide Spoorwegmaatschappüen gesloten en bü de wet van 2 Februari 1931 bekrachtigd, bepaalde, dat het bevonden tekort aan kapitaal, dat nog met 40 millloen zou toenemen, zou worden gedekt dor eene jaarlüksche büdrage van büna 10 mil- 11 oen. Weliswaar zal deze maatregel, welke thans ter bekrachtiging wordt voorgedragen, van de Indische schatkist het niet onbelangrüke of fer van globaal 3 ton per jaar vergen, doch met het oog op den noodlüdenden toestand, waarin de tabakscultuur in de genoemde ge bieden zich thans bevindt, zal in dit offer moeten worden berust. bepaald een aangename geweest. Wü hier niet ter sprake brengen het op Dinsdag, 5 Februari, genomen besluit tot opschorting der verordeningen op den werkloozen-steun met ingang van Vrijdag, 15 Februari, een besluit dat aanleiding gaf tot ernstige relletjes te Sheffield, waarop de regeering, bü wüze bijzondere concessie, de opschorting voor stad reeds op JJ. Vrijdag deed itigaan. Den vol genden dag paste zü deze concessie toe op alle gemeenten. Nader hierop Ingaan kunnen wü niet, maar ook zonder in nadere beschouwingen te treden zal men begrijpen, dat een regeering, die zich „concessies” laat afdwingen door bel hamels in een industriestad, óf zeer in het ongelük moet geveest zün vóór de onlusten uitbraken, óf zeer zwak nadat zü uitgebroken waren. Afgezien hiervan verliep de vorige Week ter nauwernood een dag, waarop de regeering niet een of andere bittere pil te slikken kreeg. De bitterste was de uitslag van de tusschentüdsche verkiezing te Wavertree, een parlementsdistrict van Liverpool, dat steeds in het bezit der con servatieven geweest is. De Indische Verdedl- gingsbond, een organisatie van conserva tieven, die de Wltboek-polltlek der regee- rlng bestrijdt, had een onafhankelijk-conser vatieven candidaat gesteld in den persoon van Mr. Randolph Churchill, den zoon van Mr. Winston Churchill. Het gevolg hiervan was, dat de stemmen der conservatieve kiezers verdeeld werden over de twee candidaten, zoodat de socialistische candidaat, Mr. Cleary, de meer derheid kreeg, en gekozen werd. De volgende stemmen-aantallen werden op elk der candidaten uitgebracht: Mr. J. J. Cleary (soc.) 15.611. Mr. Jas. Platt (cons.) 13.771. Mr. R. Churchill (onafh. cons.) 10.575. Mr. T. A. Morris (Lib.) 4.208. In Engeland wordt bü verkiezingen niet, gelijk in ons land vóór de invoering van evenredige vertegenwoordiging, een volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen vereischt opdat een candidaat gekozen verklaard worden; een be- trekkelüke meerderheid is voldoende Dit is een der oorzaken, waardoor het Lagerhuis zulk een gebrekkige afspiegeling is van den wil kiezers. Bovenvermelde motie luidt als volgt: „De vergadering gehoord de uiteenzetting over het wetsontwerp tot wüziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925 en de bü verheffing tot wet voor reeds gepenslonneerden en toekomstig gepenslonneerden voortvloeiende gevolgen spreekt zün ernstige teleurstelling uit over het feit, dat de regeering. in strüd met de herhaal- dehjk uigesproken verzekering, dat de pensioen regeling voor de spoorwegambtenaren zooveel mogelük zal aansluiten hü de pensioenregeling voor het rükspersoneel, thans dit wetsvoorstel heeft ingediend, .waardoor de evengenoemde verzekering wordt prüsgegeven en een groote ongelükheld in pensioenrechten tusschen beide personeelen zal ontstaan, een ongelükheld. wel ke te grievender aandoet, omdat de regeering nog heel onlangs voor hare eigen ambtenaren, die den leeftüd van 58 jaar hebben bereikt, bü de wet de mogelijkheid heeft geopend om den eenmaal verkregen pensioengrondslag te hand haven; van oordeel; dat eenmaal verkregen pensioenrechten niet van loonschommellngen afhankelük mogen worden gemaakt; dat wüzlgingen in bü de wet geregelde pen sioenrechten niet aan de bemoeienissen van de volksvertegenwoordiging onttrokken behooren te worden; dat aan den toestand van het Pensioenfonds geen mederechtvaardiging mag worden ontleend voor de door de regeering in het wetsontwerp belichaamde voornemens, op grond van de om standigheid. dat deze toestand zich dusdanig heeft ontwikkeld onder invloed en met mede werking van de regeering en het actieve noch het gepensionneerde spoorwegpersoneel voor deze ontwikkeling debet kan worden gesteld; acht zich op deze gronden gerechtigd een ernstig protest te doen hooren tegen deze voor genomen wetswüzlglng; besluit, aan de Tweede Kamer der Saten-Generaal met grooten aandrang te verzoeken aan dit wetsontwerp hare goedkeuring te willen ont houden en deze motie te publiceeren in de pen." Hoewel er in 1900. 1903 en 1906 ook tekorten waren, werd verlaging op de pensioenen toch niet toegepast. In 1932 zün de pensioenen veilig gesteld. De 8i/2 pet. pensioenkortlng werd evenmin met te- rugwekrkende kracht geheven. En dan, hoe heeft de afvloeiing door invali diteitspensioen het fonds niet belast. In 1923 bedroeg het percentage invaliden slechts 28 pet. om in 1924 te stügen tot 72. in 1925 tot 83 en in 1926 tot 84 pct. van de ont slagen. De bezuiniging deed dit cüfer van 46 pet. in 1932 weer stügen tot 71 pet. in 1933. (Van de mannen der H. IJ. 8. M. zün deze cüfers iets gunstiger, omdat zü beïnvloed worden door de pensionneering op 60-jarigen leeftüd.) Spr. wees er voorts op, dat heel vegl omstan digheden buiten het personeel om den toestand van het fonds met zün eenzüdige (182 mihoen in het bedrijf) hebben maar »él geval is dat zün tengevolge van splitsing onder de conservatie ven. Wanneer men in aanmerking neemt, dat Mr. Platt de machtige part-organisatie achter zich had. dan is het aantal stemmen, dat Mr. R. Churchill op zich vereenigd heeft, zeer aan zienlijk. Het is waar, dat ook hü in den ver kiezingsstrijd verscheidene taktische voordeelen had. Hü werd gesteund door een geweldige cam pagne van de „Daily Mail”; elk nummer van dit volksblad was een verkiezingspamflet. De jonge candidaat had verder den naam en de faam van zün beroemden vader en al het onmetehjke nationale prestige van het historische geslacht der Churchills 1) aan zün züde. Hierbü komt dat de malcontenten, die men in elke partü vindt, maar die vooral onder de Conservatieven talrijk zün sinds dezen zich aangesloten hebben bü een coalitie onder leiding van den gewezen socialist MacDonald, steeds gaarne zullen stem men op een „onafhankelüken" candidaat dien zü vaak ten onrechte beschouwen als de belichaming van al hun grieven tegen het partijbestuur. Wat nu was de les van deze tusschentüdsche verkiezing? Dat er onder de massa der Con servatieven veel meer ontevredenheid over de leiders of althans over de leiding heerschte dan iemand vermoed had, en niet alleen in verband met de Wltboekpolltiek. De campagne van Mr. Churchill (en de „Daily Mail”) was reeds spoedig aangegroeid tot een algemeen of fensief tegen de regeering; het was zeker niet alleen op grond van het Indische beleid, aat soovele duizenden kiezers hun stem op den on- afhankelüken candidaat uitgebracht hadden. De helft of meer hunner moeten bezield ge weest zün door den wensch naar terugkeer tot een „integraal" conservatisme, dat zich niet beeft te voegen naar socialistische en liberale bondgenooten. Mr. R. Churchill riep herhaalde- Hjk den geest van Disraeli op hetgeen ken merkend was voor het ongeduld der jonge po litici met de concessies, welke Mr. Baldwin *n diens vrienden aan het liberalisme doen, of schoon het zeer waarschünlük la dat diezelfde Disraeli onder soortgelüke omstandigheden ge handeld zou hebben gelük thans Mr. Baldwin. Maar de waarschuwing van Wavertree was te ernftüF dan dat zü geheel in den wind ge slagen kon worden. Er was een „oproer” in de Conservatieve partü. en de leiders durfden op de „belhamels" niet eens de disciplinaire maat regelen toepassen, welke meestal bestaan in het inhouden van de „partü-whip”, een soort Politieke excommunicatie, waardoor zeer licht voorgoed een einde gemaakt kan worden aan ren staatkundigen loopbaan. De tweede voorzitter, de heer H. C. Venings uit Amersfoort, lid van de commissie van büstand van het Pensioenfonds, wees op de gevaren welke de gepenslonneerden en de in de toekomst te penslonneeren spoormannen door het Inge diende wetsontwerp bedreigen. Spr. zette uiteen, dat pensioen een onaantast baar bezit is, hetwelk voor zoover de spoor mannen betreft door het Rük is gehandhaafd. Dit wil echter nog niet zeggen, dat pensioen nooit verlaagd zou mogen worden; onder be paalde omstandigheden is zulks mogelük, maar dat is volgens spr. niet het geval. de regeering, maar bet moreele succes hiervan was bü voorbaat reeds vergald door de ver werping van de in het ontwerp vastgelegde be ginselen door de Indische Wetgevende vergade ring op j.l. Donderdag. De hoofdzaak blüft ech ter dat door aanneming van het ontwerp de moeilükheden, waarmede de regeering en de Conservatieve leiders te worstelen hebben, vol strekt niet zün opgelost. Er heerscht een crisis stemming. Hieraan kan niets veranderd wor den door alle officieele en officieuze tegen spraken van geruchten omtrent een „politieke crisis”, omtrent spoedige verkiezingen, en om trent reorganisatie van het Kabinet. De crisisstemming is niet veroorzaakt door den verkiezingsuitslag te Waver tree deze was er veeleer het. symptoom van. Geruchten betreffende ingrüpende wüzigln- gen in de samenstelling van het Kabinet doen de ronde, sinds Mr. Lloyd George zün „New Deal”-rede hield, en houden grootendeels ver band met andere geruchten, volgens welke Mr. Baldwin en Mr. Lloyd George door bemidde ling van een wederzüdschen vriend van gedacu- ten gewisseld zouden hebben omtrent de moge lijkheid van het toetreden van den gewezen Eersten Minister tot een hervormd Kabinet. Het staat vast dat sommige leden der regeering zulk een toetreden gaarne zouden zien; men zegt dat ook Mr. Baldwin persoonlük geen be zwaren ertegen zou hebben, maar dat Mr. MacDonald, Mr. Runciman en Mr. Neville Chamberlain er in het geheel niet van gediend zouden zün. Maar één ding schünt zeker te zün, n.l. dat Mr. Lloyd George's toetreden tot het Kabinet groote oneenigheid, zoo niet split sing in de Conservatieve partü ten gevolge zou hebben. En wat op het oogenbllk noodlg is, is een herstel van de eensgezindheid in deze partü. De ontevredenen, die „integraal"-conservatieven, zün, zoo men mag afgaan op den uitslag te Wavertree, veel te sterk in aantal dan dat de leiders hen zouden kunnen negeeren. Mr. Baldwin die als partüleider een macht heeft, niet veel kleiner dan die van een Romeinsch dictator, schünt evenwel geneigd te zün, den verderen loop der gebeurtenlssn af te wachten. Hü meent misschien terecht dat „onaf- nankelüken" wél moeilükheden kunnen veroor zaken in enkele districten, maar dat zü niet over de materteele middelen beschikken om bü algemeene verkiezingen iets te bereiken. Dit is waarschünlük juist. Maar dat de coali tie, in haar tegenwoordigen vorm, onpopulair geworden is, en den geest onder de Conservatie ven ondennünt, schünt eveneens vast te staan. Het is verwonderlük dat Mr. Baldwin dit niet erkennen wil. Want hü heeft zün snelle op komst in het staatkundige leven van zün land voomamelük hieraan te danken dat hü een toen nog betrekkelük onbekend politicus een leidende rol speelde in de vernietiging van Mr. Lloyds George's beroemde coalitie in 1923. Mr. Bonar Law beloonde hem door hem kanselier van de schatkist te maken in het eerste Con servatieve Kabinet sinds dat van Balfour (1905). Wanneer er één man is die weten kan hoe snel het verzet tegen een coalitie onder Engelsche Conservatieven kan aangroeien, dan is het Mr. Baldwin.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13