Indische begrooting debat 3 e mflOYLL tandpa/to. DE OCEAAN POST in van Pater Roothaan Begrooting defensie Felle brand te Giessendam RADIO-PROGRAMMA POLITIEKE TOESTAND DE STAAT GESOMMEERD 1 HUISHOUDING OP HET PLATTELAND Kerkelijk leven o. „RADIO-HOLLAND” 'Doüt ASPIRIN het product van vertrouwen. TWEEDE KAMER Donderdag 14Febr. 1935 De financiën vuur ut Op politie ingereden? Prinses Juliana Imperiale zelfvoorziening In- en uitvoer over Januari BOOMKWEEKERIJ li VARA EN BEVERSLUIS Nieuwe aanklacht ingediend K Aanpassing en rubber- heffing Producenten krijgen over 1935 een maximum steun van f 225.000 2 m Heden vergadert de Contact commissie Was het moedwil van verdachte of heeft hy de politieman nen niet opgemerkt? Indië in bespreking EEN SCHEEPSKRANT! LOONEN BIJ PARTICULIERE MIJNEN Aan het werk Beschouwingen in de Eerste Kamer Ontslagen De in het leven geroepen Stichting voor voorlichting geïnstalleerd Hoepelbuigery en kolenberg plaats uitgebrandeenige arbeiders woningen door het gehavend Eerstdaags kan een gedeeltelijke publicatie van zyn brieven worden verwacht „Ieder op zijn post” Mgr. dr. Breker O. S. B. „Men voelt zich blykbaar zoo slecht nog niet onder de sterke hand van een gezag, dat tegen woelingen krach tig optreedt” Mr. C. Romme stelt den eisch, dat geen tolrecht worde geheven voor de brug over de Maas bij Grave ROTTERD. LLOYD” I.Y. STOOMVAART MIJ. „REOERLAND” WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 Concert ir. Den Haag, 12 Februari 1935. voor- Gramofoon WIJ 1 uflch exorbitante heden- der R. K w< on I waaromtrent, voor- H. K. H. Prinses Juliana is thans in zooverre hersteld, dat zij niet meer geregeld het bed be hoeft te houden. Voorlooplg mag de Prinses zich echter niet buitenshuis begeven. Zooals langzamerhand gebruikelijk is géwor den, opende de sociaal-democraat Ir. CRAMER ook dit Jaar het debat over Indië. Aan critiek natuurlijk geen gebrek. De Gouvemeur-Generaal verstaat zijn taak niet en heeft zich niet ..the right man in the right place" getoond, die juist nü zoo onmisbaar is. Men is met de bezuinigin gen, vooral op onderwijs en sociale zaken, veel Een uitvoerrecht op petroleum b.v.. dat al tal van malen en ook nu weer door den heer Cramer bepleit is. heeft hu eenmaal tenge- Dr. COLIJN heeft namens zijn ambtgenooten. die, op Minister De Graeff na. alle aanwezig waren, den Voorzitter voor diens waardeerende woorden bedankt en op zijn beurt nog eens ge waagd van de vele goede kwaliteiten van den overleden ambtgenoot, welke in het Kabinet een samenwerking in onafgebroken harmonie mo gelijk maakten en het heengaan van ir. Kalff als een groot verlies doen voelen. De heer VISSER <R. K.) schetst de waarde van ons leger ter handhaving der neutraliteit. B d tl J t 1 a i i 1 te ver gegaan. Nederland verzaakt ziln plicht door Indië niet rechtstreeks financleelen steun te geven. De justitie treedt veel te scherp op Met de conversie van de Indische schuld zou men nog verder kunnen doortasten, enz enz. De Tweede Kamer, haar arbeid weder her vattend, heeft evenals de Senaat het verleden week reeds deed, den overleden Minister van Waterstaat herdacht in een, staande door de leden aangehoord, woord van haar voorzitter. Jhr. RUYS DE BEERENBROUCK wijdde aan Minister Kalff's nagedachtenis de volgende kor te rede: PARIJS, mofoon 5.20 Ora- 7.20 Het ho en 88 SI b< te Br M er wt 11 b 8f ge vo Br bi le W. ao 1 I r H li 1< Bj en Ad Nog twee kansen liet de Cbristeljjk-Histo- rische afgevaardigde, een verdere aanpassing van de positie der landsdienaren, welke tóch reeds als een Damocleazwaard boven de be trokkenen hangt en dan maar beter spoedig kan worden doorgezet, en heffing van een algemeen fiscaal uitvoerrecht op rubber. Na de gebruikelijke ceremonie van het trek ken der afdeellngen is de Kamer vervolgens weder tot haar gewone werk overgegaan. Ouder gewoonte is dat na het Kerstreces de behan deling van de Indische begrooting. Voordat zjj aan de orde kwam, werd een aantal contingen- teerlngs- en naturalisatie-ontwerpen doorgeha merd. De Katholieke afgevaardigde VAN DER PUTT wisselde even van gedachten met Minis ter 8TEENBEROHE over de contlngenteerlng van lint en band, gedachtenwisseling, die door het rumoer in de Kamer volslagen onverstaan baar was. En Dr. MOLLER, onbezweken strijde? voor de ongerepte moedertaal, crltiseerde In een vijfminuten-speechje de manier, waaron op het Departement van Justitie met het Nederlandsch wordt omgesprongen. HU lichtte zUn k.arht met eenlge treffende staaltjes uit de Memories van Toelichting op de aan de orde zünde naturali saties toe, vroeg, of die Memories zelf misschien door genaturaliseerde Duitschers werden opge steld, en kreeg van Minister VAN SCHAIK de belofte van betere verzorging In de toekomst. Onze redacteur, tUdelUk in Rome, schrijft ons vandaar uit: Uit eerste bron vernemen wfl, dat binnen en kele dagen de publicatie kan worden tegemoet gezien van Pater Roothaan's brieven, verzameld en uitgegeven door Pater de Jonge 8. J. uit Den Haag. Dit eerste deel bevat de correspondentie van Pater Roothaan van zijn jongelingsjaren tot zün Generalaat toe (1829). Het eerste schrijven dateert van 1802 en is gericht tot een Jongen vriend, die reeds als subdiaken stierf. Reeds in dezen brief, die op merkwaardige wijze bewaard bleef, ligt het heele karakter van den grooten Nederlandschen Jezuïet bloot. Gevoegd bü de officleele bescheiden dlt boek, samen met een eveneens binnenkort te verwachten publicatie die de getuigenissen der tUdgenooten bevat, tot basis dienen aan het pro ces der Zaligverklaring van Pater Roothaan. Onder voorzitterschap van prof. Van Poelje, Directeur-Generaal van het Onderwas, heeft Maandagavond het bestuur der Stichting voor huishoudelUke .voorlichting ten plattelande zün eerste vergadering gehouden in het gebouw van het Departement van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen. HU betoogt, dat tegen den luchtoorlog geen verdedigingsmaatregelen af doende kunnen zün en dat zal moeten worden overgegaan tot repre sailles. Dinsdagavond heeft te Gieasendam felle uitslaande brand gewoed In de hoe- pelbuigeru van de firma J. Aandewiel, ge legen aan den Rivierdijk. Hoog laaiden de vlammen op, die in de groote houten loods waarin het bedrijf gevestigd was, in het brandbare materiaal gretig voedsel vonden en den hemel tot ver in den omtrek in rooden gloed zetten. aan het Verslag Nota, evenals Cramer »onmogeIUk- vooral Op de mün ..Laura en Julia" te Eygelshoven zün tegen 1 Maart ruim honderd münwerkers voor het overgroote deel buitenlanders, ontsla gen. wereldmarkt l Is. grootscheep- acht heer ter de Keizersgracht 562 - Amsterdam-C. ten staan midden in den daver het volle leven en in de hurrie een jachten naar nieuwe t: heden. Maar ook dit heeft zij koring en niet straffeloos plaat» ons buiten dat volle leven wanneer „De groote belangen, welke dit jaar bü de verkiezingen voor de Provinciale Staten op het spel staan nopen ons aan alle Katholieke Ne derlanders dringend te verzoeken op den ver kiezingsdag hun stemplicht te vervuilen. Men rlchte zUn werkzaamheden, zaken- of vacantiereizen zoó in dat men in ieder geval op dien dag zUn stem kan uitbrengen. Gemakshalve volge onderstaand 'n iUstje van de verkiezingsdagen in de verschillende Provin cies. Groningen 17 April. Friesland 17 April. Dren te 16 April. OverUsel 16 April. Gelderland 26 April. Utrecht 17 April. Noord-Holland 17 April. Zuid-Holland 17 AprlL Zeeland >7 April. Noord-Brabant 17 April. Limburg 17 April. Op. 1». lek van DROITWICH. 1500 M. 11.26 Gramof. 12.10 Het Rutland Square en New-Vlc- torla-orkest 1.20 Gramofoon4.10 Gra mofoon 6.05 Orgelconcert 535 Het BBC Dansorkest 7.40 Gramofoon 9.10 Het BBC-Theater-orkest 10.35 Het BBC-ork. 113512 20 Dansmuziek. BEROMVNSTER. 539.6 M. mofoon 6.35 Gramofoon Sted. Orkest van St. Gallen. BOEDAPEST, 550.5 M. 4.55 Hong lie deren gespeeld op de plano 5.55 Viool- recltal 8.20 Jazzorkest 9.50 Het orkest der Kon. Hong. Opera. BRUSSEL I. 481.9 M. 12.15 Het Balon- orkest 1.202.20 Gramofoon 5.15 Gramofoon 6.35 Gramofoon 8.20 Ca baret Monmartrols ,.Le Grillon”. 9.35 Het Salonorkest 10.2011.20 Gramofoon. HUIZEN 301.5 M. KRO 8.00—9.15 Gra- mof. 11.30-12.00 Godsd. hafuurtje d. Past L. H. Perquln 12.01—12.16 Politieberich ten 12.152.00 Lunchconcert d. b. KRO. Orkest NCRV 10.00 Gramofoon 10.15 Morgendienst 10.45 Leger des Hellskwar- tje 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Gramofoon 4.00 Bijbellezing 5.00 Cursus handenarbeid 5.30 Bespeling v. h. NCRV-orgel 6.30 Kapltelne E. van Hoog straten V. h. Leger des Hells 7.00 Politie berichten 7.15 Gramofoon of ,.Een kwar tiertje radlo-reportage" 7.30 Weekover zicht 8.00 Vaz Dlaa 8.05 Een uurtje met de Nederlandache meisjesclubs 9.05 Ouderuurtje 9.35 Het Bachkoor- en -orkest der Bethlehemkerk te 's-Graven- hage 10.30 Vaz Dlas 10.35 Vervolg- Concert 10.5011.30 Gramofoon. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Gra mofoon 9.00 Het ensemble Llsmonde 10 00 Morgenwijding10 15 Muziek ter na betrachting 10.30 Ensemble Llsmonde 11.00 Knipcursus klnderkleedlng 11.00 Gramofoon 12.00 Tuachlnsky’s Select sa lon-Orkest I 45 Gramofoon 2 00 Half uur voor de vrouw 2 30 Planovoordracht: Greet Wortman 8.00 Naalcuraus 4.00 Halfuur voor zieken en ouden-Van-dagen 4.30 Gramofoon 4.45 Voor grootexe kinde ren 6 30 Het Omroeporkest 830 Sport- praatje H. Hollander 7.00 Het Gagllano- kwartet 7.30 Engelsche les voor gevorder den 8.00 Vaz Dlas 8.05 Gramofoon 8.50 Internationale chansons 9.10 Orgel concert 9.40 Het Omroeporkest 11.00 Vaz Dlas 11.1012.00 Verpoozlngsmuzlek uit „La Réserve". We zün aan al die klelneerende critiek ge woon geraakt. Adviezen, hoe het dan wèl moet, ontbreken gewoonlUk of worden herhaald, hoe wel reeds vroeger afdoende Is aangetoond, dat ze practlsch niet te verwerkelUken zün. „In ons reces ontviel aan ’t Land een man, die noode wordt gemist. Het wordt niet zwaar bereikt, alleen geliefd te zün bü hen, wier geest men volgt, wier woord men spreekt, wier wensch men goedkeurt en vervult. Wel hoog staat hü, dien ook de tegenstander eert, om kracht en eerlükheld en breedheid in den strüd. Zóó heeft men Kalff geëerd, toen hü als lei der van een groot bedrijf, wetend wat ad arbeid daar werd verricht, en In het vol besef, dat alle krachten menschen waren, zooals hü, die aanspraak hadden op waardeerlng, toch stand hield tegen welken elsch ook, als zün econo misch Inzicht ’t hem gebood. Zóó werd hü ook geëerd, toen hü in hooge plichtsbetrachting den zwaren arbeid op zich had genomen, waartoe de Kroon hem riep. Steeds zagen vriend èn tegenstander hem als een nobel strüder voor 't beginsel, dat hü warm beleed. Zün vaderland blüft hem gedenken als een trouwen dienaar van het algemeen belang. God schenke rijkelijk de gave Züner troost aan hen, die hem het naaste stonden.” Mgr. dr. Th. Breker, abt en apostolisch Pre- fekt van Jenkl in Mandsjoerije, die geruim*0 tUd in ons land in het klooster Abtshoven te Munstergeleen vertoefde, is wederom naar zün missiegebied vla Amerika teruggekeerd. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 105 Gramofoon 3.20 Het Omroeporkest 530 Liederen en duetten 6.30 „Neun Landaknechte lm Himmel", vroolljke can tate met orkest en koor 8 20 „Abu Has san", vroolljke opera in 1 acte van C. M. v. Weber. Het Vara-bestuur heeft een tweede aanklacht ingediend tegen haar vroegeren litteralren medewerker Martien Beversluis, zulks op gron den van zün publicaties in de uitgegeven brochure „Kaarten op tafel”. Zooals bekend is de ontslagkwestie momenteel nog In behandeling. De kantonrechter zal 5 Maart as. uitspraak doen. HAMBURG, 331.9 M 1050 Het Om- roepklelnorkest 12.30 Gramofoon 1.50 Gramofoon 7.45 Het OmroepdanaorKest 11.2012.20 Mandollne-orkeat. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Conc. uit Rest. „Wivex” 2.00 Plano-recltal 2.20 Gone, uit Rest. „Rlz" 7.20 Het Ra- dlo-symphonle-orkest 9.5011.50 Dans muziek. In de Staatscourant van Dinsdagavond is op genomen de Crisis-Steunbeschikklng 1935 Boom kweeke rij). Blijkens deze beschikking heeft de Minister van Economische Zaken vastgesteld. dat aan de producenten van producten der boomkwee- kerü steun verleend zal worden tot een maxi mum bedrag van f 225.000. In verband met de groote protestvergadering die gisteren te Grave is gehouden tegen het wetsontwerp tot tolheffing over onze groote rivieren, met name over de brug bü Grave (waar het Tweede Kamerlid de heer Schaep- man het woord voerde) is het volgende van belang: Heden vergadert de Contactcommissie voor het MünbedrUf. In deze büeenkomst zullen behan deld worden de brieven van de particuliere mü- nen d. d. 31 Januari 1935, houdende opzegging van de loonovereenkomst en collectieve ar beidsovereenkomst. Niet alleen pijn verzachten, "/tyj maar bestrijden: In deze leemte, die de Nüverhelds-onder- wüswet bezwaarlijk zou kunnen wegnemen, be oogt de „Stichting voor huishoudelUke lichting ten plattelande" te voorzien. De Mi nister bracht lof aan mej. Smit, inspectrice van het Nüverheldsonderwüs, belast met het toezicht op het landbouwhulshoudonderwüs, die er in geslaagd is voor deze zaak de mede werking te verkrügen van tal van personen en van organisaties, van elke godsdienstige richting, wier gemeenschappelüke samenwer king reeds een waarborg geeft, dat de arbeid der stichting, ook zonder belangrüken geldeUJken steun van de züde van de Regeering, heil zame vruchten zal afwerpen. De voorzitter dankte den Minister voor zün bereidwilligheid, persoonlük de stichting te hebben willen installeeren, waaruit opnieuw zün warme belangstelling blükt. voor alles, wat het landbouwhulshoudonderwüs raakt. De in de stichting vertegenwoordigde organisaties sloten zich bü monde van een harer bestuur ders hierbü aan. In de Eerste Kamer is Dinsdag aan de orde gekomen de Defensie-begrooting voor 1935. Mevr. POTHUIS—SMIT (8. D. A. P.) critl- seert de houding van den minister ten aanzien van het ontwapenings-vraagstuk. Zü komt op tegen de onverschilligheid der Kamer inzake wapenfabrlcage en verdedigt het ongewüzigd standpunt der S. D. A. P. in zake het ontwapeningsvraagstuk. De heer VAN EMBDEN (V. D.) acht de de- fensle-ultgaven in dezen moeilüken tüd niet verantwoord. De steungelden zullen worden uitgekeerd door de Stichting Nederlandsche Slerteeltcentrale. Blükens het bü de beschikking gevoegde re glement zal de steun over de aangeboden, goed gekeurde, geleverde en ingenomen boomkweeke- rüproducten niet hooger zün dan f 99.66 per H-A. als boomkweekerüland van den georganl- seerden gereglstreerden grond met uitzondering van de met vruchtboomen, vruchtboomonder- lagen, rozen en rozenonderlagen beteelde opper vlakten. Voor zoover deze perceelen gelegen zün binnen de gemeenten Aalsmeer, Alphen ad. Rün, Avereest, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Hazerswoude, Naarden-Bussum, Nieuwkoop, Reeuwük, Waddlnxveen en Zwammerdam is be doeld bedrag f 319.40 per H A. Gelukkig degenen die in de stilte van uiterlijke kalmte en inwendige gemoedsrust kunnen arbeiden aan hun bestaan. De meesten onzer moe- van van mogelijk- 'ln be- sen wij wanneer onze taak er midden in is. De stilte, zonder welke we niet kunnen, vinden we dan in ons zelf, in een kalm ge moed. En in die innerlijke stilte put ten we de kracht voor den door veel gerucht omgeven strijd van allen dag. Midden in het volle leven moe ten we staan om dat volle leven van onze tijd te begrijpen en er vat op te krijgen ten goede. Wie zich afzijdig houdt zonder noodzaak laat een der middelen schieten om de wereld be ter te maken. Met onze zuivere prin cipes en vooral met onze werken met onze tot daden gekristalliseerde be,- arippen, dienen we midden in 't volle leven te staan.... hopelijk tot hou vast voor anderen. Reeds eenlgen tUd procedeert de familie van Haaren met den Staat der Nederlanden over een veerrecht dat dese familie voor zich op- eisebt over de Maas bü Grave. Hangende dit proces komt het wetsontwerp der Regeering. Namens genoemde familie op tredende beeft mr. C. P. Romme den Staat heden gesommeerd niet tot tolheffing over te gaan daar het recht tot dese heffing alléén aan de genoemde familie toekomt krachtens haar veerrecht over de Maas. BRUSSEL II, 321.9 M. Zang 12.50 Het Omroeporkest 1 502.20 Gramof. 5.50 Gramofoon 7.50 KVRO-herdenklng v. d. verjaring der kroning v. onzen H. Vader Paus Plus XI 9 05 Z.E.H. Kan. van Hoye (Causerie) 930 Symphonle- orkeet 10.10 Avondgebed 10.2011.20 Gramofoon. Wie tegen de Defensie-begrooting stemt, zou een regeeringscrisis aanvaar den. Spr. keurt de houding der SOc.- Dem. en vooral der Vriji. Dem. af. Het stichtingsbestuur heeft zich vervolgens beziggehouden met de behandeling van ver schillende Interne aangelegenheden. O.m. heeft het in beginsel besloten tot het verstrekken van subsidie aan de bü de stichting ingeschre ven provinciale organen voor het geven van voorllchtlngscursussen op het platteland, vol gens een daartoe door de stichting ontworpen schema. LUXEMBURG. 1304 M. 8.05 Gramo- foonmuzlek 12.20 Lunchconcert door het Radlo-Orkest olv Henrl Pensts. Une Nult de Mal. ouv. Rimskl-Korskow. Valse célèbre, Moszkowskl. Fant. „Paljas", Leoncavallo. Gollardlca, suite, Amadeï. Fakkeldans. Mey erbeer Mazurka „La Czarlne", L. Ganne. Auf Wlederhören. potp., Wenninger 130 Gramofoonmuzlek 6 50 Gevarieerd Con cert- en Dansmuziek 8.00 Dultscbe uit zending. Eenlge aria's door Thérèse Runau. Berceuse, Stomps. La Valse des Elfes. Rlx- ner. Geblrgslled, Darr. Mauskktchen. ga votte 8.40 Gevarieerd concert door het Radio*Orkest olv Henrl Pensls. Czardas uit „Coppélla-ballet" Delibes. Menuet, Debussy. Noorweegsche Dans. Grleg. Uit ..Fersmois". Rubinstein 9.00 Zang-recltall door Allee SchausArend. Gretchen am Splnnrad, Schubert. Erlkönlg. Idem Nühe des Gelleb. ten. Idem. Der Schafer und der Relter, Idem. Der arme Peter. Schumann. Abend- lled. Idem. Ave Marla, Schubert 9.35 Gala-concert door het Radlo-Orkest olv Henrl Pensls. Maurlts van den Berg, vlooi. Concert voor riool en orkest. A Dvorak. Divertissement. Trapp 1035 Kamermu ziek (gram past) Sonate In B-dur C No. 1. Beethoven 10.50 Dansmuzlei gram.platen. De politieke toestand, aldus dezelfde afgevaardigde, is veel gunstiger dan hij geweest is. De crisis heeft het besef van de groote waarde der saamhoorigheid van de verschillende gebiedsdeelen ge wekt en men voelt zich thans blijkbaar zoo slecht nog niet onder de sterke hand van een gezag, dat tegen revolutionnai- re woelingen krachtig optreedt. De waarde van den Nederlandschen Invoer (zonder goud en zilver) heeft over Januari 1935 f 76 mlllioen bedragen (van. f 75 millioen). De waarde van den uitvoer beliep over Janu ari f 55 mlllioen (van. 56 mlllioen). Het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over januari 71.9 (van. 74.7). De invoer van goud en zilver over Januari beliep f 3.351.778 en de uitvoer f 28.868.186. De Centrale Propaganda Dienst Staatspartü schrijft ons: De flnancieele toestand, aldus deze afgevaardigde, al menige spelling heeft gefaald, is althans In zóó verre opgeklaard, dat de opbrengst der mid delen op een peil is aangeland, dat stabiel mag heeten. De deskundige der antl-revolutionnaire frac tie Dr. RUTGERS heeft dit betoog van den heer Van Boetzelaer volkomen onderstreept. Uit zün rede stippen wü aan, dat een uitvoerrecht op rubber ten bedrage van één cent per pond zes millioen in de schatkist brengen zou. Di- recten financleelen steun aan Indië wüst ook hü af. Indlë's autonomie zou er maar ondar lijden, aldus deze afgevaardigde, die op dit gebied er varing heeft als oud-gouverneur van Suriname. De „Imperiale zelfvoorziening” lokt ook hem niet aan. In het klein geschiedt het trouwens al zooveel mogelük. Het is echter, zal in de ko mende dagen de heer Van Poll wel uitleggen. Juist de vraag, of het in genoegzame mate ge schiedt. De tegenstanders der „Imperiale zelf voorziening”, afgesohrlkt door deze betiteling, zien zich teveel door een principieel verschil van den Katholieken afgevaardigde gescheiden. De ze wil alleen verder gaan op een reeds ingesla gen weg. Ook Dr. Rutgers zette trouwens al weer een stapje verder door te pleiten vbor gun stiger invoerconditles voor de Javasuiker. Dat er tusschen Gouvernement en Volksraad den laatsten tüd zoovele conflicten voorkomen, schrüven zoowel Dr. Rutgers als de heer Van Boetzelaer aan de crisis toe en aan het feit, dat de Volksraad met te weinig besef van de moei- lükheden zich herhaaldelijk ten onrechte verzet tegen maatregelen, die in 's lands belang vol strekt geboden zün. De heer HERMANS (S. D. A. P.) crltiseert het weigeren vari nummers van „De Blauwe Vaan" aan militairen. De heer BLOMJOU8 (R. K.) schetst het nut der weermacht voor het handhaven der neutra liteit. Het is onverantwoordelük, ons volk wüs te maken dat het te zwak zou zün om zich te verdedigen. De heer HEERKENS THIJSSEN (R. K.) houdt een pleidooi voor de paraatheid van ons leger. Het is met onze weermiddelen niet zoo slecht gesteld, als kwaadwilligen het wel laten voorko men. De vergadering wordt verdaagd tot morgen elf uur. De afschaffing van de exorbitante rechten, door ir. Cramer opnieuw bepleit, zou daarom voor Indië zelf slechte gevolgen hebben. Een ge zonde volksbeweging kan ook onder dit strenge régime zeer goed gedüen. van afzet- Dnbbeldamten nog wel meer te bereiken. Kan men b.v. niet, zoo was zün vraag, ten behoeve van de Indische suikerindustrie het hier te lande geheven compenseerend Invoerrecht op de Java-rietsulker afschaffen? EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, repatrieerenden en TOERISTEN. Vraagt proefnummer «n tarieven aan: WAARIN HET DAGEIIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DEi MAILSCHEPEN VAN: De eere-voorzltter der Stichting, de Minis ter van Onderwüs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft het stichtingsbestuur geïnstalleerd met een rede, waarin hü wees op de moellüke positie van de plattelandsmoeder, vooral In dezen tüd, die meer dan ooit, In het büzcnder op het platteland, tot groote soberheid dwingt. De noodzakelüke gegevens, waardoor zü in staat zou kunnen zün, zoo economisch moge lük gebruik te maken van de bescheiden hulp middelen, die haar ter beschikking staan, ont breken haar. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond Dins dagmorgen terecht een 21-jarig monteur uit Zeist, wien ten laste was gelegd poging tot doodslag op twee politie-agenten uit Zeist, door met een auto in volle vaart op hen aan te stu ren. Verd. zou op den avond van 10 Januari als bestuurder van een vrachtauto onder de gemeente Zeist op hen zün ingereaen. Ter zitting zei hü geen agenten te hebben gezien. Op een desbetreffende vraag van den president deelde de monteur mee toen geen iü- bewjjs te hebben gehad. Hü was in December gezakt voor het rij-examen en had nog geen nieuwe proeven voor rüvaardigheid afgelegd. De agenten, als getuigen gehoord, verklaar den zich bü een kruispunt te hebben opgesteld om de rijbewüzen te controleeren. De auto van verd. was met volle lichten ko men aanrijden en de agenten moeten voor den bestuurder duidelük zichtbaar zün geweest. Op een sein tot stoppen heeft de chauffeur eerst gereageerd door vaart te verminderen, waarop hü onmiddellük gas heeft gegeven, zoedat de politie slechts door snel terzüde springen het lüf kon bergen. De chef-monteur van garage Nefkens trad als deskundige op. Deze “zelde met den auto van verd. proeven te hebben genomen. Men kan onmogelük hooren wanneer gas wordt afgeslo ten. Als op 40 a 45 meter voor een bepaald punt op de compressie zou worden geremd, zou deze wagen nog een zeer groot stuk doorrijden. Wan neer de chauffeur op het moment van de aan houding met gedimde lichten zou hebben ge reden, zou hü niet hebben kunnen zien, wat zich op een afstand van veertig meter voor zün wagen bevend. Dan werden verscheidene getuigen décharge gehoord. Onder hen was o.m. een chauffeur, die op het moment van de aanhouding achter verd. reed. Hü heeft bü den voor hem liggenden wa gen geen stopsein op zien lichten. Van vaart vermindering heeft hü ook niets gemerkt. Een andere chauffeur, die bü het nemen van proeven met verdachte's wagen aanwezig was geweest, kwam verklaren, dat de ruttenwlsscher van den auto zeer onregelmatig liep. De houder van de garage, waarin de auto van verd. steeds staat ondergebracht, was tegen woordig geweest toen de monteur dien avond met den wagen was komen voorrijden. Hü had heel gewoon gepraat en toonde zich zeer ver baasd, toen hü even later door de politie werd gearresteerd. Een predikant uit Zeist deed eenige mede- deelingen over het karakter van verdachte. Get. zeide, dat het een rustige, bedaarde en eerlüke jongen was, en achtte hem niet in staat dingen, zooals in de ten lastelegglng waren genoemd, te doen. De president deelde verdachte mede, dat over hem een rapport was ingekomen van de com missie van voorlichting; ook dit luidt gunstig. Nadat het getuigenverhoor was gesloten, nam ds Officier van Justitie requisitoir. Spr. was de meening toegedaan, dat verdachte, wanneer hü tenminste goed heeft opgelet, de agenten moet hebben gezien. Hü achtte de verklaringen door de betrokken politiemannen afgelegd van dien aard, dat daaraan niet mag worden getwüfeld. Het tenlaste gelegde bewezen achtend, eischte hü drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. Heyman, de verdediger, begon daarop zün pleidooi en beriep zich o.m. op de verklaringen van de deskundigen, terwül hü ook nog eens den nadruk legde op de getuigenis van den -hauf- feur, die dien Januari-avond achter verd. heeft gereden. „Wat zou trouwens," aldus pl„ „den verdachte ertoe hebben gebracht zich aan het bevel van de politie om te stoppen niet te sto ren?" PI. verzocht vrijspraak met onmiddellüke op heffing der preventieve hechtenis. Na raadkamer deelde de president mee. dat zü geen termen meer aanwezig achtte het voor arrest te verlengen en gaf bevel dit op te hef fen. Uitspraak 36 Februari as. KEULEN. 455.9 M. 1005 Concert 1130 Het Omroepklelnorkest 1352.05 Gramofoon 5.15 Gramofoon 6.50 Gra mofoon 830 Het Omroeporkest 9.50 Gramofoon. MILAAN, 368,6 M. 335 Vocaal con cert 5.15, 6 05, 6.20. 7.05 en 730 Gramo foon'8.05 Dansmuziek 8 05 Het Busch- kwartet. PARIJS, 1648 M. 7.05 Gramofoon 12.50 Het Pascal-orkest 9.05 Het Nat. Orkest 10.50 Dansmuziek. Dit was een werk, dat groote moellükheden opleverde, aangezien, door de ongunstige wind richting, een geweldige vonkenregen op <le huizen in de omgeving neerdaalde. Een zestal arbeiderswoningen, alsmede een winkel, werden door het vuur aangetast. De bewoners slaag den er in, den Inboedel bütüds naar bulten te sleepen en in veiligheid te brengen. De wonin gen zün ernstig door het vuur en het bluscn- water gehavend. Niet kon worden voorkomen, dat de naast de hoepelbulgerü gelegen kolen opslagplaats van den heer Kop in de werd gelegd. De brand werd om half acht ontdekt, toen niemand meer' in de werkplaats aanwezig was. De oorzaak is. dat spanen, welke rondom een kachel lagen, zün begonhen te branden. Van het gebouw is nagenoeg niets over. De machines, welke voor de bewerking werden gebruikt, zün volkomen vernield r De boven de werkplaats gelegen opslagplaats, welke geheel met witte hoepels wss gevuld, leverde het meeste voedsel op voor het vuur. Het verkeer op den drukken straatweg Dor drechtNümegen. welke langs den Rivierdük loopt, was gedurende het blusschlngswerk, dat twee volle uren duurde, gestremd. Om half tien was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand bezworen en kon met de na- blussching een aanvang worden gemaakt. De belangstelling voor den brand was enorm; nagenoeg het geheele dorp was op de been en ook uit de omgeving waren honderden gekomen om het fantastische schouwspel, dat de enorme vuurzee opleverde, gade te slaan. De firma Aandewiel was tegen brandschade verzekerd. Tot dit laatste is aanleiding, omdat ’t aan de Regeerlngsbemoeiing te danken is. dat de posi tie der rubberproducenten niet onbelangrük is verbeterd. Directen financleelen steun van Ne derland aan Indië acht de heer van Boetzelaer uitgesloten om de eenvoudige reden, dat Neder land zelf groote moeite zou hebben, om de gel den daarvoor te vinden. TBULOUSE, 328.6 M. 630 Orkestcon- cert 730 Cabaret 7.35 Operettemuz. 7.50 Salon-orkest 8.36* Fragmenten uit Faust" van Gounod 11.50 Salon- orkest 12.35—12.50 Balon-orkeet. WEENEN, 506,8 M. 6.50 Gramofoon 7 50 Vroolük programma 8 00 Het Weensch Symphonle-orkest 1035—10.50 Het Rosner-Trio. VEKW IJZER Aan blusschen van het houten gebouw, dat een oppervlakte besloeg van tachtig 6 negentig vierkante meter en dat als een fakkel brandde, viel niet te denken. Men bepaalde zich daarom tot bet nathouden van de omliggende perceelen. Toch is er nog een tekort van 50 millioen, dat niet ongedekt mag worden gelaten, doch dat zeer moeilük te dekken zal zün, omdat gaandeweg vrüwel alle mogelükheden zün uit geput. Aangezien het gevaar voor uitbreiding van den brand zeer groot was, in verband met de omstandigheid, dat de hoepelmakerü in een dichtbevolkte arbelderswük gelegen is, waar de hulzen dicht opeen staan, werd de assis tentie ingeroepen van de brandweren van Slie- drecht en Neder-Hardlnxveld, die weldra ter plaatse verschenen. Zoo kon in totaal met veertien stralen, waarvan vier op de waterlei ding, water worden gegeven. volge. dat de petroleumbedrüven naar elders, waar geen uitvoerrecht geheven wordt, ver huizen. De Christelük-Hlstorische afgevaardigde VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM toon de ook thans heel wat meer begrip van de moeilijkheden der Indische Regeering dan zün sociaahdrmocratlschë Collega. Wat den eco- nomischen toestand betreft, informeerde hü. wat de Regeering nog verder doen zal ter be vordering van ds wederzüdsche handelsbewe- glng tusschen Indië en Nederland. De „imperiale zelfvoorziening,” door den Ka tholieken afgevaardigde Van Poll opnieuw be pleit in een Voorlooplg toegevoegde acht hü trouwens een heid, omdat Indië nu eenmaal op de wereldmarkt ge oriënteerd is. Met minder sche middelen echter ook de Van Boetzelaer vergrootlng dr. C. W. Th. baron Van wederzüdsche Boetzelaer 312.8 M. 12.252.20 Gra- 734 Gramofoon 7 48 Het Llmas-orkest 10.501130 Gramofoon. ROME. 420.8 M. 435 Concert 5.15 830 Orkest. BERLIJN. 356.7 M. 4 50 Het Brulnler- kwartet 6 00 Dansmuziek 7.3010 15 Wlntersportprogr. 10301130 Het Om roeporkest. VOOR NADERE BIJZONDER HEDEN NAAR DEN KATHO HEKEN RADIOGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14