Ir. Feber over Indische zaken /TAKING 1 voor Uit het mijnbedrijf Defensiebegrooting aangenomen K.H.L.-vloot te langzaam '8 Schitterend 1934 K.L.M. CONFLICTEN EN GEZAGS- HANDHA VING ONZE EXPORT BEDREIGD WETHOUDERSPENSIOEN T i KNAP BETOOG VAN DR. DECKERS 1 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 TWEEDE KAMER Groei houdt aan Aflossing van schulden EERSTE KAMER I nd ustrialisatie u MATHIAS SPIT AL TE RHEINE f der MINISTER DE GRAEFF HOFBERICHT Ipepermunt] De biecht ter sprake gebracht Antwoord aan prof. Van Embden Gestyleerde brand stichting Jongeman poogt door bedreiging zyn ouder» geld af te persen Het incident voor den Raad van Justitie te Semarang Prijsvraag ter verbetering uitgescbreven Concurrentie vooral oorzaak der moeilijkheden, zegt de Argentynsche gezant Voornemens der Regeering tot afschaffing Obligatiehouders berusten in rentevermindering BRIEVENBUSSEN IN PORTIEK WONINGEN 85969 passagiers vervoerd, d-i. 106 pCt. méér dan het jaar tevoren Tegen luchtaanvallen In een instructief betoog gaf de Indische deskundige punten aan voor structureele wijzigingen Loonsverlaging en andere verslech teringen bü de particu liere mijnen ===^=-= „Bouw groot schip van 30.000 ton” Is korting op praemature pensioenen geoorloofd? A U Q m p O v.^30 et aan den minister van Financiën Het ééne lichtpunt 3 DEN HAAG, 13 Februari 1935 DEN HAAG, 13 Februari 1935 T elegram Niet fataal IJ dam Ir. Feber rar «t r hem ideltfk nheer a h* hand van njk. te stellen. 15 i 17 zou aan chl- 4W Dat er ten aanzien van de weennacht hier en daar achterstand is, heeft Minister Deckers niet ontkend. Dit is een gevolg van het jarenlang beknibbelen op de de- fensleultgaven door het Parlement. de in vem «n i’n g niet r, hm .ncler De achterstand is overigens niet van fatalen aard en men is bezig, hem in te halen. Vöór de uitbreiding van het contingent, door Mr. Heer- kens ThUsaen bepleit, gaat dan ook de verbe tering van de materleele uitrusting. Ook het groote nut van vlagvertoon o. a. voor het aanknoopen van commercieele relaties heeft de Minister welsprekend toegellcht te gen mevrouw PothuisSmit, de meest nihilis tische onzer eenzijdige ontwapenaars. Woensdagmorgen vergaderde te Heerlen de Contractcomm, voor het Mijnbedrijf ter behan deling van de opzegging door de particuliere van van Bestellen van poststukken aan portiekwonin gen een bouwvorm welke vooral in de groote steden veelvuldig vooikomt geeft een belang rijk oponthoud tot ongerief van de Post en de geadresseerden belde. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te ko men heeft de P. T. T.-dienst een nationale prijs vraag uitgeschreven voor een practlsch uitvoer baar ontwerp voor gelijkstrasts aangebrachte brievenbussen. Deze prijsvraag staat voor alle Nederlanders open, en vraagt om een oplossing voor reeds bestaande en een voor nieuw te bouwen, portiek woningen. Voor de beste oplossingen zijn twee eert zen Ook prof. Van 'Bmbden beeft van Minister Deckers weder de noodlge argumenten tegen zijn steeds weer met hardnekkigheid voorge dragen stellingen te hooren gekregen. Verde diging tegen luchtaanvallen, aldus de Minister, is zeer wel mogelijk. i hoes nwlnd, rartjes ng ge er het dag M i boti- amen a tasl •sttjo- acht, lard- vever r toe beige t dat op- ‘U De maatregelen, in Januari JJ. door de Banco de Brasil genomen met betrekking tot de beta ling van den Braziliaanschen import deels in deviezen, die slechts tegen een officieel vast- gestelden koers verkrijgbaar waren, hebben er toe geleld, dat onze regeering heeft besloten, zich voorlooplg te onthouden van het verstrek ken van garanties tot dekking van het z.g. transfer-rlslco of politieke risico, aan vorde ringen op Brazilië verbonden, zulks in afwach ting van het resultaat van een nader onder zoek, naar de beteekenls van dien maatregel ingesteld. Daar het uitblijven van sen defi nitieve beslissing In dezen de betrokken Ne derlandsche explolteurs In onzekerheid laat en voor den verderen uitvoer naar Brazilië een ernstige belemmering .dreigt te worden, heeft de te Amsterdam gevestigde vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen Export- handel zich met het volgende telegram tot den Minister van Financiën gewend: „Vereeniging ter behartiging Nederlandschen Exporthandel, waarvan vele leden groot belang hebben bjj uitvoerhandel op Brazilië, verzoekt Uwe Excellentie met aandrang, spoedig gun stige beslissing te nemen omtrent garantie transfer-rlslco, bij gebreke waarvan stopzet ting van genoemden uitvoer te vree zen. Arlens Secretaris." Represailles tegen burgerlijke bevolkin gen terecht het schrikbeeld van prof. Van Embden zullen daarbij volstrekt niet noodlg zijn. Nederland denkt daar troa- wenz eenvoudig niet aan. En overigens zul len andere mogendheden zich wel tienmaal bedenken, eer zjj tot dit middel ovefgaan. daardoor ook weer worden verschaft. En zijn goedkoope producten zal men filet mogen tegenhouden, want zü zijn een belang der Indische bevolking, en, hield men ze tegen, men zou Ingaan tegen de natuurlijkste zaak ter wereld. BIJ de behandeling van de Indische be groeting is heden de deskundige der Ka tholieke fractie, Ir. FEBER, aan het woord geweest. Zijn weder van groote kennis der Indische zaken getuigend betoog kreeg he laas een te spoedig slot, doordat de spreek- tijdportle niet toereikend was. werd, te me had. De psychlater/dr Donkersloot, achtte celstraf voor dezen jongen niet geschikt. De Officier van Justitie eischte daarom een voorwaardelijke gevangenisstraf van ses maan den, met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. Een zeer instructief betoog leverde h. Feber tenslotte daar, waar hij een v*®rtal punten uitwerkte, ten aanzien vaarvan men zijn politiek kan gaan richten op ingetreden structureele wjj- rigingen. H. M de Koningin en Prinses Juliana hebben gisterochtend per auto een beaoek gebracht aan de Prinses von Erbach op bet paleis Koordeinde te Den Haag. Stopzetting van de aflossing der schuld sekt tr. Feber niet aanvaardbaar, omdat dit middel ten slotte de suneering der In dische financiën alleen maar verschuift. En ook overneming van de aflossing der schuld door het moederland wijst hij al thans op dit moment nog af. In het door den Minister-President in de Eerste Kamer aangekondlgde wetsontwerp tegen de cumulatie zijn zoodanige bepalingen opgenomen. ben wklaard, optreden heb vember 1934 aan Opnieuw is gebleken, dat onze defensie in de handen van dezen Katholieken bewindsman veilig is. En het moet hem goed gedaan heb ben, toen hjj juist dezen morgen van den Engelschen militairen attaché, die op afscheids bezoek bij hem was, een compliment over uitmuntende Condities onzer weermacht ontvangst mocht nemen. <n hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van iü» -~IN OOOZEN Wat Mijnhard! maakt u goad**. Een derde punt was de mate, waarin men in het verleden het consumptievermogen van de wereld overschat heeft. Hier zal ordening noodzakelijk zijn. Verkregen rechten zouden worden erkend, echter met dien verstande, dat een afgetreden wethouder, die pensioen geniet, weder in functie tredend, zjjn pensioenrechten zal verliezen, evenals een wethouder, die op grond van vroe gere wethoudersjaren recht op pensioen heeft, doch wiens pensioen op het oogenbllk van af kondiging der wet stilstaat, omdat hü weder als wethouder is opgetreden. Volgens de statuten konden op deze verga dering, ongeacht hoe groot het vertegenwoor digd kapitaal was. wel besluiten genomen worden. Er waren 15 obligatiehouders aan wezig. vertegenwoordigende f 95.000 kapitaal en uitbrengende 190 stemmen. Desgevraagd verklaarde de voorzitter, Mr. Westerwoudt, directeur van de Spaarnebank. dat op de borgen (de stad Rhelne en de twee parochies van Rhelne) niets te verhalen valt. Mochten de borgen over exploitatle-overschot- ten beschikken, dan zuilen ze daarvoor door de Trustee aangesproken worden. Hetgeen sjj volgens het ter tafel gebrachte voorstel moeten betelen zijn slechts minima. Kunnen zü bet. dan moeten zjj meer betalen. Steeds sneller! Deze Boeing brengt mei een tusschenlanding te Chicago 10 passagiers in IS uren van Los Angeles naar New York De Minister van Bultenlandsche Zaken heeft gisteren, na een lichte ongesteldheid van enkele dagen, zjjn ambtsbezigheden op het departe ment hervat. Naar gemeld wordt, is de Regeering voornemens maatregelen voor te stellen, welke bedoelen een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan Wethouders. den is geraakt en zich genoodzaakt heeft ge zien den passagiersdlenst op Zuld-Amerlka stop te zetten. Vooral in Argentinië heeft men deze ontwikkeling met leedwezen gevolgd. De Nederlanders en de Nederlandsche schepen waren er zeer gezien en steeds van harte wel kom. Achterstand by de weermacht ontstaan door beknibbeling van het Parlement n d* el- r 6e- snd- self» voor dat met i sr- llééa WH hst NS* twss Een andere vraag echter is, of men die pro ducten enkel uit één land (Japan) zal moeten toelaten. Die vraag beantwoordde de Katholieke afgevaardigde ontkennend. Ook dient hier ge dacht aan het groote belang van de industria lisatie van Indlë zelf. En In dit verband wees Ir. Feber opnieuw op de groote ontwikkelings kansen der inlandsche textielnijverheid, In wier belang hjj pleitte voor kapltaalversterklng door het moederland. Ook de liberaal Van Kempen, de afgevaar digde van Nationaal Herstel mr. Westerman, de communist Effendi en de revolutionnair-socia- list Sneevliet hebben dezen middag over Indlë en den huldigen toestand aldaar het woord ge voerd. Ten slotte de Industrialisatie van het Oosten. De Aziaat heeft zich ter markt gemeld. De wereldoorlog heeft afdoende bewezen, dat wie naar dergeljjke middelen grijpt, onmiddeL lijk alle sympathie verliest. Ook het pact van Londen prof. Van Embden's nieuwe argu ment is niet ontworpen, omdat men verde diging tegen aanvallen uit de lucht niet mo- geljjk acht, maar enkel en alleen, zooals Flandin persoonlijk zelde, om den aanval self te voorkomen door het dreigement van een onmiddellijk optredende viervoudige overmacht. De te snelle ontwikkeling van het bedrilfs- leven in Indlë gevolg mede van de groote vrijgevigheid met concessies sleepte, toen het tot een crisis leidde, een groot deel weg van de basis der landsflnanciën. Meer ordening zal dus brengen meer stabiliteit In de landshuishouding. Het moet In de bedoeling der Regeering liggen, dat voortaan aan wethouders bü hun aftreden een afloopend wachtgeld voor den tijd van drie jaren zal kunnen worden toege kend. Op de eerste plaats is er een structureele ver- •ndering van cultureelen aard. De inlandsche bevolking is geleldelük op een peil gekomen. “St haar verdere inschakeling in de bestuurs functie rechtvaardigt. Die tactiek beteekent tevens een gezonde afleiding van staatkundige “Ptraties. Men moet hier niet foroeeren, want ®an schept men verkeerde toestanden als die, ^•Armede Engeland b.v. in Egypte te kampen kreeg. maar men dient zich met bezadigdheid deze opgetreden wijziging aan te passen. ^lt tel ook tengevolge hebben een goedkooper voeden van de landshuishouding. °P de tweede plaats is er het verloren gaan •testgebieden voor den export. Dit la een loopen maand Januari betreft, wordt medegedeeld, dat de K.L. M. op de internationale lijnen 2144 passagiers vervoerd heeft tegen 965 in Januari 1934. Dit is een vermeer dering van I 22 pCt. In het binnenland werden in de afgeloopen maand 400 passagiers vervoerd op de lijn naar Zeeland tegen 184 in Januari 1934. Aldus verklaarde in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Ned. Corresponden- tie-bureau de gezant van Argentinië, de heer J. M. Llobet. sprekend over de scheepvaart verbindingen tusschen Nederland en Zuid- Amerika. f De gezant drukte er zijn leedwezen over uit. dat de Kon. Hollandsche Lloyd in moellükhe- I Meer waardeering dan voor de met uitspraken van bultenlandsche geleerden en militairen overladen theoretische redeneeringen van Prof, v. Embden had de Minister dan ook voor het frissche betoog van den Katholieken afgevaar digde Visser, die de landsverdediging een een voudige daad van trouwe vaderlandsliefde acht. Deze afgevaardigde kreeg van de soclaal-demo- crate mevrouw PothuisSmit de zure repliek te hooren, dat de Katholieke arbeiders wel erg gesticht zullen zijn, dat er in den Senaat geen enkel protest tegen den nieuwen defensiekoers geklonken heeft. Alsof de arbeidersafgevaardig- den der Ka th. Staatspartij ooit de landsver dediging bestreden hebben, die immers een belang is óók van de arbeiders! ber's voorlooplge visie nog kunnen bestaan in het nlvelleeren over een langeren termijn van te wachtgelden. Bezuinigings-aspecten IMt er te veel bezuinigd zou zün. ontkent Ir. Feber. Een ieder, die zich herinnert, dat de tekorten sedert 1930 toch altijd nog een 600 millioen bedragen, moet hem daarin bijvallen. Verdere bezuinlgingsmogelükheden ziet overi gens ook de Katholieke afgevaardigde niet vele meer, al zün er ongetwüfeld nog begrootlngs- posten, waarop iets gevonden kan worden. Waarom b.v. moeten nog steeds verlofgangers hun verlof in Nederland gaan doorbrengen? En •erpt een reis van den Gouvemeur-Generaal nasr den Oostelüken Archipel wel een nut af, tet de koeten rechtvaardigt? Kan er ook. als tot verdere salarisverlaging wordt besloten, niet gedaan worden aan de te ruime salarissen der hoogste functionarissen? Van verruiming van de werkgelegenheid is de kathMeke afgevaardigde nog altijd een *ann voorstander, al wil hü die beperkt zien tot die gebieden, die in het economisch leven der werkende wereld waren Ingeschakeld en dientengevolge het ergst de inzinking in de tabak, de suiker en de rubber - meemaakten. er al iets gedaan, zoo Informeerde de des kundige, om de inlanders in de gelegenheid te stellen, hjinne belasting in den vorm van teheldsprestatles te voldoen? Gevraagd werd vervolgens, waarom de rente betaling op dë leenlng aan de Hilfsgemelnschaft. voor gaat. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze leenlng door Amerika aan de regeering te Berlijn is verstrekt, die daarvan weer leenlngen aan verschillende instellingen (OA het Mathias Spltal) verleend heeft. De regeling voor deae leenlng is van dien aard, dat aan een preferente iratebetaling voor deze leenlng niet te ontkomen is Een obllgatlehouder betoogde, dat een beroep op de katholieken van het Bisdom Haarlem voor de schulddelging der kerken veel succes heeft gehad. Evenzoo de inzamelingen voor de schuld delging van het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam destüds. Spr. meende, dat nu in Rhelne ook inzamelingen en collecten gehouden moeten worden voor de schulden van *t Mathias Spltal. Het is voor de Katholieken van Rhelne toch van veel belang, dat het Spltal In stand blüft en zün schulden kan betalen. De collec ten voor de wlnterhulpactie hebben in Duitech- land toch ook veel opgebracht en zoo zal het met de collecten voor het Mathias Spltal ook wel gaan, aldus spr. Er ontstaat hierover een uitvoerig debat, waarbü de aanwezige vertegenwoordigers van het Spltal mededeelden, dat zij hetgeen door den obllgatlehouder betoogd is asm de betrok ken autoriteiten zullen overbrengen. Veel ver wachten zü echter niet van een collecte. Volgens het voorstel van de trustee zal nu de achterstallige rente over 1933 en de rente over 1934 boven IK pet. kwijt gescholden worden. Indien tenminste het Spltal stipt aan de over eenkomst voldoet. Zoo niet, dan herkrijgen de obligatiehouders weer alle rechten. De kans, dat we dan nog iets betaald krijgen is echter al zeer gering. Het voorstel van de Trustee werd aangeno men met 175 stemmen voor en 15 tegen. Ten slotte werd nog uitvoerig gediscussieerd over de vraag of het Spltal eens in staat zal zjju zün schulden te betalen. De vertegenwoordigers meenden van niet. Het Spltal heeft selfs al zijn bedrijfskapitaal opgeteerd om destüds zijn rente te kunnen betalen. De prijzen voor de levensmiddelen zün in Duitschland neer geste gen en daardoor heeft het Spltal groote exploi tatiekosten en houdt het weinig over. Nog werd medegedeeld, dat wasuachijnUjk de coupon van 1 Januari IMS betaalbaar gesteld zal worden. 30.000 ton met en de service als ,,Orania", maar reisduur van I 5 dagen, zulk een schip zal veel voordee- len hebben, niet het minst omdat veel werk De particuliere mijnen stelden voor: A 1. opzegging restrictie 3 pet. loonsverlaging bü vier dagen wérken; 2. bü vüf dagen werken 5 pet. loonsverlaging boven de 3 pet., bü zes dagen werken 10 pet. boven de 3 pet.; B. den kindertoeslag van 4 op 3 per kind beneden 14 jaar terug te brengen; C. het aantal verlofdagen met behoud van loon te halveeren met ingang van 1 Januari 1936. D. de directies kunnen voor de sociale ver zekeringen in de toekomst niet meer betalen dan zü zouden moeten betalen wanneer de arbeiders bü de wet verzekerd waren, dat be teekent bü ziekteverzekering maximaal 3.75 pct. van het loon en voor pensioen verzekering 60 cent per arbeider en per week, wat betee kent een verlaging van f 3.802.60 per maand. W nneer hierover geen overeenstemming zal worden bereikt, zullen de directies nog een evenredige loonsverlaging moeten toepassen. De bonden zullen dit voorstel nader bespre ken. Een nadere datum voor de volgende ver gadering der contactcommissie werd nog niet vastgesteld. la prijzen van ƒ200.— en twee tweede prij- An 125.— beschikbaar gesteld. senders kunnen nadere inlichtingen vragen de Jury, adres Hoofdbestuur der P. T. T.. Kortenaerkade 12, 's Gravenhage Deze zullen openbaar worden beantwoord in .Het bouw kundig Weekblad. Officieel Orgaan van den B. N. A." De inlichtingen kunnen worden venocht tot ulterlük 28 Februari 1935. moeilük vraagstuk, omdat het streven naar nieuwen afzet gecompenseerd zal moeten wor den door nieuwen Import toe te laten. Wat dit punt betreft, heeft de Katholieke afgevaardigde zün meening niet verder kunnen uitwerken, om dat, zooals gezegd, zün betoog over de samen werking van Indlë en Moederland, op welk gebied men misschien een gedeeltelijke oplos sing van het exportvraagstuk vinden kan, door het verstreken zün van den spreektijd afge sneden werd. Over Bultenlandsche Zaken sprak heden nog alleen de anti-revolutlonnalr mr. Briët, die on der meer pleitte voor eennon-agressiepact met Duitschland. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft behandeld een beroep van den raad der gemeente Gouda tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbü niet is goedgekeurd een besluit dien gemeenteraad tot het aanbrengen korting op de pensioenen van vier oud-wethou- ders, waardoor een besparing zou worden ver kregen van f 171.40 per jaar. Ged. Staten hebben overwogen dat. aange nomen. dat een zoodanige pensloenkortlng wetteiük mogelük te, de noodzakelükheid daar van niet vaststond. De Kroon zal later beslissen. De voorzitter der Christelük-Hlstorische fractie próf. de Savornln Lohman en zün libe rale collega mr. Fock hadden zich in het och tenduur volledig achter de politiek van den bewindsman gesteld. En had niet de Christelük-Hlstorische afge vaardigde Van der Hoeven in een volmaakt overbodige reactie op de speech, die de sociaal democraat Hermans gisteren had gehouden, op een stuk tüd beslag gelegd, de Minister Deckers zou zün begrooting vermoedelük reeds vóór de pauze in veilige haven gezien hebben. Minister DECKERS was weder uitermate vlot op dreef. Het verwüt, dat hü zich met zün ver bod van de militaire bonden aan de „ml- litalristen” overgele verd heeft, weerleg de hü met nog eens eenlge staaltjes aan te halen, die dit ver bod volkomen recht vaardigen. Niet alleen de krijgstucht heb ik, aldus de Minister met dezen maatregel ge diend. maar ook het geluk van de militai ren zelf, die als het ware onder den knoet Mr. dr. L. N. Deckers der organisaties leef den. Alles, wat gedaan werd, om tot een goede verstandhouding tusschen meerderen en min deren te komen, werd gesaboteerd. En als een mindere op dit punt iets deed, dat tegen het streven der organisaties inging, werd hü ge straft met vernieling van zün plunje, of an dere fraaiigheden. Meermalen, aldus Minister Deckers, ben ik door de betrokken militairen zelf voor den maatregel bedankt Met 29 tegen 14 (vrüzinnig- democratische en sociaal-democra- tische) stemmen heeft de Eerste Kamer de weder zéér knap door Minister Deckers verdedigde defen- siebegrooting goedgekeurd. Dese mogelijkheid kan altüd nog worden open gelaten. Want het bezwaar van Dr. Rut gers, die hierin een gevaar zag voor de auto nomie van Indlë, deelt de Katholieke afge- vaardigde niet. Een middel, om iets voor de Indische financiën te doen, zou volgens Ir. Fe- De den laatsten tijd\j2* herhaaldeli)k voor komende conflicten met den Volksraad zün eerder te wüten aan een gemis aan besef voor wat noodzakelük te, hetwelk bü dit college te constateeren valt. En de strenge gezagshand- havlng, waarbü aan een gesonde volksbeweging de noodlge ruimte gelaten wordt, past juist uitnemend in een Oostersche maatschappü- In het café-restaurant Gebr Brinkmann te Haarlem, werd Woensdagmiddag de vervolg- vergadering gehouden van obligatiehouders in de 7 pet. gegarandeerde obligatleleenlng. groot f 500 000 dato 29 December 1926 ten laste van het Mathias Spltal (R.K Ziekenhuis) te Rhelne in Westfalen, ter behandeling van bet voorstel om het Mathias Spltal de achterstallige rente over 1933 en de rente over 1934 boven IK pct. van het kapitaal kwüt te schelden op voorwaarde, dat het Mathias Spltal stipt voldoet aan de met de trustee der leenlng (De Spaarnebank NV. te Haarlem) overeenge komen regeling voor de Jaren 1935 en 1936. welke regeling wü in ons verslag van de vergadering van obligatiehouders van Dinsdag 29 Januari JJ. (op welke vergadering geen besluiten geno men konden worden, omdat niet groot genoeg kapitaal vertegenwoordigd was) uitvoerig hebben vermsld Op 21 Nov had de 18-jarige A V te Haas trecht anderhalven gulden noodlg. om iets af te betalen van schulden, die hü met autoritjes gemaakt had. Hü wendde zich derhalve tot zün moeder, otn een leenlng te sluiten, die echter niet doorging. De jongeling werd hierop gram storig, en vond de weigering e^n voldoende re den. om dan den heelen boel maar in brand te steken. Voor alle sekerheid probeerde hü het eerst nog eens bü zün vader, en toen hü ook daar de kous op den kop kreeg, scharrelde hü wat papier bü elkaar, overgoot dit met petro leum en stak het aan. Toen schopte hü het ge heel in de richting van een schuur. Op deze gestyleerde brandstichting volgde aan gifte, en de veelbelovende Jongeling moest zien Dinsdag yoor de Rotterdamsche rechtbank ver antwoorden voor dreiging met brandstichting en brandstichting. Wrdachte zoowel als zün ouders, die getuig den, waren van de gevolgen van dit stukje bsloorigheld eenigszlns geschrokken, en zü de den hun best om den ernst van 't geval tot een minimum terug te brengen. De moeder van verd. verzekerde aan den „edele heer" waarmee de president bedoeld dat zü op haar zoon tenslotte niets aan tl IIBd.Fn dat zü het geld toch gegeven De K.L.M. deelt mede dat het afgeloopen jaar een periode van vooruitgang is geweest. Alleen het goederenvervoer onderging den on- gunstigen invloed van steeds tal rijker wordende handelsbelemme- münen van de loon- en arbeidsovereenkomst.' en kon zich niet op de hoog te van 1933 handhaven. De stijging van het passagiersver voer gedurende de laatste jaren is buitengewoon. In 1934 werden 85969 passagiers vervoerd tegen 41707 in 1933. Ten opzichte van 1933 is dit aantal passagiers dus met 106 pCt. gestegen. Wat het luchtverkeer in de afge- De voornaamste reden^an de moeilükheden van den Kon. Hollandschen Lloyd te, naar de meening van den gezant, niet aüéen de eco nomische crisis. Volgens hem te niet de ver mindering van het aantal passagiers de hoofd zaak, maar er zün vele andere factoren, welke den Kón. HoB. Lloyd van zün belan^rüke plaats hebben gedrongen. Na den oorlog te het in de eerste plaats Duitschland geweest. *aar men de geweldige praestatie leverde om de „Cap Arcona" van 28.000 ton te bouwen, een schip met een luxe en comfort, welke die der beste hotels overtreft. Dit voorbeeld werd ge volgd door, Engeland, dat de ..Alcantara” en de Asturias” bouwde, van een even groote tonnage met een comfort en luxe welke die van de ..Cap Arcona” evenaarde. Vervolgens kwam Italië met de „Augustus” en de „Conté Gran de,” van meer dan 30 000 ton en tenslotte Frankrük met de .Atlantlque.** Dit zün alle snelle schepen, die de reis binnen dagen doen. Ook Nederland heeft ongetwijfeld zün vloot verbeterd, welke steeds een uitnemende aei*vice en goede keuken bezat. Echter ter vervanging van de ..Frtela,” de „Gelria” en de „Zeelandia” heeft men in Nederland gebouwd de Orante” en de .Jlandria,” uitstekende schepen ongetwü feld, maar klein en langzaam in vergeiüking met de andere. Zü maken de reis Buenos-AiresAmsterdam .in 11 dagen. Dat is lang. Dit te een der rede nen dat men veelal de voorkeur gaf aan de schepen der bultenlandsche maatschappijen. Ook Ir Feber constateerde in de begrooting dit ééne lichtpunt, dat het niveau van inkom sten thans ten minste vast mag worden geacht Wat de pülers, die de landhuishouding stutten, betreft, oor deelde de katholieke afgevaardigde, dat de positie van de Java- sulkerindustrie met alleen aan het vrüe spel der economische krachten mag worden overgelaten en dat in de rubberwereld naar meer gelükheid van productievoorwaarden moet worden ge streefd door een alge meen fiscaal uitvoer recht. In de landsbedrijven dient te worden gestreefd naar meer efficiency, waarbü men goe0 in het oog zal moeten houden, dat deze bedrijven grootere beteekenls hebben gekregen, nu de andere fiscale hulpbronnen zün opge droogd. De Nederlandsche Scheepvaart op Zuid-Amerika zou haar oud« plaats weer kunnen hernemen, met een groot schip van hetzelfde comfort een „Flandria" of dan met een De boaw van voor Nederland zeer De zeer actueele aangelegenheid van de sa menwerking tusschen Indlë en het moeder land bleef dientengevolge onbesproken, doch de tweede instantie van het debat zal den Katholieken expert ongetwüfeld nog in staat stellen, zün zienswüze te geven over dit on derwerp, waarvan zün fractiegenoot Van Poll sulk een Instructieve nota aan het Voorlooplg Verslag heeft toegevoegd. De critiek op den Gouverneur-Generaal heeft ir. Feber slechts voor een zeer klein deel on derschreven. Hü geeft toe, dat met de rubber- restrictle misschien wat te veel gezien te naar het belang van de groote bedrüven, en is dan ook voorstander van vervanging van het restrictieve uitvoerrecht op de bevolkingsrub- ber door een fiscaal uitvoerrecht op alle rub ber. Maar dat de Gouvemeur-Generaal blük sou geven van een geteek aan inzicht In de Oostersche mentaliteit, dtesklacht acht hü in booge mate overdreven SEMARANG. 13 Febr (ANETA) Aneta publiceerde het antwoord van den Minister van Koloniën op de schriftelüke vragen van den heer Feber met betrekking tot vragen aan een beklaagde gesteld door den President van den Raad van Justitie te Semarang in de zitting van 30 October JJ. Naar aanleiding daarvan verzocht de betrok ken rechterlüke ambtenaar, de Vice-President van den Raad van Justitie te Semarang, Mr L. G. Krol, Aneta het volgende te willen publlceeren „Ik ontken ten stelligste schrlftelük te heb- dat ik het onklesche van mün ingezien. Ik schreef op 21 No- het Hooggerechtshof Ned.-Indlë als volgt: „Dat op, voor Roomsch- Katholleken grievende wüze op deze zitting die vragen zouden zün gesteld, werp ik verre van mü” en verder „Münerzüds zü vooropge steld, dat bü mün vraag geen bedoeling heeft voorgestaan om Roomsch-Katholieken te grie ven en dat, als ik vermoed zou hebben, dat het gebruik van het woord biecht aanstoot zou geven, ik mü in algemeenen zin zou hebben uitgedrukt, zooals later te geschied”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15