ONS BLAD Het conflict tusschen Italië Abessinië en Hauptmann ter dood veroordeeld De schoolstrijd ontbrand Duitschland r L I Het nieuws van heden I I to De ondergang van de „Macon” in BISSCHOP VAN BERLIJN PROTESTEERT WEDERZIJDSCHE VREDES- DE BAROMETER BETUIGINGEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER j i oode Nieuwe kabinetscrisis in Bulgarije? den- Aanval van Streicher Joodsche scheepsdienst Een verklaring van Roosevelt Na het Saarplebisciet Het accoord van Londen De bemiddeling van Engeland 7* „Reichswart” verboden A Corruptie en misdaad in Sovjet-Rusland Voor de schandalen by de spoor wegen boeten opnieuw vijf menschen met hun leven In het concordaat erkende ’t Ryk, dat de bijzondere school de volksgemeenschap niet verstoort Corruptie in het Derde Rijk 13*. DIT NUMMER BESTAAT U<T TIEN BLADZIJDEN „Een nieuwe periode in Europa’s geschiedenis kan thans begin- schryft de D.A.Z. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 14 FEBRUARI 193S advertentieprijzen» Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55 cp.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Rapport van commandant Wiley aan de regeeringsautoriteiten te Washington De onderhandelingen te Addis Abeba hebben een normaal verloop Tusschen Haifa en Triest 'W nstaan- Eerzte Centrale Hengstenkeuring te UtreehL Brand in een autogarage te Den Briel. Geraffineerde oplichter aan bet werk. O O Abessynische troepen, welke thans op bevel van keizer Selassie zijn gemobiliseerd ATO. V om een MO <9, >]gd) Het conflict tasechen Italië en Abessinië We- derzfjdsche vredesbetnigingen. Galapagoseilanden keerde Frau Körwin naar Duitschland terug. Men ziet haar hier in gezelschap van haar moeder BERLIJN. 13 Febr. Heden Is de eerste Jood sche stoomvaartlijn te Genua geopend, waar de Swastika-vlag van het Duitsche schip „Ho henstein” werd vervangen door de blauw-en - witte vlag der Palestljnsche Joden. Deze nieu we lijn wordt geëxploiteerd door de Arnold Bemsteln Company, welke een vracht- en pas- saglersdienst gaat onderhouden tusschen Haifa en Triest met de ..Hohenstein” (die herdoopt is in „Tel Avlv”> en nog een ander schip. Het grootste deel der bemanning bestaat uit Jo den. Er Is slechts een klasse aan boord, doch de passagiers kunnen kiezen tusschen koschere en niet-koschere menu’s. Ook is er een syna goge aan boord. ROME 13 Febr. De Abessinische zaak gelastigde alhier is hedenmiddag door staatssecretaris Suvich in het departe ment van buitenlandsche zaken ontvan gen. Een bespreking met Mussolini heeft niet plaats gevonden en staat vooreerst ook niet op het program. Suvieh heeft den zaakgelastigde de stellige verzeke ring gegeven, dat Italië geenerlei agres sieve bedoelingen heeft en de geschillen op vriendschappelijke wijze wenscht op te lossen. De Abessinische zaakgelastig de gaf zijnerzijds eenzelfde verzekering. «ogenblik tw'lkkelen. tn ko- /lady’s die irke TOKIO. 13 Febr. (VD). De minister van buitenlandsche zaken Hirota heeft telefonisch den Japanschen ambassadeur te Washington het verdrag de basis vormen voor de organi satie van vrede en veiligheid. Sprekende over het accoord van Londen, be sluit het blad: ..Den nieuwe periode in de ge schiedenis van Europa kan beginnen, wanneer alle betrokkenen van goeden wille zijn, wan neer de nieuwe voorstellen Iets anders inhou den dan een hernieuwde erkenning der ver dragen van 1919.” het grensgebergte uiterst schaarsch zijn. ten hst BRUNO HAUPTMANN TER DOOD VEROOR DEELD. De chaos b|j de Russische spoorwegen. Weer S doodvonnissen. Larensche kunstschilder, die een advocaat een oog uitsloeg, tot drie maanden veroordeeld. vrouw Haar eltenis. itdaan. vas nu doode- leven itdek- i Ma- roor oud /eer ver- kabinet Eerste Kamer heeft de defensie-begroeting met 2914 stemmen aangenomen. De ondergang van de „Macon”. Het rapport van commandant Wiley. ArgentUnsche gezant over de moeiltlkbeden Hi den Kon. Hollandachen Lloyd. Stand op Deodar Sag ie nor v*: 35* Vorige stand: TM k zijn x>rko rank- weer ir het na o* zuig bij el?' inden, fylady :u. zij :ken, Mr. nln voi- P de ben stie- locit :had mets jon- Hl :oo som- lectrischs kastdeur leeg. in de ameljjk erkante gen wjj portret er. gd. Hij heerlijk ultge- toe. ik geen in de igeman In de Tweede Kamer ia voortgenet de behan deling der Indische begroeting. WUziging van bet Motor- ea Rtfwielregiemea* op kemst; witte spatborden aan rijwielen. BERLIJN (K.WP.) Algemeen is men in Ber- Hjnsche kringen van oordeel dat de corruptie in Duitschland nog nooit zoo groot geweest is, als thans in het Derde Rijk. Arrestaties van vooraanstaande Nazi's en verantwoorde lijke autoriteiten zijn thans aan de orde van den dag. bedaard vol ver- op een rborgen, fitte bad ien; ik kastdeur boven id. kwa- deuren n klont cht, dat it over gejaagd, let mo- je? en niet heim nden ir 10 PARIJS. 13 Febr. (VB.) Flandin heeft be den een delegatie ontvangen van landbouw organisaties uit het departement van de Moe zel, die hem hun wenschen uitten inzake het behoud van de Saarlandsche markt voor de landbouwproducten uit de naburige Fransche gebieden. Slagelaa-, op een verklaar- ij op zjjn Men be- erreln te langs de le druk snijden, •staarten ontdekte achter voet Alkmaar builen Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Alvorens zich voor deze gewichtige beraadsla ging terug te trekken werden de leden der ju ry acht mannen en vier vrouwen toege sproken door rechter Trauchard, dfe een over zicht gaf van de verschillende getuigenverkla ringen. Trauchard, die bekend staat om zijn groote kalmte, zeide tot de jury: Gij zult op merken dat het getuigenis van Condon ver sterkt Is door verscheidene andere getuigen, wier geloofwaardigheid niet in twijfel kan wor den getrokken. Omtrent het van den losprijs afkomstige geld, dat bij Hauptmann Is ontdekt vroeg Trauchard: Gelooft gjj dat dit geld hem door Fischer In een schoenendoos Is gegeven, welks doos maan denlang in een kast stond, zonder dat iemand, behalve beklaagde, haar zag? Bij de regeering sou het plan bestaan, tot af schaffing der wet houders pensioenen te komen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De rechter besloot zijn toespraak in dezer voege: Wanneer gij bevindt, dat de moord door be klaagde is gepleegd in verbinding met inbraak, dan is er sprake van moord in den eersten graad, zelfs wanneer de moord onvrijwillig is. Gij zoudt dan levenslange gevangente kunnen aanbevelen. Wanneer gij gegronden twijfel koestert, dan moet beklaagde worden vrijge sproken. De rede van Trauchard wordt door tal van Journalisten opgevat als een uitnoodiging aan de Jury, om Hauptmann schuldig te verkla ren FLEMINGTON, 14 Febr. (Reuter) Nadat de jury in het Hauptmann- proces elf uren had beraadslaagd, heeft zij tenslotte uitspraak gedaan, luidendeschuldig aan moord in den eersten graad zonder verzachtende omstandigheden. De rechter heeft de* terechtstelling vastgesteld op de week beginnende 18 Maart. Zij zal geschieden door middel van den electrischen stoel. BERLIJN, 13 Febr. (D.N.B.) Het weekblad „Der Reichswart” (het orgaan van graaf Re ven tlow) te op last van den Führer tot nader order verboden, op grond van een in het num mer van 3 Februari verschenen artikel, onder den titel „Wlr sind doch gans alleln”. In dit artikel werden Jrriteerende en ten deele kwaadwillige” opmerkingen over het regee- ringsbeleld gemaakt. „St. Raphael' protesteert tegen de voorgesteMs wijziging der Pensioenwet voor spoorwegper soneel. 8. O. 8. seinen der „Seth Parker” waren toch geen grap; bemanning door Britachen kraiew aan boord genomen. GENEVE. 13 Febr. De secretaris-generaal i van den Volkenbond Avenol heeft aan de mi nisters van buitenlandsche zaken van Frank rijk en Duitschland een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de opperbevel hebber der internationale Saar troepen. gene raal Brind, aan den president der regeerings- commissie in het Saargebled zijn groote dank baarheid heeft ter kennis gebracht voor da faciliteiten, die deze troepen van den kant der Duitsche en Fransche autoriteiten hebben ontvangen. t De regeering ia voornemens een internee- ringsinstituut in het leven te roepen tot opne ming van gevaarlijke vreemdelingen. it het feit dat Kardinaal Faulhaber in scherpe bewoordingen den nieuwen schoolstrijd heeft veroordeeld en zelfs met kerkelijke straffen heeft gedreigd, moge men terecht ooncludeeren. dat het Bijzon der Onderwijs In het Derde Rijk ernstig wordt bedreigd. Dit blijkt trouwens ook overduidelijk uit onderstaand artikel dat we ontleenen aan het offlcieele „Berliner Klrchenblatt” het orgaan van Mgr. Dr. Bares, Bteschop van Berlijn. President Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat hij aan het Congres geen crediet zal vragen voor de vervanging van de „Macon”. Voor het- «elfde geld kan men ongeveer 50 verkennings vliegtuigen bouwen. Nochtans, zoo verklaarde hü, kunnen luchtschepen uit een militair oog punt nuttig zijn, zoodat zij niet geheel ultge- ■chakeld zullen worden. Verder wordt uit Addis Abeba gemeld, dat de onderhandellngen aldaar een normaal verloop hebben. Italië overweegt de wenschelijkheld van de vorming van een neutrale grenszóne Intusschen heeft Engeland voorgesteld, dat de beide b(j het conflict betrokken partijen in de stellingen zullen blijven, welke zij op het oogen- blik innemen en er geen militaire versterkingen heenbrengen, zoolang de kwestie niet te gere geld. Naar uit Londen wordt gemeld, gelooft men daar, dat ingeval van een gewdpend conflict uitsluitend het gebied van Oeal-Oeal In het grensgebied van Abessinië en Italiaansch-Soma- liland in gevaar zou verkeeren, aangezien dit gebied rijk te aan water en landbouwproducten Dat de oorlog ook naar den kant van Erythrea zou overslaan, neemt men niet aan, daar in water en levensmiddelen n het Concordaat dat tusschen het Derde Rijk en den H. Stoel gesloten te. staat uit drukkelijk te lezen: Art. 23: „Het behoud en de oprichting van nieuwe bijzondere katholieke scholen blijft ge waarborgd. In alle gemeenten waar ouders of voogden het aanvragen, worden Katholieke Bijzondere scholen opgericht, als er een vol doend aantal leerlingen te, naar een maatstaf door de regeering aan te leggen, en wanneer zulks met inachtneming van de organteatorteche verhoudingen uitvoerbaar zal blijken te zijn. Aan alle katholieke lagere scholen worden slechte zulke onderwijzers aangesteld, die tot de katholieke kerk behooren en waarborg bieden dat zjj voldoen aan de eteehen die bij het Bij zonder Onderwijs gesteld worden.” (Art. 24.) scheppen, urdbevfog de inter- an en een te bevor- wisselingen door vcx». gebied vin tey en den vertegen- /aartmaat- Air Tratfn; i i Commander Wiley, die voor de derde maal een luchtramp meemaakte nen,” ''o Instructie gegeven Japans volle sympathie met het verlies van de „Macon”’ aan de Amerikaan- •che regeering over te brengen. PARIJS, 13 Febr. (VD). De minister van oorlog Plétrl heeft heden tegenover journalisten verklaard in verband met het vergaan van de „Macon dat Frankrijk na het verlies van de .JMxmuiden” heeft afgezien van het gebruik ?zn groote stijve luchtschepen teneinde zich meer te wenden tot kleinere halfstijve modellen, ^ankrük is bovendien van meenlng, dat het vliegtuig geroepen is het luchtschip meer en meer te verdringen. De mogelijkheid in de lucht te blijven staan, wordt ook gevonden In het •utogiro toestel. In de „Frankische Tageszeitung’’ komt een verslag voor van een vergadering in Neuren berg, waar de ouders werden aangespoord om hun kinderen, die den leerplichtigen leeftijd bereiken, naar de gemengde neutrale scholen te zenden, (waar jongens en meisjes samen onderricht ontvangen) en waar de ouders tevens werden aangemaand om de kinderen, die tot nog toe een bijzondere (katholieke of Prote- stantsche) school bezoeken, te laten overschrij ven naar de godsdienstlooze scholen, waar het coëducatie-systeem wordt toegepast. Nu moge het waar zijn dat niet overal, zoo- ate In Neurenberg, de ouders worden opgeree- pen tot een dergelijke vergadering, waarop een felle actie gevoerd wordt tegen de bijzondere school. Maar de motieven waarop men in Neu renberg tegen de bijzondere school ageert, ma ken het toch noodzakelijk dat tegen deee actie op de meest besliste wijze stelling wordt ge nomen. De Frankische Tageszeitung schreef om. in baar nummer van 24 Januari JX: „Er zijn nog van die ouderwetaohe menschen. die. nu tal van ouden hun kinderen voor de schooi moeten ’an Rood» en vergade- Kruisconitté na te gaan, mimercteel- 1- en hulol kt. a- de heer Ierland»'h, George Bl ak Lucht- 5 vertegen, -vaart, ter- 3 <-oor den t Fransche SAN FRANCISCO, 13 Febr Reu ter). De commandant van het verongelukte Amerlkaan- ache luchtschip .Macon", Wlley, heeft van boord van het oorlogsschip, dat hem gered heeft, het volgende radio-bericht aan het Marine-departement te Washington gezonden: BERLIJN, 13 Febr. (D.NB) In een klaar blijkelijk geïnspireerd artikel betoogt de .Deut sche Allgemeine Zeitung” dat het niet de be doeling van den voomaamsten schepper van den Volkenbond, president Wilson, is geweest, den Bond te maken tot hoeder van het ver drag van Versailles. Het artikel wjjst op Wilson’s mémoires, waarin wordt gezegd, dat de wereldvrede den voorrang heeft voor alle politieke kwesties. Te vens vestigt de ,X>. A. Z." de aandacht op Jiet verzet van Frankrijk" tegen de revteie-moge- HJkheden, welke artikel 19 van het Volken- bondBstatuut opent en tegen het inzicht, dat ontwapening, ver-gaande samenwerking en de mogelijkheid van vredelievende herziening van Een rijk dat dergelUke overeenkomsten sluit, kan niet de opvatting zijn toegedaan dat de bijzondere school de volksgemeenschap ver stoort. Anders zou dit rijk de eigen volksge meenschap ondergraven. Maar welke andere instantie In het Rijk (die blijkbaar slechte een minderheid van het volk achter zich heeft) mag zich dan de vrijheid veroorloven, om lijn recht in tegenstelling met de opvatting der verantwoordelijke autoriteiten die met de staatsleiding zijn belast, de Christelijke ouders te beschuldigen van het zaaien van tweedracht, wanneer zij de stem van hun christelijk geweten volgen en voor hun kinderen een opvoeding elschen overeenkomstig hun eigen godsdienstige overtuiging? De schoolkwestie heeft tot nog toe in het nieuwe Duitschland geen punt van ge schil uitgemaakt. Het behoud van de bijzondere school behoort tot de godsdienstige vrijheden, die door den natlonaal-socialtettechen staat ultdrukk'’ljk be schermd zouden worden. En nu zouden die genen, die zich op het standpunt van het Con cordaat stellen, en die vasthouden aan de her- haaldeljjk gedane toezegging dat men vrijelijk zijn godsdienst mocht beleven, ineens schadelik geworden zijn voor de volksgemeenschap? Wij protesteeren daartegen met den meesten na- drukl Nader wordt uit Flemington geseind, dat de jury na vjjf uur vergaderen nog steeds bijeen bleef, waaruit wordt opgemaakt dat de jury het niet spoedig over een uitspraak eens zal worden. Na drie uur beraadslagen lieten de jury-le- den zich een lunch brengen. Gisteren werden tijdens de zitting van het gerecht inzake het proces-Hauptmann buiten door een menigte van 5000 personen kreten geuit als: „Hang hem op! Lynch hem!" Dit hinderde den rechter dermate, dat hij de politie opdracht gaf een cordon om het gerechtsgebouw te vormen. Men verwacht heden soortgelijke demonstraties. BELGRADO, 13 Febr. (VB.) Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar binnen zeer korten tijd een nieuwe kabinetscrisis wordt verwacht. In band met een oneenigheld in zijn heeft minister-president Zlatef reeds -sedert eenlge dagen zijn woning niet verlaten. Men verwacht dat in geval van een regeeringscri- ste de tegenwoordige minister van onderwijs Todor Radef Zlatef zal opvolgen. Op het oogenblik moeten zich In Italiaansch- Somallland 3000 en In Erythrea 30.000 man ko loniale troepen bevinden. Laatstgenoemden zou den Ingeval van een oorlog naar Somaliland overgebracht kunnen worden en vervangen door contingenten uit het moederland, voor wie het klimaat In Erythrea beter geschikt te dan dat in Somaliland. De Abessinische strijdkrachten worden in sommige Londensche kringen op 200.000 man geschat. Naar Reuter te Rome verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat generaal De Bono, die eenlge weken geleden tot gouverneur van Erythrea en Italiaansch Somaliland benoemd te, belast zal worden met het commando over het Itallaan- sche expedltleleger. wanneer het tot krijgsope raties tegen Abessinië mocht komen. In de Hedwigskirche te Berlijn is de derti ende verjaardag de Pavskroning plechtig gevierd. De Pauselijke nuntius Mgr. Orsenigo verlaat het kerkgebouw. aangeven, weer nieuwe godsdiensttwisten onder het volk trachten te doen oplaalen. Meestal te het bekrompenheid en gebrek aan voldoende Inzicht, alsmede blinde godsdiensthaat die voor deze menschen. die van den geest der volks gemeenschap van onzen nieuwen tijd nog niets begrepen hebben, aanleiding zijn om als ver dediger op te treden voor de bijzondere school.” Wie een echte volksgemeenschap wil bevor deren zoo vervolgt het Berliner Klrchenblatt moet als eerste veretechte daartoe geen onge motiveerde verwijten publiceeren. Want er te niets dat de zielsgemeenschap van een volk zoo zeer verscheurt en ondermijnt, als wanneer grooten volksgroepen bitter onrecht wordt aan gedaan in hun heiligste overtuiging en ge wetensvrijheid. Een dergelljk onrecht begaat men wanneer men op openbare vergaderingen beweert, dat iemand die zijn kind naar de bij zondere school zendt, en op de bres springt, voor de bijzondere school, den geest der volks gemeenschap miskent, van blind godsdienstig fanatisme bezield te. kleingeestig en bekrom pen aan het verleden hangt en nl~uwe gods- dienst-splljtzwammen onder het volk brengt. Wat wil men met dergelijke verwijten berei ken? Is men dan vergeten dat men op die wijze de trouwe katholieke ouders treft, die reeds jaren geleden door hun handteekenlng te zet ten de bijzondere school beschermd hebben? Weet men dan niet, dat ook In breede Prote- stantsche kringen de ouders rechtmatig etschen dat hun kinderen, waarvoor ze verantwoorde lijk zijn, In hun eigen levensovertuiging wor den opgevoed? WIJ hebben de overtuiging dat de overgroote meerderheid der christelijke ouders en ne gentig procent van het Duitsche volk is christe lijk voor de bijzondere school gestreden heeft omdat alleen de bijzondere school een waar borg te voor de geestelijke eenheid tusschen school en ouderlijk hute. Daar komt nog bü dat ook de nieuwe regee ring zich plechtig en onomwonden op het standpunt heeft gesteld van de bijzondere school en de godsdienstige opvoeding der kin deren. Ter hoogte van Point Sur, koers Noordelijk, snelheid 63 knoopen, hoogte 1250 voet, lucht buiig, hadden wl) een panne. Ik geloof, dat de hoogtestuur-contróle weggeslagen was. Het luchtschip wendde zich met den boeg omhoog en viel snel. Ik beval alle brandstof en ballast te laten vallen en de tanks vielen achter van bet middenschip. Vervolgens kreeg ik de mededeellng, dat gasccl no. 1 verloren was en tenslotte, dat ook gascel no. 2 verloren was. Ik trachtte met het lucht- Khlp in de nabijheid der kruisers ter hoogte van Point Sur op het water te dalen, doch ik kon het watervlak eerst op het laatste oogen blik zien. Het luchtschip kwam het eerst met het „hek" op het water terecht. Alle manschap pen begaven zich in de gummi booten. Tenslotte zagen we het luchtschip zinken. Alle manschap pen hadden bjj het alarm tijd om zwemvesten aan te doen. MOSKOU, 13 Febr. (Reuter) Het opperste gerechtshof te Stalingrad heeft vier spoor wegambtenaren ter dood veroordeeld wegens diefstal en verduistering van gelden. Te Moskou hebben de daders van een groot aantal spoorwegovervallen in het district Le ningrad terechtgestaan. Een hunner is reeds gefusilleerd, terwijl achttien anderen tot ver schillende gevangenisstraffen werden veroor deeld. Alle negentien behoorden zij tot een goed georganiseerde bende, welke treinen liet stop pen om vervolgens de passagiers te berooven en de bagagewagens te plunderen. Zij hebben zich aan verschillende moorden schuldig ge maakt. Gebleken te dat de leden der bende overdag als respectabele burgers leefden met behulp van vervatechte paspoorten en andere documenten, om des nachts hun misdadig be drijf uit te oefenen. In hun hoofdkwartier vond men een arse naal van revolvers, geweren en munitie, als mede een drukpers en materialen voor het vervalschen van documenten. FLEMINGTON 13 Febr. Het proces inzake de ontvoering van baby-Lind- bergh tegen Hauptmann is in zijn laat ste stadium getreden: de jury te in ver gadering bijeen, om baar uitspraak vast te stellen. van dr. Ritter op ds

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1