Brugtollen Oplichter aan het werk ZWANENBERG^ (hia PAKJES JW SOEPEN Het bruine Danzig SPOORWEGPENSIOENEN BEDREIGD DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 lien jaar Gemeenschap Rond de tolheffing was geen grap Brand in een drukkerij DE NOOD DER TUINDERS JAVATAB AK Een adres aan den ministerraad KERSTGAVEN DAGBLADPERS Oude vrouw gedood KOLENDAMPVERGIFTIGING Slachtoffer overleden van Inleiding H. Venings Taxe-gedeelte consumptiemelk Rondom den wedstrjd Nederland-Duitschland De ramp in de Laurweg- mijn Tot nog toe vier slachtoffers geborgen Bemanning door den Britschen kruiser „Australia” aan boord genomen Bij het oversteken door tram gegrepen Gemeentesecretaris Den Helder juist geleide actie zal corrigeerend kunnen werken Congres van ,St- Raphael” om te protesteeren tegen de voorge stelde wijziging van de pensioenregeling TERUGKOMST VAN ONZE MARINIERS WEER STAGNATIE BIJ HET WERKFONDS? EEN ANDERS NAAM MISBRUIKT Er zal muziek ten gehoore worden gebracht DREIGEND CONFLICT TE HEUSDEN Tegen brandstichter twee jaar geëischt S.O.S. der „Parker” Uiteenzetting aan de Tweede Kamerleden Kneveling van het Centrum Motie Tydelyke opheffing uitvoerrecht t de de een den f 00 Valse he aangifte by den burgerlijken stand tolrechten richten, gedachte Expositie by den Haarlemschen Boekhandel H. Coebergh Versc heid ene families in diverse steden het slachtoffer geworden ofwel peil met 4 pet. ,wat dus practise!) hierop neer komt, dat men feiteliJk pensioenen zal ont vangen volgens hetgeen men op 1 Mei 1934 zou hebben verdiend. Immers, wordt het ontwerp wet, dan zal voortaan elk kabinet zonder eenige bemoeie nis van de Staten-Generaal de bevoegdheid krijgen nieuwe kortingen toe te passen. Zooals bekend is bij K. B. aan den Commis saris der Koningin in de provincie Gelderland machtiging verleend tot het bijeenroepen der Prov. Staten in buitengewone zitting op een nader te bepalen dag, om zich te kunnen uit spreken over het wetsontwerp tot tolheffing op de nieuwe bruggen. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 26 Februari. De burgemeester van 'sGravenhage heeft van de door de Vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers” verzamelde Kerstga ven-1934 voor zijn gemeente een bedrag ontvangen van 16.293.78 Dit bedrag is ten goede gekomen aan 53 instel lingen van weldadigheid en 206 in kommervolle omstandigheden verkeerende gezinnen of per sonen. Daar de Kamer nu heeft toegestaan, dat dit bedrag voorloopig niet zal worden verrekend, zullen de uitgaven de inkomsten dus gaan overtreffen. Is daar het personeel echter aan verstrekte gegevens maakte deze gebruik om het kind ten name van dat meisje te doen inschrij ven. De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof vroeg, gezien de ernstige gevolgen van dit mis- drijf bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. E. L. Visser verzocht uiterste clementie en verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachte, tegen welk verzoek de advocaat- generaal zich verzette en dat laterdoor bet bof werd geweigerd. Arrest over veertien dagen. De bejaarde heer D die zooals gisteren ge meld is, Dinsdagmorgen in zijn woning aan de Pastoorsstraat te Santpoort-Station bewuste, loos te bed is gevonden tengevolge van kolen dampvergiftiging, en naar het ziekenhuis jBt. Joannes de Deo" te Haarlem is overgebracht, is daar hedenmorgen om kwart over zeven over leden. LONDEN, 13 Febr. (Keuter). De Engelsche kruiser „Australia” met den .Hertog van Glou cester aan boord, heeft van de bemanning van d»n door storm beschadigden Amerikaanschen schoener „Seth Parker" negen man aan boord genomen. De kapitein, de marconist en drie an dere leden der bemanning zijn aan boord geble ven. De kruiser zal den schoener bijstand ver- leenen tot een uit Pago-Pago op Samoa ver trokken sleepboot van de Amerikaansche marine ter plaatse is aangekomen. Men zal zich herinneren, hoe de „Seth Par ker” kort tevoren den kruiser „Australia" loos gealarmeerd had ten einde voor den Ameri kaanschen radio-omroep een sensationeele re portage te kunnen geven van de ontmoeting met den kruiser, die den zoon van een Engel- schen konlng aan boord had. Naar wij thans vernemen is het nog lang niet zeker dat van deze bevoegdheid gebruik zal wor den gemaakt. De bedoeling is slechts een ver gadering op korten termijn te kunnen bijeen roepen, indien dit noodlg mocht blijken In ver band met de voorgestelde tolheffing. Voorts vernemen wij, dat Dinsdag ten ge- meentehulze te Arnhem een conferentie over de tolheffing heeft plaats gehad tusschen B. en W. van Arnhem en B. en W. van Nijmegen. Besloten werd aan alle Tweede Kamerleden een resumé te zenden, waarin de kwestie der tol heffing en de bezwaren daartegen worden uiteen gezet. Het OM. achtte het wettig bewijs geleverd, en eischte wegens brandstichting twee jaren gevangenisstraf. daardoor kunnen op Het Is te vreezen. dat deze nieuwe finan- cleringsmoeilijkheden wederom vertraging zul len veroorzaken in de uitvoering van de Werk fondsplannen. Op zijn plaats achtte spr. een ernstig protest tegen het feit, dat men het personeel eerst ont nomen heeft den na hard werken verkregen welstand en nu nog verkregen rechten en op gespaarde gelden ontneemt. Men beroept zich op een vroeger gegeven toe slag. maar dat was eenvoudig omdat een groot gedeelte verging van de armoede. Er waren toen vele weduwen met f 225 pensioen, die er bjj kregen. De Voordeelig en overheerlijk >===2—^- 6 Porties voor 15 Cent Spr. herinnerde er aan, dat de pensioen grondslagen, die betrekking hebben op Juli 1922 tot Januari 1924 werden verminderd met 19, die van Januari 1924 tot April 1933 met 11, die van April 1933 tot 1 Mei 1934 De tweede voorzitter, de heer H. C. Venlngs uit Amersfoort, lid van de commissie van bijstand van het Pensioenfonds, wees op de gevaren welke de gepensionneerden en de In de toekomst te penslonneeren spoormannen door het inge diende wetsontwerp bedreigen. Spr. zette uiteen, dat pensioen een onaantast baar bezit Is, hetwelk voor zoover de spoor mannen betreft door het Rijk is gehandhaafd. Dit wil echter nog niet zeggen, dat pensioen nooit verlaagd zou mogen worden; onder be paalde omstandigheden is zulks mogelijk, maar dat is volgens spr. niet het geval. Dinsdag werd in de Handelsbeurs te Utrecht vanwege den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" een congres voor de gepensionneerde spoor mannen gehouden In verband met het feit, dat hen groote gevaren dreigen door het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet van het Spoorwegpersoneel. Woensdagmorgen om 9 uur is op den Schie- damscheweg te Rotterdam de 79-jarlge mej. J. E. van HeesBeksterman, gewoond hebben de In de Kuiperstraat, ten gevolge van het ach teloos oversteken onder een tramwagen van lijn 11 geraakt. De tram moest worden opgevij zeld om de vrouw te bevrijden. Zij bleek toen te zijn overleden. De vrouw kwam uit de R. K. kerk daar -r plaatse. Tot secretaris der gemeente Den Helder ia benoemd de heer dr. Mr. E. v. Bolhuis, hoofd- commies-redacteur ter secretarie van de ge meente Hilversum, met twaalf „temmen Op no. een van de voordracht, den heer R. Kam man. gemeente-secretaris van Tiel, werden negen stemmen uitgebracht. AKEN. 13 Febr. In een officieel communiqué omtrent het bergingswerk van de mijn „Laur- weg”, werd gisteravond laat medegedeeld, dat het watergevaar thans geweken is. Het ber gingswerk Is zeer moeilijk en de daaraan deel-’ nemende ploegen moeten om het half uur worden afgelost. Tot nog toe zijn de lijken var vier slachtoffers geborgen. Ineens wordt op brute wijze van het gepen sionneerde personeel een belangrijk deel van het pensioen afgenomen en groot is de teleurstel ling ook voor het thans nog in dienst zijnde personeel, dat reeds getroffen door verschillende loonsverlagingen, nu ontnomen wordt 't uitge stelde loon, waarop het vast rekende. Maar daarbij blijft het niet. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Wigman in t bijzonder welkom den Bonds- adviseur, pastoor Mutsaerts uit Tilburg, het 2de Kamerlid den heer Suring en den Ver- bondssecretaris, den heer Schutte. In den „Volksdag" van Dantzig heeft de natio- naal-socialistische fractie de absolute meer derheid. Deze fractie wil dit Instituut opheffen. De Centrumspartij protesteert daartegen. De Senaatspresdent ir. Grelse heeft met het Cen trum onderhandeld om tot overeenstemming te komen over de opheffing van den „Volksdag". Deze onderhandclingen zijn mislukt. Het Cen trum wenschte aan deze opheffing niet mede té werken. Gezien deze wending meent de Senaat nieuwe verkiezingen te moeten uitschrijven, al dus het D. N. B., om aan heel de wereld duide lijk te doen zien, dat de meerderheid der bevol king de opheffing wenscht. De stemming zal 21 Febr. as. plaats hebben. Bovenvermelde motie luidt als volgt: De verpleegster C. A. G., laatstelijk wonende te Haarlem, thans ged., is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf, wegens het doen opnemen van een valsche verklaring in een authentieke akte. Zij was nJ. in Juni van het vorig Jaar in het academisch ziekenhuis te Leiden bevallen van een meisje, welk kind zij in de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Leiden deed inschrijven onder den naam van Maria Eva Appel. Om dit te kunnen doen, had zij In een te Utrecht verschijnend blad een advertentie doen plaatsen, waarbij een huishoudster werd gevraagd, waarop zich een zekere Juffrouw Dirkje Appel als gegadigde aanbood. Deze nu werd door verdachte uitgehoord en van de haar De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeerlngscontract, is voor de volgende week bepaald op 5)4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Waar aan ’t slot van de Memorie van toelich ting op het wijzlgingsontwerp staat: ,,De com missie van bijstand is gehoord”, merkt spr. op, dat dit inderdaad zoo is, maar laten de Kamer leden eens vragen kennis te mogen nemen van het advies dezer commissie. Tenslotte deed spr. een beroep op de Kamer leden om te voorkomen, dat het wijzigingsont- werp wet wordt. Bij de nu volgende discussies uitten verschil lende gepensionneerden en niet-gepenslonneer- den hun waardeering voor het werk van het Hoofdbestuur en wezen tevens op de vele moei lijkheden waarin zij verkeeren en die straks grooter zullen worden door een Inbreuk op hun rechten. In den nacht van 30 November was brand ontstaan in een drukkerij aan de VUetstraat te Rotterdam, Bij het onderzoek naar de oorzaak bleek, dat er geknoeid was met petroleum. De eigenaar, de 35-jarige drukker J. de V„ had twee dagen tevoren twee liter petroleum gekocht voor het schoonmaken van machines. De petro leum was daar niet voor gebruikt, en toch was de helft verdwenen. De vloer was gedeeltelijk met het brandbare goedje doordrenkt. V. stond er financieel niet zoo erg goed ébor. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrach tiging van een door den Gouv.-Gen. van Ned. IndMAvastgestelde ordonnantie in zake Hjde- Hjke^lphefflng van het uitvoerrecht op Java- tabak. Een ter zake ingesteld onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat er alle aanleiding be staat aan die cultuur, zoowel wat de onder nemingen als den bevolkingsaanplant betreft, een tegemoetkoming te verleenen in den vorm van een tijdelijke opschorting van het uitvoer recht, dat 1.per 100 KG. bedraagt. Weliswaar zal deze maatregel, welke thans ter bekrachtiging wordt voorgedragen, van de Indische schatkist het niet onbelangrijke of fer van globaal 3 ton per jaar vergen, doch met het oog op den noodlijdenden toestand, waarin de tabakscultuur in de genoemde ge bieden zich thans bevindt, zal in dit offer moeten worden berust. sprakelijk voor? Moet het personeel daarvoor bloeden? Een dergelijke handelwijze noemde spr. on rechtvaardig en van de Kamerleden wordt verwacht, dat zij helpen voorkomen het per soneel daarvoor te laten opdraaien. Hoewel er in 1900. 1903 en 1906 ook tekorten waren, werd verlaging op de pensioenen toch niet toegepast. In 1932 zijn de pensioenen veilig gesteld. De 8'/2 pet. pensloenkortlng werd evenmin met te rugwerkende kracht geheven. En dan, hoe heeft de afvloeiing door invali diteitspensioen het fonds niet belast. In 1923 bedroeg het percentage invaliden slechts 28 pet. om in 1924 te stijgen tot 72, In 1925 tot 83 en in 1926 tot 84 pct. van de ont slagen. De bezuiniging deed dit cijfer van 46 pet. in 1932 weer stijgen tot 71 pet. in 1933. (Van de mannen der H. IJ. 8. M. zijn deze cijfers iets gunstiger, omdat zij beïnvloed worden door de pensionneering op 60-jarigen leeftijd.) Spr. wees er voorts op, dat heel veel omstan digheden bulten het personeel om den toestand van het fonds met zijn eenzijdige belegging (182 millioen in het bedrijf) hebben beïnvloed. Dinsdag zijn onder leiding van den rijksbe- middelaar, Prof. Mr. Aalberse tusschen belang hebbende partijen besprekingen gevoerd Inzake het dreigend conflict bjj de scheepswerven de Haan en Oerlemans te Heusden. Aangezien na langdurige gedachtenwisseling nog geen overeenstemming kon worden bereikt, zullen de besprekingen heden tusschen partijen worden voortgezet. Naar wjj vernemen, zullen de mariniers, die Zaterdagavond met de trein van 8.08 uit het Saargebied aan het Maasstation te Rotterdam aankomen, onmiddellijk op het perron aantre den en met vieren naar de kazerne aan het Oostpleln marcheeren. Ter verwelkoming zal de commandant van de afdeellng mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, op het perron aanwezig zijn. Er zullen geen toespraken worden gehouden. Op de binnenplaats van de kazerne zal de troep namens den Minister van Defensie worden verwelkomd door vlce-admiraal J. de Graaff. Daarna zal den manschappen een maaltijd worden aangeboden in de kazerne. Bovendien doet het eigenaardig aan. dat de bestaande maxima ongewijzigd blijven. De billijkheid zou toch meebrengen, dat b.v. het maximum van f 4000 evenredig zou wor den verlaagd, maar daarvan blijft men af. toestand. Naar velerlei kant is de vooruit gang aanzienlijk. Zeker, Jjet kon nóg beter. Men kon het Allerbeste hebben. Maar, we zeiden het reeds, dat is niet steeds be reikbaar. Nu krijgen we het betere. De bruggen zijn, zelfs met tollen, voordeeliger, vlugger, veiliger, meer berekenbaar dan wat we in het verleden hadden en gedeel telijk nog hebben. Maar de groote zaak, waar het om ging, wordt verwezenlijkt. De natuurlijke bezwaren, aan ons deltaland verbonden, zullen als verkeersobstakels overwonnen worden. Noord en Zuid, Oost en West worden tot elkaar gebracht. Kan men het juist noemen dit boven alles uit stekende nationaal gewin min of meer on genoemd te laten, ende dikste verve te leggen op een omstandigheid, die in ieder geval toch aan de hoofdzaak ondergeschikt Tenslotte werd een motie aangenomen en goedkeuring gehecht aan een aan de Tweede Kamer en den Personeelraad te zenden adres. toestand van het Pensioenfonds is niet rooskleurig en daarom zal de Personeelraad met de Directie moeten overleggen wat tot verbete ring daarvan moet gebeuren. Maar daarvoor ig het personeel toch niet aan sprakelijk, aldus spr. Is dat niet de regeering, die op grond van de uitkomst der eerste weten schappelijke balans op 1 October 1925, welke een nadeelig saldo van ruim 191 millioen gulden aan wees bij de overeenkomst op 5 April 1930 door den Staat der Nederlanden met de beide Spoorwegmaatschappijen gesloten en bjj de wet van 2 Februari 1931 bekrachtigd, bepaalde, dat het bevonden tekort aan kapitaal, dat nog met ♦0 millioen zou toenemen, zou worden gedekt door *n jaariüksche bijdrage van bijna 10 mil lioen. het laten en den loop der volledige schuld delging met eenige jaren kunnen vermin deren. Verschillende denkbeelden zijn naar voren gebracht. Het uitgeven eener premie- leenlng tegen laag rentetype (2)4 pct.) zou het middel kunnen zijn om het financieele bruggenbeeld aantrekkelijker te maken. Dit zijn slechts enkele bespiegelingen rondom de ontstane actie. Men kan eruit afleiden, dat, waar volgens het geijkte gezegde aan de gedachtenwisseling het licht ontspringt, de actie zeker hare goede zijden heeft. Het groote en kardinale bezwaar, niet ten onrechte tegen haar aan te voeren, is, dat men te weinig acht slaat op de werkelijke mérites van den bruggenbouw. Tusschen het allerbeste en het minder goede schijnen tnsschenstations te ontbreken. Het is alsof men in één stap naar Luilekkerland wil. Mikt men, zoo doende, niet te hoog? Deze vraag komt ons voor zichzelf te beant woorden. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat men alom de verzuchtingen kon hooren slaken, die om verwijdering der uit-den- tijdsche veren vroegen. De ontwikkeling van het mechanische verkeer drong naar een oplossing. Deze kon niet radicaal genoeg >Un en niet vlug genoeg worden verwezen lijkt In gemoede, wie heeft toen, laten we seggen acht jaren geleden, durven hopen, dat in 1935 de algeheele opheffing van het euvel der ouderwetsche rivierovergangen In een zóó nabij verschiet zou komen? Het is misschien goed dit eens te constateeren. Het euvel der ouderwetsche rivierover gangen, dat wil dan zeggen verkeersvertra- Elng, verkeersstagnatie, verkeersultschake- Ung bij nacht, bij ijsgang, bij hoog water, enz. Nu komen de bruggen. Over de uit- eindelijk vast te stellen tolbedragen zal «•erleg nuttig kunnen zijn; men zal naar sekere evenredigheid en billijkheid hebben te streven bij de vaststelling der rechten °P de verschillende bruggen; men zal kun nen overwegen op welke wijze de heffing tot het geringst mogelijk aantal jaren kan worden teruggebracht. Er zijn nog meer Punten, die de aandacht verdienen. BIJ voorbeeld het tegemoet komen aan het lokale verkeer over de bruggen. Het is niet billijk, dat wie van Zalt-Bommel naar het aan den anderen oever van de Waal gelegen dorp Waardenburg per auto gaat, hetzelfde recht betaalt als wie in het groote verkeer Van de brug gebruik maakt. Er zijn nog andere onderdeelen, waarop men de aan dacht kan concentreeren. Naar onze meening zal een activiteit, die in positieven zin naar to make the best of It streeft, meer vruchtdragend zijn dan een, dl® is gebaseerd op een onverbiddelijk ».Weg met de tollen I** Er is o.l. geen reden bet tolsysteem op zich per sé verwerpelijk t« vinden. In het onderhavige geval opent bet den weg om op versnelde wijze af te komen, radicaal af te komen, van den on- «unstlgen en niet meer passenden yeren- Men schrijft ons uit het Zuiden: Toen wij vóór eenige weken, onmiddellijk na het bekend worden van den inhoud van bet wetsontwerp inzake de tolheffing op de verkeersbruggen, enkele opmèrkingen maakten over de beteekenis der in aan tocht zijnde nieuwe verbindingen, waar schuwden wij tegen een al te zeer op de spits drijven van de bezwaren, aan de tol heffing verbonden. Bij het schrijven dier opmerkingen, zoo heet van de naald, was van een oppositie tegen de tollen nog niet veel te bemerken. Doch eer zij in gedrukten vorm den lezer bereikten, stond het ver weer tegen den tol reeds in volle wapen rusting. - Deze gang van zaken vléi le voorzien. Wij leven in een tijd van efficiency. De drang naar een systeem, volmaakt vrij en zonder kosten voor den bruggebrulker, laat zich verstaan. Het is aan geen enkelen twijfel onderhevig, dat voor het verkeer tusschen Noord en Zuid een bruggenstelsel, waarbij men nimmer behoeft in de beurs te tasten, inderdaad het allerbeste zou zijn. Intus schen is om utiliteits- of andere redenen het allerbeste vaak niet bereikbaar. Men doet dan, in dalende lijn, goed zijn oog merken iets lager te stellen, naar het beste,, het betere, het goede, het vrij goede, alles naar gelang de omstandigheden. Bij het lezen van veel, wat tegen de tol heffing is en nog voortdurend wordt te berde gebracht, ontkomt men niet aan den Indruk, dat men «In talrijke gevallen nog slechts oog heeft voor de tollen, verge tende, dat deze niets anders zijn dan een supplement tot de ^bruggen. Met andere woorden, men tuurt zich blind op de scha duwvlekken en bemerkt daardoor niet meer, dat die schaduwvlekken er slechts zijn konden, omdat een element van scherp en doordringend licht is ontstaan. Het valt zeker niet te misprijzen, dat de actie terzake de tolheffing geboren werd. Zij heeft velerlei aspecten. De gevallen Nijmegen en Arnhem bijvoorbeeld kunnen niet op één Hjn met de overbruggingsaan- gelegenneden elders worden gesteld. De voorgeschiedenis dóór maakt op een aparte behandeling aanspraak. Ook is er kritiek gehoord, omdat op bepaalde bruggen de tolheffing zooveel hooger is dan weer eldez^, Het zijn dingen, die bewijzen, dat de ontstane actie stellig niet zonder meer moet worden betreurd. Zij zal, juist geleid, ongetwijfeld corrigeerend kunnen werken. Er zijn opmerkingen gehoord over de wijze van financiering. Het zou voordeeliger en anders kunnen; men zou bij goedkooper geldopneming de annuïteit kunnen ver lagen en benedenwaarts de annuïteit De Nederlandsche Tulndersbond heeft aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin hij tot de volgende conclusie komt: dat in-verband met het toenemend gevaar voor openbare en stille executies, onmiddellijk ingrijpen door afkondiging na lijdelijk executie- verbod voor bodembedrijven, dringend geboden is, waarna een algeheele regeling van het hypo theek- en schuldenvraagstuk spoedigst moet worden ter hand genomen, vervolgens, dat her stel van de tuinbouwbedrijven door uitbetaling van steun tot 100 pCt. de richtprijzen voor 1934 en de twee daaraan voorafgaande jaren niet alleen voor den tuinbouw noodlg, maar ook voor de geheele gemeenschap van een zeer groot be lang met worden geacht. Tenslotte meende hij, dat ten opzichte van dc verdeellng der beschikbare Dultsche clearing- gelden de belangen van de bodemproducenten niet mogen worden opgeofferd aan de belangen van de kapitaalvorderingen. Naar aanleiding van persberichten, dat bij den wedstrijd Nederland-Duitschland geen muziek ten gehoore gebracht zal worden, ver zoekt de K.N.V.B. ons mede te deelen. dat de regeling van dezen wedstrijd zal zijn overeen komstig die van vorige interland-wedstrijden. Gemeenschap was zonder twijfel de grootste en meest toonaangevende stuwkracht in deze ontwikkeling, voor velen die veraf stonden zelfs de eenigste. Nu de eerste uitingen van onze katholieke jongeren reeds tot de historie zijn gaan be- hooren, heeft de Haarlemsche boekhandel, de fa. H. Coebergh. bij gelegenheid van het twee de lustrum van De Gemeenschap een tentoon stelling georganiseerd, van alle uitgaven, die In den loop van deze tien jaren bij de Utrecht- sche uitgeverij verschenen. Allereerst is daar natuurlijk de tiendeellge reeks van het tijdschrift. Dan de romans, bro- churen, bundels en vertalingen, In uitgaven die varieeren tusschen het schoolschrift van Mien Proost en het precieus gebonden „we reldorgel” van, Anton van Duinkerken. Van Charles Eyck hangen er de teekenin- gen voor Helman’s Hart zonder Land en het fijn verluchte oude Kerstlied. Er zijn photo’s van redactieleden, ten deele zeer genoeglijk. Argelooze stapeltjes papier behelzen manu scripten van v. Duinkerken en Antoon Cooler). Onder glas liggen verzen van de Bourbon en A. J. D. van Oosten. Bovenop een boekenkastje staat een Mis boek voor kinderen, verlucht met zeer schoone prenten. Het meest interessante deel van de exposi tie is voor velen zonder twijfel de verzameling van tjjdschriftnummers. die niet door de Ge meenschap werd uitgegeven. Er zit geschiedenis In die lange reeks. De eerste afleveringen van Roeping, De Paal, de historische Valbijl, Aristo, Het Venster en het eenig bestaande nummer van De Pinegel, pxstbus 5, Helmond. Het is de voorgeschiedenis van De Gemeen schap en haar bultenwaartschen groei, haar excessen zoo ge wilt. De geëxposeerde tijdschriften zijn reeds ver dwenen of hebben hun oorspronkelijk en eigen aardig karakter verloren. Tijdschriften, die hier buiten zouden vallen, had de heer Coe bergh niet ten toon gesteld. Ergens boven in een kast van den grooten boekhandel staat in een langzaam verbleekend geel papiertje Psicharl’S Voyage du Centurion. Pslchari is ook nooit sterk geweest op de Hol- landsche markt. Maurlac schijnt betere kan sen te maken. Met zijn romans tenminste. Van een der kerken te Breslau worden de muren stuk voor stuk van de fundamenten losgezaagd. Uit de fundamenten trekt veel vocht op. Men tracht nu door het tusschenbrengen van een leiste en-laag de kerk droog te krijgen „Het Volk" verneemt, dat de regeering in het algemeen de Werkfonds-voorschotten over drie jaar renteloos wil verstrekken. Daarna moet worden afbetaald met een annuïteit van 4 A 5 pCt. De regeering behoudt zich echter het recht voor: ten eerste, te verlangen, dat de aflossing reeds binnen de drie jaar aanvangt, als zij een gemeente daartoe financieel in staat acht en ten tweede, de annuïteit leder jaar opnieuw te bepalen. Verscheidene gemeenten hebben tegen deze voorwaarden het bezwaar, dat zij groote on zekerheden Inhouden, en voorts dat in een aantal gevallen op de vrije geldmarkt geld te verkrijgen zal zijn, dat niet duurder Is en waarbij men niet met een wisselende annuïteit behoeft te rekenen. Trouw aan de beginselen, die de stichters van het blad bjj de oprichting begeesterden, heeft De Gemeenschap een ontwikkeling doorge maakt, welke niet altijd harmonisch verliep, het is waar, doch welke ook niet zonder in vloed bleef op het openbare katholieke leven van ons land. Wat tien jaren geleden niet ge zegd mocht worden ofschoon het door menig een gedacht werd, is thans door de organen der publieke meening aanvaard. Met eenige Ingetogenheid heeft de redacjle van de Gemeenschap bij het einde van dtfi laatsten jaargang de winst van een tienjarig bestaan aangegeven. Er Is inderdaad veel ver anderd. Voor een vrij algemeen misprijzen is de weliswaar heterogene, maar toch groote be langstelling gekomen, die zich op den laatst gehouden Gemeenschapsavond te Haarlem dui delijk demonstreerde. Voor velen is die ont wikkeling ongemerkt gegaan, de gewijzigde kleurschakeering van het milieu, waarin alleen Bij de politie van het bureau Overtoom te Amsterdam hebben enkele families aangifte gedaan, dat zij door iemand in Den Haag op geraffineerde wijze zijn opgelicht. De politie heeft een onderzoek ingesteld; het volgende is hierbij aan het licht gekomen: Sedert eenige maanden schijnt er in Den Haag een man te wonen, die er zijn werk van maakt lederen dag de overlijdensadvertenties In diverse dagbladen buiten Den Haag na te zien. Na eenige dagen ontvangt de familie, waar een sterfgeval heeft plaats gevonden, uit Den Haag een pakje onder rembours, waarbij betaald moet worden 1.60 tot 195. Dit be drag varieert nog al eens. In de meeste gevallen hebben de families, waar pien deze pakjes heen zond, ze geaccep teerd, 4daar men van meening was. dat de in houd er van door den overledene, kort voor zijn dood, zou zijn besteld. Als afzender stond vermeld „Uitgeversmij. Alblec”, Den Haag, maar soms gebruikte men ook wel eens den naam van een bonafide uitgeversmaatschappij. De inhoud van dit boekje bestaat uit een on benullig boekje, ter waarde van enkele centen. Het gebeurde Maandag dat bij een familie een pakje werd bezorgd waar juist op dat oogenblik de begrafenisstoet voor de deur stond. Ook dit pakje werd weer geaccepteerd. De Amsterdamsche politie heeft zich In ver binding gesteld met die van Den Haag en reeds is men te weten gekomen, dat de man bij twee de-hands boekwinkels te Den Haag verschillende boekjes heeft opgekocht. Ook weet men, dat reeds meerdere personen In andere steden, als Utrecht, Gouda en Rotterdam, op dezelfde wijze door hem zijn opgelicht. Het onderzoek wordt door de politie In diverse steden voortgezet. „De vergadering gehoord de uiteenzetting over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925 en de bij verheffing tot wet voor reeds gepensionneerden en toekomstig gepensionneerden voortvloeiende gevolgen; spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over het feit, dal de regeering, in strijd met de herhaal- delijk uigesproken verzekering, dat de pensioen regeling voer de spoorwegambtenaren zooveel mogelijk zal aansluiten bij de pensioenregeling voor het rijkspersoneel, thans dit wetsvoorstel heeft ingediend, waardoor de evengenoemde verzekering wordt prijsgegeven en een groote ongelijkheid in pensioenrechten tusschen belde personeelen zal ontstaan, een ongelijkheid, wel ke te grievender aandoet, omdat de regeering nog heel onlangs voor hare eigen ambtenaren die den leeftijd van 58 Jaar hebben bereikt, bij de wet de mogelijkheid heeft geopend om den eenmaal verkregen pensioengrondslag te hand haven; van oordeel; dAt eenmaal verkregen pensioenrechten niet van loonschommellngen afhankelijk mogen worden gemaakt; dat wijzigingen in bij de wet geregelde pen sioenrechten niet aan de bemoeienissen van de volksvertegenwoordiging onttrokken behooren te worden dat aan den toestand van het Pensioenfonds geen mederechtvaardlging mag worden ontleend voor de door de regeering in het wetsontwerp belichaamde voornemens, op grond van de om standigheid, dat deze toestand zich dusdanig heeft ontwikkeld onder invloed en met mede werking van de regeering en het actieve noch het gepensionneerde spoorwegpersoneel voor deze ontwikkeling debet kan worden gesteld; acht zich op deze gronden gerechtigd een ernstig protest te doen hooren tegen deae voor genomen wetswijziging; besluit, aan de Tweede Kamer der Saten-Generaal met grooten aandrang te verzoeken aan dit wetsontwerp hare goedkeuring te willen ont houden en deze motie te publiceeren in de pers."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9